Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:24 am

Rrustem GECI


“ Kėngėt e ujit”

Poezi nga libri me i ri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:28 am

ART POETIK


Kjo fjalė gjaku o mik
qė vjen nga thėllima
ėshtė njė plagė e jona
nga drita e tė sotmes

Njeri,merri rreze diellit
merri edhe pak frymė
qė fjala poshtė zemrės
tė d a l i mė me forcė

O zė i ėmbėl i poetit
ti qė fjalėn shpėrndan
si dhuratė tė shpirtit
lavdi tė qoftė poezia

Kosovė e artit tė lartė
Kosovė e artit tė artė
Me thėrrimet t u a j a
T h u r i kėngė pėr ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:28 am

REGJISORI


Vėllai im i kėngės
Ti qė poezinė e lexon
Me ngjyra, me zė
Kjo ėshtė jeta jonė

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i shpirtit
I magjishėm ėshtė ai
qė e ndien poezinė

Nė jetėn e pėrditshme
Janė tėra tė sotmet
Janė tėra tė nesėrmet
Janė tėra tė ardhmet

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i gjakut
Goditi ato qerre
Qė fshehin trazira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:29 am

B UJ T Ė S I T

Plot pushtues tė huaj
Qė i ranė kėtej pari
Ata ishin edhe”bujtės”
Dhe s“iknin pa luftė

Qė nga Troja e lashtė
Kur u shuan pellazgėt
U ngrit Iliro-shqipėria
Nga ishte pellazgjia

Plot bujtės tė huaj
Nėpėr t r o j e t tona
Frigonin v e t ė s i n ė
Pėr grurin dhe vajzat

Plot pushtues tė huaj
Me emrat mė vrasės
Prapa lanė varre, dhe
pemė gjaku tė prera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:29 am

O H R I

Njė stuhi e madhe
Nė shpirt mė buēet
Fryn e r ė e fortė
Njė erė me xhaketė

Bari z ė e dridhet
Qielli shungullon
Njė erė me xhaketė
Pluhurin lart e qon

Laureshė e malit
Mė thuaj a mė donė
Laureshė e malit
Pse nuk e pohon

Mos u skuq o shpirt
Mos u skuq o xhan
Se tė dashuruarit
Njė dhimbje i mban
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:30 am

YJET PREJ UJI

Nė kėngėt me ēamėri
Fjalės i bien drithma
Djersė tė ftofta kohe
Tė rėna tė pėrgjakėta

Nė kėngėt me ēamėri
Populli i vogėl ēam
Ēdo ditė i bie daulles
Se toka e tij nuk flė

Nė kėngėt me ēamėri
Tė trojeve tė ilirisė
Ēami tregon Greqinė
Lirinė e tij tė shkelur

Nė kėngėt me ēamėri
Prej ku nis ēamėria
Plot lule gjaknxehta
Me kėngė ēame ēelin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:30 am

LULEPJESHKA

Si pikat e shiut nė verė
qė reja i bashkon, janė
dhe tė puthurat tona
qė shpirti i dėshiron

Mos mė pėlqe i dashur
mund tė dashurohem
nėn kėto p i k a s h i u
zemra ēfarė s“mė thotė

Kraharori mė digjet
dhe qan tė kem pranė
mos mė pėlqe i dashur
se s“ rroj mė m“atanė

Mos mė pėlqe i dashur
nėn kėto pika s h i u
se jam zemėr e butė
Mund tė dashurohem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:31 am

E N D R I

Vetėn sot ia dorėzova
njė mikut tim tė dashur
ai tani do tė jet i imi
dhe unė do tė jem e tij

Kjo pėrkohėsi dashurie
mes meje dhe mikut
ėshtė njė pajtim zemre
tė mos rroj mė vetėm

Nė kronikėn e zemrave
dhe tė temave tė tjera
l e x o j plot pavetėsi
nė udhėt e kėsaj kohe

Si pikat e ujit tė kroit
qė bashkohen nė gotė
ashtu edhe etje e jetės
na pėrpinė n“ kėtė botė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:32 am

Kėngėt e thesarit

Nė kėmbė fillon populli
tė ecė nė rrugėn e tij
nė kėmbė fillon populli
t“i sjell paqe dhimbjes

Nė kėmbė fillon populli
d i t ė n ku dielli ndritė
nė kėmbė fillon populli
k o h ė n e tij krijuese

Nė kėmbė fillon populli
ngjitja e tij nėpėr kohė
nė kėmbė fillon populli
pėrplasjet e tij me veten

Nė kėmbė fillon populli
udhėn e tij nė tė vetėn
nė kėmbė feston populli
kėngėt e tij tė thesarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:32 am

S I B A L I

Nė kėtė jetė tė bujshme
sa herė kam mashtruar veten
me njė tė huaj, me njė tė bukur
me njė tė pasur,me njė me emėr
unė i bėja gabimet e radhės
pa u menduar se ē“po ndodh
ajo kohė nuk di s“i ishte
veten e jepja pa menduar shumė
puthesha pėr pak dashuri
dhe jepesha ta flakja mėrzinė
dhe vetminė qė mė mundonte
nga ai qiell me Prishtinė
deri tek ky qiell me Shkup
janė bėrė shumė vite jete
qė me atė ish kohė nuk flas
vashat e asaj kohe kėshtu ishim
mashtrimin e pėlqenim
se kanuni ishte i ashpėr
vriste thashethemaRrustem Geci – Dortmund / botoje dhe shpėrndaje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   Mon Sep 08, 2008 11:39 am

Pergezime Feneri shume te bukura

Rrespekt !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rrustem GECI “ Kėngėt e ujit”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: