Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Simbolet e ngjyrave !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Simbolet e ngjyrave !   Fri Jul 18, 2008 2:09 am


Te nderuar antare ē'simbolizoine ngjyrat ,mendoje se secila ngjyre ke domethenjen e vete !

Sa per temen kam ndegjuar se ngjyra e kuqe ka simbole te dashurise ,per te tjerat gjithe bashke do te dime me shume ne kete teme .

vazhdim te mire ne teme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 35
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 2:56 am

Kuptimi I ngjyrave

Qe nga epoka egjyptiane vjen tradita qe disa ngjyra kane nje kuptim
simbolik. Edhe ne Greqine antike u jepej shume rendesi vleres simbolike te ngjyrave
dhe po keshtu ne Kine, ne Indi, ne boten islame dhe ne artin paleokristian.


E kuqja
Eshte ngjyra e pare e ylberit qe te porsalindurit mesojne te njohin, e
para ngjyre qe te gjithe popujt i kane dhene nje emer. Eshte ngjyra e levizjes
dhe e aktivitetit. Drita e kuqe eshte ne fakt ajo me nje interval gjatesie vale
me te gjere dhe per kete motiv vibracionet e saj mund te kene nje efekt
stimulues.

E kuqja eshte ngjyra qe mund te levize me me shpejtesi dhe duke mbajtur
te lidhur me te shikimin. Eshte demostruar se eskpozimi i te kuqes shton te
rrahurat e zemres dhe stimulon prodhimin e adrenalines. Me kete ngjyre eshte
cilesuar Marsi, zoti i luftes, per natyren e tij agresive dhe per shoqerizimin
e ngjyres me gjakun si dhe planeti i kuq.
E kuqja eshte simbol i zemres
dhe i dashurise, i dinamizmit dhe i vitalitetit, i pasionit dhe sensualitetit,
i autoritetit dhe i krenarise. Ne artin paleokristian ngjyroseshin me te kuqe
arkanxhelet dhe serafinet.Blu
Perfaqeson qetesine dhe kenaqesine e thelle. Po te fiksohet shikimi gjate
tek kjo ngjyre, prodhohet nje efekt qetesie, kenaqesie dhe harmonie. Blu eshte
ngjyra e detit dhe e qiellit. Per kinezet bluja eshte ngjyra e pavdekesise.
Bluja eshte ngjyra e qetesise, e heshtjes dhe e prehjes, ngjyra e botes shpirterore,
e shkrirjes me tempujt, eshte e shoqerizuar me formen gjeometrike te rrethit,
simbol i perjetesise se shpirtit, bashkesia e qetesise dhe e dinamikes. Ne nje
dhome blu rrahjet e zemres ulen dhe ndjesia e te ftohtes rritet, ndersa
objektet duken me te vogla dhe me te lehta.


E gjelbra
I perket ndjenjes se
soliditetit, te stbilitetit, forces dhe qendrueshmerise. Energjia e saj eshte
nje energji potenciale e mbledhur ne vetvete qe cliron nje tension te brendshem.
Efekti i stabilitetit te prodhuar nga ngjyra e gjelber prezanton nga nje
pikepamje psikologjike, vlerat qe nuk ndryshojne. Zgjedhja e kesaj ngjyre
tregon autovleresim. Ajo eshte ngjyra e natyres dhe e vete jetes, eshte ngjyra
e rilindjes pranverore, e forces se natyres.

E gjelber, sipas psikologeve, do te thote force, ekuiliber dhe stabilitet. Mundesisht kjo rrjedh nga fakti qe kristalini i syrit fokalizon driten e gjelber pothuaj korrektesisht ne
retine dhe per kete arsye syri e percepton nje ngjyre te tille shume
lehtesisht.
E gjelbra eshte e shoqerizuar me Aferditen, perendine e dashurise dhe te pjellorise. Nganjehere e gjelbra eshte e shoqerizuar edhe me nje simbologji negative, eshte ngjyra e zemerimit, e helmit dhe e zilise, ne trupin e njeriut ngjyra jeshile eshte
shenje e semundjeve te renda dhe e vdekjes.


E verdha
Kjo eshte nje ngjyre e ngrohte, ashtu si e kuqja dhe portokallia. Dergon
rrezatim qe zgjon dhe jep ngrohtesi, duke zgjuar nje ndjenje ekspansioni,
idealizmi dhe aksioni.

Ne lindje e verdha eshte ngjyra e Diellit dhe e dhurimit. Ne te gjitha
rajonet shoqerizimi me ngjyren e verdhe eshte ari, drita dhe fjala.


Ngjyra lejla
Lind nga perzierja e te kuqes me blu, eshte ngjyra e shnderrimit, e
tranzicionit dhe e misterit. Ngjyre tradicionale e mistikes, e shpirterores,
por edhe e erotikes, ajo tregon bashkimin e te kundertave dhe sugjestionimin.


Ngjyra kafe
I pergjigjet ndjeshmerise se dickaje trupore. Nje nevoje e forte,
indiference ose refuzim ndaj kesaj ngjyre, perkthehet respektivisht si nje
sjellje precize ndaj asaj qe eshte materiale dhe ndaj kenaqesive fizike.


Ngjyra gri
Eshte ngjyra e neutralitetit perfekt, nje toke pa asnje privacion te jetes.
Zgjidhet per te percaktuar nje distance dhe nje mosbashkeveprim.


E zeza
Ne ditet e sotme eshte nje ngjyre mjaft e vleresuar ne moden femerore per
karakteristiken qe ka, te te tregoje me te dobet. Por e zeza ka pasur nje domethenie
zije, trishtimi dhe vdekjeje. Ne artin paleokristian, me ngjyren e zeze
paraqitej djalli.


E bardha
Drita e bardhe permban te shtata ngjyrat e ylberit. Eshte ngjyra e
pastertise se kulluar, e pafajesise, e lindjes, e saktesise. Ne Japoni e bardha
eshte ngjyra e vajtimit. Ne artin paleokristian, pikturoheshin me te bardhe
veshjet e shenjteve dhe te femijeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 3:02 am

 Garderoba ime per jete ka qene e bardhaĖshtė ngjyrė qė simbolizon pastėrtinė dhe kthjelltėsinė, gjendje humori, festėn, gėzimin dhe harenė, pafajėsinė dhe virgjėrinė femėrore, sinqeritetin etj. 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 4:10 am

Eve0506

Te falemenderoi shume per gjithe ketė matriall qe sjell ne teme.

Ngjyra qe kam qene kurioz te dije qe me pelqen shume eshte ngjyra Blu nuk paska te keqe vetem te mira,eshte ngjyre qe me lidhe shume me jeten time .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 35
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 4:13 am

Beton shkruajti:
Eve0506

Te falemenderoi shume per gjithe ketė matriall qe sjell ne teme.

Ngjyra qe kam qene kurioz te dije qe me pelqen shume eshte ngjyra Blu nuk paska te keqe vetem te mira,eshte ngjyre qe me lidhe shume me jeten time .
Beton, edhe mua me terheq ajo ngjyre. Mund ta di se perse eshte e lidhur jeta jote me te, sepse e ke zgjedh vete apo ashtu ka rastisur?
Faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 4:25 am

Eve0506

Gjithmon kam takuar ne kete ngjyre nje art,nje kulltur,nje karakter,nje rrespekt, dhe e bera shoke te jetes per veten time, te kem afer meje per jete,qe me ndimon shume edhe nga shtresi me largon !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 35
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 5:20 am

Meqe bluja qenka ngjyra jone e preferuar ja nje diamant blu per fat te mire:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 10:29 am

Une pelqej ngjyren e kuqe sepse ao me bene te ndihem mire dhe me emocione dhe me jep forc dhe motiv per te jetuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 10:48 am

Te them se e vecoj ngjyren e kaltert (blue), por i pelqej edhe ngjyrat tjera te hapura qe me bejne te relaksohem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Sun Oct 05, 2008 1:44 pm

Eva0506 shkruajti:
Meqe bluja qenka ngjyra jone e preferuar ja nje diamant blu per fat te mire:


Me qe gjithe pasurit tjera nuk i mungoin ngjyres Blu,nga vete natyra nuk eshte munges edhe pasuria natyrale e saj flm eve0506.

Luki

Nuk me pelqen shume ngjyra e kuqe shume agresive ngjyre eshte ,eshte ngjyre nervike .

kam vrejtur besoni apo jo tek nje i afer i familjes sime qe sallonit ne shtepij e ka ngjyrore me nje ngjyre qe ka kaluar shume ambienti ne te kuqe ,e besoni ne ate sallon kurre nuk ndihem mire te relaksohem ,perkundrazi kaloi te jeme nervike dhe me duhet te dal jashte per thithe ajre natyrore se edhe ajri eshte munges sipas mendimit tim .

(mendimi i ime ) ,analizoni edhe ne kete faqe me ngjyren e kuqe si ndiheni pas disa 1/2 ore apo ore te jeni para faqes me ngjyre te kuqe ,jam i bindur se kaloni ne kokedhimbje ,prandaj ju keshilloi te mos rini shume para ngjyres se kuqe .

Mirkuptime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Trimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 32
Age : 50
Vendi : tirana
Registration date : 24/09/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Tue Oct 07, 2008 11:35 am

Ngjyra qe m'pelqen esht e kuqe dhe blu, te alternume, her nje, her tjetra. E bukur kjo tem. Pergezime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Tue Oct 07, 2008 1:30 pm

Ngjyrat qe me pelqejn jan ,e kaltert ,gjelbert , e kafte ,po mese shumti vishem me ngjyre te zeze me pelqen ashtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lilu
Moderator
Moderator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 39
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Tue Oct 07, 2008 1:34 pm

Ngjyrat qe une i dua shume jane blu, lejla, edhe jeshilja kot nuk jam e shenjes se Peshqeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Tue Oct 07, 2008 5:36 pm

Kuq e zi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   Tue Oct 07, 2008 6:02 pm

Faleminderit Eva, te pershendes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Simbolet e ngjyrave !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Simbolet e ngjyrave !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturė-
Kėrce tek: