Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Don Kishoti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Don Kishoti   Sat Jul 05, 2008 11:59 pm

Eshte ky romani Don Kishoti nga migel servantes saavedra njeherish edhe perfaqesues i romantizmit ne spanje.Vet vepra ka 2 qellime kryesore: te paraqes dukurin e donkishotizmit ku njeriu i merr gjerat ashtu siq i thuhen pa pasur fare nje mendje kritike dhe qellimi i dyt edhe te paraqes nje njeri me vyrtyte te larta i cili eshte i gatshem te luftoj kunder te gjitheve per te mbaren, per at te drejten.

Mirepo qellimi im eshte t'ju pyes se pse "zonja","mbreteresha" e don kishotit quhej Dulqe:

sepse:
1.Dulqe d.m.th. e embel apo
2.e dim se servantesi ishte i burgosur ne ulqin edhe gjat asaj periudhe kohore ka njohur njdonje vajz ne ulqin dhe ka dashur qe zonja e tij te quhet d'ulqin

Kisha dashur te di mendimin tuaj per kete?Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Don Kishoti   Sun Jul 06, 2008 12:20 am

pergezime per temen shqionje, teme e mire
pak e paske tepru shqiponje Razz
nuk besoj qe serventesi e ka quajtur dulqe per shkak te asaj "seniores" nga ulqini, fundja dulqja ka qene personazh imagjinar, apo jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Don Kishoti   Sun Jul 06, 2008 12:31 am

Po nuk eshte edhe aq e imagjinume rolling sepse ne veper thuhet se ai at grua se si e pershkruante Alesio Kishano I Miri(don kishoti) mund te ishte edhe ndonje grua nga fshati aty afer, edhe pse sanqo panqo e dergon ne nje vend krejt tjeter e i flet per "pallatin" e " bukurin" e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Don Kishoti   Sun Jul 06, 2008 1:16 am

po ajo ishte nje grua fsahtare, te cilen don kishoti e quan dulqinje, por ajo ka pasur emer tjeter dhe nuk quhej ashtu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Don Kishoti   Sun Jul 06, 2008 2:16 am

po qashtu osht Very Happy

Ky liber ka disa pjes apo ndoshta muj me than kaptina.
do te doja te dija cila pjes ju ka pelqu me se tepermi ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Don Kishoti   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Don Kishoti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: