Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Mon Oct 06, 2008 5:54 am

Kosova s’ka dėshmorė, dėshmorėt e UĒK-sė janė,

 • dėshmorė tė Shqipėrisė

 • Pėrshtatja e manifestimeve pėr dėshmorėt e kombit!  · "Si pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė dhe bashkimin e tyre; do tė jem pėrherė besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė, pa kursyer as jetėn, tė luftoj pėr t'i mbrojtur interesat e shenjta tė Atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj, qoftė i humbur gjaku im. Betohem!" (Betimi i ushtarit tė UĒK-sė)  Shkruan: Albin Kurti - Prishtinė, 04. 10. 2008
  Manifestimet e ndryshme pėr dėshmorėt e kombit dallojnė shumė nga njėra-tjetra. Disa manifestime janė mė modeste kurse disa tė tjera mė pompoze. Kjo nuk ka tė bėjė vetėm me heroizmat dhe kontributin e dėshmorėve. Nuk ka tė bėjė aq as me ndjenjat lokaliste tė komandantėve tė shndėrruar nė politikanė, qė duan tė ngrisin veten pėrmes dėshmorėve tė anės sė tyre. Diēka tjetėr e pėrcakton dallimin ndėrmjet vėmendjeve qė u kushtohen dėshmorėve pėrmes manifestimeve pėr ta. Nė masėn nė tė cilėn familja apo shokėt e gjallė tė dėshmorit i nėnshtrohen kursit tė politikės zyrtare, nė atė masė ngrihet rėndėsia posteriori e dėshmorit tė caktuar. Pra, nėse familja apo shokėt e gjallė tė dėshmorit tė kombit janė dakord qė nė manifestim tė intonohet himni i Kosovės 'Evropa', tė valojė flamuri i Kosovės, kori i fėmijėve t'i ketė ngjyrat 'kaltėr e verdhė' e jo 'kuq e zi', tė thuhet qė dėshmorėt e kombit e dhanė jetėn pėr kėtė liri qė po e gėzojmė sot, tė thuhet se ėndrra e ideali i dėshmorėve u realizuan, t'u jepet fjala eventualisht edhe atyre qė kanė qenė kundėr luftės ēlirimtare (ose sė paku qė nuk e kanė ndihmuar atė), vetėm atėherė tė vijnė nė manifestim kryetari, kryeministri me ndonjė ministėr dhe kuadrot e larta partiake.

  · Pėrdhosja e figurės sė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari! (Sh.B)

  · Keqpėrdorimi i dėshmorit tė kombit Zahir Pajaziti (Sh.B)
  E, aty ku janė ata, vijnė edhe RTK-ja e mediat e tjera, tė cilat mė parė se manifestimet pėr dėshmorėt i ndjekin paraqitjet publike tė pushtetarėve. Aty ku merr pjesė kryetari a kryeministri, aty ku vjen edhe RTK-ja, dhe ai manifestim mandej s'mund tė jetė dosido, apo jo? Prandaj shtohen pėrgatitjet dhe investimet pėr manifestimin i cili del mė madhėshtor, mė impozant, dhe tė cilin e sheh gjithė Kosova e diaspora pėrmes televizorit. Pėr pasojė, ai dėshmor na shfaqet i rėndėsisė sė veēantė nė krahasim me dėshmorėt e tjerė. Qytetarėve tė Kosovės u sajohet nė kokat e tyre njė hierarki e caktuar e dėshmorėve tė kombit, e me kėtė edhe njė version i caktuar i historisė. Pėrderisa analistėt po diskutojnė pėr nevojėn e rishkrimit tė historisė, shkrimi i saj i shtrembėruar tashmė po ngjan (sėrish).  Po qe se i vizitoni ose i takoni familjet e dėshmorėve menjėherė do ta kuptoni se ēfarė do tė jetė manifestimi pėr tė birin a vėllain e tyre dėshmor. Sa mė shumė qė ka familjarė tė dėshmorit tė kooptuar nė sistemin aktual politik, aq mė e pasur materialisht ėshtė familja e dėshmorit dhe aq mė lart posteriori ngrihet dėshmori. Manifestimet mė modeste pėr dėshmorėt bėhen atėherė kur familja e dėshmorit ėshtė e varfėr dhe nuk ėshtė e integruar nė sistemin politik e nė projektet e tij. Pra, kur familja e dėshmorit nuk ka anėtarė tė punėsuar nėpėr ministri, PTK apo Aeroport. Nga manifestimet e dėshmorėve qė i kanė edhe sot e kėsaj dite familjet e varfra ka fare pak apo aspak raportime tė mediave. Rrjedhimisht, pėr ata dėshmorė nuk mėsojmė shumė dhe mėsojmė gjithnjė e mė pak.  Nė anėn tjetėr, kjo mėnyrė e manifestimeve pėr dėshmorėt i pėrjashton automatikisht dėshmorėt nga Kosova qė dhanė jetėn nė Luginė tė Preshevės apo nė Maqedoni si pjesėtarė tė UĒPMB-sė apo Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Shumica e qytetarėve tė Kosovės sot nuk janė nė gjendje ta thonė emrin e asnjė dėshmori nga Kosova i cili u vra nė Luginė tė Preshevės apo nė Maqedoni. Manifestimet pėr dėshmorėt e kombit pėrkrahen nga Qeveria pėr aq sa ato mund tė funksionalizohen pėr nevojat e politikės zyrtare. Qeveria e Kosovės i mbėshtet vetėm dėshmorėt e kombit, familjet e tė cilėve lejojnė qė ata dėshmorė tė kosovarizohen post mortum.  Qeveria sigurisht se nuk e ka lehtė. Sepse, Kosova nuk ka dėshmorė. Dėshmorėt e UĒK-sė janė, nė fakt, dėshmorė tė Shqipėrisė. Lexojeni betimin e ushtarit tė UĒK-sė dhe binduni: "Si pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė dhe bashkimin e tyre; do tė jem pėrherė besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė, pa kursyer as jetėn, tė luftoj pėr t'i mbrojtur interesat e shenjta tė Atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj, qoftė i humbur gjaku im. Betohem!" Nė asnjė vend nuk
  pėrmendet Kosova.

  Nėse Hashim Thaēi organizon ndonjė forcė tė armatosur pėr t'i kontrolluar kufijtė e Kosovės e pėr ta marrė veriun, atėherė Kosova do tė mund t'i ketė dėshmorėt e parė tė saj. Mirėpo, natyrisht se kjo gjė nuk do tė ndodhė. Qeveria e Hashim Thaēit s'e ka ndėrmend t'u bėjė gjė as strukturave tė Serbisė nė Graēanicė (pėrveēse t'ua ruajė rrogat), e lėre mė atyre nė veriun e Kosovės. Kjo Qeveri nuk e ka preokupim tokėn e territorin e Kosovės, ajo s'brengoset pėr hapėsirėn e Kosovės. Kjo Qeveri e ka nė thumb kohėn e Kosovės, historinė e saj, tė cilėn dėshiron ta pėrdorė nė shėrbim tė jetėgjatėsisė sė vetes. Politikanėt e qeverisjes aktuale pėr tė mbetur qeveritarė kanė dėshmuar se janė tė gatshėm tė qeverisin edhe me dėshmorėt.  Prandaj, nuk ėshtė e drejtė qė ēfarėdo trajtimi i historisė, sidomos ai me synim rishkrimin e saj, tė bėhet thuajse shkrimi i politizuar i historisė i takon historisė, pra tė kaluarės; dhe, thuajse e tashmja qė deponohet si shumėsi faktesh pėr historinė e ardhshme s'do tė ketė nevojė tė rishkruhet pėrsėri nė tė ardhmen. Diskutimi pėr rishkrimin e historisė mund tė bėhet vetėm prej atyre njerėzve qė e kuptojnė se edhe pozita e tyre nė tė sotmen nuk ėshtė imune, se nuk ėshtė pozitė e njė epoke postideologjike a postpolitike, prej nga do tė ishin tė sigurt qė ta kenė komoditetin e analizės sė pastėr dhe absolutisht objektive. Nuk mund tė ketė vėshtrim kritik pėr historinė e shkruar dhe as konstatim kredibil pėr nevojėn pėr rishkrimin e cilėsdo pjesė tė saj, pa e pranuar se edhe kritikuesi edhe e sotmja e tij nuk janė pėrjashtim dhe s'paraqesin kurrfarė veēantie.
  Pierre Bourdieu me tė drejtė thoshte se i gjithė progresi nė njohjen e objektit ėshtė progres nė njohjen e subjektit qė njeh, dhe anasjelltas. Diktaturat nė tė kaluarėn dhe mundėsitė pėr diktatura nė tė ardhmen nuk duhet tė trajtohen thuajse e sotmja ėshtė njė kohė pa diktaturė. Madje, pikėrisht ajo mėnyrė do tė bėnte qė diktaturat e shkuara tė harrohen pėr shkak tė atyre qė do tė na vijnė.
 • Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  Driola
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Numri i postimeve: 1062
  Registration date: 25/06/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Wed Oct 08, 2008 11:36 am

  HAXHI HOTI- NJERI I THJESHTĖ QĖ BĖRI VEPĖR TĖ MADHE
  (2. 4. 1967 – 8. 6. 1998)


  “ ...njerėzve tė thjeshtė u zbulohen
  sekretet vetėm pasi tė vdesin,
  ndėrsa tė zgjedhurve s’u mbetet
  asgjė sekret, sepse zbulohen ende
  pa e bėrė hapin e parė... “

  Haxhi Halil Hoti u lind mė 2 prill 1967 nė Rogovė tė Hasit, nė njė familje me tradita kombėtare. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Gjakovė. Pas pėrfundimit tė shkollės sė mesme merr rrugėn e kurbetit dhe shkon nė Perėndim, mė saktėsisht, vendoset nė Zvicėr, e mė pas kalon nė Gjermani.
  Me fillimin e luftės nė Kosovė, Haxhiu i pėrgjigjet besnikėrisht thirrjes sė atdheut dhe kthehet nė Kosovė, duke parė se mė tepėr do t’i ndihmojė atdheut nė Kosovė. Kėshtu, nė dhjetor tė vitit 1997 kthehet nė Rogovė dhe kontakton me krerėt e UĒK-sė, nga tė cilėt emėrohet koordintor i kalimit tė kufirit Kosovė – Shqipėri, nė rajonin e Hasit. Prej dhjetorit tė vitit 1997 e deri nė mars tė vitit 1998, Haxhiu kalon kufirin disa herė me radhė me grupe mė tė vogla tė ushtarėve tė UĒK-sė, tė cilėt nisėn bartjen e armatimit, por pas rėnies sė komandantit legjendar Adem Jashari, maleve tė Pashtrikut iu drejtua njė numėr mė i madh i ushtarėve tė UĒK-sė, tė cilėt i priste dhe i pėrcillte Haxhi Hoti drejt kufirit nė Shqipėri. Haxhiu, me ushtarėt e UĒK-sė, nė fillim tė vitit 1998, nėpėr Shqipėri bėnte edhe grumbullimin e armatimit, e pastaj edhe deponimin e armėve nė fshatin Vlahėn.
  Kalimet mė tė shpeshta tė kufirit filluan nė mars tė vitit 1998, nė veēanti me ushtarėt e Zonės Operative tė Drenicės, e mė pas edhe me ata tė Zonės Operative tė Pashtrikut. Nė mes tė marsit tė vitit 1998, Haxhiu ngarkohet koordinator i kufirit pėr malet e Pashtrikut kėndej Pashtrikut dhe disa herė me radhė, sė bashku me luftėtarė tė njohur tė UĒK-sė, kalon kufirin dhe del nė Shqipėri pėr t’i caktuar pikat furnizuese dhe grumbulluese tė armatimit.
  Nė muajin prill, kremtimin e ditėlindjes e bėri nė malet e Pashtrikut. Pas disa ditėsh, njė ditė e gjeti tė lirė dhe shkoi nė shtėpinė e tij e u takua me nėnė Nafien. Ajo sapo e pa tė birin , tė cilin nuk e kishte takuar gati se njė muaj, iu drejtua:
  - Po nuk gjete more bir njė ditė tė lirė e tė shkosh te doktori nė mėnyrė qė ta kesh njė fėmijė, sepse ėshtė kohė lufte dhe nuk i dihet jetės!
  Haxhiu me buzėqeshje ia ktheu nėnės: „Unė e di moj nėnė se ty tė preokupon kjo ēėshtje, qė nuk kam fėmijė, por jam shumė i sigurt se tė gjithė fėmijėt e Kosovės, qė po rriten nėn thundrėn e okupatorit serb, po mė bėhet se po mė drejtohen: “ Xhaxhi Haxhi, na ndihmo qė tė ēlirohemi, sepse edhe ne mund ta ndihmojmė Kosovėn pėr bashkimin e trojeve shqiptare dhe kjo mė detyron qė unė tė mos mendoj pėr veten, as pėr gruan e as pėr familjen, sepse tė gjithė fėmijėt e Kosovės mė bėhet se janė tė mitė dhe unė i tyre”.
  Nė prill tė vitit 1998, numri i ushtarėve tė UĒK-sė, qė nisen pėr nė Shqipėri, nis tė rritet dhe gjatė kėtij muaj nėpėrmjet Haxhi Hotit kaluan kufirit rreth 15 mijė ushtarė. Haxhi Hoti, jo vetėm se u printe ushtarėve tė UĒK-sė shtigjeve tė lirisė pėr bartjen e armatimit, por ai bėnte edhe bartjen e ushtarėve tė plagosur, sė bashku me shokėt dhe i nxirrnin nė Shqipėri pėr t’u shėruar. Pėr njė periudhė tė gjatė disamujore ai bashkėpunon me Mensur Zyberin, nga Drenoci, tė cilėt bėnin koordinimin e lėvizjes sė ushtarėve nga tė gjitha zonat pėr nė drejtim tė Shqipėrisė, por edhe kalimet e shumė drejtuesve tė UĒK-sė.
  Herėn e 32-tė tė kalimit tė kufirit, me 80 ushtarė tė lirisė, mė 6 qershor, niset nga Rogova me njė grup ushtarėsh, nė mesin e tė cilėve kishte edhe ushtarė tė plagosur. Tė nesėrmen, mė 7 qershor, deri nė vijėn kufitare i pėrcjell dy grupe ushtarėsh tė ngarkuar me armatim, ndėrsa vetė kthehet sėrish nė Vlahėn pėr tė pritur ardhjen e armatimit nga Durrėsi dhe njė grup ushtarėsh, tė cilėt po vinin nga vise tė ndryshme tė shteteve tė Perėndimit pėr tė hyrė nė Kosovė, pėr t’iu bashkuar radhėve tė UĒK-sė. Nė mbrėmjen e 8 qershorit, pasi marrin armatimin e shumėpritur, nė mesin e tė cilit kishte edhe tre topa, Haxhiu, si pėrcjellės i kėsaj kolone prej 80 ushtarėve, kujdeset pėr armatimin, nė veēanti pėr topat qė po hynin nė Kosovė. Gjatė kėtij udhėtimi tė gjatė dhe tė mundimshėm nė njė moment kolona e ushtarėve ndalet, ngase kali nė tė cilin ishte ngarkuar armatimi u rrėzua. Haxhiu, duke ditur se armėt ishin mė se tė nevojshme, nga rreshti i parė i kolonės ndahet dhe shkon pėr tė parė se ē’kishte ndodhur me armatimin. Shkon nė mes tė kolonės dhe pasi ringarkon armatimin nė kalė dhe sapo niset kolona, njė breshėri plumbash tė okupatorit e qėllojnė pėr vdekje Komandant Lleshin, duke e ndarė nga shokėt, por duke e pėrjetėsuar nė pavdekėsi.
  Herėn e fundit, Haxhiu i kishte dhėnė vetes detyrė qė kėsaj radhe t’i armatoste edhe dhjetėshet e shtabeve lokale tė Hasit, sepse e shihte se nga dita nė ditė kalimi i kufirit po bėhej mė i vėshtirė pėr ushtarėt e UĒK-sė.
  Nė krye tė detyrės bie heroikisht mė 8 qershor 1998 nė Majėn e Kurorės, nė malet e Pashtrikut, nė tė cilin vend njė vit mė parė kishte rėnė heroikisht pishtari i UĒK-sė Luan Haradinaj.
  Haxhi Hoti-Lleshi kishte njė dashuri tė madhe dhe tė zjarrtė pėr atdheun e tij, pėr Shqipėrinė. Nė njė rast, kur ai pasi kishte rrahur ato shtigje tė vėshtira dhe tė ashpra tė Pashtrikut dhe kishte arritur nė qytezėn e Krumės, qendėr e Hasit, e kishte ndaluar pėr disa ēaste policia shqiptare me njė grup shokėsh. Kur e kishte pyetur njėri prej tyre se pėrse kanė ardhur nė Shqipėri, ai me njė gjakftohtėsi dhe seriozitet do t’i pėrgjigjet policit: „Kam ardhur pėr vizitė nė shtetin amė, tė cilin e dua mė shumė se vetveten“. Kjo deklaratė e tij e nėnshkruar nga ai dhe grupi qė ishte me tė, dėshmon mė sė miri se sa shqiptarėt e Kosovės e duan Shqipėrinė, se sa tė qetė e ndjejnė veten kur janė nė tokėn e lirė tė shtetit tonė.
  Rėnia heroike e Haxhiut la zbrazėti tė madhe nė frontin mė tė vėshtirė tė luftės, atė tė bartjes sė zjarrit tė lirisė. Lleshi tregoi vullnet tė madh dhe bėri njė jetė shumė tė dendur pėrplot angazhime, sakrifica, mundime, por edhe plot suksese, cilėsi kėto qė dėshmuan karakterin e fortė dhe bindjen e thellė qė dėshmoi ai.
  Haxhi Hoti luftoi pėr idealet mė tė larta tė ēlirimit dhe bashkimit kombėtar, pėr realizimin e kėtyre idealeve, tė cilat janė edhe aspiratė e kahmotshme e popullit shqiptar. Ai dha jetėn e tij, gjakun dhe hyri nė historinė tonė mė tė re si vazhdues i denjė i rrugės sė lirisė qė e ndoqėn tė parėt tanė. Ai vulosi veprimtarinė e tij me gjak dhe hyri nė armatėn e pavdekshme tė dėshmorėve tė kombit. Djaloshi trim nga Hasi ra pėr liri dhe rėnia e tij nė kėtė rrugėtim tė shenjtė ndriēon rrugėn qė kanė detyrim tė madh ta vazhdojnė ata qė mbijetuan, shokėt dhe bashkėluftėtarėt e tij.
  Hasi ėshtė vendi i larė me gjakun e dėshmorėve, ėshtė ura qė afroi e lidhi vėllezėrit e njė gjaku, ėshtė vatra e madhe qė priti e pėrcolli breza qė lanė vepėr tė madhe. Kjo trevė shqiptare e ndarė dhunshėm dhe e mbajtur e ndarė me “murin” absurd, ėshtė pengesa qė Lleshi me shokė e shembėn. Rrahu me kėmbė kėto shtigje tė vėshtira Lleshi dhe bashkėkohanikėt e tij, shkeli ēdo pėllėmbė tė tokės sė Hasit, duke kaluar pengesat e pritat me shumė mund, djersė, me gjak. Pjesa, ku e kontrollonin pushtuesit e qė banorėt e quajnė “Hasi i Thatė”, u njom me gjakun rrėke qė u derdh pėr ta bėrė Hasin njė dhe tė pandarė, pėr ta bėrė atdheun tonė tė lirė, pėr tė jetuar e lirė Shqipėria dhe pėr tė jetuar i bashkuar nė njė shtet kombi shqiptar.
  Toka jonė ende qan pėr bijtė e vet mė tė mirė, ajo ende kėrkon liri, rėnkon nga mungesa e saj dhe nga ēizmet e huaja qė e shkelin.
  Bijtė si Komandant Lleshi ia lanė borxhin tokės qė i lindi, popullit qė i rriti e i edukoi, duke u flijuar pėr tė. Porosia e madhe e tyre kumbon si kushtrim, prej tė gjithė neve kėrkon punė, pėrkushtim, besnikėri e sakrificė tė re pėr ta bėrė realitet qėllimin pėr tė cilin u bėnė themel ata. Ne s’mund tė themi qė kemi bėrė ende diēka sa kohė qė nuk e realizojmė idealin e dėshmorėve. Ne atė qė kemi pėr ta thėnė sot pėr veten tonė, tė mos e themi, sepse fjalėt do t’i marrė era shpejt dhe do tė ndjehemi tė gjithė keq pėrballė realitetit qė na rrethon. Liria ende nuk erdhi nė Kosovė, trojet shqiptare ende nuk u ēliruan nga sundimi sllav, Shqipėria ende nuk u bė lule, njė dhe e bashkuar, siē e deshi Komandant Lleshi dhe luftėtarėt dėshmorė tė tė gjithė brezave.
  Rreshtimi nė pėrpjekje pėr ta ndryshuar realietin e sotshėm ėshtė domosdoshmėri e momentit historik, detyrė e vetme qė na vė mbi shpatulla koha. Rreshtimi ynė nė kėtė front tė vetėm pėrbėn thelbin e pėrpjekjeve tona, tė cilat do ta pėrballojnė me sukses shtegtimin drejt lirisė. Nė kėto shtigje do ta kemi mbėshtetjen e madhe qė buron nga frymėzimi atdhetar e luftarak i veprės sė dėshmorėve tė kombit. Mbi kėto pėrpjekje tė paprera do tė lindė e rritet liria. Ta sfidojmė kohėn e ligė qė po e bėjnė armiqtė e lirisė apo t’i japim mundėsi qė tė blejė kohė armiku i pamėshirshėm i lirisė, kjo ėshtė ēėshtja sot, tė cilėn duhet ta kryejmė pa humbur kohė. Ta mposhtim tė keqen, pra, qė tė kemi tė drejtė tė themi se jemi nė frontin e punės dhe tė luftės qė shpie idealin e dėshmorėve drejt jetėsimit nė praktikė.


  Nexhat ĒOĒAJ
  __________________
  BAC,U KRY!
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  Ago Muji
  Ushtarak
  Ushtarak


  Numri i postimeve: 2974
  Registration date: 07/03/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Wed Oct 08, 2008 11:55 am

  Faleminderit Biligoa, une u irritova nga reagimi i Migjen Kelmendit mbi shkrimin e zoteriut Albin Kurti, kur ai (M.K) ne menyren me te poshter u shpreh duke thene se Albini eshte barabar me Sheshelin. Si duket atij sben me i prek fare ne Kosovarizem, ati ju ka ba gjaku uj.
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  feratkoca
  Anėtar
  Anėtar


  Male
  Numri i postimeve: 294
  Age: 27
  Vendi: Shqiperi/Mitrovicė
  Registration date: 21/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 4:16 am

  po dihet se kush eshte Migjen Kelmendi nje UDB-ash i cili nje tradhetar i kombit qe e la serbia per te futur perqamje ne mes popullit ndersa ne anen tjeter dihet se kush eshte trimi Albin Kurti dihet vepa e tij te lumt o trim Albin vetem perpara
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  http://www.feratkoca.multiply.com
  feratkoca
  Anėtar
  Anėtar


  Male
  Numri i postimeve: 294
  Age: 27
  Vendi: Shqiperi/Mitrovicė
  Registration date: 21/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 4:54 am

  Kosova nuk ka dėshmor dėshmoret janė tė Shqiperisė dhe jo te Kosoves prandaj pajtohem me ty z.Albin Kurti njeri i dijes dhe guximit i vendosur trim keni nje merit qe pak persona e kan ne trojet shqiptare nju lumte
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  http://www.feratkoca.multiply.com
  Sofra
  Admin
  Admin


  Male
  Numri i postimeve: 7564
  Registration date: 13/08/2007

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 5:30 am

  Migjen Kameleoni mashtrohet nėse mendon se populli ka harruar, se ideja pėr ndamje nė"albanci i shiptari" vinte nga Beogradi, pandaj Migjeni sot po mundohet me apo pa vetėdije ta pėrmbushi amanetin e beogradit. Dikur kėsaj ideje ju patė kundėrvėn Adem Demaēi, siē po ju kundėrvihet sot haptas tė gjithėve por edhe idesė pėr "Kombin Kosovar" Lėvizja Vetvendosja me nė krye Albin Kurtin.

  _________________
  Ėshtė diēka qė vlen...

  mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  agim__barja
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Male
  Numri i postimeve: 1410
  Age: 53
  Vendi: shqiperiaveriore
  Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
  Registration date: 24/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 12:08 pm

  VRASJA E MEHE UKES NE KRYE TE DETYRES NE LUSHTE

  Mehe Uka ne dhjetore te vitit 1996 ishte ne shteoin e tij ne fshatin BAJGORE kishte rene debore e madhe rruget ishin te mbyllura por detyren e besuar duhej kryer Meha me 28 dhjetore 1996 ne mengjez u nis nga Bajgora per ne MITROVICE ate dite kishte kryer detyra qe i kishte planifikuar dhe u pergadit qe te nesermen te shkonte ne PREKAZ ne mbrembje serisht u kthye ne BAJGORE .DARDANIT djalit tij ja kishte bler nje automat LODER qe edhe si femij te pergaditej per lufte dhe te behe ushtar i lirise .Resmijes,bashkeshortes se tij i tregoi se edhe te nesermen duhej te shkoj ne MITROVICE dhe ne PREKAZ se kishte nje detyre shume me rendesi .ME 29-12-1996 ishte ngritur heret ne mengjes dhe neper deboren e madhe dhe acar i ftohet shume kaloi ne kembe 20 km .SABRIJES motres se tij i tregoi se kishte shume qe te kryente dhe se nuk dinte se kur do kthehj nga kjo ndarje e deri te vrasja e tij kane mbetur te panjohura shume rrethana te cilat nuk jan ndricuar edhe ne ditet e sotme .Ata qe e dijn nuk flasin dhe Meha eshte i vdekur e i vdekuri nuk fole. te tjeret pysin:SI U VRA MEHE UKA?A KISHTE HILE?A KISHTE TRADHETI dhe me dhjetra pytje te tjera .Te gjitha keto MEHEN nuk e ngjallin ,nuk e kthejne ne jete ,por familja ,shopket e tij qe e kane dashur deshirojne ta dijn te verteten.
  Te shkojme me rradhe:
  Meha e huazoi veturen per shkuarje ne MITROVICE tek nje person me emere e mbiemer M-H por nuk eshte bere e ditur se kush ishte vozitesi i tij, sepse Meha nuk ka pase patent shoferi
  Meha ne Prekaz nuk u takua me Sahit Jasharin ,i cili sipas nje deshmije ishte i plagosur ate dite ne rastesi dhe nuk ka pase mundesi te takohej dhe deshmia tjeter se ate dite ishte nje grua e semure dhe e kishin derguar ne spital.Keto shpjegime nuk jane me rendesi por me rendesi ishte se MEHA nuk u takua me JASHARET per te kryer detyren per te cilen kishte shkuar ne PREKAZ;
  DERI SOT KA MBETUR E PA SHPJEGUAR SE A ESHTE VRARE MEHA NE RRUGE GJATE KTHIMIT NGA PREKAZI PER NE MITROVICE ose e kane arrestuar ne Mitrovice.Po te ishte i vrare gjate kthimit do te vritej edhe vozitesi i tij por kjo nuk ndodhi?!VAZHDON
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  agim__barja
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Male
  Numri i postimeve: 1410
  Age: 53
  Vendi: shqiperiaveriore
  Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
  Registration date: 24/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 12:09 pm

  rrethe vrasjes se MEHE UKES munde te shtrohen me dhjetra pytje te tjera dhe ato kerkojne pergjigjeje per kete vrasje qe u be ne rrethana misterioze dhe te prgaditura mire nga policia serbe dhe sigurisht e ndihmuar edhe nga dy ose tre shqiptare qe edhe sot jane gjalle edhe nga dy qe jane te vdekur ka mbetur enigm kush e hapi banesen e tij ne mitrovice ku ai e ruante dokumentacioni e tij te veprimtaris ilegale.ne kete banes ishte e parapar te mbahej mbledhja ne mes perfaqesueseve te LKCKse dhe te UCKse Meha pas kthimit nga prekazi duhej te shkonte ne prishtin dhe ti mirrte Avni Klinakun dhe Fatmir Humolli dhe ti sillte ne Mitrovice dhe mbledhja duhej te fillonte rreth ores 19 dhe te gjitha planet u prishenmarveshja ne mes LKCKse dhe UCKse U SHTY DERI ME 11 MAJ 1998 dhe nga aktoret qe e filluan punen ishin vrare ose burgosur shume veta dhe ne liri ishin vetem Fatmir Humolli dhe Sahit Jashari marveshja u nenshkrua ne rrethana te reja edhe kjo eshte deshmi per rolin dhe autoritetin qe gezonte Meha ne subjektet te ndryshme te veprimtarise ilegale ne levizjen dhe luften per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare te SHQIPERISE ETNIKE.
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  agim__barja
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Male
  Numri i postimeve: 1410
  Age: 53
  Vendi: shqiperiaveriore
  Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
  Registration date: 24/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 12:19 pm


  Vuajtjet dhe torturat qe i perjetoi MEHE UKA dy dekada rresht nga pushtuesi serb,nuk e dobesuan,por perkundrazi,e forcuan shpirtin e tij luftarak ne menyre qe te kalitej pastaj per betaja edhe me te renda ne te ardhmen.
  perkunder torturave te egra te ushtruara nga organet e hetuesise,MEHE UKA ishte i pathyeshem dhe u be tmerr per armikun,edhe gjate viteve te mbajtjes ne kazamatet e serbise ai shquhej per qendrim burreror per afersi me shoket e burgut per largpamsi ne qendrimet politike .Vuajtjet e denimeve do ti mbaje ne MITROVICE,PRISHTIN,PRIZREN,ZRENJANIN,E SE FUNDIT NE SOMBORE,prej kur lirohet ne pranveren e vitit 1990.Edhe pse lirohet ne vlugun e pacifizmit,MEHE UKA qe ateher ishte shume i qarte rreth zgjidhejes se ceshtjes kombetare.Qe nga fillimi ishte kundershtare i vendosur i clirimit te kosoves me konferenca per shtyp dhe pa bere asgje prandaj pa hezituare fare i bashkangjitet ilegales shqiptare te kosoves.
  Ne nderkohe do ti vazhdoje studimet ne fakultetin e shkencave matematiko-natyrore,ne katedren e matematikes ne vitin 1990-1991 me krijimin e UNIONIT TE PAVARUR TE STUDENTEVE,ai emertohet kryetar i pare i unionit studentor ne krye te ketij organi ai shquhet per seriozitet dhe vetmohimte pashoq ne kryerjen e detyrave perkunder veprimtaris ilegale qe kryente ai ne vitin 1990 aktivizohet edhe ne organizaten ilegale Fronti i rezistences ku vepron deri ne burgosjen e antareve te sajQe nga viti 1992 e deri ne vdekje punon arsimtar i fizikes MEHA bjen ne kontakt me LKCKne dhe shume shpejt behet antari i saj duke kryer detyra shume te rendesishme ne veprimtarin e kesaj levizje.Deshir e tij e madhe ishte qe te bashkohej levizja ilegale andaj ne mesin e detyrave qe i ngarkohen nga KP i LKCKse ishte kontakti me UCKne AI DERI NE VDEKJE KREU ME SUKSES ROLIN E KORDINATORIT NE MES LKCK-se dhe te UCKse duke qene perher aktiv dhe i pandaleshem ne veprimtarin atdhetare UDBja nuk arriti ta ndryshije MEHE UKEN vendosi ta likuidoje fizikisht incidenti i montuar gjoja se i ndodhejes se aksidentit ne trafik tregon me se miri se vrasja e tij nuk ishte vrasje e rastesishme ai ra ne krye te detyres
  sot e shohim MEHEN ne shtatore ne sheshin qe mbane emrin e tij MEHE UKA ketu ne MITROVICEN E ndare ai u vra njeher ne menyre qe te rilindet njemijhere ardhja e tij nga TIRANA ne MITROVICE ka nje simbolike te vecante qe pergjason ne kerkesen historike per bashkimin e trojeve shqiptare e qe do te ndodhe ne nje te ardhme te shpejt ketij ideali ia kushtoje tere jeten e tij prej luftetari dhe u flijua MEHE UKA perkunder gezimit per ngritjen e shtatores se tij ne shoket dhe bashkeluftetaret e tij familja dhe qytetaret e te gjitha trojeve shqiptare qe jemi tubuare sot ne shtepin e kultures REXHEP MITROVICA ne shenje perkujtimi ne 6 vjetorin e renise te tij ndjejm zbrazeti te madhe ne shpirt na mungojn me te dashurit e MEHE UKES zogjet e tij sic thoshte ai femijeve ,DARDANI,SHOTA ARTA DHE MEHA I VOGELi cili lindi pas vrasjes se tij na mungon edhe bashkeshortje e jetes dhe e idealeve te MEHES, poetesha Resmije Uka na mungon i ati i tij i cili un masakrua nga barbaret serbe ne kohen e luftes se UCKse por na mungojn edhe shume shoke te tij qe idealin per liri e lane me gjakun e tyre mungojn edhe sot mbase kesaj lirije femijt e tij qe ne pamundesi qe te bejn jete te ndershme ketu ne kosove per te cilen i ati i tyre dha gjakun ata jane te detyruar te bejn jete kurbetcari ilegale apo refugjateve derisa meshira e atyre qe i mbajne ne shtetet e tyre harxhohet nje dite na mungojn pra me te dashurit e tij shenjat e para te tij dhe sakrifica sublime te tij ngase shoqeria shqiptare qe po ndertohet ne kete kosove e protetoruar nuk gjeti force dhe guxim qytetar qe te beje dicka per ta se paku nje kulum mbi koke ne menyre qe te shkollohen ne gjuhen e nenes nese jo me shume ngase ase per te tjeret do te thote per familjet e deshmoreve te tjere nuk eshte bere dicka me shume na mungojne ngase sic po shihen punet nuk eshte ne mode te jeshe femije deshmori per lirin e kosoves sic nuk eshte ne mode te jeshe familje deshmori sepse pengueka dike nga nderkombetaret por edhe nga shqiptaret e kosoves vetem ky fakt mjafton te thuhet se kosova ende nuk eshte e lire e aqe me pak e pavarur ngase nuk eshte e zonja ose thene me mire nuk ka guxim qytetarie ti sjell ne atdheun e tyre as edhe femijet e deshmorit MEHE UKA shtatoren e te cilit e perurojm sot emrin e te cilit e mbane nje shesh ne kete MITROVICEN e pergjysmuar qe te gjason me pergjysmim
  in historik te gjeografise kombetare te shqiptarev MEHE UKA bashke me luftetaret e tjere te lirise qe dhane jeten per lirin e kosoves nuk luftua dhe nuk u sakrifikuan qe Mitrovica te jete e ndare nuk luftuan per nje kosove me plot enklava qe ne kosove te punoje nje parlament i cili nuk mund te vendos as per femijt e deshmoreve qe te kene nje kulum mbi koke dhe te drejt shkollimi ne gjuhen e nenes nuk luftuan per nje kosove multietnike te qeverisur nga nga te huajt ngase multietnicitetin ne e kemi perjetuar me shume se 50 vjet si vellezerim bashkim ideologjiik nuk kane luftuar dhe nuk jane sakrifikuar qe ne kosoven e tyre te barazohen kriminelet me clirimtarete por mos te harrojme kjo kosove dhe kosova e neserme qe do te jete plotesishte e lire ne radhe te pare eshte kosova e deshmoreve te lirise se saj te femijeve te tyre kudo qofshin ata pastaj edhe e jona andaj edhe gezimi yne sot eshte i pergjysmuar shokeve te MEHE UKES nuk i ka hije te rrijne dhe te bejne sehir se cka po ndodhe sot ne kosoven atyre u ka hije ta ngrisin zerin ne menyr qe te mos luhet me vlerat themelore te jetes dhe te ekzistences sone te USHTRISE CLIRIMTARE TE KOSOVES dhe gjakum e deshmoreve te lirise te jeni te bindur kjo liri ose do jet e plot ose nuk quhet me liri
  pa ribashkimin e trojeve shqiptare nuk do kete liri amanetin e deshmoreve duhet quar ne vende ende kemi per te bere vazhdo rrugen mos u ndal per te mos vdekur kurre per bashkimin e te gjitha trojeve shqiptare
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  agim__barja
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Male
  Numri i postimeve: 1410
  Age: 53
  Vendi: shqiperiaveriore
  Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
  Registration date: 24/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 12:31 pm

  ARRESTIMI DHE GJYKIMI I MEHE UKES NE PRISHTIN
  ARRESTIMI I PJESTAREVE TE ILEGALES TE LEVIZJES PER REPUBLIKEN SOCIALISTE TE SHQIPTAREVE NE JUGOSLLAVI RESPEKTIVISHT TE LEVIZJES POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES SI DO QUHET ME VONE FILLOI ME 7-JANAR TE VITIT 1984 KUR ARRESTOHET ENVER TOPALLI STUDENT I FAKULTETIT EKONOMIK NGA FSHATI GREME KOMUNA E FERIZAJT PASTAJ ARRESTOHET KADRI OSAMANI ME 11 JANAR 1984 DHE KESHTU ME RRADHE U ARRESTUAN RRETH 20 VETA POR DISA U LIRUAN DHE NE BURG MBETEN 14 VETA GJYKIMI NE GJYQIN E QARKUT NE PRISHTIN FILLOI ME 26 QERSHORE DHE ME AKTGJYKIMIN E SHPALLUR ME 29 QERSHORE TE VITIT 1984 U SHPALLEN FAJTORE PER VEPER PENALE DHE U GJYKUAN 14 VETA KADRI OSMANI,ENVER TOPALLI,ABDULLAH RRUSTOLLI,RAIF QELA,RRAHIM RAMA ,REMZI BUNJAKU,AJET DULI,MEHE UKA,NEXHMEDIN GERGURI,MAHMUT IBRAHIMI ,IBUSH VISHI,BEHXHET IMISHTI,RAM BUJA,DHE AGIM VISHI NGA GRUPI 12 PREJ TYRE U GJYKUAN PER VEPER PENALE NGA NENI 136.PARAGRAFI1,PERKATSISHT 2 TE LP TE RSFJse dhe u pergjigjen nga nene 131,paragrafi1,perkatsisht 4, u shpallen fajtore dhe iu shqiptua denimi prej 117 vjet burg.

  Keni kujdes me shkronjat kapitale ( te medha ), nuk jan te lejuara.

  Me mirekuptim Stafi.
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  petritkola
  Hero anėtar
  Hero anėtar


  Male
  Numri i postimeve: 3261
  Vendi: Shqiperi
  Profesioni/Hobi: Mbushes Topi
  Registration date: 01/09/2007

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 11:31 pm

  Jane deshmore te Shqiperise Natyrale...
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  Eva0506
  Hero anėtar
  Hero anėtar


  Female
  Numri i postimeve: 3323
  Age: 33
  Vendi: Shume larg...!
  Registration date: 28/01/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Thu Oct 30, 2008 11:47 pm

  Ata jane deshmoret e Shqiperise pa diskutim, engjej qe kurre nuk harrohen, nuk kane moshe, qe na sjellin lote dhimbjeje, dashuri dhe krenari, qe i kemi gjithmone ne zemra dhe jane mes nesh.
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  kacimix
  Anėtar i ri
  Anėtar i ri


  Male
  Numri i postimeve: 104
  Age: 37
  Vendi: Albania
  Profesioni/Hobi: Sporti , Muzika
  Registration date: 26/10/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Fri Oct 31, 2008 2:03 am

  Unn sjom plotesisht i mendimit tuaj !! Normal ata sakrifikuan jeten e tyre per bashkim kombetar me Shqiperine, por per mbrojten e trevave shekullore dardane sot te Kosoves , kshtu qe ata jane heronj jo vetem kosovar , mendimi im eshte heronj i te gjithe shqipetareve anembane qe jan !!Wink
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  zeriatdheut
  Hero anėtar
  Hero anėtar


  Numri i postimeve: 4058
  Registration date: 28/12/2007

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Fri Oct 31, 2008 3:14 am

  Deshmore i pare I UCK,se ESHTE ADRIAN KRASNIQI LUAN HARADINAJ QE KANE RENE NEN EMBLEMEN E UCK
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
  MUHAMETII
  Anėtar i Besueshėm
  Anėtar i Besueshėm


  Numri i postimeve: 1106
  Registration date: 07/05/2008

  MesazhTitulli: Re: Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė   Fri Oct 31, 2008 5:45 pm

  Lavdi gjithe deshmoreve te shqiptarise.
  Mbrapsht nė krye Shko poshtė
   
  Dėshmorėt e UĒK-sė janė,dėshmorėt e Shqipėrisė
  Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
  Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
  Bashkimi Kombėtar ::  :: -
  Kėrce tek: