Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:53 am

72
trekėndėshin kufitar Kosovė – Mal i Zi – Shqipėri, nė
Bjeshkė tė Bogiqes, janė vrarė nė pritėn e ushtrisė jugosllave
derisa po tranferonin pėr shėrim disa tė plagosur: Pėrparim
Ismet Ferizaj (1979) nga Kodralia e Deēanit, Valiant Nijazi
Ferizaj (1975) nga Kodralia, Fehmi Nazif Demiqi (1972), nga
Abria e Epėrme, Pėrparim Qazim Shala (1982) nga
Prapaēani, Nuredin Mehmet Gėrvalla (1977), nga Krysheci i
Pejės, Nazmi Osman Gradina ( 1973), nga Dashinoci i
Deēanit, Islam Rexhep Krasniqi (1957) nga Piskota e
Gjakovės, Xhavit Ramadan Islami (1964) nga Piskota e
Gjakovės, Naim Halil Berisha (1977) nga Sferka e Thatė,
komuna e Pejės; Limon Morina nga Drenoci i Malishevės;
janė vrarė edhe tė plagosurit: Hajrush Avdullah Demaj
(1974), nga Dobrusha e Istogut, Metė Lush Krasniqi (1972)
nga Turjaka e Pejės, Hysen Mon Mehmeti (1967) nga
Gjakova, Nimon Bajram Musaj (1953) nga Kodralia e
Deēanit. Shumica prej atyre qė kishin mbetur gjallė janė
ekzekutuar nė afėrsi nga forcat serbe, tė cilat mė vonė i
kanė grumbulluar dhe djegur kufomat e tyre.* Kėtu ishin
plagosur edhe disa luftėtarė tė tjerė, nė mesin e tė cilėve
Sali Muhamet Ferizaj (1980) nga Kodralia e Deēanit.
Salihu i plagosur arrin tė kthehet prapa. Pas gjashtė ditė
rrugėtimi, pa ndihmėn e askujt, arrin deri nė fshatin Strellc
tė Poshtėm ku bie nė kthetrat e policisė serbe tė Stacionit
* Mbetje tė eshtrave tė kėtyre tė vrarėve janė gjetur nė varrezėn masive nė Petrovo Sello tė
Serbisė. Eshtrat e disave janė kthyer dhe varrosur nė Kosovė gjatė viteve 2003-2004, por jo tė
gjithė.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

73
Policor tė Deēanit. Vinko Armush, inspektor i MUP-it serb
bashkė me suitėn e tij vrastare, e mbysin me torturė. Atij ia
kishin vėnė njė qese najloni nė kokė dhe e kishin hedhur nė
njė bunar tė Strellcit tė Poshtėm, duke ia gjuajtur pėrmbi
mbi 100 blloka tė ēimentos.53 Trupi i Salihut u gjet nė fund
tė muajit korrik 1999 dhe u varros nė vendlindjen e tij nė
Kodrali.
Mė 25 maj 1999, nė vendluftimin nė Kodėr tė Gllavicės,
mes fshatrave Vranoc e Buēan janė vrarė pjesėtarėt e UĒKsė:
Muharrem Sadri Kelmendi (1950) nga Peja, Ardian
Xhemajl Kelmendi (1980) nga Kosuriqi, Islam Sali Berisha
(1978) nga Ēallapeku dhe Fetah Adem Selca (1971), nga
Barani i Pejės; nė Bjeshkė tė Haxhiajve janė vrarė Hilmi
Osman Bėrdynaj (1966) dhe Avdi Smajl Bėrdynaj (1955);
Mė 26 maj 1999, nė afėrsi tė fshatit Shaptej nė pritėn e
forcave serbe derisa po bėnin transferimin e tė plagosurve
janė vrarė pjesėtarėt e UĒK-sė: Luan Isuf Qerimaj (1980),
nga Gllogjani i Deēanit, epror i Brigadės 131, Rexhep Ali
Tafa (1973), nga Beci i Gjakovės, epror i Brigadės 132, Haki
Ali Krasniqi (1959), nga Vranoci i Pejės dhe Bislim
Muharrem Aliaj (1970), nga Dujaka e Gjakovės; Mė 27 maj
1999, janė vrarė luftėtarėt: Hajrush Mehmet Elezaj (1973)
nga Radavci i Pejės, Feriz Hasan Blakaj (1964), nga Vrella e
Istogut, tė vrarė nė Vrellė. Mė maj 1999 janė vrarė edhe
luftėtarėt Hamdi Bilall Ēeta (1972), nga Trubuhoci i
53 Deklaratė e familjarėve tė Sali Ferizajt.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

74
Istogut, i vrarė nė fshatin Kashicė dhe Menhend Osman
Dervishaj (1974), nga Zabllaqi, i vrarė nė fshatin Osdrim tė
Pejės; Arsim Hamdi Pėrgjegjaj (1976), nga Lumbardhi, i
vrarė nė Lumbardh tė Deēanit; Mė 28 maj 1999, nė luftimet
e zhvilluara nė Dashinoc tė Deēanit, ėshtė vrarė Sinan
Haradin Morina (1968), nga Rigjeva e Klinės; Mė 1 qershor,
nė pėrleshje me forcat serbe nė Lumbardh tė Deēanit janė
vrarė Patriot Dan Berisha (1982), nga Piskota e Gjakovės
dhe Arton Adem Lekaj (1983), nga Lumbardhi; Mė 3
qershor, nė luftime nė Gėrgoc ėshtė vrarė luftėtari Selim
Qerim Salihu (1963) nga Gėrgoci; Mė 5 qershor, nė vijėn e
frontit Dashinoc-Lumbardh vritet luftėtari Jeton Idriz
Dedushaj (1975) nga Peja; Mė 6 qershor, nė vijėn e parė tė
frontit Ratishė – Dashinoc bien dėshmorė Burim Sadik
Mustafaj (1977) dhe Shpend Zeqė Malaj (1969) nga
Gllogjani, eprorė tė Brigadės 131. Ndėrkaq, mė 7 qershor,
vdes nga plagėt e marra tri ditė mė parė nė luftime me
forcat serbe nė Dashinoc, Enver Malė Dobraj (1968), nga
Carrabregu.
Polici Millorad Bullatoviq (1969), nga Llukavci i Begut,
komuna e Istogut, pjesėtar i MUP-it tė Serbisė, thuhet se
ėshtė vrarė nė qershor tė 1999 nė fshatin Savino-Vodė,
komuna e Pejės; ndėrkaq Radomir Bukumiroviq (1958),
Cigė, Pejė, pjesėtar i MUP-it tė Serbisė prej vitit 1981, i vrarė
nė qershor tė vitit 1999 gjatė luftimeve tė zhvilluara nė
fshatin Radavc tė Pejės, etj.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

75
Tė dhėnat e mėsipėrme pėr humbjet e forcave policore
serbe, tė paraqitura nė kėtė publikim, u referohen raporteve
tė MUP-it serb tė Deēanit, Pejės e Gjakovės drejtuar
organeve mė tė larta tė MUP-it serb nė Prishtinė e Beograd,
tė botuara por edhe tė lansuara nė adresa interneti. Prandaj,
si tė tilla ato pėrmbledhin vetėm rastet e vrasjeve e
plagosjeve nė radhėt e policisė serbe, pa pėrfshirė humbjet
nė radhėt e UJ-sė dhe njėsive paramilitare serbe, qė kanė
marrė pjesė gjatė tėrė kohės nė tė gjitha luftimet.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:55 am

76
PJESA E DYTĖ
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:55 am

77
KRIMET QĖ KA BĖRĖ VET, SERBIA UA
MVESHĖ “TERRORISTĖVE SHQIPTARĖ”
“Gėnjeshtra ėshtė formė e patriotizmit tonė dhe dėshmi
e inteligjencės sonė natyrore. Ne gėnjejmė nė mėnyrė
krijuese, fantastike, inventive”
Dobrica Qosiq
Serbia edhe mė tutje vazhdon me manipulime. Ēdo krim
qė ka kryer nė Kosovė ėshtė pėrkujdesur t’ia adreson UĒKsė,
ndėrkaq nė raste tė tjera ėshtė pėrkujdesur tė trumbetojė
se krimi apo krimet tė jenė bėrė gjithsesi pėr shkak tė saj
(UĒK-sė). Pėr t’i fshehur krimet e veta, mohon edhe vrasjet
e civilėve qė i ka vrarė vetė. Nė kėtė drejtim, para sė
gjithash, ėshtė orientuar nė vrasjet e civilėve qė janė tė
varrosur nė Kosovė, duke dashur t’ua hudhė fajin
shqiptarėve pėr tė hequr pėrgjegjėsinė e vet.
Ēuditėrisht, edhe pse e vėrteta e kėtyre vrasjeve dihet
botėrisht, fabrikimet, shpifjet dhe trillimet e tilla kanė
mjaftuar tė bėhen lėndė pėr kriminalizimin e luftės sė
Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Megjithėse pa asnjė bazė
qėndrueshmėrie, “argumentet” e milicisė serbe janė bėrė
“brum” i mirė pėr dosje kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė. Kėtė
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

78
mision e ka edhe faqja zyrtare nė internet e Ministrisė Serbe
tė Punėve tė Brendshme, njėra nga segmentet e krimit
shtetėror serb nė Kosovė. Prandaj, mirė ka thėnė Dobrica
Qosiqi se “rrena ėshtė bazė e filozofisė serbe tė suksesit”.
Esenca e kėsaj filozofie shihet qartė edhe nė adresėn nė
internet http://www.mup.sr.gov.yu.
Ėshtė karakteristikė se, pas luftės nė Kosovė, mė sė
shumti janė diskutuar “krimet” qė nga qarqe tė caktuara i
janė mveshur UĒK-sė. Madje, dėshmitė kundėr saj, janė
stimuluar nė mėnyra nga mė tė ndryshmet, ndėrsa krimet
serbe ėshtė tentuar dhe po tentohet tė lihen nė harresė.
Nė kohėn kur nga bashkėsia ndėrkombėtare janė
identifikuar vendet e varrezave masive tė shqiptarėve, tė
zhvarrosur e tė rivarrosur shumė herė, propaganda serbe,
pėr t’i fshehur gjurmėt e krimit, tenton tė krijojė paralelizma
tė tilla te shqiptarėt dhe nė mungesė faktike tė
varrezave masive serbe tė gjenden individė tė cilėt do tė
akuzoheshin pėr krime lufte. Aq mė tepėr kur shumica e
shqiptarėve tė akuzuar inkriminohen pėr “krime” tė kryera
ndaj bashkėkombasve tė vet.54
Fatkeqėsisht, nė grackėn e shpifjeve e manipulimeve
serbe ka rėnė edhe njė pjesė e bashkėkombasve tanė qė,
edhe nėpėrmjet komisioneve tė ngritura kundėr UĒK-sė,
edhe nėpėrmjet shpifjeve shpeshherė tė paguara me ēmime
54 Mr. sc. Muhamet Malaj, UNMIK-u ndėrmjet tė sotmes dhe tė ardhmes sė Kosovės,
“Fokusi”, 2 prill 2004, f. 19.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

79
tepėr tė larta, kanė bėrė punėn e Serbisė, duke punuar
kundėr vetvetes.
Qarqe tė caktuara, qė nga pėrfundimi i luftės, por edhe
gjatė saj, janė pėrfshirė nė fushatė denigruese, me tendenca
tė hapura politike kundėr UĒK-sė, dhe nuk kanė bėrė asgjė
tjetėr, pos qė, me ēdo kusht janė pėrpjekur tė rrėnojnė ēdo
gjė, tė denoncojnė e tė shpifin tmerrėsisht kundėr ēdo
pjesėtari tė saj. Nė saje tė kėtyre shpifjeve, burgjet e Kosovės
janė mbushur me ish-pjesėtarė tė UĒK-sė. Nė bankat e tė
akuzuarve, nė vend tė kriminelėve, janė djemtė e UĒK-sė,
tė cilėt janė akuzuar, janė gjykuar e janė dėnuar pa arritur tė
argumentohen nga gjykatat ndėrkom-bėtare as “faktet” mė
elementare tė akuzave qė u ngarkohen. Dhe kjo bėhet
thuajse UĒK-ja duhet tė pėrgji-gjet pėr krimet dhe
gjenocidin e makinerisė serbe tė bėrė nė Kosovė. Janė farsa
thėniet e stėrpėrsėritura se kėto aktgjykime janė tė
organizuara kundėr individėve e jo kundėr UĒK-sė. E
vėrteta qėndron ndryshe. Po akuzohet e gjykohet tėrė UĒKja,
po gjykohen edhe tė rėnėt, edhe tė gjallėt, po gjykohet
ēdo shqiptar qė ka bėrė sadopak pėr lirinė e vendit tė vet,
po gjykohet edhe aleatja e saj – NATO-ja, qė ishte krah i
UĒK-sė nė luftėn pėr liri tė Kosovės. Jo rastėsisht po
tentohet tė tėrhiqen paralele pėr bashkėpėrgjegjėsi pėr
luftėn e zhvilluar nė Kosovė, tė tėrhiqen paralele ndėrmjet
regjimit gjakatar pushtues serb (duke pėrfshirė kėtu
policinė, ushtrinė, paramilitarėt e civilėt e armatosur serbė),
nėn dhunėn e tė cilit populli i Kosovės pėrjetoi tė gjithė
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

80
rrathėt e ferrit dantesk. Pasojat e kėtyre tendencave janė
tepėr tė rėnda dhe tė kushtueshme si pėr tė sotmen, ashtu
edhe pėr tė ardhmen e Kosovės.
Krimet dhe gjenocidi serb i ushtruar nė Kosovė nuk janė
tė djeshme as tė sotme. Ato janė shtresuar tash e mė se njė
shekull, nė format mė tė egra e mė barbare. Por, pėrballė
tyre, populli shqiptar bėri njė qėndresė vigane nė luftė pėr
mbrojtje tė ekzistencės, edhe pse secili regjim serb ishte mė
gjakatar se tjetri. Si rezultat i rezistenės shekullore
mbarėshqiptare, u arrit qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės tė
jetė organizimi ushtarak mė i suksesshėm i shqiptarėve tash
e dy mijė vjet, duke krijuar njė realitet tė ri historik e
kombėtar, duke pėrfituar edhe pėrkrahjen e aleatėve tė
NATO-s, pėr ta shpėtuar popullin e vet nga zhdukja fizike
dhe Kosovėn nga zhbėrja gjeografike. Ky realitet pėr dikė
edhe mė tutje duket tė jetė i papranueshėm. Edhe mė tutje
po tentohet qė Kosova tė mbetet pėrdhunisht brenda
krijesės artificiale tė mbetjes jugosllave, tė ashtuquajturit
Unioni Serbi-Mal i Zi (SMZ).
Deri mė tani, asnjė serb nuk ėshtė pėrgjigjur pėr vrasjet
dhe masakrimet e rreth 20 000 qytetarėve tė Kosovės;
askush nuk ėshtė pėrgjigjur pėr mijėra dhunime; askush
nuk ėshtė pėrgjigjur pėr qindra-mijėra djegie e shkatėrrime;
askush nuk ėshtė pėrgjigjur pėr dhunėn, terrorin,
gjenocidin dhe dėbimin masiv tė popullit tė Kosovės.
Madje, askush nuk denjoi as tė kėrkojė falje pėr tė bėmat
mizore nė Kosovė.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

81
SI TENTON TĖ “SHFAJĖSOHET” REGJIMI
SERB PĖR KRIMET E BĖRA?
Po tė shikohet nė aspektin historik, vėrtetohet se
tradicionalisht pėr krijimin e “Serbisė sė Madhe” ėshtė
ndjekur politika e mbėshtetur nė trillime, gėnjeshtra e
dyfytyrėsi, nė njėrėn anė, krahas ushtrimit tė dhunės,
terrorit e gjenocidit tė pashembullt, nė anėn tjetėr. Sipas
dokumenteve historike, vėrtetohet se vetėm gjatė viteve
1876-1877, prej Sanxhakut tė Nishit janė barbarizuar dhe
janė dėbuar me masakra 350 mijė shqiptarė. 35 mijė janė
mbytur mizorisht gjatė dėbimit nga serbėt. Grabitjet nė
Sanxhakun shqiptar tė Nishit kapin shumėn prej 40
miliardė dollarėsh.55 Masakrat dhe dėbimi i shqiptarėve nga
Sanxhaku i Nishit u kthyen nė traditė lakmuese pėr
politikanėt e ardhshėm serbė, qė e provuan nė vitet e
mėvonshme. Sė fundi edhe nė vitet 1998-1999.56 Knjaz
Obranoviqi, kur pėrgatiti ushtrinė serbe pėr batėrdi nė viset
shqiptare tė Sanxhakut tė Nishit, publikoi parullėn: “Ēdo
shqiptar i vrarė ėshtė meritė patriotike pėr ushtarin serb“.
Ndėrkaq, kryetari i Serbisė, Sllobodan Millosheviqi, nė prag
55 Shih librin e historianit Bilal Shimshir, Rumelien Greqleri I-II, Istambull. (Cit. sipas S.
Krasniqit, Akademikėt serbė - piromanė tė Ballkanit, pun. i cit mė lartė).
56 S. Krasniqi, po aty.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

82
tė shekullit XXI urdhėroi terroristėt shtetėrorė serbė pėr
batėrdinė nė Kosovė: “Vetėm shqiptarėt e vdekur janė tė
mirė pėr Serbinė”.57 Kjo u pa qartė edhe nė luftėrat
dhjetėvjeēare qė u zhvilluan nė tėrė hapėsirėn e ish-
Jugosllavisė, tė cilat i shkaktoi Serbia.
Mbi pohimet absurde dhe tė pabaza se “Kosova ėshtė
djep i shtetit dhe i kulturės serbe”, “Kosova ėshtė Serbi e
vjetėr”, “Kosova ėshtė e drejta jonė historike” etj., u
zhvillua shovenizmi i shfrenuar serb e, sė bashku me tė
edhe tendenca e mistifikimit dhe e gėnjimit vetėm pėr t’i
realizuar qėllimet shoveniste ndaj zhvillimit kombėtar
shqiptar. Kėtė, ēuditėrisht, e ka thėnė aq bukur akademiku
Dobrica Qosiq,* ish-kryetar i Jugosllavisė, njėri ndėr shovenistėt
mė tė tėrbuar serbė dhe frymėzues i “Memoran-dumit”
tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Serbisė (1986),
nė mbėshtetje tė tė cilit deri nė ditėt tona u zhvillua e po
zhvillohet politika serbe, kur thotė: “Gėnjeshtra ėshtė formė
e patriotizmit tonė dhe dėshmi e inteligjencės sonė
57 Po ai, po aty.
* D o b r i c a Q o s i q i, mė 1974 u ngrit kundėr Kushtetutės jugosllave vetėm pse u jepte
disa tė drejta shqiptarėve tė Kosovės, pėr ēka u pėrjashtua nga Partia komuniste. Nė fillim tė
viteve ’80-tė, u mbushėn libraritė nė tėrė Serbinė me libra antishqiptarė tė shkruara dhe tė
botuara nga Akademia e Shkencave tė Serbisė me autorė: Qosiqin, Batakoviqin,
Bogdanoviqin, Gjuretiqin e tė tjerė. Nė vjeshtėn e 1981-shit, nėn udhėheqjen e Dobrica Qosiqit
shumė aktivistė serbė shkruan njė peticion kundėr Kushtetutės sė vitit 1974. Mė 1989, nėn
kujdesin e Akademisė sė Shkencave tė Serbisė u pėrpilua njė raport me shpifje kundėr
shqiptarėve tė Kosovės. (Shih S. Krasniqi, Akademikėt serbė - piromanė tė Ballkanit, pun. i
cit.).
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

83
natyrore. Ne gėnjejmė nė mėnyrė krijuese, fantastike,
inventive”.58
Pėr ta argumentuar faktin se Serbia me ēdo kusht krimet
qė i ka bėrė vet nė Kosovė ėshtė pėrpjekur t’ia mveshė
UĒK-sė, do tė ndriēojmė disa prej rasteve tė shumta, kur
qytetarėt shqiptarė janė vrarė e masakruar nga forcat
pushtuese serbe, ndėrsa autorėsinė e tyre organet e MUP-it
serb, nėpėrmjet propagandės dhe agjitacionit tė servuar pėr
agjenturat ndėrkombėtare, madje edhe me materiale tė
fabrikuara, tė dorėzuara zyrtarisht nė gjykatat e UNMIK-ut
nė Kosovė, e nė Tribunalin Ndėrkombėtar tė Hagės, sipas
praktikės tashmė tė njohur, ia vėnė nė barrė UĒK-sė. Njė
gjė e tillė bėhet edhe nė publikimet e tyre “Zloēini
albanskih terorista (1995-1998)”, (“Krimet e terroristėve
shqiptarė 1995-1998”) botim i “Jedinstvo”-s, Prishtinė, janar
1999; nė adresėn zyrtare tė MUP-it tė Serbisė
http://www.mup.sr.gov.yu dhe nė njė varg publikimesh
tjera.
Nė faqen zyrtare nė internet tė MUP-it tė Serbisė, emri i
Nexhmedin Elshanit, nga Osdrimi i Pejės, figuron si viktimė
e “terroristėve shqiptarė”. Ndėrkaq, e vėrteta ėshtė
ndryshe. Nexhmendin (Adem) Elshani, i lindur mė 1964, ka
qenė pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, prej
pranverės sė vitit 1998, menjėherė pas luftimeve tė
zhvilluara nė marsin e atij viti nė Drenicė e Dukagjin, kur u
58 Dr.Ramiz Abdyli, Politika serbe e gjenocidi ndaj Kosovės dhe shqiptarėve, “Kosova”, nr.2,
1994, f. 24; F. Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe…, vep. e cit., f. 24.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:58 am

84
kthye nga Zvicra dhe filloi stėrvitjen e tė rinjve tė familjes sė
gjerė Elshani pėr luftė. Ndėrkaq, prej qershorit gjendet nė
radhėt e UĒK-sė, nė Shtabin Operativ tė Rrafshit tė
Dukagjinit nė Gllogjan, kur disa herė kalon kufirin
shqiptaro-shqiptar, pėr tė siguruar armė. Merr pjesė edhe
nė Betejėn e Logjės. Pas kėsaj, njė kontribut tė
jashtėzakonshėm dha nė pėrcjelljen e ushtarėve dhe tė
civilėve nga zonat e Dukagjinit pėr nė rajonin e Rugovės.
Nė njė detyrė tė tillė, hetohet nga forcat serbe, nė pritėn e tė
cilave vritet mė 28 gusht 1998, nė Baicė tė Burimit (ish-
Istogut). Nexhmedin Elshani* ėshtė dėshmor i Ushtrisė
Ēlirimtare tė Kosovės.
Shefqet Zukaj (1945), nga fshati Beleg i Deēanit, nė listat
e MUP-it tė Serbisė dhe nė publikimin “Zloēini albanskih
terorista (1995-1998)”, botim i “Jedinstvo”-s, po ashtu
figuron si “viktimė e terroristėve shqiptarė”.59
Shefqet (Curr) Zukaj ishte njėri ndėr ushtarėt mė tė
rregullt tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė vijėn e parė tė
frontit nė Beleg, i cili qė prej angazhimit nė radhėt e UĒKsė,
nė prill tė vitit 1998, e deri nė rėnie nuk e lėshoi pushkėn
nga dora, i bindur se me ēdo kusht lufta duhet tė fitohet. Ai
luftoi e qėndroi i paepur deri nė ofensivėn e shtatorit 1998,
kur u vra nė pėrleshje me forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe, pikėrisht me datėn 8 tė atij muaji, nė
* Pas luftės nga dora e zgjatur serbe, Nexhmedin Elshanit, i janė vrarė edhe vėllai Isuf Elshani
me tė birin Virgjilin, tė dy ish-luftėtarė tė UĒK-sė. Vrasjet e tyre ende nuk janė ndriēuar.
59 Shih librin Zloqini…, f.117, ku figuron si Shefqet Zekaj.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:58 am

85
Beleg. Trupi i tij u gjet njė javė mė vonė. Nga familjarėt e
bashkėfshatarėt u varros nė varrezat e fshatit tė lindjes.
Ėshtė dėshmor i UĒK-sė.
Ēuditėrisht, edhe mėsuesi e luftėtari i UĒK-sė Gaspėr
Karaqi (1961), nga fshati Ujzė i Gjakovės, gjendet nė listėn e
MUP-it serb si “viktimė e terroristėve shqiptarė”. Dihet se
Gaspėr (Ndue) Karaqi ėshtė vrarė nga forcat serbe mė 28
janar 1999, nė afėrsi tė fshatit Bishtazhin, derisa po kthehej
nga rruga pas pėrcjelljes qė ua kishte bėrė luftėtarėve tė
lirisė, tė cilėt po shkonin nė Shqipėri pėr t’i dėrguar nė
kurim disa luftėtarė tė plagosur dhe pėr tė sjellė armatim.
Gaspri ishte i angazhuar nė sektorin e logjistikės tė UĒK-sė,
sė bashku me vėllezėrit Lleshi nga Vraniqi. Pikėrisht pėr
kėtė ai vritet nga forcat serbe. MUP-i i Serbisė harron se
vetėm gjatė tri ditėve, 27-29 janar 1999, bashkė me Gaspėr
Karaqin janė vrarė edhe 29 shqiptarė tė tjerė nė Bishtazhin,
Goden e Rogovė tė Hasit, prej tyre edhe njėzet luftėtarė tė
UĒK-sė dhe nėntė civilė, banorė tė Rogovės sė Hasit,
kufomat e tė cilėve janė masakruar ēmendurisht dhe
ēnjerėzisht po nga forcat serbe.
Disa prej banorėve tė Rogovės janė marrė nga shtrati,
derisa ishin nė gjumė, dhe janė ekzekutuar.60
Njėkohėsisht me Gaspėr Karaqin janė vrarė: Agron
Osman Rama (1973) Smolicė - Gjakovė; Agim Bardh Zeneli
(1962), Jabllanicė - Gjakovė; Agush Asllan Gjoci (1971)
60 Art. Dėshmi rrėnqethėse pėr masakrėn nė Rogovė tė Hasit, “Kosova Sot”, 2 shkurt 1999.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:59 am

86
Rashiq - Pejė; Hamdi Ibish Berisha (1977) Ruhot - Pejė;
Kasim Rexhep Shala (1981), Ruhot - Pejė; Sejdi Avdyl Rama
(1965) Smolicė - Gjakovė; Luan Avdi Smajli (1978),
Jabllanicė - Gjakovė; Valon Muharrem Gashi (1977) Buēan -
Pejė; Naim Xhafer Gashi (1978) Sferkė - Klinė; Daut Idriz
Kelmendi (1971) Drenjė - Istog; Bahtiar Avdyl Morina
(1975) Lubizhdė - Malishevė; Haxhi Hajdar Kleēka (1976)
Kleēkė - Lipjan; Memė Zef Lleshi (1973) Vraniq – Gjakovė,
Prend Zef Lleshi (1964) Vraniq – Gjakovė; Gėzim Qazim
Ademaj (1961) Ratishė - Deēan; Emrush Qaush Ēeta (1972)
Trubuhovc - Istog; Naim Halil Dreshaj (1970) Prigodė -
Istog; Sahit Abdurrahman Krasniqi (1975) Ratkoc -
Rahovec; Vesel Sejdi Avdyli (1978) Drenoc - Klinė (kufomėn
e tij forcat serbe nuk lejuan qė ta marrė familja), Ilir Rexhep
Merturi (1970) Klinė, i zhdukur pa gjurmė. Janė vrarė edhe
banorėt e Rogovės sė Hasit: Rrustem S. Morina me tre
djemtė: Selmanin, Muhametin e Nusretin, Ibrahim Kryeziu,
Xhevdet Berisha, Zyber Shala, Adem Shala e Rifat Shala.
Kur jemi kėtu, MUP-i serb harron tė pėrmendė se nė
Bishtazhin, mė 28 janar, u zu rob nga policia serbe, Gani
Shala* nga Ruhoti i Pejės, i plagosur rėndė. Sapo e zunė,
policėt serbė filluan ta rrahin e maltretojnė. E qėlluan edhe
me tre plumba nė kėmbėn e djathtė, duke kėrkuar nga ai qė
tė pranon sa serbė ka vrarė, sa herė ka qenė nė Shqipėri etj.,
derisa ia humbėn vetėdijen, pėr tė pėrfunduar nė spitalin e
Gjakovės, i lidhur me praga pėr krevati, nėn pėrkujdesin e
* Shih fotografinė e Gani Shalės nė shtojcėn Faksimile e fotografi nė fund tė librit.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: