Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 2694
Vendi: Zurich
Registration date: 26/08/2007

MesazhTitulli: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Sep 16, 2007 5:27 pm

Para se gjithave mendoj kushtet dhe depresioni ka te bej qe njeriu nuk gjen rrug zgjithej dhe kalon deri ne vetvrasje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GocPejone
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve: 372
Age: 95
Vendi: Matiqan
Registration date: 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 12:17 am

sepse ata mat vjetrit si kuptojn e as sju lojn rend mu shpreh. friga. keqtrajtimi. etj etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 10:59 am

Ka te beje depresioni,pajtohem me mendimin e Anna:


Ka t'beje edhe vete koka e ''aty '' (q'gjen nje) munde te themi nje ''KOD'' ne koken e ty,e pajtohet me ate ''KOD''e mendon se e gjithe jeta.(bota) eshte ''KOD-i'' qe krijon ne koken e vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Sep 17, 2007 1:46 pm

Ka arsye te shumta ,depresioni,varferia e skajshme ,bile para nje kohe kam ndegjuar ca raste se edhe per dashuri ,hmmmm kete se paramendoj dot?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Thu Nov 22, 2007 5:33 pm

Une mendoj se te vesh dore mbi veten eshte qmenduri. Po edhe kam lexuar se pa kaluar njeriu ne afekt nuk mund te vetevritet. Afekti eshte gjendje krize shpirterore ate moment kur njeriu nuk ka kontroll me mbi veteveten. Sidoqofte vetvetrasja nuk eshte zgjidhje e problemeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1192
Registration date: 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Jan 27, 2008 6:28 pm

Une mendoj se njerzit kur ju ik truri dhe ne raste kur nuke eshte ne gjendje te kontrolloj veten ben vetvrasje ,se ndodhin me se shumti tek te te dashuruarit te cilet i ka ndar fati?
Shkaqet psiqike,ndryshimet psiqike personalete individi qojn ne rritjen e vetvrasjes:
Shkaqe biologjike,zvogelimi i serotinit ne tru qon ne rritjen e vetvrasjes:
Problemet familjare,ketu kemi raste te hasim ne vetvrasje ne baz te gjakut apo si qe jan ber si shprehi e cila gje rit numrin e vetvrasjeve:
Smundjet fizike,Kanceri,AIDS,smundjet e zemres.Kur personat mendojn qe vuajn nga keto smundje bejn vetvrasje.
vetvrasjet jan dem i madh me rendesi eshte qe ata te verehen me koh apo te zbulohen sa me heret,ata mund te sherohen me ane te terapive te ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Mon Jan 28, 2008 12:01 am

pajtohem me shkaqet qė ju pėrmendet mė lart,ato janė ndėr shkaqet,por shkaku kryesor ėshtė tregues i fuqishėm:Kur agresiviteti mbretėron mbi epshin e dashurisė njeriu kalon nė qmenduri dhe vetėmatėhere njeriu kalon nė aktin e vetvrasjes:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Feb 10, 2008 5:29 pm

Ndjenja e tė qenurit i vetmuar dhe pandihmė, Traumatizimi, tė dalurit nga binarėt e jetės dhe joperspektiva e mėtutjeshme, Konfliktet nė raportet njerėzore, sėmundjet psiqike ose fizike, depresionet, tė gjitha kėto ose kombinimi i tyre munden tė qojnė nė ndėrmarrjen e kėtij hapi i cili nuk ėshtė dhe nuk mundet tė jetė zgjidhje me Vetėvrasje.

Keto jane ca shkaqe qe mund te shkohet dhe ne vetvrasje........!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sun Feb 10, 2008 6:27 pm

janė kėto shkaqet tė cilat ju i keni cekur,por tė cilat qojnė nė sėmundje mentale,ndryshe njeriu nuk mund tė merr vendim pėr njė akt tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Numri i postimeve: 1894
Registration date: 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 13, 2008 1:45 pm

Kjo teme e lansuar nga Anna eshte per tu pershendetur pasiqe kjo ēmenduri e te vepruarit eshte teper aktuale per fat te keq. Vetevrasja eshte fenomeni me apsurd i cili edhe ne kete shekull gjene permasa jashtezakonisht te medha. Sipas te dhenave te psikologeve shkaqet e vetevrasjeve, jane te natyrave te ndryshme sikurse ēeshtjet sociale dhe ekonomike, dashuria e deshtuar, stressi, dhuna ndaj tyre. Ne te shumten e rasteve jane disa nga arsyet qe i detyrojne te rinjet sidomos femrat ti rreken litarit dhe helmit. Eshte kaq apsurde dhe tragjike pasice enigmen per vdekjen e tyre e marrin me vete ne varr. Te shtyre nga skamja dhe varferia ata ne te shumten e rasteve i jane drejtuar litari helmeve te ndryshme dhe ujerave te Vardarit. Fatkeqesisht eshte e "modes", qe njerezit e moshave dhe gjinive te ndryshme "rahatine", ta gjejne duke mbytur veten, duke harruar se nje veprim i tille edhe me shume thellon hendekune problemeve dhe pasojave per gjthe te tjeret pas tyre. Duke harruar se nuk mbyllin asnje kapitull te halleve dhe problemeve te tyre por e lejne te hapur nje plage aq te thelle qe sdo arrije te fashitet kurr. Harrojne se jeten nuk e sollen vete dhe as qe duhet ta privojne. Duajeni jeten per tju dasht edhee ajo juve. Daut Demaku me te drejte ka thene : Njeriu nuk rron dy here, por ka shume nga ata qe nuk dine te jetojne nje here.

Stop krimit "pa" kriminel.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Sat Feb 16, 2008 11:37 pm

Cdo shkak i vogel apo i madh, varesisht se cilin njeri e godet mund te behet "viktime" e vetevrasjes. Ndokush mund te vetevritet nga frustacionet, ndokush nga endrrat e teperta te parealizueshme, shpresat e dikurshme, dashuria, obligimet , borxhet...... por ndokush mund te beje vetevrasje edhe per ndonje zenke qe ka pasur me nenen dhe familjen e tij. Pra ka shume shkaqe qe vijne deri tek vendimi final i vetevrasjes dhe si te tilla nuk kane shume rendesi, me rendesi eshte si te luftohet!?
Une mendoj se eshte kjo menyra me e mire per tu larguar nga vetevrasja: "te kenaqesh me caktimin tend ashtu sic eshte dhe nese ndonje dite rrete e zeza kane pushtuar qiellin tend, prit dhe mos u dorezo, se ndokund do shfaqet rrezja e diellit".

Kush zbaton kete fjali eshte njeriu me i lumtur ne bote!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Tue Feb 19, 2008 9:12 pm

Njerezit nuk mund te zgjedhin se qfar duhet te jene ne kete jete ( nga pamja, sepse dikush tjeter e percakton kete), e njejta gjej vlen edhe per "rolin" qe do te luajme ne kete jete, pra s'mund te zgjedhim. Por, ne mund te zgjedhim qendrimin ton, menyren se si ta luajm kete "role". E thashe kete, sepse ka shume raste qe shkojne ne vetvrasje per arsye se kane paknaqesi me ate qe jane, me ate qe u eshte ofruar nga jeta. Dhe ne pa mundesi qe te pajtohen me ate qe jan dhe ta kuptojne se qellimi yne ne kete jete eshte ta kuptojme "rolin" qe na eshte ofruar dhe ta luajme sa me mire, vijne paknaqesite dhe vije deri tek "zgjidhja" e ketij problemi me vetvarje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:28 am

Premtim ke te drejte pajtohem por qe ka shum njerz qe rrefejn per jeten se gjoja e kan perjetuar ne kete bote ferrin andaj kjo fjale deprimuese nuk thuhet dhe te brengosen edhe te tjeret, shoqeries-individit duhet te i dhurohet forca dhe ndjenjat e medha qe te mburr diten dhe jo te i demoralizohet jeta dhe koha,por njeriun e fort nuk e pengon kjo fjale e shemtuar, njeriu nganjehere qka planifikon edhe nuk del njashtu(prandaj mendimi im personal eshte qe te rinjet mos te ipen shum shpejt dorzohen te shkojne ne rrugen pakthim''vetevrasje''por lufto-perpiqu) por rezultati gjithashtu esht pozitiv por ne shiqojm me syt e uritur dhe negativ, por ne realitet esht njekohsisht aj plan pozitiv por vetem ka nje drejtim tjeter qe duhet te luftohet aj hap i pare,anadaj duhet te jemi luftetar te jetes.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Wed Feb 20, 2008 1:34 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:41 am

Dibranja, me kete dukuri negative jane marrur edhe filozovet e vjeter qe ne antiktet. Ka prej atyre qe, keta njerez qe shkojne deri ne vetvrasje i kan cilesuar si te guximshem, por edhe si te dobet (jo luftetare me veten). Une pajtohem me mendimin e dyte, pra ata qe vijn deri ne ate pike qe si "zgjidhje" te vetme ta gjejn vetvrasjen jane njerez te dobet, te cilen nuk jane gjendje s'pari te kuptojne qellimin e jetes dhe me pas normal se s'mund ti perballojne sfidat ne te cilat hasin. Me nje fjale qe mos te zgjatem shume, per mua ata njerez qe ja lejojne vetes te vije deri ne ate pike, jane tipa te mbyllur ( pra nuk jane te lirshem te shprehen qe ta ndajne te miren apo te keqen me dike) dhe njekohesishte nuk jan komunikues me veten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?   Wed Feb 20, 2008 1:53 am

Me se e qelluar Premtim,kurse per mua me nje fjale keta jane tipa me karakter te dobet jo stabil-labil,te cilet kan fige ose terhiqen ne vete si thate dhe smunden te bejne rezistenc as problemit me te vogel ne jetn e tyre,por qe ndojher keta tipa dhe flasin(me ane te gjesteve te tyre,sjelljeve pak si te cuditshme,fjaleve te pakta qe i thone qe jane si sinjal te fjales''me ndihmoni'') por qe shoqerija jone nuk i ndegjon(jo qe smundet)por i debon nga vehtja, sepse thejshte si kupton,jane me se te cuditshem per shoqerin tone ose fare hiq as qe mundohet per ta,une keshtu mendoj por ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Cilat janė arsyet qe shumė tė rinjė shkojnė nė vetėvrasje ?
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: