Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ē'dimė pėr Medvegjėn

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Fri Aug 13, 2010 7:31 pm

Shporru Detektiv ,sje asgje tjeter vetum se nje shqipfoles.

kerkoj ndjes qe po shkruaj ne kete teme kaq te madhe per nje njeri qe sja vlen si puna jote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 31
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Fri Aug 13, 2010 8:28 pm

Nostalgji nga ky shkrim kaq i bukur,ne per Medvegjen dijme q e eshte pjese e trojeve tona shqiptare,te cilen kreret tone politik nuk deshen,nuk munden,apo nuk diten te e mbajne.Pagesa me gjak shqiptaresh eshte bere per te,quditerisht tani lengon nen kthetrat serbe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Aug 14, 2010 12:31 pm

Faleminderit shum kaqurrele per keto fjal kaq te mira .Te themi te drejten jo gjithqka eshte humbur ne Medvegje.Medvegja ende ka njerz qe mund ta tikthejn.Mos ta harrojm qe vetum Tupalla nje fshat shqiptar ne kete komun deri ne vitin 2000 i ka pasur 462 intelektual.Fatkeqesisht keta intelektual shumica jan zhvendos ne Kosove,mirpo nese bashkohen forcat egziston mundesia e shpetimit.

Nje hap shum i madh qe do duhej te bej shteti Shqiptar tani eshte se vizita e paralajmruar e zonjes se madhe shqiptare Jozefina Topalli ne Presheve te zhvillohet edhe ne Medvegje.Sipas gjitha gjasave sipas te dhenave qe posedojm kjo vizit ne Presheve do te ndodh menjeher pas muajit te shenjt te Ramazanit.
Ndaj konsideroj se zonja Topalli do duhej te mbaj nje ligjerat para studenteve shqiptar te fakultetit ekonomik dhe ati juridik ne Medvegje.Dhe nga aty ti drejtoj kerkesat e shqiptareve qeveris ne Beograd.

Ky padyshim do te ishte nje hap shum i madh,sepse vizita e Ilir Metes nuk ishte edhe aq e frytshme sa qe pritej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Aug 14, 2010 4:22 pm

Detektiv nese nuk te pelqen mos i lexo por mosi fut te gjith ne nje thes gjoja se vetem ty je Shqiptar prandaj vretja e fundit nga stafi BK megjithse deri me tani jan ber disa leshime por qdo gjeje i vie fund ne qdo tem dhe qdo vetem kritita nenqmine dhe as gje me shum .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun Aug 15, 2010 10:36 am

une spo shohe gje patriotike o bashkom
une jam shqiptare dhe mendoje shqip,e dojne shoqeria atdhetaret se sa jam patriot dhe sa kam kontribue e kontriboje per atdhe une e familja ime.
Ti mundesh te me perjashtoshe pershkak se une kam mendimet e mija dhe eshte e drejta ime qka mendoje.
Se ju shpeshe me keni perjashtue mue duke i perkrahe hajnat e patriotet kriminele qe i njofim e qe skane rrespekte fare po ju ja kane mbushe mendjen se jane dikushi se si njefni mire.
me cenzura e perjashtime jena mesue se kete pune e bejshin komunistet e titos.
Une lavderoje aty ku duhet lavderuar,nuk po shohe se jemi per lavdata.
ai eshte mendimi yt.
Ti smundesh te ja imponosh askuj se qka mendon.
Secili ka mendimet e veta ,do vjen koha e do bindeni vete se lavdatat jane te kota.....Aty ku ka kritika ka pune ku ka lavdata ska asgje.
Punet si kemi per mashallah ,po ti vlereso si te duash.
Une dije se qka them e qka beje.
Kure te duash mundesh te me fshishe se ja keni zakon per kesi pune ,cenzura cenzura naj ka lujte ***** sa here ne shqiptareve ,tuj ju ba aminin qdo gjeje te keqe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon Aug 16, 2010 1:59 am

Vazhdojm me pasurimin e kesaj teme me informata nga tereni,rrespektivisht nga Mevdegja.Me rastin e fillimit tė muajit tė shenjt tė Ramazanit njė delegacion i Shoqatės Humanitare “Medvegja” viziton familjen Rama nė Svircė tė Medvegjės

Shoqata Humanitare “Medvegja” nė Zvicėr vazhdon me aktivitete nė vendlindjeSvircė-Medvegjė, 13. VIII. 2010 (medvegja.net)

Njė delegacion i Shoqatės Humanitare “Medvegja” nė Zvicėr, i prirė nga kryetari Zenel Neziri, e ka vizituar familjen e Adem Ramės nė Svircė tė Medvegjės.
Me kėtė rast, delegacioni i shoqatės u njoftua nga kryefamiljari i familjes sė posakthyer me problemet qė ka hasur pas kthimit, nė veēanti me problemet ekonomike me tė cilat kjo familje ballafaqohet.


Familja Rama,e po sa kthyer nė Medvegjė

Me kėtė rast u shtrua nevoja pėr punėsimin e ndonjė anėtari tė kėsaj familjeje, nė ē’mėnyrė do tė mundėsohej njė jetė mė normale.

Kryetari i shoqatės, z. Zenel Neziri shprehu konsideratėn e tij dhe tė shoqatės qė ai drejton pėr t’i dalė nė ndihmė ēdo familjeje qė kthehet nė Medvegjė. Me kėtė rast, familjes Rama iu premtua njė ndihmė prej 1000 eurosh, mjete kėto qė do tė shėrbejnė pėr blerjen e njė lope pėr qumėsht, nė radhė tė parė.

z.Zenel Neziri,kryetari i shoqatės Medvegja nė Zvicėr

Z. Ademi, kryefamiljari i kėsaj familje, shprehu falėnderimet e pėrzemėrta pėr shoqatėn “Medvegja” nė Zvicėr. Njėherėsh ai falėnderoi pėr vizitėn e dytė brenda njė kohe shumė tė shkurtėr.

Vlen tė theksohet se familja e Adem Ramės ėshtė kthyer nė Medvegjė para 2 muajve, ndėrkaq ėshtė vendosur nė Svircė, afėr xhamisė sė Siarinės, dhe ka 8 anėtarė, ndėrkaq mė parė shoqata “Medvegja” ia kishte ndarė njė shumė simbolike prej 200 Chf.

Shkruan:Burim Uka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Aug 21, 2010 1:40 pm

Diqka nga aspekti kulturor

Nje keng kushtuar Medvegjes nga e madhja bilbili i Kosoves Shyhrete Behluli,me kete rast ne videoklipin e kesaj kenge paraqitet edhe veshja tradicionale e shqiptareve te Medvegjes.Veshje kjo qe ne vitin 2006 u zgjedh veshja me karakteristike e te gjitha trojeve shqiptare.

Shyhrete Behluli-Medvegje Toka ime(popullore)Nje keng shum do me thenese qe i kushtohet Medvegjes eshte edhe kjo,qe gersheton ne vete te gjitha vendbanimet shqiptare ne komunen e Medvegjes.

Hetem Hajrrullahu dhe Hashim Shala - Du Tupallen (Folklorike)Nderkaq kenga qe me se shumti prek historine e ketyre Trojeve padyshim se eshte kenga Amaneti te cilen e interpreton Gol AG

[yuotube]https://www.youtube.com/watch?v=zeHsRkGW6pk[/youtube]


Vazhdojm me prezentimin e nje kange Qameria mjaft do me thanese,te kenduar nga nje preshevar Gold Ag ne takimet e medvegjasve ne Fushe KosoveMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Sep 04, 2010 12:40 am

Po vazhdoj te pasqyroj kete tem me informata nga Medvegja


Me rastin e Muajit tė Shenjtė tė RamazanitShoqata Kulturore Bamirėse “MEDVEGJA FORUM” e vazhdon aktivitetin e saj bamirės nė Medvegjė


Svircė/Llapashticė/Kapit/Medvegjė, 30 gusht 2010 (medvegja.net)

Shoqata Kulturore Bamirėse “MEDVEGJA FORUM”, qė vepron nė kuadėr tė Medvegja.net, e realizoi projektin e dytė nė Medvegjė. Kėshtu, Medvegja Forum, me rastin e Muajit tė Ramazanit, e ka zhvilluar njė aksion humanitar nė Medvegjė, duke arritur tė shpėrndajė ndihma me artikuj ushqimorė, shkollorė dhe higjienikė pėr 3 familje me kushte jo tė mira ekonomike nė fshatrat e kėsaj komune tė Kosovės Lindore.Nė kėtė mėnyrė, Medvegja Forum, nė bazė tė mundėsive tė veta, tenton qė sadopak t’ua lehtėsojė kėtė Muaj tė Bekuar dhe Festėn e Fitėr-Bajramit kėtyre familjeve.

Ndihmat e para iu dėrguan familjes Rama, e posakthyer nė Svircė tė Medvegjės. Ndėrkaq zonja e shtėpisė, z.Selvije, pasi shprehu falėnderime pėr pėrkrahjen qė po ju u jepet, u bėri thirrje tė gjithė atyre qė mund tė ndikojnė nė punėsimin e ndonjė anėtari tė familjes, ta bėjnė njė gjė tė tillė. Ajo mė tutje vazhdoi tė rrėfejė pėr vėshtirėsitė e mėdha pas kthimit nė vendlindje. “Me tė vėrtetė nuk e kemi lehtė. Jemi 8 anėtarė, pa asnjė tė punėsuar. I kemi 3 fėmijė pėr shkollė dhe nuk po dimė kah t’ia mbajmė”, tha ndėr tė tjera zonja Selvije.

Vazhduam nė drejtim tė Llapashticės, vend ky kodrinor-malor, i zhytur nė thellėsi tė Medvegjės, i banuar me shqiptarė. Nė kėtė vend dikur ishte e ndėrtuar njė xhami, sė cilės sot, fatkeqėsisht, i ka mbetur vetėm emri, meqė tani nuk vėrehen as rrėnojat e saj. Nga ky vend dolėn edhe njerėz tė shquar tė kombit, ndėr tė cilėt vlen tė pėrmendet Halil Pasha. Dikur ky vend e kishte njė gjallėri, e kishte njė perspektivė, ndėrkaq sot, skajshmėrisht tė dėshpėruara, i takojmė vetėm 2 familje shqiptare dhe ato nė kushte tejet tė rėnda ekonomike.E takuam kryefamiljarin e njėrės prej tyre, z.Halimi, i cili e falėnderoi Medvegja.net Forum pėr pėrkrahje, duke treguar njėkohėsisht pėr vėshtirėsitė e tė jetuarit tė vetmuar nė kėto troje.

Ndonėse Kapiti dhe Llapashtica kufizohen ndėrmjet vete, na u desh tė zbresim nė Medvegjė, pėr tė vazhduar nė familjen e zotėri H. Haradini, familje kjo 4-anėtarėshe, e cila jeton nė Kapit. Nė pamundėsi tė infrastrukturės rrugore pėr t’u ngjitur deri te shtėpia e z. Halilit, atė e kontaktuam dhe e ftuam qė tė takohemi te shkolla, pėrkatėsisht te xhamia e Kapitit. Aty ia dorėzuam ato pėr ēka kishim shkuar, ndėrkaq ai e falėnderoi pėrzemėrsisht stafin e Medvegja.net pėr kėtė vizitė qė ia bėri.

Duke u kthyer nga Kapiti, sa ishim tė kėnaqur qė arritėm sadopak si shoqatė e re t’u dalim nė ndihmė kėtyre familjeve, ishim aq tė dėshpėruar se nė Medvegjė ka varfėri tė tillė, madje tani mė tė tmerrshme se kurrė mė parė. E vetmja shoqatė qė deri mė tani ėshtė pėrkujdesur pėr mirėqenien e shumė familjeve nė Medvegjė ėshtė SHPH “Medvegja”, me seli nė Zvicėr.
Ky ėshtė aksioni i parė i Medvegja.net Forum nė Medvegjė, ndėrkaq shpresojmė se aksione tė tilla tė ndėrmarrim mė shpesh.

Vlen tė theksohet se ditė mė parė Medvegja Forum e kishte organizuar njė turnir nė futboll tė vogėl me karakter humanitar nė Fushė-Kosovė, ndėrkaq kishte ndarė disa mjete edhe nga buxheti i vet pėr ta zhvilluar kėtė aksion bamirės.Njė falėnderim tė veēantė duhet bėrė pėr prof. Fadil Mustafa, i cili e shoqėroi vazhdimisht stafin e Medvegja Forum./medvegja.net/

Shkruan: Burim Uka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Oct 21, 2010 12:35 pm

Gjuha shqipe vetėm pėr marketing politik!

Nė Medvegjė nuk respektohet dygjuhėsia


Medvegjė, 11 tetor 2010 (medvegja.net)

Medvegja zyrtarisht ėshtė komunė multietnike dhe sipas Statutit tė Komunės, tė miratuar nė vitin 2003 nga Kuvendi Komunal, gjuha shqipe ėshtė gjuhė zyrtare, krahas asaj serbe.

Duke iu referuar statutit tė sipėrpėrmendur, gjuha shqipe, sė paku nė letra dhe dokumente tė miratuara nga Kuvendi Komunal vazhdon tė mbetet gjuhė zyrtare, ndėrkohė qė shkrimi shqip, sipas kėtij statuti, duhet tė pėrdoret krahas atij cirilik dhe latin. Por, njė gjė e tillė nuk po ndodh nė praktikė.
Realiteti ėshtė krejt ndryshe. Nė Medvegjė nuk mund tė hasėsh asnjė shenjė sinjalizuese, asnjė shenjė tė komunikacionit, asnjė mbishkrim nė rrugėt e qytetit apo tė fshatit, madje as nė shtėpinė e shėndetit nuk ka asnjė mbishkrim nė gjuhėn shqipe.

Qytetarėt shqiptarė shprehen thellė tė indinjuar, ndėrkaq kėshilltarėt shqiptarė nė Kuvendin e Komunės sė Medvegjės, pėr ēudi, ende nuk e kanė ngritur njė ēėshtje tė tillė pėr trajtim, kurse pushteti lokal e shkel me tė dyja kėmbėt statutin e vet, sidomos kur ka tė bėjė me dygjuhėsinė. Mos kėtė gjendje tė paprecedent e ilustron mė sė miri thėnia popullore: “Pa qarė fėmija, nėna nuk e merr!”
Medvegja.net do tė vazhdoj ti ngrit qėshtjet tė cilat i preukupojnė qytetarėt e Medvegjės

Rruga nė ndėrtim e sipėr Medvegjė-Tullar
Madje as vetė Komuna e Medvegjės nuk e zbaton statutin e saj, kur bėhet fjalė pėr dygjuhėsinė. Kėtė e dėshmon edhe kjo reklamė (bilbord), e vendosur nga Komuna mu para ndėrtesės sė vet.Tė pakta janė mbishkrimet nė tė dyja gjuhėtB.U
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Oct 21, 2010 12:37 pm

[SIZE="3"]Ragmi Mustafa:Zgjidhja mė e mirė, bashkimi me Kosovėn[/SIZE]Intervistoi: Dashnim HEBIBI

Preshevė 18 Tetor 2010(medvegja.net-AMC)

Ragmi Mustafa ka disa vjet qė ėshtė i pari i komunės sė Preshevės
Si i tillė ai mund tė konsiderohet se ėshtė lideri i parė i shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės pėr faktin se Presheva ėshtė komuna mė e madhe shqiptare nė Serbinė jugore.

Mustafa ėshtė njė prej atyre liderėve politikė qė lirinė e ka ideal, por qė pėr lirinė e popullit shqiptar, disa vite mė parė ka zgjedhur edhe mjetet jopolitike. Nuk ėshtė i njohur si njė ndėr komandantėt e UĒPMB-sė por nuk ka shpresuar dhe besuar se me Serbinė ėshtė i mundshėm dialogu politik. Madje edhe sot kur udhėheq komunėn mė tė madhe tė shqiptarėve nė luginė, kur ėshtė “i detyruar” tė veprojė me metoda politike, ai nuk u bindet tė gjitha “urdhrave” tė Beogradit kur ėshtė fjala pėr organizimin politik e institucional tė shqiptarėve nė luginė. Vendimet qė i konsideron se janė kundėr interesave tė shqiptarėve, i refuzon apo i kthen “mbrapsht” nė Beograd. Pėr nė Beograd nuk merr rrugė me dėshirė, vetėm kur e do puna. Nė Tiranė e nė Prishtinė vjen sa herė t’ia do shpirti.

Ragmi Mustafa nuk ka hyrė nė politikė vetėm pėr tė marrė “njė rrogė”. Ai ėshtė i interesuar qė tė bėj mė shumė pėr Preshevėn dhe pėr shqiptarėt e asaj ane. Por ai ka edhe njė ėndėrr: bashkimin me Republikėn e Kosovės. Pastaj Lugina e Preshevės do tė quhej Kosovė Lindore. Pėr kėtė dėshirė flet pa ngurrim prandaj i pret bisedimet mes Prishtinės e Beogradit. Edhe nė kėtė intervistė ai flet pėr synimet e tija qė janė pjesė e synimeve tė popullit shqiptar tė Kosovės

Z. Mustafa, cila ėshtė gjendja politike nė Preshevė?

Ragmi Mustafa:Gjendja aktuale politike nė Preshevė ėshtė shumė komplekse. Sigurisht se veprojnė shumė parti politike qė tubojnė shqiptarėt. Secila prej tyre synon pushtetin lokal ku edhe mund tė pėrfaqėsohen nė institucione shtetėrore shqiptarėt. Pikėpamjet e politikės shqiptare nė sensin e zgjidhjeve tė ndryshme, natyrisht se, shpeshherė janė tė ndryshme. Kėtė e kuptojmė si veprim demokratikė i politikės shqiptare nė Preshevė. Nga ana tjetėr, sa herė qė paraqiten qasje tė reja nė zgjidhjen e problemeve politike nė regjion, atėherė nė mėnyrė automatike reflektohen edhe nė Preshevė. Prandaj gjendja e politikės nė Preshevė, kryesisht varet nga intensiteti i reflektimeve tė politikės nė regjion e sidomos nė Republikėn e Kosovės.

Qė nga 1 janari 2011 nė shėrbim ushtarak tė Serbisė do tė shkojnė vetėm ata qė kanė dėshirė. A ėshtė pėrmbyllur njė episod pėr bashkėkombėsit tanė, qė kanė pritur ndoshta se njė ditė dhunshėm do tė jenė edhe shqiptarėt e kėsaj ane nė ushtrinė serbe?

Ragmi Mustafa:Mund tė konsiderohet se ėshtė mbyllur njė kaptinė shumė e dhimbshme pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės. Pėrfundimisht ėshtė mbyllur mundėsia e vrasjeve misterioze tė tė rinjve shqiptarė duke u fabrikuar njėkohėsisht edhe epitete tė paqėndrueshme. Pėr kėtė duhet tė falėnderojmė Bashkimin Evropian i cili ėshtė kėmbėngulės pėr reforma nė Serbi. Kėto reforma nė fakt, pjesa dėrmuese e tyre, shpėtojnė shqiptarėt. Nga ana tjetėr ka edhe reformat ė cilat pjesėrisht nė mėnyrė direkte apo indirekte tangojnė shqiptarėt e Luginės sė Preshevės si qė ishte ajo e gjyqėsisė.

Bisedimet Prishtinė – Beograd nuk janė ekuacion i panjohur

Sa jeni tė pėrgatitur, qė nėse ftoheni nga pala e ndėrkombėtarėve pėr tė marrė pjesė nė bisedimet e reja qė parashihen nė mes Kosovės dhe Serbisė?

Ragmi Mustafa:Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nė masė tė konsiderueshme janė tė pėrgatitur pėr hyrjen e tyre nėse ftohen nga ndėrkombėtarėt nė bisedimet Prishtinė- Beograd. Kėtė e them me kusht qė t’i pėrmbahemi verdiktit tė popullit tė dhėnė nė referendumin e 1 e 2 marsit tė vitit 1992 si dhe platformės politike tė 14 janarit tė vitit 2006. Gjithsesi tė jenė nė palėn kosovare tė sinkronizuar nė qėndrime me delegacionin e Republikės sė Kosovės. Gjatė tėrė kohės tė kemi pashmangshėm edhe mbėshtetjen e merituar ndėrkombėtare. Tek e fundit, bisedimet Prishtinė-Beograd nuk paraqesin njė sistem ekuacionesh mė shumė tė panjohura. Problemi ėshtė fare i thjeshtė, por varet nga mėnyra e qasjes, transparenca dhe vullneti politik nga tė dy palėt.

Do kėrkoni ribashkim me Kosovėn apo ndonjė status special pėr kėto tri treva?

Ragmi Mustafa:Zgjidhja mė fatlume e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės ėshtė padyshim ribashkimi me Republikėn e Kosovės.

Cili ėshtė bashkėpunimi juaj me partitė tjera nė kėto tre komuna?

Ragmi Mustafa:Bashkėpunimi me partitė tjera politike qė tubojnė shqiptarėt nė tre komunat Preshevė, Bujanoc e Medvegjė pėr interesat e pėrgjithshėm politikė, nuk mungon. Ky bashkėpunim ėshtė treguar vitin 1992 kur ėshtė organizuar referendum pėr autonomi politike e territorial me tė drejtė bashkimi me Kosovėn dhe nė janar tė vitit 2006, kur nė saje tė ndryshimeve politike nė rajon, ėshtė miratuar platforma e pėrbashkėt politike. Edhe nė vazhdimėsi ka pasur bashkėpunim, por edhe do tė ketė, varėsisht prej situatave politike qė shkaktohen nė regjion dhe Luginė. Nė aspektin e ushtrimit tė drejtimit me pushtetin lokal, PDSH, ka bashkėpunuar me tė gjitha partitė politike shqiptare qė veprojnė nė Luginė tė Preshevės. Natyrisht se shpeshherė ka dallime si nė aspektin lokal, por edhe regjional apo tė ngjashme, por kėto dallime politike janė pjesė e pandashme e zhvillimeve demokratike.

Po me Medvegjėn, si ėshtė puna, e kam fjalėn, me partinė autoktone atje, keni raporte bashkėpunimi?

Ragmi Mustafa:Fatkeqėsisht Medvegja, sot, tubon rreth 600 shqiptarė qė jetojnė e veprojnė nė kėtė komunė. Organizimi politik i mėvetėsuar i shqiptarėve atje ėshtė mbase i pamundur pa bashkėpunimin me Preshevėn respektivisht Bujanocin. Ekziston bashkėpunim me shqiptarėt e Medvegjės pa dallim tė simpatisė sė tyre politike, ndaj organizimeve politike nė Preshevė apo Bujanoc. Konsideroj se shqiptarėt e Medvegjės, meritojnė tė mbėshteten, ndihmohen dhe mirėtrajtohen, sė paku, nga subjektet politike nė Luginė tė Preshevės.

Me Prishtinėn e me Tiranė, shumė tė ngrohta relacionet

Cili ėshtė bashkėpunimi juaj me qeverinė e Kosovės?

Ragmi Mustafa:Bashkėpunimi im personal me autoritetet e Republikės sė Kosovės pikėrisht qeverinė e saj ėshtė i nivelit tė konsiderueshėm. Njė bashkėpunim i tillė ėshtė mė se i nevojshėm, por edhe i domosdoshėm pėr rrethanat politike tė pakicave kombėtare nė dy shtetet fqinje si qė janė Serbia dhe Kosova. Sidomos nė kohėn kur priten bisedimet Prishtinė-Beograd, e tė cilat do tė reflektojnė edhe nė Luginė tė Preshevės, njėlloj sikur nė veriun e Kosovės.

Po me Tiranėn zyrtare?

Ragmi MustafaRazzėrmes autoriteteve tė qeverisė shqiptare nė Tiranė, bashkėpunimi ėshtė shumė i ngrohtė, vėllazėror dhe shumė i dashur. Kujtoj se nuk dallon shumė nga bashkėpunimi me qeverinė e Kosovės nė Prishtinė.

Pajtoheni edhe Ju, se dikur Presheva e kishte primatin e shumė organizimeve si, politike, ekonomike, kulturore dhe sportive, e ky primat tash ka kaluar nė Bujanoc apo kryeqytet i kėtyre tre komunave ėshtė Bujanoci?

Ragmi Mustafa:Jo, nuk ka kaluar asgjė nė Bujanoc sa i pėrket organizimeve politike, kulturore, sportive apo tė ngjashme. Tani qė disa vite me ardhjen e merituar tė shqiptarėve nė pushtet vendor nė Bujanoc, kanė filluar kėto aktivitetet qė, shumė e shumė vite mė parė, organizoheshin nė Preshevė. Tani vėmendja ndonėse tėrhiqet si kureshtje nga fakti se pėr herė tė parė viteve tė fundit zhvillohen ngjarje tė ngjashme si nė Preshevė edhe nė Bujanoc. Sėrish vatėr e ngjarjeve tė mira e interesante zhvillohen nė Preshevė dhe me fanatizėm ruhet kultivimi i kulturės kombėtare.

Sa jeni tė kėnaqur me mediat lokale qė funksionojnė nė Preshevė, e Bujanoc?

Ragmi Mustafa:Mediat elektronike dhe tė shkruara nė Preshevė e Bujanoc janė tė moshės shumė tė re. Kėto janė vė nė jetė pas luftėrave nė Kosovė e Luginė tė Preshevės. Ende janė nė fazėn e zhvillimit tė tyre, prandaj konsiderojė se janė nė rrugė tė mbarė. Problemi kryesorė i tyre mė zhvillim mė tė vrullshėm ėshtė financimi dhe gjetja e burimeve tė qėndrueshme financiare. Shpresoj pėr njė zhvillim mė tė hovshėm ekonomikė tė Preshevės e Bujanocit, nė radhė tė parė, do tė ndikojė nė mėnyrė automatike zhvillimin e mėtutjeshėm tė mediumeve lokale.

Pėr momentin, jam i kėnaqur qė pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės ėshtė nė funksion informimi i pacensuruar nė gjuhėn shqipe.

Janė tė dirigjuara nga ndonjė subjekt politik?

Ragmi Mustafa:Nuk konsideroj se nė mėnyrė kontinuele janė tė dirigjuara mediumet elektronike dhe tė shkruara nga ndonjė subjekt politikė. Nė momente tė caktuara mund tė vėrehen edhe kolorite tė tilla ndikimi, por nė esencė, tė gjitha janė tė pavarura, sepse themelimi i tyre nuk ėshtė mbėshtetur nga asnjė subjekt politikė nga pikėpamja financiare.

A keni edhe Ju televizion, radio apo gazetė?

Ragmi Mustafa:Jo, nuk kam e as nuk pėrpiqem tė kem ndonjėherė. Nuk shoh perspektivė, as politike, e as tjetėr me drejtimin e ndonjė televizioni, radio apo gazete tė njėanshme. Pa dashje, mund tė biesh nė shtrembėrimin e informacionit duke keqpėrdorur ndikimin nga pozicioni i pronėsisė nė televizion, radio apo gazetė.

Deri tani, sa jeni i pari i Preshevės, sa jeni tė kėnaqur me punėn qė keni bėrė nga plani dhe projekti qė e keni paraqitur para qytetarėve para zgjedhjeve?

Ragmi Mustafa:Nė masė tė konsiderueshme projektet e paraqitura nė zgjedhjet e fundit lokale janė tė pėrfunduara por njė seri e tyre nė pėrfundim e sipėr. Pėr kėtė mandat qeverisje gjer verėn e vitit 2012, sigurisht se do tė zbatohen dhe realizohen tė gjitha premtimet e dhėna verėn e vitit 2008.

Ēka u bė me qendrėn e Preshevės?

Ragmi Mustafa:Qendra e qytetit tė Preshevės ka qenė njė nga premtimet publike nė zgjedhjet e verės sė vitit 2008. Jam shumė i kėnaqur qė ky projekt qė solli ndryshime nė qytetin e Preshevės kėtė vit ėshtė pėrfunduar. Njė ambient krejt ndryshe ėshtė krijuar dhe iu ėshtė kthyer tė rinjve, qendra e qytetit nė qendrėn e vėrtetė tė saj. Pa dyshim se edhe nė lokacione tė tjera tė qytetit, pėr vitet tjera do tė mundohemi tė sjellim ambiente tė tilla. Ky ambient i krijuar natyrisht se ėshtė mirėpritur dhe pėrshėndetur ngrohtėsisht nga qytetarėt e qytetit tė Preshevės, por edhe mbarė Komunės.

Nė ēėshtjen e arsimit tė lartė, do tė ketė Presheva universitet nga Tirana apo Prishtina, apo ato do tė shkojnė nė Medvegjė e Bujanoc?

Ragmi Mustafa:Gjer tani tė gjitha bisedimet rreth shkollimit nė gjuhėn shqipe si tė politikės shqiptare nė Luginė, si me autoritetet qeveritare por edhe ndėrkombėtare, asocojnė nė gjithpėrfshirjen proporcionale tė tė tri komunave nė fjalė. Kujtoj se, kjo transparencė, do tė respektohet gjer nė fillimin e shkollimit nė gjuhėn shqipe. Propozimet e politikės shqiptare nė Luginė tė Preshevės janė pėr njė mini Universitet nė Luginė tė Preshevės, ku mėsimet do tė ndiqnin nė gjuhėn shqipe, shqiptarėt, nė gjuhėn serbe, serbėt dhe, mundėsia nė gjuhėn angleze pėr tė gjitha komunitetet. Fakultetet do tė ishin tė karakterit fleksibil, qė tė mos ngjajė hiperproduksion i kuadrove nė kėto komuna kaq tė vogla dhe akoma tė pazhvilluara ekonomikisht. Profesorėt universitar tė jenė vendor, me tituj akademikė dhe tė tjerėt tė vijnė si, nga Kosova, Shqipėria apo Maqedonia. Gjer tani jemi nė rrugė tė mbarė dhe kemi siguruar mbėshtetjen e parezervė tė OSBE-sė dhe komisarit tė lartė pėr pakica kombėtare nė Evropė, Z. Knut Volebek. Shpresojmė nė njė tė ardhme shumė tė afėrt, tė fillon shkollimi i lartė nė gjuhėn shqipe, nė Preshevė, Bujanoc dhe nė Medvegjė. Pėrgatitjet pėr hapėsirat e fakultetit janė nė rrjedhė e sipėr nė kuadėr tė objektit tė shtėpisė sė kulturės nė Preshevė. Kujtoj se nė tetorin e vitit 2011, do tė arrijmė formimin e grupeve tė para tė studentėve qė do tė ndjekin mėsimet nė gjuhėn shqipe nė Preshevė.

Nuk jemi pjesė e Kėshillit nacional

Kėshilli nacional si po funksionon, a do t’i jepni ndonjė "injeksion", nėse kėrkohet nga ana e juaj pėr tė realizuar ndonjė pikė qėllimi nga pikat qė i ka pėr t’u zbatuar nė Preshevė?

Ragmi MustafaRazzėr momentin, Kėshilli nacional i shqiptarėve nė Serbi, ėshtė i formuar vetėm nga njė subjekt politikė. Kuadrot janė nga subjekti politikė PVD. Bashkėpunimi me Kėshillin nacional ėshtė plotėsisht i njėjtė si bashkėpunimi me PVD. PDSH ėshtė e vendosur qė tė mos njeh kėtė Kėshill.

Keni vizituar tė rinjtė e komunės sė Preshevės, qė u morėn nga policia speciale e Serbisė dhe tash po vuajnė nė burgjet serbe?

Ragmi Mustafa:Nė disa prej seancave gjyqėsore i kemi vizituar, por edhe ndjekur gjykimin e nėntė tė rinjve shqiptarė nė gjykatėn speciale pėr krime lufte nė Beograd. Qėndrimi i tyre ėshtė shumė dinjitoz, i pathyeshėm dhe shumė i qartė. Kėta djem tė rinj, qė nga fillimi i gjykimit tė kanė treguar pafajėsinė e tyre. Nga ana tjetėr, nuk kanė para kujt ta dėshmojnė atė pafajėsi, sepse politika serbe ėshtė ngushtė e lidhur nė kėtė proces. Megjithatė, fundi i gjykimit tė tyre duhet tė jetė lirimi dhe bashkėngjitja familjeve tė tyre si dhe integrimi nė shoqėrinė preshevare.

Duam tė jemi Kosovė Lindore

Ēka do tė bėni, nėse Kosova dhe Serbia, pajtohen qė tė kemi ndėrrim territoresh Veri-Kosovė Lindore?

Ragmi Mustafa:Jemi shumė tė gatshėm qė njė gjė tė tillė ta pėrqafojmė edhe pse Lugina e Preshevės e meriton ribashkimin me Republikėn e Kosovės edhe pa shkėputje tė Veriut tė Kosovės. Megjithatė, nėse Prishtina zyrtare dhe Beogradi pajtohen pėr kėmbim territoresh, shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nuk do tė kundėrshtojnė. Atėherė, do tė jemi Kosovė Lindore e vėrtetė. Njė kėmbim i tillė territoresh do sillte paqe ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve, do tė siguronte stabilitet politik nė regjion. Sigurisht se pėr tė gjitha kėto ngjarje, tė mos mungojė mbėshtetja e komunitetit ndėrkombėtar, e sidomos SHBA-ve.

Kur do tė pėrfundojnė punimet e autostradės, ku siē dihet, kanė humbur jetėn shumė bashkėkombės, si shkaktarė rruga e papėrfunduar?

Ragmi MustafaRazzėrfundimi i punėve nė autostradėn Shkup-Beograd, nė pjesėn njėzetkilometėrshe nė territorin e Komunės sė Preshevės, pritet gjatė kėtij viti tė pėrfundojnė. Nė kėtė projekt, Komuna e Preshevės nuk ka ndikim, pasiqė nuk e mbėshtet nė pikėpamje financiare. Edhe ne jemi tė shqetėsuar pėr humbjen e jetės sė qytetarėve tanė nė kėtė pjesė tė autostradės, prandaj shpeshherė gjatė kėtyre dy viteve, pėrcjellim reagime zyrtare tė ashpra ndaj autoriteteve zyrtare tė qeverisė serbe nė Beograd.

A jeni lodhur me detyrėn e tė parit tė Preshevės?

Ragmi Mustafa:Nuk guxon qė tė tregosh shenja lodhjeje nė funksionin e Kryetari tė Komunės nga fakti se me vetėdėshirė kemi kėrkuar votat pėr njė funksion tė tillė. Pėrderisa shihen rezultate dhe pėrparime nė shumė segmente tė jetės sė qytetarėve tė Komunės sė Preshevės, lodhja e tė parit tė komunės ėshtė e padukshme dhe seriozisht mungon. Prandaj pėr punė tė mbara dhe tė mira nė interesat ė qytetarėve tė Komunės sė Preshevės fjala lodhje mungon nga shprehjet e pėrditshme tė Kryetarit tė Komunės.

Sa orė nė dite punoni si kryetar i Preshevės?

Ragmi Mustafa:Nuk ėshtė e limituar koha e punės sime. Edhe nė Komunė, kabinet, rrugė a gjetiu, kryetari i Komunės ėshtė nė punė. Shumė pak kohė tė lirė mund tė shfrytėzojė kryetari i Komunės.

Me faktorin ndėrkombėtarė si po ju shkojnė punėt?

Ragmi Mustafa:Raportet me faktorin ndėrkombėtar janė nė nivelin e konsiderueshėm. Brenda njė viti realizohen jo mė pak se dhjetėra takime me tema tė ndryshme, varėsisht nga ngjarjet politike nė regjion. Pėrkujdesi i faktorit ndėrkombėtar ndaj Luginės sė Preshevės, lidhet me faktin se edhe mė tej konsiderohet se nė kėtė rajon ka probleme, tė cilat duhet zgjidhur. Ata do tė jenė prezent nė Luginė tė Preshevės, pėrderisa nuk zgjidhen tė gjitha problemet e hapura politike. Edhe nė sferėn e investimeve kemi prezencėn e faktorit ndėrkombėtar si tė USAD-it amerikan, Help-i Evropian, Delegacioni Evropian dhe Kombet e Bashkuara.

Na thoni, se a e keni menduar ndonjėherė, se do tė jeni i pari i Preshevės?.
Jo, asnjėherė pėrderisa nuk jam zgjedhur kryetar i Partisė Demokratike Shqiptare.


Kur do ta vizitoni Zvicrėn dhe a keni ndonjė projekt enkas pėr bashkatdhetarėt tanė?

Ragmi Mustafa:Nė momentin kur do tė mund t’u ofrojė bashkatdhetarėve tanė nė Zvicėr projekt konkret pėr investimet e sigurta tė tyre nė Komunėn e Preshevės, sigurisht se do tė jem aty. Kjo do tė ndodhė atėherė kur do ta rregullojmė infrastrukturėn e nevojshme nė zonat e caktuara industriale. Sidomos pas miratimit tė ligjit pėr kalimin e pronave, komunave. Atėherė, do tė jemi nė gjendje qė pa pagesė, investitorėve potencial, t’u japim lokacione tė caktuara nė shfrytėzim me qėllim tė rimėkėmbjes ekonomike tė Komunės sonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Thu Oct 21, 2010 12:37 pm

RIKTHIMI I MJERIMIT NĖ MEDVEGJĖ


Rruga e fshatit Tupallė nė shkatėrrim e sipėr

Tupallė-Medvegjė 18 tetor 2010(medvegja.net)

Ēdo medvegjasi i kujtohet koha e paraluftės, kur kushtet e jetesės nė komunėn e Medvegjės ishin tė mjerueshme, dhe dita- ditės vetėm sa po shkonin drejt pėrkeqėsimit. Kėtė e dinė mirė tė gjithė medvegjasit, e sidomos ata qė e pėrjetonin mė sė shumti kėtė mjerim tė pėrditshėm, pėrkatėsisht qytetarėt shqiptarė tė fshatrave tė Medvegjės. Ndjenja e izolimit ekstrem sikur i bėnte edhe mė shumė njerėzit e asaj ane qė tė mendojnė edhe pėr migrimin drejt qyteteve tė cilat ofronin kushte mė tė mira tė jetesės.Mė kujtohet biseda ime me njė profesor universiteti nga Prishtina, i cili me tė kuptuar se vij nga Medvegja, gjegjėsisht Tupalla, filloi tė fliste pėr eksperiencėn e tij gjatė njė vizite tė tij nė Tupallė. E para gjė qė i erdhi ndėrmend, ishte rruga e tmerrshme e Tupallės. Kjo pėr shkak se ajo ishte kohė dimri, dhe rruga e Tupallės ishte praktikisht e pakalueshme pėr vetura. Dhe, sot e kėsaj dite mė kujtohet mirė pėrshtypja e keqe e profesorit tė nderuar, pėr Medvegjėn nė pėrgjithėsi, pėrshtypje kjo e krijuar nga pėrvoja e hidhur nė njė rrugė tė mjerueshme tė njė fshati tė largėt.
Pėrvojat e tilla tė bashkėkombėsve nė vendlindjen tonė, Medvegjėn, na bėjnė tė mendojmė pėr pėrvojat e pėrditshme tė banorėve vendas. Mund tė imagjinohet se ēfarė vėshtirėsish mund tė pėrjetoheshin, nė pamundėsi tė udhėtimit normal prej fshatrave tė Medvegjės drejt qendrave urbane, apo edhe drejt fshatrave tjera.Koha kaloi shpejt, Medvegja u zbraz shpejt nga shqiptarėt. Fshatra tė tėra mbetėn me pak banorė. Do tė duhej bėrė njė analizė shumė e gjerė pėr t’i pėrmbledhur faktorėt tė cilėt ndikuan qė tė ndodhė kjo lėvizje e popullsisė shqiptare nga Medvegja. Por, gjithkush mund tė konkludojė se kushtet e jetesės ishin kontribuues nė tėrė kėtė shpėrngulje. Kurse njė nga kushtet mė tė mjerueshme tė jetesės nė Medvegjė, ishin rrugėt katastrofale. Dhe, askush nuk bėri asgjė atėbotė. U desh qė tė kalojnė vite tė tėra, nė mėnyrė qė tė fillohej ndėrtimi i rrugėve tė fshatrave shqiptare nė Medvegjė. U desh qė nė kėto fshatra tė mbesin vetėm disa familje tė pakta, e pastaj tė fillohet me pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore.
Sidoqoftė, nė vitin 2001-2002 u bė asfaltimi i rrugės Medvegjė – Tupallė. Kjo ngjarje i gėzoi tė gjithė shqiptarėt e asaj ane. Pas dėshpėrimit tė thellė me lėnien e tokave nė mėshirė tė askujt, po vinte njė shenjė, njė grimcė shprese pėr t’u rimėkėmbur ky fshat. Mė nė fund, unė kisha argumente pėr t’iu kundėrpėrgjigjur pėrvojės sė moēme tė profesorit ...Shpresa qė tė gjithė e kishim, pėr krijimin e kushteve tė mira tė jetesės nė Medvegjė, si dhe pėr kthimin eventual tė jetės nė kėtė vend, dita ditės po vjen duke u zbehur. Rrugėt e asfaltuara tė Medvegjės, po rikthehen pėrsėri nė gjendjen e mjerueshme. Asfalti i dobėt i kėtyre rrugėve, tashmė ėshtė prishur nė masė tė madhe. Siē shihet edhe nė fotografitė e kohės sė fundit, rruga e Tupallės po rikthehet nė gjendjen e mjerueshme nė tė cilėn ka qenė kohė mė parė, pėrpara se tė asfaltohej. Rrėshqitjet e dheut dhe peshat e mėdha tė Kamionėve tė cilėt vjedhin drutė e maleve shqiptare nė Medvegjė, ka bėrė qė asfalti i rrugės tė shkatėrrohet.Nė fund, ēka mund tė bėhet tjetėr pėr kėtė problem, pėrpos tė ngrihet zėri e tė bėhen publike faktet ?! Ēka tjetėr mund tė bėhet, nėse shqiptarėt e Medvegjės mbeten tė pėrēarė nė grupime tė ndryshme kur bėhet fjalė pėr problemet e tyre tė pėrditshme ?!


Shkruan: Gėzim Zeqiri / Fotografit:medvegja.net
Autori ėshtė Sociolog dhe vijon studimet postdiplomike nė Fakultetin Ekonomik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue Nov 30, 2010 10:14 pm

28 Nėntori u kremtua edhe nė Medvegjė

Flamuri kuq e zi u shpalos nė Banjė tė Siarinės


Lugina duhet tė mbrohet pikėrisht nė Medvegjė, tha njėri ndėr diskutuesit nė akademinė solemne pėr nder tė 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit, e cila pėr herė tė parė si e tillė u organizua nė Banjėn e Siarinės, nėn patronatin e Degės sė Unionit Demokratik Shqiptar nė Medvegjė

Medvegjė, Banjė e Siarinės, 28 nėntor (medvegja.net)- Pikėrisht ora 12.00 e ditės sė diel, mė 28 nėntor, shėnoi fillimin e akademisė solemne pėr nder tė 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit, e cila pėr herė tė parė si e tillė u organizua nė Banjėn e Siarinės, nėn patronatin e Unionit Demokratik Shqiptar, Dega nė Medvegjė.Me kėtė rast, pėrveē organizatorit, kishin ardhur mysafirė edhe nga Presheva, si dhe qytetarė nga vendbanimet shqiptare tė Medvegjės, tė cilėt me praninė e tyre i dhanė kuptim dhe vlerė kėtij organizimi. Meqė njė manifestim i tillė u organizua pėr herė tė parė nė Ditėn e Flamurit, i cili nė mėnyrė publike dhe institucionale shėnoi festėn mė tė madhe tė kombit tonė, natyrisht se kishte edhe emocione tė veēanta dhe pėrjetime shpirtėrore nga tė pranishmit, tė shoqėruara madje edhe me lot gėzimi, tė gėrshetuara me krenari kombėtare.
Kjo ditė patjetėr se do tė shkruhet me shkronja tė arta nė historinė modeste tė shqiptarėve tė Medvegjės, meqė nė pėrcjellje tė shpalimit tė flamurit kuq e zi gjithashtu pėr herė tė parė u intonua publikisht edhe Himni Kombėtar mu nė Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, si dhe u recituan vargjet mė tė fuqishme pėr flamurin.Akademinė e hapi kryetari i Degės sė Unionit Demokratik Shqiptar pėr Medvegjė, z. Rexhep Abazi, i cili, ndėr tė tjera, tha: “Pikėrisht nė kėtė ditė tė 1912, i madhi Ismail Qemali, nė Vlorėn heroike dhe historike, e ngriti Flamurin shqiptar, duke e shpallur pavarėsinė e shtetit shqiptar, jashtė tė cilit mbeti njė pjesė e madhe e kombit tė ndarė. Erdhi dita qė ne sot tė tubohemi kėtu dhe ta shėnojmė kėtė festė tė madhe kombėtare, sa pėr tė treguar se edhe Medvegja e vogėl ėshtė tokė shqiptare. Prandaj, meqė njė manifestim i tillė nė Medvegjė organizohet pėr herė tė parė, normalisht se edhe urimi buron nga zemra - Zoti e bekoftė popullin dhe flamurin shqiptar!”.Ndėr tė pranishmit, fjalė pėrshėndetėse dhe urimi shprehu edhe z. Rahmi Zylfiu, kryetar i Unionit Demokratik Shqiptar, i cili ndėr tė tjera e theksoi nevojėn e bashkėpunimit dhe mbėshtetjes, si dhe faktorizimin e ēėshtjes shqiptare, veēanėrisht nė Medvegjė, ndėrkaq doktori Sabit Sahiti, ndėr tė tjera theksoi se shihet qė nė Medvegjė rron shpirti shqiptar dhe se ky aktivitet duhet tė shėrbejė si njė fillim i mbarė. “Lugina duhet tė mbrohet pikėrisht nė Medvegjė”, porositi ai.

Fjalė rasti dhe pėrshėndetje me urime nė Ditėn e Flamurit mbajtėn edhe kryetari i Forumit Rinor tė UDSH-sė, z. Faton Mehmeti; pastaj veterani i arsimit nė Medvegjė - historiani Ferat Hyseni, i cili shpalosi detaje historike rreth kėsaj ngjarjeje tė madhe historike; Gani Krasniqi, Hamdi Halimi, Fadil Mustafa, Veli Jaha etj.

Emocione tė veēanta zgjoi telegrami i urimit qė arriti mu nė kėtė kohė nga SHHB “Medvegja”, me seli nė Fully tė Zvicrės, i nėnshkruar nga kryetari z. Zenel Neziri, duke bėrė qė tė rrjedhin edhe lot mallėngjimi, meqė ata nga atje e pėrcillnin me kėrshėri ēdo detaj tė rrjedhės sė manifestimit nė Banjė tė Siarinės.Akademinė e begatuan edhe nxėnėsit Armend Fetahu dhe Arianit Beqiri, tė cilėt me deklamimet e tyre artistike, i pari me poezinė e Fan Nolit “Himni i Flamurit”, ndėrkaq i dyti me skicėn “Nėntori i Tretė”, i dhanė shije dhe pėrmbajtje kėtij manifestimi, i cili shpresojmė tė bėhet tradicional, ashtu siē ėshtė vetė Dita e Flamurit, dhe tė begatohet nga viti nė vit. Moderator i akademisė ishte Ramadan Beqiri, i cili mjaft natyrshėm dhe me pedanteri e skicoi rrjedhėn e tėrė manifestimit.

Ajo qė mbeti enigmė e pasqaruar dhe misterioze ėshtė se pse asnjėra nga partitė tjera politike tė Luginės sė Preshevės nuk mori pjesė nė kėtė manifestim, edhe pse, sipas organizatorit, tė gjitha atyre u ishte dėrguar ftesė zyrtare nėpėr selitė e tyre, madje njė javė pėrpara. Kjo mungesė pranie me qėllim injorimi apo ēfarėdo arsye qoftė tjetėr, madje nė festėn mė tė madhe kombėtare, shtron dilemėn e pazgjidhur: PSE DHE DERI KUR DO TĖ IKIM NGA VETVETJA?!
Sidoqoftė, URIME 28 NĖNTORI - DITA E FLAMURIT tė gjithė atyre qė bukės i thonė bukė e ujit ujė!

Jonuz Fetahu/medvegja.net/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sat Dec 04, 2010 6:51 pm

Per MEDVEGJEN dhe kosoven lindore se duhet ta dim se jan nji nder pikat ma neralgjike dhe srategjike te qeshtjes ton KOMBETARE!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Fri Dec 31, 2010 1:19 am

Pesė tė arrestuarit qė janė liruar sot nga Gjykata Serbe pėr krime tė luftės, pritet tė arrijnė nė Preshevė rreth orės 24.

Mė shumė se dy mijė qytetarė, nė qendėr tė Preshevės ishin mbledhur pėr tė pritur pesė tė liruarit me kusht nga Burgu Qendror i Beogradit. Me flamuj, duartrokitje, fishekzjarre tė shumtė, rreth orės 00:45 pas mesnate, turma e njerėzve prej ish tregut tė vjetėr e deri tek qendra e qytetit ishin tubuar pėr tė pritur ardhjen shqiptarėve nga Lugina e Preshevės qė akuzohen pėr krime tė bėra gjatė verės sė 1999.
Burim Fazliu, Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Ferat Hajdari dhe Kamber Sahiti ishin nėn pėrcjellje nga pėrfaqėsuesit e Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UCPMB-sė dhe pėrfaqėsuesve lokal, ndėrsa Selmon Sadikun, Agush Memishi dhe Faton dhe Samet Hajdari do tė mbeten edhe mė tej nė burgun qendror deri me 21 janar kur edhe do tė presin seancėn e radhės.


Me shume : http://www.presheva.com/lajme/3913-lirohen-pese-te-arrestuarit-e-grupit-te-gjilanit-qe-akuzohen-per-krime-lufte.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Mon Jan 24, 2011 8:42 pm

NJOFTIM:

Me kėnaqėsi ju njoftojmė se Shoqata Kulturore Bamirėse “Medvegja Forum” dhe Grupi Letrar “Bafti Krasniqi”, nxorėn numrin e parė tė Revistės Informative dhe Kulturore “ZĖRI I MEDVEGJĖS”. Kjo ėshtė e vetmja revistė nė gjuhėn shqipe, e cila nė tėrėsi i kushtohet Medvegjės dhe qytetarėve tė saj.
Revista ka njė pėrmbajtje tė pasur e cila pėrfshinė tematika tė ndryshme nė interes tė lexuesit. Nė veēanti, hapėsirė e madhe i ėshtė dhėnė ēėshtjeve tė cilat nė ēfarėdo mėnyre kanė tė bėjnė me Medvegjėn.

[URL="http://img406.imageshack.us/i/1revista.jpg/"][/URL]

Nė numrin e parė tė revistės “Zėri i Medvegjės” mund tė lexoni:

- Pėrgėzim pėr revistėn “Zėri i Medvegjės”, nga Akademik Idriz Ajeti
- Medvegja nė shifra e fakte
- Prezantim i punės sė SH.K.B.”Medvegja Forum”
- Bafti Krasniqi – mėsues i popullit
- Shqiptarėt e Medvegjės pengohen tė hyjnė nė territorin e Serbisė me tabelat “proba”
- (Mos) Njohja e diplomave
- Pse po harrohen pėrfaqėsuesit shqiptarė nga Medvegja
- Impresione dhe urime
- Diaspora – faktor me rėndėsi pėr ne
- Nėna Zarife, nėna e heroit tė popullit - Zenel Hajdini
- 28 nėntori u kremtua edhe nė Medvegjė
- Ekspozitė me vlera historike
- Intervistė me kėngėtarin e mirėnjohur “GOLD AG”
- Prezantimi i autorit Ismail Kadare
- Poezi
- Shėndetėsi
- Religjion
- Anekdota
Redaksia e revistės “Zėri i Medvegjės” dhe stafi i medvegja.net, me kėnaqėsinė mė tė madhe ju urojnė lexim tė kėndshėm. Njėherėsh shfrytėzojmė rastin t’ju bėjmė thirrje pėr kontributin tuaj nė numrat e ardhshėm tė kėsaj reviste.


Vėrejtje: Revista shpėrndahet falas

Me respekt,
Redaksia

[URL="http://img819.imageshack.us/i/clipimage002rk.jpg/"][/URL]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Sun May 29, 2011 11:25 pm

Akademi Pėrkujtimore pėr dėshmorėt medvegjas nė luftėn e UĒK-sė, Hashim Hajdini dhe Florim Rushiti - “Kingji”

Amaneti i dėshmorėve: T’i ruajmė trojet tona shekullore!


Prishtinė, 28 maj 2011 (medvegja.net)

Nė ambientet e Teatrit Kombėtar tė Kosovės, nė Prishtinė, u mbajt Akademi Pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve tė kombit nga Medvegja, Florim Rushiti - “Kingji” dhe Hashim Hajdini. Me intonimin e himnit kombėtar, pėr tė vazhduar me njė minute heshtje, filloi kjo Akademi Pėrkujtimore. Akademinė e hapi Ramadan Behluli, mėsimdhėnės i gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė Banjėn e Siarinės, pėr tė vazhduar mė pas me shpalimin e biografive tė dėshmorėve nga kryetari i Kėshillit Organizativ. Nė sallėn gjysmė tė mbushur, pėrveē familjarėve tė dėshmorėve, tė pranishėm kishte edhe mysafirė nga tė gjitha trevat shqiptare. Akademia u mbajt nėn pėrkujdesjen e Shoqatės Humanitare Bamirėse “Medvegja” nė Zvicėr.

Duke e pėrshėndetur organizimin e kėsaj akademie, veprimtari i ēėshtjes shqiptare, Adem Demaēi, tha: ,,Ne nuk e kemi pėrmbushur amanetin e dėshmorėve, ne nuk do tė harrojmė kurrė Medvegjėn, por as pjesėt tjera tė trungut shqiptar”. Ai u bėri thirrje shqiptarėve tė Medvegjės qė tė mos i lėshojnė tokat e tyre. “Unė ju bėj thirrje qė tė mos i lėshoni tokat tuaja, ndėrkaq juve qė jeni nė Kosovė ju bėj thirrje tė ktheheni nė Medvegjė, sepse vetėm kėshtu i ruajmė trojet tona”, e pėrfundoi fjalimin e tij zotėri Adem Demaēi, kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės.

“Pėrkujtimi i dėshmorėve ėshtė obligim pėr ne”, deklaroi prof. dr. Gani Jashari. Ai njoftoi tė pranishmit se nė konsultimet e vazhdueshme me kryeministrin Thaēi dhe me zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr kthimin e shqiptarėve nė Medvegjė, sqaroi, ndėr tė tjera, ligjėruesi i rregullt nė Universitetin e Prishtinės, prof. dr. Gani Jashari.

Akademinė pėrkujtimore e pėrshėndetėn edhe Mitat Saqipi, kryetar i Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, si dhe Rexhep Abazi, kryetar i Degės sė Unionit Demokratik Shqiptar pėr Medvegjė, njėherėsh kėshilltar nė Kuvendin Komunal tė Medvegjės.

Nė vazhdimin e Akademisė Pėrkujtimore u shfaq njė program modest kulturor e artistik, ndėrkohė qė familjeve tė dėshmorėve iu ndanė mirėnjohje.

Teksti dhe fotot: Liridon Zejnullahu, medvegja.netMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   Tue May 31, 2011 12:36 am

Jehona e manifestimit Ditėt e Komandant Lleshit
Publikuar mė 30 maj, 2011 nė orėn 00:39 ( Para 22 orė e 54 minutave ) Lajme |


MASKARALLĖKU

Nė mbrėmjen pėrmbyllėse tė manifestimit tradicional Ditėt e Komandant Lleshit, te Hotel “Rozafa”, nė Bujanoc, nėn ndikimin e muzikės, alkoolit dhe fyerjeve bizare, plasi sherri mes politikanėve dhe veteranėve tė luftės, duke e kthyer darkėn solemne nė njė arenė boksi!


Pėr dallim nga vitet e mėparshme, jehona e manifestimit tashmė tradicional Ditėt e Komandant Lleshit, nuk kaloi pa telashe.
Manifestimi sipas protokollit zgjati tre ditė dhe u sponzorua nga pushteti komunal i Bujanocit me vlerė prej 400 mijė din. Sipas organizatorit tė kėtij manifestimi pati edhe sponzorime tė tjera.
Pėrkundėr sponzorimeve tė shumta pjesėmarrja e qytetarėve nė kėtė manifestim ishte e zbehtė.
Arsyet pse kaq njė numėr i vogėl pėrveē familjarėve marrin pjesė nė kėto manifestime pėrkujtimore, janė tė shumta. Pėr dallim nga kohėt e shkuara, kur nė kėto pėrvjetorė merrnin pjesė njė numėr i madh i qytetarėve, tashti pjesėmarrja e tyre ėshtė zvogėluar shumė pėr shkak tė politizimit nga subjektet politike dhe institucionet komunale tė veteranėve tė luftės dhe familjarėve tė dėshmorėve.
Ky politizim ekstrem ka shkaktuar iritim te qytetarėt, tė cilėt nuk po marrin pjesė nė kėto manifestime pėrvjetorėsh.
Plasaritjet e klasės politike shqiptare nė Komunėn e Bujanocit, u vėrejtėn qysh nė ditėt e para tė manifestimit, duke filluar nga ndarja e mirėnjohjeve, pastaj ftesa pėr pjesėmarrėsit e manifestimit etj.
Me gjithė kėto mangėsi dhe parregullsi gjatė zhvillimit tė manifestimit treditor Ditėt e Komandant Lleshit, nė pėrmbyllje tė kėtij pėrvjetori u organizua njė darkė solemne nė Hotel “Rozafa”.
Nė kėt darkė merrnin pjesė rreth 100 persona tė profileve tė ndryshme: politikanė, pushtetarė, veteranė tė luftės, sportistėt e kėngėtarė, madje pati edhe mysafirė nga Kosova dhe Shqipėria.
Nėn ndikimin e muzikės, alkoolit dhe fyerjeve bizare, plasi sherri mes politikanėve dhe veteranėve tė luftės, duke e kthyer darkėn solemne nė njė arenė boksi!
Nga tė pranishmit flitet se nga kėto sharje nuk u kursyen as udhėheqėsit komunalė, bile kryetari i Kėshillit Nacional, i pėrfshirė nga emocione tė shumta i shkallmoi duart me xhamat e shisheve tė thyera.
Po ashtu nga persona tė ndrysmė u plaēkitėn muzikantėt dhe nga zėnka mes pronarėve tė hotelit dhe pjesėmarrėsve, grindja u shndėrrua nė rrėmujė sa u desh tė intervenojė edhe policia pėr tė vėnė rend e qetėsi.
Kjo ngjarje e pazakontė ka shqetėsuar dhe irituar qytetarėt e Komunės sė Bujanocit dhe mė gjerė, si dhe ka prishur imazhin e mikpritjes, bujarisė dhe fisnikėrisė shqiptare tė Kosovės Lindore.

Sami Nuhiu

(Autori ėshtė analist dhe publicist nga Presheva
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ē'dimė pėr Medvegjėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ē'dimė pėr Medvegjėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: