Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
nikchee
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve: 16
Age: 25
Vendi: Shtime
Registration date: 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 2:51 am

Adem Shaban Jashari
Abedin Sokol Rexha
Abdullah Ramadan Tahiri
Agush Asllan Gjocaj
Agim Ēerkin Bajrami
Agim Hysni Ramadani
Ahmet Shaban Kaēiku
Ahmet Alush Pantina
Ali Rakip Beqa
Arben Aziz Haliti
Artim Sejdi Jashari
Bahri Rrahman Fazliu
Bedri Veli Shala
Bekim Fazli Berisha
Elez Ramė Geci
Fadil Bajram Nimani
Fetah Ahmet Gega
Hamėz Shaban Jashari
Hakif Sabit Zejnullahu
Halit Isuf Geci
Ibrahin Selman Mazreku
Ibrahim Muharrem Oruēi
Imer Muharrem Alushani
Ilir Halit Konushevci
Ismail Adem Luma
Ismet Jashar Jashari
Jetė Aziz Hasani
Luan Hilmi Haradinaj
Mervete Salih Maksutaj
Mehė Ramė Uka
Mentor Osman Dėrvishaj
Milaim Mehdi Beha
Osman Shaban Geci
Remzi bajram Ademaj
Ruzhdi Islam Salihu
Shaban Murat Jashari
Tahir Malė Sinani
Tefik Vehbi Zymberi
Xhavit Bahtijar Bajraktari
Valon Metė Myrtaj
Zahir Qerim Pajaziti
Adrian Rexhep Krasniqi
Afrim Avdi Vitia
Astrit Hekuran Suli
Avni Hysni Saraēi
Afrim Qazim Meshi
Basri Halil Canolli
Bashkim Azem Krasniqi
Beqir Brahim Rexhepi
Bekim Dalip Bekteshi
Besim Daut Halilaj
Danush Miftar Kurtaj
Edmond Hysni Hoxha
Enver Bajram Topalli
Fatos Sherif Krasniqi
Fehmi Muhamet Lladrovci
Fehmi Bajrush Rama
Franēesko Xhuzepe Bider
Hamit Hysen Jashari
Hamdi Qamil Hajrizi
Hyrė Qazim Emini
Ilir Rexhep Mėrturi
Imer Ramė Krasniqi
Isa Sabit Kastrati
Kasim Rexhep Shala
Mehedin Avdullah Morina
Muhamet Sefer Haxhaj
Mustafė Shaqir Shyti
Njazi Ramush Azemi
Ramadan deli Elshani
Rexhep Rexhep Bislimi
Rexhep Ajet Rexhepi
Sadik Hafir Shala
Salė Xhemajli-Jashari
Sejdi Muharrem Sejdiu
Selatin Xhelil Gėrxhaliu
Selim Salih Veselaj
Skėnder Murat Rexhepi
Sokol Mustafė Sopi
Shaip Jahir Pacolli
Xheladin Miftar Kurtaj
Xhevė Krasniqi-Lladrovci
Xhevat Ahmet Berisha
Agron Muharrem Rrahmani
Adnan Ilmi Maliqi
Ahmet Hysen Hoxha
Ali Halil Krasniqi
Bajram Hetem Sylejmani
Bektesh Nuhi Haliti
Beqir Sefė Gashi
Besnik Liman Begunca
Blerim Agim Saraēi
Brahim Tefik Ademi
Daut Zenun Halilaj
Faik Tahir Jashari
Fatmir Hajdar Hyseni
Fatos Shefqet Limani
Fehmi Brahim Kastrati
Gani Shaqir Kastrati
Gaspėr Ndue Karaēi
Gursel Hetem Sylejmani
Halil Ukė Ukaj
Hyzri Hamdi Talla
Indrit Lulėzim Cara
Ismet Hazir Asllani
Ismet Mustafė Bicaj
Jashar Zejnullah Jashari
Jetullah Mehmet Islami
Lec Bislim Leci
Leonard Dedė Palucaj
Menderes Osman Dėrvishaj
Menhend Osman Dėrvishaj
Mentor Nazmi Morina
Mujė Halil Krasniqi
Mukadeze Bafti Lika
Mustafė Rexhep Ēorraj
Nuhi Zejnullah Mazreku
Rasim Rrahman Kiēina
Rifat Fazli Mėziu
Sadri Azem Zeneli
Skėnder Haxhi Ēeku
Skėnder Zeqir Salihaj
Sherif Brahim Jashari
Shkėlzen Hilmi Haradinaj
Xhemajl Rasim Rexha
Ali Vitia
Ali Zogaj
Arsim Zogiani
Azem Behluli
Azem Hajdaraj
Bashkim Vishi
Bedri Ahmeti
Behxhet Brajshori
Besim Jashari
Bislim Zekolli
Elmi Kamberi
Fazli Jakupi
Florim Rushiti
Gėzim Hamza
Halim Bajraktari
Halit Coka
Hanumshahe Abdullahu – Zymberi
Hetem H
asaj Isė Salihaj
Izet Shatri
Kadri Syla Kapllan Ahmetaj
Kemajl Hetemi
Lutfi Musiqi
Malush Ahmeti
Muhamet Dėrvishi
Muhamet Malėsori
Mustafė Llapashtica
Mustafė Shabani
Nazim Tėrziu
Nazim Kokollari
Nexhmi Llumnica
Rifat Goxhufi
Rrahim Gėrbeshi Sefedin Vitia
Selajdin Mullabazi
Selman Lajēi
Shaban Salihaj
Shaqir Tėrshani
Xhavit Kelmendi
Xhelal Hajda
Xhevat Demaku
Zahide Jashari
Abdullah Bugari
Adem Gashi
Adile Jashari
Adnan Shyti
Agim Selmanaj
Arben Qerimaj
Avni Klinaku
Bashkim Syla
Bekim Sylka
Bekim Thaēi
Burim Graiēevci
Elton Zherka
Emin Sinani
Faik Goxhuli
Fejzullah Graiēevci
Ferid Curri
Fetah Sylejmani
Fisnik Ibrahimi
Fitush Kukaj
Habib Gashi
Hajrullah Abdullahu
Halim Statovci
Himė Haradinaj
Hysni Jetullahu
Ilir Lushtaku
Imer Shala
Luan Qerimaj
Mentor Krasniqi
Milaim Krasniqi
Mizahir Isma
Myrtė Zeneli
Nexhmedin Elshani
Pal Paluca
Permet Vula
Qamil Ilazi
Rushit Selmani
Sadri Lokaj
Selim Berisha
Skyfter Arifi
Virgjil Elshani
Xhevat Shala
Zymer Goxhuli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 660
Age: 103
Vendi: usa
Registration date: 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:16 am

shumė bukur zeriatdheut, urime pėr themen

mos t'i lėmė themat e shenjta pas por tė rrjedhin gurra drite lirie pandėrpre - tė jenė prore me ne nė hap ardhmėrie!

Ata emra janė shenjtria jonė, emra trojesh trime tona, qė vetėm trolli trim mund tė lindi luftėtarė lirie! Troje trime linden trima!

Ata emra janė tė gjallė, qė nuk dalin kurrė nga kujtesa jonė!

Sa ma shumė t'i pėrmendim, i bėjmė pėrmendore lirie!

Lavdi dėshmorėve, qė dėshmuan me jetė dhe lumturi dėshmorėve tė gjallė, qė dėshmojnė faktet e gjalla tė luftės sė lirisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 163
Age: 45
Registration date: 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:24 am

Deshmori I kombit Avdi XhaqkuMė 1 Qershor u bėnė 6 vite prej ditės kur, nė Luftėn e Madhe kundėr forcave policore e ushtarake serbe, nė Pashtrikun Legjendar, ra heroikisht Deshmori Avdi Xhaqku, ushtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Mbarė botės, edhe njė herė, i tregoi se ēfarė ēmimi mund tė paguajė populli shqiptar pėr liri e pavarėsi, jo, tha Avdiu para se tė niset Nga Zvicerra ku qendroj plot 8 vite, bukuritė dhe lirinė qė kėtu e shijojmė eshtė e huaja, Nenat , baballarėt, velezėrit e motrat tona nė Kosovė duhet tė jetojnė si te tjeret te lirė andaj edhe botes ti tregojmė se jemi sterniper te Skenderbeut dhe larg dyerve te mergimit tha Avdi Xhaqku me rastin e regjistrimit te tij vullnetar ne listen e atdhedashesve para se te kthehej ne Kosovė, respektivisht nė font lufte ne mbrojtje dhe debim te Hordhive ēetnike nga toka nėnė e Kosovės. 
Babai i tij Ibrahim Xhaqku , ndihmoi formimin patriotik tė tė birit Avdiut, Nga lagjeja Xhaqku ne periferi te Fshatit Hogosht, kryeplaku xhaxha Ibrahimi me vrap binte ne fshat per t’u solidarizuar me demonstratat e tubimet me karakter mbojtes dhe organizativ qė zhvilloheshin viteve 86-90 ne fshatrat e Dardanės dhe gjetiu. 

Avdi Xhaqku u lind mė 10 Janar 1971 ne lagjen Xhaqku te Hogoshtit, rrjedh nga nje familje me tradite bujare dhe liridashese me njė gjendje mesatare ekonomike. Ishte fėmiu i TRETĖ i baba Ibrahimin dhe nėnės Zylfije pas vllaut Regjepit e moter Sheribanes, pas Avdiut lindin edhe vajzat Naimja, Sadberja dhe Mejremja. Klasen e parė te shkollės fillore e filloj ne vitin shkollorė 77/78 ne Hogosht, nderkaq shkollen e mesme e filloj ne fitin 85/86 dhe e mbaroj me sukses ne vitin 88/89. Shquhej nder te paret ne organizimet e rinisė se fshatit ne protestat e shumta paqesore qe mbaheshin ne periudhen si gjimnasist I drejtimit Komiko – teknologjik nė Hogosht.me qrast shume here ishte I ftuar nga inspektoret e sigurimit te atehershem shteteror ne biseda informative, thjesht per “SUP-in” Avdiu ishte perhere therrė ne sy dhe kurr s’e linin te qete thot e ema e Avdi Xhaqkut Zonja Zylfije. 

Kushtet e veshtira ekonomike bene qe Avdiu t’mos vazhdoj studimet megjithekete fteses per ne sherbim ushtarak iu pergjegj ku edhe sherbeu nė Pozharevc. Me 17 Mars 1991 Shkoj ne sherbim ushtarak dhe pas 2 muaj sherbim, filloj konflikti ushtarak ne mes Jugosllavise se atehershme dhe Kroacisė me qrast kjo ishte periudha qė Dėshmori I Kombit Avdi Xhaqku tė paiset me njohuri teorike dhe praktike me Artin e luftes, njeherit ishte kjo edhe njohja direkte e Ushtrisė sė ndytė serbosllave nga Avdiu ngase edhe ishte me trup nga ana e ushtrisė barbare por j one mbrojtje te saj plot 6 muaj deri sa dezertoj dhe u kthye ne shtėpi. Pasi qe kerkohej nga regjimi i atehershem per shkak te dezertimit , Avdiu vendosi t’a braktise Kosovėn dhe me nje pasaporte te falsifikuar te te vellait Regjepit arrinė nė Zvicėr me 30 Tetor 1991 ku iu nenshtrua qendrimit si Azilkerkues. Si dezertor i nje ushtrie qe njihej ne boten e civilizuar si barbare, Avdiut pas nje kohe edhe iu njoh Qendrimi dhe kishte regulluar Statutin e qendrimit nė Zvicėr. Plot 8 vite qendroj atje, ndihmoj ne shumė lloj ndihmash qe organizoheshin atje ndonese te shumten e rasteve ishte edhe organizator i demonstrative e protestave te nduardurta nė Zvicėr. Shokė tė ngushtė tė Avdiut me te cilėt aj shoqerohej ishin edhe shoke te nje ideali, nder me te ngushtit qe I thoshte edhe vella edhe shok edhe mik ishte Imer Imeri nga Ferizaj dhe me te cilin bisedonin per halet dhe bremgat sit ė gjejnė shtigjet per te qendruar ne Zvicėr brenga keto te cilat pasi I rregulluan dokumentacionet e qendrimit u linden detyra dhe obligime te tjera per atdheun me qrasst ndrruan levizjet dhe aktivitetin dhe teme e tyre ishte bėre edhe refren I tyre ditet e veshtira qe po perjetonte populli shqiptar ne Kosovė dhe me te njejtin bejne organizime natyrash te ndryshme . Te dytė Avdiu dhe Imer Imeri pikerisht ne vitin 1997 nė Bazell te Zvicres rane ne kontakt edhe me shume veprimtar te ēeshtjes komtare . 
Megjithekete situata ne kosove ishte keqesuar dhe s’pritej permiresimi I gjendjes, Avdiu fare s’ndihej I qete dhe perfundimisht filloj edhe pergaditja e tij me shume shoke si Imer Imerin dhe bashkvendasin e tij nga Shipashnica Jeton Hajrullah Dermakun duke motivuar e ndikuar edhe tek te tjeret se s’ka zgjidhje tjeter pos t’i lem bukurite e Zvicrres e t’kapim pushken dhe tė versulemi drejt tokes se Kosoves per ta larguar qizmen fashiste te Shkaut pergjithmon nga Tokat tona.

Pas shpalljes se mobilizimit nga Shtabi i UCK, lajm ky qe Avdi Xhaqku haptas e kishte shprehur se “a ka me nder e me gezim se te jemi bijė shqiptarė me amblemė te UCK-es”, dhe fteses vullnetare pa ngurim iu pergjegj deshmori bashke me shume shoke me te cilet kishin pas nje jete te gjate 8 vjeqare ne shtetin Zviceran. Fteses me besa - besė iu pergjigjen ne Bazell te Zvicres duke I lidhur duart vllazerore te besatimit me Imer imerin, Jeton Hajrullah Dermakun, Sami Zeken nga Vitia, Fadil Qerimin nga Xhylekreshta, dhe Mentor Rama nga Ceroviku i klinės. Kėshtu e filloi rrefimin Komandanti i Kompanisė se II-tė dhe i Brigades se PARĖ Halil Ramadani-Tigri_ nga fsh Lloshkobar I Ferizajit, I cili ne lufte ishte edhe front- komandant I batalionit .

Atje ne Pashtrikun heroik
U derdh gjaku I shqiptarit t'dlirė
Atje ra Avdi Xhaqku
Atje mbet nje Ilir.

Me 1 Maj ishte caktuar dita e nisjes nga Arau-ja e Zvicres, ne disponim ishin 2 autobusė, bashkeluftetaret e Avdiut na rrefejn per udhetimin nga Zvicrra deri ne Itali, per Atmosferen e gezimin qe mbreteronte gjate udhetimit per ne Bari te Italisė e me pastaj me trajekt per ne Shqiperi. Me 2 Maj arritem ne Durres, per te vazhduar rrugen per ne Feken qe ishtre edhe qender stervitore, bem stervitje taktike e strategjike me armatim te te gjitha kalibrave dhe stervitjet vazhduan plot 20 ditė rrefen Komandanti Imer Imeri njeherit edhe shoku me i ngusht i Avdiut. Na thot se Avdiu sikur enderronte per te qene ne vije te pare te frontit dhe ēdo dite na thoshte se s’duhet te presim me teper ngase toka po digjet , babalaret, nenat e motrat tona po debohen, vriten, masakrohen e ēka jo tjeter, erdhi edhe dita pikerisht me 25 maj 1999 nga Fekeni jemi nisur per te arritur fillimisht ne Elshan-fshat ne Shqiperi, pastaj nė Krume ku edhe ishte depoja kryesore per armatim. 

I kaluam afer 12 ore udhetim ne kemb dhe ishim afruar ne vije te frontit, fillimisht Avdi Xhaqku ishte reshtuar ne Brigaden e Pare qe quhej „Syri i Shqiponjes“ qe numeronnte 1.780 Ushtarė dhe se ciles i printe Komandanti Bilall Syla nga Medvegja. Kompanine e II-tė e komandonte Halil Ramadani dhe shtrihej nga Maja e Pashtrikut deri te Drimi i Bardhe .
Ne Togun e Pare qe e komandonte Imer Imeri, me mitraloz kishte shenjetarin i cili shquhej per ta qelluar cakun e armikut, ishte Deshmori Avdi Xhaqku i cili qendronte i pozicionuar ne maje te Pashtrikut.
Me 28 Maj 1999 ne ora 4 te mengjesit ishte atmosfere lufte, , ne qdo kend e pellemb vinte arome lufte, komandantet po i ndanin detyrat, urdheronin pozicionimin neper istikame dhe per te pritur urdherat per te hapur zjare mbi hordhite qetniko-partizane.
Ushtria shqiptare, rrefen Komandanti Bilall Syla ishte plote rregull e disiplinė, zhvillloohej lufte ne afersi deri ne 5 0 m sa qe edhe shpesh na hynin ne lidhje gjate telefonatave edhe armiqet . Avdiu kishte nje pergaditje te veēant per lufte , kishte nje vizion te qarte dhe ishte Trim qe me te s’duhej folur shume ngase ishte edhe me nje pervoje te mehershme te luftes ne Kroaci dhe detyrat i krynte me perpikeri, vriste armiqet pa meshirėpor shume here ngritej ne kembe sikur nuk ngopej me viktimat qe sillte nga Mitralozi i tij.
Ishte 1 qershori i vitit 1999, oret e pasdites, intensiteti i luftes sa vinte e shtohej, tani me ushtaret e UCK dalloheshin si me te shtena njeherit edhe me kontaktet mes bashkeluftetareve dhe gjuha e komunikimit dhe mbrojtjes se njeri tjetrit ishte per t’u qmuar.
Rrefimin e vazhdon Imer Imeri Komandanti i Togut te pare me qrast na tha:, „kaloja nga pika ne piken tjeter ku ishim te pozicionuar, arrita edhe ne pikeqendrimin e Avdiut, me shikoj aq embel dhe sikur me tha se sdo te bisedojme kurr me per hallet dhe dertet e nenes Kosove ngase ate po e shohim te lire qe tani dhe ishte shikimi i tij i fundit qe e mbaj me mall, respekt dhe plot krenari per vellaun dhe bashkeluftetarin tim Avdi Ibrahim Xhaqkun nga Hogoshti.
Posa u largova pakes, Avdiu u zgjua serish ne kembe dhe bashke me te shtenat e mitralozit edhe me ze te larte leshonte fjalet:
„Kosova ime e dashur djepi i shqiptarisė, nena ime e dashur shume ke vuajtur nga ky armik barbar, o toke e ime e dashur si po e perballon kete zjarr, ket tmerr, por mos gjemo se ke djem trima qe njehere e p ergjithmone do ta largojne e vrasin kete ushtri te ndyte barbare“,
Papritur, nje Snajperist i ushtrise se armiku kishte verejtur te shtenat e migralozit te Avdiut dhe e ka vene ne shenjester per ta shuar jeten e deshmorit Avdi Xhaqku , u qellua ne anen e majtė ne gjoks dhe ra per toke , Tokė qe e deshi me shume se vete jeten e tij. 
Ishte ora 17.30 e dates 1 qershor 1999 kur trimi i madh i Hogoshtit te Dardanes ujiti me gjak te tij malet e Pashtrikut, token e Kosoves , gjaku i tij pikoj ne token qe e deshi te lirė, gjaku i Avdi Xhaqkut Hero i kombit qe ra per te mos vdekur kurr dhe me nje rrespekt sot mbajne kujtimet e gjata shoket dhe bashkeluftetaret e Avdiut te cilėt me rastin e festave thuajse jane keta te vetmit te cilet na e hapin deren e oborrit e te shtepisė tha nena Zylfije, e kur dikush me vie ne konak dhe qe me rrefen diq per djalin tim Avdiun, dhimbjet i kam me te vogla ngase Avdiu shton nena Zylfije:
„ ishte i imi por qe ne fund pas ardhjes se tij ne Kosovė ka deshmuar se Kosoven e ka dashur me shume se mua, me shume se babain e motrat, andaj si te mos jam krenare per nje birė qe e linda dhe e rrita e qe sot shifet se pushka e djalit tim dhe e atyre mijera deshmoreve te Kosoves na e solli nje liri qe kurr se patem me parė“. „Jam krenar qe e pata shton Babai Ibrahimi „ndonese ne dhomen ku ndejtem se bashku mbreme edhe une ndihesha se Avdiu eshte aty me ne ngase Simbolet te cilat na thethonin ne dhome me ngjyra plot dashuri dhe atdhedashuri , ato shume fotografi qe i shikuam ne familjen- konakun e baba Ibrahimit ishin nje rrefim qe tane jeten me bene te shkruaj per deshmoret e kombitandaj s’ishte i rastit as emertimi i emisionit ne fjale se „deshmoret vertete nuk vdesin kurr“.
Varimi i Deshmorit Avdi Xhaqku u ba ne maje te Pashtrikut me 2 qershor e me vonė edhe ne menyre solemne behet rivarrimi ne varezat e deshmoreve ne Dardanė.
Ishte shtategjat, i shkathet dhe shume i emocionuar me nje vullnet te papershkruar qe ta shoh Kosoven e lire, ishte tolerant I afert me shoke e bashkeluftetarė, na tha e motra e deshmorit Sadberja, reshtere e TMK ne kazarmen e Gjilanit, e cila eshte edhe burimi i vetem i te ardhurave financiare ne familjen e desdhmorit sot. Vllau i deshmorit Rexhepi eshte i papunė por s’brengoset shumė ngase shton aj mjafton ta e gezojme lirine qe amaneti i vllaut tim dhe i te gjithe deshmoreve te shkoj ne vend, nderkaq Motrat e deshmorit Sheribanja, Naimja, Sadberja dhe e tere falimija e Deshmorit Avdi Xhaqku pershendeten Emisionin „deshmoret nuk vdesin kurr“ dhe biseden qe e zhvilluam ne konakun e tyre ne lagjen XHAQKU te Hogoshtit mbrem(17 nentor 2005) ishte edhe deshmia e tyre se sikur iu duk se Avdiu ishte aty me ne. Sot Emrin e Avdi Xhaqkut e mban nje rruge ne Dardanė pertej ures qe lidhe lagjen „malesia“ me qytetin dhe njeherit ne lapidar te fshatit qendron se bashku me bashkevendasin e tij Deshmorin Isa Kastrati .

Per fund ne emer te Familjes se deshmorit Avdi Xhaqku i pershendes te gjitha familjet e deshmoreve dhe me deshire qė t’njiheni edhe me deshmoret per te cilet ne kete ane s’behet asgje, mos t’i harrojme ditet e veshtira nga te cilat si finalizim i nje lufte shume te drejte te UCK , Kosova po frymon me lire se kurr me parė andaj , Lavdi deshmorit te kombit Avdi Ibrahim Xhaqku nga Hogoshti i Dardanės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 163
Age: 45
Registration date: 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:36 am

lavdi deshmoreve te rene per liri, lavdi UĒK-s, respekt dhe mbeshtetje per luftetaret e gjalle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tesa
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve: 18
Registration date: 05/07/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 12:09 pm

Lavdi te gjithe deshmoreve qe dhan gjene me te shtrejte JETEN per lirin e atdheut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve: 3323
Age: 33
Vendi: Shume larg...!
Registration date: 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 12:57 pm

Lavdi deshmoreve qe moren pjese ne UCK dhe gjithe deshmoreve shqiptare, i perjetshem qofte kujtimi i tyre. Lumturi dhe paqe per heronjte e gjalle qe jetojne ne mes nesh. Shume teme e rendesishme. Suksese ne vazhdim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 4058
Registration date: 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 7:30 pm

Pershendetje....
Me te vertet kur hyra ne teme kisha te vetmin qellim vetem se vetem t'i jipja vehtes nje ngushllim te vogel,pasi sot e kesaj dite te gjith deshmoret i kam te varur ne qerpikat e syve te mij,kurse ne zemer i'a ruaj te perjetshmen " Dashurine " ..!!!
Nuk kam fjale cfar te flas pasi gjithcka eshte e tepert,ishin ca komente tuajat shum shum mbres lenese. Kur pash shkresat e Juaja me erdh nje freski ne shpyrtin tim,,Une isha si nje gelqere e vluar e ju ishit si uji qe e zbut gelqeren...!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P


Male
Numri i postimeve: 945
Vendi: Albania
Profesioni/Hobi: Teacher of English/Book writer
Registration date: 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 8:37 pm

Lavdi deshmoreve te atdheut!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1721
Registration date: 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:00 pm

Deshmori Hyzdri Talla nje Komandant trim i rralle pjesmarres ne shum beteja te lavdishme te Llapit e te Gollakut ku ne njeren nga keto beteja mori edhe plagesen e tij te par ,ku me pas ju pergatit nje prit e ashper ne prishtine i cili mori mbi 50 plumba ne trupin e tijpasi qe policia serbe kishin frik se po zgjohet prap ky vigan.
LAVDI Hyzdri dhe te gjithe deshmorve tjere mbar kombetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 4309
Registration date: 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:03 pm

Adem Jashari dhe Familja Jashari , Bekim Berisha < Abeja > , Bedri Shala , Fehmi dhe Xhevė Lladrofci , Abedin Rexha, Adrian Krasniqi , Luan Haradinaj , Ilaz Kodra , Artim Jashari dhe shum e shumė tė tjerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1721
Registration date: 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:13 pm

Deshmori Mentor Humolli vllau i deshmores Ylfete Humollit , nje biznismen shum i ri por i sukseshem ne prishtinen e atehershme , nja djalosh shum i pashem dhe i fort fizikisht ku endrra e tij e madhe e per te ber nje fabrik te brumeve ne prishtine u shua ne malet e koshares ne lufte me armikun Serb.
Lavdi Mentor Humolli dhe te gjith deshmorve te kombit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 660
Age: 103
Vendi: usa
Registration date: 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:17 pm

pse xili, a ke frik; se do te kthehet servia ne kosove a?
Kjo eshte fobia e njeriut, a kujtoni se nuk e din; servet keto statistika a? Krejt i dine, si i qite - si jo. Nuk ka vend pere asnje fobi a droje prej askujt. Keto jane faktete njohura per krejt ata qe synojne te keqen tone - tash duhen forca se jemi ne nje faze ma te re... ajo qe asht sekrete jona, kuptohet se nuk duhet qitur
anipse askush nuk ka asnje mundesi ta beje nje gje te tille.

Sipas nje thene politike te nje senatorit, ''kjo eshte prova ma e rrezikshme per vet Servine' - po hetohet se kesaj radhe, do ta pesoj edhe ma keq, e tok me amen e sa ruse... Te shohim rrjedhen politike me 8 tetor, 08...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1721
Registration date: 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:39 pm

Deshmori Hasan Ramadani nje burr trim i madhe i cili nuk u dorzua kurr deri ne flijimin e tij ne temelet e shtepis se tije te shajkovcit duke ber rezistec te pa shoqe.
Lavdi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 755
Age: 103
Vendi: Jashtė forumit
Registration date: 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 10:11 pm

Lavdi dėshmorėve tė atėdheut.

Sa ju pėrket dėshmorėve qė ranė nė kėto 3 luftėrat e fundit , mund t'i gjeni nė njė libėr qė fatkeqėsisht nuk mė kujtohet as emri i librit e as autori i librit. Nė qof se e dini pėr cilin libėr e kema fjalėn do tė bėnit mirė tė na tregonit emrin dhe autorin , nė qof se jo nėse keni kohė pėr tė shikuar nė ndonjėrėn prej librarive nė Prishtinė besoj qė do t'a gjeni shumė lehtė.

Ju falemnderit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 4058
Registration date: 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Sun Oct 05, 2008 2:47 am

Prehu nė paqė !
JANUZ SH. AZIRI / BERISHA

  • 21-04-1960 / 01-10-2002


  • Nuk kam mundėsi ta shpreh me fjalė ate se kush ishe TI! Ndoshta mė leht e ka neshtja ta shpreh atė se nė tė vertet kush ishe TI.

Januzi i shenjėt , duhet tė pėrkujtohen dhe tė shkruhet pėr te. Mos pėrkujtimi do tė thotė, qė ne nuk duam atdheun,harrojmė historinė dhe pjesėn mė tė lavdishme tė saj tė rėnėt pėr lirin e atdheut. Kush tjetėr pėrpos tyre shndrit nė horizont, kush pėrpos tyre mban mbi supet e veta Shqiptarin ata kanė vetėm njė emėr quhen Dėshmorė. Tė rėnėt pėr liri janė tė njėjtė, ata nuk mund ti dallojmė as pėr nga koha, vendi, partia, gjinia ose feja. Ata na mbajtėn pėr shekuj tė pathyer,na brumosen edhe mė shumė me ndiejna atdhetare pėr tė mos humbur gjuhėn kulturėn identitetin shqiptar. Fjalėt janė tė pakta pėr tė shkruar pėr te por sot ndjeva kujtimin per te kure pashe fotografine, e kam njohur personalisht, ai shėrbeu idealit kombetar, i shėrbeu zemrės sė ngrohtė dhe shpirtit tė pathyer.
Desha te shkruaj dy reshta pr kete legjende te pa epur vella lutetare njeri i sakrifices per ceshtjen e kombit shqiptare ky HERO ESHTE BASHKE SHORTI I NJE ANTARES SONE TE NDERUAR DHE SHUME TE RSPEKTUAR BILIGOA ANDEJ TE NDEROJME KETE LEGJENDE TI QENDROJME PRANE KESAJ BURNESHE QE I QENDRONE BESNIK NDERIT DHE HEROIT TONE KOMBETERE
LAVDI, LAVDI , LAVDI!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: