Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lufta e Kosoves: eshte harruar???

Shko poshtë 
+27
xhavo_
Sofra
L1ndush3
Xili
kadiss
Blerti_Gashi
Eva0506
feratkoca
agim__barja
Delia
stabili
anila
Best
Argent
Melyssa
Kushtrimi86
Nezir Myrta
Orfe@
Ali Baba Tepelena
njonidrenica
istogalia
murturi
zeriatdheut
Euridika
STUPCAT
Parapsikologu
Fjona
31 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 EmptySun Apr 12, 2009 1:50 am

Xili shkruajti:
Nuk besoj se Njerëzit qe ekan Përjetuar këtë Luftë e harrojn letë
une kur e paramendoj më duket sikur dje qe ka qen Lufta sepse vetëm Shoqëria ime qe kemi qenë në Luftë e din sa kemi hek dhe nuk është kollaj me harru
ja e ceku një rastë qe mëka ndodhur në Prill 1999 ishim në Pozicione në Vaganicë fshat i Mitrovices aty ka qenë Shtabi i UÇK-së dhe ishim ne pozicione mbi Kodren qe shpie ne Frashër 5 ditë pa leviz vendi dhe kur erdhi ndrimi nga Njësia Speciale Z.O.SH nga Bekim Shyti
zbritem poshtë ne për te pushuar dhe isha i raskapitur pa fjet
nje shok imi qe tani eshte i vrar erdhi dhe me zgjoi nga gjumi metha Xili zgjohu ze të ka ardhur Motra me Femije dhe sdim ka ti dergojm e shihja Motren Time dhe nuk e njihsha isha bere sikur i eger dhe me gjuajten uj ne fytyre dhe qafe sepse skisha par njeri afer 5 dite vetem ishim te urritur per shkie te vrasim
por Lufta ska Mbaruar ende sepse vendet kyqe te Kosoves ikan Uzorpuat Serbet duhet te i Çlirojm te gjitha keto qytete si Mitrovica dhe Brezovica e shum e shume troje te tjera Shqipetare pra une as nje here smundem te ta harroj kete Lufte
por Duhet prap Sakrifice nese kerkojm Bashkim Kombetar



Nuk ka asnjë shtet apo organizatë në botë fuqi të c'armatosin Shqiptarët sepse Shqiptarët gjithmonë kan qenë të okupuar dhe të sunduar dhe gjithmonë kan mbajtur arme për vetëmbrojtje.
I nderuar Xili ne fillim te pershendes.
Ket shkrim tendin e lexova me kuides, ne ket shkrim ju pershkruni Fshatin Vaganice e Frasher, dhe shoqrin tende te asaje ane, ne vitin 1998 ne Oborrin e shkolles se fshatit Hoxhajve ne alpet e Shqiperis kam takuar disa luftetar te liris, aty ndoshta keni qen edhe ju, por qe ajo koh kurr nuk kam patur mundesi te di me per ta ne qoft se te kuitohet diq per ate koh shkruaj, dhe me trgo.
Te pershendes me bes Shqipetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 EmptySun Apr 12, 2009 5:01 am

i nderuari Drini une nuk kam qen ne Shqiperi sepse ketu ekam pas armen dhe skam pas nevoj te shkoj meu armatoskeshtu qe nga vendbanimi im ne Iliridë / ish Tavnik e kam pas fshatin Vaganicë 1km
dhe aty kemi qene te gjithe njerezit e Mitrovices dhe rrethines te Mobilizuar

Driniii por nese te bie ndermend ndo nje emer iatyre personave nqs e njoh kisha pas mundesi mete taku
tung respekte per ty dhe per te gjithe anetart
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 70
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 EmptySun Apr 12, 2009 10:05 am

Agim Ramadani një simbol i Kosovës e i Shqipërisë

Blendi Gashi, BOTA SOT
Shënohet 10-vjetori i dëshmorit Agim Ramadani
Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Sh_b
Në kuadër të manifestimit “Ditët e Shqipes” dhe nën patronatin e presidentit të Kosovës Fatmir Sejdiu të shtunën është mbajtur një akademi përkujtimore me me rastin e dhjetëvjetorit të rënies së dëshmorit Agim Ramadani. Në këtë akademi morën pjesë ish-bashkëluftëtarë, politikanë, familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të disa institucioneve dhe qytetarë. Një fjalë rasti në emër të përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës, e mbajti mbajti këshilltari i ministrit të Kulturës, Shefi Ukaj, i cili tha se të flasësh për figurën e Agim Ramadanit duhesh të jesh në “siklet” të madh, pasi është figurë madhore e kombëtare. “Agim Ramadani një ditë kur të shkruhet historia e ardhshme politike e Kosovës si luftëtar i dalluar mesin e shumë luftëtarëve që dhanë jetën për lirinë dhe pavarësisë e Kosovës, do të shkruhet padyshim me germa të arta”, ka thënë ai.
Thyerja e kufirit, një dimension i ri i luftës së UÇK-së
Ish-komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj në fjalën e rastit tha se Kosova për të arritur lirinë dhe shtetin ka kaluar për vite të tërë nëpër kazamatet serbe, ka pasur shumë vuajtje dhe ka shumë të rënë e të plagosur dhe se çmimi ka qenë i madh. Ai tha se duke nderuar Agim Ramadanin, i cili ngërthen në vete vlerat më të mira të luftëtarit shqiptar, nderohen të gjithë të rënët për liri kudo që janë. [img:08cf]http://www.botasot.info/reklama/--ramdani[1]%20.JPG[/img:08cf]
“Ai është shquar prej një shpirti krijuesi dhe vlera krijuese, ai ka pasur në vete vlera të larta të mikut për të gjithë ata që im ka njohur dhe e kanë njohur, ai ka pasur guxim të madh të hapet ndaj të gjithëve që kanë shprehur gatishmëri dhe ka mundur të bëhet lidhje e mirë për të gjithë ata që kanë dashur lirinë dhe kombin”, ka thënë Haradinaj. “Beteja e Koshares ka vlera të mëdha, sepse ka qenë dëshmi se lufta po merr dimension shumë të madh sesa nga ato që i kishin parë deri atëherë të tjerët, duke e thyer edhe kufirin shqiptaro-shqiptar.
“Mirëpo pas 24 marsit të 1999, erdhi një dimension i ri i UÇK-së, i aftësive të veta luftarak, pra një dimension sulmues i përmasave që nuk ishin vërejt deri atëherë dhe një dimension që shënoi një kthesë të madhe në luftën tonë. Pra, thyerja e kufirit shqiptaro – shqiptar nga Brigada 138 Agim Ramadani ka edhe këtë dimension’, tha Haradinaj.
Biseda e fundit me Agim Ramadanin
Ndërkaq, në emër të veteranëve të luftës së Kosharës, Agron Isufi foli për përkushtimin e Agimit ndaj bashkëluftëtarëve dhe vendimet që sollën deri tek inkuadrimi direkt në luftën çlirimtare.
“Bisedën e fundit që kisha me më të vetëm ishte pasi që ai ishte larguar nga e shoqja... dhe fëmijët në Zvicër...”, ka përfunduar në gjysmë ai.
Ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Islam Lauka, tha se Kosova kur kujton të kaluarën dhe bijtë e vet që kanë rënë për lirinë dhe pavarësinë e saj, e ka të sigurt të ardhmen, sepse po nuk kujtuam të kaluarën nuk kemi të ardhme, por Kosova ka këtë të ardhme. Lauka tha se Agim Ramadani është një simbol që nuk i takon vetëm Kosovës, por është edhe i Shqipërisë, Çamërisë dhe gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë.
Diplomati shqiptar tha se dëshmori Agim Ramadani sheh edhe akademinë që po mbahet për të, dhe se ai është duke qeshur, sepse është thyer muri që 100 vjet më parë është ngritur në mënyrë artificiale mes shqiptarëve dhe tani flamuri me të cilin ka luftuar është në NATO.
“Unë jam i bindur që është i lumtur atje ku është, sepse Shqipëria është në NATO dhe flamuri me të cilin ka luftuar Agim Ramadani është në NATO. Atje me këtë flamur është edhe Agimi, me këtë flamur janë edhe bashkëluftëtarët e tij që kanë rënë, sepse Shqipëria në NATO do të thotë edhe Kosovë më e fortë, do të thotë edhe forcim i lirisë së Kosovës, do të thotë se në NATO do të shohë vetën edhe Kosova”, ka thënë ambasadori Lauka. Të pranishmit i ka përshëndetur edhe vëllai i komandantit Agim Ramadani, Jashar Ramadani, i cili tha se shqiptarët kanë qenë gjithmonë së bashku për luftën çlirimtare të atdheut dhe se përpjekjet për bashkimin e Shqipërisë nuk duhet të ndalen as sot.
Gjatë luftës Agim Ramadani ishte njëri ndër hartuesit e planit për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, gjë të cilën edhe e bëri bashkë me shokët e vet. Pas thyerjes së këtij kufiri, në pjesën e Kosovës, te vendi i quajtur Rrasa e Zogut, ai ra heroikisht në prill të vitit 1999.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 EmptySun Apr 12, 2009 8:10 pm

shiqoni fytyrat udbashe ,krejt udbashet e Milloshit ne pushtet,udbashi paraqet udbashet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 EmptySun Apr 12, 2009 10:48 pm

Xili shkruajti:
i nderuari Drini une nuk kam qen ne Shqiperi sepse ketu ekam pas armen dhe skam pas nevoj te shkoj meu armatoskeshtu qe nga vendbanimi im ne Iliridë / ish Tavnik e kam pas fshatin Vaganicë 1km
dhe aty kemi qene te gjithe njerezit e Mitrovices dhe rrethines te Mobilizuar

Driniii por nese te bie ndermend ndo nje emer iatyre personave nqs e njoh kisha pas mundesi mete taku
tung respekte per ty dhe per te gjithe anetart
Xili ne fillim te pershendes, ne at koh as kush nuk jepke emrin e vertet, secli kishte nje njofk, apo pseodonim, dhe ne aty kemi qen mbi 800 ushtar .
Kurse nga Vaganica kan qen me shum se 40 veta dhe ish udheheqsi i tyre, pasi nga rrethi im Anadrini nuk ishte as nje ushtar e une isha ardhur nga gjermani, une u shoqrova me ta dhe kemi kaluar shum mir.
E njeri nder ta ishte homurist.
Xili ata kan qen ushtarte e orve te para te UCK-se te asaj ane, mua po me vjen mir qe ju nuk paskit pasur fatin e tyre, qe ata e kan ber at rrug te mundimshme e me plot rreziqe, sido qoft une te pershendeti ty dhe ata e ata ishalla jan shendosh e mir.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Lufta e Kosoves: eshte harruar??? - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lufta e Kosoves: eshte harruar???
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» A eshte lufta ne prag ne IRJM ???
» Amfilohie: Lufta në Ballkan është e pashmangshme
» Pavarsia e Kosoves
» Ndarja e kosoves eshte zgjidhje,çfare o njerez qe jeni verbu
» Kushtetuta - mohon sovranitetin dhe integritetin territorjal

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: