Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Arti publicist i tė rinjve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:09 pm

Hapet njė dritare e re paraqitjeje zgjim ėndrrash e dėshirash…

“Me zemėr mė uroi, mė puthi nė faqe, kur e pėrqafova, ndjeva nė shpirt paqe”.


“L I R SH Ė M”organ periodik kulturor-letrar e shoqėror i Qeverisė sė Nxėnėsve tė Shkollės 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi” Gjirokastėr.

Botohet nė kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania me qendėr Gjirokastėr.

Nr 1 (001) E mail@ pegasi2003 yooho. com. Ēmimi 50 lekė, 1 Euro, Muaji Nėntor 2008Kjo gazetė reklamohet nėpėrmjet LIDHJES SĖ KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA dhe LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE NDĖRKOMBĖTARĖ nė shumė vende tė botės….

Ku kemi lerė

Nė ē'vend kemi lerė?
Ku na bėjnė nderė?
- Nė Shqipėri.


Po njeriu vetė,
cilė do nė jetė?
- Do vend' e tij.

Ku i duket balta
mė e ėmbėl se mjalta?
- Nė vend tė tij.


Ku munt tė gėzojė
dhe me nder tė rrojė?
- Nė Shqipėri.


Pėrse tė punojė
dhe tė lakėmojė?
- Pėr vend' e tij.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:10 pm

Po nisim njė fillesė tė reArsimi sot ka arritur nė stadet mė tė larta. Nisemi nga fakti qė, ėshtė arsim 9 vjeēar me sistemin 5+4, duke u njehėsuar kėshtu me mjaft nga vendet e tjera evropiane, qė ndjekin tė njėjtin sistem. Tė qenit tė njehėsuar me sistemin arsimor evropian na sjell mė afėr ėndrrės sonė tė vjetėr pėr tė cilėn kemi vite qė aspirojnė breza tė tėra, por na sjell njėkohėsisht detyrime e pėrgjegjėsi tė mėdha. Realiteti qė na rrethon ka nevojė pėr nxėnės tė pėrgatitur, pėr njerėz tė aftė, qė do tė bėhen promotorėt e rinj tė vendit tonė. Nė bankat e shkollės sonė, tė shkollės suaj, ulen pėrditė qindra nxėnės, duke dhėnė kontributin e tyre nė rrugėn e madhe tė dijes. Le tė jetė shkolla vendi i parė ku tė kristalizohen personalitetet krijuese e tė arkitekturės tė sė nesėrmes. Le tė jetė zėri juaj njė sinjal, qė na sjell nėpėrmjet kėsaj gazete nėj copėz tė jetės suaj, duke kontribuar kėshtu nė rritjen e traditave dhe vlerave tė mėdha (tė ēerdhes) tė shkollės sonė “Andon Zako Ēajupi”.

Kjo fillesė do tė lėjė shenjėn e saj tė mirė mbi tė gjithė ne: Drejtorinė, stafin pedagogjik, nxėnėsit.

Ju urojmė Ju, i urojmėkėsaj fillese tė re: “Rrugė tė mbarė, vazhdueshmėri dhe sukses nė misonin tuaj fisnik!”

Drejtoria e Shkollės

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:11 pm

Historiku i Shkollės sonė “ANDON ZAKO ĒAJUPI”Shkolla 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi”” qėndron mbi njė kodėr piante, qė zotėron pamjen e maleve tė Lunxhėrisė, Buretos, Malit tė Gjerė; pėrshėndet, sa ēel, sytė lagjen ”Punėtori”, “Cfakėn, Manalatin, Kalanė, Hazmuratin e njė pjesė tė lagjes “18 Shtatori”, Pazarin e Vjetėr.

Kaluan vite dhe pikėrisht kėtu nė “Bregun e Bajos” qė mbeti si kodėr historike, jo rastėsisht u ngrit shkolla e re 7 vjeēare, deri vitin e kaluar 8 vjeēare dhe sot 9 vjeēare. Shkolla e re filloi veprimtarinė mėsimore nė vitin shkollor 1952-1953, por zanafillėn e kishte mė tė hershme. Nė godinėn e shkollės sė mesme tė pėrgjithshme”Asim Zeneli” (sot) pėr mungesė lokalesh shkollore, por edhe mėsuesish, zhvillonin punėn mėsimore nxėnėsit e shkollės 7 vjeēare “29 nėntori” me drejtor z. Muzafer Asllanin.

Vinin nxėnės nga lagjet “Pllakė”, “Pazar i Vjetėr”, “Meēite”, “Hazmurat”, Lagjja”Punėtore” e tjerė. Me fletore e lapsa, qė ndaheshin mė dysh midis nxėnėsve tė shkollės pėr tė mbajtur shėnime, sepse libra e fletore nuk kishte, nxėnėsit e zellshėm pėrpinin njohuritė, tė cilat jepeshin nga mėsuesit e tyre tė dashur,

Zelli i madh. Kėshtu deri nė vitit 1952 mbaruan dhe morėn dėftesėn lirimi 283 nxėnės (thamė se zanafillėn kjo shkollė e kishte mė tė hershme nė lokalet e shkollės “Asim Zeneli”. Ndėrkohė po mbaronte sė ndėrtuari godina e re pėr shkolėn “29 Nėntori” (pjesa e vjetėr e godinės sė sotme) e para godinė shkollore nė qytetin e Gjirokastrės,

Nuk kishte gėzim mė tė madh, kur mė 1 shtator tė vitit 1952, nė “Bregun e Bajos”, zbardhi mes duartrokitjesh, haresė, zhurmės sė fėmijėve tė shumtė, shkolla e re.Kėtu vinin nxėnės tė lagjes “Punėtori” (mė e prapambetura nė qytet pėr nivelin arsimor dhe ekonomik tė familjarėve, qė kishin vuajtur shfrytėzimin tipik feudo- borgjez gjatė shekujve), 95% e prindėrve ishte analfabetė. Vinin nxėnėsit nga lagjja “Pllakė”, “Pazari i Vjetėr” nga “Meēitja” e “Hazmurati”, duke fluturuar nė kopshtet me pemė. Shkolla gumzhinte ditėn dhe natėn, sepse veē nxėnėsve tė rregullt, qė mėsonin gjithė paraditen e mbasdite mėsonin dhe dy turne tė tjerė, pa shkėputje nga puna. Mėsuesit e kėsaj periudhe ishin: Muzafer Asllani (drejtor i shkollės), Fotaq Kekezi, Lefter Dilo, Pranvera Karagjozi, Vasfie Harxhi e tė tjerė. Ata qė jetojnė, kujtojnė ata vogėlushė tė gėzuar, ndonėse tė veshur keq me ēanta prej lecke, disa dhe me nallane, qė vraponin, qeshnin nė oborrin e shkollės dhe pėrpiqeshin tė mėsonin mirė. Shkolla me kalimin e viteve u amortizua, prandaj nė vitet 1979-1980 mėsimi u zhvillua nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:14 pm

mjediset e shkollės “Pandeli Sotiri”, sepse meremetohej ēatia e shkollės. Viti shkollor 1980 -1981 shėnon njė hap tė ri tė rėndėsishėm nė ecurinė e punės nė shkollė. Realizohet pėr herė tė parė detyrimi shkollor 100%, detyrimi shkollor, qė konsolidohet plotėsisht nė vitet pasuese. Nė shkollėn tonė, pėrveē nxėėnsve tė lagjeve tė Gjirokastrės, vinin dhe mėsonin edhe nxėnės tė fshatit “Arshi Lengo” e tė zonės sė SMT. Nga kjo shkollė kanė dalė shumė talente si: Sefedin Braho,Ibrahim Braho, Selaudin Braho, Lushi Braho, Habibaj, Pano Anastasi, e tjerė nė futboll, ku, njė rol tė veēantė, ka dhėnė mėsuesi i pasionuar Lalan Habipi. Nė festivalet edhe ndėrkombėtare tė kngės u dalluan Alfred Habipi e Nilda Basha, tė cilėt morėn ēmime. Me shtimin e nxėnėsve ishte e detyrueshme dhe u bė e mundshme edhe njė shtesė godinė mė 7 nėntor 1986 duke krijuar kushte shuėm tė mira pėr procesin mėsimor edukativ. Nė kėtė shkollė kanė punuar shumė mėsues tė pasionuar si: S. Sino, A. Dedi, V. Muēo, A. Rapi, V. Gogo, H, Harshova, R. Qendro, P. Ksera, Elsa Kaēi, A. Maksakuli, D. Ēene, S. Alikaj, E. Mosko, M. Paparisi e tjerė. Nuk mund tė mos pėrmendet mėsuesi model z. Stefan Qurku, mėsuesi i pasionuar pėr fizikėn me atė kabinet qė i mbijetoi kohės deri nė vitet e tranzicionit. Nė vitet 1991-1992, nė sajė tė punės sė drejtorisė sė shkollės dhe kolektivit tė mėsuesve, preokuptimi i nxėnėsve erdhi duke u rritur. Gjithkush punonte me klasėn e tij, ku jepte mėsim, nė mėyrė qė tranzicioni tė ndihej sa mė pak. Nė vitin shkollor 1993-1994, mė 13 janar, drejtor shkolle u emėrua z. Orest Lulo, mėsues i lėndėve matematikė- fizikėer, i cili pėr dy vjet kryente detyrėn e formatorit tė kėtyre dy lėndėve. Me pėrpjekjet e tij dhe tė shokėve qė e rrethonin N/drejtorėt Fredi Mėhilli e Fatbardha Kasi, puna e kolektivit po ndiente gjithmonė rritje. Mė datėn 01.06.1994, kjo datė do tė kthehej nė njė ditė feste e gėzimi. Mėsues e nxėns do tė festonin sė bashku emrin e ri qė mori shkolla “Andon Zako Ēajupi”, emrin e patriotit e poetit tė madh tė Rilindjes sonė, emėr qė e mbajnė shumė institucione nė Shqipėri.

Nuk mund tė harrohen mėsuesit: E. Rafti, D. Ēene, S. Alikaj, R. Qendro, F. Papingji me pikturat e tij tė mrekullueshem e shabllonet e shkronjave tė alfabetit shqip e greqisht pėr klasėn e parė tė shkollės greke, qė u hap pranė shkollės sonė nė shtator 1996. Nuk mund tė mos pėrmenden, pėrveē drejtorit tė parė tė kėsaj shkolle Muzafer Asllanit nė vitet 1952-1956 dhe Anastas Bilushi nė 19556-1958, Tolo Fidhi 1958-1960, Koēo Sevo 1960-1061, Kristo Ndrico 1961-1964, Muzafer Ēuberi 1964-1970, Tonina Hida 1970-1988, Leonidha Xuhano 1988-1993, Orest Lulo 1993-1998, Katerina Dilo 1999-2001, Kudret Shehu 2001-2005, Orest Lulo 2005 e nė vazhdim tė drejtimit tė shkollės. Nga njė shkollė, e cila shihej me syrin e njerkės sot kjo shkollė ėshtė kthyer nė njė mejdis pune nėn drejtimin e drejtorit z. Orest Lulo, n/drejtore M. Simo, nd’drejtore M. Ēerepi, nė tė cilėn janė zhvilluar shumė mėsime model nė rang republike me mėsuesen e anglishtes Majlinda Rapi e L. Mandili, F. Boga, M. Shanetaj, M. Caushi, M. Ēerepi, S. Kano, T, Kano e tjerė.

Nuk mund tė mos pėrmenden mėsuesit: M. Dilo, G.Lici, I. Haskaj, E. Lango, Z. Doni, E. Muēo, M. Sinani, L. Gjoni, E. Mullaj, V. Zijai, F. Isaraj, M. Tola, F. Lamani, H. Xuhano, A. Sinanaj e tjerė, tė cilėt po kontribuojnė sot pėr edukimin e fėmijėve.

Duke u mbėshtetur nė shumė projekte pėr herė tė parė nė vitin shkollor 2008-2009 nė shkollėn tonė zhvillohet lėnda kompjuter njė ėndėrr, qė u realizua kėtė vit me njė kontigjent kompjuterash prej 12 copėsh, pra me njė kabinet informatike, bazuar nė projektin “Shqipėria nė moshėn e internetit” e akorduar nga Qeveria jonė.

Nė shkollėn tonė punohet me moton: “NĖSE DUAM PAQE E HARMONI TĖ VĖRTETĖ NĖ BOTĖ DUHET TĖ FILLOJMĖ ME FĖMIJĖT”.

Gjirokastėr, 31.10. 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:16 pm

Intervistė

Me Presidenten e Qeverisė sė Nxėnėsve tė shkollės dhe Kryeredaktoren e gazetės “Lirshėm” Sindi IslamajDonatela, redaktore e gazetės “Lirshėm”

Do tė ishte me interes pėr tė gjithė kolektivin e shkollės qė t’ju bėnim disa pyetje pėr tė dalė mė nė pah figura juaj drejtuese dhe veprimtaria juaj. E dimė shumė mirė se ju keni detyra parėsore: Sė pari pėr pėrgatitjen tuaj vetiake pėr njė pėrparim gradual e tė suskseshėm nė mėsime, por edhe pėr veprimtarinė e Qeverisė sė Nxėnėsve qė tashmė do t’i shpalosim edhe nė gazetėn, ndoshta mėtė re tė shkollave nė Shqipėri, tė titulluar “LIRSHĖM”, ē’ndjeni nė kėtė moment historik pėr shkollėn ju dhe atė mediatik, ku shkolla jonė do tė ketė zėrin e saj, tashmė.

Sindi: Ėshtė njė kėnaqėsi e madhe pėr mua tė jap intervistėn e parė nė gazetėn tonė “Lirshėm”, pasi kėshtu mė krijohet mundėsia qė t’i uroj asaj rrugė tė mbarė dhe tė provoj atė entuziazėm qė konkretizohet njė ėndėrr kaq e madhe pėr ne tė gjithė, ku do tė reklamohet gjithēka, qė ėshtė e nevojshme pėr progres. Nė kėtė gazetė qė do tė ketė pėrmbajtje nga jeta e shkollės si dhe do tė sillen rubrika tė pėrzgjedhura nga mentaliteti dhe praktika e nxėnėsve dhe e mėsuesve. Gazeta do tė jetė e hapur, stafi i saj i vėmendėshėm, vetė titullimi i gazetės ėshtė shumė intrigues… Doja tė thoshja qė, nė kohė rekord dhe me instruktim profesional ne arritėm tė nxjerrim numrin e parė…

Donatela: Si ka filluar procesi mėsimor kėtė vit, kur pėr herė tė parė kalohet nė njė system 9vjeēar? A do tė jetė vėshtirė ky lloj aplikimi?

Sindi: Procesi mėsimor si fillesė duket se ka filluar mirė nga tė gjitha aspektet. Ne po kapėrcejmė atė mentalitet qė ishte i pranishėm qė, pasi mbaron klasėn eVIII shkon nė gjimnaz… Tashmė pėr ne ėshtė bėrė mė e dashur kjo shkollė, pasi jemi ambientuar me tė kaq vjet dhe, kur tė shkojmė nė gjimnaz do tė jemi edhe mė tė rritur nė moshė e dije… pėrballohet. Kemi rreth dy muaj qė kemi filluar vitin e ri shkollor dhe shohim njė angazhim total, njė preoku[ptim tė jashtėzakonshėm tė trupės pedagogjike dhe tė gjithė nxėnėsve. Ne jemi munduar si Qeveri Nxėnėsish tė kemi gjithēka nė “dorė” nė vėzhgim dhe tė japim ndihmesėn pėr njė gjendje tė shėndoshė. Tani e veēanta pėr klasėn e IX. Nė pėrgjithėsi thuhet qė mėsimet e klasės sė nėntė janė tė “vėshtira”. Mendoj nė planin personal se janė sa tė lehta, po aq dhe tė vėshtira, pėr vetė faktin qė njohuritė, tė cilat merren janė tė pėrsėritura, por edhe mjaft tė ngjeshura. Mirė, por, prapėseprapė, ne japim maksimumin pėr tė arritur standartet e duhura.

Donatela: Nė ē’nivele janė marrėdhėniet me trupėn pedagogjike, a ka vėshtirėsi nė kėtė kontakt?

Sindi: Jo. Nxėnėsit e shkollės sonė janė mjaft tė drejtpėrdrejtė dhe gjithmonė shprehin hapur atė, qė ndiejnė dhe mendojnė. Dhe kjo nė shumicėne rasteve pritet mirė, pra pozitivisht nga mėsuesit, tė cilėt na konsiderojnė si shokė (mirėpo normalisht ka dhe pėrjashtime) (qesh).

Donatela:Ambientet shkollore a kanė kushte tė mira pėr tė zhvilluar procesin mėsimor dhe aktivitetet e planifikuara?

Sindi: Deri diku janė tė kėnqėshme. Nė pėrgjithėsi ambientet, pra gjithēka janė tė rregullta, por mbetet shumė pėr tė bėrė nė kėtė aspekt, pra kjo quhet punė e papėrfunduar. Mbjellja e pemėve dhe formimi i njė mjedisi tė gjelbėruar ėshtė prioritet. Ky projekt ėshtė nė veprime sipėr.

Donatela:Ēfarė i nevojitet tjetėr gjė madhore shkollės? Ju si Qeveri Nxėnsish a keni ndriēuar me ide?

Sindi: Njė nga punėt mė tė sukseshme, qė kemi bėrė si Qeveri Nxėnėsish, kėto tre vjetėt e fundit, ėshtė vendosja e njė uniforme, por kemi dhe mjaft “shėrbime”, qė i kemi ofruar shkollės, tė cilat kanė lartėsuar emrin e saj dhe konkurrimin me shkollat e tjera, duke dhėnė kontribut e duke treguar potencial.

Donatela:Njė nga shqetėsimet mė tė mėdha tė kohės ėshtė Korrupsioni. Si mendoni ju ka tė korruptuar nė shkollė?

Sindi:Tėkorruptuar? Nuk e di, “pra ku i dihet. Nėse korrupsioni fillon qė nė shkollėn 9 vjeēare, atėherė merre me mend se ēdo tė ndodhė mė lart! Por besoj dhe uroj tė mos ketė, pasi tashmė ne kemi dhe mjetin propogandues me emrin “LIRSHĖM”.. (QEsh)

Donatela:Doja tė na shpalosni pak vetveten pėr njė njohje sa mė tė mirė nga tė tjerėt…

Sindi: E thjeshtė kjo. Mua mė pėlqen leximi, tė shkruaj dhe tė ngrė probleme tė mirėfillta dhe t’u jap rrugėn e zgjidhjes. Paēka se ėshtė shpejt, kėrkoj tė bėhem “juriste”. E kam ėndėrr, por mos ndryshoftė kjo ėndėr mė vonė! Muzika mė pėlqen, madje kėndoj dhe vetė, se ėshtė gjėja mė frymėzuese qė mund tė ekzistojė. Jam e fiksuar pas ritmeve RNB, Hip- Hop dhe pak ROCK, por kryesisht mė pėlqen muzika greke, me tė cilėn kam fituar edhe njohje tė thellė tė gjuhės. .. Kėngėtari im mė i preferuar ėshtė Shpend Kasapi, i cili ėshtė dhe idhulli im nė kėngė, qė po tė flas pėr tė nuk do tė mbaroj dot.

Donatela: A keni takuar ndonjėherė?

Sindi: Jo, por kam gjetur njė mėnyrė tė kontaktoj dhe jam e sigurt qė njė ditė do ta takoj dhe do tė jetė njė nga ditėt mė tė lumtura tė jetės sime(qesh pėrsėri).

Donatela:Tė uroj fat!

Sindi:Faleminderit, por doja tė thosha dhe pėr hobe tė tjera tė miat: Nė pėrgjithėsi mė pėlqejnė sportet, pasi jam tip sportive. Jam e dhėnė pas basketbollit, ēiklizmit, notit, por kur ka ndeshje futbolli e sidomos, kur laun Milani, nuk e ndėrroj futbolin me asnjė sport tjetėr dhe veprimtari tjetėr.Ju e dini se unė jam e aktivizuar nėpėr tė gjitha veprimtaritė e shkollės, por mė pėlqejnė edhe veprimtaritė qė bėhen nė qytet, por fatkeqėsisht jo gjithmonė mund tė shkoj.

Faleminderit pėr sa mė informuat!

Donatela: Faleminderit dhe juve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:17 pm

E para zgjidhje e rėndėsishme: Uniforma e shkollės dhe tashmė realizimi i daljes sė gazetės “Lirshėm”

Qeveria e Nxėnėsve 2008-2009

Nga Joana LlapiQeveria e Nxėnėsve nė shkollėn tonė u themelua pėr herė tė parė pėrpara 4 - 5 vjetėve dhe ka pasur nė pėrbėrje tė saj anėtarė nxėnės rtė dalluar, tė cilėt gjatė gjithė kohės e kanė nderuar shkollėn tonė,

Kėtė vit Qeveria e Nxėnėsve pėrbėhet nga kėta anėtarė: Sindi Islamaj (presidente), Kledi Deko (Kryetar), Xhuljano Teleku (senator), Joana Llapi (sekretare), Klajdi Mema (financier), Kristina Koēo (senatore), Jani Dani (Senator), Aleksia Skėnderaj (Senatore), Kostandin Dhima (Senator), Frosina Ildi (senatore).

Qeveria e Nxėnėsve ėshtė njė “fjalė” me peshė mjaft tė madhe, por ajo pėrdoret nga tė gjithė ne fėmijėt, adoleshentėt, nxėnėsit. Krijimi i njė qeverie nxėnėsish ėshtė nxitur nga neni 12 i Kushtetutės mbi tė Drejtat e Fėmijės, e cila thotė se ēdo fėmijė ka tė drejtė tė shprehė lirshėm mendimin e tij. Kjo ėshtė ajo praktikė pune, qė ndjekim dhe veprojmė me Qeverinė e Nxėnėsve; shprehim hapur dhe pa frikė atė qė mendojmė. Nė kėtė mėnyrė godasim ato fakte qė nuk na pėlqejnė dhe mbi tė gjitha ato fakte, qė pengojnė shkollėn tonė tė eci me hapat e duhura.

Pėr tė krijuar Qeverinė e Nxėnėsve fillimisht u zgjodh njė grup pune i pėrzgjedhur nxėnėsish, tė cilėt, mė pas, u njohėn me mėnyrėn sesi funksionon kjo qeveri dhe arritėn nėpėrmjet saj tė krijojnė njė Qeveri Nxėnėsish, ku nuk ka lakmi “paraja” apo fama (siē ndodh zakonisht nėpėr qeveritė e mėdha), por ka veē sinqeritet, vullnet, dėshirė tė madhe pėr ta bėrė shkollėn tonė sa mė tė mirė dhe sa mė tė dashur pėr kėdo. Qeveria e Nxėnėsve nė shkollėn tonė filloi tė funksionojė qysh nė vitin 2004-2005, ku mėsuese koordinatore ka qenė mėsuese Moza Caushi dhe pjesėtar tė Qeverisė sė Nxėnėsve nxėnės tė ndryshėm dhe tė dalluar, tė cilėt tashmė janė maturantė mjaft tė zotė. Mė pas koordinimin e Qeverisė e mori mėsuesi Tase Kano, i cili me realizimin e koordinimit tė tij arriti tė realizonte veprimtari mjaft tė rėndėsishme. Mendojmė se gjėja mė me vlerė, qė ka arritur Qeveria e Nxėnėsve ėshtė vendosja e njė uniforme. Kjo gjė u arrit nga puna e madhe qė bėri Presidentja e parvjetshme, Eni Minxha, kryetarja Sindi Islamaj dhe senatorėt e tjerė: Ingrid Mevlani, Lizabeta Babameto e tjerė. Kjo punė kaq e madhe u pasua mbi njė projekt mbi tė cilin punoi Qeveria e sivjetshme. Ky projekt kishte si qėllim kryesor nxjerrjen e gazetės “Lirshėm”, dhe kjo siē shihet po realizohet. Kuptohet qė gjithė kjo u realizua falė punės sė pėrkushtuar tė mėsuesit koordinativ Tase Kano, Qeverisė sė Nxėnėsve dhe anėtarėve tė saj si: Sindi Islamaj (Presidentja), Kledi Deko (Kryetar), Joana Llapi (sekretare) dhe selatorėt e tjerė si: Xhuliano Qeleku, Klajdi Mema (financier), Kristina Koēa, Jani Dono., Aleksia Skėnderaj, Kostandin Dhima, Frosina Ildi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:20 pm

Planprogram i Qeverisė sė Nxėnėsve

Punohet materiali:”Analizė e veprimtarive tė vitit tė kaluar,

puna e kryer dhe cili nga parimet duhet tė na tėrheqė

nė procesin demokratik zgjedhor nė institucionet shkollore”. Shtator 2008Zgjedhja e qeverisė. Njohja e anėtarėve me tė drejtat dhe detyrat Tetor

Aktivitet nė nderim tė shenjtėrimit tė Nėnė TerezėsKongresi i Manastirit dhe rėndėsia historike e gjuhėsore e tij Java e dytė e nėntorit

Dita universale e fėmijėve

Festat e 28-29 nėntorit

Dalja e gazetės “Lirshėm”Dita botėrore kundėr AIDS Dhjetor 2008

Funksionimi i Ansamblit tė shkollės

Aktivitete me rastin e festive tė fundvitit

Ndėrmjetėsimi ndėrmjet moshatarėve Janar 2009

dhe mėsuesve. Respekti i gjithanshėm.

Ekspozitė pikture Shkurt

Dita Ndėrkombėtare e gjuhės

Takim poetik Mars

Festat e 7 – Marsit

Pasdite shkencore Prill

Aktivitete pėr festėn e 1 qershorit Maj - Qershor

Aktivitet me rastin e mbylljes sė vitit shkollor Qershor

VEPRIMTARI KULTURORE PĖR VITIN SHKOLLOR 2008 -20091. “Dita ndėrkombėtare kundėr dhunės ndaj grave” (Datė 25 nėntor ).

2. “Dita Ndėrkombėtare e Solidaritetit me popullin palestinez” (Datė 30 Nėntor).

3. “Dita Botėrore e ludės kundėr AIDS-it” (datė 1 Dhjetor).

4. “Dita Ndėrkombėtare pėr zhdukjen e skllavėrisė”( Datė 2 dhjetor).

5. “Dita Ndėrkombėtare e invalidėve” (Data 3 dhjetor).

6. “Dita Ndėrkombėtare e vullnetarėve pėr zhvillimin social dhe ekonomik” (datė 5 dhjetor).

7. “Dita ndėrkombėtare e antikorrupsionit” (datė 9 dhjetor).

8. “Dita Ndėrkombėtare e solidaritetit kombėtare” (datė 20 dhjetor).

9. “Dita ndėrkombėtare kundėr duhanit” (31 Maj).

10. “Dita Ndėrkombėtare e fėmijėve tė pafajshėm”( datė 4 qershor).Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:21 pm

Rrethet shkollore gjallėrojnė veprimtarinė dhe nxitin iteligjencėn

nga Kledi Deko,Viola KėndellaNė shkollėn tonė “Andon Zako Ēajupi” si nė ēdo shkollė tjetėr ka rrethe tė lėndėve tė ndryshme. Rrethe tė tilla janė pėr lėndėt shkencore dhe ato shoqėrore. Nė kėto rrethe bėjnė pjesė: rrethi i fizikės, matematikės, kimisė, letėrsisė, historisė, gjeografisė e tjerė. Njė nga rrethet qė ka mė shumė rėndėsi ėshtė rrethi i gjuhėve tė huaja si: anglisht, frėngjisht dhe italisht. Shpesh herė kėto rrethe organizojnė konkurse ose veprimtari tė ndryshme, tė cilat kanė si synim vėnien nė dukje tė gjuhėve botėrore. Anėtarė tė kėtyre rretheve janė vetė nxėnėsit nga klasa e pestė deri nė tė nėntė. Nė njė datė tė caktuar realizohen mbledhje tė ndryshme, ku marrin pjesė kėta anėtarė, por edhe mėsuesit tė cilėt japin lėndėt pėrkatėse, sipas emėrtimit tė rretheve. Gjatė mbledhjeve diskutohen vėshtirėsitė, qė hasen gjatė orėve tė nėsimit dhe konceptet qė janė tė pakuptueshme nga nxėnėsit, qė kanė vėshtirėsi nė kėto lėndė dhe pėr mėnyrėn sesi duhet t’i ndihmojnė ata pėr tė ecur me njė hap me tėrsinė e klasės. Ndėr mėsuesit qė drejtojnė kėto rrethe nė shkollėn tonė janė: Merita Dilo, Tase Kano, Mimoza Caushi, Majlinda Shametaj, Ilir Kaso, Matilda Ēerepi, Lica Lici e tjerė. Ndėr anėtarėt mė tė mirė dhe mė aktivė janė renditur nxėnėsit, qė janė pėrgjithėsisht nxėnės tė dalluar dhe tė aftė pėr njė diskutim e kontribut sa mė tė mire nė kėto rrethe. Kėta anėtarėjanė tė shumtė, midis syresh veēojmė: Arbiola Karalli, Ani Shametaj, Altin Ajdini, Joana Llapi, Kledi Deko, Hasan Sheno, Ermela Agalliu, Ledja Bishi, Ergys Mandili, Ernela Agalliu, Viola Kėndella, Femina Abazi, Sindi Islamaj, Grigor Muēo, Xhuljana Teleku e tjerė.

Pas ēdo mbledhje shihet rezultati nė lidhje me kushtet dhe objektivat e vendosura, ky rezultati nė shumicėn e rasteve ėshtė pozitiv, por ka dhe raste tė veēanta qė rezulton edhe negativ. E rėndėsishmja ėshtė nxjerrja e rezultatit faktik dhe tentativat pozitive pėr pėrmirėsim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:22 pm

Dy kėndvėshtrime pėr njė objektArbiola Karalli

Qyteti im i Gjirokastrės ėshtė ndėrtuar nė shpatin e Malit tė Gjerė. Nga larg ajo i ngjan njė shqiponje nė fluturim. Nė mes tė saj qėndron kalaja madhėshtore e Argjirosė. Gjirokastra ėshtė njė qytet me vlera tė rralla arkitektonike. Ajo ėshtė pasuri e UNESCOS. Rrugėt e saj janė tė shtruara me kalldrėm. Nė kėtė qytet jetojnė njerėz bujarė dhe tė kulturuar. Nga gjiri i kėtij qyteti kanė dalė njerėz inteligjentė. Ka nxjerrė shumė figura tė shquara tė penės dhe tė pushkės. Pėrmendim midis syresh shkrimtarin e madh Ismail Kadare, gjuhėtarin e madh dhe tė shquar Eqrem Ēabej, emrin e tė cilit e mban Univertsiteti i Gjirokastrės e shumė e shumė tė tjerė shkrimtarė, patriotė, luftėtarė e diplomatė. Nė vitet e demokracisė qyteti im ka pėsuar ndryshime si ēdo qytet i Shqipėrisė. Janė hapur shumė aktivitete biznesesh tė fuqishme, tė cilat kryejnė njė aktivitet tė rėndėsishėm pėr progresin demokratik dhe ekonomik tė qytetit tonė. Kjo ėshtė Gjirokastra ime dhe juaja me pak fjalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:22 pm

Metaforė “gurė mbi gurė”

Gjirokastra, qyteti im

nga Juvelta Maze

Tė soditėsh Gjirokastrėn nga Kalaja dhe Kėculla, pikat mė tė larta tė qytetit, ėshtė dhe do tė mbetet njė dukuri shumė e veēantė, sepse ėshtė shumė e vėshtirė qė ta shikosh tė gjithė, ashtu siē e dėshiron. Kjo ėshtė nė fund tė fundit Gjirokastra, qyteti, qė duhet vizituar patjetėr. Njė qytet pėrballė malit me njė pamje mjaft mbresėlėnėse dhe njėkohėsisht mbėshtetur nė njė shpatull mali. Gurė dhe mure, ēati dhe oxhaqe, shkallė e harkate, sokakė dhe kalldrėme guri, sofate e porta tė vjetra, qė s’mbahen mend kur janė ndėrtuar. Gjithēka kėtu pėrmblidhet me njė metaforė “gurė mbi gurė”. Qyteti me imazhin e tij tė gurtė, herė real e herė fantazmagorik, duket sikur ka dalė nga pėrrallat, ngjan sikur ėshtė ngritur pėr tė zgjuar ide tė mėdha, tė tėrheq si magnet me atė grinė e pėrhershme dhe mbizotėruese, qė s’ėshtė tjetėr, veēse ngjyra, e cila tregon vjetėrsinė e gurit dhe tė vetė qytetit, si njė tempull guri.

Nė kėtė qytet vihet re njė ndryshim pozitiv nė rikthimin e ēekanėve tė gurėpunuesve nė ndėrtimine rrugėve tė saj, tė cilat janė krenare pėr kėtė qytet (qytetin tim). Akoma mė shumė pėr qytetin tim do t’ju tregoj, pasi ta keni vizituar.

Gjirokastra ime ėshtė shumė e bukur,

qėndisur me gurė, ngjason porsi flutur.

Pranė dritares rri dhe mendoj:

Gjirokastra ime, padyshim, do tė ndritojė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:22 pm

Nė fokus : Ēėshtje tė mėsimdhėnies

nga Matilda ĒerepiNė qendėr tė vėmėndjes sė mėsuesve dhe tė tė gjithė hallkave tė arsimit sot ėshtė pėrsosja e strategjisė sė mėsimdhėnies e mėsimnxėnies. Prej vitesh tashmė punohet me strategjinė “Me nė qendėr nxėnėsin dhe rezultatet e nxėnėsve”, metodologji, qė ka rezultuar e sukseshėme dhe frytdhėnėse nė sinkronizim tė plotė me hapat pėrpara qė ka hedhur arsimi ynė si dhe me kėrkesat e kohės. Prej kohėsh nė arsim ėshtė studiuar dhe provuar se nxėnėsit i pranojnė e i pėrvetėsojnė mė mirė njohuritė duke qenė vetė aktorėt kryesorė tė orės sė mėsimit. Harmonizimi i mirė i metodave e teknikave bėn qė nė klasė tė zhvillohet njė mėsim gjithėpėrfshirės, ku asnjė nga nxėnėsit nuk ndihet i pėrjashtuar. Rezultatet kanė qenė tė mira dhe me kategoritė e nxėnėsve tė dobėt, tė cilėt te mėsimdhėnia tradicionale ndiheshin tė lėnė “pas” nga nxėnėsit e tjerė. Nė mėsimdhėnien e sotme njė rol tė rėndėsishėm zė dhe pėrdorimi i bazės materiale me shfrytėzimin e saj me efikasitet tė lartė duke ua konkretizuar nxėnėsve njohuritė nė praktikė. Njė ndėr faktorėt e rėndėsishėm tė mėsimdhėnies, ndėr tė tjera, ėshtė dhe stafi pedagogjik, pėrgatitja shkencore e tij nė mėnyrė qė te nxėnėsit tė transmetojė profesionalisht njohuritė e lėndės. I rėndėsishėm ėshtė dhe komunikimi, i cili ėshtė vendimtar nė disa raste pėr tė arritur dhe rezultate tė mira dhe pėr tė krijuar partneritet tė qėndrueshėm. Mbi kėtė temė nuk janė kurrė tė tepėrta pėrvojat individuale, argumentat dhe mbi tė gjitha demokratizimi nė arsimin tonė. Kalojmė nga mėsuesi tradicional tek mėsuesi bashkėkohor, i cili ėshtė i ndjeshėm kundrejt nxėnėsit tė tij dhe jo thjesht njė mėsimdhėnės.

Vijon nė numrin tjetėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:23 pm

Problemore

Rubrika : SHQETĖSIMEFemina Abazi, klasa e IXBTė gjithė ne jetojmė nė njė planet qė quhet TOKĖ dhe tė gjithė jemi tė barabartė. Shqetėsimet janė njė ironi fati pėr ēdo ditė, orė, sekondė tė jetės njerėzore. Viktimat nė kėtė mes jemi ne fėmijėt, qė pėrballemi ēdo ditė me to, por mė shumė adoleshentėt, qė nuk mundt’i kuptojė ēdo njeri. Unė jam njė adoleshente nga shkolla 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi”. Ēdo nxėnės ashtu si dhe unė has gjithmonė shqetėsime. Nė disa raste e kuptojmė qė shkaktarė tė kėtyre shqetėsimeve jemi ne, por edhe mėsuesit, tė cilėt nuk mbeten pas. Mėsuesėt janė ata, qė na lėndojnė me fjalė dhe veprat e tyre, sikur ne tė ishim njė send pa vlerė, prandaj edhe ne nervozohemi nė njė farė mėnyre. Ky ėshtė botkuptimi ynė dhe pse mund tė jetė i gabuar. Shqetėsimet kryesore, qė ne hasim pėrditė janė: Mosmarrėveshjet Mėsues - Nxėnės, Nxėnės - Nxėnės, fyerjet e ndryshme, gjithashtu dhe pėrdorimi i dhunės fizike. (Kjo e fundit rrallė dhe ka pėrjashtime pėr pjesėn mė tė madhe tė mėsuesve). Pėrveē kėtyre ne e duam ambientin e shkolės mė tė pastėr, mė tė bukur, duke e gjelbėruar atė, duke mbjellė pemė dhe jo duke i prerė ato. Shqetėsimet tona nuk kanė fund, prandaj unė po i mbyll kėtu, duke menduar se kam thėnė mė kryesoret. Shpresoj qė mėsuesit, mėsueset apo dhe vetė nxėnsit tė mos jenė keqkuptuar dhe gjithashtu po shpresoj t’i lexojnė mirė shqetėsimet tona duke vendosur diēka nė mendje.

Ju faleminderit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:23 pm

“Shkolla ėshtė drita e jetės”. Tė veshim uniformat e shkollės dhe tė dimė tė komunikojmė nė radhė tė parė pėr veten, pastaj pėr tė tjerėt.Uniforma dhe mėnyrė e komunikimit nėshkollė

nga Liljana Golemi, klasa e IXB

Tė gjithė nė kėtė botė jemi tė barabartė dhe kemi tė drejta tė barabarta. Por secili nga ne mund tė ketė ekonomi ose veshje mė tė mirė. Nxėnėsit qė mund tė kenė kėto veēori, tė cilat i pėrmenda pak mė sipėr ndihen mirė, por ka nga ata nxėnės, qė nuk kanė mundėsi pėr tė ndėrruar veshjet e tyre ēdo ditė dhe nė kėtė mėnyrė ata e ndiejnė veten paksa ndryshe nga tė tjerėt. Por qė tė gjithė tė ndjejmė se jemi tė barabartė dhe ēdo ditė mos tė vrasim mendjen se ēfarė do tė veshim. Uniforma ėshtė zgjidhja e tė gjitha kėtyre, pėrveē faktit qė na bėn tė dukemi nxėnės tė vėrtetė. Ndoshta kjo fjalė nuk u pėlqen tė gjithėve, por duhet tė kuptojmė qė ēdo veshje pėrshtatet me vendin nė tė cilin ndodhemi. P.sh. njė minifund dhe njė bluzė e hapur nuk mund tė vishen nė shkollė, sepse vėmendja e tė gjithė djemve tė klasės largohet nga mėsimi dhe shkon tek ato bluza tė hapura, sikur ato tė ishin tema kryesore tė mėsimit… Jo vetėm njė uniformė na bėn ne tė dukemi tė edukuar ose tė kulturuar, por mėnyra e tė folurit ėshtė ajo, qė tregon sesi secili prej nesh shfaq veten e tij. Ne nxėnėsit e tepėrojmė ndonjėherė ”me tė folurin e tmerrshėm”, kryesisht djemtė, tė cilėt mendojnė se tregojnė zgjuarsi ose trimėri, por duhet tė dinė se zgjuarsia tregojnė ata, qė flasin si nxėnės tė kulturuar e nuk marrin nėnat nėpėr gojė, sepse janė ato qė i mėsojnė tė hedhin hapat e para; i mėsojnė tė flasin e tė dinė tė respektojnė tė tjerėt. Do tė doja t’ju thoja tė gjithė nxėnėsve se ne jemi e ardhmja e Shqipėrisė dhe kemi pėr ta bėrė Shqipėrinė njė Shqipėri Evropiane. Ta tregojmė veten tonė si njerėz tė kulturuar dhe t’u tregojmė tė gjithėve qė Shqipėria do tė arrijė atje, ku kemi dashur gjithmonė, por vetėm nėse ne dimė si tė veprojmė.

“Shkolla ėshtė drita e jetės”. Tė veshim uniformat e shkollės dhe tė dimė tė komunikojmė nė radhė tė parė pėr veten, pastaj pėr tė tjerėt.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:24 pm

Krijimi ėshtė art i veēantė dhe ne nė kėtė rrugėtim tė bukur jemi nisurLe tė zgjojmė ėndrratShpėrthimet poetike kėrkojnė qė tė administrohen dhe tė nxiten. Nė redaksinė e gazetės « LIRSHĖM » kanė mbėrritur mjaft krijime tė nxėnėsve, qė shprehin ndjenjėn me njė temanikė tė larmishme. Duhet tė nxiten kėta nxėnės tė talentuar. Madje kjo rubrikė krijon premisėn pėr tė parė nivelin krijues tė nxėnėsve dhe ėshtė njė ballafaqim publik midis nxėnėsve tė shkollave 9 vjeēare. Shpesh herė ndiqet njė praktikė e gabuar. Bėhen konkurse, apo prezantime tė krijimeve nė « FJALA POETIKE » dhe juritė, nuk kanė nė pėrbėrjen e tyre njerėz tė penės, poetė, shkrimtarė tė afirmuar. Shpesh ata, qė do tė fitojnė janė pėrcaktuar mė parė. Kjo praktikė duhet tė eliminohet.Ledion Qendro

Dėbora bie lehtė ,

si vesa pėrmbi gjeth,

e butė e brishtė,

re vogėl.

Ē’kam frikė

se mos mė vdesė…

Dėbora bie lehtė,

si flutur e zbardhur.

Mė dehu kjo natyrė

me flutura mbuluar…MonotoniE njėjta zhurmė

nėpėr rrugė …

Mė mėrzitur

hapat e kalimtarėve,

tė gjithė, pothuajse,

ecin me njė ritėm,

Tė njėtat fytyra,

Pothuajse, ēdo ditė,

m’u mėrzitėn rrugėt

dhe njerėzit hipokritė.* *

Natėn tė gjithė humbasin nėpėr ėndrra,

ndėrsa unė gjumin sfidoj.

Flas me hėnėn, me yjet, me qiellin,

ndryshe nga tė tjerėt,

zgjuar ėndėrroj.

Pres njė yll tė kėputet e tė bjerė

e unė atė ēast tė shpreh njė dėshirė,

Tė thėrras emrin tėnd me qindra herė

e tė vazhdoj tė ėndėrroj nė errėsirė.Hasan ShenoSi njė tingull muzike “fjala nėnė”

rrjedh nga shpirti fėminor.

Shpirti i nėnės, shpirt i pastėr,

ka pėrbrenda njė det “Hyjnor”…Malli pėr atdheunVite kanė kaluar,

larg nė vetmi,

por s’tė kam harruar,

e dashura Shqipėri.Rrugėt me kalldrėm

mė shfaqen nė sy,

fytyrat e njerėzve

i shoh tek ty…

Kur ndodhesh larg

mėrguar.

Ēdo tė thotė Atdhe,

ke pėr ta kuptuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 11423
Age: 56
Vendi: Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi: Poetry
Registration date: 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:24 pm

Liljana GolemiNė natėn me hėnė

vallėzoj rreth yjeve,

nė ajrin e pastėr,

kėndoj rreth maleve e pyjeve,…

Nė ditėn plot shkėlqim

fluturoj rreth qiejve

dhe veē me pak fjalė

gjithė jetėn adhurime…

Femina AbaziPse vallė kjo botė plot ngjyra,

po mė duket si shtrigė me 100 fytyra?

Pse vallė sot, kur qielli ka kaltėrsi,

sytė e mi shohin bardhė e zi?

Zemra ime po tretet ngadalė,

pėr njė dashuri qė koha e ka ndalė.

Pėr ty, i dashur, po vajtoj,

tė ulem nė gjunjė e tė kėrkoj,

tė mos harrosh atė dashurim,…

Mallkuar qofshin sytė e mi,

mallkuar qofsh dhe ti

qė shpirtin ma le nė lėndim…

mė shkatėrove zemrėn…

Lamtumirė, ti qė mbete vetėm njė emėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com Online
 
Arti publicist i tė rinjve
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: