Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Fri Aug 15, 2008 12:40 pm

Plani sekret pėr ndarjen e Vorioepirit

Kryetari i Bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano, deklaron se ka njė
mision, "tė sigurojė mbijetesėn e grekėve nė Vorioepir" Dhe pėr kėtė
kėrkon ndihmė nga Greqia dhe BE-ja pėr tė ndalur atė qė ai e
quan "gjendjen e frikės qė ekziston nė tė gjithė Shqipėrinė".

Lindita Ēela Marte, 12 Gusht 2008

Kryetari i Bashkisė sė Himarės flet nė takimin e Diasporės
Vorioepiriote nė Janinė. "Shqipėria na persekuton, kemi 80 vjet qė
mbijetojmė"
Kryetari i Bashkisė sė Himarės, Vasil Bollano, deklaron se ka njė
mision, "tė sigurojė mbijetesėn e grekėve nė Vorioepir" Dhe pėr kėtė
kėrkon ndihmė nga Greqia dhe BE-ja pėr tė ndalur atė qė ai e
quan "gjendjen e frikės qė ekziston nė tė gjithė Shqipėrinė".
Bollano mbajti njė fjalim nė njė takim tė zhvilluar disa ditė mė
parė nė qytetin e Janinės, ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga ajo e
ashtuquajtura "diaspora Vorio-epiriote" . Kryetari provokativ i
bashkisė nė jug tė vendit, kumtoi diēka si betim nė tokėn greke "pėr
mbrotjen e Vorioepirit.
Megjithėse fjalimi i z.Bollano ėshtė mbajtur nė fund tė muajti
korrik nė Janinė gjatė njė mbledhjeje tė zhvilluar atje ku ka qėnė i
pranishėm edhe deputetit Vangjel Dule, fjala e tij ėshtė bėrė
publike edhe nė qytetin e Himarės. I mėsuar me deklarime dhe veprime
tė pandėshkuara, edhe kur janė nė shkelje flagrante tė ligjit,
z.Bollano ribetohet se asgjė nuk do ta ndalė nė mbrojtje tė atyre qė
i quan toka dhe tė drejta tė grekėve vorioepiriotė .
Kryetari i bashkisė sė Himarės nuk ka ngurruar as tė pėrcaktojė
kufijtė e Vorioepirit qė sipas tij janė pak kilometra nga
Janina. "Jam i gėzuar qė edhe njė herė jam afėr jush dhe mė jepet
shansi tė flas me tė gjithė bashkatdhetarė t epiriotė nė vendin
tonė. Dua tė ndaj me ju mendimet e mia dhe pėr ecurinė e
pėrmirėsimit tė vendit tim Vorioepir. Sot vorioepirotėt janė nė tė
gjithė botėn, Greqi, Amerikė dhe Evropė, por Vorioepiri ėshtė njė
dhe ėshtė pak kilometra nga kėtu ku jemi tani.
Pėr kėtė arsye besoj se duhet tė bashkohemi me fjalėt dhe mendimet
qė shprehim nga tė gjithė patriotėt kudo qė ndodhen sepse tė gjithė
kemi tė njėjtin shqetėsim dhe tė njėtin problem qė ėshtė e ardhmja e
kėtij vendi qė quhet Vorioepir", ka deklaruar mbartėsi i njė posti
shtetėror zyrtar shqiptar. Mė pas ka vazhduar me akuzat e zakonshme
se nė Shqipėri nuk po respektohen tė drejtat e njeriut, madje sipas
tij, tė gjitha ata qė jetojnė nė jug tė Shqipėrisė, pėrjetojnė
probleme dhe presione nga shtetit shqiptar.
"Tė gjithė ne jetojmė nė Vorioepir dhe po i mbijetojmė problemeve tė
pėrditshme, tė presionit dhe metodave tė shtetit shqiptar, tė cilit
i mbijetuam gjatė 80 viteve tė fundit", deklaroi Bollano.
Fjalimi i tij si dhe njė rezolutė e miratuar nė takim, u shpėrndanė
nė greqisht pėrmes njė gazete lokale tė botuar nė greqisht tė
quajtur "Himara". Nė gazetė (njė tip fletushke me ca foto tė dala
boje dhe njė faqosje tė rrėmujshme) ėshtė publikuar edhe njė "plan
pėr VorioEpirin". Aty Bollano kėrkon ndihmėn financiare tė
Greqisė "pėr kthimin e vorioepiriotė ve nė atdhe nė mėnyrė qė ata tė
marrin kredi dhe tė hapin sa mė shumė biznese".
Ata kėrkuan gjithashtu qė "Shqipėria tė detyrohet tė heqė dėnimet qė
gjykatat kanė dhėnė kundėr protestuesve Vorioepiriotė". Bėhet fjalė
pėr dėnimet nė mungesė nga Gjykata e Vlorės e disa banorėve tė
Himarės qė hodhėn parulla antishqiptare gjatė zgjedhjeve vendore tė
vitit 2003. "Omonia ėshtė e vetmja organizatė e cila qė nga dita e
themelimit, mbron tė drejtat e njeriut dhe autonominė e Vorioepirit
grek. Pėr kėtė arsye anėtarėt tanė janė pėrzėnė dhe janė burgosur
nga policia shqiptare thjesht pėrse kėrkonin tė drejtat e tyre".
Fjalė nga Bollano.

------------ --------- ---------

Deklarata nė mbledhje
"Ne si grekė duhet tė mbrohemi nga shqiptarėt"
E ndėrsaka pėrshkruar situatėn qė sipas tij ėshtė e frikshme nė
Shqipėri kryetari i bashkisė sė Himarės ka bėrė thirrje
pėr "bashkimin e forcave pėr tė realizuar qėllimin e palėkundėr tė
organizatės".
"Kam vizituar tė gjitha fshatrat vorioepiriote dhe kam vendosur t'i
takoj tė gjithė pėr tė dėgjuar nga goja e tyre shqetėsimet e
patriotėve tanė. Mė e rėndėsishme nga tė gjitha ėshtė pėrpjekja me
qendrėn kombėtare qė ka filluar tė organizojė shoqatėn tonė me
qėllim qė tė pėrballet me shtetin dhe kėrkesa e kohės. Pres nga ju
ide dhe kėshilla qė tė kemi mundėsi si grekė qė tė mbrojmė
bashkatdhetarė t tanė nga shkelja e vazhdueshme e tė drejtave nga
ana e shtetit shqiptar", ka pohuar Bollano.
Njė nga kėto tė drejta qė z.Bollano i quan tė mohuara ėshtė
mosregjistrimi i pronės. Pėr tė realizuar kėto qėllime kryetari i
bashkisė sė Himarės ka kėrkuar edhe ndihmė konkrete nga tė
pranishmit nė sallė. Sipas tij, kjo ndihmė duhet tė fillojė nga
fondet.

------------ --------- --------- --------- ---------

Nė mbledhjen ku ka qenė i pranishėm kryetari Bashkisė sė Himarės
miratohet strategjia pėr njohjen e Vorioepirit
Plani grek pėr "Vorioepirin"
Tubimi i dy ditėve mė parė nė Himarė nuk ėshtė i rastėsishėm. Madje
edhe pjesėmarrja e dy shoqatave, drejtuesit e tė cilėve i kanė
kapėrcyer tė 70-tat s'ėshtė gjė tjetėr vetėm pjesė e skenarit tė
nisur nė Janinė. Pikėrisht nė kėtė qytet qė kryetari i Bashkisė sė
Himarės e quan kryeqytetin e Epirit, ėshtė miratuar ajo qė e
quajnė "strategji pėr njohjen e vorioepiriotė ve".
Nė njė mbledhje tė quajtur Kongresi i Parė i Vorioepiriotė ve Jashtė
Shtetit ėshtė miratuar plani i veprimit jo vetėm i organizatave qė
veprojnė nė Shqipėri por edhe pėr "tėrė vorioepiriotė t qė jetojnė
nė shtete tė ndryshme". Kėtė bėn me dije e pėrmuajshmja "Himara" qė
ndahet si dikur traktet komuniste. Shpėrndarėsit kujdesen qė asnjė
kopje e saj mos tė bjerė nė duart e atyre individėve, qė sipas
kryetarit tė Bashkisė sė Himarės nuk kanė tė njėjtat qėllime.
Takimi ėshtė mbajtur nga datat 25-28 korrik nė Janinė. Nė kėtė takim
janė zgjedhur drejtuesit si dhe ėshtė hartuar "strategjia pėr
njohjen e Vorioepirit". "Jemi mbledhur pėr tė analizuar situatėn dhe
marrėdhėniet me tė cilėn pėrballen vorioepiriotė t grekė nė
Shqipėri. Ata janė nė tokat e tyre mbi 3 mijė vjet. Tė tregojmė se
grekėt e Verioepirit janė pjesė e pandarė e kishės greke. E dimė qė
janė bėrė disa pėrpjekje qė qeveria shqiptaretė miqėsojė
marrėdhėniet, por prej kohėsh nė Shqipėri ekziston klimė e frikshme
dhe e pasigurtė pėr shkak tė presioneve qė u bėhen kundėr grekėve tė
Vorioepirit". .
Kėto mėsipėr janė disa nga fjalitė e deklaratės sė miratuar nga
ky "kongres" nė qytetin e Janinės. Po nė kėtė takim i janė drejtuar
thirrje shtetit grek, nga i cili, gjithashtu kėrkohen fonde dhe
mbėshtetje ekonomike.
"Ftojmė qeverinė greke tė kontribuojė mė fonde pėr mėsuesit e
Vorioepirit. Ftojmė qeverinė greke tė mbėshtesė ekonomikisht dhe tė
japė garanci pėr dhėnien e kredive pėr ēdo vorioepiriot qė kthehet
nė tokėn e tij me qėllim qė tė hapė biznese dhe tė shtohet numri i
tyre.
I bėjmė thirrje qeverisė greke dhe ēdo shtetasi grek kudo qė ndodhet
tė ndihmojė nė zhvillimin ekonomik tė Vorioepirit me qėllim qė tė
mbeten nė trojet e tyre grekėt. I bėjmė thirrje shteteve europiane
tė ndikojnė tek qeveria shqiptare qė tė ndalojė pėrpjekjet e
gjykatave tė Shqipėrisė pėr dėnimin e verioepiriotė ve qė u
martirizuan pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut.
I bėjmė thirrje shtetit shjqiptar tė heqė dėnimin pėr pesė
himariotėt qėu dėnuan pas protestave tė zhvilluara. I bėjmė thirrje
shtetit shqiptar qė tė kthejė pasurinė pronarėve grekė dhe tė
ndalojė vjedhjet e tokave siē po ndodh nė Himarė, Palasė dhe
Aliko.",- thuhet nė deklaratėn e miratuar nė Janinė.

------------ --------- --------- --------- ---------

Deputeti Nikollaq Neranxi ka akuzuar kryetarin e bashkisė sė Himarės
pėr manipulimin e kėtij kuvendi
Rezoluta e Himarės, vijim i takimit tė Janinės
E ashtuquajtura rezolutė e deklaruar dy ditė mė parė nė qytetin e
Himarės nuk ėshtė gjė tjetėr veēse vazhdimi i Kongresit tė tė
ashtuquajturve Vorioepiriotė . Madje tė pranishėm nė atė qė u quajt
Kuvėnd ka qenė i pranishėm edhe sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj
organizate, Dhimitri Kutula.
Megjithėse nuk di as shqip, Kutula nė fjalėn e tij tė mbajtur nė
Bashkinė e Himarės ka qėnė ndėr mė ekstremistėt e krerėve tė
shoqatave qė kėrkonin abrogimin e ligjit 7501 tė pronave. Nė
cilėsinė e tė deleguarit, djali rreth tė 20-tave ka kėrkuar
mbrojtjen e tokave nė Himarė duke nxitur edhe tė pranishmit nė
thirrje "larg duart nga Himara", "Toka jonė ėshtė shpirti jonė, nuk
e falim, nuk e shesim".
I ashtuquajturi Kuvend Mbarėkombėtar i Shoqatave tė Bregdetit nisi
me firmosjen e rezolutės dhe pse asnjė prej tė pranishmėve nuk dihej
ēdo tė thuhej. Pas kėsaj dy tė moshuar nisėn tė lexonin me njė zė qė
me zor dėgjohej rezolutėn "nė mbrojtje tė tokave tė bregdetit".
Hartimi i komisioneve tė plotėsimit tė dosjeve tė pronėsisė, krijimi
i fondeve dhe hapja e njė llogarie bankare, organizimi i mbledhjeve
dhe kuvendeve tė posaēme nė ēdo komunė, organizimi i protestave nė
ambasadat shqiptare tė akredituara nė Athinė, Uashingotn, Romė,
Londėr, Paris, Berlin, dėrgimi i peticioneve nė Kėshillin e Europės,
BashkiminEuropian ku tė bėhet thirrje pėr kthimin e pronave - janė
ndėr pikat e "rezolutės" sė miratuar.
Denoncimin e kėtij "Kuvendi" ky ditė mė parė e ka bėrė tė ditur edhe
deputeti Nikollaq Neranxi. Ai ka akuzuar direkt kryetarin e bashkisė
sė Himarės pėr manipulimin e kėtij Kuvendi, i cili ishte parashikuar
tė zhvillohej pa praninė e kryetarit tė Bashkisė sė Himarės, apo
eksponentėve tė ardhur nga Greqia tė njohur si pėrkrahės sė OMONIAS.
Kthimi i pronave trashėgimtarėve tė ligjshėm dhe abrogimi i ligjit
7501 duket se ėshtė njė kėrkesė e mbarė banorėve tė kėsaj zone.
Por fjalimet nė greqisht dhe thirrjet, kanė bėrė qė brėnda ditės nė
Himarė tė zhvilloheshin dy tubime. Deputeti Neranxi thotė se tubimi
nė Himarė ishte parashikuar tė zhvillohej me tė gjithė banorėt e
kėtyre zonave bashkė me shoqatat qė i pėrfaqėsojnė. Pėr kėtė qėllim
ai ka paguar edhe pankartat qė do tė mbaheshin nga tė pranishmit.
Por duket se pas Kongresit tė Janinės ngjarjet kanė ndryshuar.
Neranxi akuzon kryetarin e bashkisė sė Himarės jo vetėm pėr vjedhje
tė pronave por edhe pėr manipulimin e tubimit. Ndėrkohė qė fakt
ėshtė se nė tė ashtuquajturin Kuvend merrnin pjesė njerėz pa lidhje
me Himarėn.
Kuvendit i parapriu prezenca e njė prej deputetėve tė parlamentit
grek ndėrsa sekretari i zgjedhur nė Kongresin e Janinės, Dhimitri
Kutula, ka qėnė ndėr folėsit qė jo vetėm ka nxitur tė pranishmit por
pėr minuta tė tėra ėshtė kthyer nė objekt sherri pėr shkak se nuk
pranonte qė nė Kuvend tė flitej shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Fri Aug 15, 2008 4:58 pm

Ky qeni nuk po e din se eshte ka i vjen fundi si ketij e si planeve shoviniste greke per coptimin e Shqiperise, nuk do i shkoj edhe gjat ketij qen bir qeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Fri Aug 15, 2008 6:14 pm

Kėta qen pėrderisa u mbetet vetėm edhe njė dhėmb nė gojė do tė vazhdojnė tė lehin njejtė.

Ky nuk do pambuk, do plumb qeni qė si duket ėshtė dashur dhėnė shumė mė heret.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Sat Aug 16, 2008 11:37 pm

Endrrat e Greqizimit do te ju behen relaitet ne Voriepirit vetem qe ndertoim varreza greke ne kater kufite te voriepirit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
paioni
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 128
Registration date : 15/05/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Sun Aug 17, 2008 3:08 am

Keto plane jane si fluska sapuni nuk ka asgje po mos ta kruje greku se e dine mire se i mbetet vetem kreta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 41
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Tue Aug 19, 2008 8:58 pm

[size=29 Ore ju flisni nga ndenjesete buta te perendimit por greket jane shtruar kembe kryq ne kafenete e bregdetit. dhe me ekeqja eshte se nuk jane greke po SHQIPTARE TE SHITUR APO TRADHETORE.


SINDROMA E SHITJES SE SHEN NAUMIT PER PUSHTETIN PER VETE ESHTE EDNE E GJALLE NE POLITIKEN SHQIPTARE.


APO MENDIMIET E ESAT PASHES JANE NE ZEMART E POLITIKES SHQIPTARE.POR ATEHER U GJET NJE AVNI RUSTEM

SHKONI NE BREGDET DHE NUK DO TE DEGJONI NJE ZE

RADIOJE NE SHQIP

NJE TELEVIZION NE SHQIP.


PRA SHTEI DHE POLITIKA SHQIPATERE I KA SHITUR I KA TRADHETUAR

DUHET NDERRMARRE DICKA.

NDOFTA DUHEN AFRUAR ME TEPER SHQIPTARET NGADO KU JANE NE ATO BRIGJE. PARA SE ATJE TA KETE NGERNE GREKU APO TE MBERRIJE MAEDONASI QE SIVJET KISHTE ZBRITUR TUFA TUFA.


KUR SHQIPATERVE I VUNE VIZA (ENDE NUK I KANE HEQUR)
DHE KUR TI HEQENIN DO TI FUSIN SHERBIMNN SHENDETSOR ME 20 EURO.

dONI ME TE ZGJOHENI O SHQIPTARE
fla

][/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
valdrini
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 25
Vendi : doberqan
Registration date : 18/09/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Thu Sep 25, 2008 1:19 pm

Pretendimet shovene greke dhe ato serbo sllave munde ti ndalojm,vetem te bashkuar .

Mundoheni te mos shkruani me shkronja kapitale ne te ardhmen

Stafi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Thu Sep 25, 2008 7:51 pm

O lete bej sa te duan plane greket eshte e kot se ato bejn plane qe te na e kujtojne neve mos ti qsm planet tona qe kemi per MOTREN CAMERI po vjen koha ngadale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Thu Sep 25, 2008 7:55 pm

Po na godet greku me sa po mund. Po parakusht per kete goditje po behet politika e derrave ne Shqiperi ne krye me te pamendin Berisha i cili ka futur veshet ne lesh dhe nuk don t'ia dije.

Ne vend se ti kunderpergjigjet grekut, Berisha qarramani dhe qelbaniku i nxjerr gjuhen si femije Edi Rames. Turp qe se lan as uji i dy Drinave!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Thu Sep 25, 2008 7:59 pm

O mose ta nine o LEKA I MADHE e lane plumbi ate veq te dale prej qeverije ja nine zerin dhendrit milices e sa per ndarjen e vorio eprit lete provojen e shofen se i lojne kockat siq i kane lene cdo her ka SHQIPERIJA DJEM qe e mbrojne ate deri ne piken e fundyt te gjakut mos u merzite vella
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Thu Sep 25, 2008 8:01 pm

Ashtu eshte Zeri, se Himara shqiptare kendon edhe sot e kesaj dite:

'Ne enderr tjeter nuk kemi
vec folene ku fle shqiponja
Shqiperine Natyrale
kater vilajetet tona!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 61
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Wed Oct 22, 2008 8:00 pm

Ja dhe 2 kėngė tė tjera:

O Sulltan dėgjomė njė herė:
Mos prek k'tė lule zambaku.
Kemi shqipen me dy krerė,
Kemi derdhur lumenj gjaku.
.........................
O ju o trimat e bregut,
Tė pushkės e tė dyfekut,
Qė muarėt "gjysmėn e lekut",
Se latė flemurin e Grekut.
Kush ka lindur nė Himarė,
Krenohet qė ėshtė Shqiptarė.


respekt pėr shqiptarėt kudo janė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Wed Oct 22, 2008 8:06 pm

po do ta ndajn, do ta ndajn atehere kur te mos ket zot shqiperia qe ta mbroj Very Happy

Posh Vasil Bollano
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Wed Oct 22, 2008 9:11 pm

Te lumte o jeniceri sa te ket bir SHqiptari ne vendin e Arberit sdo te ndodhe kure e sa per bollano le te leh edhe ndonje dite
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 61
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Fri Oct 31, 2008 6:11 pm

"Ujku qimen e ndėrron por zakonin s'e harron"

Jan disa gjėra qė njeriu nuk mund t'i zgjedhi nė jetė.


Fėmjėn,Prindin dhe Gjitonin.Politika e mbrapsht e Greqisė
lindi mbas hedhjes sė idesė pėr "Greqin e
madhe","Megalo-idhea",pikėrishtė 5 vjetė mbas marrjes sė
pamvarsisė sė saj dhe shkėputjes sė plotė nga nėnėshtrimi i perandorisė
Osmane,mė 1835.Greqia filloj pėrpjekjet mė 1821,mars i kėtij viti,i ndihmuar
nga Ali Pashė Tepelena,i cili dha garanci tė plotė pėr mos lejimin e forcave
Osmane tė kalonin kufijt e Epirit,ndaj dhe organizimi u bė nė Mesologji.Mė 1830
Greqia fitoj statusin e pamvarsisė sė plotė dhe 2 vjet mė vonė pranoi mbretin
Othona,tė emėruar nga fuqit e mėdha i cili erdhi nga Austria.Ishte me
prejardhje Arvanitase dhe nuk e dinte gjuhėn Greke.Nė kushtetutėn e hartuar
atėherė u vendos qė gjuha e lejuar zyrtare do tė ishte Shqip dhe Greqishtė.Mbas
3 vjetėsh u hodh ideja e Greqis sė madhe,apo zgjerimit tė kufijve etnik tė
Greqisė e cila kishte pėrkrahjen dhe nxitjen e Klerit pėr tė kėrkuar gjoja
kufijt e "Bizantit Ortodoks" tė emėruar qėllimisht dhe gabimisht
"Grek!" Pas shum pėrpjekjesh e kundėrshtimesh kjo ide u ligjėrua mė
1844 kur parlamenti i at’hershėm hoqi nė mėnyrė ultimative nga pėrdorimi i tė
drejtės sė gjuhės Shqipe.Kėtė e shoqėroi me urdhėra dhe ligje tė rrepta
dėnuese,me njė fushatė tė madhe propaganduese dhe me fshirjen e shumė
dokumentave historik "kompromentues".Si pasoj e kėsaj arritėn tė
quanin si "Nevoj tė domosdoshme"pėrzėnien,apo shkomtarizimin e Ēamėve
nė Veri tė kufijve tė rrėmbyer mė 1913.Mirė Greqia qė "arriti tė bėj realitet"
ėndėrrėn e saj deri kėtu sa tė nderoj bashkombėsit e saj edhe jashtė kufijve tė
Greqisė.(Kėtė duhet ta kėrkoj edhe me Bullgarinė,Maqedoninė Serbinė etj.).Po
tani Turku ēfar bėn?Pėrse nuk kėrkon edhe ai t'u bėj pėrmendore Turqėve qė lanė
kockat nė tokat Arrnaute?Po Italiani?Hungarezi?Francezi?Bullgari?Serbi?Toka Shqiptare
ėshtė e mirė pėr "Lapidare!!!"...Sidomos kur jan tė huaj!Nuk e dinė atė fjalėn e urtė kėta :- “Gomari i botės ta
lė thesin nė krah”? Do vijė dita qė kėto lapidare do ti marrin nė krah....?Bravo gjitoni.Na ka "Ndihmuar dhe po na
ndihmon".Na ka bėrė gjith ato dhurata si, Kisha mjaft tė bukura..,shkolla
Greke tė standarteve Evropiane...Hallall.I madhi Fan Noli e pėrdorte shpesh njė shprehje tė
Homerit:-“Ruhu kur Greku tė bėn dhurata!”Ali Baba Tepelena
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Fri Oct 31, 2008 6:45 pm

Nuk kane vdek Djemt e SHqiperise qe te behet ai plane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 32
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Wed Mar 10, 2010 4:09 pm

Politika greke ka qene gjithmone e tille ndaj Shqiperise. Urrejtja, racizmi dhe perpjekjet e perhershme kunder historise dhe gjuhes shqipe, atentatet qe i ka bere ne shekuj patrioteve shqiptare qe kerkonin zhvillim dhe prosperitet te kombit dhe te gjuhes sone, jane fakti me i qarte se ata kane pasur gjithmone plane kunder Shqiperise. Kjo kohe krize le t'u riktheje atyre kujtesen se si u kthyen ne lypesa ne kohen e luftes se dyte boterore dhe ne dyert e shqiptareve te jugut gjeten mbeshtetje per familjet dhe per femijet e uritur. Po mire thone qe ujku lekuren e ndrron po zakonin nuk e harron. Greqia eshte nje shtet, per ironi te fatit pjese e bashkimit europian, qe ende mban ne fuqi nje ligj te pakuptimte lufte kunder vendit tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   Wed Mar 10, 2010 10:20 pm

Un mendoj se vorio epirit esht problem permanent dhe e ter aja pjes e kombit ton disi populli nuk ka interesim me u shkeput nga greket sepse shum pak kundershtohen institucionet greke, ne at an te shqipris ton.shifne shka bejn serrbet ne kosov as qe na marrin ne konsiderat per te gjall,por njejt vlen edhe Bollanon dhe disa te tjer ne himar edhe pse qendrimet e tyre jan kunder kushtetutes shtetit shqiptar, dhe kta as qe na marrin ne pull.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Plani sekret pėr ndarjen e "Vorioepirit"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: