Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:49 am

Xhafer Majko

autor i libri fabulor "Zile me hile", fitues i ēmimit tė tretė nė konkursinė ndėrkombėtar tė fabiuul zhvilluar nė Athinė nė vitin 2005

Sitje

Bilbili fjalėflori

e gdhend librin e ri...

Botimet bėn dhe laraska,

s'i dukej gruri, vetėm kashta.

"Po ē'bėn, - tha njė qukapik,...

- Pse s'merr shembull nga bilbili,

na jep gonxhe trėndafili,

krijon shumė, pastaj i sit,

gjersa nxjerr arin nė dritė?!"


Stil

Thėllėza i tha mėllėnjės:

"Ndėrroje stilin e kėngės!"

Qeshi me finesė bilbili:

"Ku di kjo, se ē'ėshtė stili!"Loti

Foli syri: "More lot,

ku je futur, s'tė gjej dot?!"

"Gati mė ke, miku im,

po qe puna pėr gėzim...

Nė ėshtė hidhėrim i shkretė,

qė tė rrjedh, s'e kam tė lehtė!"

Agim Bashaj (Tepelenė)

Banon nė Athinė.

Ka qenė i zgjedhur Nēkryetar i Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr nė krijimin e saj, anėtar i kėshillit botues tė gazetės “Pegasi”. Njė nga krijuesit qė lėvron poezinė moderne.EKUINOKS…“Veza e Kolombit”,

kjo filozofi e thjeshtė,

prapa mė ndjek qyshkur!

Pegasin fluturues,

shaloj nė vite tė paqėna.

Udhėkryqe tė jetės,

polet,

I pėrshkrojnė meridianė…

Ekuinoksi,

Pėrtej gradėve tė zbuluara gjeografike

Sinoron dhimbjen tek unė.PLANETI TJETĖRNėse pyesni pėr Korpusin e Varfėrisė,

nėse pyesni pėr makinėn gjigande tė pushtetit,

ju flas pėr administratėn, Kushtetutėn,

filozofitė sunduese,

pėr e kuilibrat ekologjike, racat dhe

lėvizjet demografike tė popullsisė…

Nėse s’mjaftojnė tė gjitha kėto,

ju flas pėr veten time,

pėr kohėn e vuajtjes dhe tė lėvizjes

gjithsesi,

pėr ikjen apo tė githa kohėt e mundshme

tė marra sė bashku.

Ju tregoj hollėsira tė padurueshme,

SHTIGJE tė thjeshta ju lė!

Por kėto Vise mund tė shkelen vetėm nė emėr

tė Kartės sė HELSINKIT…

a kur, rastėsisht vendit i humb

barometri politik…***

U poqėn shegėt mė herėt,

buzėt e mia u ēanė,

nė plasaritje arteriesh

qė s’mund tė qepen,

rrodhi limfa e sertė, e mjelmėt…

Dhe shkak pėr kėtė sivjet,

u poqėn shegėt mė herėt.

Nė atė flakėrim tė endėrtė tė marrė,

makiazh perėndimi,

(kozmetikė orienti)

njolla prej gjakut tim ranė…KRYQI I SHPRESĖSI presin krahėt…

I shtrydhin gjakun…

E rrahin gjer nė rrahje,

pastaj i hedhin ujė

pėr ta nxjerrė nga koma.

E uritur pėrmendet,

ēan shtigje pėr Udhė.

( Si ndodh kėshtu me shpresėn !)

Xhelatėt e mi dhe atje,

ku mungojnė drurėt e fuqishėm

dhe tė lartė….

Pėrherė mė kryqėzojnė rrugėt,

nis mbėrthimi qė nė start…IDILDy gjysmė koka luanėsh,

mbysin nė iso

ligjėrimet e krojeve

tashmė tė shtera,

Nė brigjet e zhveshura bari

s’u kosit dot,

Metamorfozė, Idil a Elegji e Pritjes,

Si njė nuse e plagosur e shkėmbinjve

Mbi kalė tė bardhė, atje mė tej,

Mbi pluhur shtrirė

PRANVERA….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:50 am

Luan Meta, TepelenėLulet e fjeturaBrenda meje

janė ca lule tė kaltėrta,

qė vetėm pranė detit

zgjohen…* * *

Tani qė u bėra me djalė

dhe qentė fshihen tutje,

s’dalin mė nė rrugė…

17 tetor 2000PuthjaKur tė putha nė fillim

buzėt ia bėnin “paf”,

unė tė thoshja si fėmijė:

- M’i hidh duart nė qafė.

Nė ēdo puthje, pėr tė puthurėn

mėsoje njė tė fshehtė,

gjersa njė ditė, tek tė puthja,

duart m’i hodhe vetė.

Tė gjithė ju qė e ndjeni,

se po vjen puthja e parė,

mos mendoni se nuk dini,

ajo do vetėm zjarr.

Puthuni, sepse buzėt

dinė vetė tė rregullohen,

puthuni, mos kini frikė,

se buzėt nuk harxhohen.

Puthuni dhe do tė shihni,

si vjen vetė mrekullia,

si ua hedh duart nė qafė

pa urdhėr, kėnaqėsia.Kur mėsoj diēka pėr

dashurinėKur mėsoj diēka pėr

dashurinė,

mė shfaqesh ti

dhe gjykoj sa tė dua.Krenar Progonati, TepelenėObeliskuObelisk, gur i zbardhur,

Koto Hoxhi, paska ardhur!

Petro Nini si njėherė,

libra mban “Lule verė”.

Verqilharxhi nė dritare,

tek shfletos abetaren.

Ja Naimi zėr ’i verės,

sikur thotė:

- Shqipja jonė

s’ju ėshtė dukur,

mė e ėmbėl,

mė e bukru?

Pėr ty shqipe

sa u vranė:

Dhaskal Todėr,

Negovanė!Dita dhe nataDita dhe nata lodhen

pėr t’u zėnė,

njėra lėshon diell,

tjetra kullon hėnė.

Nata syt’ i mbyll

e i ndez nė qiell,

dita ndriēon dritė

e i lyen me diell.* * *Sulo Gėrbi

Autor i dy vėllimeve me poezi qė bazamenti i substancės ėshtė mbi motive popullore “Fllad nė zemėr” dhe ‘Djepi i dashurisė”Hėna

Doli hėna mbi Golik

a thua sy e qerpikė,

lėshon dritė e ndriēon dhenė,

sa bukur mbi Tepelenė.

Hėna qė shkėlqen nė qiell,

dhe natėn na dėrgon diell;

porsi trėndafil me vesė,

shpesh qėndron gjer nė mėngjes.

Hėnė , o hėnė e bukur-o,

rreze drite na lėsho,

tė na shkėlqejėn stolitė

e tė shkėndijohen sytė.

Qysh nė shekuj ėshtė thėnė:

bukuran , porsi hėnė.DialogimSyri thosh: “Shikoj dynjanė.

Veshi: “Tingujt ua sjell pranė.

Hop goja: “Thoni ē’tė doni,

pa mua s’komunikoni.

Dhe shkuan pyetėn trurin…

Pse ziheni?…- ju bėtė murin.

Kėshtu e kanė kėto punė,

tash ēatinė do t’ia vė unė.Prillon

Nė pranverė porsa hyn prilli,

Dimrit i fiket kandili

dhe vendit i ndriēon ylli.

Hap petalet trėndafili,

pa ia thotė kėngės bilbili,

diku nė njė degė bliri.

Ēupėzės si lule prilli,

diē i ēuēurit bandilli.

Marrė nga libri “Djepi i dashurisė”Islam S. Kalemi, autor i tetė veprave dhe njė nė proces nė gjini tė ndryshme , fabul, poezi, publicistikė e tjerė. Drejtor i gazetės periodike “Katundishta”, fitues i dis aēmimeve kombėtarė dhe ndėrkombėtarė.

“Valle nė terr” fabula , njė nga librat prezantues pėr fabulėnMiza dhe kunupiI thotė mizės njė kunup:

”Je pa cipė, nuk ke turp,

ha ushqimin e pavlerė,

vezėt i lėshon nė derė.

Ia kthen miza me inat:

“Zotrote pike vetėm gjak!”

“Po ē’gjak mė thua, moj mizė,

veē njė pikė pėr analizė...”

Fituese e ēmimit tė parė

nė konkursin e fabulės tė zhviluar nė Greqi

nga Revista letrare “KELENO” ,viti 2005Blic

Dosa nga lluca pa dalė,

gomarit i hodhi fjalė:

“Bandill, nuk ndryshojmė hiē,

e kemi bėrė barkun bic!”

“Ej, moj dosė, t’i s’e di

nga dallojmė ne tė dy?!”

Uėn nė bark,

veē bar kam shtėnė,

zotrote do tė jesh shtazėnė?!”...

Ėuster, 20.07.2004PėrēorėtNjė ditė dashi seē thotė:

“Ti, cjap, pėrse erdhe sot?!”

“Tė dy do tė jemi pėrēorė

me zile dhe kėmborė!”

“Jo, more, qenke i zgjuar,

pėr kėtė na je munduar?!...

Mjekėrrosh ke njė barrė mend,

shko pėrēit nė stanin tėnd!...”Hidh dhe prit

Deveja bėn ironi:

“Kangureshė, tė kam zili...

Ē’ke njė xhep tė bukur shumė,

mė pranon tė futem unė?!...”

“Ik, moj xhane, ē’po mė thua,

ka xhep pėr gungat e tua?!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:50 am

Hasan Bushi, Tepelenė, fabulist,

autor i librit me fabula "Bishti i dhelprės".Nė verė

"O lumė gurgullon kroi,

- tė ushqejmė un' e pėrroi!

"E di , ndaj ua kam pėr nder,

si nė dimėr dhe nė pranverė...

Kėtu jemi flasim prapė,

verės,kur tė bėjė vapė!"LidhjeTha iriqi: "Gjarpėrushe,

do tė var flori pėr gushe...

Pėr ty plasa, kam maraz,

tė lidhemi me unazė!"

"Bukurosh, ta paska enda,

po ē'do pjellim?...

Tel me gjemba?!"


Isuf Ēela, Autor i librit “Penėn e ngjyej nė hėnė”

KohaKoha rrjedh e s'kthehet,

jo tė gjithė e dinė,

Kohėn e bėjnė njerėzit,

kjo lartėson njerinė.

Fizikisht Bota ikėn

dhe s'vjen prapė,

Koha porsi lumi,

nuk do tė bėjė gjumė,

ėshtė si njė lumė

qė punon pa zhurmė.

Mė mirė nga Koha,

tjetėr nė Botė s'ka...

Thonė ajo mbulon

dhe zbulon gjithēka.

Njeriun nė jetė

tė mos ta ndalojė lloha,

emėr tė lėrė pas,

tė mos ta shkelė Koha.* * Dedikim ruses sė bukurPo ėndrra e parė?

Ē 'bėhet me tė vallė?

Sikur ta takoja,

t'i thoshja njė fjalė,...

T'i shprehja mirėnjohjen,

pas kaq vjet harrim,

pėr vlerėsim ndaj meje

dhe pėr kombin tim.
Laureta NoraDiēka pėr BotėnBota qesh dhe qan,

bota flet dhe gjithēka "mban"...

Bota "qesh" se nuk qan dot,

ajo hesht se nuk flet dot,…

Bota fle dhe s'zgjohet sot.

Lot derdh ēdo ditė

por si e pafaj.

Pa bukė njė fėmijė:

Bota e zėnė ngushtė nė faj.

Tė gjithė mė thoni qaj?

* * *

Sot qėndroj mbi re,

vėshtroj sa nga njėra anė,

sa nė anėn tjetėr

ē 'po bėhet nė Globin e vjetėr?!

Mė prekėn nė fytyrė, mė prekėn

tė diellit rreze,

kaltėrsia e qiellit

Ē po mė bėn pėr vete...

'u valvitka flamuri

nė pastėrti reje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:51 amLuan ZiflajRikthema pulsinZemra ime sot nė tė sosur

rreh si kambanė e shurdhuar,

si njė zog rėndė plagosur

digjet si qiri nė tė mbaruar.

Gjaku i qarkullon si brymė

Mė kot pėrpjekje agoni.Dashuri qė vretMėrzitja qė mė dhe nuk ka kufi,

nuk dua mė qė tė mė shohėsh,

dikur si e mjerė nė vetmi ;

me the: “Eja diell tė mė ngrohėsh”.

Pa shiko, sot edhe qielli qan

zemra s’di dikur, pse s’tė qesh?

Njė mur i akullt neve na ndan,

kurrė qetėsi nuk do tė gjesh.BuzėmbrėmjeMeditim

Shikoj si rendin valėt lozonjare

shtrihen sikur njėra tjetrėn zėnė,

nė ondulacione treten tutje ngadalė,

unė pėrmbi shkėmb kėndoj njė kėngė.Perėndimi i kuq njė sfond fantastik

krejt nė ngjyra valėdetin hedh,

njė pulėbardhė ēan tutje me vėrtik

nė vargjet e mia jodin dua tė mbledh.

* *

ElbasanFatmira H. Leka , emigrante nė Greqi, Athinė.Jam njeri...jetoj nė kėtė botė Mėkatmadhe,

mes ziliqarėev si e pafajshme.

E ndiej veten njeri

veē nė ngrohtėsinė e humanes!Edhe sikurTėrė yjet tė bashkohen

kundėr meje do t'i mund...

Lotėt do t'i ndaloj

tė rrėshqasin nga sytė...Po ti ē'bėn?A e di Ti se unė pres,

me kanata tė hapura

deri sa tė vdes

me gjak tė nxehtė

vargje shkruaj.

Po ti, ē bėn, i dashur,

neė zero ke mbetė?!Marrė nga vėllimi "Lotėt e njė gruaje"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:51 amDELVINĖ1. Ardian HoxhaAi ende lėviz gurėt

Me fjalė ngazėllimi,

Zoti mė jep fuqi,

Shpresa dhe ēlirimi

nga Zoti vijnė,

Sepse varri ėshtė bosh,

Ai ende lėviz gurėt,

sepse Jezusi ėshtė Zot,

ai m'i hapi udhėt.

Dhe kur ndiej mėrzi,

zemrėn kam vrarė,

gjaku i tij mbi kryq,

mua mė bėn krahė.DRITĖ E ZEMRĖS SIMEKur nė zemėr ndiej trishtim,

Jezusi mė vjen mė ulet pranė,

sjell pendim dhe shpėtim,...

Mė thotė:" Eja me fjalėn mjaltė.

Eja tė shkojmė pranė Perėndisė,

nė pėrjetėsi, nė strehėn time,..

Dhe kur unė digjem nė errėsirė,

bėhet dritė e zemrės sime.Spartak Proda, autor i dy vėllimeve poetike ‘Mes harresės dhe kujtimit”, “Identitet”Urrejtje

Fotosintezė e dhimbjes

nė dritė gjelbėrimin e zemrės,

karbon nė thithjen e ndarjes,

acid dehjesh nė ndriēimin e natės.

Mėngjesi urren diellmallėngjimin.

Ndarje e bekuar

Dy fjalė, dy puthje,

pastaj zemrėn time,

ti merrma shumė;

njė lot, mė vonė ngushėllim,

ndarjen gėzoje, jepmi bekim,

njė falje qiriri- modernen finale,…

Lamtumirė pritjes, tė presė ndale.2. Florentina Skėndaj, autore delvinjote. Shquhet pėr saktikėn poetike dhe larminė tematikeAnkohet kohaAnkohet koha:

- Tė trishtė ma jep fytyrėn!

- Zbardhu ti, kohė,

s'ta ndėrroj unė ngjyrėn!

* * *

Ah, kėta djemtė e Jugut,

ē'm ė rrethuan me kaq shumė nektar...

Sa ditė e vite shkuan

e s'dita kė tė marr.Disku i diellitLitar shiu prej qiellit

e gozhdė ngulet mbi tokė,

Diskun ndezi Dielli gozhdėve,

s'ju duket kokė.Njė harresė e vogėlParfumuam gushėt, jastėkėt parfumuam

pėr prehje dhe pėr ndjellje,

harrojmėtė lajmė gojėt

dhe shkaktojmė vjellje.I kotė mundimi

Gėzim gėnjeshtar hiqu!

Jo vonė del fytyra kallpe.

Nga stacioni i skuqur

dyfish dyllėsia t'i shfaqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:53 am

Iliaz Bobaj, Anėtar i WP.S

Autor i librave: "Testamenti i bukurisė", "501 Fjalė tė urta", "777 fjalė tė urta", "Tregu i fjalėve", epigrame, 'Molla e sherrit" fabula,"Ezopi" fabula, "Legjenda e syrit tė kaltėr"(poemė legjendė), emigrant nė Patra (Greqi)TrungjetNė ato ēaste, kur jeta qe dhimbje

dhe dhimbja qe jetė pėr gjithkėnd,

unė ndenja, gjatė u mendova,

tė gjitha i shkova ndėrmend.Ndėrsa ēelte hareshėm lofata,

mua brenga mė shponte nė gji,

e verbra luftė e karriges,

e vishte vendin nė zi.I tronditur, brengosur, zhgėnjyer,

si humbak nėpėr botė mora rrugėt,

se s' doja ta shihja atdhenė,

ta pėrgjaknin, t'i rripnin lėkurėn.Dhe tani, ndėrsa ditėt mė ikin,

si plaka rrėgjake, ngarkuar me mund,

pres dorėn e urtė tė arsyes,

t'i heqė kėta trungje,mbetur nė rrugė.Qyteti pa dritaDritat u prenė, qyteti mbylli sytė

dhe mbeti nė errėsirė si njė hutaq,

ngrehinat rrezėlluese, prej natės pėrpirė,

dihasin me zor nė humbėtirė si verbakė.Njerėzit e shkujdesur tė luzmės dritore,

tani ca pritės tė heshtur tė dritės,

bėhen mė tė ngathėt, si ngordhalaqė,

mbėrthyer nga pritja, nga ankthi i saj mbytės.Tek-tuk qirinjtė ndezin sytė e zbehtė,

pėrvijojnė mjedise si piktura nė flu,

si ca piktorė, qė nė penelin e vet,

shkėlqimin me mjeshtrin e kanė ku e ku.Kanė heshtur TV-tė,kasetat, DVD-tė,

videot gojėkyēur pushojnė nė raft,

si ai qė hap befasisht sytė,

qytetit i vijnė dritat dhe jeta nis ndėrkaq.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:54 amYlliS'e dija ē'qe ylli,

ai me dritėzime mė magjepste nga larg.

Thoshja: -Ndoshta aty rri Zoti.

E vishja me epitete tė shtrenjtė:

i argjendtė, i artė...

Njė ditė aty shkuan kozmonautėt,

ylli qė adhuroja,

s'qe, veē njė shkretėtirė e thatė...

Nė fundetin e zhgėnjimit,

iluzionet mė ranė ,

si varka tė mbytura.

. . .

E vėrteta, shpesh,

i ka rrobat tė grisura.Njerzit ndryshojnė nė pamje,

njerzit ndryshojnė nė karakter.

Disa,edhe kur urrejnė,dashurojnė.

Tė tjerė,edhe kur dashurojnė,urrejnė.Koha e ikurSi era mbi kurrize kodrash,

na ikėn ditėt marrėzisht

dhe dimri ish aq i gėzueshėm,

sa vera e mėrzitshme ish.Tė lodhur, thyer prej qetėsisė,

mes zhurmės u shlodhėm ndėrkaq

dhe kemi shkuar nė skėterrė

dhe kemi shkuar nė parajsė.Shijuam ftohtė dashurinė

edhe urrejtjen plot me zjarr,

prandaj s'na mbetet pik pendim,

prandaj s'na mbetet pikėz mall.I dhamė tė gjitha, aq sa patėm,

si pema frutet hedh pėrposh

dhe ndjehet plot ēuditėrisht,

po aq sa ndjehet edhe bosh.Rrugojmė nė rrugėn e gjithkujt,

rrugojmė nė rrugėn tonė tė vetme

dhe s'dimė dhe s'duam ta kuptojmė,

ē'na pret, ringjallje apo vdekje.

Kronika e njė ndėrteseU ndėrtua nė vitin 730.

Pas 200 vjetėsh e dogjėn vandalėt.

U rindėrtua nė vitin 1010.

U dėmtua nga pushtuesit nė vitin 1537.

U mbrojt si monument kulture pas 400 vjetėsh.

U grabit nė vitin 1997.

. . .

Jeta saj,

si venė e vijnė valėt,

e ndėrtojnė njerėzit,

e shkatėrrojnė barbarėt.

Sa pėr njė pėrshėndetjeMe flakė fjalėsh mendjelehta,

ne dashurinė bėmė shkrumb e hi

dhe mbetėm mbyllur nė vetvete,

tė mbushur plot me boshėsi.Koha jonė, qė ne e vramė,

nuk ka si kthehet, natyrisht,

po lehtėsohem, se pendimit,

i dorėzohem krejtėsisht.Po ti mos kyē tė gjitha portat,

si njė mbyllnajė nė vetvete,

kur sytė e tu ulin kanatat,

do vij sa pėr njė pėrshėndetje.Do ta shkel heshtjen butė-butė,

si trevave tė njė pėrralle,

do lė njė puthje tė purpurtė,

tė butė,tė lehtė si njė petale.Dhe do tė ikij majė gishtash,

qė ikjen mos ta ndjejė njeri,

ti kur tė duash hapi sytė,

i imi mall tė pret aty.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:55 am

Nė qytetin e huajSa herė endem i vetėm

nė kėtė qytet tė huaj,

duke mbartur brengėn,

po s'e lė dot askund.

Qyteti i huaj nuk pranon shkarkim,

i mjafton vetja pėr tė jetuar.

Unė jam si ai marinari i vetmuar,

nė njė port tė saposhkelur,

qė as e pret, as e zbon kush.

Pėr kėtė qytet,

jam qenia dhe mosqenia e tij e heshtur.

. . .

Gjallesa e tij e gjallė, gjallesa e tij e vdekur.Nė aeroportUdhėtarė tė ngarkuar,mbėrthyer tek ikja,

hyjnė e dalin,rrinė dhe nisen pėr udhė prapė,

mbi stolat e ngeshėm tė hollit tė pritjes,

koha vjen e ikėn me hap tė ngadaltė.S' dihet ku janė avionėt,nė honet e qiellit,

a ndoshta pas flatrimit rrinė aty pėrposh,

me kujtesė tė fjetur, tė plogėt, tė harruar,

krahėlėshuar si zogj tė mėdhenj barkboshė.Kthime tė rėnduara, tė lodhura,tė trishta,

nisje tė befta,me ngut,bagazhe,ankth,

si misionerė tė ēuditshėm,kuriozė,tė hutuar,

qė shkojnė tė shohin ē'bėhet atje lart.Dhe kthehen sėrish,pasi shuajnė kureshtjen,

sikur me sytė e tyre ata kanė parė gjithshka:

-Atje lart s' ka veēse njė zbrazėtirė

dhe veē zbrazėtirės,asgjė tjetėr s'ka.Po pėrsėri sallat janė tė mbushura plot,

baret e qetė, plot gjithashtu,

pėr ikeardhje qielli portat mbyll e hap,

zhurmė e avionėve then xhamat e tij blu.GjinkallatSi njė kor i paharmonizuar,

kėndon secila nė qejf tė vet,

me zė tė hollė,tė trashė,tė ashpėr,tė butė...

. . .

Ē' mund tė bėjnė mė tepėr pa dirigjent ?

* * *

Pėrse mė shkrove sėrish letėr

Pėrse mė shkrove sėrish letėr,

kur koha jonė flinte nė hi?

E di ē' mė bėre? Mė ke ndezur,

pėr tė mė djegur pėrgjithnji.E mbaj nė duar,mė djeg dorėn,

e hedh matanė,shpirtin mė djeg,

nė zjarrin qė mė ke dėrguar,

mė thuaj,ku ta gjej njė shteg?Pėrse s' mė le nė punėn time,

tė flija lirshėm nė harresė,

ē' tu desh t'i dilje kohės kundėr,

tė fshije pluhur nė kujtesė?Nėse tek ti lashė disa borxhe,

mos mi pėrmend,tė lutem,kot,

mė thuaj,pra,kush dashurisė,

iu dha dhe nuk i mbeti borxh?Pėrse mė shkrove sėrish letėr,

kur koha jonė flinte nė hi?

E di ē' mė bėre?Mė ke ndezur,

pėr tė mė djegur pėrgjithnji.Nė Olimpia, Spartė

Zeusi u nxeh,mori perėnditė dhe iku,

duke djegur qiellin me pishtarė tė zjarrtė.

Qytetin e pambrojtur koha e ka tretur,

kolonat ia ka thyer,

gurėt ia ka shpėrndarė,

si copa kockash tė njė skeleti gjigant.

. . .

Vetėm lavdia ka mbetur e gjallė.

Njė ēast me atė qė adhurojDėshira tė shkėlqen si ar,

nė sytė e mi gjen pėrkujdesje,

ndėrsa mė thua...nuk di ēfarė,

si vesė tė ndrin njė buzėqeshje.

Ky ēast, si koha, nuk di kthim.Qėndro dhe pakėz, o magjepsje !

Mbrėmje dhjetori

Nėpėr vitrina si papritur,

u ndez shkėlqimi gjer nė fund,

dyndje nė rrugė si rrallėherė,

reklama tė verbon sa mund.Kureshtje, ngjyra, vizitorė,

ēifte me fėmijė pėrdore,

me kalimtarėt, krejt lirisht,

nė rrugė shkon moda dimėrore.Tė ngutura ca pika shiu,

furrishėm bien nė asfalt,

mė tej haplehtė njė e vetmuar,

nxiton dhe orėn sheh ndėrkaq.Gjithkush ngarkon nga pakėz lodhje

dhe shkund po aq monotoninė,

siē shkundim pluhurin nga rrobat,

qė ndenjėn varur plot njė stinė.

Nga gjethet zhveshur krejtėsisht,

pemėt e lodhura nė park,

veshur nė drita tėrėsisht,

s' duan t'ia dinė pėr to aspak.Ngarkuar rėndė, teksa shpėrngulet,

nga lodhja, ankthi, dufi, zori,

me erė, ndriēim, dhurata, shi,

ikėn me ngut ky fund dhjetori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:55 am

HajkVėshtrimiNjė ēast tė vetėm nxitimthi u pamė

dhe sytė, si dy vetėtima qė thyhen, i ndamė.

Kaq. Dhe tė gjitha i thamė.

KrahasimiKur fliste, fjalės nuk i vinte gardh,

e quante veten njeri tė madh,

se s'njihte Dante, Shekspir, Rembrandt...Diplomatėt

Mendonin ndryshe,por folėn ndryshe,

pėrzgjodhėn fjalėt me gjuhė diplomatike,

si maskė vunė buzėqeshjet hipokrite.

Nė gjyq

U betua i akuzuari:-Do them tė vėrtetėn !

U betuan dėshmitarėt: -Do themi tė drejtėn !

Nė gjyq e torrėn hollė -hollė gėnjeshtrėn.

Niko Dede, autor i librit “Pranga prangave“Gjerdan i vallesVallja e Zagorisė1. Doshnica po dredh shaminė

poshtė rrasės ndėnė shkėmb,

tė tjerėt prapa i vinė,

lum si ne pėr atė vend!

2. Hoshteva po ia kthen mirė

dhe ja mban si kėrcimtare,

janė njerėz me shpirt tė dlirė,

hedhin valle me ngadale.

3. Koncka ison e vazhdon

nė kėmbė fshati ėshtė,

ka gurrėn qė gurgullon,

tokė e mbushur plot me vėshtė.

4. Fshat i vogėl, pak i futur,

Bythyqi me pak shtėpi,

hidhet dhe kėrcen si flutur,

plot me rripa, por verri.

5. Ja Nivani nė ballore

po kėrcen pėr mrekulli,

hedh vallen e tij kohore

tė ėmbėl me madhėshti.

6. Madhėshtor fshati i Ēajupit

kėngė dhe e valle gjallėron

ėshtė koka dhe trupi

i Zagories qė ushton.

7. Ndėrani me iso mbush

edhe vallen ai dredh,

i jep asaj flakė e prush,

shiheni se si e hedh!

8. Ja Topova nė tė dalė

dredh shaminė dhe kėndon,

hidhet zagoritēe valle.

Lum, ky popull qė e lėvron!

9. Lliari i harkuar nė gropė,

ēalthi vallen po e hedh,

Zagoria ėshtė Evropė,

bijtė e saj rreth i mbledh!

10. Ja Zheji kėtej nga “fundi”

bukur po e dredh shaminė,

Zagoria vendin tundi,

vend i aromės trėndelinė.

* * *

Tunde Zagorie tunde,

vallen kurrė mos e pusho,

mos tė heqtė njeri prej hunde,

nė ballė tė valles qėndro.Zagoritėt kudo qė janė,

punojnė e pėr ty mendojnė,

Mėmė ty ata tė kanė,

duam tė tė kemi zonjė!Vrion, 25 qershor 1986

Marrė nga vėllimi “Pranga prangave” i Niko Dedes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:56 am

FierMajlinda RamaW.P.SAutore e librit “Merrma lotin peng”, njė nga librat mė tė suksesshėm tė autoreve tė reja tepelenase, i cili ka njė simbolikė tė apsur dhe autorja ėshtė me perspektivė.1. Shtegtarė tė vonuarMbi pikėn e tim loti,

udhėtonte nata syshqyer

krejt e vetme udhėtoja unė...

Eremit i ėndrrave tė thyera.

Statistikė puthjesh

Nė kėtė buzėdashuri

njė antindjenjė harrimi

bėn bilancin e puthjeve tona...

ferishte e mbytur pelenash...2. Mė lėshoTrupi i fjalės sate i deformuar

portretizohet vėshtrimeve tė mia...

Sė largu dėgjoj klithmat e Sizifit...3. Pėrtej dhimbjesE hidhėruar shkoj nė funeralin tim,

rrugės shoh copėza magjish qė heshtin,

ėndėrr, ankth

dhe shpresė e sfilitur pagane,

4. VetėmSytė e gjysmėrrezes sė diellit

sot janė pėrlotur krejtėsisht.

M e mua vajtojnė ikjen tėnde...5. Marrėzi tė heshtėshSi munfd tė rri e qetė,

kur Atdheu mbeti lakuriq

me lėekurėne zezė

tė djegur nga dielli hipokrit? ...

Valle hutash tė uritura...6. Njė ēast qetėsi

Fshihesh pas gotėsh gjysmėboshe

e pėrpėlitesh nė delire tė pafundme.

Heshtesh e pėrpiqesh tė belbėzosh. ...

Jeta ka vend edhe pėr ty...

Ulu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:57 am“LERMA LOTIN NĖ PIKIM TĖ NGADALTĖ”“NĖ GJUMĖ ZURA POETĖT”


Kohėt e fundit poeti Haxhi Kalluci doli para lexuesve me librin e tij tė parė poetik “Nė gjumė zura poetėt”Dr. Moikom Zeqo nė paskopertinė shkruan: “Poezitė janė tė ngrohta tė sinqerta. Nė to ėshtė derdhur shpirti i pagjumė i artistit. Haxhi Kalluci ėshtė njė kėngėtar i spikatur i kėngės popullore tė gdhendur nė mermer. Ėshtė kėngėtar i polifonive qė s’vdesin”.Petrit Nika, njė nga redaktorėt e vėllimit

“Pėrmes njė vargu, mė sė shumti tė pėrthyer, tė ēlirėt nga rreptėsia metrike, ku parėsor ėshtė ritmi me parėsinė apo ēaprazitetin spontan, poeti Haxhi Kalluci sipėrfaq njė poezi tė veēantė nė tonalitetin e saj artistik. Kjo poezi, bashkė me lirizmin e vet tė theksuar, sjell zėrin poetik tė njė artisti fin, tė njė intelektuali me vizion tė qartė social, tė njė mėmėdhetari pėr tė cilin, siē thoshnin dikur edhe rilindasit tanė – atdheu fillon nga vendlindja. Besoj se kjo poezi do tė jetė e mirėpritur nga njė lexues i gjerė, pėr faktin se atė e karakterizon thjeshtėsia nė kumt, lirizmi imtim nė pėrmbatje, koloriti vezullues i tablove jetėsore tė fokusuara nė kohė e nė vende tė ndryshme, nė fushė e nė mal, nė fshat e nė qytet, nė dimėr dhe nė verė, pranė detit e pranė lumit, nė vendlindje dhe larg atdheut”.NjeriuNjeriut

qė ka mundėsi

diēka pėr tė bėrė,

i duhet njė pe’,

i duhet njė gjilpėrė…… dhe inati i tij,

mund tė qepė

e shqepė

njė botė tė tėrėHėnxaPoetėt thanė:

- Hėnxa ėshtė e ftohtė.

Poetėt thanė:

-Hėnza ėshtė e ngrohtė.

Poetėt thanė:

- Hėnxa ėshtė meit.

Poetėt thanė:

- Si dielli qė pėrzhėlit.

Poetėt thanė:

- Hėnxa vjen tek ne.

Poetėt thanė:

- Hėnxa ėshtė atje.

Atje a kėtu,

nuk e zgjidhėn dot,

pikė - pikė si mjaltė,

pikė - pikė si lot.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:57 am

Demir Korita FierJetaJeta ėshtė e vėshtirė

dallgė, dallgė,

Lum kush e pėrballon

nė breg tė dalė...

SkraparitNė themelet e tua tė gurta:

Trimėria,

nė malete tua tė larta gdhendur:

Historia,

nė gurrat e tua sykaltra:

Bujaria,

nė sofrėn tėnde tė mikpritjes

Kėnga , Dollia,

nė natyrėn tėnde magjepse:

Fisnikėria

Bujar Xh. Rama W.P.S,

autor i librave poetikė:"Dridhe balukez e prerė" dhe "Por kur tė rritesh".Ku je?Nė kurba histerish

tė patėn pranguar,

qė kur ishe e brishtė,

ē'tė ndukėn

me qeshje rrudhaqe nė rrugė,

e vogla ēmendurisht,

tė thirra ti mė humbe si kristal,

moj ėndėrr e fildishtė.MenuNatė pėr natė

nė njė pjatė

lot tė tharė...

* * *

Vrapin sa herė kam marrė gjer nė pyll,

tė dėgjoja ujkėrrimėn e ujqve tė uritur,

me gurė kam vrarė ēdo natė njė yll,

xheloz, se nė ėndrra tė dy kishim rritu.rLasgush PoradecitDrem' e liqerit kur vak,

lopatat mė s'pipėtijnė,

si rrjedha e Drinit plak,

vargjet e Lazgushit vijnė.

Po ku je kurm poezie?

Tė kėrkoj ēdo shteg e pragje,

mė flet ti gjeni anije:

"Lind'e vdekur jam nė vargje!"

Zgjohu!Zgjohu para se tė flesh,

s'do tė kesh kohė tė prekėsh mėngjesin,

kthehu para se tė shkosh,

ėngjėjt siē lindin vdesin...

Marrė nga libri "Por kur tė rritesh"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:58 am

Fadil Shehaj W.P.S Fier, autor i njohurPeizazhNė mengjesin e ēdo dite,

era e lehtė, kreh e kreh flokėt e shelgjeve,

Nė ujė: Dielli, motopeshkatoret,

malet, tė gjitha lahen.

Njė tufė mjellmash me qafa tė gjata,

si spiranca anijesh hyjnė e dalin mbi ujė,

njė varkėz me pushues lėkundet,

si djep nė valėt e Ohrit.

Nga Driloni dielli nis tė shpėrndajė rreze.

Liqeni hap kraharorin…Njoh njė njeriKushtuar Ma… Sp….Njoh njė njeri

qė krenarinė mban si piedestal.

Njoh njė njeri tė zhytyr nė trishtim,

fillikat si nė kryqėzim semaforėsh.

Njoh njė njeri

me burime loti derdhur nė vetmi.

Njoh njė njeri

qė sot tė pėrgjėrohet ty

dhe… nesėr shkon me dikė tjetėr.

Njoh njė njeri tė mbyllur nė vetvete,

si nė njė qeramikė me simfoninė e vetmisė,

dirigjon heshtjen e ditė – natės.

Njoh njė njeri ditėn

me rreze tė arta ylberi,

natėn grindet me zhubravitje ēarēafi.

Njoh njė njeri

herė me rreze tė arta dielli,

herė me rrebeshe shiu.

Dhe nė i mbylltė dyer e dritare,

dashuria tek ajo rrugėn e gjen pėrsėri

dhe bėhet ajėr, bėhet jetė

e do tė ulet sy…

Njoh njė njeri…

A e kam njohur atė vallė?!Njoh njė njeri

Njoh njė njeri tė mbyllur

nė vetvete,

si nė njė qeramikė,

me simfoninė e vetmisė

dirigjon heshtjen e ditė- natės...

...Ditėn me rreze tė arta ylberi,

natėn grindet mes zhubravitje ēarēafi...

Herė me rreze tė arta dielli,

herė me rrebeshe shiu...

***

Me burime loti nė vetmi,

qė sot pėrgjėrohet pėr ty

dhe nesėr shkon me dikė tjetėr,

zhytur nė trishtim, fillikat,

si nė kryqėzim semaforėsh,

krenarinė e mban piedestal...

Dhe nė mbylltė dyer e dritare,

dashuria tek ajo rrugėn

e gjen pėrsėri

dhe bėhet ajėr,

bėhet jetė

e do tė ulet rishtas nė sy...Ariola KondakēiGuacka vetmie

Ndihem bosh pa mėngjese bilbilash.

Sa ftohtė.

Nė buzėmbremje kukuvajkash

gdend profile tė mermerta.Ndjesi e trishtėNdiej aromė e vdekjes

nė metamorfozėn e shushunjės,

q ė bren e bren e uritur,

lastarėt e njomė tė jetės.

Njė klithėmė britmash qan nė errėsirė.KryqėzimiKryqėzohen vuajtjet e njerėzve

mbi lotėt e piksur tė gjakut.

Nėn to hapen plasaritjet e themeleve.

Rrethohem nga merimanga gllabėruese

qė endin ēdo ditė pėlhura tė reja,

por njė flutur f latrion sipėr rrjetave.

B…rr..a.. ! Mbyllet pa mėshirė njė derė

edhe nėj tjetėr pėrplasje me fatin !

Sėrish nė udhėkryqet e jetės…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:58 am

Alketa Zonja, Fier


Hyjnore

Gjithėsia e Universit je ti,

ėmbėlsia e botės

derdhet nė buzėt e tua.

Pėrpara syve tė tu

shkėlqimi i njė meteori duket i zbehtė.

Je ti ėndrra qė mė jep jetė,

je ti Engjėlli qė nga dhimbjet...

e kohės mė mbron.

Fjalėt hyjnore dalin nga buzėt e tua,

kanė kuptimin e njė fjale: "Tė dua!"Dhimbje e kohėsJetojmė tė dy nė kėtė botė "Makabėr",

nė kėtė realitet, ku asgjė s'ėshtė e vėrtetė,

jetojmė "pėr sot", nė mendje , "Po nesėr?"

Dhe endemi nė vuajtjet e jetės,

kur thellė ndiejmė dhimbje pėr veten,

pėr humbjen e kohės, pėr humbjen e shpresės.Vetmi e eturErrėsira pushton dhomėn nė heshtje,

vetmia krijon akullnajėn e ftohtė,

kitarja e vjetėr nė harresė...,

rėnkon ēarēafi i zhubrosur

si njė shkretėtirė e zbrazėt.

Mė kot gishtrinjtė luajnė mbi kitarė,

tingull i thatė si kėrcitja e njė ashke;

futem nė shtrat....

bashkė me vetminė...

Gjithēka mė mungon,...

Askush nuk ėshtė "TI".


Shoqes sime Etleva

Pa dashur, sot ti mė lėndove

e zemrėn nė rrugė ma flake,

E shkelėn e pėrēdunuan...

si njė zemėr tė ēvirgjėr

mbushur me mėkate.

Ti qesh,

krenaria jote tė ka pushtuar.

Si njė legjendar mes udhėkryqit

qėndron dhe thua:

"Atė zemėr unė e kam ēnderuar... "

Hesht zemra nė vetmi,

vuan e loti pikon pėr njeriun...

Pėr zemrėn...

Dashuri tjetėr s'ka...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11418
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 11:59 am

LUBJANA NUSHI

* * *

Tė gjitha pikuan

nga pena e brishtė

e vėrtitur si njė kopshtar

mbi lulet e pambjella.

Tė moshuarit mbushnin grushtet

me trishtim tė papritur...

Tė braktisurat

pėrtypin zhgėnjimin

nė atė lėmsh tė virgjėr...

Veē firmėn nguron

tė hedhėsh nė fund...

Poete , ēfarė le pa shkruar?NJĖ LOJTARISikur topi

qė ti luan, tė ishte shpirti im,

ē’do tė bėje?

Vallė, a do ta gjuaje pa ngurim?

Apo nė mėdyshje do tė tė zija?...KozmetikėNė tė kaltėr lyer

pasioni vajzėror,

nė gri temperamenti,

nė tė kuq ēapkėnia moshė,

bardhėsi sinqeriteti...

Nė permanentin e ndjenjave

njė kaēurrele e pabindur...

Habitet vetė Planeti....ANISA RRUMBULLAKUEmri qė tė ngjall

dėshirė pėr tė jetuar...

Ėndrrat gjithmonė tė bukura.

Vazhdoj tė eci e vetme

nė rrugėt e kalldrėmta

tė kėtij qyteti tė panjohur.

Gjethet po u bien ėndrrave

dhe ėndrrat kanė stinė..

Si mund ta mposht vjeshtėn,

Liqeni ėshtė mbushur me mjellma...

Nė botėn e ėndėrrimit fluturoj

me krahė ėngjėjsh qė mė duan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 24Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: