Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2101
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Dec 25, 2008 2:24 pm

Shkruan Mr. Ilmi VELIU

Nė bazė tė artikullit qė ka botuar gazeta “Java” janr 1937, nga Sefedin Kėrēova, informohemi se “Kolonia Shqiptare Kwrēovare” qė ka vepruar nė Bukuresht ka qenė e udhėhequr nga Mulla Nashit Zajazi dhe Rexhep Novosella. Nė kryesinė e kėsajė shoqate kanė qenw edhe Emin Zajazi, Hysen Haxhi Sadiku nga Zajazi, Rexhep Fasku nga Greshnica, Mefmedali Haranjelli, Jusuf Hoxha i Tuhinit, Kamerr Limku i Sėrbicės etj. Nga tė dhėnat qė na jep Sefedin Kėrēova nė artikullin e tij, shihet se kjo shoqatė e themeluar para vitit 1900, ka qenė e organizuar mirė dhe ka bashkėpunuar me tė gjithė klubet dhe shoqatat shqiptare qė kanė vepruar nė atė kohė nė Bukluresht.

Sefedin Kėrēova na informon se kjo shoqatė pėrveē botimit dhe shpwrndarjes tė librave dhe gazetave shqip, mblodhi edhe ndihma financiare tė cilat i dėrgoi nė Manastirė pėrmes Mulla Nashit Zajazi dhe Rexhep Novosella tė cilėt poashtu i pėrcollėn punimet e Kongresit. Shkaku i aktiviteteve tė shumta patriotike, jashta Kwrēovws po edhe nw Kwrēovw, Mulla Nashit Zajazin, nė vitin 1917 bullgarėt e burgosin e dėnojnė nė gjygjin e Manastirit dhe e vejnė nė litarė te Ura e Gurit nw Shkup. Nga kjo shihet se sa njeri i madh ka qenė ai, dhe se Historia e Popullit Shqiptarė aspak nuk e ka pėrmendur, edhepse ai nė Bukuresht ka pasur pasuri tė madhe dhe nuk ka pasur nėvojė qė tė vinte kėtu dhe tė rrezikonte jetėn e tij. Sėpaku tė ja kujtojmė emrin Mulla Nashit Zajazit, hoxhė i shkolluar dhe intelektual shumw i madh, nga familja Liman Hoxha nė Zajaz tė Kėrēovės. Sipas asajė qė na tregon Sefedin Kėrēova nė vazhdim tė artikullit tė tij del se e njejta shoqatė e ksihte pritur edhe Ismail Qemalin dhe i kishte shtruar darkė kur ai nga Stambolli shkoi nė Bukluresht pėr tu takuar me disa krerė tė vendit dhe prej aty pastai shkoj nė Vienė e Vlorė pėr ta ngitur flamurin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2101
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Dec 25, 2008 2:25 pm

Nė mesin e kėrēovarėve, qė dha kontribut tė madh pėr ēėshtjen shqiptarė ėshtė edhe Jusuf Ali Premka ose si qė nėnshkruhej disa herė edhe Jusuf Albani. Ai ka jetuar dhe vepruar nė Sofje tė Bullgarisė. Aty ka botuar edhe gazetėn “Albania” nė bullgarishtė dhe shqip. Ėshtė pjesėmarrės i kuvendit tė Lidhjes sė Prizrenit, dhe deri mė tash nuk kemi hasur ndonjė dokumet qw do tw na tregonte pwr pjeswmarrjen e tij nw Kongresin e Manastirit. Ka qenė njeri i shkolluar dhe oratorė shumė i madhe, dhe jam mw se i bindur qw Jusuf Ali Premka tė ketė qenė prezent nė kėtė ngjarje kaq tė madhe pėr shqiptarėt.

Prof. Dr.Nexhat Abazi merret me hulumtimin e jetws dhe veprimtarisw sw kwtij veprimtari tw madh, dhe tw shpresojmw se ai do tw gjejw dokumente tw nevojshme nw arhivat e Bullgarisw pwr ta zbardhur plotwsisht veprimtarinw e tij patriotike..

Kur flasim pėr kontributin e kėrēovarėve dhwnw ēėshtjes shqiptare, duhet tė pėrmėndim katėr dietėrt shumė tė mėdhenjė tė pjesės sė parė tė sh.20; Ali Dila nga Zajazi, Mulla Zada nga Cėrvica, Mulla Qamili i Prapadishtit dhe Mulla Qerimi i Mafmutajve tw shkolluar nw Stamboll. Ėshtė gjetur njė dokument osman ku shihet se Ali Dila nga Zajazi i Kerēovės me shokwt e tij, ka marrė hua disa tė holla nga njė bankė osmane, dhe ne nuk do tė kuptonim kurgjė nga ky dokument, po tė mos ishte zbuluar njė letėr e shkruajtur nė osmanishtė, po nga Ali Dila dhe tre shokėt e tij, qė kanė qenė pėr studime nė Stamboll qw nga viti 1900, dėrguar Afmet Hoxhės,nw Swrbicw tw Kwrēovws. (babai i Prof. Dr. Hasan Kaleshit). Tw gjitha kwto jwnw gjetur nw mesin e librave tw Afmet Hoxhws i cili nw pleqwri u shpwrngul nw Turqi ku edhe ndwrroj jetw.

Nė fund tė letrės thuhet se tė hollat jėnė marrw hua nga “Osmanli Tucaret bankasi”, dedikur si ndihmė tubimit qw do tw mbajnw shqiptarwt nė Manastir, dhe se tė hollat ti dorzohen Hafiz Ibrahim Efendi Shkupit e qw ai pastaj tw ja dorzoi Fehim Zavalanit nw Manastirw.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2101
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Dec 25, 2008 2:26 pm

Duke hulumtuar pwr Hafiz Ibrahim Efendi Shkupin, kwrkova ndihmw nga historianwt e Shkupit, ku historiani Skender Hasani mw informoi se sipas dokumenteve qw ai i posedon, Hafiz Ibrahimi ka qenw nw studime nw Stamboll, dhe pasi kthehet nw Shkup, diku para vitit 1908, emrohet antarw i kryesisw sw klubit Shkupi, dhe njwkohwsisht pwrfaqwsues i kwtij klubi nw Kongresin e Manastirit. Ai, i veshur nw uniformw tw hoxhws, del para delegatwve dhe e pwrqafon Gjergj Fishtwn, duke dhwnw tw kuptohet se shqiptarwt myslimanw nuk jwnw kundwr,qw alfabeti latin tw pranohet si alfabet i shqipes.

Xheza i Abaz Lilės, nga Zajazi (mbi 105 vet) tregon se pas vitit 1912, ata qw ishin kthyar nga Stambolli dhe kishin tw marrw ksi lloj kredishw, u detyrun nga pushteti serbw qw tė vazhdonin ti kthenin kreditė e tyre, edhe pse tash ishin si nėnshtetas tė Sėrbisė. Si duket ka pasur tw nwnshkruar ndonjw marrwveshtje nw mes tw Swrbisw dhe Turqisw pwr kwtw punw.Ashtu kishte qenė marrėveshja nė mes tė Sėrbisė dhe Turqiaė, . Ne si pasardhės tė Ali Dilės nuk e kemi ditur kėtė gjest kaq patriotik tė tij me shokė sepse ai ishte shumė i tėrhekur dhe i heshtur, dhe asnjėherė nuk ka biseduar pėr kėto ēėshtje. Hoxhėt e asaj kohe kishin presion shumė tėmadh nga pushteti serb e bile disa edhe ishin detyruar qė tė punonin pėr pushtetin duke u quajtur si imamė tė shtetit (Drzhavni imam) e qė rrogėn e kan marrė nga shteti dhe kanė punuar pėr shtetin. Nė kėto tefterė nuk figuron emri i Ali Dilės, sepse ai kurrė nuk pranon tė bėhet imam i ndonji xhamije edhe pse ka qenė njeiu mė i shkolluar i kėsajė ane. Ati nė zajaz i mungonin njerzit e shkolluar me tė cilėt do tė mund tė bisedonte pėr ēėshtjet qė e rėndonin kėtė popull. Ai nuk ka mundur tė bėnte muhabet me Sefer Zajazin qė vrau izbashin nė mes tė Zajazit, vėllezėrit Kalosh e Lazam Dan Zajazi tė cilėt e kishin lidhur “Naēalnikun” pėr bishtit tė kalit dhe e kishte tėrhiekur zvarrė deri nė vdekje, pastaj >Ku len dielli perendon hana Sadin Selmanin nuk e ban nana<, Ali Dedja, Tahir Rihani, Mefailat e Zajazit, Begzat Vuli, Halim Mangupi, dhe bėhet rendi shumė i gjatė dhe pa sakaj nėse i pėrmendim tė gjithė. Ali Dila ishte i lapsit, fesė dhe i shkencės, i filozofisė dhe astronomisė, dhe dinte tu tregonte kėtyre burrave tė Zajazit pėr Lidhjen e Prizėrenit, Kongresin e Manastirit, alfabetin, shkollimin, por kėto burra ishin vetem tė gishtit dhe nuk e dinin Prizrenin e Manastirin, por vetem atė se liria vjen nga gishti, dhe se gishti duhej mbajtur vazhdimisht nė kamzėn e pushkės dhe qė ta plotėsonte edhe kėtė detyrė Ali Dila ia kishte falur njė djalė ēetės sė Mefailit, Jonuz Ali Dila i cili asnjėherė nuk iu nda komandantit tė pėrgjithshėm Mefail Sheh Zajazit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2101
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Dec 25, 2008 2:27 pm

Duke folur pwr Kongresin e manastirit, do tw ishte padrejtwsi e madhe nėse nuk pėrmendim kaēakėt e Zajazit, Kalosh e Lazam Dani tė cilėve nė bashkėpunim me Elez Isufin nga Dibra dhe Rasim Drenova nga fshati Drenovė rrethi i Krushevės, kishin marrė pėrsipėr tė siguronin pjesėmarrėsit nė kongres. Kwte e ka vwrtetur nipi i Kalosh Zajazit, Luftim Dani (Celiku) i cili wshtw djali i vllaut tw kalosh Danit, Rasim Dani, i cili ka qenw ushtarw i rregullt nw ēetwn e Kalosh Zajazit dhe i ka lwnw tw shkruara memoaret e veta, tw cilat memoare, djali i tij Luftimi wshtw i gatshwm t;ia dorzojw Muzeut tw Lirisw nw Shkup. Poashtu kamw kontaktuar edhe me disa nipwr tw largwt tw Rasim Drenovws, tw cilwt trasmetojnw fjalwt e pasardhwsve tw Rasimit se ai me ēetwn e tij kishte marrw pjesw bashkw me Kalosh Zajazin dhe Elez Isufin nw sigurimin e objektit dhe delegatwve, gjatw tw gjitha ditwve qw ka zgjatur kongresi. Djali i vllaut tw Kalosh Danit, Xhabir Dani, qw jeton nw Zajaz, tregon se Kalosh Dani ka marrw pjesw nw luftwn e Karbunicws, 1903, bashkw me babain Dan Celiku,nw kuadwr tw ēetws sw Sefer Zajazit. Nw konsulltim me Xhabirin, konstatojmw se ai do tw duhet tw ketw qenw i moshws 25 vjet, dhe nw kohwn e Kongresit tw Manastirit 28 vjetwsh.Kalosh Zajazi,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Dec 25, 2008 11:44 pm

sipas shkrimeve qe kam lexuar,ishin kontradiktore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Uskana
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 141
Age: 35
Vendi: Uskanė
Registration date: 08/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Fri Dec 26, 2008 1:07 am

shaban cakolli shkruajti:
sipas shkrimeve qe kam lexuar,ishin kontradiktore

Pajtohem plotėsisht Shaban! Ky shkrimi duket se eshte i krijuar nga njė historian shqiptarė. Mirė ėshtė tė sjellish atė variantin tjetėr tė bindemi pėr kontradiktoren !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 178
Age: 63
Vendi: Kerēove
Profesioni/Hobi: Historian
Registration date: 26/12/2008

MesazhTitulli: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Mon Dec 29, 2008 2:48 pm

I nderuar, Cakoli...!
Artikulli wshtw shkruar nw bazw tw hulumtimeve mw tw reja nw arkivat e Stambollit dhe tw Sofjes, materijale pwr tw cilat deri mw tash nuk wshtw shkryar. Nwse ju posedoni ndonjw dokument arkival qw vwrteton tw kundwrtwn, wshtw mirw tw na e prezentoni qw unw tw mund ta krahasoj me dokumentat qw posedoj.Te fala , Ilmi Veliu,historian dhe hulimtues i periudhws sw Skwnderbeut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 1368
Vendi: Dielli lind nga malet!
Registration date: 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Mon Dec 29, 2008 6:56 pm

z.Ilmi Veliu pershendetje dhe mirsevini ne forum!

Ju cmoj dhe ju respektoj juve shume. Jam i interesuar te di nje cike me shume per ate zbulimin e afreskes se Skenderbeut ne nje xhami diku ne Kercove. Nese keni ndonje studim a material mbi kete ceshtje, do te ishim shume te nderuar po ta sillnit ketu ne forum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 178
Age: 63
Vendi: Kerēove
Profesioni/Hobi: Historian
Registration date: 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Dec 30, 2008 3:47 pm

I nderuar Leka...!
Pas vitit tw ri do tw shkruaj mw gjwrwsisht pwr kwtw temw. Wshtw fjala pwr njw kishw nw rrethinwn e Kwrcovws qw popullata w quan "Kwrrnia" aty kam gjetur elemnte tw shqiptarwve.Unw tentoj tw vwrtetoj nw mwnyrw shkencore se tw gjitha kishat e ndwrtuara para sh.15 jwnw tw shqiptarwve sepse ta i kanw ndwrtuar dhe se krishterizmin sllavwt e morwn nga shqiptarwt. Bullgarwt jwnw kryqwzuar nw sh.9 dhe deri atwherw kanw qenw tw pa fe. Swrbwt dhe maqedonwt e sotwm edhe mw vonw dhe nuk kan tw drejtw atw tw thonw se kishat jwnw tw tyre sepse i kanw uzurpuar nga shqiptarwt. Homatian thotw se sllavwt kur erdhwn nw Ballkan erdhwn si tw pa fe dhe i shkatwrruan objektet fetare tw ilirwve tw cilwt objekte Ilirwt i rindwrtuan.Pwr kwtw tem kam mbi 250 faqe qw e pwrgatis pwr botim dhe e kam pasur disertacion doktorature. Tw fala Ilmi Veliu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 1368
Vendi: Dielli lind nga malet!
Registration date: 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Dec 30, 2008 7:58 pm

Ju falemnderit z.Ilmi

Pergjigjja juaj eshte bindese dhe shkencore. Se shqiptaret i kane ndertuar keto kisha kjo eshte fakt. Dhe kete fakt e deshmon pikerisht ky zbulimi dhe argumentimi juaj mbi ate kishe, ku dhe eshte gjetur nje afreske me Skenderbeun. Pra, ky eshte nje argument i cili tregon se kishat dhe manastiret ortodokse cfaredoqofshin kane qene shqiptare.

Z.Ilmi, meqenese ju jeni historian, kam deshire te dij mendimin tuaj lidhur kete ceshtje: a eshte ortodoksizmi apo katolicizmi feja e pare e shqiptareve?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 782
Registration date: 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Dec 30, 2008 8:03 pm

Leka i Madh shkruajti:


Z.Ilmi, meqenese ju jeni historian, kam deshire te dij mendimin tuaj lidhur kete ceshtje: a eshte ortodoksizmi apo katolicizmi feja e pare e shqiptareve?

Asnjėra ska qenė feja e parė e shqiptarėve! Ato kanė qenė fe te njė pjese te shqiptarėve, por asnjėhere s'kan dominuar plotėsisht tek shqiptarėt. Po ashtu lufta mes kėtyre dy kishave pėr dominim ne mesin e shqiptarėve i ka hapur rrugė pėrhapjes se shpejtė tė Islamit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 737
Registration date: 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Dec 30, 2008 8:13 pm

Islami ėshtė feja e parė ! Me tė lindi Ademi as. Ndaj besoj nė krijuesin e vet dhe i ra nė sexhde. Djalli, nuk u perkul nga krijimi i Ademit dhe u be pabesimtar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 1368
Vendi: Dielli lind nga malet!
Registration date: 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Dec 30, 2008 8:35 pm

xhavo_ shkruajti:


Asnjėra ska qenė feja e parė e shqiptarėve! Ato kanė qenė fe te njė pjese te shqiptarėve, por asnjėhere s'kan dominuar plotėsisht tek shqiptarėt. Po ashtu lufta mes kėtyre dy kishave pėr dominim ne mesin e shqiptarėve i ka hapur rrugė pėrhapjes se shpejtė tė Islamit.

Une, xhavo_ , me provat qe kam ne dispozicion, them se duke qene se trevat shqiptare u paten ndodhur ne perandorine romake te Lindjes iu pat imponuar ortodoksizmi. Dmth, ata ne fillim paten perqafuar ortodoksizmin per ta perfaqesuar vende vende edhe katolicizmin. Dihet mjaft mire se shteti i Arberit me Progonin ne krye ka qene i ritit ortodoks. Me vone djemte e tij Dhimtiri dhe Gjini kaluan ne ritin katolik sebeti i maredhenieve me shtetthet italiane te kohes. Madje, nje numer i madh faktesh deshmon per kete. Por jane serbet, bullgaret e greket ata qe e monopolizuan secili per vete ortodoksizmin dhe kesisoj i kercenuan me tjetersim edhe shqiptaret ortodoks. Keshtu qe shqiptaret u ndodhen para nje situate: po te vazhdonin akoma me mbajtjen e ortodoksizmit, ata o te beheshin serb, o bullgar o greker. Prandaj, feja islame u pa si nje anije me vela te sigurta per ti bere balle asimilimit. Por, ama ky rol i islamit nuk mund te thuhet se e luan edhe sot, se mjerisht ne Sanxhakun e Pazarit te Ri, ne Plave e Guci e Rozhaje, nje numer shqiptaresh muslimane jane boshnjakizuar me c'rast vetem shqiptaret katolik kane mbetur akoma shqiptare. Mirepo, e ceka edhe me lart, kalimi i shqiptareve ne islam ka qene nje nga aktet me racionale (ne kuptimin rrethanor) per ti shpetuar asimilimit.

Kurse, nje numer i madh shqiptaresh qe ishin ortodoks fatkeqesisht u sllavizuan, si pershembull fisi i Kuqeve ne Malin e Zi. Kesisoj edhe ne Iliride, nje numer i madh shqiptaresh ortodoks u bullgarizuan si pasoje e Ekzarkatit bullgaro ortodoks. Poashtu edhe si pasoje e Patriarkanes se Fanarit te Stambollit, u greqizua nje pjese e shqiptareve ne jug te Camerise, me Terhalle etj etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 178
Age: 63
Vendi: Kerēove
Profesioni/Hobi: Historian
Registration date: 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Thu Jan 08, 2009 3:28 pm

Tė nderuar forumistė...Leka, Xhavo e tė tjerė.
E kamė pak ca tė vėshtirė tė mbetem nė hap me ju sepse jam shumė i zėnė me punėt e mija shkencore e profesionale, edhepse temat qė ju i diskutoni dhe pyetjet qė i bėni jėnė me njė rėndėsi shumė tė madhe dhe unė ju pėrshėndes, mirpo pėr tiu pėrgjigjur njė pyetje qė bėnė Leka dhe i pėrgjigjet Xhavo, per mua si historian do pakė mė tepėr kohė dhe pėrgjithe mė tė thuktė. Unė e shoh se forumistėt nė fjalė kanė njohuri tė mira rreth kėsajė teme, por pėrgjigjėja ime si historian, qė merrem kryesisht me kėto tema ėshtė kjo: Shėn Pali thotė se e pėrhapa krishterizmin deri nė Ilirik. Do tė thotė se ilirėt e pranuan krishterizmin ne shekujt e parė kur e pranuan edhe romakėt. Dihet se nė fillim kjo fe ishte e ndaluar nga P.Romakėt dhe Konstantini ishte ai qė e legalizoi si fe zurtare tė shtetit romak. Nė fillim pra ka mbretėruar vetėm kisha katolike me qendėr nė Romė dhe kėsajė kishe i ėshtė nėnshtruar e gjith Perndoria Romake dhe meqė nė kuadėr tė kėsjė P. kanė qenė shqiptarėte, dhe ata (iliro-arbėrit) i kanė takuar kėsajė kishe dmth se kanė qenė tė gjithė katolikė. Me ndamjen e P.Romake nė dy pjesė, nė Romake dhe Bizantine, mė vonė ndahet edhe kisha nė katolike dhe ortodokse. Shqiptarėt edhe pse mbetėn nėn P.Bizantine ata vazhduan tė ishin tė lidhur me Romėn. Ai qė me dhune i detyroi shqiptarėt tė kalonin nė ritin ortodoks ishte Kral Milutini 1280 dhe pas tij Car Dushani 1350 tė cilėt shqiptarėve mė dhunė ua ndėrruan fenė,i sllavizuan toponimet shqiptare dhe i detyruan qė shqiptarėt tė mos pėrdornin emar katolikė si mė herėt por emra sllavė. Edhe sot nė Shqipėri kemi toponime sllave si Novoselo, Golobrda e tj, dhe tė mos flasim pėr tokat jashta Shqipėrisė. Edhe pėrkundėr presioneve tė mėdha njė numėr i shqiptarėve e rujtėn fshehurazi ritin katolik nė veri tė Shqipėrisė dhe Kosovė.Pajtohem me Xhavo dhe lekėn se lufta e vazhdueshme nė mes tė kėtyre kishave dhe lufta e vazhdueshme e shqiptarėve kundėr serbise, mundėsuan qė shqiptarėt masovikisht ta pranonin Islamin e qė ėshtė e vėrtetė se Islami pastai i ruajti qė tė mos sllavizoheshin dhe greqizoheshin dhe pastai poashtu ėshtė e vėrtetė se shqiptarėt qė shkuan nė Turqi dhe ata tė Novi Pazarit, Tutinit, Bielopoles, Rozhajės u boshnjakizuan. Ne duhet ta pranojmė se feja, cila doqoftė ajo llogaritet si e shenjėtė dhe secilin popull qė i takon asajė feje e drejton ose tėrhiekė drejt ati populli qė ka tė njejtėn fe. Pra myslimanin e tėrhekė drejt myslimanėve, ortodoksin drejtė ortodoksėve dhe katolikun drejt katolikėve. Por neve si popullatė shqiptare Islami na ka ndihmuar dhe na ka mbrojtur qė tė mos sllavizoheshim dhe greqizoheshim dhe nėse Turqinė apo arabėt do ti kishim pasur afėr me kufi ndoshta do tė ishim asimiluar nė arbė e turqė. Por duhet cekur edhe ate se shqiptarėt, qė jetuan nėn Turqinė 6 shekuj nuk u turqizuan dmth se nuk e humbėn gjuhėn pėr shkak tė fesė. Nė vitin 1992 nė Kondovė tė Shkupit u mbajtė njė simpozium i historianėve nga tė gjitha tokat shqiptare me temė 'Shqiptarėt e Maqedonisė' dhe u konkludua nė mėnyrė shkencore se shqiptarėt kėtu i ruajti Islami qė tė mos bullgarizoheshin dhe u morėn si shembull shqiptarėt ortodoks tė Mavrovės dhe Rekės qė sot deklarohen si maqedonė dhe prindėrit e tyre nė fshat flasin shqip. Nėse kėto pak rreshtat tė mitė do tė ndihmonin qė puna e fesė tek shqiptarėt, sadopak tė kthjellohet, sepse njerėzit e kanė shumė tė mjegulluar, unė do tė isha i kėnaqur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 178
Age: 63
Vendi: Kerēove
Profesioni/Hobi: Historian
Registration date: 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit   Tue Jan 13, 2009 1:31 pm

Ja edhe njė temė qė mundė tė jetė me interes e qė unė nuk di se nė cilėn rubrikė do tė ishte mė mirė qė tė postohet. Ndoshta atė do tė mund ta bėnte administratori i forumit.

M-r Ilmi Veliu, Historian

Historia e Gjuhės Shqipe

Kumtesė me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit nė Manastir.


Shqiptarėt flasin dhe shkruajnė njė gjuhė qė ėshtė shumė e veēantė dhe ndėr gjuhėt mė tė vjetra tė Ballkanit dhe tė Evropės. Shqipja i takon familjkes sw gjuhwve Indoevropjane qė kishte lidhje diku mė tė afėrt dhe diku mė tė largėt me gjuhė tė tjera tė gadishullit Balkanik dhe tw Evropws. Jėnė konstatuar elemente tė pėrbashkėta sidomos me thrrakishten.
Nga shumė teori qė jėnė pėrmendur deri mė tani mbi origjinėn e ilirėve dhe ilirishtes, padyshim teorija mė e pėrhapur ėshtė ajo tė cilėn mė sė qarti e formuloi Alojz Benac nga Saraeva.Bosnje. Ai thotė se nga Pellazget dhe pelazgjishtja rrjedhin parailirėt, protoilirėt, ilirėt e lashtė dhe ilirėt, me gjuhėn e tyre ilirishten. Ky ka qenė njė proqes shumė I gjatė I lindjes sė ilirėve dhe ilirishtes thotė ai.
Kjo vėrtetohet duke studjuar hulumtuar dhe analizuar mbeturinat materijale tė zbuluara nė varrezat dhe themelet e objekteve tė lashta qė i kanė pėrdorur Ilirėt dhe duke studjuar gjuhėt tė cilat gjuhė i kanė pėrdorur popujt e lashtė dhe sė bashku me ta edhe gjuhėn e Ilirėve.
Shkėnctarėt si Straboni, Julius Pokorni, Qiro Truhellka duke hulumtuar origjinėn e Ilirėve kan ardhur nė pėrfundim se Ilirėt e kanw origjinėn nga Pellazgėt dhe ata nga Arianwt, qw ka qenw njė popull shumė i lashtė, parapellazgjik dhe ka jetuar nė Azinė Qėndrore ose Veri tė Indisė. Arianėt, nė fillim te kohės sė Bronzit kanė filluar tė shkėputen nga vendbanimi i parė dhe tė dynden drejt perėndimit. Nė Evropėn Perėndimore dhe Jugore takohen me popullatė vendase dhe pas njė kohe tė gjatė vjen deri te pėrzierja e tyre dhe lindja e njė populli tė rinjė qė nė histori njihet me emrin Pellazgėt.
Gjuhtarėt mendojnė se Arianėt nė gjuhėn e tyre kanė pėrdorur fjalė qė jėnė tė gjuhėve japetike e qė jėnė tė ngjajshme me ata tė shqipes,qw na mundwson tw kuptojmė se tė njejtėn gjuhė e kanė pėrdorur pellazget dhe Ilirėt.
Duke u mbėshtetur nė vėrtetimet gjuhėsore dhe dėshmitė historike, vėrtetohet se shqiptarėt bėjnė pjesė nė bashkėfisėrinė e gjuhwve Japetike dhe nga ana tjetėr se jėnė pasardhės tė vėrtetė tė Arianėve prej tė cilėve lindwn Pellazget dhe prej tyre Ilirėt.
Gjeografi i njohur Straboni ka thėnė se Pellazgėt kanė qenė njė popull i madh ose njė shtet i madh e qė kanė qenė stėrgjushėrit e shqiptarėve tė sotėm dhe kanė qenė tė pėrhapur edhe nė Azinė e vogėl, nė Thrraki, Maqedoni, Epir, dhe Iliri. Ishujt e Detit Mesdhe, Greqi, e Itali.
Historiani bizantin Julius Pokorny mendon se ilirėt kanė lindur dhe jėnė formuar nė fillim, rreth lumit Iler nė Gjermani dhe mw vonė shpėrngulen nė Ballkan dhe nga ky lum e marrin edhe emrin Ilir dhe gjuha e tyre Ilirishte.
Arkeologu nga Bosna, Qiro Truhelka mendon se emri Ilir spjegohet me fjalėn shqipe tė jeshė i lirė dhe se gjuha shqipe ka qenė ajo qė e kanė pėrdorur ilirėt dhe se emri Ilir ėshtė i kohės pellazgjike ose edhe ariane.
Njė varg dietarėsh tė shquar, historianė, arkeologė e gjuhtarė kanė sjellur njė sėrė argumentesh historike dhe gjuhėsore pėr origjinėn e shqiptarėve dhe tė gjuhės sė tyre. Sintezėn mė tė plotė, tė shoqėruar me vėshtrimin kritik tė mendimeve pėr origjinėn e gjuhės shqipe e ka dhėn gjuhtari I shquar Eqrem Qabej I cili ka sjellur edhe argumente tė fuqishme shkencore nė mbėshtetje tė tezės ilire. Ai nė studimet e tia ka dhėn tri teori rreth origjinės sė shqipes e qė jėnė kėto:
-Shqiptarėt rrjedhin nga Ilirėt dhe shqipja nga Ilirishtja
-Shqiptarėt dhe gjuha shqipe rrjedhin nga Thrrakėt dhe thrrakishtja
-Shqiptarėt dhe shqipja jėnė pėrzierje Ilirothrrakase dhe gjuha shqipe ėshtė pėrzierje ilirothrrakishte.
Eqrem Qabej thotė se shqiptarėt banojnė sot nė njė pjesė tė trojeve, ku nė periudhėn antike kanė banuar popullsi ilire dhe nga ana tjetėr nė burimet historike nuk njihet ndonjė emigrim I shqiptarėve nga viset e tjera nė trojet e sotme dhe njė pjesė e elementeve gjuhėsore si emra vendesh, fisesh, njerzish etj, janė njohur si ilire, gjejnė shpjegim me anė tė gjuhės shqipe. Format e toponimeve tė lashta tė trojeve Ilire-shqiptare tė krahasuara me format pėrgjegjėse tė sotme, provojnė se ato janė zhvilluar sipas rregullave tė fonetikės historike tė shqipes, dmth. Kanė kaluar pa ndėrprerje nėpėr gojėn e njė popullsie shqipfolwse, marrėdhėniet e shqipes me greqishten e vjetėr, latinishten, tregojnė se shqipja ėshtė formuar dhe ėshtė zhvilluar nė fqinjėsi me kėto dy gjuhė kėtu nė brigjet e Adriatikut dhe tė Jonit.. Tė dhėnat arkeologjike dhe materijale e shpirtėrore dėshmojnė se ka vijimsi kulturore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kontributi i kerēovarėve per Kongresin e Manastirit
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: