Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 8:47 am

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS

Shkuan:Prof. Besnik Kastrati.

Me përfundimin e luftës së përgjakshme gjithpopullore,erdhi më në fund çlirimi i shpirtrave shqiptar nga ndjenja e njerëzve të rendit të dytë.
Pas luftes i zgjatën veshët lepujt(dora e zgjatur e UDB-es) që dridheshin deri në palcë të eshtrave se çka do të bëhet me fatin e tyre!
Ndër këta lepuj ishte dhe është edhe Flori Bruqi,i cili kur e vërejti që nuk do të ketë hakmarrje,por do të i lëne spijunët që të vriten me ndërgjegjen e tyre,mori guximin dhe dual në skenë,por me skenar ndryshe!
Ai filloi me lajka e lavdërime të veprimtarëve, politikanëve,intelektualëve,
herojnjëve e shkrimtarëve,pastaj me politiken e serbit filloi të lavdëron vetvetën,dhe kapërceu çdo limit të normales,filloi të interviston vetvetën,dhe të del si patriot e shkenctar,e madje shkoi aq larg sa mundohej të kyqej edhe në veprimtaritë aktuale të mekanizmave për pavarsinë e Kosovës.Por harroi Flori Bruqi që shqiptarët nuk janë më si kanë qenë,prandaj me injorancë qeshen me te, rinia,e veprimtarët deri te intelektualët e shkrimtarët!
Gjithnjë duke u munduar të “lajë vetveten”me një kokëfortësi të derrit të egër që edhe kur e sheh që ka për të u ngujuar në dru ai vazhdon tërfëllimin e tij,ashtu edhe Flori Bruqi vazhdoj të hyjë në fazën imagjinatës dhe ngriti gradat e tij në shërbimet sekrete,nga spiun i CIA –ës,deri te gradat ushtarake,kolonel i AKSH-ës,që hasi në përqeshje e demantime zyrtare në media publike!
Nuk u ndal as këtu por vazhdoi prap duke parë se po i rrallohej rrethi i bashëpuntorëve (që i kishte përfituar me thirrje e lutje,për një kohë të shkurtë),ai filloi të shfrytzojë emra të njerëzve të shquar duke iu formuar adresa falso të internetit e poashtu edhe duke imagjinuar disa të tjerë ai mbronte vetvetën dhe mundohej të dilte në breg, sepse ishte zhytur në pellgun e gënjeshtrave të veta!
Mendonte që nuk din askush të vërejë manipulimet dhe gënjeshtrat e tija,dhe mbas një kohe të shkurtër u zbulua.
Kështu Flori Bruqi,filloi me kërcnime për likuidime fizike të njerëzve të pafajshëm,dhe këtu paraqitej me postin e kolonelit të AKSH-ës,dhe kërcnonte në emër të FBKSH-ës!
Egërsia e tij arriti kulmin,filloi të dërgon e-maila brutal e banal,pastaj dhe filloi të ju lejë takime njerëzve të pafajshëm për të u ballafaquar fytyrë për fytyrë.Kur edhe ky plan politik i dështoi filloi të nxitë njerëzit në pozita kundër intelektualëve e shkrimtarëve patriot,e edhe kundër puntorëve të mediave elektronike e të shkruara!
Për fat të mire edhe këtu hasi në gozhda,dhe më në fund Flori Bruqi, filloi taktitën tjetër,kinse po tërhiqet nga polemikat dhe po shkon në pushim,ndersa në emra falso vazhdonte të dërgonte e-maila fyes dhe kërcnues,e mandej edhe duke përdhosur njerëz të tjerë, figurat kombëtare e letrare, që janë shumë me vlerë për Kosovën dhe gjithë shqiptarët në botë!

Spiunëve,UDB-ashëve shqiptarë të Serbisë,lakmia ua kishte zhdukur arsyen njerëzore,porsi bishat që kërkojnë prenë e tyre,hulumtonin në Kosovë!
Flori Bruqi bashk me shokët e tij:

1) Alban Gervalla,
2) Bashkim Hasanaj
3) Gani S.Demjaha
4) Ramadan Avdimetaj
Dhe mynafikët gjetën prenë e tyre!

Viktimat e UDB-ashëve ishin shkrimtarët,shkenctarët,poetët e gazetarët,studentët e mërgimtarët të cilëve ju kanë tharë lotët për Kosovën dhe ju kanë bërë gacë me të cilen mundohen të ringjallin jetën në Kosovë!
Këta lotë ju dalin nga fajsia e patriotizmit që nga këta shpirtra njerëzorë burojnë fjalët dhe veprat e bukura aq të nevojshme për shqiptarët.
Burrëria e tyre është karakteri të cilin e kanë përgjithmonë me vete.
Sado që Flori Bruqi me shokët e tij mbajnë në duar megafonin propagantistik me shpifje të llojllojshme, ashtu që si me kashtë të thatë mundohen të shuajnë zjarrin,ata nxisin vllavrasjen,prap se prap ne njohim madhështinë e fjalëve dhe veprave të fuqishme,që entuziazmojnë mahnitshëm shpirtrat e trazuar për edukim dhe kulturë shqiptare!
Flori Bruqi bashkë me tre shokët e tij krijuan këtë TURP,me këto adresa falso:

1. ALBATROS DRINI
2. ALBANA FERATI(Shkup)
3. ALBANA FERATI(Burim,ish Istok)
4. ALBANA FERATI(Washington)
5. ALBERT SHABANAJ
6. ARBEN SHKUPI
7. ARSIM JONUZI
8. AVDULLAH KONOSHEVCI,
9. BESNIK PRISHTINA
10. BASHKIM HASANAJ
11. BEDRI ZAHITI
12. FJOLLA RUSHITI,
13. FLORIM SLATINA,
14. HAKI DEMJAHA,
15. HASIM RUSHITI
16. ILAZ PROKSHI,
17. ISMET SHABANI
18. KAMBER RAMAJ
19. KOL SHKODRANI
20. LIRIJE DOMI,
21. LIRIM SHABANI
22. LUAN SHALA
23. RAMADAN AVDIMETAJ
24. REXHEP SELIMI
25. SABRIJE HALITI
26. SAMILE JAHAJ,Profe.(Maqedoni)
27. SAMIR BERISHA
28. SEFER DEMAJ
29. SEFER SMAJLI
30. SERBEZE HOXHA
31. SELVETE H.HOXHA,
32. SMAJL SEFERAJ
33. SHABAN DEMA
34. SHKUMBIM TAFILAJ
35. SHPETIM SHABANAJ
36. SHYHRETE GORAJ,
37. TAHIR SINANI
38. XHAFER SYLAJ
39. VALENTINA KORQA,
40. VIKTOR SHKODRANI
41. ZOJE SHALA

Pastaj kjo nuk i doli mjaft,sepse planet i rrënoheshin.
Gjithmonë dilte dikushi që iu kundëvihej drejt,rrept dhe qartë,prandaj Flori Bruqi, thirri në ndihmë njerëzit, me lajkat e tij dhelpërore dhe arriti të i futë në rrjetin e vet këta njerëz të kulturës sonë:

1. ENGJELL SHEHU
2. FADIL SHYTI,
3. GANI S.DEMJAHA,
4. HAMDI NUHIJU
5. JETON KELMANDI,
6. KEZE(KOZETA) ZYLO
7. KOLEC TRABOINI ( Pendelkalteri )
8. MERDANA KELMENDI
9. MONA AGREGORASIN,(BOSTONI)
10. NAMIK M.SHEHU
11. RAJMONDA MOISIU
12. XHAFER SYLA,
13. VITOR STEFA-LEKA,

Kështu që Flori Bruqi me mendjen e tij të ndalur që në kohën e komunizmit,shpalli veten,ushtarak e spiun,mjek e letrar e edhe aktivist në vetvendosje,por NUK ËSHTË ASGJË TJETËR VEQSE NJË SPIUN I SERBISË QË KA PËRFITUE NGA BEOGRADI NJË DIPLOME TË DIF-IT!
Flori Bruqi,me ndihmësit e tij, muarr guximin të kërcënojë me likuidim fizik në emër të AKSH-ës e FBKSH-ës këta njerëz:

1) Bahtir Hamzën,
2) Engjell Shehun,
3) Krenar Gashin,
4) Sali Bashoten,
5) Sami Lushtakut,
6) Zenun Qelajn etj.

Duke e parë idiotizmin e Flori Bruqit u diferencuan këta intelektualë:

1) Avdullah Konoshevci,Prof.
2) Bahir Hamza,poet,
3) Bedri Zahiti, Dr.
4) Gafurr Adili,”zëdhënës i FBKSH”
5) Kadri Mani, Prof.
6) Xhafer Syla,Mr.

Flori Bruqin errësira e urrejtjes e verboi ,pa menduar gjatë pëdhosi shumë shqiptar, emra të njohur të letërsis shqiptare të mediave dhe poashtu edhe figura të shquara të kombit tone e të huaj, këta janë:

1) AVDULLAH KONOSHEVCI
2) ABDULLAH SELMANI
3) ARBANA XHARRA
4) BAHTIR HAMZA,
5) BEDRI KASTRATI,
6) BESNIK KASTRATI NGA GJAKOVA,
7) BESNIK KASTRATI NGA PEJA,
Cool BESNIK KRASNIQI,
9) BESNIK MATOSHIN
10) CASEY COOPER JOHNSON
11) EKREM KASTRATI,
12) ENVER HASANIN
13) FAIK ISPAHIU
14) FADIL GASHI,
15) FATOS KASTRATI,
16) FISNIK KASTRATI
17) ILIR KASTRATI,
18) IRHAN JUBICA
19) ISUF DEDUSHAJ
20) JETA XHARRA
21) KRENAR GASHI,
22) KRENARE MALOKU
23) LENDITA AZIZI
24) LUAN KRASNIQIN
25) MUHAMET HAJRULLAHU
26) NEHAT HASANIN,
27) NEZIR MYRTA,
28) NORA HASANI
29) RAMI MISLIMI
30) REXHEP KASTRATI
31) SALIH BASHOTA,
32) SEFEDIN KASTRATI ,
33) SYZANA FIRZA
34) SHANI KASTRATI,
35) UKE LESHI,(JUSUFAJ).
36) VISAR KASTRATI,
37) ZEKERIA CANA,
38) ZENUN ÇELAJ,

ÇKA PËRFITOI FLORI BRUQI NGA KJO MARATONË E SHPIFJEVE!

Duke fyer rëndë nderin e personaliteteve autoritative,Flori Bruqi reflektoi theksueshëm pamaturinë e tij personale në rrafshin imagjinar dhe qartë vizualizoi qëllimet e tija për të hyrë në bërthamat e veprimtarive operative që luftojnë për ardhmërinë e ndritshme gjithëpopullore,me të vetmin qëllim ,raportimin dhe shembjen e rinisë dhe patriotëve shqiptarë!


ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS


Me intervenim nga Beogradi Flori Bruqi u fut në lidhjen e shkrimtarëve,dhe aty vazhdoi aktivitetin e tij,dmth,prej vitit 1975-1999,ku përgjatë kësaj kohe kishte qenë mjaft aktiv për shërbimin sekret serb.
Përgjithsisht Flori Bruqi nuk është vetem,me te janë shumë që sot flenë të qetë,dhe nuk kanë ndërgjegje që i brenë për punët e pista që kanë bërë, vetëm të përfitojnë diploma e banesa, dhe pse shqiptarët e zgjedhur ,patriotë e të dijshëm,puntorë e udhëheqës,student e fshatarë,këngëtar,poet e mërgimtarë u kalben në burgjet e Serbisë e të Kosovës,shumë fëmijë mbeten jetima nga likuidimet e prindërve të tyre,tinzisht e haptas.
Mbas vitit 2000,u shpalosën dosjet e bashkpuntorëve të UDB-es dhe aty në mesin e UDB-ashëve ështe Flori Bruqi,Këto u shpallën në media elektronike e të shkruara!
Emri i Flori Bruqit spiun i UDB-es tani është i njohur për opinionin,dhe në një artikull të gazetës Shkodra,Irhan Jubica,zbulon maskarallyqet e Flori Bruqit,pastaj web faqet si në student info,prishtina team,forumi shqiptar,albanianhub-ch,e shumë e shumë të tjera,ku Flori Bruqi duke quajtur veteveten “gjeni” në mënyren komuniste iu kundërvye të gjitha faqeve,me shpifje e gënjeshtra,dhe më në fund të gjitha faqet shqiptare më të priviligjuarat në internet e përjashtuan,dhe e emëruan “Flori Bruqi manjakun e internetit”

Me këtë fragment nga artikulli i znj.Keze(Kozeta)Zylo,shumë i qëlluar dhe i titulluar:” Kritiku “mik”, po e demton se tepermi edukimin e shijeve estetike te lexuesit.” Shkëpusim fjalët e kryetarit Amerikan te viteve 1801-1809,pikërisht në Deklarimin e pavarsisë së Amerikes kishte thënë:” Asgje nuk mund ta ndalojë një burrë në këtë Planet për konceptet e drejta që ka për arritjen e qëllimit të tij, por nga ana tjetër asgjë nuk mund ta ndalojë një burrë në këtë Planet për konceptet negative që ka, por do të ndalohet, në arritjen e qellimit të mbrapshtë të tij".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 8:56 am

Rrahim SADIKU VESHTRIM



Shpirt dhe mendje e cekët



Në këtë “reagim” të tij, që si duket, kësaj here e ka shkruar pa ndihmën e ndokujt, Floriu del i mjerë intelektualisht, i cekët shpirtërisht dhe pa as më të voglën kulturë shkrimi. Ai nuk di të formulojë mendime, nuk di të nxjerrë edhe një fakt të vetëm për të reaguar. Shpif për kinse punën time në një gazetë ushtarake, të cilën gjë nuk kam mundur ta bëjë atëherë, sepse nuk e kam njohur, sa për të shkruar, gjuhën serbokroate. Ai e shpif punën e thirrjes telefonike nga ana ime e marrëzi të tjera kësisoji. As kam pasur e as kam nevojë ta thërras me telefon Flori Bruqin. Shkrimin e kam botuar në gazetë dhe kam thënë tërë atë çka kam menduar se duhet thënë.
Me përgjegjësi morale e intelektuale. Kurse, Floriu ka bërë edhe të pamundurën për të fi lluar me mua bisedë telefonike, për të më paditur mandej, se e kam fyer. Kur nuk kam zhvilluar dialog me të, pas së paku njëzet cingërimave të vazhdueshme, ai ka fi lluar të më dërgojë SMS mesazhe; duke më kërcënuar me vrasje; duke më thënë se do të ma likuidojë familjen; duke përdorë një fjalor të padenjë edhe për rrugaçët më të ulët. Ai në “reagimin” e tij nuk ka treguar se për këtë është marrë në pyetje në policinë e Ferizajt, më 18.9.2008 dhe kundër tij është ngritur padia penale, nr. 2007 –CF – 134, me vendimin e Prokurorisë së Ferizajt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 8:56 am

Angazhimi i mercenarëve të dijes


Kur kam shkruar për portretin amoral të Flori Bruqit, kam bërë shpalosjen e një tipi, prej një serie të personazheve reale, të ashtuquajtura “patriotike e intelektuale”, që janë shpeshtuar në fushën e dijes e të krijimit te ne, duke krijuar, për veten e për të tjerët, madhështi të rreme. Them këtë sepse nuk po janë të paktë ata që, duke paguar mirë, angazhojnë njerëz të mendjes e të lapsit për të shkruar, krijuar e hulumtuar për ata. Flori Bruqin e kam zgjedhur nga ai mes për faktin se, nga ajo seri, është më i paskrupullti, më i zëshmi dhe më shkatërruesi i atmosferës sonë edhe ashtu të zymtë kulturore, politike dhe ekonomike. E kam zgjedhur Floriun, sepse ai përzihet dhe qullos gjithë ditën e gjithë natën në këto tri fusha. Në tri fusha për të cilat nuk di asgjë si ekspert e për të cilat ka angazhuar mercenarë të shumtë të dijes, që ta furnizojnë me shkrime origjinale e me vjedhje nga interneti.

Pa pikë trupi, mandej, të gjitha ato Floriu i plason përmes internetit dhe pastaj i boton edhe si libra, duke vënë veten si autor. Këtë praktikë, të afi rmimit pa punë e pa dituri, Flori Bruqi e ka fi lluar para luftës, me botimin e “veprave letrare”, shkrimin e të cilave ia kanë bërë emra të njohur të letrave shqipe në Kosovë, disa prej të cilëve tashmë nuk janë në mesin tonë. Floriu më vonë është kujdesur që ata t’i zëvendësojë edhe me krijues nga Shqipëria.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 8:57 am

Oreksi për famë të rrejshme



Pas lufte rrethi i interesimit dhe oreksi i tij për famë të rrejshme është shtuar. Gama e tij e autorësisë së rrejshme është zgjeruar shumë. Atë tash e ke të njohur edhe në fushën e: historisë, publicistikës, kritikës, psikologjisë, farmakologjisë, mjekësisë, kriminalistikës, spiunazhit etj. Ka krijuar kështu një “institucion” veprimi antikulturor, rrënues të intelektualëve dhe denoncues, ku del në dukje marrëzia më e injorantëve dhe e mençurakëve, të lidhur bashkë e të bërë betonarme. Flori Bruqi nuk e di çka do të thotë lodhje krijuese, kërkim shkencor, shkrim i veprës origjinale. Sepse asnjëherë nuk është lodhur për do dhe i duken si llokume, vetëm zgjat dorën e merr. Ai kujton se arritjet në fushën e krijimit e të shkencës bëhen duke e blerë punën studimore dhe krijuese të të tjerëve. Kujton se falsifi kimi dhe uzurpimi i shkrimeve dhe studimeve të autorëve të ndryshëm e bënë edhe atë autor dhe të njohur. Ai kujton se mund të jetë botërisht autor i shkrimit për dëshmorin Rexhep Bislimi, duke mos e ditur se ai shkrim është shkruar dhe lexuar nga Xhabir Morina, në akademinë solemne, me rastin e përvjetorit të vdekjes së këtij heroi ferizajas; është cituar nga shtypi dhe është i xhiruar në videokasetë.

Nuk e di se si ka pasur fytyrë e si ka pasur guxim për ta nënshkruar këtë shkrim e për ta hedhur në internet (ndoshta edhe në ndonjë libër) Flori Bruqi. Me të vërtetë “guxim shqiptar”! Ai kujton se mund të quhet autor libri një njeri që brenda kopertinave ka grumbulluar shkrime nga antika, nga mesjeta, nga e sotmja, e plot gjëra të tjera, të përziera si gjërat në thesin e lypësit, kur e dimë se secila prej atyre punimeve, që janë aty, kërkon specializim, njohje të thellë dhe punë të madhe e të veçantë. Kush është, pra, Flori Bruqi? Të gjitha këto që kemi thënë deri tash, e shtyjnë lexuesin të pyes: Kush është ky Flori Bruqi?! A është “fl ori”, si shtihet, apo ndryshk i kamufl uar?! A është bashkëpunëtor nga më të zellshmit që pati UDB-ja në Kosovë, apo patriot që punon e vuan për Kosovën? Është autori i njëzet e pesë veprave (!) apo analfabet i krijimit artistik dhe i shkencës? Floriu ka qenë gjithnjë, e si po e shoh nga sjelljet e tij ndaj shumë intelektualëve që nuk i shërbejnë atij, edhe ka mbetur ndryshe i kamufl uar.

Sa ishte ushtar në Pivkë të Sllovenisë, punoi mjek në garnizonin ushtarak, me diplomë mjekësie nga Universiteti i Lubjanës. Kur e hetuan që e ka falsifi kuar diplomën, e dënuan me burgim të gjatë, nga i cili del shpejt, i liruar nga “mjekët ushtarakë”, thënë më mirë nga KOS-i (shërbimi i fshehtë i ushtrisë jugosllave), si i çmendur! Kjo ndodh më 1980. Pas ngjarjeve të vitit 1981, Floriu del bashkëpunëtor i pothuaj të gjitha gazetave antishqiptare serbe dhe shkruan me qindra artikuj kundër popullit të vet. Më 1983 Floriu na del student i kriminalistikës në Beograd dhe punëtor i sigurimit shtetëror jugosllav, gjë të cilën e konfi rmon vet, me nënshkrim, në një kërcënim që atë vit ua dërgon organeve shqiptare të pushtetit në Deçan.

Deri më 1987, Floriu angazhohet, si “myhyb” i qarqeve antishqiptare serbe dhe fut hundët kudo, duke etiketuar, denoncuar e kërcënuar. Ai, me të ardhur Millosheviqi në pushtet, angazhohet me mish e me shpirt për shkatërrimin e autonomisë së Kosovës. Dëshmi për këtë janë shkrimet e shumta të tij, ku kërkon me ngulm dënim politik e shtetëror të shqiptarëve, edhe si individë e edhe si popull. Këtë e thotë hapur në artikujt që ka botuar në “Duga”, “NON”, “Nin” e në disa të tjera.

Pra, për pesë vite me radhë Flori Bruqi kërkon publikisht, në shkrimet që i ka nënshkruar me emër e me mbiemër kundër shqiptarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 8:59 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ

Rrahim Sadiku


Flori Bruqi tashmë disa dekada është i pranishëm në mediat serbe, shqipe e më gjerë. Dhe ka bërë emër atëherë e vazhdon të bëjë edhe sot me falsifikimet, me aferat e ulëta dhe me lidhjen e ngushtë me interesat që donin të realizonin pushtuesit serbë në Kosovë. Puna e tij lidhet madje edhe me interesat që ka sot Serbia për shkatërrimin e institucioneve legale në Kosovë dhe për instalimin e njerëzve të saj në sa më shumë pozita të rëndësishme brenda këtyre institucioneve. Floriu angazhohet për shpalljen tradhtarë dhe armiq të sa më shumë njerëzve që kanë peshë e emër në Kosovë dhe për shpalljen patriotë e njerëz të sakrificës të sa më shumë tradhtarëve dhe të sa më shumë shërbëtorëve që ka pasur ky popull. Këtë e bënë duke e ditur se kështu është duke e ngatërruar të vërtetën për historinë, vlerat kombëtare e mbi të gjitha për të mohuar e degraduar sakrificën për liri e për atdhe. Sepse, nëse Floriu është patriot shqiptar i Kosovës; nëse Floriu shëtit kudo me disa nga njerëzit e shquar të sakrificës që ka pasur Kosova; nëse Floriu mund të shpallë patriot dikë e tradhtar një tjetër, sipas direktivave që vetëm ai i di se ku dhe nga kush i merr, atëherë çfarë vlere i mbetet gjakut të derdhur? Çfarë kuptimi kanë gjithë ato rini të humbura burgjeve dhe shtrohet pyetja: përse kemi bërë gjithë ato sakrifi ca e gjithë atë luftë atëherë? Te Floriu janë të mishëruara
të gjitha ato kundër të cilave ne, si popull e si njerëz, kemi luftuar: bashkëpunimi i hapur dhe i fshehur me armikun në të gjitha periudhat, ç’prej se ai ka arritur moshën madhore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:00 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


2.
Ai ka shkruar për kombin e tij e për bashkëkombësit e tij gjëra të ulëta; ai e ka ulur dinjitetin e intelektualëve shqiptarë, duke i blerë ata, duke i detyruar të shisnin talentin e tyre krijues për të fi tuar bukën e gojës, duke ia shkruar romanet Floriut, i cili i paguante dhe i paguan me paratë e marra nga tradhtia, pra nga bashkëpunimi me Serbinë. Dhe ai ia ka parë hajrin asaj pune, sepse ka botuar si të vetat një sërë librash dhe ka bërë pasuri e ka krijuar mundësi që të mbledhë rreth vetes edhe më shumë sakatë të ndërgjegjes e me ta dhe përmes tyre të bëhet edhe historian, edhe bamirës, edhe diferencues, edhe sulmues e edhe shumëçka tjetër. Pa ditur si bëhet
shkrimi letrar, pa përjetuar as edhe një mundim prej krijuesi, ai ka arritur të zë vend në mesin e atyre që gjithë jetën torturohen nga mundimet e të krijuarit, madje ka arritur të bëhet edhe një shkrimtar mjaft problematik.
Dhe e gjithë kjo madhështi që ka dashur të fi tojë e që beson se edhe e ka fi tuar ai, me ndryshimet e bëra pas luftës, realisht është tretur si vesa para diellit. Floriu ka mbetur si një njollë e zezë në kujtimet e atyre që logjikojnë
me kokë të ftohtë dhe asgjë më shumë. Dhe kjo e gërryen Floriun nga brenda. Por, Floriu nuk mund të rrijë pa qenë në qendër të vëmendjes, prandaj na del përsëri përpara dhe me çdo kusht do të bëhet njeri medial
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:00 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


3.
Prandaj, kohëve të fundit ai ka vendosur të bëjë emër në disa fusha ku tashmë ka emër, por nga ana e kundërt. Etjen për të bërë emër si shkrimtar, si romansier madje, e ka shuar. E ka shuar deri diku edhe etjen për të bërë
emër si gazetar, sepse aty nuk i ka ecur fare, madje as kur ka paguar. Atij tashti i duhet patriotizmi. Dhe jo patriotizmi që pajtohet deri diku me arritjet e pasluftës në Kosovë. Jo. Sepse Floriu duhet të jetë më patriot si ata që vuajtën burgjeve, që u gjymtuan për liri, që dhanë më të dashurit. Ai, sa herë që i jepet rasti, shkruan e flet për Adem Demaçin dhe mundësisht edhe fotografohet kudo që është Demaçi, simboli i sakrificës shqiptare. Në rrjedhë të këtyre synimeve që ka, Floriu na del edhe si përkrahës i flakët i Lëvizjes “Vetëvendosja” dhe kërkesave të saj. Si i këtillë që e ndjen veten, ai merr guximin edhe të shkruaj, si bënë në librin “e tij” elektronik “Guximi
shqiptar”, kur, kinse, nga dr. Namik Shehu, udhëzohet të përcjellë urimin e Shehut, që si akademik (!) paska gjetur shqiptarin më të ditur pikërisht te Flori Bruqi!!! Ky akademik Namiku e porosit Bruqin: “Më lejoni që nëpërmjet Jush të përshëndes me dashuri shokun, mikun dhe njeriun Tuaj më të dashur z..... Albin Kurtin, atdhetarin e shquar të popullit të Kosovës”. E lexova këtë në faqet e librit prej disa qindra faqesh, për sajimin e të cilit me siguri nuk do të mjaftonte as aftësia e gjeniut më të madh dhe u habita. Qëkur qenka Flori Bruqi mik i Kurtit. Dhe, nëse vërtetë Albin Kurti është “shoku, miku dhe njeriu” i Flori Bruqit, atëherë mos pyet hallin. Unë nuk e besoj se Kurti fl et me Floriun, le më ta quaj shok e mik, po Floriut as që i bëhet vonë për këtë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:01 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


4.
Atij “librin historik” ia kanë shkruar të tjerët, kurse brenda rreshtave të tij krijon edhe nga pak “histori patriotike” edhe për vete. Duke e ditur se shumë nga ne lexojmë pak, se edhe më pak kemi dëshirë e përgjegjësi qytetare t’i kundërvihemi të pavërtetës, sidomos jo publikisht, Floriu bëhet shok e mik, i zgjedhur e zëdhënës i kujtdo. Dhe këtë ai nuk e bënë kurrë rastësisht e as nga bindja. Sepse, ai do dhe e ka për detyrë që të na e kthejë krejt ndryshe faqet e historisë. Ai do që ne dhe të tjerët që interesohen për ne, shqiptarin dhe historinë shqiptare ta shohim vetëm ashtu si do ai. Dhe Floriu na shkruan libra historie me tema, shtrirje e informacione që vështirë e ka ta përballojë një akademi e tërë.

Recensentë i bëhen (ose i bënë ai) edhe akademikë e njerëz të tjerë të kulturës, studiues të artit e të krijimit imagjinativ, sepse i duhen dhe pasi përmes tyre do të imponohet... ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:01 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


5.
Duke shkruar “Guximin shqiptar” Floriu, pa pikën e mundit e të njohurisë, ngritet mbi akademikët, mbi krijuesit, mbi shkencëtarët. Dhe kështu na del në dritë një Flori Bruq që sikur shkëlqen nga dija, edhe pse ai nga kjo anë nuk ia thotë fare; dhe kështu na ndrit përball si një fisnik e njeri i sakrificës dhe jo një denoncues i popullit të vet e si sahanlëpirës i atyre që vranë e torturuan shqiptarë; dhe kështu ne njohim një intelektual ashtu si do ai ta njohim e jo ashtu si është në të vërtetë e aq më pak jo ashtu si e njohin të gjithë ata që kanë punuar për atdheun e për kulturën kombëtare. Floriu do të bëhet shkrimtar, historian, emër i madh në letrat shqipe, duke qenë injorant dhe trutharë, për sa u përket këtyre fushave. Sepse në fusha të tjera, në ato të falsifikimit, të mashtrimit, të intrigës, të bashkëpunimit me armikun, të lidhjes me njerëz të të gjitha kategorive e të të gjitha niveleve është i aftë dhe kreativ sa nuk ta merr mendja. Në fushën antikombëtare dikur Floriu ishte shumë produktiv, mu ashtu si po do të jetë “produktiv” sot në fushën kombëtare dhe për këto të gjitha po e vërteton ka mendje shumë pjellore!! Besoj se vështirë mund të gjendet edhe një shqiptar që mund të krahasohet me të. Duke qenë i këtillë Floriu e ka për detyrë dhe për dëshirë të na paraqitet si patrioti më i kulluar që ka pasur ndonjëherë dheu shqiptar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:02 am

M J E R A K U
FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


Dobësia e tij e vetme, për rrugën që ka zgjedhur e të cilën tash disa dekada e ndjek me konsekuencë, është besimi i madh në atë se njerëzit harrojnë dhe se të gjithë ata që nuk harrojnë ose nuk duan të harrojnë, mund të blihen.

Dhe Floriu kujton se veprimet e tij kundër shqiptarëve e kundër Kosovës janë harruar, ose së paku është blerë kujtesa e atyre që nuk harrojnë. Me këtë besim ai është kudo i pranishëm si atdhetar, si shkrimtar, si shkencëtar, si gazetar e si çka jo, nëpër institucione qeveritare, nëpër institucione arsimore, nëpër institucione kulturore, nëpër media, nëpër kafenetë më të frekuentuara të Prishtinës e të Kosovës.

Po dëgjoi se ka diku manifestim publik, Floriu është aty. Ai bënë e ndoshta edhe beson, se ajo që ka punuar, shkruar e vepruar, është harruar. Ai nuk do as ta dijë madje se janë gjallë njerëzit që kanë pësuar nga veprimet e tij, se janë ende në faqe të gazetave artikujt e denoncimet që ai i ka bërë kundër bashkatdhetarëve të tij dhe kundër atdheut të tij.

Floriu shtihet se harron që është ndër shqiptarët e rrallë që ka shkruar shkrime nga më denigrueset për kombin e tij, për njerëzit e rrethit të tij, për kulturën e traditën kombëtare dhe të gjitha ato i ka nënshkruar me emër e me mbiemër dhe pa pikë turpi a keqardhje, madje atëherë kur ende nuk e kishin kapluar këto “drithma e përkushtime atdhedashurie” .

Por, e vërteta është se ne shqiptarët nuk jemi edhe aq harrestar. Shumë prej nesh ende i kanë para syve shkrimet plot vrerë të Floriut nëpër faqet e “NIN”-it, “Borbës”, “Dugës”, “Politikës”, “Jedinstvos” e shumë gazetave të tjera serbe, pas leximit të të cilave na janë skuqur faqet, ngase na vinte turp që një shqiptar kishte rënë aq poshtë.

Tash, derisa askush nuk e tund kosheren e tij të mbushur me Vrerë (TRADHëTI ), nga e cila, po të derdhej, me siguri do të vërshonte jashtë shumë vrer që ka mbledhur me vite aI kundër popullit të Kosovës e lirisë së tij. Nuk e di pse ai mu këtë koshere e tund dhe stërtund vazhdimisht ?!!!

(Infopress,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyThu Aug 14, 2008 9:12 am

KA BURRA KOSOVA,KA BURRA SHQIPËRIA,

E e vërteta do të triumfoje!
Per relaksim po ju dhurojë këtë balade,kushtuar vëllaut tim Vaj me motive popullore”Drenica legjendë me lule” dhe njëherit le të shërbejë si shembull dhe le të dali ndonjë njeri dhe të pohojë se më ka shkruar këte baladë në emrin tim!

DHURATË PËR ADHURUESIT E FJALËS SË SHKRUAR

ARTI GJUHË UNIVERZALE QË BASHKON POPUJT

DRENICA LEGJNEDË ME LULE /VAJ ME MOTIVE POPULLORE

BALADË PËR VËLLANË TIM SHQIPTAR

BAHTIR HAMZA,

PROLLOGU

DARDANI, ARBËRI, NACIONALSIT.

V ë ll a.
Kush të la me dorë në faqe,
Kush të vrau për së gjalli,
Kush të ndoqi nga ato konaqe,
Kush ti ngarkoj në shpinë ato gjaqe.
E më le vetëm zemërën ma kalle
D.A.N,o vëlla, vëlla, o D.A.N,
NACIONALSIT, ARBËRI, DARDANI,

-I-
Me trup të prerë po jeton burri,
Në atë gur mali, mbi mal të kuq,
Ti i re asaj lahute,
Këngë të bukura plotë trimëri,
Kodra kodrës ia jep dorën
Loti zemrën po e shkrinë
Diell e rreze mbi Shqipërinë.


a)1.
Hirrhen zanat në atë cep të malit,
Ta vajtojnë zogun e shqiptarit,
Që mbet i therur në derë të votrës,
Që s’ia shkeli kurr pragun motrës,
Por në dhe të huaj i përbuzur,
Kërkon telat e këputur,
Të kësaj lahute mijë vjeqare,
Të kësaj lahute shpëtimtare,
Që lanson nder e burrëri
Në atë tokë t’etur për liri,

-II-
Në troll të arbërit këndojnë zanat,
T’marrin në sy jataganat,
Të nxjerr kokë ai plis i bardhë,
I përlloqur e i sharë
Nga shqipfolsa e hyzmeqar
Shumë fshatar shumë qytetar.
Dhe disa t’mëdhejë shqipëtarë,
Të kthehet përkrenarja e Skenderbeut,
Bjeshka e Krujës me ujë të lehtë,
Dora e ftoftë,por zemra e nxehtë.

a)2.
Në troll të vetë se s’pushon dheu,
Të vijnë zanat lozonjare,
Anë e kënd tokës shqiptare,
Për t’ia mësye atij barbari,
Që përditë vretë zogjë shqipëtari,
Për t’këndue nën hije të fikut,
Për të ja que llampës fitilin,
Gjamës t’Ibrit ,gjamës Drinit,
Lugjeve t’Sharrit,bjeshkëve Drenicës,
Për t’ia la ballin plot gjak,
Për të ja hequr atë duvak,
Nusës sonë n’fytë me lakë.
Për t’ia çelur derën shtëpisë,
Për t’ia ndalur turrin tiranisë
Shumë “UDB-ashave” të Drenicës.
Kanë mbetë mitila,- mikroba të Serbisë.
“Qytetar” të Çicagos, t’ Fushë Kosovës, e t’Prishtinës.


-III-
Zë po lëshonë bjeshka e Kapitit
Ku janë kullat e Junikut,
Me i’u dhënë zjarr “UDB-ashëve” t’Serbisë.
Që vrajnë zogjë të shqiptarisë.
Ku është vallja e djalërisë
Me i’a que në vend nderin Shqiperisë
Tytë pas tyte, e lëmë djalin,
Forcë mbi forcë e kemë moralin,

a)3.
Eshtrat dridhen nën varr me borë,
Po ku jeni o shqipëtarë,
Rreze pse nuk iu epni plagëve
U mallkoftë gjaku i të ranëve
Ku ka mbetë Kosova jonë
Me dridhet varri jashtë me dalë,
Nuk durohet më ky tiran,
Ky tiran SERBIAN,
Me hyzmeqarë “UDB-asha”,namë po banë,
Që m’ka zanë diellin e frymë s’po marrë.
M’ka shkelë gojen e gjam nuk kamë,
Pse s’po e shifni këtë xhelat,
Amanetin ku e latë,
Besën e të parëve pse e vratë,

-IV-
Unë jetojë në kohëra tjera,
Ku as një lule s’qelë pranvera,
Unë jetojë në pritje të kotë,
Ju morët rrugën nëpër botë,
Gjama ime sulmë e lotë,

a/4.
Kush ka sy e veshë me ndi,
Qaj- këndojë për fëmijët e mi,
Edhe n’mëgrim nuk kam liri
Ah,pse dhunohet kjo vajzëri
Nga këta qenefa fshatar gjilangji,
Shqiptarella kosovarli,
Dhunojnë gra,dhunojnë femijë.
I prenë n’besë përgjithnjë.
Jeta e tyre u bë ZI, më zi.
U martuan me faqezinj.
I Përbindëshi, ai shpirtzi.
Që nga prindë ndau fëmijë
Mjerë për ligj,mjerë për liri.

-V-
Po pyet Shkodra,po pyet Malësia.
Hej shqiptarë ku është Shqipëtaria !
Ku është kombi ku është njerëzia.
Ku është besa ku është trimëria.
Ku është nderi ku është vajzëria.
Që përditë i dhunon kojshia,
Ku është toka e burrëria,
Që përditë i shkelë Serbia,
I shkelë Greku, Italia,
Malazezi e Maqedonia,

a/5.
Po pyet bota ç’është Shqipëria ?!
Ih,ç’ka qenka Shqiptaria!!!
Ty Kosovë ku t’mbetë RINIA,
Që me ferrë tu mbyllë shtëpia,
Rrugëve t’botës plotë jetima
Fjalën BABË,se shqipton fëmia,
Buka tyre është mërzia,
Dymijë vjet larg liria.

-VI-
A po bijnë si dikur tupanat,
Në darsëm të bukur me hare,
A po ndizen si dikur zjarret,
A po trimat pushojnë nën DHE.

a/6.
A po gumzhojnë si dikur malet,
Shiu i pranverës a po bie?
Pse s’shërohen plagët e shqiptarëve?!
Se ndër eshtëra ndjej lagështi,
Është vaji i ytë, apo lotë e mi,


-VII-
Ndjej erë gjaku në asfallt,
Ndij hapa krushqish pa bajrakë.
Ku të mbeti flamuri ty Kosovë?!
Që në trupin tandë veç dimër e borë,
Një erë të randë e ndjej thellë në varrë,
Hije kjo që s’më le me dalë,
Fëmijët e mi me i parë,

a/7.
Me mungon drita,më mungon liria.
Nuk po i shohë gjurmët e mia,
Nuk po i shohë kullat me frangjia,
Ku më lidhë Besa ,e Burrëria
Që kaherë u rritë trimëria,
Nuk po i shohë gurët e sokakut,
Nuk po i ndijë dhimbjet e barkut,
Nuk po e shohë gurin as egjrën,
Nuk po e shohë tallen as therrën,
Nuk po e shohë barin e gjelbërt,
Në roga, në malë as në rrotullakë,
Ku e hangrem atë kulaq,
Ku dikur i kullotja dhitë,
Kulumrive rreth shtëpisë,
Në këtë kopsht t’migjës Adem,
Që i’a fali babës tem.
Baba Isë, n’këmbë të djathtë sakatë,
Buka kurr s’i pushojë në barkë,
Dhe n’rrugë të mërgimit rriti fëmijë.
Me çekiq e me mistri
Ndërtoi shkolla,ndërtoi shtëpi.


-VIII-
Një kërcimë e ndijë mbi gardhë,
Një krismë pushke në trupin tëndë,
Duart tua plotë me gjakë,
Më prekën fytyrën mezi shohë,
Por ta dishë se të njohë,

a/8.
Në qiell ndijë një bubullimë,
Një gjamë të randë,një shkreptëtimë.
Ty Kosovë, t’i helmuan fëminë,
Në Kosovë, edhe në mërgim
Në votra tona mbjellën zinë,
Shqiptarella“UDB-asha” me Serbinë,
Që shëtisnin derë më derë,
Kullë me kullë,e ferrë me ferrë,
Sjellin dimer e s’delë dot verë.


-X-
S’ndihen tupana as s’ndihet def.
Bëhen darsma,pushkë s’kërcet,
Fluturon qyqja gurë mbi gurë,
Nisen krushqit pa flamurë !
Kthehen në shtëpi pa gojë si gur,
“Tela e gjemba” të ngrehur n’murë.
Plakat t’shkreta tjerrin furkë…
Të shkojë jeta Kosovë n’burg.
Të shkojë jeta ndër dhera tjera,
Ah,për ty a s’vjen pranvera?!...

a/9/
Qani ju zana bashkë me mue,
Të qajë s’mundem se jamë shterrue,
M’ka shterrue ai malli yt,
Ditë e natë tuj të pritë,
Tuj ta pa fytyrën në kujtim.
E ti më zhdukesh si përftim,
Shkove botës,ndër dhera tjera,
Në çdo stinë të presë te dera,
Do të pres gjer sa të vjenë pranvera,
Të ngrisim zërin si do hera,
Le të ushtojë lugina e ferra,
Nga Tivari e Perveza
Nga Prekazi e Gjeneva,
Fëmijve mos t’iu humbasë besa.
Të ketë qershija e të ketë dredhëza.

-X-
Bie shi i mallëngjimit
Mbulohen meshkujt e këtij trimit.
Qe dikur ishin luftëtarë.
E tradhëtisht mbetën të vrarë
Nga “UDB-ashet” e Serbisë.
Për LIRI të Shqiptarisë.
Për ketë tokë të Dardanisë.

a/10.
Gjëmë po bën vajza e shtëpisë.
Pa vëllezër e motra të lirisë,
Prishet bisteku i qiknise
Niset dasma e djalërise,
Nuk na vijnë ata t’mërgimit.
Në mur gishtat e kujtimit.
Dora kujtim mbeti me kanë.
Nanë moj Nanë e mjera Nanë.
Por ti nuk vjen as n’këtë pranverë
Do të pres në dimër e verë.
Me i’a kthye gëzimin shtëpisë.
Me i’a kthye duvakin lirisë,
Me ja kthye gazin fëmisë,
Që është qarte e përmallue.
Ne foto gjithënjë duke t’shikue.
Nuk bën gjumë pa t’ëndërruar,
Duke të pritë me lot t’shkrumbuar.
Delë në dritare delë në derë.
Që të kethehesh veç njëhere.
Që të ketë gaz me verë.
Për Bajram e për Kërshënedellë
N’shpirtin tim dritë të mbjellë.

-XI-
E t’ia çojmë fitilin fenerit.
Shqiptarisë t’i kthehet nderi.
Mbarë Shqiperisë t’i hiqet terri.
Të na ndritë një rreze Dielli.
T’bëhen NJERËZ shqiptarellat kosovar.
Ta ndjejn veten SHQIPETARË

a/11.
Që të bëjmë ahengje e dasma.
Që të dalin te kroi vashat.
Buzë Goleshit të lindë Dielli.
N’ “ALPET SHQIPTARE” të këndon Bilbili.
Me bjeshkë e male të rritet syri.
Me blegerima të veshet Sharri
Rrezja e diellit të prekë Tivarin
Të buzeqesh gjethi e trendafili,
Të avullojnë lugaret në ara.
Nën rreze të arta le të hidhet fara.
Të rrjedhë VALBONA me gurgullim.
Lumenjtë tanë të ndritin shtëpinë
Që nga Perveza në Manastir.
Nga Malsia e Mbishkodrës e Koloshin,
Kulturë e besë të ketë kjo djalëri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONË SHQIPËRI.
Të mbjellim nder e lavdi,
Për gjëra të liga mos t’kem lakmi.
Edhe n’ Kishë edhe n’Xhami.
N’sofër të ZOTIT bukë më u ngi.

-XII-
“ZOT Bekoje SHQIPËRINË”
Shumë gjak derdhëm për LIRIN.
Të mbrojmë gjuhën, të mbrojmë feminë.
Të mbrojmë trollin e shtëpinë.
Të bashkojmë gjithë Shqiperinë
Se pa gjak se duam lirinë
“T’gjith shqiptarët me qenë kombëtar.”
“Me ju dalë bishave për ballë.”
E “Çdo lule të ketë aromë.”
Ta njeh bota ARBËRINË tonë
E ta zhdukim robërinë
Të mbrojmë nderin e burrërinë.
TË JETOJMË NË MBARË ARBERINË.

a/12.
EPILOGU

NACIONALSIT,ALBANI, DARDANI,
D.A.N, o Vëlla.

Kulturë e besë të ketë kjo djalëri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONË SHQIPËRI.
Të mbjellim nder e lavdi,
Për gjëra të liga t’mos kemi lakmi.
Edhe n’ Kishë edhe n’Xhami.
N’sofër të ZOTIT bukë më u ngi.
“ZOT Bekoje SHQIPËRINË”
Shumë gjak derdhëm për LIRIN.
Të mbrojmë gjuhën, të mbrojmë feminë.
Të mbrojmë trollin e shtëpinë.
Të bashkojmë gjithë Shqipërinë
Se pa gjak se duam lirinë
“T’gjithe shqiptarët me qenë kombëtar”.
“Me ju dalëbishave për ballë.”

E “Çdo lule të ketë aromë.”
Ta njeh bota ARBËRINË tonë
E ta zhdukim robërinë
Të mbrojmë nderin e burrërinë.
TË JETOJMË NË MBARË ARBERINË.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
dibra


Female
Numri i postimeve : 47
Age : 44
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:26 pm

Çka solle me këto shkrime


Çka solle me këto shkrime
Bubuzhell o kokë tul
i përmutur del në agime
kodosh zi e patrashul!


Po vajton si kukuvajkat
shkarravitësi i kotë ! Je tut ?
Përse me trumbetime 'përgjigjesh ?
U ngope duke ngrënë m*** !

Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
dibra


Female
Numri i postimeve : 47
Age : 44
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:28 pm

Rrnofshi qofshi or burra


Rrnofshi qofshi or burra
ia ngritët namin Bubuzhellit
me të shara duke bërë urraaa
e futët n'gropën e tunellit !

S'ka ku shkon skilja e Isniqit
del prej hiçit i bir'i hiqit
dje servil në Dugë e Nin
sot palaço kudo hyn!


I ka bërë ftesë Radogoshi
të lexojë për Pavarësinë,
ku e di ai - se Kodoshi
ka në zemër mijëra dreqëri !


Kush na shkruante o Flori muti
Në gazetat shqipe për shkavella
ti se di se të del baruti
dhe të përpin humbella !


Kush larohej nëpër Prishtinë
me Ollona, e me Gungalaqët
kush na shkruante për Danjollët
endacakët e për rrugaqët !


Kush i shiti vajzat e reja
për pak para në bordelle
Ti o Flloro Bubushelli
që për art po bën potere !


Cilin art ti na bëre
poezi , tregim a dramë,
narratori i kopjim shkrimeve
mbetesh byk përzi me sanë !


Me gjerdanin e përkrahësve
gjoja se ta shtojnë lavdinë
Jeni unikati i lalashëve
Bubazhellë që mbjellni zinë !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
dibra


Female
Numri i postimeve : 47
Age : 44
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:29 pm

Floro Bruqo Bubuzhelli


Janë mbledhur shumë tuxharë
Floro Buqon bëjnë pazarë,
në majë të Panteonit e ngjisin
e madhërojnë , shumë e rrisin !

Një i thotë është soj munashi
tjetri sa një bole dashi,
i treti ai Viktor Shkërdhani
kërcet :Eshtë bubuzhell Tarzani !

Vijnë varg shtohet karavani
Rritet Floro si car Dushani,
vret e pret i pari të mbesë
në letërsi është vetë krijesë !

Mirëpo befas i del nga dora
ia nxijnë surratin ca horra,
Nezir Myrta ia trrrus papritur
Bahtir Hamza përpjet i ngritur !

Kthe prapanicën or tradhëtarë
qysh kujton se ne hajmë bar !
Nga Komogllava Rrahim Sadiku
mbanje burra se na iku !

Mjaftë u tund i çorroditur
Bubazhelli prapë është ngritur
por e pa sa është hesapi
kur ia nguli dhe Artan Kasapi...

Në dioqezë telefësh e bën argat
I Iliridës Feriti, kët Bruq Lugat,
Dhe nga Malsia i thotë Gëzim Marku:
Mos Ha shum krunde se t'fëlliq barku!

Por Bubuzhell Flori është teneqeplotë
ha m*** gjithkah pastaj s'di çka thotë:
Kujton se do të dalë kështu kjo punë:
- Pse dje punonte me shumë spiunë !

Shkoj sërbi , si Dushan Ristiqi,
E ti Bubuzhell soj prej uriqi,
ku në të samës birë do të futesh
gjithka ku shkon vetëm përmutesh!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
dibra


Female
Numri i postimeve : 47
Age : 44
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:30 pm

Hajdar Fejzullahut,
Rajmonda Selimit,
Fatmir Thaçit,
Shyqri Durmishit,


Në mesnatë kur bie terri
Bubuzhelli del prej ferri
u mbledh t'ia ruani shpinën
se ia kërcasin martinën!

Po shumë ngutesh o Hajdar
ti berbat veshgjat-gomar!
Bahtir Aga ua këputi
Bubazhellin ua përmuti!

Dada Monda e Selimëve
i shkund gjoksat prej talimëve
Bubuzhellin ia kërrusin
Nezir Myrtat ia trrusin!

Shiko! Shiko ! Qyli Fatmir Thaçi
soj maxhupi ! Soj kovaçi !
Janë bashkuar me një Shyq Durmishi
mbulojnë mutin e një kaishi!

Pse po dridheni or debila
Bubazhelli ka lind kopila
vepra të vjedhura nga gjithë anët
ndaj, bën jetë me shejtanët!

Rrini rehat se Artani
u bën punë që shumë të hani !
Shani, turfulloni si potera
Për Bubuzhellin kurrë s'vjen vera!

I kanë ngri gjymtyrët pisit
është maxhup i Dushan kodoshit
i kanë tharë dhe degë të lisit
Bubuzhelit -Flori kokë boshit !

Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
dibra


Female
Numri i postimeve : 47
Age : 44
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:35 pm

Po bën lutje Dada Arjeta!


Po bën lutje dada Arjeta
për të madhin Bubuzhell shkrimtarin
Por Baftir Hamza ç'është e vërteta
Edhe asaj edhe Bubuzhellit ua var k.... !


Dhe varganit që lart hidhen
Shaban F. e Sali Ukëhaxhaj shuli
Nezir Myrtaj me një fjalë e presje
këtij soj Bubuzhelli ua nguli!


E si të ndalet o Dul qyqani
Ti - TT muti e Islam Sahit horri !
Shkrimtar Rrahimi nga Komogllava
Bubuzhellit ia shkërdheu dhe çka te vorri !


Unë Artani, i lutem shumë
le të rrijë e të prehet Bubuzhelli
se përditë hynë gropave dhe përmutet
le t'mos hyj dhe ku është tuneli !

Se atëherë , as soji e sorrollopi
nuk do t'i mbesin këtij mjerani,
Dje udbashi me litar konopi
sot kërcënime i lëshon tupani!

Grindu, shkirru o tuxhar muti
Flori Bruqi është emër tuxhari,
me shkarravina prej hajduti
kurrë s'do të jesh i pari ...!
 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptySun Aug 24, 2008 1:57 pm

e vreteta asht sinqeritet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Enlirat Hoxhaj
Fillestar/e
Fillestar/e
Enlirat Hoxhaj


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 69
Vendi : BERLIN,GJERMANI
Profesioni/Hobi : ing.dip.
Registration date : 15/12/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Lehni ju spijuj te Beogradit,lehni   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyTue Mar 10, 2009 11:35 am

Agjentet e Beogradit si Bahtir Hamza,Kadri Osmani,Besnik Kastrati,Nezir Myrta e ca spijuj tjere mund te lehin sa te dojne kunder patriotit dhe shkrimtarit Flori Bruqi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Enlirat Hoxhaj
Fillestar/e
Fillestar/e
Enlirat Hoxhaj


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 69
Vendi : BERLIN,GJERMANI
Profesioni/Hobi : ing.dip.
Registration date : 15/12/2008

ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Lehi ,ham ham sa te doni ju agjent te Beogradit   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS EmptyTue Mar 10, 2009 11:39 am

Kadri mani-Qeni,Nezir Myrta -macja,Bahtir Hamza -lepuri,Rrahim Sadiku_Topali,Artan Kasapi-Gomari...po lehin vazhdimisht ne internet kunder atdhetarit dhe shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Flori Bruqit.Turp te keni o qeje te Beligradit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty
MesazhTitulli: Re: ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS   ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ASGJË PËRPOS TË SË VËRTETËS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fetë nuk sjellin asgjë të mirë kombit, vetëm shkombëtarizim!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: