Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:38 pm

5. Ah, sikur tė bėhem Yll, apo Hėnė tė isha!Midis lindjes dhe vegimit,
dielli pėrshkoi njė rrugė
e na lė hėnėn shoqėri...
Nga vetmia zemra ime shkretė
mendon vetėm pėr ty.
Sy tė trembur hap e mbyll,
nėn llampėn e venitur,
zemra tik e tak
rreh nėn trup e zhuritur.
Lotėt rrėke shkasin
nga faqet e brishta,…
Ah, sikur tė bėhem Yll,
apo Hėnė tė isha,
tė rrija pranė teje ēdo natė
tė ulesha lehtė
e tė tė puthja gjatė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:38 pm6. PadurimMes klithmash errėsire, frikė ndjeva,

isha vetėm pa ty, tė pres tė vish,

vajtoj nga malli nga dashuria,

se mė mungon, i dashur, ta dish.

Rrėke tė vjedhura nga sytė lotojnė

e mbi fletė mblidhen kujtime,…

Pres me padurim, ato avullojnė,

por bashkė me shkrimin

nuk njohin tundim.

U treta, u shova si qiri me flakė,

u dogja, u humba nė tė dhimbjes liqen, larg...

Se e kuptova pa ty s'mund tė jetoj,

e kuptova, i dashur, veē ty tė dashuroj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:39 pm

7. Nga nata e qullur me shi

Rrugėve pa fat eci

e nė njė qoshe aty ndal,

nėn strehėn e njė shtėpie,

kujtimin me ty ngjall.

Rrėketė e shiut

ngadalė binin

mbi mure, mbi ty,

por s'na qulli shiu i natės,

por “shiu” me emrin ”magji”

rrufetė,

qė lėshoi qielli mbi mua...

mbi ty ranė.

Rruga e vetmuar, nėn strehė,

mban lotėt e mi tani

e mbi tė ngjallen kujtime

nga nata e qullur me shi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:39 pm

8. Enden lotėt…Bazuar nė rrėfenjėn e njė shoqeje

Nė beson nė Zot a nė Djall,
nė gjithēka qė ekziston,
nė beson se ti mė do,
nė njė zemėr qė vajton.
Duke rendur s'di se ku,
duke folur pėr gjithēka
duke qarė pėr shpirtin tėnd,
duke u tretur pak nga pak.
Nėpėr ferr tė errėsirės
nėpėr breng tė dėshirės,
nėpėr fjalė therėse - shpatė,
enden lotėt, porsi shirat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:39 pm

9. Njė emėr

i bukur,i ēiltėrKujtimet e fėmijėrisė nė njė fletė i hodha,

u pėrpoqa sa mė shumė fletė tė lija bosh,

por kujtimet morėn udhėn, dot s'i pėrmblodha,

Njė ėndėrr - fėmijėria hirėplot’,..

S’ munda dot, jo as nė njė fletė, as nė njė fletore

njė emėr tė bukur tė ēiltėr, fėmijėrinė time

ta portretizoja ashtu siē ishte fisniken…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:40 pm

10. Befas, duke menduarM'u shfaq para syve tė mi,

njė natė tė trishtuar,

ku qaja e lodhur pėr ty…

tė doja, tė dua,

tė kėrkoj nė ēdo hap,

njė fjalė lėnduar,

njė fjalė tė vetme , njė ēast.

Por Hėna s'mė la tė vazhdoja:

"Prit, - ma tha, - lere tė kujtoj,

nga sytė mos i derdh lotėt,

njė tjetre i tha tė dashuroj,…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:40 pm

11. Nė lulen e kėsaj jete u tretNė zemrėn tėnde s'ekziton mė dashuri,

ti i ke humbur ndjenjat e tua,

i vetėm, je nė vetmi,

pluhurbardhitė ka shkatėrruar,

Ti s'jeton mė si njeri,

kurrė me ndjenja s'ke dashuruar,

kufoma jote endet

mes rrugėve tė qytetit,

natės si i huaj,

s'tė pėrfillin mė.

Hija jote, si hija e vdekjes

ngado tė vjen,

ti zgjat dorėn diku tė kapesh,

por hija jote tė rrėmben.

E diku nė njė gėrmadhė

kufoma jote u gjet

me dorėn nė zemėr tė ngrirė

nė lulen e kėsaj jete u tret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:41 pm

12.* * *

Mendoja se mė doje, ashtu si unė tė doja...

Njė ftohtėsi na ndante, njė zymtėsi si nata,

trisht e melankoli, aq bashkė kemi qenė

siē jam vetėm tani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:41 pm

13. kam nevojė pėr sy

Kėrkoj sytė e tu nė mes yjesh,

njė ndjenjė tė zjarrtė ,…

mes shkėndijash prekje

valėt e detit, …Dridhjet nga emocionet,

nga tronditjet e tėrmetit.Tė kėrkoj ty nė zemrėn time,

kam nevojė pėr ajėr, o Jeta ime,

kam nevojė pėr sy.

nga sytė e tu marr dritė,...

Po tė fiken sytė e tu,

fiken dhe tė mitė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:41 pm

14. Hėna noton mbi det.Sa bukur lind

dielli mbi det,

shuan avash- avash

dritat e natės

dhe yjet i humbet,

ndez qiellin flakė,

zjarr nė horizont,

venitet errėsira,

nis dita e re.

Ashtu perėndon prapė,

lehtė pas malit rrėshqet,

rrethon nata me yje,

hėna noton mbi det.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:42 pm

15. Zhdukesh e rikthehesh pėrsėriHumba nė kujtimet e mia,

qaj papushim,

derdh lot,

njė brengė kam nė zemėr,

qė nuk e shpreh dot.

Mbėshtillesh nė mendjen time,

zhdukesh e rikthehesh pėrsėri,

njė herė buzėqesh

fluturon pėrsėri,

njė herė nevrik, njė herė pis i zi. ……
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:42 pm

16. Mesazhi im
As Bota pa Qiell,
as Dita pa Diell,
as Nata pa Hėnė,
as Fėmija pa Nėnė,
asgjė nė kėtė Botė
s'ka kuptim.
Sikur tė mos ta ndieja
mė shpirtin tim.
As Syri pa Lot,
s'do tė kishte bukuri,
as Vajza pa Djalin
s'do tė kishte dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:43 pm

17. ****
Dhe s'e di akoma ē'dua!
As ty, jam e sigurt qė po,
kėrkoj vetminė,…
Aty s'ndihem e huaj,
aty ēdo njeri takoj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:43 pm

18. Tė fshij ēdo kujtimRenda mes kohės,

tė ndalja disa ēaste prej saj

dhe me vete mė mori prapė me shpejtėsi,

nė tė kaluarėn tani s'kam ē'kėrkoj mė,

tė prek tė afėrmen, kam frikė gjithsesi!
Jam e mėrzitur nga gjithēka
e nuk do tė mendoj pėr asgjė,
tė fshij ēdo kujtim tė mallkuar,
qė lidhet me tė.
Mė ēmend nė qetėsinė e natės,
mė tremb si ketėr nė fund,
e urrej, e urrej pėrgjithmonė,
e urrej, e mallkoj pa fund...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:44 pm

20. Shkruaj "tė dua!",

por nuk dua asnjė,...

Mes zėrit qė nuk ma dėgjoni,

kam nevojė tė kem pranė dikė,

por nuk di kė dhe s'kam asnjė.

Kam ftohtė mėrzi,...

Jam vetėm pa njeri,

kur nuk di ē'kam

e ēfarė kėrkoj,

kam frikė tė qaj

e tė besoj;

ndaj hesht e shkruaj,

mes vargjesh ulėras,

mes fjalėve pa zė,

nė ēdo zemėr trokas.

Dua tė jem vetėm

Shkruaj "tė dua!",

por nuk dua asnjė,...

Tashmė kjo fjalė pėr mua,

nuk do tė thotė asgjė,

ndaj veē vetmi, pasiguri,

s'dua mė tė dua e tė vuaj pėrsėri,

s'dua mė zhgėnjime, lot,

s'dua tradhti.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:44 pm21. “Pėrrallė”

Them "Tė dua", por nuk di,
nuk njoh mė dot asnjė njeri...
Mė ke magjepsur, o i mallkuar,
s'kam lėnė ėndrra pa tė kėrkuar,
s'kam rendur jo, as ditė as natė,
kam shkruar vargje tė gjatė.
Jam dehur e kam ulėritur,
si e ēmendur kam thėrritur,
si e ēmendur tė kam mallkuar
qė pas teje jam dashuruar.
Nė njeh gjynah e Perėndi,
kthehu njė ditė pėrsėri,
kthehu tek unė e mos nguro,
mė gėnje e mė thuaj qė mė do;
e ik e largohu pėrsėri,
por s'do tė mundesh mė tani,
se vonė, por prapė e ke kuptuar,
se pa mua dot s'ke jetuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:44 pm

22. Nė ėndėrr

Natėn e mirė, zemra ime
tė puth fort tė mia ėndėrrime,
atje ku jemi bashkė,
pėrgjithmonė tė bashkuar,
e ku pėrjetė mbetemi tė dashuruar.
Heshtėm ne tė dy si nata me yje,
nė heshtjen pa fjalė
shkėmbejmė puthje me shije,
ku ndiejmė njeri - tjetrin
e flasim pa fjalė,…
E ndiejmė veten qė jemi gjallė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:45 pm

23. Nostalgji pėr tyTė kujtoj vetėm ty e qaj pa zė,

tė doja shumė ndaj qaj pėr kėtė,

tė mendoj dhe e di qė s'ka mė kthim,

ndaj copėtohet shpirti im.

Tė ndiej nė zemrėn time,

si shuhesh ngadalė,

Ti mbete kujtim

dhe nuk the njė fjalė.

Ti vdiqe me kohėn,

u largove ike,

s'dua tė tė takoj

njė ditė tė mė thush “mike”.

tė desha, tė mbajta nė zemėr,

tė shova me lotėt e kujtimit,

tė fryva ngadalė, o pluhur i mbetur,

qė s'bėn mė pjesė nė rrugėn e kthimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:45 pm

25. Jo vetėm nga ty

Sa herė kam qeshur,
tė kujtoja se tė doja si e marrė,
tashmė qesh me veten time
qė kam ngelur duke qarė.
Qesh dhe tė gjithė mė shikojnė mua.
Ah, asnjė s'e di sa shumė qaj,…
Sa shumė vuaj!
Kujt t'i qaj? Pėrse? Pėr kė?
Asnjėra s'ka pėrgjigje pėr asgjė.
Njė det i trazuar, i egėr qė buēet,
njė jehonė e thellė, njė shpatė qė pret,
njė lumė, njė pėrrua,
burim kjo zemra ime,
s'e dini pėrse vuaj e qaj me ngashėrime.
Askujt nuk ia uroj, njė heshtje pėr tė qarė,


njė vend pa strehė, pa rrugė

pėr dhimbjen qė ta marrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:46 pm

26. KontrastMė duket sikur do tė tė fal

qė ashtu u largove,

por aq shumė tė urrej,

sepse kurrė s'u shpjegove.

Nėpėr natė tė mendoj

sytė e tu veē errėsirė,

etja e ėmbėl mė tundon,

por, pa ty, do tė jem mė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:46 pm27. S'dua t'i shoh sytė e tu

Nga largėsia flisja pėr ty
dhe s'ndieja asgjė,
betohesha me zė tė lartė,
se s'do tė tė dua mė;
betohesha se s'ta falja kurrė
qė s'ndenje me mua
dhe qė kurrė, asnjėherė,
s'doja tė tė shihja sytė e tua.
Dy pika lot mė rrėshqitėn,
gjithēka nė errėsirė,
aty afėr meje hapat e tua mė trokitėn,
s'e kisha menduar se pėrballė teje
do ta kisha kaq tė vėshtirė.
U largova me hapa tė shpejta,
sikur mė ndiqnin sytė e tu…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:46 pm

28. Pranova realitetin

Rrėshqita mbi tė vetmen ndjenjė,
qė njoha dhe tė fala zemrėn ty
e ti pranė meje ishe gjithmonė, ishe aty.
Sot kam lėnė lotėt tė rrėshqasin
mbi tė heshturėn vetmi
e kujtimet, qė mė godasin furishėm,
si stuhi me shi.
Tė prek ngadalė, por ti largohesh,
buzėqesh ėmbėl dhe mė fton,
nė tė pafundmen gjithėsi,
nė tė pėrjetshmen dashuri.
E nis tė rend pas teje me vrull,
por, papritur, diēka mė zgjon,
vėrej ca lot mbi sytė e mi,
stuhi nga dashuria jonė…
Mė mban rob realiteti,
bindshėm jam robneshė e tij
dhe kur tronditem nga tėrmeti
dhe kur shumė shpesh lagem me shi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:47 pm

29. Pa ty

1.

Dikė tjetėr do tė kem nė jetėn time,

me ty s'do tė jem, ,

shumė fraza do tė them,

nė shtrat tė ēmendurisė pranė do ta kem,

nė ēastet e vetmisė e lumtur do tė jem.

*****

Nė zemrėn time lulėzon ēdo ditė mė shumė,

atje ku ėndėrronim bashkė, sot ėshtė ai,…

Jjam edhe unė dhe jemi tre nga ne tė dy,…

Llind jetė e re, shpirt, jo me ty!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:47 pm

30. Tė kam marrė pėr jetėDiku thellė nė zemrėn time

tė kam fshehur

tė kam mbyllur pėrjetė

do ta mbaj kujtim puthjen e parė,

hirin e njė dashurie tė vėrtetė.
Do ta puth, ta ledhatoj,
ta marr nė krahė,
ta prek, ta shtrėngoj,
kur tė ndiej mall pėr ty.
do tė tė kem pėrgjithnjė,
do tė gjej njė aq,
njė skutė, ku askush mos tė shikojė,
tė qajmė bashkė,
kur kam mall
dhe veten zemra ime tė tė dojė,
pėrgjithmonė tė kam marrė
askush tjetėr mos tė ketė
ashtu si more zemrėn time
ashtu do tė mbaj pėrjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   Sun Dec 14, 2008 3:48 pm

31. ...por ti harrove tė ndalje kohėnJe “ėngjėll” qė mė mban si gjarpėr,

mė helmon si djall nga pas,

mė vjen dhe zemrėn ma rrėmben.

Tė fala zemrėn time,

ti je njė pjesė e saj,

mė tė ėmblat kujtime,

tani vetėm se qaj.

Kujtoj sa shumė tė kam dashur,

sa shumė kam qarė pėr ty

dhe nė ēastet mė tė bukura qaja,

se e dija qė s'do tė ishim tė dy.

Ti mė mėsove tė doja njė jetė,

mė mėsove kėtė botė tė ndyrė ta njoh,

tė tė doja ēmendurisht, pafund

dhe tė kthehem pas tani,

s'kam mė kohė,...
Mė mėsove qė dot mos tė tė largoja,
por pėr vete harrove diēka,
kur ike dhe mė s'u ktheve,
Ja koha, larguar na la,
harrove tė ndalje kohėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kthej valėn, poezi lirike nga Albiona Naēollari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: