Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kosovė hallemadhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:57 pm

(sonet)Autor: Afrim
Morina


IKrahėhapur
gjithmonė na ke pritur


Orėmbarė nė errėsirėn
qė tė kaplojė


Sy
shqiponje tė gjithėve na ke rritur


Ortekun
pėr ta pritur kur tė na vėrshojė
Velin
e nusėrisė ta ruajtėm gjithmonė


Ėndrrat
e tė huajve pėr ty u zhbėnė


Hallemadhe
nė kraharor na shtrėngon


Armiqtė
do ti shtiem bari pėr tė ngrėnė
Llogoreve
qėndruam si shkėmb mali


Ende
na mbanė bashkė shpinė pėr shpinė


Mortajėn
do ta heqim si djersė balli
Atdhe
e mėmėdhe ty tė kemi


Dheu
mjaltė nė ty mė duket

E
kur tė vdes varr nė ty me mė lėnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:57 pm

IIKrahėhapur
gjithmonė na ke pritur


Tė rritur nė mjerim e barkė thatė

Qė tė dalim zot na ka rritur

Gjithmonė nėpėr luftėra shpatė mė
shpatė
Nėpėr djepa nėnat ninullat na i
mėsuan


Pėr bukurinė tėnde tė pa skaj

Dhe pėr vuajtjet tua na treguan

Qė tė pinte gjakun kjo fiskajėDjepat pėrkunden ditė e natė

Kėngėt pėr ty vajin na e ndalin

Dėgjojė se si duhet shpėtuar nga kjo
lėngatė
Sot ato ninulla na kujtojnė

Na bėjnė tė bashkuar tė jemi

Plagėt qė ti shėrojmė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:58 pm

IIIOrėmbarė
errėsirėn qė tė kaplojė


Me llapmė Diogjeni
rrugėn na ndriēove


Pėllėmbė pėr pėllėmbė shtatin tėnde
ta miklojė


Me begatinė dhe bukurinė tėnde mė mishėroveShpatėn e Demokleut
mė mėsove ta mbajmė


Nga llava e ujqve pėr tė mbrojt

Qė nga Karpatet u sulėn tė na
pėrlajnė


Orekset e veta pėr ti shuajtVelin e errėsirės ma shpėrndave

Nė horizont shikimin hodha

Dhe pashė vringėllimėn e shpataveNėnat djepat pėrkundin pa pėrtesė

Dhe ninullat pėr ty ua kėndojnė
Qumėshti u jep forcė guxim shpresė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:58 pm

IVSy
shqiponje tė gjithėve na ke rritur


Ta shohim nė thellėsi bukurinė

Ti shohim dhe pusitė duke u ngritur

Pėr tua ndaluar tė huajve lakminėTė shohim tė kaluarėn tėnde shpatė
zhveshur


Tė pėrgjakur e nėnat me duar nė
djepa


Kur i mėsonin fėmijėt shpatat pėr ti
ngjeshur


Dhe jepnin vetė kushtrimin nėpėr
shkrepa
Nėnat djepat pėr ty me njė anė i
ndanin


Me bekim pėr nė luftė i nisėn

Nė sy tu pamė dhe kohėn e jataganitI pamė dhe varret duke u shtuar pėr
ditė


Duke rėnė nė luftė me ujqėrit
Edhe sytė kur tė lotonin pėr
tradhtitė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:58 pm

VOrtekun
pėr ta pritur kur tė na vėrshojė


U ngritėm i madh e i vogėl nė kėmbė

Bijtė tu nė kufi si parzmore
qėndrojnė


Syrin pishė pėr armikut pa iu trembėUraganet me gjokse i pritėm

U ngritėn nga detet valėt mur

Me ty nėpėr kohė u rritėm

Balli tė shndrit si bilurNėnat sėrish pranė djepave plot

Duke pėrcjell ēdo brez pėr log

Pėr lajme kobzeza nė sy nuk ka lotLlavat e ujqėrve pėrsėri ia mėsynin

Pėr tė pushtuar pėllėmbė pėr
pėllėmbė


Dhe ku gjente pre eshtra thyenin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:59 pm

VIVelin
e nusėrisė ta ruajtėm gjithmonė


Ndėr shoqe tė jesh ballėhapur

Edhe atėherė kur zemra tė rėnkon

E tė sulmonin luftė pa tė shpallurBukuria e jote tė tjerėve u shtonė lakminė

E lakmi mė tė madhe kishte ujku i ēalė

Qė pėr ty u mundua tė krijoj mitin

Por fėmijėt tu pėr te ishin bėrė
halė
Hallemadhe pėr ty djepa pėrkundėn

Nėpėr breza pėr tė mbajtur gjallė

Ujkut ēalaman pėr t’ia prerė thundrėnMiti u shthur pa u bėrė legjendė

Karpatet do ti lypin ujqėrit

Qė kur fėmijėt tu dolėn me penė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:59 pm

VIIĖndrrat
e tė huajve pėr ty u zhbėnė


Kur pena jote doli nė shesh

Ujkut ēalaman qimet i kanė rėnė

Se miti me tė vėrtetėn u ndeshėĒalamanin e shėndruan
nė tė shenjtė


E ngritėn lartė nė kupė tė qelit

Kėtė e kuptuan edhe fėmijėt nė shpėrejė

Dhe sot mė shumė na ndriēon dielliNėpėr djepa nėnat vėnė pushkė e laps

Tė kaluarėn tėnde nė ninulla e
kėndojnė


Bota sot nuk mundet pėr tė zėnė nė kolaps
Ballėlartė qėndro hallemadhe sot e
mot


Pėr fėmijėt tu qė nė djepa i pėrkund
Dhe mitet e legjendat qė nuk zėnė
vend dot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 2:59 pm

VIIIHallemadhe
nė kraharor na shtrėngon


Pėr ulėrimė ujqish nė djepa na
mėsove


Dhe mitin pėr kylshin ēalaman qė
lodron


Pėr dhembje gėzime dhe atėherė kur
rėnkove
Na kalite tu pėrballojmė stuhive

Me penė e armė tė bėjmė roje

Me sy katėr pėr tė dalluar ēdo hije

Nėse tė mėsyjnė ty hallemadheParzmore tė gjithė rreth teje gardh

Nga gjoksi yt jehon zėri i kushtrimit

Pėr ta larguar kėtė fis barbarNinullat u kėndohen djepave plotė

E nėnat plotė jetė tok me fėmijė
Pėr tė rėnėt nė luftė asnjė pikė lot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:00 pm

IXArmiqtė
do ti shtiem bari pėr tė ngrėnė


Edhe pse lakmia ende i mbanė

Nuk do tu lėmė vend as nė shpella e
rėrė


Pėr tė mos i kthyer turitė nė kėto
anė
Ujkun ēal ta ndjekin edhe tė tjerėt

Nė daqin
nė ferr a Karpate tė shkojnė


Kundėr teje hallemadhe as kėta as tė
tjerėt


Pėr jetė tė jetėve nuk do tė ulėrijnėNėnat djepat do ti pėrkundin ēdo
ditė


Ninullat mė tė bukura pėr ty ti
kėndojnė


Filiza tė rijnė pėr ēdo brez pėr ti
rritė
Ballėlartė mes shoqeve tė jesh plotė
jetė


Nė dasma e lindje kėnga le tė buēas
E rojet nė kufi sy katėr le tė jenė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:00 pm

XLlogoreve
qėndrove si shkėmb mali


Bukurinė tėnde e ruajte me nder

Edhe atėherė kur mbi ty krisi
kiameti


E mbi shtat tėndin ulėriu ujk e derrTė sulmuan nėpėr shekuj njė pas njė

Llavė derrash arinj ujqish

Kushtrimi fėmijėt i rreshtonte pėr
njė


Bukurinė tėnde askush pėr tė mos e
grish
Dielli po lind e djepat janė plotė

Ninullat mė tė bukura do tė dėgjojnė

Pėr tė rėnėt asnjė pikė lotUraganit tė fundit gjokset i kemi vu
beden


Kundėr ujkut ēalaman dhe kėlyshėve
tė tij

Nuk ka mė legjendė as mitologji
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:00 pm

XIEnde
na bashkon shpinė pėr shpinė


Uraganit tė fundit pėr ti bėrė ballė

I madh e i vogėl duhet lėnė shtėpinė

Qė hallemadhja nė log burrash tė
dalė
E di qė zemrėn ta lėndojnė
besėthyesit


Sidomos pėr ata qė hynė nė llavė

Ata janė sorollop sahanlėpirėsish

E nuk din tė gjorėt se trajtohen skllav
Tė atillėve djepat tua mallkoni

Njollat e turpit nė ballė do ti kenė

Ndėr shekuj o breza ti kujtoniSi parzmore tė ngjeshur nė kufirin tėnd

Me penė e urti mitin pėr ta zhdukur

Pėr Shėn Savėn
e ēal nė njė kėmbė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:01 pm

XIIMortajėn
do ta heqim si djersė balli


Qė tė ka molisur nėpėr shekuj

Nė kėto troje nuk do tė vallėzoj mė
djalli


Nė fron e lirė me shoqe pėr tė ndejDo tė stolisim me lulėkuqe kurorė

E denjė je pėr stolisje tė tillė

Do tė bėhen dasma me nuse e dasmor

Kėnga do tė buēas gjer nė qiellDuart e nuseve djepa do tė pėrkundin

Sė ardhmes do ti kėndojnė ninulla

Stėrkeqen e shekujve do ta shkundinShenjė murtaje nuk do tė kesh nė
mushkėri


Krenaria jote do tė bartet ndėr
breza

Jehu i kėngės do tė dėgjohet shtėpi
mė shtėpi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:01 pm

XIIIAtdhe
e mėmėdhe ty tė kemi


Ēdo pėllėmbė me gjak do ta mbrojmė

Se jemi krenar qė bijtė tu jemi

Dhe lirinė me ty do ta gėzojmėPlaga jote dhe mua mė mundon

Nė valle me fėmijėt tu jam hedh

Kėsaj radhe ujqėrit do ti dėbojmė

Breznive nuk do tua lėmė kėtė zgjedhNėna ninullat kur mi kėndonte

Pėr ujqėrit qė nė djep mė tregonte

E pėr luftė e dasma vazhdonteFėmijėve tė mi kėtė murtajė mos me
ua lėnė


Nė valle me shok tė mi kam hyrė

Nuk mund tė mė shmang nga kjo luftė
asgjė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:01 pm

XIVDheu
mjaltė nė ty mė duket


Edhe uji si verė njėqindvjeqe

Nė luftė pėr lirifrika mė humbet

Do tė ērrėnjosim nga ty ēdo tė keqeLumenjtė tu si damar gjaku

Fushat tua presin plor

E nėntoka forcėn e krahut

Pėr tė bėrė mė madhėshtorDjepat pėrherė do tė pėrkundėn

Fėmijėve tu shėndet e jetė tė gjatė

Ndėr furtuna kurrė tė mos tundenDielli ka filluar tė shndrit qiellin

Fytyrat shndritin plotė shend

Nėnėloket nėpėr magje sitin miellin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   Wed Sep 10, 2008 3:02 pm

XVE
kur tė vdes varr nė ty me mė lėnė


Se njė fron tė bukur ndėr shoqe ke

E tė shoh fėmijėt tu si dituritė
nxėnė


Pėr tė ecur pėrpara frikė mos keTė dėgjojė ditėn mė tė bukur nė jetė

Kur fėmijėt tu me daulle e kėngė

Do tė japin kushtrimin pėr nėntor tė
tretė


Pėr dasmė tė madhe tė ngritėm nė
kėmbė
Djepat ti dėgjojė kur pėrkundėn

E vaji njomak tė mė vjen nė vesh

Qė eshtrat nė dhe tė mė lėkundėnDua tė dėgjojė zėrat gazmor tė buēasin

Nė shkollė punė dasma e kudo nė jetė

E ushtarėt nė marsh tokėn kur
shkasin
Shtator
1993

Burgu
i Qarkut, Prizren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kosovė hallemadhe   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kosovė hallemadhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: