Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 poemė-Rrustem Geci

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poemė-Rrustem Geci   Thu Nov 27, 2008 12:51 am

I H U A J ITė dielėn, tė hėnėn

I “bardhi” ish i zi

Tė hėnėn, tė dielėn

Njė shi puth njė shi!

Dardani e Monika

“Romeo e Zhulietė”

Monika e Dardani,

Drama ishin v e t ė

Liqenit tė Gjenevės

Dallga-dallgėn tund

Mbi varkė tė liqenit

Putheshin pa fund!

Tė dielėn , tė hėnėn

S h i t ė s i ishte i ri

Pas luleve e banakut

Monika s“ishte e tij!

Qyteteve tė Evropės

“Biznesi” s“ ka kufij

Kulmet a r r i h e n

Por drama pėrmbi!..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poemė-Rrustem Geci   Thu Nov 27, 2008 12:52 am

G J I L A N I Tpoetit, Rexhep Elmazit

I vetėm, i vetėm

si njė qytet nė shi

vrasėsi tė vrau

tek v a r g u i ri!...

Gjilanit nė kėngė

mė i m i r i djalė

Gjilanin e deshe

nė Gjilan tė vranė!

Zemra tha paguan

kėnga do tė mbesė;

tė vranė e tė shanė,

tė shanė e tė vranė!

Gjilanit nė kėngė

mė i m i r i djalė

Gjilanin e deshe,

nė Gjilan tė vranė!...G j i l a n, 1980
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poemė-Rrustem Geci   Thu Nov 27, 2008 12:52 am

S H Q I P T A R Ė T


Nėse luftėn nuk na e pranojnė

shqiptar, bėrtit me sa fuqi ke

nė dhomė, nė banjo, nė balkon

nėpėr shtėpitė tuaja tė bukura

nėpėr trotuare , nėpėr shkolla

bėrtit tek tė mbjellat tuaja

bėrtit nė rrugė, para pallateve

nėpėr qytete dhe fshatra, bėrtit,

bėrtit , me sa f u q i ke, qė tė

dėgjojė toka e qielli, bėrtit ēdo

kund ka shtypje, ēdo kund ku

ka pushtim,Kosovė,bėhu e lirė

dhe ngritu tė dėgjojnė tė rėnėt

se kėtu jemi! Dhe gjallė jemi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poemė-Rrustem Geci   Thu Nov 27, 2008 12:53 am

KĖNGĖ PĖR LIRITė gjitha kohėve gjak u dhamė

nė fushė tė betejės e punė tė rėndė

gjak dhamė pėr tokė e pėr qiell

gjak dhamė qė tė rrojmė mė mirė

Tė gjitha kohėve gjak u dhamė

qė l i r i n ė ta kemi mė tamam

me tė drejta tė njohura dhe ligje

Tė gjitha kohėve gjak u dhamė

nė Trojėn e parė Trojėn e vranė

nė Trojėn e dytė Trojėn e ndanė

nė Trojėn e tretė turqit na ranė

tė gjitha kohėve gjak u dhamė,nė

fushė tė betejės e punė tė rėndė

Rrustem Geci - Dortmund / nėntor, 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poemė-Rrustem Geci   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poemė-Rrustem Geci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: