Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Sociologjia

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Sociologjia   Sun Aug 24, 2008 2:05 am

Sociologjia
Sociologjia (Fjala Sociologji rrjedh nga bashkimi i fjalės Latine “Socius“ qė do tė thotė “Shoqėrues“ dhe fjalės Greke “Logos“ qė do tė thotė “Shkencė” ) ėshtė shkencė e cila merret me studimin e shoqėrise njerėzore dhe tė dukurive tė saj. Problemet, fenomenet dhe konfliktet shoqėrore apo ndėrnjerėzore janė pjesa qendrore e studimeve sociologjike.

Historia dhe zanafilla e Sociologjisė
Si shkencė e vecantė, sociologjia zyrtarisht njihet aty nga fundi i shekullit tė 19. Ajo u shkėput si shkencė e veēantė nė atė kohė nga Filozofia, Shkencat ekonomike, Etnografia. Zanafila e krijimit tė saj si shkencė ėshtė e lidhur ngushtė me zhvillimet e shoqėrisė qytetare nė Europėn e shekullit tė 19. si dhe me industrializimin progresiv. Mendimtarėt e hershėm dhe ato tė mesit tė shekullit tė 19. si Henri de Saint-Simon, Karl Marx, Herbert Spencer, edhe sot e kėsaj dite llogariten si mendimtarėt klasik tė sociologjisė.

Emėrtues i sociologjisė ishte shkencėtari francez Auguste Comte me librin e tij (Systčme de politique positive, ou Traité de sociologie, instituant la religion de l'humanité, 4 Bde., 1851-1854).

Ndarja e Sociologjisė
Sociologjia nė njė ndarje tė thjeshtė ndahet nė:

Sociologjia e pėrgjithshme
Temat kryesore tė Sociologjisė sė pėrgjithshme janė psh: Veprimi social,Interaksioni social, Shkėmbimi social,Ndryshimi social, Mobiliteti social, Struktura sociale,Pushteti, Hegjemonia, Elitat, Grupet, Rolet sociale, Klasat, Socializimi etj.


Sociologjitė e veēanta
Ndėr mė tė rėndėsishmet nga sociologjitė e veēanta janė: sociologjia e Punės, sociologjia e Familjes, sociologjia Politike , sociologjia juridike. Nga diferencimi i vazhdueshėm edhe i vet sociologjisė ,dita ditės formohen edhe sociologji tė tjera tė veēanta.


Metodat Sociologjike
Numėri i madhė i instrumenteve metodike tė sociologjisė empirike ndahet si vijon:
* Metodat Kualitative
* Metodat Kuantitative
* Metodat Historiko-Krahasuese(komparative)

Shumė shpesh pėrdoren kombinime tė kėtyre 3 Metodave (Metodat mixe/tė pėrziera).

Ndarja e Sociologjisė sipas Temės qė trajton
Makrosociologjia
* Sociologjia Marxiste
* Strukturalizmi
* Funksionalizmi
* Strukturfunksionalizmi
* Teoritė Kritike
* Teoritė Sistemore
* Teoritė Kulturore

Mikrosociologjia
* Sociologjia e Konfliktit
* Interaksionizmi Simbolik
* Dinamika e Situates
* Sociologjia e Fenomenit
* Individualizmi Metodologjik
* Sociologjia Figurative
* Etnometodologjia

Mesosociologjia
Ky nocion ėshtė shumė pak i definuar dhe pėrshkruan psh. Sociologjinė e Institucioneve, tė Ritualeve dhe Organizatave.


Marrur nga:
wikipedia.


Edituar pėr herė tė fundit nga Vrana Konti nė Sun Aug 24, 2008 11:19 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Sun Aug 24, 2008 12:03 pm

Jam duke pergatitur nje shkrim ne lidhje me Socilogjine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Sun Aug 24, 2008 4:46 pm

Ketu po paraqes mendimin tim per zhvillimin shoqeror prej fazeave me te thjeshta komuniste e deri tek kapitalizmi i sotem, ku po shkon me hapa te shpejt drejt imperializmit. Mendimet e mija lidhur me kete pune i kam paraqitur copa-copa neper tema te ndryshme.

Ne fillimiet e saja shoqeria njerezore ka ecur neper fazat me thjeshta komuniste, thujase ne nje komunizem primitiv, po ta shpjegoja mendimin tim nepermes figuracionit mendoje se do te ishim shum me te qart.
Gjithsej marrim tri peme, dhe nje are te madhe (e marr kete per arsye se me peme nuk mund ta shpjegoj mire tepricen ne prodhim), pemet perbehen nga frute jo te njejta, ne kete kohe, pra ne fazen e pare shoqerore, njerezit ne te tri pemet ushqeheshin bashkarisht dhe i plotesonin shum mire nevojat e tyre jetesore, te gjith ushqeheshin neper peme pa rregull dhe secili
hante sa i nevojitej. Gjithashtu kjo ndodhte edhe ne are ku te gjith korrnin grurin me draper dhe e shfrytezonin bashkarisht. Prona private qe eshte nje nder bazat kapitaliste u krijua atehere kur nje nga ta, deshironte te merrte me shum kapital se sa i nevojitet, deshironte te rrinte ne nje vend me te mire sa ishte e nevojshme etj, ne kete rast njeri nga 100 njerezit
(t'i marrim gjithsej 100 njerez te ndar ne tri pemet) u sistemua ne nje peme dhe ate e beri kapital vetem te tij nga lakmia apo arsye tjeter, ne kete rast lindi prona private, rrezikshmeria per permbysjet e pushtetit te tij ishte shum e madhe sepse nuk kishte mjete ta mbronte ate, prandaj armet te cilat deri atehere ishin perdorur per luftimin e kafsheve tash perdoren per mbrojtjen e kapitalit.
Dhe keshtu cdo burim ushqimi u be prone i nje apo nje grup te vogel personash. Menjehere pas ketij hapi gjgand per nga ana negative e shoqerise lindi feudalizmi.
Feudalizmi eshte nje sitem shoqeror qe vejn pas skllavo-pronarise ku edhe ketu feudali kishte pronesin mbi bujkrboerit dhe i shfrytezonte me keq se sa kapitalizmi puntoret.Gjithashtu Feudali kishte te drejte per te ushtruar pushtet ne tokat e bujkroberve. Ky ishte nje hap drejt kapitalizmit.
Ende po ecte shoqeria, shoqeria gjithmone reagon dhe permbys sistemet qe nuk ju pershtaten, pas ketj sistemi u krijua nje sistem te themi ashtu me liberal qe ishte Monarki, ku te gjith pushtetin mbi pemen dhe Aren e mbante nje person, qe konsiderohej perende, dhe te gjith punonin, dhe luftonin per mbrojtjen e pasurise se tij.
Shtresat shoqerore linden pikerisht nga keta pronar te pemeve dhe Ares. Ata te cilet ne ate kohe detyroheshin me dhune t'i punonin aren dhe mblidhnin frutet e pemeve, me te till njerez u krijua klasa puntore e cila ishte me e shtypura nga dy klasat para saj, edhe per shkak te pageses per punen e tyre, por edhe per shkak punes se veshtire.
Klasa e mesme apo mikrobrogjezia ishin ata te cilet nuk punonin por e mbikqyrnin punen e puntorve, kjo lloj klase fitonte shum me shum se sa e para, dhe kishte pune me te lehte.
Kurse klasa e cila i shfrytezonte dy klasat e para per forcimin e kapitalit ishte borgjezia, klasa e te pasurve-kapitalistet. Keto tri klasa nuk ekzistojne vetem tek pemet dhe tek ara jone imagjinare por ne cdo fabrike e monopol te madh prodhues, ne kapitalizem keto duhet t'i kete me do e mos. Vetem keto burime ushqimi me sitemin e tyre te prodhimit 100-fishoj-ky eshte nje shtet kapitalist.
Duke u avancuar shoqeria dhe duke u krijuar dhe perparuar dalngadal shkenca, u permiresuan mjetet e prodhimit ( pershembull per korrjen e grurit), gje qe qon direkt ne nje tepric prodhuese, kete teprice pronari i kapitalit e mbante per vete, thujse shum pak nga ky permiresim shoqeror fitonin puntoret dhe mikroborgjezet. Prandaj edhe sot ne boten tone reale shkenca perparohet jo per te miren e shoqerise por per forcim kapitali.
Keshtu u nda bota neper cdo peme dhe ne are ekzistonte ky rende shoqeror, por megjithe keto shtypje per nga dobia nuk kishte te krahasuar me Skllavo-pronarin, Feudalizmin, dhe Monarkine.Por ende shtypja ekzistonte.
Tash pas shum ketyre fjaleve qe thash shtrohet nje pyetje si u krijua shteti?
Shteti nuk eshte asgje tjeter vec se nje apart dhune ne duart e kapitalisteve, me te cilin synohet shtypja dhe dhe mos zhvillimi i klasave te meposhtme shoqerore, kete shtypje mund ta beje permes: Policise, Ushtrise e shum e shum pjeseve perberese te kapitalizmit. Pse eshte i nevojshem shteti? Shteti nuk eshte aspak i nevojshem per sohqerine, vec se eshte i demshem.
D.m.th Kapitalizmi eshte sistem ekonomiko-shoqeror ku per baze ka pronen private dhe zhvillohet me ane te shtypjes se klasave.
Marksi ishte ai i cili utopine e socializmit, e cila ishte vetem nje enderr qe te behet, nuk paramendohej se mund te vinte, e kthej ne shkence dhe formoi nje fillozofi te re te cilen e quajn "Marksizem", kurse Lenini ishte i pari qe e zbatoi ne praktik, prandaj edhe shpesh here quhet Marksizem-Leninizmi.
Nga pamundesia per ta quar boten direkt ne Komunzem per arsye se se pari duhet perbysur klasa borgjeze me ane te revolucionit, kete faze paraprake ku vec se fillon te behet barazia shoqerore Marksi e quajti socializem si faze paraprake e komunizmit.
Perderisa sistemin e nje vendi je i detyruar ta mbrosh me arme nuk mund te keshe komunizem, deri sa te arrihet ajo shkall vetdijsimi shoqeror sa nuk jane te nevojshme armet dhe bota fillon te bashkohet, atehere arrihet edhe barzia shoqerore dhe secili fiton aq sa ka nevoje, sikurse ne fazat e thjeshta e primitive ne fillimet e kohes qe thame.
Kthehemi tek pemet, revolucioni proletar ben permbysjen fillimisht te klases se Kapitalisteve, dhe ka vetem nje klas-puntore ku eshte edhe sunduese. Pra kete sistem je i detyruar ta mbrosh me arme- prandaj ketu humb koncepti i komunzmit, derisa arrihet paqja e perhershme.
Marksi nje njeri qe doli nga klasa puntore parashikon se bota me do e mos do te shkoj ne komunizem, sepse kjo eshte faza me e avancuar shoqerore, ku zhduken 100% te gjitha dukurit negative.
Shoqeria gjithmone zhvillohet, gjithmone shkon drejt rruges se perparimit, vetem shpejtesia e ecjes mund te ndryshoje, prandaj edhe bota komuniste eshte e garantuar.

Ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Sun Aug 31, 2008 2:09 pm

guximi ju pershendes,

me pelqeu menyra kronologjike qe keni zgjedhur, t'i renditni format e rendeve shoqerore,
por desha te te pyes, se paragrafin e fundit "Shoqeria...", a keni pretenduar ta keni si mendim tuajin, apo thjesht e keni cituar Marksin?
Sepse bota nuk eshte duke ecur nga komunizmi por indistrualizmi, liberalizmi, globalizmi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Sun Aug 31, 2008 5:31 pm

Muhameti gjithashtu te pershendes.

A pranon se bota gjithmonė shkon duke u zhvilluar?
Industrializimi nuk ka te beje me kete pune, eshte krejt tjeter gje, ne po flasim per sisteme shoqerore, menyra se si udhehiqet nje ekonomi e caktuar. Keto jane tjeter gjera.

Tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Mon Sep 01, 2008 12:57 pm

Pershendetje guximi

ka si nuk ka te beje, ne bote shumica e shteteve jane kapitaliste dhe pake jane komuniste, ndersa une te pyeta se: a mendoni ju personalisht, apo citoni Marksin, kur thate se bota komuniste eshte e garantuar.
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Mon Sep 01, 2008 1:04 pm

Muhamet pershendetje

Une mendoj si Marksi dhe e citoi Marksin.
Vende komuniste nuk ka hiq asnje, as socialiste, por kjo absolut nuk do te thot se bota nuk do te shkoj ne komunizem. Shoqeria ece me hapa e jo me kercime gjigante, siq eshte komnizmi.

Une kam thene se shoqeria gjithmone shkon duke u avancuar, domethen edhe sistemi kapitalist eshte sistem "lul' ne krahasim me monarkine, skllavo-pronarine, dhe feudalizmin, por shkon ende duke u avancuar, ti ndash quaje komunizem ndash kapitalizem, faza ku klasa puntore do te jete sunduese dhe gjithcka qe do te jete shoqerore eshte e garantuar, ti quaje edhe monarki ndash sepse kjo eshte vetem fjale.

Ti po thua: tani ka me shum vende kapitaliste. Pse ti pret qe me magji e gjith bota te shkoj ne sistemin me te avancuar shoqeror,jo, kjo shkon dalngadal.

Te pershendes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Mon Sep 01, 2008 1:36 pm

pershendtje guzimi

Si po mendon se nuk ka vende komuniste! Eshte per tu cuditur se si nje ithtar i komunizmit nuk e din se Kina dhe Kuba jane shtete komuniste, por mund te kete edhe te tjera.

As une nuk e mohoj se shoqeria gjithnje shkon duke u avancuar, por se do te shkon drejt komunizmit kete harroje, komunizem nuk do te thote vetem te sundoj klasa punetore.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Mon Sep 01, 2008 1:54 pm

Pershendetje Muhameti.

Eshte me qudi qe ti nuk e di se nuk eshte njesoj t'i thuhet vetes komunist a praktikisht te mos jesh, komuniste nuk munden me qene hiq se hiq, vetem socialiste eshte fjala, por as socialiste nuk jane, sepse ne te gjitha vende "komuniste" sundon prona private si ne Kine ashtu edhe Kube, gjithashtu sundojne klasat shoqerore prandaj hiq nuk mund me qene socializem, ende sundon aparati klasor, dhe borgjezia, harroje kete pune.

A ne Komunizem deri tani asnje vend te bote nuk ka arritur, as Rusia Leniniste-Staliniste, vetem ne socializem si faze paraprake. Tash po dyshoj se ti nuk e di se ceshte komunizmi.

Pse nuk shkon drejt komunizmit?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Wed Sep 03, 2008 12:07 pm

Nuk po them se jane vende tipike komuniste, por me shume anojne kah komunizmi sesa kapitalizmi.

Vend komunist i zyrtarizuar ka qene Shqiperia zotri.

Sepse ne komunizem sundon nje parti, nuk eshte shtet i pluralizmit.
Mangesite me te medhe te komunizmit mendoj une, jane ndalimi i fese dhe zoterimi i prones shoqerore, por ka edhe tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Wed Sep 03, 2008 4:32 pm

Pershendetje Muhameti.

Gabohesh, Shqiperia ka qene vend socialist jo komunist, sepse nuk mund te jete vetem nje shtet komuniste simbas Marksizmit, sepse je i detyruar ta mbrosh me arme, prej kapitalisteve e imperialisteve, ketu humb koncepti i komunizmit. Prandaj Marksi e formesoi socializmin si faze paraprake. Ne qastin kur bota do te jete krejtesisht unike dhe arrihet nje shkalle e caktuar e vetdijesimit shoqeror atehere mund te ecet perpara drejt komunizmit. Nuk arrine shteti ne komunizem, eshte krejtesisht e pamundur dhe jasht cdo llogjike, problem qendorn qe ne komunizem ose arrin e gjith specia njerezore ose nuk arrine askush, keshtu thot Marksizmi. A ne Socializem po.

Komunizmi teritikisht nuk e ndalon fene, pershembull ne Rusine Socialiste feja ka ekzistuar, u eshte lejuar besimtarve t'i kryejn veprimet e tyre fetare. Vetem ne Shqiperi ajo eshte permbysur nga vete rinia shqiptare. Ne komunizem nuk eshte se ndalohet feja por ajo shuhet vet, sepse nuk luan kurrfar roli.
NUk dua te them se e perkrahu botekuptimin fetar, perkundrazi mendoje qe eshte e panevojshme, por une tregova vetem nje realitet.
Perse eshte mangesi prona e perbashket?

Kalofsh mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Fri Sep 05, 2008 12:27 pm

guximi tha:

"problem qendorn qe ne komunizem ose arrin e gjith specia njerezore ose nuk arrine askush, keshtu thot Marksizmi"

Nje gje e tille do jete e pamundur, te sugjerosh te mos shpresosh ne kete sistem se do arrihet ndonjehere ashtu sic ka thene marksi.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Fri Sep 05, 2008 2:18 pm

Muhameti, jo, une po them ashtu siq ka thene edhe Marksi, nuk eshte nje gje e till e pamundur, perkundrazi eshte shum e mundure.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Sat Sep 06, 2008 6:30 pm

Te presim pra guximi, se a do te dale ashtu sic po mendoni ju...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sociologjia   Fri Sep 12, 2008 2:10 am

Tema dhje synimi i persijateve mbi trajten e homo sociologius-it jane :
kerkimi i nje kategorie elementare per analizen e pavarure sociologjike te problemeve te veprimit social.Nese ,,, ''faktet sociale '' te Dukheimit jane me shume se nje fiksion ,ateher duhet te jete e mundeshme qe keto te pershkruhen me te gjithe akupulozitetin e metodikes se pervojes shkencore dhe te spjegohen ne kuadrin e lidhjeve te caktuara te ndersjellta te problemeve.

ju keshilloj te lexoni librin

Njeriu Sociologjik

Ralf Dahrendorf
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
 
Sociologjia
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: