Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave   Tue Jul 29, 2008 10:00 pm

Aleksandra Shabani
Nga vėllimi poetik "Skulpturė dėshire nė qiell manovrimi" botim i Shtėpisė Botuese "Marin Barleti" Tiranė


7.

Q, H, D (Triptik)

1.

Qiellin nė zaptim yjesh,

Mendja si lumė ndėrgjegje

rrjedh anė e mbanė,

Gjumi zė vend aty afėr

poshtė shtratit tim tė madh…

2.

Katakarakti zhurmon, tėrheq vėmendjen…

3.

Zgjimi i parakohshėm nuk vjen,

Rrugėt zbrazur nga oshėtimat,…

Tani janė tė shumta, pa fat,…

Hėna bukurinė nė udhėkryq

kundron nga lart,

Syri i ditės del mbi vargmal!

Hėna sfilon nė podiumin tim tė syrit.

Oh, ē’fat pėr tė tjerėt, qė s’kanė unazė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave   Tue Jul 29, 2008 10:08 pm

Fytyrė jete

«Luani»
- ndjenja e saj


po
shuhet vetvetiu fytyra,


shembjen
e saj e mbulon


me
qeshje tė zorshme


rrjedhur
nga mėrzitia.


(Eh,
ē’kone!)


Trupi
– (linjė e zakonshme)


merr
duart


i
dridhen pambarimisht


zemra
rreh e pushon,


loton
me aftėsi syri;


sytė
e kuqėrremtėgjoks derdhin lotin pesimist.


Shpirti
nė gjendje vuajtje,


mendja
nė bashkėbisedė vetvetiu


me
shoqėrinė mekanike,


qep
me penj qėndisės vetė Yjet.
19. Ēast pamjevrejturShtrirazi mbėrthyeserrjedha e mendimit;monotoniamė ekogon pėrbrenda vetvetes;


zhurmshmėria mbannė mbėrthesė kraharorin;


urdhri bie prerazi


mbi veshin magjik;


pamje e vrenjtur -


tablo krijuese ankthi tė vjeshtės,kujtimi gjallon gjethezverdhuratpėrsėritje fjalėzėn -krijesė tė pėlqesės…

2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave   Tue Jul 29, 2008 10:09 pm

21. Lėkurqėsia e BotėsS’e kuptoj


ēfarė po ndodh brenda meje,…


Bota ime e ndezur nė konfliktnė konfuzion e kontrakditė;
njė urrejtja mė gėrryen,
dashuria mė bren pėr ty?
Ēfarė je vallė iluzon,Fiksim,


Mendim


apo Tablo e pikturuar


pa penelė artisti,e varur kokėposhtė


nė njė atelie, ku kanė zhgarravitur


tė talentuarit dhe meitėt?


Dua ta zbuloj …


Por e vėrteta


zbulon lakuriqėsinė
e saj,mbetet e skalitur


nė kujtimin e Kohės


dhe njolla mė zmadhohet


duke prodhuar vetėm errėsirė…


Ku ta gjej ditėn?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave   Tue Jul 29, 2008 10:10 pm

26. KthimshpinatE nesėrmja vjen,


kthen shpinėn


ndaj tė djeshmes sė sfilitur…


Sot harron tė djeshmen e dikurshme,


mbyt me mijėra e qindra kujtime


tė gdhendura pėrjetėsisht


nė “skulpturė mendimi”;


rrėshqet gėnjeshtra,


sa hap e mbyll sytė!


Pėrpėlitet mashtrimi,


si nė film rrokulliset misteri,


enigma


e s’gjen shpėtim,


as sot, as nesėr ,


as kurrė tek shėnohesh


nga njė killer prostituim - kremastimi…


Varur nė ēengel Bukuritė femėrore!…


16.07. 2005Poezite e mėlartme tė poetes Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi e sensit modern, prone inteligjente e poeteshave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: