Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11718
Age : 64
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi   Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 1:36 pm

Kam dalë në kuvertën e anijes dhe vështroj qetësisht qytetin e Barit.Pothuajse të gjithë udhëtarët kanë dalë në kuvertë.Dielli sapo ka mbyllur syrin e tij të zjarrtë.Ndërkaq qyteti i Barit ka ndezur dritat.Është i bukur.Si një hark ylberi shumëngjyrësh përgjatë vetullës së portit.Porti i tij i madh zë një hapësirë të gjerë anëdeti.Është plot me anije.Dy anije janë gati për t'u nisur për në Durrës,dy të tjera për në Dubrovnik të Kroacisë,të tjera për në Greqi.Më tej presin të tjera për në Slloveni,Mal të Zi...Me udhëtarë të shumtë.

Nën këmbët tona është deti Adriatik.Teksa nisim udhën e kthimit,më kujtohen vitet 90'të,kur shqiptarët,në vend që të festonin Vitin e RI 1991,që sapo u shkelte në derë,u ngjitën anijeve dhe u nisën ashtu siç mundën në drejtim të Perëndimit.Italia ishte porta e parë për aty.Por edhe viti 1997,ai, më i mbrapshti në historinë e postkomunizmit.Janë ikjet më të mëdha në historinë e popullit tonë,së bashku me ato të shekullit të XV-të,pas vdekjes së Skënderbeut.I kam në sy pamjet e dhimbshme të anijeve të tejmbushura me shqiptarë.Atëhere na kishte mbetur vetëm shpresa.Ndërsa stacionet e shumtë televizivë të botës i jipnin këto pamje si sensacion për shikuesit e tyre.Pamja jonë e dhimbshme,shtonte teleshikuesit e tyre ?!.Deti Adriatik,porta e ujtë për në Europë,nuk u bë vetëm urë shpëtimi,por edhe varrezë vdekjeje.Qindra e qindra shqiptarë,lanë jetën e tyre aty.Me një ëndërr të parealizuar,për një jetë më të mirë.Skeletet e tyre janë ende aty,në fund të detit,nën këmbët tona.Midis tyre edhe skelete të njomë fëmijsh dhe nënash të reja.Shqiptarët,që kanë paguar përherë shtrenjtë,paguan përsëri.Këtë herë lirinë e tyre.Dhe ëndrrën Europë.Ndërsa Europa i mbante më shumë me moral dhe me ndonjë ndihmë të vogël.Ajo kishte harruar se ishin shqiptarët ata,që,me shpatë në dorë kishin mbrojtur qytetërimin europian.Europa duhej të kishte bërë më shumë për shqiptarët.Ata e meritonin dhe e meritojnë mbështetjen e saj.Ashtu siç e meritojnë futjen në familjen e madhe të Bashkimit Europian.Shqiptarët ishin të vonuarit,por jo fajtorët.Është fakt.Askush nuk i pranoi shqiptarët me dëshirë në Europë.Asnjeri prej shteteve të saj.T'i merrte në mënyrë të organizuar.Aq sa të mundte.Edhe Italia duhej të kishte bërë më shumë për shqiptarët.Të sillej edhe më njerëzishëm me ta.Edhe rastet e rrallë të veprimeve të pahijshme të ndonjë shqiptari aty,media vendase i ka fryrë si tollumbace,duke nxitur ksenofobinë dhe racizmin.Mesa duket ishin harruar vitet e Luftës së Dytë Botërore,kur 40.000 ushtarët italianë,që kishin ardhur si pushtues në Shqipëri,pas falimentimit të Italisë fashiste,mbetën në mëshirë të fatit dhe nënat shqiptare u dolën atyre për zot,duke i mbajtur,ushqyer dhe mbrojtur prej ushtrisë gjermane,si bijtë e vet.

Oh,më pushtuan mendimet e trishtë ! Më shkëput prej tyre gjallëria e kuvertës,me udhëtarët e saj të shumtë,të gëzuar.Vapori modern i ngjan një qyteti lëvizës mbi Adriatik.Ai nuk do t'ia dijë ç'bëhet nën këmbët e tij.As për fatin e shqiptarëve.As të tjetërkujt.

Futem dalngadalë në mjedisin e tij të zhurmshëm,të hareshëm.Me mbresat e mia të veçanta gjatë vizitës në Itali.

Itali, gusht 2008.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11718
Age : 64
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi   Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi - Faqe 2 EmptyWed Oct 15, 2008 1:37 pm

Ky shkrim i botuar ne gazeten e Athines ne gjuhen shqipe, eshte paraqitur pa asnje ndryshim, pra i plote.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Vijon Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Letersi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ne vendet e kontributit boteror ne Art, Leteesi, mbresa
» Poezi Trinomi i cicërimës
» Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
» Letërsi tregime
» Letersi e huaj - Pablo Neruda

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: