Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:55 am

GURRA DHE ĒALAKU

fla

Gurrė, moj e mira Gurrė,

Gurrė, mos u shterofsh kurrė!

Pran’ teje u bėra burrė.

Ēalak, i shtrenjti Ēalak,

Na prisje mėngjes, drek’, darkė

Dhe kur ujė kishe pak.

Gurrė, gurrė e ti, Ēalak,

Pranė jush u bėra plak.

Rrėnjėt i kini te mali.

Tė dy – mbuluar nga zalli.

Damarėt kini nėn tokė,

Ndaj nė vapė dilni tė ftohtė.

Konckėn kini pėrmidis.

Falė jush ky fshat u nis.

Dhe u nis dhe u stolis.

Ēdo pėllėmbė – mollė e lis.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:56 amMERR ORĖN TIME!Sot tė dua, mikja ime:twisted:

Tė pėrpiktė nė takime.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!Ta thashė troē qė nė fejesė:

“Lyp nga vetja korrektesė.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!

Nėse njėri-tjetrin duam,

Ta nderojm’ kohėn e ēmuar.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:57 am

Jorgo S. TELO shkruajti:


MERR ORĖN TIME!

Twisted Evil

Sot tė dua, mikja ime:twisted:

Tė pėrpiktė nė takime.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!Ta thashė troē qė nė fejesė:

“Lyp nga vetja korrektesė.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!

Nėse njėri-tjetrin duam,

Ta nderojm’ kohėn e ēmuar.

Ndo ke orė, ndo s’ke orė,

Orėn time mbaj nė dorė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: k   Mon Aug 11, 2008 12:58 am

HĖM E URTĖ DHE E SERTĖShytė, moj, me vathė nė grykė, kiss

hėm e urtė

edhe shytė!Sa me qejf i ke shėmbinjtė!

hėm e urtė

edhe shytė!Kėrcinjt i gjakos pėrditė.

hėm e urtė

edhe shytė!Ki kujdes e ruaj gjinjtė!

hėm e urtė

edhe shytė!Duan ushqyer kėrtinjtė.

hėm e urtė

edhe shytė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:00 am

Twisted Evil KONCKA SA VETE STOLISETMarr njė shkop e dal ngadalė,

Tė shoh fshatin ē’nur ka marrė.

Nuk shkoj dot, nga shkoja m’parė.

Ky sokak mė ngjan gėrmadhė.

Pėr tė shkuar nė mesfshat,

Lypset t’i bie mė gjatė.

Lagje e kreit po rinohet

Edhe pse thinjat i shtohen…

Sjhtrėngoj fort e fort bastunė.

Nga Ēalaku dal nė Gurrė.

Themua, Gjici e Kleanth Gjikė

Nur e dritė bėrė shtėpitė.

Lipe Loli shėmbi ledhe

Pėr tjegullkuqen moderne

Foto Dova nuk mėnoi

Uēen mirė e siguroi.

Llikua dėmshpėrblimin prźt,

Tė ngrėjė shtėpi siē do vet’…

Vatra ime pėrmbi vijė.

Ka njė shpresė e ka dėshirė;

Nėse s’merr nurin e parė,

Tė mos kthehet nė gėrmadhė…

Kur trupi im o fithiset,

Koncka ime po stoliste.

Shenjat fort tė mira janė,

Porse rrugėt – pėr tė qarė…

Mė shum, fshat, do tė tė dua,

Kur tė ec, pa u rrėzuar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:02 am

fla PUPU, Ē’GJĖMĖ KE PROVUAR!NoLuft’ e Dytė - mallkuar

Dy herė tė dogji Ty.

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

S’mbeti gjė pa u pėrvėluar

Me shtėpi e bagėti…

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nė mna jonė Zagori!

Ē’tė dha forc’ pėr ta duruar

Atė tmerr e batėrdi?

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

Janari krejt i harbuar

Tė la gėrmadhė, shkreti.

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

Qershori me urė nė duar”:

Tym e zjarr e shkrumb e hi.

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

Si u zhduk ēdo vlerė e shkuar:

Pasuri e histori?

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

Tani prźt, moj e uruar,

tė ringjallesh pėrsėri

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!

Shpresat s’kanė tė mbaruar

As pėr mua as pėr Ty…

Pupu, ē’gjėmė ke provuar,

Nėna jonė Zagori!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:03 am

RRITEN VENDLINDJA

kiss DHE KĖNGĖT:fla:Mbi mal dielli ēel synė,

hėna perėndon.

Syri mė sheh mrekullinė,

kur shpirti rėnkon.Plot thesare nga natyra

ke, moj Zagori!Sa aroma e sa ngjyra

ē’nur tė japin ty!Ky nur pritet qė tė rritet,

o i dashur djep!Gjaku i ndezur kurrė s’shprishet nė t’pafundmen jet’
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:06 amMARRIM KĖNGĖ THĖLLĖZORE

Twisted Evil

DJALI:

“Brodha mallet rrėzė mė rrėzė,

Sa tė gjeta ty, thėllėzė!Tė dy:

“Thėllėza dhe thėllėzari

Ritur-o me ujė mali

Marrim kėngė thėllėzore

Rethuar nga lule bore.VAJZA:

“Thėllėzar, me ē’tė njoh unė,

Bukur do plekset kjo punė…DJALI:

“Do tė t’mbaj thėllėz e borės

Sin ė pėllėmbė tė dorės.VAJZA:

“Thėllėzar, sa t’mė kesh mua,

S’do lėmė dallgė pa kaluar.DJALI:

“Me merak do rrisim zogjtė

Shėndetmirė, krahėfortė.VAJZA:

“Tė pandarė na do jeta

Nė t’pėrpjeta, tatėpjeta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:08 am

Razz KĖRTHINJA:idea:Sa tė pashė, ma dehe synė,

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Nė zemėr mė paske hyrė

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Pėr ty nisa gjuetinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Kalova brinja, shkėmbinjė,

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Seē tė gjeta nė lėndinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!U takuam me dėshirė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Hapėm shteg pėr dashurinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Syt’ e duart na djersinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Buzėt seē na farfurinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Pėr dasmėn gjetėm ujdinė…

kėrthinjė e mira kėrthinjė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:09 am

Jorgo S. TELO shkruajti:
Razz KĖRTHINJA:idea: [/siz:twisted: e][size=12]Sa tė pashė, ma dehe synė,

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Nė zemėr mė paske hyrė

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Pėr ty nisa gjuetinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Kalova brinja, shkėmbinjė,

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Seē tė gjeta nė lėndinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!U takuam me dėshirė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Hapėm shteg pėr dashurinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Syt’ e duart na djersinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Buzėt seē na farfurinė.

kėrthinjė e mira kėrthinjė!Pėr dasmėn gjetėm ujdinė…

kėrthinjė e mira kėrthinjė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:11 am

DALLĖNDYSHE:face:Fluturoni pranė meje,

dallėndyshe,

dallėndyshe!

Pėr shkak tė ndonjė foleje;

dallėndyshe,

dallėndyshe!

Po ē’u tremb, kur vini e shkoni?

dallėndyshe,

dallėndyshe!

Unė a zile e telefonit?

dallėndyshe,

dallėndyshe!

Ikni, ikni, mos vononi!

dallėndyshe,

dallėndyshe!

Me kėngė mė shoqėroni.

dallėndyshe,

dallėndyshe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:13 am

DIELLI SAPO ĒEL SYNĖBukur diell, ma ēel synė. flakiss

Ndriēo, diell e gėzo

Trojet e vendlindjes-o!

Merr tė falat e ēdo dite

Pėr ēdo vatėr zagorite…

Puth sė pari Shėndėllinė.

E mė pas krejt Zagorinė.

Brigjet, korijet, Vėrrinė.

Lėndinat me trėndelinė.

Gėzon njerėzit, bagėtinė

Djathin, mjaltin erėmirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:15 am

fla KĖNGĖ TRIMĖRIETė them kėngė trimėrie:

Mina Luzit i kish hije…S’e pėrfillte hiē rrezikun,

Kur nė dorė kish belxhikun.

Duart e tj sikur loznin,

Kur shtrėngonin mitrolozin.Lindur nė njė prag tė mjerė

Luftonte pėr liri, nder.Mjaft i etur pėr lirinė.

E kish zėt padrejtėsinė.S’pajtohej me myteberė.

Ngrinte zėrin menjėherė.Ē’tė kish hije trimėria,

More Mina drejtėsia!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:18 am

SHOH NATYRĖN RROTULL MEJEcyclops

I Pamundur tė lėviz,

Tejpėrtej syt’ i degdis.Moj e keqe nga mė hyre?

Brenda pragut pse mė mbylle?Vetėm kur lexoj e shkruaj,

Nuk mė duket dita – muaj.Valle kėn gė duke shijuar,

Ikin orėt pa u kuptuar…Kur pjergulla ndėret e mbarė,

Zbres i qeshur nėpėr shkallė.Kur ka re, shi edhe erė,

Jam i plogėt, i pavlerė.monkey
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:19 am

PRUSHI I DASHURISĖQoftė natė, apo ditė,Twisted Evil

Dashuria nis tek sytė.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Nė shteg buzėsh varen fjalėt,

Siē varen nė gjoks gjerdanėt.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Fjalėt rrėnjėt kanė nė zemėr

Tenjė nuse , te njė dhėndėr.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Jetė tė gjat’ ka dashuria,

Kur merr drit’ nga Perėndia.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:20 am

Jorgo S. TELO shkruajti:
PRUSHI I DASHURISĖQoftė natė, apo ditė,Twisted Evil

Dashuria nis tek sytė.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Nė shteg buzėsh varen fjalėt,

Siē varen nė gjoks gjerdanėt.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Fjalėt rrėnjėt kanė nė zemėr

Tenjė nuse , te njė dhėndėr.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.Jetė tė gjat’ ka dashuria,

Kur merr drit’ nga Perėndia.

Buza-buzėn e rrufis

Ndizet prushi i dashurisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:21 am

JAM A S’JAM NJĖ FATGREMISUR?Laughing

Sad

Nė tė keq lindur e rritur…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mevetveten jam gėrricur

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Prej askujt nuk jam sajdisur

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mė shkoi jeta shendetgrisur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Jam shpirtpasur, shpirttroisur…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Kurrė veten ‘se kam shitur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Me durim dije kam thither.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Ē’u sėmurē ashtu papritur…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Pleqėrinė pa arritur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mik spitalesh – qejfpaprishur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mori jeta tė vithisur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Disa herė koka “prishur”…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mė trembin ca tė hazdisur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Mė rrinė si gjeli lafshngritur.

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

Dashkan qė tė jem jetėfikur…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?

S’velen , duke mė mėrzitur…

Jam a s’jam

njė fatgremisur?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 1:23 am

SHTĖPIA E BRAKTISUR:lol!:O miq, u ngrita pa gdhirė,

Tė kontrolloja ēatinė.

Do ujdisur domosdo

Shtėpi e braktisur-o.Hodha kėmbėn mbi dėrrasė.

Diē u thye e desh rashė…

Do ujdisur domosdo

Shtėpi e braktisur-o.

Usta Zikja thosh njėherė:

“Ke tė kalbur qerestenė.”

Do ujdisur domosdo

Shtėpi e braktisur-o.Tė duhet e re e tėra.

Je me fat… s’tė zuri brenda.

Do ujdisur domosdo

Shtėpi e braktisur-o.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: