Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:53 pm
Thoma M. Papa
Sekreti


i njė gruaje


tė ēuditshme
Thoma Papa

“Sekreti i njė gruaje tė ēuditshme”

novelėRedaktor letrar: Kristaq F. ShabaniCopyright Thoma M. Papa, 2005

Pėrktheu nga origjinali nė greqisht

me lejė tė autorit: Kristo NdricoLibri botohet nėn drejtimin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr, Albania

Shtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpinė botuese “Marin Barleti” Tiranė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:53 pm

Portreti i Zonjės

Bashkė me erėn pėrvėluese tė verės, futej nė hyrjen e hapėt tė kishės sė shenjtė dhe drita e fortė e diellit. Shkrihej ajo nė thellėsi me dritėn elektrike dhe tė llambadarit, duke ndriēuar nė mėnyrė uniforme pjesėn e brendshme dhe besimtarėt e ftuar. Shkimet e tė gjithėve ishin pėrqėndruar mbi njė ėngjėll tė vogėl, qė pagėzohej. Uji qė derdhej mbi tė dhe tė qarat e tia tė forta shpinin mendimet e besimtarėve nė skena tė sė kaluarės. Tė gjithė ishin tė prekur dhe tė zhytur nė ceremoninė e shenjtė. Njė njoftim i shkurtėr, si nė njė tel tė padukshėm, kalonte nga tė parėt e deri tek ata nė pagėsore. Njėri pas tjetrit kthejnė fytyrat e tyre drejt hyrjes. Shikimet e tė gjithėve ishin ngulur tek njė zonjė, qė po futej nė kishė. Trupi i saj lastar, pamja e saj krenare, koka lart, ashtu siē ia thoshte instikti i saj. Drita e hyrjes, duke ndriēuar nga ana e pasme, tregonte paraqitjen e trupit tė saj tė drejtė, sikur tė pėshtillte njė skulpurė tė bukur trupore. Trupi i saj ishte mesatar, qipariz i drejtė. Duke ecur mė tej, ana e saj e pėrparme ndriēohej uniformė, duke pėrshkuar si nė radiografi veshjen e saj tė hollė, tė tejdukshme, e tė dredhur njėsh, duke zbuluar, si pa kuptuar, dhe pjesėt mė tė fshehta tė trupit tė saj. Ato ishin tė tepėrta. Thuajse se i vishte vetėm e vetėm qė tė bėnin pjesėt e fshehta mė tė dukshme dhe mė tėrheqėse pėr tė gjithė. Dilnin pėrpara me format e tyre, ashtu siē i kėrkonte shpirti dhe fantazia e saj. Trupi i saj ngushtohej nė mes, sikur kalonte brenda njė ure tė madhe, tė paduksme. Nga mezi e deri nė gjunjė, kjo pjesė e trupit tė saj, e ngjeshur me lėkurė tė ndritshme e tė bardhė, pėrbėnte sallonin e bukurisė sė saj tė ndritshme. Kolonat ishin dy kėmbėt e saj tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:54 pm

majme, tė derdhur, tė bardha e tė gjata. Mbėshtetėsja e tyre ishin dy kėpucėt e zeza, tė holla, verore, me takė stiletė. Reflektonin si lama tė ndritshėm, thuaj se kjo skulpturė e bukur mbinte kėshtu nga toka midis shpatesh tė ndritshme drite. Flokėt e saj valė - valė nė kokėn e saj, dukeshin si pendė tė njė fazani tė fryrė. Derdheshin mė tė poshtė duke pėrkėdhelur qafėn e saj tė gjatė, tė lėmuar e tė bardhė, duke mbėritur deri nė tė. Pamje mode nė vitin gjashtėdhjetė. Vijat e qafės sė saj, duke u zgjatur, shtriheshin tė lakuara nė supet e saj tė fildishtė. Nė qafė dhe mė poshtė, nė gjoks, shkėlqente me refleks njė zinxhir i artė me njė kryq tė ndritshėm. Ai nė paradhomėn e bukurisė sė saj, flė pa lėvizur butė, midis dy jastėkėve tė fryrė, tė freskėt, tė bardhė. Fytyra e saj duket si hėna e bardhė me vija tė arta. Fytyrė e njė bukurie ideale. Vetullat si urat e Artės. Tė dendura, tė zeza, mbulonin poshtė tyre dy sy tė mėdhenj, tė zes, tė njomė dhe tėrheqės, qė reflektonin e tė tėrhiqnin, si me magji. Shikimi i saj gjithashtu tėrheqės, imponues. Goja e saj si kuti e vogėl, mbrojtur nga dy fletė karafili tė kuq me vesė prilli; buzė tė trashė, tė freskėta, qė lėshonin flakė tė kuqe gjithė zjarr. Dukeshin se ato kishin lindur qė tė mos preknin ushqim, as pėr biseda qė tė belbėzonin fjalė, as tė pėrshėndesnin, por vetėm tė puthnin. Duke ecur, bėnte kryqin me thjeshtėsi; pastaj ndezi njė qiri dhe nė vazhdim puthte ikonat. Statuja e gjallė e perėndeshės Afėrditė m’u vendos nga ana e djathtė e kishės. Gjatė ecjes sė saj, me lėvizjet e saj magjepsėse tundeshin, si pa kuptim, tė gjitha pjesėt e fshehta tė trupit. Trupi i saj, nė pamje tė hapėt, elektrizonte, me magji tė gjithė njerėzit. Turma, si njė det i fryrė, lėvizi dhe u kthye nga ana e saj. Njė det i tėrė vėshtrimesh binin mbi tė. Shikimet e burrave e lanin, e pėrkėdhelnin butazi me fantazinė e tyre. Pa lėvizur, tė mbėrthyer, lakmonin sė largu pjesėt e ndaluara tė trupit tė saj, dhuratė satanike bukurie, qė i shpinte drejt mėkatės. Sytė e saj si projektorė me dritė; shikimi i saj binte me shpejtėsi mbi secilin dhe mbi tė gjithė. Sytė e burrave, tė uritur nga bukuria e saj, me shikimin e tyre tė pangopur, ndiznin dhe flakėronin trupin e saj. Pjesėt e saj tė fshehta fryheshin, ēelnin para tyre sytė dhe shikimi i saj tregonin rezerva marrėrie. Njė det i qetė, qė ndjente rryma tė nėndheshme feminiliteti. Diēka po lindte brenda saj.

Njė fotografi po gjallėrohej nė fantazinė e saj. Dilte nga brendia e saj, zmadhohej, qėndronte pėrbri saj, dilte para saj.

“E, Kosta! Tani rron? Je i lumtur? Rron? Rron? Rron brenda meje, rron nė fantazinė time e tė gjithė kėsaj turme njerėzish. Trimi im! Je gjithnjė me mua,… Tėrė trupi im tė pėrket vetėm! Tė gjithė kėta janė spektatorėt e tu. Janė adhuruesit e tu, sepse janė adhuruesit e bukurisė sime, qė zgjerohet, ashtu siē e kėrkoje, me gjithė madhėshtinė e saj.

Dukej sikur u zgjidhėn buzėt e njerėzve.

- Tė isha ikonė qė tė mė puthnin buzėt e saj.

- Tė isha kryqi i saj qė tė flija butė midis jastėkėve tė saj.

Kjo dėgjohej nga burrat, qė ishin rreth meje dhe kush e di se ē’thoshnin buzėt, qė lėviznin, e tė tjerėve mė tutje.

Ata e kishin fajin? Apo ylli i bukurisė mėkatare, qė i bėnte tė binin nė mėkate?

Sytė e grave ishin tė hapur dhe gjithė zemėrim. Dėrgonin drejt saj shikime me shigjeta tė helmuara dhe rrufe qė ta digjnin.

Tė gjithė pyesnin veten:

- Pse erdhi kėshtu kjo vajzė kėtu sot?

- Mos kujton se ėshtė bregdet qė tė notojė? Apo mos erdhi kėshtu mėkatarja qė tė pagėzohet pėr tė larė mėkatet?

- Mos vallė ėshtė e marrė dhe erdhi tė ēmendė burrat kėtu, brenda nė kishėn e shenjtė?

- Ajo duhet tė dalė jashtė! Ta zėmė me gurė!

- Avash, ajo ėshtė besimtare. Unė e adhuroj. Admiroj bukurinė e saj, kurse ju e keni zili dhe e urreni!

- Ajo ėshtė yll! Unė e admiroj dhe e adhuroj!

- Sa qirinj ndezi kjo vajzė? Pėr kė i ndezi? E martuar ėshtė? Nė atė ēast si shpata tė padukshme duelistėsh, kryqėzohen shikimet e zonjės dhe tė priftit.

Pėr njė ēast prifti shtangu si njė pemė e zezė, e djegur, qė e ka goditur rrufeja. Ceremonia kishtare u ndėrpre.

Prifti, sapo u pėrmend, ngriti fort zėrin. Pėrnjėherėsh turma si anije e ngadalshme kthehet drejt tij. Zėri i tij i lartė u bė si njė mur “i shenjtė” prej qelqi midis priftit dhe zonjės.

Perėndesha Afėrditė qėndronte nė vendin e saj, pa lėvizur. Dy zonja guxuan tė thyejnė murin “e shenjtė” prej qelqi dhe iu afruan. Qė tė dyja ngjanin si dy pika shiu. Tė shkurtra, zeshkane dhe tė bukura. Shikimi i zonjės mbi to ishte i rėndė si guri. Me ngurim dhe me zė tė ulėt, sikur tė trokisnin nė derėn e saj, guxuan t’i thoshnin diēka, pa e dėgjuar tė tjerėt. Shikimi i zonjės u lehtėsua si era. Fytyra e saj shkėlqeu, buzėt e saj ēelėn nė njė buzėqeshje tė ngrohtė, tė ėmbėl, tė gjerė, si margaritarėt e njė dymbėdhjetėvjeēareje.

I pėrqafoi me dashuri prindėrore. Zonjat me radhė, me majat e kėmbėve, ngrihen duke i dhėnė nga dy tė puthura tė ngrohta nė ajėr, qė tė mos vishkeshin buzėt e saj prej margaritari.

Zonja, pa folur, me shpejtėsinė e dritės, hap kuletėn e saj tė zezė e tė ndritshme dhe diēka u ofron.

Asnjėra prej tyre nuk pranoi ta merrte.

Lėvizjet e saj tė pizmatuara lanė tė binin pėr tokė, si fletėt e rrapit nė vjeshtė, dy dhjetshe. Me ndrojtje ulen dhe i marrin. Shtrėngojnė secila dorėn e zonjės dhe largohen pėr nė vendet e tyre. Fytyrat e tyre shkėlqenin nga gėzimi, sikurse dhe fytyra e zonjės, qė ndieu njė kėnaqėsi tė madhe, sepse i kujtuan njė njeri tė shenjtė tė jetės sė saj. Nga ana e majtė e tempullit, ato qė ndodhėn mė lart, i dėgjuan dhe i ndiqnin dy zonja pa bėrė zė. Buzėt e tyre, qė dridheshin, ishin gati tė shpėrthenin. Shtrėngonin duart e njėra - tjetrės, sikur ndonjera prej tyre do tė ikte me vrap. Njėra prej tyre ishte e gjatė, me flokė tė ēelta, me fytyrė tė imtė dhe tė bukur. Tjetra ishte e shkurtėr, e majme, brune nė tė verdhė. E gjata quhej Sofi, vajzė e zonjės sė ardhur. E shkurtra, Elektra, vajza e Sofit dhe mbesa e zonjės. Zonja e ardhur quhej Ndinė.

- Na turpėroi e marra! E shikon? U marros. Ēmendi dhe njė turmė tė tėrė. E dėgjove priftin si e ngriti zėrin e tij? E pėr tė e ngriti. Apo ato gratė qė aq shumė u indinjuan! Kėto i thoshte Sofi vajzės sė vet, Elektrės.

- Nėnė, i dėgjove dhe tė tjerat se ē’thoshnin? Admirojnė bukurinė e saj. Tė gjitha ia kanė zilinė. Vėrtet, nėnė, gjyshja, ėshtė yll, asnjė nuk mund ta mohojė! Nėnė! Ia kam zilinė, ia kam zilinė shumė, shumė!

- Ta dijė se sa shumė ia kanė zilinė! Deri nė vdekje, - u pėrgjigj nėna e saj dhe vazhdoi. - Nga ditėt e para, ēdo ditė e gjithnjė, e di se ē’mė thotė babai yt? E mirė je dhe e bukur, por unė tė mora mė shumė pėr bukurinė e nėnės sate. Ajo sa rritet dhe mė shumė zbukurohet. Ajo nuk ka pleqėri! “ E ē’e thua kėtė? Unė e di se ē’zėnka pėrballoj me tė pėr shkak tė saj. Nuk mė ēmend ai! Bukuria e saj mė ēmend!

- Dhe ē’faj ka ajo, o nėnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:54 pm

Ē’faj? Ka faj, si s’ka faj! Ndoshta tė mos jetė kėshtu. Por unė ndiej thellė nė zemrėn time, se ajo diēka merr nga pjesa e jetės sime. Ajo vjedh esencėn e lumturisė sė jetės sime. Nuk dua tė ketė pjesė nga jeta ime. Mjaft rrojti dhe dėfreu. Le tė na lėjė edhe neve, mė nė fund, tė dėfrejmė lirisht jetėn tonė, tė paktėn tė bėhemi si ajo. Ia kam thėnė mijėra herė dhe e di se si ėshtė pėrgjigjur? Bėn be dhe rrufe: “Jam e pafajshme, - thotė. - Jam e shenjtė!” Dhe kush mund t’i besojė ēmendurisė sė saj. E! Atėherė bukuria e saj e ka fajin, vetė jeta e saj. Boll jetoi! Tė zhduket nga ne, nga dheu, tė vejė nė qiell!

Dhe duke bėrė sė shpejti fshehtas kryqin, murmėriti: “

- Falna, Perėndi, me atė tė marrėn, qė na ēmendi edhe brenda shtėpisė sate!

Zonja diēka kuptoi.

Si shpėrblim i hedh njė shikim tė lehtė, pėrkėdhelės, plot sinqeritet, dhėmbėshuri, qė tė ēajė membranėn e zilisė sė tyre, ndoshta dhe tė urrejtjes.

- E shikon? – i thotė nėna vajzės sė saj. – Ne i hedhim shigjeta vdekjeje dhe ajo na dėrgon shikime tė ėmbla.

- E! Vajza ime, nuk shoh mė tej. Ajo kėtu ēmendi njė popull tė tėrė dhe jo vetėm mua.

Ceremonia arriti fundin.

Zonja kreu tė gjitha detyrimet e saj ndaj njerėzve, qė e ftuan nė pagėzim. Largohet prej andej e para.

Gjuhėt e “liga”, tė po atyre grave, nisėn avazin e tyre:

- Erdhi e fundit qė tė ekspozojė bukurinė e saj tė pjesės sė parme dhe tani largohet e para qė tė tregojė pjesėt e pasme. Vetėm e vetėm i bėn kėto qė tė ēmendė burrat tanė. Nuk ishin tė pakta edhe ato qė e adhuronin.

- Yjet e mėdhenj dhe nė hėnė duken! Shikoni para dhe prapa, yll ėshtė, statujė bukurie e paparė! Kjo nuk ėshtė vetėm bukuri gruaje, ėshtė mrekulli bukurie njerėzore, qė perėndia nuk ka krijuar tjetėr nė natyrė.

Shikimet e egra tė grave, tė ngulura mbi tė, e ndiqnin me zili. Shikimet e burrave e ndiqnin me admirim, shikime tė uritura, tė pangopura nga bukuria e saj.

Ajo ecte ngadalė, thuaj se dielli sė largu e ndiqte me kujdes, qė ta ndriste kudo e tė mos bėhej asnjė hije nė pjesėt e saj tė pasme. Drita e fortė e diellit pėrshkonte veshjen e saj tė hollė e tė dukshme, duke treguar lėkurėn e saj tė hollė, tė shkėlqyeshme e tė bardhė, nė pjesėt e saj pėrreth dhe poshtė, qė tundeshin ritmikisht, sipas hapave qė hidhte. Ato pjesė pėrbėnin dhomėn e pasme tė bukurisė sė saj sekrete. Ajo dhomė ishte lentja e saj optike qė, nė vend tė rrezeve diellore, mblodhi shikimin e ngrohtė tė burrave. Pėr herė tė dytė i fantazonte dhe i ndiente tė gjitha tė ngrohta mbi vete, duke krijuar kėshtu, si rryma feminiliteti tė ndezur, qė i rregullonin dhe i bėnin mė tėrheqėse lėvizjet e trupit tė saj, duke ēmendur mė shumė burrat dhe duke irituar gratė.

Disa nga burrat kėmbėsorė, duke e ndjekur, gabonin trotuarėt. Njė ēift vraponte ngadalė pėrbri saj. Gruaja me bashkėshortin e saj filloi zėnkat dhe i hodhi njė sharje tė fortė, qė ēau erėn pėrvėluese dhe arriti nė veshėt e saj. Zonja nga tė sharėt u krekos, drejtoi mirė trupin e saj si selvi, duke ecur mė me krenari dhe kapardisur. Kėshtu arriti nė shtėpinė e saj e kėnaqur, sepse ekspozoi me mėnyrėn mė tė mirė monedhėn e artė tė bukurisė sė saj.

Tė gjitha ishin tė vėrteta si ajo ditė qershori e vitit 1998.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:55 pm

Shtėpia e sajPėrballė nesh, shumėlarg, ngrihej Partenoni. Ritmi i shtėpisė sė saj i ngjante disi atij tė Partenonit. Ishte njė shtėpi pėrdhese, pėrreth me lulishte. Ishte e ndarė simetrikisht pėr dy familje. Njėra ishte marrė me qera nga zonja e vetme Ndina. Nė tjetrėn qėndroja unė, vetėm, qirramarės i ri, i porsavajtur. Veē derės sė jashtme tė pėrbashkėt dhe nga njė derė hyrjeje, kishte dhe njė derė pėr secilin nga ana e pasme, ku ndodhej lulishtja qendrore. Me kėtė njeri qė, megjithėse, takoheshim shumė herė nė derėn e jashtme nuk kemi kėmbyer kurrė ndonjė fjalė dhe nuk dija nė se ishte zonjushe apo zonjė.

Jeta e saj rridhte ngadalė, e vetmuar nė atė kafaz prej fildishi. Ditėt pėr tė ishin tė pandryshueshme njera nga tjetra. Po ashtu dhe dimrat dhe beharėt. Ishte e kamur, me tė gjitha komoditetet e jetės. Nuk i mungonte asgjė. Ishte lule nė serat. E mbyllur ditė e javė. Na ndante vetėm njė mur.

E mora vesh se kur bėn kafen e saj tė mėngjesit. Mėngjes herėt, gjithnjė nė orėn pesė,dimėr e verė, nė atė orė dėgjoj ujin tė rrjedhė nėpėr tubot.

Zgjimi i saj herėt mė bėri tė dyshoj pėr moshėn e saj. Atė e mbulon bukuria e saj e ndritshme. Tė rinjtė nuk zgjohen kaq shpejt. Jeta jashtė rrjedh, ndėrsa ajo qėndron larg saj, e palagur. E mbyllur atje nė varrin e saj tė mbitokshėm, larg njerėzve, miqve dhe shoqeve. Ndoshta qėndis stofėn e saj tė sė kaluarės. Ndoshta qėndis me ėndrra tė saj tė ardhmen e saj tė paditur. Siē duket, ashtu e vetmuar, shkruan me kėmbėngulje dhe durim historinė e saj. Ndoshta do tė kthejė shtėpinė e saj nė tempull adhurimi pėr njė idol tė saj personal, shumė tė dashur.

Pas shumė muajsh e mori guximin vetė ajo dhe kėshtu kėmbyen pėrshėndetjen tonė tė parė.

Kur del jashtė ndrit lagjja nga reflekset e bukurisė sė saj qė rrezatojnė si njė margaritar gjigant.

Fqinji ynė pėrballė, Jorgoja, njė zotni i mbajtur mirė, mbi tė shtatėdhjetė e pestat, ėshtė i vetmi nė lagjen tonė qė diēka di dhe kupton mė shumė se tė tjerėt pėr jetėn e saj. Kjo ndodh kur takohen, e lė tė kalojė ajo e para dhe pastaj bėn kryqin duke thėnė:

- E! Nė kėtė zonjė kėtu Perėndia ka logjikėn e vet, nė vend qė tė plaket, ajo po zbukurohet ēdo ditė e mė shumė.

Si tė mos ēmenden tė rinjtė dhe ne pleqtė akoma mė shumė, ajo ēmend dhe gurėt qė shkel.

Kur e shikon xha Jorgua bėn kryqin dhe po ato fjalė thotė mekanikisht. Vetėm njė ditė mė tha diēka: - Dėgjo, djali im. Ajo i ka tė tetėmbėdhjetat,mund tė ketė edhe tė tridhjetė e gjashtat e saj, sepse te gruaja atėherė bukuria merr pamjen e saj pėrfundimtare dhe fillon tė bėhet dashuria e ėmbėl pas tė dyzetedytat e saj… Ajo, siē e marr vesh, i ka dhe tė tetėmbėdhjetat dhe tė tridhjetėgjashtat dhe tė dyzetedytat dhe tė pesėdhjetegjashtat e mė shumė dhe pėrsėri kthehet te tetėmbėdhjetat.

- Ku i di ti, o xhaj, tė gjitha kėto?

- Po tė kesh grua qė tė do sinqerisht dhe njė vajzė mjeke dhe kujdeset, tė gjitha kėto i mėson.

Qėndroi pak me atė trupin e tij tė ngjeshur si qiparis dhe ndezi duhanin, thuaj se do tė frymėzohej pėr bisedėn, qė do tė vazhdonte. Bashkėmoshatarėt e mi pinė ilaēe, kurse unė pi duhan. Lavdi Zotit, tė gjitha m’i ka dhėnė deri mė sot dhe veēanėrisht shėndetin. Fytyra e tij e bardhė nė tė kuq dhe e tendosur shkėlqente, plot shėndet. Njeri gazmor xha Jorgoja, me njė aftėsi vėzhgimi tė fortė.

- Vajza ime ka studiuar pėr mjeke nė Amerikė. “ Tė tillė bukuri, baba, nuk kam parė as atje, as te gratė dhe as te studentet e reja! Ajo, mbase pi verė, mbase pi gjak nga virgjėreshat, prandaj dhe nuk plaket, - mė tha. - Vajza ime e admiron e quan “Yll magjik”. Kur e shikon mė thėrret: “Eja tė shikosh, doli “Ylli magjik!”

Ecėn nė trotuar dhe pėrbri saj mbushen dritaret me kokė grash, qė shikojnė me sy tė egėr, gjithė zili e cmirė, ndėrsa burrat e shikojnė me sy tė uritur gjithė kėnaqėsi. Tė gjithė duan tė hyjnė nė dritaren e jetės sė saj.

Pas pėrshėndetjes sė saj tė parė, pėrshėndetemi vazhdimisht, madje, kur largohet, mė thotė:- Kujdes shtėpinė. Kam lėnė dritaret hapur. Po shkoj,hajde shėndet!

Qysh atėherė ēdo pėrshėndetje e saj dhe njė gur nė urėn midis nesh.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:55 pm

Vizita e parėParadite. Dita mbytėse nga zhegu. Po bie dera e pasme e shtėpisė sime. Me shpejtėsi, me njė frymė, pa rrotullime zonja Ndina mė thotė:

- Jashtė derės sime ėshtė njė zotni. E pashė nga syri magjik i derės. Po bie vazhdimisht zilja. T’i thoni se zonjėn e pashė nė mėngjes qė ikte me taksi. Nuk besoj se do tė kthehet sot. Shko dhe llafosemi pastaj.

Njė zotni me tė gjitha. I veshur qė s’i ngjitet qimja. I gjatė, i zeshkėt nė tė kuq, pak tullac para ballit, rreth tė dyzetave. E gjeta t’i bjerė derės me durim. I thashė sa mė lart. Fytyra e tij u vėrejt dhe ndėrroi ngjyrė. Fryma iu zu, kokėulur, me hapa tė rėnda e ngadalė u largua. Sa hapi derėn e njė automjeti bojė qielli, kthehet dhe mė thotė:

- Mos vallė e dini me saktėsi se kur kthehet?

- Vetėm ajo e di, - i thashė.

Automjeti iku me shpejtėsi. Te dera e pasme mė priste zonja, qė i mori vesh tė gjitha. Nuk dha shumė rėndėsi. Nga njė shikim i saj serioz mora vesh se ajo duhesh tė ishte zonjė dhe jo zonjushe.

- Mos keni kohė nė dispozicion qė pas njė ore tė mė vizitoni?

Pasi i thashė se isha dakort me propozimin e saj, mė tregoi derėn e pasme. Ajo orė m’u duk vit. Koka mė buēiste si gjatė kohės sė provimeve, duke u munduar tė hyja nė mendjen e saj, tė zbuloja arsyet. Mendimet mė shpinin tutje, mė larg nga ndodhia e sotme.

Erdhi ora. Si ndonjė kusar qė do tė provoja ekzistencėn e tė zotit qė tė dijė ta bėjė mė mirė punėn e tij, me drojtje dhe me frymė qė mė mbahej i bie derės.

Nevoja e zonjės, tani si njė fik i pjekur, mė thėrret pėr vizitė. “Duhet tė jem shumė i rezervuar dhe i matur!”- mendoja me vete.

Dera u hap kryqėzimi i dritės sė fortė tė diellit me dritėn e dobėt tė brendshme, mė krijuan njė pėrfytyrim sikur shikoja njė ylber. Dėgjova fjalėn ”Shoqėromė!”, por njeri nuk shikoja ende. Duke ecur shikoja mė mirė, mė qartė. Ajo pėrpara dhe unė prapa. Veshja e saj e trėndafiltė, e hollė, e gjatė, deri nė syrin e kėmbės. Flokėt e saj tė fryrė, tė gėshtenjtė, m’u dukėn si tė rreme, si ata tė teatrit. Por jo. Ishin ato tė saj, natyralet, me njė erė tė ēuditshme, qė tė dehte. E ndiqja si sonnambul. Kaluam nga banja e saj. Shkėlqente si dielli. Dhoma e gatimit ishte tėrė dritė, e pastėr dhe e rregulluar me shumė kujdes, si pėr reklamė.

Mė drejtoi drejt dhomės sė gjumit. Muret ishin tė bardhė, skeleti i krevatit po i bardhė, vetėm jorgani dhe perdet ishin nė ngjyrė trėndafili.

Tė gjitha kėtu ishin tė bardha dhe ngjyrė trėndafili, si trupi dhe veshja e saj. Dhoma dukej bosh, ndoshta si shpirti i saj. Mė tregoi kolltukun pėrbri krevatit me komodinėn. Ajo ndėnji pėrballė meje.

- Tė kam parė qė pi duhan, - mė tha dhe mė vuri mbi komodinė tabakanė e duhanit. – Pi sa tė duash. Asnjė problem. Dritaret janė tė hapura. Unė nuk pi.

Kafet ishin gati.

Pinim tė dy pa nxjerrė fjalė. Heshtje varri. Koha nuk ecte. Shikimi i saj ishte ngulur mbi mua. Pėr njė ēast u kryqėzua me timin. Heshtja, si nė zi, mbajti minuta tė tėra. Zemra po mė coptohej. Para njė gruaje tė tillė ka turp njeriu tė jetė i parėndėsishėm dhe kėrkon nga vetja shumė. Isha gati tė ikja. I hedh shikimin tim tė fundit, disi tė ashpėr , tė indinjuar.

- Sytė e tu mė vrasin, - mė tha.

Me kėto fjalė u ēa akulli i heshtjes dhe vazhdoi:

– Sikur ta dije se si ky shikimi yt mė shpon, si shigjetė, dhe del pas flokėve tė mi. Vetėm pėr kėtė shikim mendova tė vije kėtu.

Mori frymė thellė, sikur tė mė ēlironte mua.

- Dua tė tė them sekretin e jetės sime, - dhe shtoi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:55 pm

Nė valleIsha dhe e ndiej veten akoma vajzė fshati. Njė vajzė e panėnshtruar, gjithė vullnet. Qė kur isha e vogėl dhe mė vonė ndjenja brenda meje se kisha gjak aventurieri dhe jam femėr hiperbolike. Si fėmija mė i madhe nė familjen time, bėja punėt mė tė shumta dhe mė tė rėndat tė fushės. Kurrė nuk ndieja lodhje. Nėna ime thoshte se i ngjaja gjyshit tim, babait tė babait. Qė kur qe i ri akoma e kishin vrarė turqit. Nuk e shihnin dot. Fliste sikur flisnin pėr dikė tė tretė, person pa interes pėr tė. Thoshnin se isha e bukur dhe qė nga tė katėrmbėdhjetat e mia hapeshin dhe mbylleshin dyert e shtėpisė sime duke mė kėrkuar pėr nuse. Mua mė dukeshin tė gjitha lodra, kur kėmbėngulnin prindėrit e mi, unė refuzoja sikur tė ishte vdekje.

Nė rrethinat tona bėhej, gjithnjė nė qershor, nė ditėn e Shėn Parashqevisė, pas cermonisė fetare, nėn hijet e pishave, festė e madhe. Vinin shumė, shumė edhe nga qyteti ynė, nga Vullosi… Nuk kisha mbushur tė gjashtėmbėdhjetat. Prisja festėn si toka shiun nė verėn. Unė isha nė ēdo valle, e lodhur, siē themi ne: “Ja, ku jam!”

Njėrėn nga vallet e hiqte njė trim rreth tė njėzet e pestave. I gjatė, i zeshkėt, me flokė tė valėzuar, tė zezė , me vetulla tė zeza, me dy sy tė zinj qė i shkėlqenin, qė i rrotullonte nga tė gjitha anėt, magjepsėse si sy gruaje. Nė fytyrėn e ngushtė shkėlqenin mustaqet e tij tė mbajtura me kujdes. Fytyra e tij merrte pamje tė ndryshme sipas muzikės, sikurse trupi i tij si selvi qė merrte kthesa dhe rrotullime, gjarpėronte, dukej si flutura e valles. Sytė e njerėzve ranė mbi tė. E duartrokisnin pa ndėrprerje. Akoma edhe sot nuk e marr me mend pse e duatrokisnin mė shumė njerėzit pėr vallen apo pėr trupin e tij tė lartė si selvi. “E lumtur do tė do tė jetė ajo qė do ta marrė pėr burrė,”- dėgjova tek thotė njė vajzė e panjohur e moshės sime, e cila mė mbante dorėn nė valle. Duartrokitjet jehonin aq shumė saqė jehona e tyre mbulonte orkestrėn. Sazexhinjtė u ngritėn nė kėmbė dhe e shoqėronin. Ai filloi tė bėjė rrotullime nė qendėr tė valles. Duke kėnduar i vinte klarinėn nė vesh dhe asi sikur tė mos shkelte nė tokė, fluturonte. Duartrokitjet gjithnjė shtoheshin, pa pushuar. Pėr njė ēast ishim nė valle ballė pėr ballė. Mė hodhi njė shikim magjepsės qė ndjeva se para meje ,si me thikė u nda mė dysh. Nė atė vapė tė padurueshme ndjeva nė trupin tim njė vapė tjetėr, qė s’e kisha ndjerė kurrė, njė flakė sa m’u skuq fytyra. Trupi filloi tė mė dridhej. Pėr njė ēast mendja ime pushoi sė menduari. Tėrė trupin tim e kishin pushtuar ndjenjat. Pas pak mendja ime filloi tė punojė. Ai m’u zhduk nga pėrpara, duke mė lėnė fotografinė e tij, atė trup tė shkathėt, ata sy tė zes tėrė magji, atė shikim magjik qė mė ēmendte.

Qė nga ai ēast isha njė e marrė. Mė erdhi marrėzia nėpėrmjet atij shikimi.

Vura re se tė gjitha kėto, ndryshe nga mė parė, i thoshte me njė akcent tė mrekullueshėm plot pathos, sikur t’i jetonte prapė ato ēaste, dhe vazhdoi:

- Filloi pėrsėri vallja, por unė nuk e ndiqja. Nuk di se kush ishte n ėkrye dhe as nė fund, sikur tė ishte hapur dheu dhe i pėrpiu. Sipėr meje njė re krejt e zezė. Vendi u errėsua.

Befas dora ime e majtė shtrėngohet fort nga njė dorė e ashpėr, dorė burri. U hodha pėrpjetė sikur tė isha nė krye tė valles. Kur e pashė, m’u duk sikur u largua reja dhe u ndrit ēdo gjė. Thuaj se mė njihte qė fėmijė.

- Pas kėsaj valleje, - mė tha, - do tė marrim dhe njė tjetėr, vetėm ne tė dy nė krye. Ai fliste, por unė nuk e shikoja. Shihja ėndėrr me sy hapur.

- Do tė tė vjedh, - mė tha. - S’ke pėr tė vajtur gjėkundi!

I mendova tė gjitha fill e pėr pė. Vallja nuk kishte filluar akoma. Pa bėrė zė humba midis njerėzve. Ai nuk u kthye fare tė shikonte se ku shkoja. Kėshtu m’u duk. Ecja nė mes tė njerėzve si e hutuar. Filloi vallja tjetėr. Nuk e shikoja as nė krye tė valles dhe asgjėkundi.

– Mė gėnjeu, - mendova.

Nė atė ēast dy duar si pincė mė shtrėngonin nė mes. Nuk e kuptova si u ndodha nė krye tė valles.

Mė dukej se sazet luanin mė mirė se ēdo herė tjetėr. Nė valle ishin dy flutura. Tė gjithė duartrokisnin, ritmikisht dhe vendi gjėmonte, si era nė pyll. Shikimet e njerėzve kishin rėnė tė gjitha mbi ne, sikur tė ishim ne fėmijėt e tyre dhe ata prindėr. Tė gjithė na jepnin kurajo dhe gėzim. Dhe ne si dy zogj qė fluturonim para tyre. Ndieja vetėm gėzim, gėzim tė pandėrprerė ndonjėherė. Mendjen nuk e kisha nė vend. Sikur nuk e kisha. Shikoja ėndrrėn time pėrsėgjalli. Isha mė e lumtura nė botė. Lumturia ėshtė pėr njė ēast, nuk ėshtė e pėrherėshme.

Vallja mbaroi. Duke mė mbajtur nga dora, bashkė shkuam nė sazet dhe i pagoi shtrenjtė.

Tė dy morėn tė tatėpjetėn. Sazexhinjtė tė entuziazmuar, dolėn deri nė krye dhe luanin pėr ne qė iknim me vrap.

Si pa kuptuar kthenim kokat tona drejt sazeve. Rreth tyre njerėzit na shikonin dhe duartrokisnin. Me duar tė bashkuara, sikur tė ishin njė, i pėrshėndesnim duke u dhėnė lamtumirėn. Thuaj se e dinin se ajo ishte dasma e jetės sonė.

Ato vazhdonin tė binin dhe le se ishim aq poshte dhe larg.

Atje, poshtė njė peme na priste kushėriri i tij me njė kalė pa shalė. Hipėm tė dy. Unė para nė prehrin e tij. Kishte rėnė nata. Kali vraponte si era. Ne tė dy mbi tė si Aretusa me Konstandinin, vetėm se ishim gjallė. Vraponim drejt parajsės. Gjatė gjithė rrugės asnjė fjalė nuk kėmbyen. As i fola dhe as mė foli. Ēdo gjė ishte e tepėrt.

Unė e pėrqafova sė gjalli ėndrrėn time dhe ai ėndrrėn e tij.

Nė shtėpinė e kushėririt tė tij qėndrova njė javė. Pėrnjėherėsh tė nesėrmen u shkrova njerėzve tė mi.

“Jam nė duar tė sigurta. Fatin e mora nė duart e mia. Jam tepėr e gėzuar. Tė puthura tė gjithėve!”

Ndina.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:56 pm

Atė natėMe gishtat e saj tė hollė e tė bardhė kapi filxhanin tim bosh. E mbante shtrėnguar fort, duke e tėrhequr nga ana e saj. U hodhi si magjistare njė vėshtrim maleve, lumenjve dhe luginave, qė formoheshin nga kafeja si ndonjė hartė nė faqet dhe nė fund tė filxhanit. Shikimi i saj kaloi dhe u ngul nė fytyrėn time. Shikimet tona u kryqėzuan dhe nuk e ndjenė veten mirė. Shikimi i saj kalonte alternativisht herė nė fytyrėn time dhe herė nė faqet e brendshme tė filxhanit. Si duket i krahasonte tė dyja dhe do tė kėrkonte tė ēante e tė futej midis viaskave tė trurit dhe tė jetės sime. I thashė:

- Je fallxheshė? Unė nuk u besoj kėtyre.

- Jo, nuk jam, por diēka marr vesh, dhe nuk para besoj. Kėtu je i mėrzitur. Ndoshta nga llomotitjet e mia, atėherė ta ndėrpresim.

Pėrkundrazi. Kėto fjalėt e mia sikur i ēelėn fytyrėn, sikur e ripėrtėritėn. Vazhdoi tė shfillte…….. lėmshin e jetės sė saj.

- Pas nėj jave u ndodha nė hyrjen e njė banese shumėkatėshe nė qytetin e Vollos. Tė nesėrmen mė pruri njė mesogrua, ndihmėse shtėpie. ‘Tė mos lodhesh, ta kesh edhe pėr shoqėri”, - mė thotė.

Ndoshta kishte frikė se mos ikja.

Kosta ishte sipėrmarrės. Punėn e kishte larg. Mė dashuronte fort sikurse dhe unė atė. Kurrė nuk mora vesh se kush nga ne tė dy e donte mė shumė njėri - tjetrin. Nė tė shtatėmbėdhjetat linda fėmijėn tonė tė parė, Sofin. Gėzimi im nuk kishte kufi, kurse Kosta donte djalė.

“Tė rinj jeni do tė bėni dhe tė tjerė, “ – e qetėsonte ndihmėsja e shtėpisė. Me tė lindur Sofin ai pruri dhe njė ndihmėse tė dytė shtėpie. Ishte shumė i zoti, i palodhur, energjik. Shtėpia jonė kishte dhe qumėshtin e dallėndyshes. Njihte shumė njerėz. Si sipėrmarrės bėnte vepra tė mėdha: pallate, ura, rrugė, kisha. Kishte tė bėnte me arkitektė, avokatė, priftėrinj, mjekė, me ajkėn e inteligjencės. Ndonėse nuk kishte shkollė tė lartė, tė gjithė ata ishin shkolla e tij e madhe. Mendja e tij ishte si sfungjeri: i thithte sa dėgjonte, thuaj se i dinte tė gjitha. Pėr mua ishte mėsues i jetės sime. Nga ai mėsova shumė.

Pasi lindėm Sofin, ēdo tė shtunė dhe tė diel dilnim shėtitje nė qytet. Hanim e pinim deri vonė natėn, nėpėr tavernat. Sikur vajti sharra nė gozhdė, sikur tė kishte ndonjė thile, peri i lėmshit tė hijes sė saj, kėtu qėndroi. Mora frymė tė thellė, mori filxhanet dhe i shpuri nė kuzhinė, pasi mė parė mė kėrkoi tė falur. U vonua pak. Mė dukej si nxėnėse, qė harroi vazhdimin e orės sė mėsimit dhe shkoi ta gjejė fshehtas nė libėr. Natyra e fytyrės sė saj sikur ka ndryshuar. Fytyra dhe qerpikėt i dukeshin tė fryrė. Sytė i kishte tė njomė dhe si tė skuqur anėve. Kur filloi tė flasė, zėri i saj ndryshoi, u hollua. E kuptova vonesėn e saj. Donte tė fshihte nga unė dobėsinė e saj. Filloi tė shtjellohet peri nga ky lėmsh.

Njė tė shtunė me Kostėn nė njė tavernė, qė shkonim pėr herė tė parė u bėmė xurxull nga tė pirėt e shumtė. Ndoshta mezet gjithė shije na detyruan tė zbraznim shishe tė tėra me verė.

“Dhe mezet tė mira dhe vera e mrekullueshme, - mė thotė Kosta. – Dua tė pish sonte, sa kurrė nė jetėn tėnde”.

Pinim pėr shėndetin tonė dhe pėr ėngjėllushen tonė. Pėr lumturinė tonė tė pafundme.

“Dua tė pish aq shumė sa tė tė hedh me duart e mia nė shtrat!”

Vonė, shumė vonė, u kthyem nė shtėpi. Nė pjesėn mė tė madhe tė rrugės mė mbante nė duar. Qyteti kishte rėnė nė qetėsi dhe nė gjumė dhe me rojet e tij. Akoma dhe era e freskėt flinte dhe ajo si e lodhur. I fiku dritat e dhomės sė gjumit. Nė tavanet dhe nė muret sikur mbiu si nga degėt e pemėve drita, gjithė nuanca e rrugėve,duke krijuar kėshtu njė pamje dehėse, si ajo e verės. Atė mbrėmje jetuam njė ėndėrr tė ēmendur, tė vėrtetė dhe tė pabesueshme, ėndėrr lumturie, qė thoshja me vete se nuk do tė jetoja mė. Kam frikė nga gėzimi im. Pėr mua gjithnjė nė gėzim e sipėr, gėzim e frikė i ndjej si dy binjakė. Kur ēdo gjė mbaroi nė krevat, Kosta doli nė tarracė tė ulej, kurse unė u zhyta nė gjumin e lumturisė sime. Nuk kuptova se sa fjeta, kur befas ndjeva nė faqen time dy pika tė rėnda tė njoma. Kujtoja se shikoja ėndėrr. Nė fytyrėn time dhe dy pika tė tjera, si ato tė njė pjergulle tė lėnduar dhe njė murmėritje, sikur tė dilte nga thellėsitė e tokės. Hap sytė si e tronditur nga njė ėndėrr e keqe. Shoh Kostėn nė kėmbė mė fytyrėn tė ulur mbi fytyrėn time.

“Mos u trėmb, - mė thotė me njė zė tjetėr, sikur tė mos ishte zėri i tij. Mė rrėmbeu dhe mė pėrqafoi fort. Kėshtu tė pėrqafuar u shtrimė tė dy, me fytyrat tė ngjitura si njė pjeshkė e madhe. Po ashtu dhe frymėmarrjet tona. E ndjeva fytyrėn e tij tė lagur nga ajoi e Kostės. “Kosta, shpirti im nuk tė bėn vera!” Atėherė shpėrtheu sė qari, si ndonjė fėmijė. Pas pak ndjeva buzėt e tia ngjitur nė veshin tim tė djathtė. Fjalėt e tij, me njė zė tjetėr nga tė qarėt dhe tė lagura nga lotėt, mė prunė nė veshė dy sekete tė jetės sime. Ishte nėntėmbėdhjetė vjet mė i madh se unė, ishte i martuar dhe kishte dy vajza.

Ndjeva sikur u ngulėn dy thika nė zemrėn time, njėra mė e madhe se tjetra. Nė atė ēast ndjeva se vera nė gjakun tim po bėhej helm. Duart e mia u zgjidhėn nga ai. U zgjidh trupi im. Mendja pushoi sė funksionuari. Mė kujtohet mendimi im i fundit:

“Gota me verėn e lumturisė u thye!”

Ura – BulevardiPėr aq orė sa fliste, shikimi i saj ishte ngulur nė tabakanė e cigareve me bishtat e cigareve dhe hirin. Mos vallė mendohej se lumturia dhe ėndrrat e saja u bėnė hi dhe la kujtimet mbi bishtat e cigareve? Apo mos vallė mendonte ē’efekt bėnin fjalėt e saj nė shpirtin tim? Sapo mbaroi, rrėmbeu tabakanė e mbushur dhe u zhduk si era. Mendja ime u zhyt “nė gotėn e thyer” me verėn e lumturisė. U vonua aq, sa fillova tė shqetėsohem. M’u paraqit me njė fytyrė qė tregonte qartė se gjithė atė periudhė qante.

- Lė tabakanė me njė paketė cigaresh mbi komodinė.

- Kjo ėshtė jotja, - mė thotė.

Cigaret e mia po mbaronin. Pėrsėri tėrheq lėmshin nga thileja.

Qė ishte nė tėmbėdhjetė vjet mė i madh se unė, kjo nuk mė kushtonte aq sa e dyta. Fytyra e tij dhe ēdo gjė nuk e tregonin diferencėn e madhe tė moshės sonė. Pėr mua, pėrsa jetuam bashkė, ishte gjithnjė njėzetepesėvjeēar. Ajo qė mė goditi shumė ishte fakti qė ishte i martuar me dy fėmijė. Gruaja e tij, nga dashuria e madhe pėr Kostėn, mbeti nė shtėpinė e tij atėrore qė tė rriste vajzat e tij. Pasi qėndruam gjithė ditėn palėvizur nė shtrat, kur u pėrmenda, i thashė:

“Pse ma bėre kėtė?”

- Nuk e kam fajin unė, - mė thotė. E ka fajin bukuria jote dhe momenti i keq qė u njohėm. Ishte moment i keq pėr ty, kurse pėr mua ishte dhuratė nga Zoti. Para kėsaj bukurie djalli futet edhe nė shpirtin e shėnjtorėve”.

- Tani, - i them, - paguajmė shkėlqimin e bukurisė, embėlsinė e mėkatit me lot tė hidhur. Kam edhe unė brejtje nė ndėrgjegje, sepse isha vajzė e marrė. E ka fajin gjaku im aventuresk. Nuk u thellova dhe bukuria e tij mė ēmendi. Kujtova fjalėt e nėnės sime: “Vajza ime, shqetėsohem pėr jetėn tėnde. Je krijesė e pamposhtur. Vėshtirė tė gjesh njė burrė qė tė tė sundojė!” Vėrtet gjeta burrin mė ideal tė jetės sime, qė mė bėn gjithnjė tė lumtur. Gjithnjė doja njė burrė qė tė mė sundonte, tė mė mposhtte. Tė mė sundonte, jo vetėm nė krevat, por tė sundonte karakterin tim, gjithė jetėn time. Ai realizoi ėndrrėn time ,qėkur isha e vogėl doja tė isha nėnė, njė burrė tė tillė ėndėrroja,. Vertet Kosta mė doli dy herė burrė dhe dy herė baba.

- Tė ushqesh vajzat dhe gruan tėnde, t’i rritėsh, - i thoshja. - Nuk duhet tė paguajnė gabimet tona. ‘Tė kem shėndetin, - mė tha, - unė do tė punoj pėr tė gjithė juve. Ty tė dua mbretėreshė! E ēfarė nuk u dėrgonte. Dhe unė nga ana ime. Vetė i martoi mirė vajzat dhe janė mbretėresha nė shtėpitė e tyre. Lindėm dhe dy fėmijė tė tjerė, djem. Tani janė me nipėr nė shtėpitė e tyre. Tek tė gjithė ka lėnė trashėgim, pasuri tė madhe dhe tė drejtė, sikurse dhe tek unė. Djemtė e mi ēdo ditė mė marrin nė telefon. Kur i kam nevojė, kush tė vijė i pari, por jo dhe nuset e tyre.

Mė hodhi njė vėshtrim kontrollues, sikur kėrkonte diēka nga unė. – Kjo ėshtė jeta jote, - i them, - mbase shumė e dinė. Nuk mė duket si sekret.

- Ju lodha , - mė thotė. – Po tė keni kohė dhe dėshirė tė mirė, nė orėn gjashtė i themi mė mirė. Ura midis nesh tani u bė bulevard.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:57 pm

Bie deraOra gjashtė e pasdites. Kafet ishin gati. Zonja shkėlqente, e ripėrtėrirė nga gjumi i drekės. Ēdo gjė tregonte diēka ndryshe. Nė ngushticė, midis pishave dhe dritares nga ana e pėrėndimit, frynte njė erė e lehtė dhe e freskėt, qė tundte perdet ngyrė trėndafili dhe na ledhatonte fytyrat. Pinim kafetė nė heshtje tė plotė. Ajo nuk mė shqetėsonte mė. Buzėt e saj ngjyrė trėndafili u vunė nė lėvizje.

– Pra nė kėtė jetė dua Zotin, shėnjtorėt e fesė sonė dhe Kostėn tim qė humba. Shkoj nė kishė, por jo rregullisht dhe gjithnjė nė orėt e vona tė ceremonisė fetare. Kėtė e bėj se vuaj nga veshkat. Nė Egaleo ėshtė njė nefrolog i dėgjuar.

Nė atė ēast piu dhe pikėn e fundit tė kakfesė, sikur tė merrte fuqi pėr elokuencėn e mėtejshme.

Njė ditė i vajta me vonesė pėrgatitej tė dilte.

- Zonjushe, - mė thotė, - lini numrin e telefonit apo adresėn t’ju lajmėroj, pėrndryshe ejani tė mėrkurėn. Bėra ē’mė tha. Asnjė lajmėrim. Shkova tė mėrkurėn. Nė dhomė kishte shumė njerėz. Tė gjithė nė kėmbė, sikur tė ishin nė grevė. Ndoshta se nė atė ēast kalonte mjeku. Sapo arrita nė derėn e klinikės, hodhi njė vėshtrim drejt njerėzve. Mė bėri me shenjė me guisht duke mė thėnė: “Tė kalojė vajza qė erdhi pardje me vonesė.” Njerėzit u revoltuan. Dėgjova njė zonjė tė thotė: “Pa tjetėr, bukuria e saj ėshtė si pasaportė. Ajo ka yllin nė ballė!” Dhe dikush tjetėr shton: “Ajo ndal dhe trenat, siē thotė kėnga!” U ula nė kolltuk. Mjeku ngrihet, qėndron pėrballė meje rreth njė me njė metėr e gjysmė : “Dėgjoni, zonjushe, - mė thotė. – Para se t’ju them nga se vuani, jam i detyruar t’ju them…” Njė parandjenjė e keqe m’u ngjall pėrbrenda. Pa e vėne re, zgjata veshėt. Midis nesh njė qetėsi mbytėse dhe e rėndė. Prisja me padurim. “Jam dyzet e dy vjeē. Ju bėj propozim martese. U hodha pėrpjetė sikur tė mė kishte kafshuar njė gjarpėr. Tavani, si gur varri, mė ra pėrsipėr.

- Po, ē’thoni, doktor, unė jam me nipėr?

- Po ē’thoni kėshtu zonjushe? (Dėgjoj dhe zonjushe). Mos vallė nuk ju pėlqej?

- Urdhėroni letėrnjoftimin tim! E kontrollon me kujdes, si ndonjė kumarxhi qė humbet lojėn dhe shikon pėrsėri letrat.

- Gabim shkrimi, - mė thotė.

- Po ē’thoni kėshtu, doktor, mbaj unė letėrnjoftim me gabime?

- I rrėmbeva letėrnjoftimin dhe u ula pėrsėri nė kolltuk.

- E atėherė, - mė thotė, - dėgjo! Unė nuk kam nėnė. Do t’ju bėj me nėnė, t’ju kem nė kolltuk, ashtu siē jeni. Vetėm t’ju shoh dhe t’ju adhuroj bukurinė tuaj.

- Po ē’thoni, doktor, kam fėmijėt dhe nipėrit e mi qė mė adhurojnė.

U ngrita si e marrė duke kėrkuar daljen. Sa dola te dera, i them: “Doktor, je pėr mjekim!” Zėri im i fortė u nda mėdysh duke mbushur me valė akustike ajrin e klinikės dhe tė dhomės. Dola pėrjashta si ndonjė kafshė e egėr dhe e trembur qė dikush ka ushtruar forcė mbi tė. Klientėt nė shumė qėndronin nė kėmbė dhe dėgjonin. Nuk di se ē’thoshnin, nuk mė interesonte. U futa nė taksinė, qė priste dhe ika si era…

Duke mė treguar sa mėlart, fytyra e saj ishte e vrejtur dhe e egėrsuar. Mbi tė shikoja njė bukuri tė egėr qė, megjithatė, nuk ia pakėsonte bukurinė. Shikimi i saj i ashpėr mbi mua mė bėnte tė mendoja se nė atė ēast isha unė mjeku pėr t’u mjekuar.

- Bėra gabim qė i lashė adresėn dhe telefonin. E dini se kush ishte mjeku? Zotnia, q ė, sot, i binte ziles sė derės sime!

Hapa sytė, nuk u besoja veshėve tė mi.

- Nuk besoni? Dhe megjithatė ai zotnia ishte. Pa le propozim martese. “Zonjushė duket se nuk iu pėlqej!” Pale dhe zonjushe!…

Mė gjeti derėn i pabesi. Po ē’ka ai me mua, mund tė mė thuash? Dua tė mė ndihmosh. Kam nevojė pėr ndihmėn tuj. Mė besoni nuk duan tė dinė fėmijėt e mi, nuset dhe aq mė shumė vajza Sofi!… Atėherė kam pėr tė vdekur.

E besova. M’u duk sikur binte nga njė greminė e thellė dhe zgjati dorėn ta ndihmoja. U preka. I shfaqa mendimin se si duhej tė vepronim mė pas. Retė u shpėrndanė. Fytyra e saj shkėlqeu si qielli i pastėr, i ndriēuar nga dielli.

- Tė faleminderit shumė. Jam dakort me ato, sa mė thatė. Do tė jeni shpėtimtari im.

Pyesja veten: “Vallė ishte ēasti i pėrshtashėm ta pyesja mos ky ishte sekreti i saj…”. E pyeta. Nuk m’u pėrgjigj.Pija- Mė falni, njė minutė, - mė thotė.

U ngrita me njė qėndrim zonje, ashtu siē dinė zonjat e vėrteta tė imponojnė qėndrimin e tyre. M’u duk se nuk ishte zonja e mėparshme. U largua drejt drejtimit tė ditur dhe u vonua pak. Duke qėnė i lirė nga shikimi i saj imponues, i hedh njė sy dhomės sė fjetjes. Nė qoshe, mbi krevatin e saj, nga ana ime e djathtė, ishte njė kornizė e madhe, e mbajtur mirė, prej argjendi, e Shėn Mėrisė me Krishtin e vogėl. Mbi tė ishte lidhur fjongo njė kordele ngjyrė trėndafili. Brenda korniza ndriēohej nga njė kandil i vogėl me rrathė paralele e lyer me flori. Drita e saj e zbehtė sa vente dhe ndriēonte mė shumė, gjė qė tregonte se fillonte tė errej. Poshtė kondismės ishte vendosur njė fotografi burri me ngjyra, brenda njė kornize tė lyer me flori. Fytyra nuk i dallohej sė largu. Ndoshta tė ishte Kosta i saj?! Ndoshta idili i saj qė adhuron e malluar ditė e javė tė tėra, brenda tempullit tė saj. Kthehet. Nė dorėn e saj tė djathtė mbante njė fotografi me ngjyra brenda njė kornize tė florinjtė me distanca tetėmbėdhjetė me trembėdhjetė tė qinda. Nė dorėn e saj tė majtė mbante njė album me fotografi familjare. Psherėtiu thellė dhe puthi fotografinė e madhe. Nė sytė e saj shkėlqenin dy lot prej rubini. Ky ėshtė Kosta im! Hodhi nė krevat albumin dhe u zhduk. U zhyta duke studiuar… e saj. Ishte fotografia e e tij e fundit me flokė tė rėna mbi ballė dhe kaēurrel. Fytyra e tij ishte ngjyrė kafe. Balli dhe fytyra tė vijosura tej e tej prej rrudhave tė thella. Fytyra e njė njeriu tė lodhur e tė munduar. Shikimi i tij ishte i ndritshėm dhe disi melankolik. U mallėngjeva. Hap albumin. Nė fillim ishte vendosur njė fotografi bardhė e zi. Njė ēift i ri, gjithė dritė, i zgjedhur si dielli dhe hėna. Kosta i saj yll, trup selvi. E krarahasova me fotografinė e fundit me ngjyra. Vėrejta se bukuria e tij ishte fishkur nga furtunat e jetės. Ndina ishte vajzė e re, e hollė, e bukur, si mė e gjatė nga ē’ėshtė sot. Vetėm shikimi i saj i zgjuar mbetej po ai. Shumė pak i ngjan sė sotmes, qė ėshtė me tė vėrtetė yll! Ndoshta tė jetė e vėrtetė ajo qė, thonė, se disa gratė tė mbajtura mirė nė tė tridhjetė e gjashtat e tyre bėhen tė bukura. Ndryshimi qė kanė pėsuar nė rrjedhėn e viteve, mė bėri pėrshtypje. Thuhej se Ndina thithte bukurinė e tij. Ai vishkej, kurse ajo lulėzonte gjithnjė e mė shumė. Nuk aprovova ndryshimin e tyre tė bukurisė dhe tė paraqitjes. Nė album kishte shirita filmash familjarė me fėmijė, nuse e nipėr. Lexoj: Romė, Bon, Paris, Bruksel, Kopenhagen, Budapest, qytete tė ndryshme tė Amerikės dhe tė Kanadasė dhe nė fund Lefkosi. Thuaj se Ndina ishte shoqėruese avionash tė pikturuara nė fytyrėn e Kostės, qė tregonte fotografia e fundit me ngjyra. I zhytur nė ato qė shikoja, nuk kuptova se si u vendos para meje njė tavolinė e bardhė dhe e lehtė e mbushur me pije uiski, si dhe lloje birrash, verė, uzo………. Nė mes avullonin mezet e ngrohta. Era e tyre pėrhapej nė dhomė, duke ngacmuar nuhatjen dhe duke krijuar kėshtu njė ambient tė mrekullueshėm pėr tė pirė. M’u kujtua ajo tavernė, qė vizituam pėr herė tė parė tė dy atė tė shtunė, kur u thye gota me verėn e lumturisė. Ky mendim, diku brenda meje, mė krijoi njė ndjenjė krejt tė kundėrt me atė tė nuhatjes nga mezet e mira. Dy ndjenja tė kundėrta mė bėnin tė menduar.

-Pi ē’tė duash, zgjidh vetė. Unė nuk pi pije, vetėm verė tė kuqe. Cigare kam. Janė ato qė mbaj pėr djemtė e mi, kur i ftoj. Unė nuk pi cigare, jua kam thėnė.

Ngrihet dhe vė mbi tavolinė dy paketa.

- Kėto janė pėr ty.

Tė gjitha kėto diēka tregonin. Cigaret dėshmonin predispozicionin e zonjės pėr shumė kohė pėr tė pirė dhe pėr ēdo gjė qė pėrpunonte nė atė ēast mendja e saj e zgjuar dhe e djallėzuar. Nga e papritura nė tė paprtiturėn mė shpinte ai sfinks. Ishte e vėshtirė tė dilje nga ai labirinth.

- Unė, uzo, - i thashė.

- Ke shpirt tė bardhė, dhe po tė hedhim dhe copa akulli, e tregon mė mirė.

- Jo, shqeto e dua.

- Je shumė i pastėr…

Mbushi gotėn e saj me verė tė kuqe.

- Mos je agresive? – e pyeta.

- Kėtė e thua nga e “kuqja” e verės? Jo, por dhe nė njė farė mėnyre edhe thellė n ėshpirt jam…

Dyshimi im u vėrtetua. Pėrplasėm gotat. “Shėndet dhe pėr Kostėn tim!”

Zbrazi me njė frymė gotėn e saj tė parė dhe e mbushi shpejt, sikur tė donte tė mė gėnjente se ajo ishte gota e parė pėr tė. Ndėrsa pinim, mendja ime, si njė laborator biologjik, kėrkonte tė zbulonte mikrobin e kuptimit tė fjalėve: ”Pėr shėndetin e Kostės tim!” Konkludova se zhvillimet e mėtejshme do ta tregonin. As vetė ajo nuk i dha arsyet, qė u hodhėm nė pije, por as unė nuk e pyeta.

- Ti, pse nuk pi? – mė pyet dhe mė mbush gotėn e dytė.

- Shėrbeji vetė vetes. Nė ēdo gllėnkė vere qė pi ndjej buzėt e mia dhe njė tė puthur tė ngrohtė nga Kosta im.

E vėshtroj nė sy. Sytė e saj u zvogėluan. Fytyra e saj, flakė e kuqe si shega, lėshonte flakė. Mbėshteti kokėn nė duart dhe filloi tė qajė. Pėr t’i larguar vėmendjen, e pyes:

- Nuk e kuptova mirė, mos ke vallė nė mendje mjekun?

Fshiu lotėt dhe pėrsėri nuk m’u pėrgjigj. E vėrejta pėrsėri. Vera e kuqe, drita dhe ngjyra e trėndafili e dhomės i jepnin njė bukuri tė dukshme, sa asnjėherė nė Botė. Bukuria e saj dhe vera mė dehėn. Nėn nxitjen e tyre mora guxim si asnjėherė tjetėr. Doja ta provoja nė se ajo ishte me tė vėrtetė verė, apo “gjak”virgjėreshe”, siē thoshte vajza e xha Jorgos.

- Dua pak verė nga vera jote!

Mė jep gotėn e saj. Pėrnjeherėsh ngrihet dhe bie dhe njė gjysmė litėr tjetėr verė. E provova. Si vera e saj, pa asnjė ndryshim. Me dashje, apo jo, e piva deri nė pikėn e fundit.

Pijet po na mbaronin. Mė propozoi tė binte tjetėr. Pėrgjigjja ime ishte thikė e mprehtė.

–Dėgjo , - mė thotė. - Sekretin e jetės sė tij njeriu e thotė vetėm nė ēastet e fundit tė jetės sė tij. Kam njė parandjenjė se po mė afrohen ditėt. Ndryshe nuk mund tė shpjegoj kėtė dėshirė time kaq tė madhe t’ia them sekretin e jetės sime njė tjetri. Dhe ky tjetri je ti. Kėtė do t’ia them vetėm njerit. Kėshtu e pruri fati im. Pi duhan, - mė tha, dhe iku si era. U vonua tė kthehej dhe u trėmba.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:57 pm

E pabesueshmja

Ardhjet dhe ikjet e saj, si fantazmė, mė impononin diēka tė paparashikuar. Parandjenja ime pėr diēka mė tė keqe mė bėri tė vėshtroja dritaren si shpėtimtaren time. Fletėt e saj tė hapura, gurėt nė murin pėrballė mė dukeshin si gojė njeriu, qė qeshte me mendimete mia tė liga pėr zonjėn etyre. Po vazhdonte para syve tė mi ajo gojė e ēuditshme, sikur tė mė thoshte: “S’ke pėr tė pėsuar asgjė, zonja jonė ėshtė mirė!” Alkooli nė mendjen time tė turbullt prodhonte edhe mendimet mė tė pabesueshme. Pjesė nga fjalėt e saj buēasin nė kokėn time:“Vėshtro, nė njė farė mėnyre, nė brendėsi jam sulmuese”.

Nga njė grua qė zbraz njė litėr e gjysmė verė dhe kush ta dijė se ē’ka pirė tjetėr, t’i presėsh tė gjitha. U kthye me njė vėshtrim imponues zonje, flak nė krevat njė krehėr tė madh gruaje ngjyrė trėndafili dhe njė krajon dhe mė thotė:

- Dėgjo qė tė mėsosh sekretin e jetės sime! Nuk do tė ta them unė, do ta kuptosh vetė nga sa do tė shohėsh me kujdes tė madh dhe nga pyetjet qė do tė tė bėj.

M’u duk se u bėra lodėr nė duart e saj, tė luajė me mua si me tespijet nė duart e saj. Befas u zhduk. Mė kujtonte fantazma nė skena teatrosh tė veprave tė Shekspirit. Po vjen. Mengadalė ulet nė kolltuk dhe vėshtrimi i saj imponues dhe i mbėrthyer mbi mua pėrballet me shikimin tim pėr ta kontrolluar se mos i shmanget. Nga lart - poshtė ngadalė hap rrobėn e saj ngjyrė trėndafili. Gjoksi i saj lakuriq. U shtanga! Nuk u besoja syve tė mi. Hap mė poshtė. Vetėm nė pjesėn e saj tė fshehtė m’u duk se kishte veshur diēka tė zezė. Ngrihet nė kėmbė dhe nė mėnyrė tė rrufeshme hedh rrobėn e saj nė krevat. Trupi i saj tani mė shfaqet tėrėsisht lakuriq. Lėkura e saj shkėlqente e tėra. Dukej si njė margaritar gjigand krej i bardhė. Tani e kuptova se nuk kishte asnjė veshje. Me gishtat e dy duarve tė saj tė ndėrur nė ballė, nė vijėn poshtė flokėve tė saj simetrikisht nga tė dy pjesėt, prek majat dhe i ledhaton, duke ecur poshtė dhe pas veshėve tė saj, duke vazhduar nė vijat e qafės. Kėtu qėndroi. Pėrsėriti dhe njė herė lėvizjet si mė lart. Dy nga dy gishtat e duarve tė saj pėrkėdhelnin butas dhe pastaj me tė dy duart e saj kapte tė dy hemisferat nė gjoksin e saj. I ēonte lart, i hapte anash, fėrkonte thithat e tyre. Pėrsėri anash, i bashkonte nga ana e brendshme, pėrsėri fėrkonte thithėt e tyre dhe ata rriteshin e fryheshin si ballonat e fėmijėve, qė i fryjnė pėr tė lojtur nė ditėt e festave. Nga hemisfera u bėnė sferike. Tani i ēonte lart, ulte kokėn dhe me gjuhėn e saj lėpinte thithat e tyre. Ata po rriteshin gjithnjė e mė shumė, sa qė zunė gjithė gjoksin e saj. Sytė e saj filluan tė zmadhoheshin dhe tė shkėlqenin mė shumė. Buzėt e saj fryheshin dhe bėheshin mė tė kuqa. Lėshonin flakė. Filluan tė bėjnė valėzime tė vogla e mė tė shpeshta. Hapte gojėn e saj, thuaj se do tė gėlltiste sferat e gjoksit tė saj. Po ato lėvizje i pėrsėriste disa herė. Me dorėn e saj tė majtė bashkonte sferat e saj tė gjoksit dhe fėrkonte fort thithėt, ulte dorėn e djathtė dhe prekte pjesėn e poshtme sekrete tė trupit tė saj. Nga lart – poshtė pėrkėdhelte buzėt e saj pa pushuar. Gjoksi i saj rritej mė shumė. Fuste thellė nė pjesėn e saj tė dy gishtat dhe vazhdonte me lėvizje pėrpara. Trupi i saj i tėri filloi tė lulėzojė. Lėkura i nderej dhe i hapeshin poret. Shkėlqente e tėra. Sytė e saj tė mėdhenj shkėlqenin. Goja e saj e hapur sa vente dhe hapej mė shumė. Trupi i saj filloi tė kthehej dhe tė rrotullohej. Lėkundjet, qė ndiente nga rrymat e poshtme sa vente dhe shtoheshin. Dora e saj e madhe vazhdonte intesivisht tė fėrkonte thithėt. Nxjerr tė dy gishtat e saj dhe nga pjesa e sekrete e trupit qė tani ishte fryrė duke hapur anash kėmbėt, ku dukej e tėra dhe gishtat e saj tė lagura iu drejtuan gojės. Filloi tė lėpijė lėngun femėror. Shpejt e shpejt, pa humbur kohė, i fuste nė gojėn e saj tė poshtme dhe pėrsėri i lėpinte, si maniake me gjuhėn. Po kėto lėvizje i pėrsėriste pėr shumė kohė. Lėngun femėror e lėpinte vazhdimisht me gjuhėn e saj. Vijat e lakuara po bėheshin gjithnjė e mė tė lakuara, pėr aq sa dora e saj bėnte sa mė shpejt e sa mė shumė lėvizje pėrpara. Lėkundjet e saj tė brendshme i kalonin nė tėrė trupin, qė e drejtonin nė lėvizje pėrpara prapa. Me njė kthesė tė menjėhershme njėqind e tetėdhjetė gradė nxjerr para meje pjesėn e prapme tė trupit. Sa e bukur qė ishte! Meshollė me njė ndarje tė artė! Ledhatonte butė lėkurėn e bardhė nė tė tė dy malet e saj poshtė ijeve dhe dora e saj futet pėrnjėherėsh nė gojėn e fryrė tė pjesės sė saj tė fshehtė dhe me tė njėjtat lėvizje tė dorės para prapa lėvizte gjithė trupi i saj i bardhė, si i derdhur nė mermer. Vazhdonte tė lėpinte lėngun e saj fėmėror.

Nga dritarja dėgjoheshin zėra tė ndryshme dhe thirrje fėmijėsh, qė luanin si dhe zhurma e automjeteve qė kalonin pa pushuar. Nė pallatin pėrbri disa tė rinj po dėfrenin. Melodia e muzikės, lėvizjet dhe pėruljet e trupit tė saj lakuriq bashkoheshin dhe mė dukej se ato melodi bėheshin nga lėkundjet dhe lėvizjet e vetė trupit tė saj, sikur tė ishte njė vegėl muzikore e mahnitshme, e paparė njeriu. Me njė lėvizje tjetėr tė papritur, pa e hequr dorėn e saj nga pjesa e saj e fshehtė e trupit, na nxjerr pjesėn e pėrparme tė trupit. Vazhdon lakimet e trupit dhe lėvizjet ritmike me sytė mbyllur.

Lulėzonte e tėra si njė trėndafil i ēelur. Gjithė trupi i saj lėkundej nga afshi i dashurisė. Nė lėvizjet e saj tė fundit bėrtiti dhe me njė zė qė i dridhej u dėgjua fjala: “Kosta im!”

Kėtu iu zu fryma. U pėrul, siē ishte me sytė mbyllur dhe ra mbi kolltuk.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:57 pm

SekretiPoret e hapura tė lėkurės sė saj, nė tė gjithė trupin, pikonin nga erotizmi. Siē ishte me sytė e mbyllur nė kolltukun e saj, hap kėmbėt. Me gishtat e saj nga goja e saj e poshtme vazhdonte tė shpinte lėngun nė gjuhė dhe ta pinte. Lyente thithėt dhe ballonat e saj, buzėt e saj, vetullat dhe qerpikėt dhe sė fundi flokėt e saj. Vazhdonte pėr mjaft kohė tė lyente malet e saj te pasme dhe pasi u dha fund pjesėve erotike, filloi tė lyejė gjithė lėkurėn e trupit si medikament sėmundjeje tė lėkurės. Nga kėto gjera tė pabesueshmem, qė mė shikonin sytė, mė dukej se isha nė ėndėrr. Mendoja se kisha pėrpara njė kurvė me gjithė karakteristikat e saj. Vallė gjithė orėn me sytė tė mbėrthyer tek unė mund tė futej ndokush nė viaskat e mendjes sė saj? Ē’mendonte? Mos vallė idoli i ikonės sime tė gjallė nė sytė e saj, kur i mbylli, fantazia e saj me sytė mbyllur e transformoi nė atė tė Kostės. Kėtė vetėm mendja e saj e di. Nė ēastin qė hapte sytė, shikimi im u largua nga ajo, por u kryqėzua me tė sajin. Si njė thikė me dy presa nė zemrėn time, buzėqeshja e saj e hidhur dhe ironike. Me njė qėndrim serioz, lakuriq siē ishte, u ngrit nė kėmbė duke bėrė para meje njė kthesė treqind e gjashtėdhjetė gradė, sikur tė mė thoshte: “Shikoje mirė trupin tim!” Sikur tė mė provokonte pėr ta patur zili. Rrėmbeu krehėrin nga krevati, krehu flokėt e saj tė spėrkatura me lėngun femėror, lyen buzėt e saj me krajonin e kuq, qė nuk ngjiste kollaj mbi to dhe dukej si diēka prej maske qė ishet gati tė shqitej. Veshi rrobėn e saj prej trėndafili duke lėnė tė hapur gjoksin e saj deri te thithėt dhe mori njė qėndrim, sikur tė dilte nė tė fotografi, pa folur, dhe me shikimin mbi mua. Sytė e mi ishin mbėrthyer te buzėt e saj, duke pritur krajonin tė binte poshtė, si diēka artificiale. E ēuditshme! Krajoni i saj (nė tė kuqtė tė buzėve) ndėrronte ngjyrė, bėhej mė i kuq. Bashkohej me lėngun e saj fėmėror dhe filloi tė lėshojė njė shkėlqim tė kuq tė ēuditshėm. “Reaksione tė ēuditshme kimike,”- thashė me vete. Nė buzėt e saj dukej se kishte njė tė kuq natyral qė nė lindje. Flokėt e saj tė lagura kishin njė shkėlqim dallues me reflekse tė ēuditshme si prej copėrash guri tė ēmuar, po ashtu dhe vetullat e saj. Fytyra e saj e njomė dhe e butė shkėlqente si hėna e bardhė ngjyrė trėndafili. Sytė me madhėsinė e tyre tė rregullt, kishin njė shkėlqim dhe qetėsi tė ēuditshme.

Tė gjitha kishin marrė njė bukuri qiellore qė prekte tė pėrsosurėn. Me ato qė shikonin sytė e mi, m’u kujtuan fjalėt e vajzės tė xha Jorgos:

“Ajo nuk pi verė, pi gjak virgjėreshash”. Ajo nuk pi gjak virgjėreshash, por verėn e saj tė bardhė. Mė hedh njė vėshtrim serioz nė sy dhe mė pyet:

- Kujt i ke zilinė, Kostės tim apo mua?

- Kostės!

- Fytyra e saj, sikur tė ishte poshtė njė prozhektori, shkėlqeu.

- Po! E gjete. Ky ėshtė sekreti im.

U hodh si flutur nga kėnaqėsia.

- Ti pi duhan, - mė thotė, - unė do tė bėj kafet.

Me njė ecur tė lehtė maceje u zhduk nga sytė e mi. Unė i shtangur nga surprizat, mendoja: “Kjo ėshtė e ēuditshme, interesante grua. Gjithė enigma, nga njėra te tjetra, si njė sfinks i vėrtetė. Kush vallė do tė jetė sekreti i saj? “E gjete?” – mė thotė, por unė nuk gjeta asgjė. Kur pi alkool bėn vepra, kur pi kafe ka fjalė. Tė tilla gjėra prisja tani qė po pinim kafet. Prisja si do tė lidhte veprimet e saj tė paarsyeshme me fjalėt.

- Kosta im nė momentet e fundit tė jetės sė tij, mė la porosinė e fundit: “Unė po iki nga kjo jetė, por dua tė jem gjallė sa tė jesh dhe ti mbi tokė. Kėtė do tė doje dhe ti po tė ikje para meje, kur unė do tė isha i ri, siē je dhe ti tani, qė kurrė kjo tė mos tė ndodhte. Dua tė rroj brenda teje. Nė trupin tėnd, nė shpirtin tėnd, nė fantazinė tėnde. Jo vetėm tė rroj te ti, por nėprmjet teje dua tė rroj te tė gjithė ata, qė do tė tė shohin, burra apo gra qė mund tė jenė. Ti vetėm nga turpi i botės vetėm njė vit do tė vishesh me tė zeza pėr mua. Bukuria jote duhet gjithnjė tė ekspozohet me ēdo mėnyrė, megjithė madhėshtinė e saj. Tė mos mbahet e fshehtė dhe e pėrbuzur. Ajo ka lindur vetėm pėr mua dhe do tė kushtohet vetėm pėr mua, deri nė fund tė jetės sate. Unė, pėr dashurinė tonė tė marrė, sakrifikova gruan time, vajzat e mia, sakrifikova pėr ty gjithė jetėn time, tė tė bėj mbretėreshė sa munda. Ti, kėtej e tutje, si ngahera, tė mbash trupin tėnd dhe tė sakrifikosh bukurinė tėnde tė rrallė, vetėm e vetėm pėr mua pale qė nuk do tė jem. Kur tė shkėlqejė bukuria jote, ēdo burrė qė do tė tė shohė, do tė thotė me vete: “I lumtur do tė jetė ai burrė qė do tė shijojė kėtė bukuri!”

Kėshtu nė fantazinė e tij do tė krijohet njė pmje burri. Ai do tė jem unė. Do tė rroj brenda zilisė sė fantazisė sė tij. Gratė do tė thonė: “Lum si ajo, qė shijon bukurinė e ndonjė trimi”. E pėrsėri ai burri fantastik do tė jem unė. Kėshtu kam pėr tė rrojtur dhe te gratė. kėshtu bukuria jote do tė bėhet rruga e mbidheshme qė unė kam pėr tė kaluar nga vdekja nė jetė. Kjo ėshtė porosia ime e fundit. Kjo ėshtė dhe urata dhe mallkimi im. Mallkimi im mė i madh dhe mė i rėndi, po tė mos e zbatosh, mė keq nėqoftėse do ta tradhėtosh, duke lejuar ndonjė burrė tė tė prekė apo ta prekėsh”.

Kjo ishte urata dhe mallkimi i njė njeriu, qė po vdiste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:58 pm

Muri prej qelqiNdėrsa ajo fliste, vjaskat e trupit tim mbusheshin me mendime kontradiktore. Mos vallė zilia e Kostės arriti nė njė vend tė atillė absurd qė kėrkonte tė sundonte jetėn e saj dhe pas vdekjes sė tij? Tė jetė pėr tė hija e tij e zezė, ta ndjekė nė jetė pėr ēdo ēast, madje dhe nė gjumin e saj, nė mendimet e saj. Atėherė ajo do tė jetė viktima e tij, hija e tij e gjallė, qė do tė eci nė tokė. Shpirti i saj do tė jetė i vdekur dhe nė trupin e saj do tė rrojė i vdekuri. Ky ėshtė sekreti i tyre apo mėkati i tyre? Ai ėshtė i marrė me kėtė porosinė e tij absurde, pa arsye, pėr atė qė e zbaton ose dhe pėr tė dy? Apo mos vallė dashuria e tij e marrė pėr tė ishte burim jete dhe tani qė humbet, bukuria e saj bėhet etje pėr jetėn? Mos vallė paraqitja e trupit tė saj lakuriq, me lėvizjet dhe pėruljet e saj si pikėpyetje, lind pėr mua pikėpyetje qė tė gjej tė vėrtetėn, si mė thotė:

- Shikoje lakuriq tė vėrtetėn e bukurisė sime! Pėr njė tė vėrtetė tė tillė a mos nuk ka tė drejtė Kosta im tė ketė etje pėr jetė, pėr njė jetė edhe pas vdekjes? Bukuri e saj e bėri absurd apo pas vdekjes sė tij bėri absurde me porosinė e tij bukurinė e saj? Pas humbjes sė tij, spontanisht ndjeva se dashuroj vetėm trupin tim, siē e patė dhe ju vetė. Akoma nuk e kalova klimakterin. Thonė se pas atij erotizmi i gruas pėrhapet nė lėkurėn e saj. Akoma nuk e di. Kėtė qė patė sot qė tė mbaj bukurinė time, nuk mund ta bėj mė shumė se dy herė nė javė, dhe pėr kėtė arsye qėndroj e mbyllur nė kėtė shtėpi, si krimbi i mėndafshit nė fshikėzėn etij. Pėr tė zbatuar porosinė ēaj dhe dal jashtė me shkėlqimin prej mėndafshi tė bukurisė sime.

Mendimet e mia, pėr ēka pashė dhe dėgjova, ishin kontrdiktore dhe mė mėrzitėn. Fjalėt e saj ishin melodioze dhe ritmike me atė tė muzikės, qė tani pa asnjė zhurmė fėmijėsh dhe automjetesh, derdheshin dhe mbushnin dhomėn nga dritaret. Alkooli nė mendjen time bashkonte pamjet e trupit tė saj lakuriq me meloditė e muzikės dhe dehesha mė shumė. Por fjalėt e saj pėr sejkretin e saj nuk i duroja dot. Larg njė realiteti tė tillė tė dhimbshėm, porosinė e tij, qė e mbante me betimin e saj, qė e mbante si njė amanet I shenjtė besimi, qė e mbante me aq dhėmbshuri brenda saj. Por larg nuk duroja lehtas dhe haluēinacionet e mia. Si njė zog, qė, padashur, futet nga dera nė njė vend tė panjohur e tė mbyllur dhe kėrkon tė fluturojė jashtė dritares, doja dhe unė tė fluturoja jashtė. E tashmja fluturonte jashtė drejt sė ardhmes, kurse ne tė dy, sa kalonte koha, thelloheshin nė detin e sė kaluarės. Ishte marrėzi qė njė “sekret” i tillė i dhimbshėm tė lindė nga bukuria, ta ushqejė pandėrprerje dhe tė mos e shijojė asnjė, vetė ajo qė e ka, qė ėshtė pasuria e saj natyrale, njė bukuri e tillė tė vret. Pashė nė jetėn time bukurinė qė tė vret. Pashė lakuriq tė vėrtetėn dhe vuajtjen e kėsaj bukurie dhe nuk rrashė nė mėkatė. I etur arrita deri nė burim dhe ujė nuk piva. Mjalti ishte nė buzėt e mia, por nuk e preku gjuha ime. Kjo ėshtė bukuria e mallkuar qė ngjall tė vdekurit dhe vret tė gjallėt. Kėtu flisnim pėr tė vdekurit, tė moshuarit dhe mendja ime vraponte nė valėt akustike tė muzikės sė gostisė tė tė rinjve pėrbri nesh. Atje qė me muzikėn e tyre lulėzonte jeta duke vrapuar drejt sė ardhmes. I dehur nga dashuria e pabesueshme e njė gruaje, shumė mė e madhe nė moshė se sa unė, nga pija e saj e pasur…………. dhe nga muzika e tė rinjve, mendja ime, si nė ėndėrr, pjesėrisht regjistroi fjalėt e zonjės magjike, qė pas gjithė kėtyre, pa tension, e qetė, si gishtat e ndonjė tė moshuari, radhiste fjalėt e saj si tespijet. Por mendja ime? Dhe ajo vazhdonte:

” Kosta tė thoshte: “Nuset tona nuk flasin, jo sepse tė urrejnė, por sepse tė kanė zilinė, i veros bukuria jote. Vajzės tėnde t’ia kesh frikėn. Ndoshta ajo tė fsheh brenda saj urrejtje. Kujton se ti e ke fajin, qė nuk e linde kaq tė bukur sa ti”.

- Me tė vėrtetė. Sofi im qė nuk mė viziton. Sa herė qė mė merr nė telefon fjalėt e saj tėpara janė: “Vetėm je? Akoma nuk tė ka gjetur ndonjė dashnor qė tė ikėsh sa tė jetė e mundur mė larg nesh, ose tė mos tė tė shohim, tė qetėsohemi mė nė fund!”

Fjalėt e tij gjithė mend. Dobėsia e tij, dashuria e tij e madhe pėr mua mė bėri qė tė pi me dhimbje esencėn e jetės sė tij. Siē mė thoshte: “Djersa e burrit nė krevat e shton jetėn e gruas!” Sa zbukurohesha unė, aq mė shumė rrudhat thelloheshin nė fytyrėn e tij. “Gėzimi i jetės sime, - thoshte, - ėshtė mbi tė gjitha, tė luftoj, tė pėrpiqem. Tė vuaj dhe tė rroj, vetėm e vetėm tė shijoj sa mė shumė bukurinė tėnde. Shpėrblimi im ėshtė tė mos prishet bukuria jote. Ky ėshtė kuptimi i jetės sime. Nuk dua tė tė adhuroj. Atė qė e adhuron, nuk duhet nė esencė ta prekėsh. Ndryshe fjala adhurim e humbet kuptimin e saj, vdes. Unė dua tė shijoj gjithė ekzistencėn tėnde.

Dhe unė tani, qė tani mė nuk e prek, e adhuroj fuqinė time. Rroj qė tė rrojė Kosta im.”

Me tė vertetė, ky “sekret” i shenjtė i Kostės sė saj e mbante gjithnjė tė ripėrtėriė dhe shumė tė bukur.

– Ju lodha shumė. Tani shkoni. Ėshtė vonė. Qė kėtej e tutje dera e pasme e shtėpisė sime do tė jetė gjithnjė e hapur pėr ty. Sidoqė tė jem nuk do tė trembem. Nuk kam asgjė tė tė mbuloj ty. Jua thashė dhe jua tregova tė gjitha. Ta tregova krejt trupin tim, me gjithė pamjet e bukurisė lakuriqe. Derėn e shpirtit tim ta hapa tej e pėrtej. Me vete e more sekretin e shenjtė tė jetės sime. Xhevahirin tim. Do ta mbash me vete Kostėn tim.

- Tė gjitha m’i the. Tė gjitha m’i tregove. Asgjė nuk mė dhe, asgjė nuk tė mora.

Qė tė dy besnikė nė “sekretin” e saj tė shenjtė do ta ruaj si gur xhevahiri mė tė shtrenjtė tė jetės sime. Ky ėshtė dhe betimi im mė i shprehuri. Mė la njė buzėqeshje tė ngrohtė dhe shpėrtheu nė sytė e mia njė shikim tė ēuditshėm, magjik, gjithė pikėpyetje qė mė ēmendi dhe mė gozhdoi. Kjo ishte kėrkesa e saj nė fjalėt e mia se nuk mė dha dhe nuk mė mori asgjė.

Ky sfinks, kjo grua, qė paraqiti pėrpara meje monedhėn e artė tė bukurisė sė saj, mė ēmendi me tė papriturat e saj. Kuptova se qysh tani e tutje ka pėr tė na ndarė njė mur i hollė, transparent prej qelqi. E pėrshėndeta dhe ika. Era dhe muret e dhomės qė kaloja, mbushur me aromė femėrore, mė zinin frymėn. Ndjeja se ato mure ishin diēka nga trupi i saj. Po largohesha nga njė e vėrtetė e pabesueshme qė i ngjante njė ėndrre tė vėrtetė.Bukuria paguhetPas gjithė kėtyre, ndjeja se ndodhesha nė dy tempuj. Ajo jo vetėm shtėpinė, por edhe trupin e ka kthyer nė tempuj adhurimi tė burrit tė saj. Qyssh atėherė, megjithėse nuk e kam parė kurrė, nė fantazinė time mė del si njė tempull lėvizės njerėzor. Nė hijen e bukurisė sė saj lakuriq, qė aq shumė mė ka magjepsur, shikoj hijen e Kostės qė e ndjek nga afėr. Bukuria e saj tani mė vret mendjen me hijen e tij. Kjo hije dalngadalė, sė bashku me bukurinė e saj filloi tė mė futet nė shpirt dhe nė mendje. Nuk doja mė as ta shikoja dhe as ta takoja. Pėrpiqesha gjithmonė t’i largohesha, t’i shmangesha. Nga ēdo zhurmė qė dėgjohej nga muri qė na ndante, padashur mendja mė shkonte nė bukurinė lakuriqe tė zonjės dhe pėrnjeherėsh mė dilte pėrpara hija e burrit tė saj tė vdekur. Njė pamje me fytyrė tė turbullt, ashtu siē e pashė nė fotografinė e tij tė fundit. Pamje burri, qė transformohet nė hije tė zezė tė frikshme, si fantazmė. Hija e tij filloi me tė vėrtetė tė mė bėhet gjithnjė e mė shumė njė mendim i pėhershėm. Nė fillim mė vriste gjumin, pastaj mė ndiqte ditė e natė. Pėrpiqesha ta largoja nga mendja. Bukuria e saj lakuriqe dhe fantazma po lėshonin rrėnjė saqė tani fantazma nisi tė mė fliste dhe tė mė kėrcėnonte. “Do tė hakmerrem! Sepse ti mban me vete jo vetėm ”sekretin”, por dhe bukurinė lakuriqe tė gruas sime. Po ta bėje kėtė gjė kur isha gjallė, do tė tė vrisja, kurse tani do tė hakmerrem ndryshe. Bukuria e saj lakuriqe mė pėrket vetėm mua! Pėr kėtė bukuri kam bėrė mėkat. Braktisa gruan dhe dy vajzat. Sakrifikova, sa asnjė tjetėr, gjithė jetėn time pėr ta bėrė, sa kisha mundėsi, mbretėreshė. Mėkatari dėnohet. Nuk do tė tė shkulem nga mendja dhe nga shpirti, deri sa tė tė ēmend!”

M’u bė e padurueshme ajo hije e mallkuar, ajo fantazmė e tmerrshme, qė mė ndiqte gjithnjė. Mė dukej se merrja me vete trupin e saj, si njė copė mishi i huaj dhe gjigant, qė mė shkrinte trupin si qiri. Thashė me vete tė ndėrroj banesė se mos vallė mė harronte apo e harroja. E provova. Njė tė shtunė ika larg, tek njė i afėrmi im. Ajo fantazma e mallkuar mė shqetėsonte mė shumė. Pėr problemin tim mendova tė kėshillohem me tė afėrmin tim, qė aq shumė u shqetėsua dhe mė bezdiste me pyetjet e tij, pse kisha rėnė nga shėndeti. Nuk ia thashė sekretin e ”sekretit” tim. Kisha frikė se mos mė ndodhte ndonjė gjė mė e keqe. Nė kėto mendime mė kėrcėnonte fantazma: “Sado larg qė tė ikėsh, unė nuk iki nga ty, do tė tė vij pranė! Do tė tė ēmend sa mė parė! Mos harro se gruas sime i ke dhėnė fjalėn se do ta ndihmosh!”

Vendosa tė mos ndėrroj banesė. Pėrsėri pranė asaj banese tė mallkuar, asaj grua tė xhindosur, qė mė ēmendi me bukurinė e saj lakuriqe, me paraqitjen e vazhdueshme tė fantazisė sė mallkuar. U bėra dhe unė njė njeri i xhindosur. Ēdo bukuri paguhet me monedhėn pėrkatėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:58 pm

LetraNga dita qė vizitova shtėpinė e saj dhe pashė atė bukurinė e saj lakuriqe magjepsėse e tė mallkuar, deri tė dielėn e pagėzimit nė kishė, kanė kaluar mė shumė se dy muaj, dy muaj pėr mua me stėrmundim me mikrobin e marrėzisė. Unė, sa isha futur nė kishė, dhe, pas pak, erdhi, pas meje, zonja e ēuditshme. Sa e pashė, interesante! Fantazma m’u zhduk. Thonė se fantazmat nuk dalin nė vendet e shenjta. Pėrpiqesha ta rikujtoja, por ishte e pamundur. Bėra dhe njė herė kryqin dhe u ēlirova nga kjo gjė qė mė torturonte. Sa u largova nga kisha dhe ajo u zhduk nga sytė e mi, por mė paraqitet pėrsėri fantazma.

Kaloi njė javė pas pagėzimit. Bie dera e pasme e shtėpisė sime me ritmin dhe mėnyrėn e mėparshme, por mė e fortė. E hap dhe shikoj zonjėn Ndina. Fytyra e saj dukej shumė mė e gėzuar se sa e pikėlluar. Nė dorėn e saj tė majtė mbante njė zarf tė hapur dhe nė tė djathtėn njė letėr tė shkruar me dorė. E stolisur, si ngahera, sikur dilte nga fshikėza e mėndafshit. Fytyra e saj ishte ripėrtėrirė, e freskėt, tė verbonte bukuria e saj. Shikimi i saj magjepsės, qė m’u ngul nė sy mė gozhdoi. E ēuditshme, sapo e pashė, fantazma e tmerrshme m’u zhduk nga sytė. Pėr njė ēast m’u duk se isha nė kishė. Por jo! Para meje ishte e gjallė bukuria e saj magjepsėse, pa fantazmėn. U pėrpoqa ta rikujtoj, por e pamundur. Nė vendin e tij ishte bukuria e gjallė dhe magjepsėse. Mė nė fund e kuptova se kush ishte fantazma. Pa e hequr shikimin nga sytė e mi, m’u afrua aq shumė sa dėgjohej frymėmarrja e saj e shpejtė. Fliste me ngut, sikur tė mos i premtonte koha, tė rroja ………edhe unė si njė njeri i lirė nga torturat e fantazmės. Duke mė treguar zarfin e hapur me dorėn e saj tė majtė, mė thotė:

- E njoh dėrguesin. Tė dielėn ju pashė nė pagėzim. Pranė Sofit dhe Elektrės time, nga ana ime e majtė. Qė tė tre mė ndiqnit me shikimet tuaja tė ngulura mbi mua. Po, patė dhe skenėn qė m’u afruan tė dy zonjat. E kjo letėr ėshtė nga ato dy zonjat. Ato janė vajzat e Kostės tim nga gruaja e tij e parė. Nuk e lexoj dot shkrimin e tyre. Ju lutem, po tė doni, ejani tė ma lexoni…

Mė priste nė dhomėn e saj tė gjumit. Ajo, qė tė dėgjonte mirė, u ul nė krevat. Atje nė krye tė tij ishte komodina me telefonin mbi tė, kurse unė u ula nė kolltukun tim tė njohur, afėr komodinės. Lexoj:

“Zonja Ndina!

E dashur dhe e respektuar, nėna jonė e dytė! Nga ēasti qė ju njohėm pėr herė tė parė nė kishė hoqėm ēdo akuzė apo mallkim qė i kemi bėrė babait tonė tė paharruar pėr shkakun tuaj. Pėr ju, pėr dashurinė e tij tė marrė, braktisi pėrqafimet e nėnės sonė dhe u largua si shoku i jetės sė saj. Mė i miri, mė i zgjuari, mė trimi, mė i bukuri i botės para bukurisė suaj magjepsėse, qė tė verbon, do tė bėnte tė njėjtėn gjė. Na ndihmoni gjithnjė, sikur tė jemi vajzat tuaja tė vėrteta. Si bukuria juaj, po ashtu dhe shpirti juaj ėshtė njė oqean i pafund.

Respektet tona, dashurinė tonė dhe tė puthurat tona tė ngrohta.

Si vajzat tuaja.

Dhimitra dhe Athina

Athinė, gusht 1998 firmatFyutyra e saj gjithė gėzim ēelte tej e tej dhe shkėlqente.

- Lexoma pėrsėri!

Sa mbaroi me dorėn e saj tė djathtė tė lirė, rrėmbeu letrėn dhe e puthte vazhdimisht duke e lagur me lotėt e saj. Kjo ėshtė dhurata mė e shtrenjtė e jetės sime, pas fėmijėve tė mi, qė as Kosta im nuk mė ka prurė. Tani ma prunė vajzat e tia. Sot unė rilind, kurse Kosta ringjallet. Tani do tė pimė.

Duke mbajtur nė njėrėn dorė zarfin dhe nė tjetėrn letrėn tė hapura si krahė tė ndonjė zogu dhe duke kėrcyer, iu drejtua kuzhinės. Nė atė ēast ra telefoni.

- Sofi me Elektrėn.

Zonja pėrnjėherėsh mė bėn shenjė me dorė dhe mė ftoi ta dėgjoj. Vuri receptorin midis veshėve tanė.

–Vetėm je?

- Me kė tė jem?

- Akoma nuk ke gjetur ndonjė dashnor?

Zonja nuk fliste. Priste me padurim tė merrte vesh arsyet e telefonatės.

- Dėgjo, nėnė!

- E di pėrse tė morėm? Tė themi ta dish qė tani qė je gjallė. E mbaruam bile. Nuk e bėmė as afėr babait, as kėtu nė Athinė. Nė fshat e bėmė.

Fytyra e Zonjės u zverdh. U mbush me pika djerse tė ftohtė. E zunė tė dridhurat. Flokėt e saj u ngritėn pėrpjetė. U zverdh. Buzėt e saj morėn ngjyrė tjetėr. Filluan tė dridhen. Dridhej e tėra sė bashku me telefonin nė dorė. Edhe zėri i dridhej.

- Nuk e kuptova mirė. Ēfarė bėtė?

- Varrin tėnd, moj nėnė, e bėmė nė fshatin tėnd.

Sikur e kafshoi njė gjarpėr i zi, u hodh pėrpjetė. Telefoni i rrėshqiti dhe iu var nė dorėn e saj tė djathtė, qė mbante letrėn, duke thirrur fort: - Zili! Zil…

Nuk arriti tė mbarojė fjalėn e dytė “Zili”. Ashtu e zbehtė e tėra u shtri nė krevat pa ndjenja. Letra i mbeti nė gjoks. Receptori ra nė dysheme. Vazhdonte tė fliste…

14 shkurt 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   Tue Dec 30, 2008 12:59 pm

Thoma M. Papa

U lind nė Jorgucat tė Dropullit tė Gjirokastrės. U diplomua mėsues i Matematikės dhe Fizikės, pas pėrfundimit tė studimeve tė larta. Ka ushtruar profesionin e tij nė rrethin e Tepelenės dhe tė Gjirokastrės, nė Dorpull dhe nė fshatin e tij tė lindjes.

Njeri i apasionuar pas shkencės, historisė dhe letėrsisė qė nga mosha e vogėl. Si rrjedhojė e kėsaj gjallėrie intlelektuale dhe pasioni ka botuar tri libra tė sukseshėm, tė vlerėsuar shumė nga kritika dhe personalitete letrare, jo vetėm nė Greqi, por edhe mė gjerė.

Nė fillesė u shfaq me njė libėr publicistik tė titulluar domethėnshėm “Ata s’erdhėn, ne shkuam”, 1997; mandej fillon botimin nė gjininė e tregimit tė shkurtėr dhe tė gjatė duke botuar dy libra tė tjerė po nė Greqi “Histori tė vėrteta tė pabesueshme” dhe “Sekreti i gruas sė ēuditshme”. Substrati i ketyre veprave ėshtė mbi ndodhi reale tė vėrteta tė pėrjetuara direkt a indirekt nė jetėn e tij.

Libri “Sekreti i gruas sė ēuditshme” ėshtė njė tregim i gjatė, i shkėputur nga libri me tė njėjtin titull. Kjo ėshtė sprova e parė nė gjuhėn shqipe e kėtij autori, i cili tė trondit me aftėsinė e tij pėshkruese, me fjalėn e saktė dhe tė temperuar qė tė gjallon, tė ankthon, tė intrigon dhe tė lė ngulitje pėr tė vijuar e kėrkuar libra tė kėtij karakteri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sekreti i nje gruaje tė ēuditshme, Thoma Papa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: