Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 poet tė mėdhenj shqiptarė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:51 pm

EMIGRIM

Moēėm e patėn thėnė troē:
“plakut veē pordhėn mos t’i dėgjosh".
Larg dheut tėnd, sipas tė huajve
Kur mos qėndro prapa kuajve!
49
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:51 pm

BOSHLLĖK

Pėrqėndrohu nė qetėsi
Sheh veten nė njė botė tjetėr
Dhe kėshtu provo tė bėsh mė gjatė
Provo me ditė e me natė
Boshllėk!
Provo tė rrish nė qetėsi
Vetja s’tė duket mė njeri.

50
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:52 pm

VLERA E KOHĖS

Kohėn konsumojnė ata qė punojnė
Se kohės ia marrin minutat, orėt
Kohės i mbesin borxhli gjithė jetės
Njėrėzit e lapsit dhe penės.

Koha flori ėshtė pėr tė gjithė
Populli e ka thėnė moēėm
Por vlerėn e kohės a e dinė
Ata qė s’i kanė sekondė borxh kohės?

51
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:52 pm

QĖLLOFSH NĖ DERĖ TĖ MIRĖ”

“Ti ishe nga derė e mirė…”


Derėn vetė e pėrplase
Mbylle dritare,
Palose kanate
Gozhdė u vure qepenave
Ēatisė ia theve tjegullat
Gardhet bėre mullar
Mbylle derėn tėnde
Atė buzėnatė ti i ndėrtove barikadė
Qėnies tėnde gjithė inat.
Gardhe tė reja gozhdove po atė natė
Tjegulla tė tjera mblodhe fshat mė fshat
Qepenat i montove prapė
Kanatet u vunė sėrrish
Dritaret u hapėn ngadalė
Por dera qė t’i pėrplase
Nuk u hap mė atė natė
Dhe ti me inat e shembe prapė…
Qė nga ajo kohė mbete nė derė tjetėr
Lutesh e lutjet e tua s’kanė tė sosur
Zotohesh s’e s’do tė pėrplasėsh mė derė
Kurė s’ke pėr t’u inatosur.
Por dera qė ėshtė derė e mirė
Hapet pėr atė qė e mbyll ngadalė
Dera e shtėpisė ėshtė e tillė
Tė mbyllet e s'tė hapet mė.
Kujdes me derėn o njėrėz
Mos e pėrplasni kurrė me inat
S’e dera qė ju me forcė e mbyllni
Mund t’ju lėrė pėrherė jashtė.
Mos harroni trokitjen nė derė
Kur derės ia keni nevojėn
Dera e shtėpisė nuk ėshtė thjesht derė
Qė vetėm zėvendėson rojėn.
Nė dėgjofsh tė thuhet “nga derė e mirė”
Turresh me vrap tė trokasėsh nė atė derė
Por kur t’i harron veten nga ē’derė vjen
Dera ku troket tė bėhet veē barrikadė.

U shtofshin dyert e mira!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:52 pm

NĖ DY KOHĖ

Det i ftohtė
Rrezet bien thikė
Rrėra e thatė
Mbi kokė Varna
qė rrėshqet e zhurmshme
kalėruar mbi frymė pushuesish
pėrballė nė njė kodėr njė Kala
qė flet pėr histori pushtuesish…

Rrugės pėr nė det njė Luan i ēimentuar
Mbeti gojėhapur rrugėn pėr tė treguar.

Varna 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:53 pm

KARTMONEDHA

Aty shoh fjalė
Shoh djersėn qė kullon rrėke
Shoh gjak
Mund, lodhje edhe fat
Aty pikturohet jeta
Ndoshta jo me moshėn e saj
zė vend parcelizuar nė hapėsirėn e katėr cepave
ngjeshet nėn shifra, lyer me bojė
Dyfytėrėsi stampuar!
Dhe zė e mendoj pastaj
zė e kujtoj gojėdhėna,
ndėrtoj minihistori
me shenja skllevėrish,
gishta mbretėrish,
pamje bedenash,
rrugė tė pabitisura
kolona Tempujsh
njėrėz tė vdekur, njėrėz tė gjallė
dhe mendjen bėj ēorap,
asgjė s’vendos, asgjė s’fus nė thes
nga tėrė ky “kėrkim” ku jam pleks.
54
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:53 pm

MUZEUM

Direkėt ngulur thellė nė tokė
Trarėt nxirė flejnė nėn ēati
Dy “V” mbajnė shtrėnguar fort
Atė prag tė vjetėr, atė shtėpi.

Njė tufė rrezesh krihen nė dritare
Dera e rrėndė pėrkulet me respekt
Era lėshon puhizėn stendave varė
Aty ku historia sot brezave u flet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:54 pm

LULE

Dy rrokje
Tre gėrma
Njė fjalė,
Ku L- ja pėrsėrit veten e saj
Ndoshta, si dhuratė pėr bukurinė e rradhė.

56
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:54 pm

INTEGRIM

Rri e vėzhgoj i hutuar
Bukurinė qė shtrihet pambarim
Mas me sy e me pėllėmbė
Parkun qė zgjatet si njė qilim.
Lule,
gjithėfarėsoj ngjyrash
zogj qė kėndojnė papushim
flutura qė lodhen, pushojnė e luajnė
rreze qė flenė mbi shatėrvan
tė gjithė si njė kor, si njė familje
unė dhe njė mizė diē bluajme
unė dhe ajo mizė ngjajmė tė huaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:54 pm

PERSIATJE

Kur ē’do gjė tė ecėn mbrapsht
Kur dita tė lodh
Kur trupi yt dehet
Kur koka tė djeg valė
Shko diku ku ėshtė qetė
Dėgjo vetėm frymėmarjen
por me heshtjen mos u bėj palė

mos u pajto me pushtetin e errėsirės,

se ia kėput fijet dritės!


58
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:55 pm

ĖNDĖRR

Aty ku ndodhem unė
Nė fakt ku je edhe ti
Ndėrtoj pallate
Katet lartėsoj nė sekondė
Fusha stolis
Male qeth
Botėn t’a sjell nė dorė
Pastaj hap sytė edhe qesh
Se prej teje kėtė ėndėrr e pata peshqesh.

59
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:55 pm

LONDĖR

As mal, as kodėr
Vetėm fushė
erė dhe pak vapė
shi qė tė bėn ēdo stinė dush
Londėr.

Qėndėr e botės, metropol qė lėviz
Veriun, Jugun tėrė Botėn bashkon nė njė pikė
Aty mbi Tamiz.

Rrugė qė tokės, nėntokės, qiellit, oqeanit
kapilarė u shtojnė ēdo ditė
nisen e zbresin nė Londėr.

Aty ditėt, muajt, vitet, shekujt
dėshmojnė historinė lirshėm librave, muzeumeve
qetėsojnė tė gjallė e tė vdekur.

Aty edhe gjuha ime, mes dyqind tė tjerave
Flitet nė rrugė, nė shkollė e komunitet
Londėr, tė falemi pėrjetė.

Unė njė lėvizje digitale nė kėtė vrull
turrem t’i bashkohem ecjes sė Kohės
Mirėnjohje Londrės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   Sat Nov 29, 2008 9:55 pm

PA TY E DASHUR

Kafen qė piva pa ty
Kafen me emrin “Moka”
Mezi e kam gėlltitė
Pa TY kafja s’shkoka.

Nė kafenė qė ndejta deri vonė
Djersė tė ftohta mė zbritėn nė trup
Njė foto mbeti e syve tė mi pronė
U pėrlota mbi tė pėr turp.

Nė xhamin e ftohtė tė dritares pėrballė
Thinjat ndriēonin si neonė
Pse kafenė mė le t’a pi nė vetmi mbrėmė?
Tregomė tė lutem, tregomė!

Kafenė qė pij pa ty
Tė ftohtė, tė ngrohtė, apo “Moka”
E kuptoj pėrditė e mė mirė
Pa TY asnjė kafe s’shkoka.Fatmir Terziut:

ECJE NĖ QELQ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poet tė mėdhenj shqiptarė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poet tė mėdhenj shqiptarė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: