Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:18 pm

Njė udhėtim pėr nė njė dasėm me mėhalliotėt“Vėllazėritė qė janė shumė pėrbėjnė njė ēetė ose mėhallė (lagje) ose edhe njė fshat. Kėta janė gjakėsi me njėri-tjetrin dhe katėrqind breza tė jenė gjatė gjakėsi nuk martohen me njėri-tjetrin”. Kėshtu thuhet te “Kanuni i Labėrisė”, neni 151.

Kur shoqata “Labėria” promovoi nė Tepelenė “Kanuni i Labėrisė” tė kodofikuar e botuar nga i nderuari Ismet Elezi, mė shkoi nė mendje njė ndodhi e dy muajve mė parė.

Po kthehesha nga varrezat e qytetit ku kisha shkuar, me mbesėn time Antonelėn, pėr tė vendosur njė tufė me lule nė varrim e bashkėshortes time tė paharruar, Xhufkės, dikush mė kapi fuqishėm nga pas dhe mė thirri nė emėr. Ishin bashkėmėhalliotėt e mi tė fshatit Gusmar, Lutfi Gjoka e Hakan Bana. Pa mė dhėnė kohė tė pėrqafohemi e tė shkėmbejmė dy fjalė si zakonisht, kur takohemi, pa u parė pėr disa kohė, Lutfiu ma pret shkurt e serbes, sikurse flet ai:

- Isuf vėllai, kėshtu siē je, bėhu gati se do nisemi qė tani pėr nė Borsh.

I befasuar nga kėrkesa dhe shpejtėsia qė kėrkonin tė niseshim, ua ktheva:

- Po dale more… .

Pa mė lėnė tė mbaroj fjalėn Hakan Bana, me atė trupin e bėshėm e nė njė mėnyrė disi urdhėruese ma ktheu: - Do tė shkojmė nė dasėm, nė Borsh. Ne kemi vendosur qė nė pėrbėrje tė grupit tė jesh dhe ti.

- Ēfarė dua unė nė Borsh, -ua ktheva pa u menduar gjatė.

- Ti, Ēufe, ndoshta i ke harruar zakonet e tė parėve tanė, por ne qė rrojmė nė ato deli vende i kujtojmė dhe i zbatojmė akoma gjėrat e mira, ato gjėra qė ruajnė vėllazėrinė, dashurinė e respektin pėr njėri-tjetrin. Edhe larg tė jemi shkelim shtėpinė e njėri-tjetrit sidomos pėr gėzime e hidhėrime. Nuk duam t’i presim ata damarėt qė na lidhin, si ju qytetarėt e rinj por t’i ruajmė e t’i trashim, more vesh? Kėtė radhė e kemi pėr gėzime ndaj do tė vish edhe ti.

- Unė nuk jam pėrgatitur pėr dasėm, se nuk shkohet aty duarthatė. Pastaj pensionist jam, i moshuar…

- Atė e kemi menduar ne, mė ndėrpreu sėrish. Ne shkojmė nė dasėm me mish dhe sipas zakonit kemi tė drejtė tė marrim me vete kė tė duam e jo mė tyja qė tė kemi edhe mėhalliotė.

- Po kush martohet mor dreqėr, tė paktėn ta di edhe unė e t’i dėrgoj me ju edhe urimet e mia.

- Po ja, martohet nip i Karafil Gumenit, i biri i Latif Gumenit, Toni. Pastaj ti Gumenajt i ke edhe tė tutė a derėbardhė. Nuk ke nga tė shkosh, do tė vish me neve, - ma ktheu Lutfiu, qė deri nė kėtė kohė heshtėte.

– Vėrtet ne Ēelajt kemi njė miqėsi tė hershme me Gumenajt.

– Bela thashė me vete, - unė nė kėtė moshė dhe nė gjendje jo tė mirė shėndetėsore nuk mund ta marr kėtė rrugė tė gjatė e me shumė lodhje, sikurse janė dasmat labe. Ndaj nxitova tu them:

- Ju faleminderit pėr respektin pėr mua, por e kam tė vėshtirė nga ana shėndetėsore tė vij. Ndaj urimet edhe nė emrim tim, si vėllezėr mėhalliot qė jemi, do ja bėni ju. - Jo, mor jo, - ma preu sėrish Lutfiu, - do ja bėsh vet ti. Po ky a derėzi, s’marrka vesh. Mos na vono se kemi shumė rrugė pėr tė bėrė deri nė Borsh e pa tyja nuk shkojmė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:19 pm

Sa pėr shėndetin mos u shqetėso, se do tė tė ēojmė e do tė biem nė duar si ujė tė pakėt. Kemi makinė tė mirė dhe do tė tė lėmė nė vend tė parė. Po ke “frikė” nga djali, - mė thumboi, - e marrim nė telefon dhe i marrim “leje”, apo edhe i japim urdhėr, se jemi vėllezėr mė tė mėdhenj.

Diku pranė nesh qėndronte pa folur e bija e Hakan Banės, Nila, martuar nė Gusmar me djalin e Guxh Metės, punonjės nė gjendjen civile nė Gusmar. Ajo, me sa dukej, kishte ndjekur bisedėn tonė.

- Ti, xha Ēufe, mos u prish dėshirėn e madhe kėtyre tė mive, se edhe ti u je gjendur pranė atyre, ditėn apo natėn, kur ata kanė patur gėzime e sidomos hidhėrime.

Nuk kisha nga t’ja mbaja. Njoftova djalin tim, Dalipin, se ku do tė shkoja dhe nė ora 10.00 u nisėm nga Tepelena. Qėndrimin e parė e bėmė te “Syri i Kaltėr”. Shkoja pėr herė tė parė, edhe pse nė Sarandė kam shkuar dhjetra herė dhe u mrekullova nga bukuria. Nga natyra jam pak kurioz dhe burimin e shikoja me vėmendje, nė tė gjitha anėt, se si dilte uji dhe rridhte mė tė poshtė.

- Ēufe, - mė ndėrpreu Hakani nga meditimet e mia, - mish tė pjekur kemi ngrėnė sa jemi dėndur edhe mė pėrpara e do tė hamė prapė rrugės se kemi me vete, po kėtu do tė hamė nga njė peshk nga kėta qė lėvrijnė nėpėr ujė, tė freskėt. Kemi zbritur nė meratė dimėrore e po ndėrrojmė edhe “gojėn”, se helbete, peshkun ty ta rekomandon edhe doktor Saliu.

Dhe Hakani nuk vonoi tė porosiste dhe pagoi edhe drekėn pėr tė gjithė. Nga ora 12.00 u nisėm pėr rrugė. Ndaluam nė Sasaj, nė njė Klub. Hasani hapi ēantėn dhe nxori prej saj mish tė pjekur, kulaē, djath e tij, tė pėrgatitur me kujdes nga e shoqja, Vevua. Pimė dhe nga njė shishe birrė. Qėndrimin tjetėr e bėmė nė Lukovė. Nuk mund tė mos ndalonim aty, sepse Lutfiu e Hakani kishin shumė miq e tė njohur. U mbetej qejfi tė merrnin vesh se kishim kaluar nėpėr Lukovė dhe nuk kishin ndaluar. Sa hymė nė klub, tavolina u rrethua me shumė miq tė cilėt unė nuk i njihja. Secili ishte nė garė pėr tė na qerasur. Por duke qenė se ishim tė ngrėnė morėm vetėm nga njė raki e pimė nga njė kafe dhe u vumė pėr rrugė.

Nė Piqeras, te klubi, u takuam me shumė tepelenas qė tashmė banojnė aty. I njihja edhe unė. U takuam me shumė pėrzemėrsi, sikurse takohen bashkatdhetarėt qė kanė kohė pa u pjekur me njėri-tjetrin. Pa u ulur mirė tavolina u mbush me porosi. Rakia ishte dopjo dhe donin tė porosisnin edhe meze. Por ne jo vetėm ishim tė “vrarė” nga rruga dhe tė ngrėnė, por pėrpara kishim edhe dasmėn pėr tė cilėn kishim marrė edhe rrugėn. Unė, helbete, edhe i moshuar dhe i sėmurė. Nė dash pijeni, nė dash derdheni se ne nuk ju lėmė tė na ikni pa gjė “se ju kėrcasin kėmbėt”. Luftiu e Hakani pėrballuan edhe dopjon time.

Rrugės pėr nė Borsh, mė shumė pėr tė hapur bisedėn, falenderova mėhalliotėt qė mė krijuan kėtė rast tepėr tė kėndshėm dhe ju kėrkova qė tė bėnim njė vizitė te njė stėrmbesa e familjes Ēela.

- Po, nė njė farė mėnyre edhe ne e kemi mėhalliote, - ma ktheu Hakani, - do tė vemi se ėshtė koce e jona e ta shohim qysh rron. Pastaj ty nuk ta prishim dot, se e dimė qė t’i bėn njerėzit e tu kudo qė janė e sado tė largėt nė lidhjet e gjakut e tė qumėshtit. Po na thuaj se nė ēfarė lidhjesh je me tė qė tė dimė edhe ne si ta “tjerrim” muhabetin, - e mbylli fjalėn Hakani.- Po ja, mor Hakan vėllai, vajza e kushėrirės sonė tė parė tė babait, - sqarova unė,- e Selvisė, martuar nė Bardhaj kėtu e gati njė shekull mė parė. Liria, pra kushėrira ime e dytė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:19 pm

ėshtė martuar nė Kuē me Tekiun e Alike tė Kuēe. Njė vajzė e kėsaj tė fundit, Minushja, ėshtė martuar me Elmazin dhe banojnė kėtu, nė Borsh.

- Prapė do vemi se s’bėn, - ma ktheu Lutfiu, - se unė jam vetė dhėndėr kuēiot dhe mė nderoni dhe mua.

Minushja, shumė e befasuar nga vajtja jonė, na priti gjithė dashuri e respekt. Nuk dinte si ta shprehte. Duke folur e duke u sjellė rrotull nėpėr shtėpi, na e mbushi tavolinėn shpejt e shpejt me rrush, pjeshkė, mollė e pa dyshim edhe raki etj., gjithēka prodhuar nė baēen e tyre pranė shtėpisė. Unė kisha shkuar edhe herė tjetėr te mbesa dhe e dija qė, me atė ēiltėrsinė e bujarinė e saj do na nderonte. Por ajo mbeti e pakėnaqur nga qė ne do tė largoheshim. Donte tė na mbante pėr darkė.

- Do tė shkojmė nė dasėm, vajzė e dajos, - ia ktheva dhe kėshtu u larguam.

Rreth orės 19.30 mbėrritėm nė shtėpinė ku bėhej dasma. Na priti e zonja e shtėpisė, e shoqja e Latif Gumenti me dy vėllezėrit e burrit, Shametin dhe Kamber Gumenin. Shkuarja ime nė dasėm, disi i befasoi ata.

- U lumēin kėmbėt e nė dasma e gėzime u ardhshim, - na uroi Shameti, - nė emėr tė gjithė Gumene. – E ti, Ēufe, na fal se nuk mundėm tė tė gjendeshim pranė nė fatkeqėsinė qė tė ndodhi me bashkėshorten…

- Sot kemi ardhur pėr gėzim, - e ndėrpreva unė. – Nipi t’ju trashėgohet, me jetė tė lumtur e me dasėm tė tė pamartuarve! Hallet e njeriut nuk kanė tė sosur, pėr tė gjallin janė, aty mė kanė edhe mua nesėr, sapo tė dal nga dasma juaj. Ndaj sonte kemi ardhur pėr gėzim dhe tė mos e zbehim gjallėrinė e dasmės.

Tė jesh nė njė dasėm nė mes tė kurveleshasve ėshtė vėrtet njė kėnaqėsi e madhe. Por pėr moshėn time ishte edhe njė lodhje qė pėrballohet vetėm nga kėnaqėsia e madhe qė tė jep gėzimi i pėrbashkėt. Kėshtu ishte dhe nė dasmėn e Gumene e kėshtu ndodhi edhe me mua.

Nė kėtė shkrim nuk kam pėr qėllim tė pėrshkruaj se si kaloi dasma. Se helbete, dasmat si dasmat, njihen e dihen. E kam thėnė qė nė krye tė shkrimit se mė tėrhoqi lidhja e hershme me mėhalliotėt e mi, dashuria e respekti i ndėrsjelltė mes nesh, edhe pse lidhjet e gjakut janė larguar e largohen gjithnjė e mė shumė. Bėmė njė rrugė nga Tepelena nė Borsh, vėrtet tė lodhėshme, por takuam shokė, miq, njerėz tanėt. U shmallėm me ta. Ndaj edhe falėnderoj Lutfin dhe Hakanin qė u bėnė nismėtarė. Vėrtet jetojmė nė njė botė tė hapur e na duket sikur njerėzit janė larguar nga njeri-tjetri. Por nuk ėshtė kudo kėshtu. Lidhja e gjakut apo e qumėshtit, nė kohė tė caktuara sikurse janė dasmat, gėzimet e pa dyshim edhe hidhėrimet, sikur bėhet mė e afėrt, tė bėjnė thirrje pėr tė shkuar te njėri-tjetri, pėr t’u shmallur, pėr tė gėzuar por edhe pėr tė ngushėlluar, sepse i gjalli ka nevojė pėr gjithēka, edhe pėr njė fjalė tė thjeshtė. Kėto lidhje apo vajtje e ardhje, sikurse quhen, nuk i shpikėm ne tė kohėve tė sotme. I kemi trashėgimi nga tė parėt tanė, madje trashėgimi nga mė tė vyerat qė nuk duhet t’i lėmė tė zbehen. Pikėrisht kėtė mesazh qė mora nga kjo vizitė dėshiroja ta pėrcjell te tė gjithė ata qė lexojnė gazetėn “Labėria”, kėtė gazetė qė mbron e transmeton vlerat mė tė mirė tė krahinės dhe tė tė parėve tanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:20 pm

Mjeku qė shėron zemrat me fjalėn e menēur e tė urtė


Esheref Sadik Shehu, mjek kardiolog

Mjeku Esheref Shehu gėzon respektin e tė gjithė banorėve tė rrethit tė Tepelenės, por edhe tė personelit mjekėsor nė Tepelenė, Gjirokastėr, Tiranė e Janinė, me tė cilėt bashkėpunon pėr tė ruajtur zemrat e tepelenasve nga sėmundjet, por edhe nga streset nė kėto kohė tė vėshtira.

Mbas diplomimit, Esherefi punoi mjek i pėrgjithshėm nė Qesarat. Nė vitin 1987-1990 u specializua nė Tiranė si mjek kardiolog, sėrish me rezultate shumė tė mira. Qė nga ajo kohė e nė vazhdim punon mjek nė qytetin e Tepelenės. Pėr disa vjet rresht ka qenė Drejtor i Shėrbimit Mjekėsor tė Rrethit tė Tepelenės. Nė vitet 1998 dhe 2001 ėshtė specializuar pėr eko zemre nė Tiranė dhe nė klinikat mė tė dėgjuara tė Greqisė. Ka marrė pjesė nė shumė seminare e simpoziume mjekėsore si brenda dhe jashtė vendit si: Pragė, Romė, Maqedoni e tė tjera. E gjithė kjo pėrvojė i ka shėrbyer pėr tė dhėnė njė ndihmė tė kualifikuar pacientėve, siē vazhdon t’i quaj ai, kur sot termi ka ndryshuar nga pacientėt nė klientė.

Teksa sheh doktor Esherefin, menjėherė pėrfytyron babain e tij, Sadikun, njė burrė shtatlartė, gojėmjaltė, puntor, i zgjuar e korrekt i cili ka punuar pėr disa vite tė tėra nė ushtri. Pėr kėtė burrė tė nderuar flasin fjalėt mė tė mira ish-ushtarakėt Bujar Sula, Kastriot Hadėri e Sheme Beja qė kanė punuar me tė. Dhe vėrtet Esherefi i ka ngjarė shumė babait tė mirė, jo vetėm punėshumė por edhe gojėėmbėl, pėr tė cilin shumė veta thonė: “Mjeku qė tė shėron me ilaēe e me fjalė”. Ai gėzon respektin e tė gjithė banorėve tė rrethit tė Tepelenės, por edhe tė personelit mjekėsor nė Tepelenė, Gjirokastėr, Tiranė e Janinė me tė cilėt bashkėpunon pėr tė ruajtur zemrat e tepelenasve nga sėmundjet, por edhe nga streset nė kėto kohė tė vėshtira. Doktor Esherefin shpesh e shikon me libra nė duar. Para pak ditėsh e gjeta duke qeshur me fabulat aq tė kėndshme tė kolegut tė tij mjek, por edhe shkrimtar e fabulist i talentuar Izet Ēulli, i cili i kishte dhuruar vėllimin e tij mė tė ri. Por u kėnaqa shumė, kur e gjeta edhe me gazetėn “Labėria” nė tavolinėn e punės. “Unė jam lexues i rregullt i tė gjitha gazetave tė shoqatave tė Tepelenės dhe i gazetės “Dita Jug” – thotė doktor Esherefi, - se po nuk njohe hallet e njerėzve s’i kuron dot ata, e sidomos zemrat e tyre”.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:20 pmPacientė tė shėruar nga mjek Esheref Shehu

Xhevat Laze Skėndaj Dule Lilo Koka Kujtim ZeneliUnė kam parė nga afėr pėrkushtimin e tij ndaj tė sėmurėve tė tjerė. Tė gjithė ishin tė kėnaqur duke uruar: “Lum nėnė Pashakua qė tė ka bėrė! Ky ėshtė njė fat dhe risk pėr ne, por dhėntė zoti qė tė mos na i “rrėmbejė” metropoli, siē na ka marrė shumė mjek tė tjerė deri tani”. Nė njė prej kėtyre ditėve si pėr konfidencė i thashė doktor Sherefit: “Unė jam me bindje tė majta, kurse ju me bindje tė djathta, pasi keni kandiduar pėr deputet i njė force tė djathtė…”. Nuk mė la tė mbaroja mendimin, por tepėr serioz mė tha: “Vėrtet ne mjekėt themi qė ka barkushe tė majtė e tė djathtė, por zemra ėshtė zemėr dhe ėshtė njė e vetme e pandarė. Unė jam mjek dhe human, por pėr mua pacientėt janė njėlloj”.

Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja qė doktor Esherefin e duan dhe e respektojnė tė gjithė. Kisha shumė pėr tė thėnė pėr punėn e tij, por nė njė artikull s’mund tė thuhet tė gjitha pėr pėrkushtimin e kėtij mjeku tė talentuar. I uroj shėndet tė plotė pėr tė mirėn e tij dhe tė familjes, por edhe tė banorėve tė Tepelenės e mė gjerė!Nė vatrėn prindėroreAi ēohej herėt nė mėngjes, kur ende rrugėt e qytetit tė Tepelenės ishin tė fjetura dhe lokalet pa hapur. Po ja, diku u hap njė klub, ku pihej kafe dhe Fadili, ashtu qetė -qetė, bėri kėmbė drejt tij. Nė dorė kishte gazetėn e ditės, qė e merrte qė herėt nė kioskėn nė krye tė rrugės. Bufetieri, sa dėgjonte zėrin e Fadilit, dilte nga banaku, shkonte e takonte dhe buzėgaz, i thoshte: “Sa herė kam ty nė bufe herėt, dita mė shkon mbarė”. Dhe ai po buzėgaz, ia kthente: “Kam kėmbėn e mbarė, or mik”.

Por Fadil Fuat Hodaj, si djalė kėmbėmbarė njihej dhe nga tepelenasit e tjerė, veēanėrisht nga punonjėsit e ndėrmarrjes tregtare tė qytetit, ku ai edhe punonte. E tėrė dita e punės pėr Fadilin nė ato vite ishte jo thjesht llogari nė tregti, por punė me njerėzit, punė organizuese, kontroll dhe shpėrndarje, furnizim tė sektorėve jo vetėm nė qytet, por dhe nė minierė dhe kudo nga tė gjithė merrte vetėm falėnderime dhe mirėnjohje.Kėshtu kaluan vite, aq sa djaloshi erdhi njė ditė e u martua nė vendlindje, nė fshatin Rexhin tė Kurveleshit, por pėrsėri ai nuk hoqi dorė nga puna nė ndėrmarrjen tregtare. Ai nuk bėri si disa tė tjerė, qė sa gjejnė njė punė nė qytet, shkulen nga fshati me kuē e me maē,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:20 pm

por pėrkundrazi familjen e mbajti atje nė Rexhin, ku ngjitej herė mė kėmbė e herė me makinė tė shtunave pėr t’u ēmallur me njerėzit e tij tė dashur. Edhe Fajkeja kishte ardhur nė Hodaj nuse me mbarėsi dhe lindi njėri pas tjetrit fėmijė dhe tashmė Fadilit i duhej tė kthehej nė familje dhe dy-tre herė nė javė. Po nga puna nuk u shkėput kurrė, punonte deri natėn vonė dhe tė nesėrmen po ai bėnte kėmbė i pari nė qytet. Erdhi dita qė u ndryshua sistemi, pas tollovive e tallazeve qė ne na pėlqeu t’i quajmė “tranzicion” edhe ndėrmarrja tregtare u mbyll, u hap, u mbyll prap derisa u shpėrbė. Shokėt e Fadilit e ndalėn vrapin jashtė kufijve, nė emigracion.

Fadil Fuat Hodaj, nuk pa nga retė e pluhurit qė linin pas kėmbėt e emigrantėve, por i ktheu sytė nga majėmalet e Kurveleshit dhe vėshtrimi i tij kapėrceu Gėrxhunin dhe fluturimthi pėrshkėnditi nė vendlindje. I dha karar: “S’ka si balta e vatanit”.

Dhe u kthye nė Rexhin, pranė nuses e fėmijėve, nė pragun e prindėrve tė shtrenjtė. Njė njeri puntor dhe me vullnet tė hekurt, si me pėrvojė nė organizimin e drejtimin e punėve, dalėngadalė nisi tė punonte nė fshat, aty ku kish lindur e ish rritur. Zanati? Eh, po zanati i babait e i gjyshit, toka, bagėtia, perimet, pemėtaria! Vinin habere nga kurbeti, vinin letra tė ngarkuara me mall e dashuri, por vinin dhe lajme tė kobshme. Fadil Fuat Hodaj pikėllohej kur mėsonte pėr vuajtjet dhe mundimet e sivėllezėrve tė tij nė shėrbim tė afendikojve tė pashpirt. U uronte atyre me zemėr shėndet e mbarėsi, kthim shėndoshė nė familje dhe vetė nisej pėr punė para e pasdite, herė me dele e herė nė kopėsht, herė nė pemtore. Dhe kėshtu, me djersė e me mund, derisa mundi tė hapte njė klub nė fshatin e tij. Tani, po, mund tė vijonte jo mė vetėm zanatin e gjyshit, stėrgjyshit, por dhe profesionin qė pat ushtruar nė qytetin e Tepelenės, nė ndėrmarrjen tregtare.

Dhe, edhe pse nė Rexhin e fshatrat pėrreth kanė mbetur pak banorė, ata herė veēmas e herė dy e dy bėjnė kėmbė nga klubi i Fadilit, ku mirėpriten me shpirtbardhėsi e dashuri. Venė si bashkėfshatarė, kuptohet, por venė edhe si anėtarė tė shoqatės kulturore - atdhetare “Labėria”, pasi Fadili me shokė ndihmuan tė parėt qė edhe nė Kurveleshin e Sipėrm tė krijohet dega e kėsaj shoqate, qė mban gjallė e pasuron traditat aq tė begata tė Labėrisė.

Fadil Fuat Hodaj, si kryetar i kėsaj dege tė shoqatės, vazhdon tė ndikojė nė gjallėrimin e saj dhe nė veprimtaritė qė bėhen, sidomos nė raste festash dhe sa herė organizohen takime brezash, ku nė Rexhin, Nivicė, Gusmar etj., njė herė nė vit ėshtė bėrė zakon tė vinė veteranė e tė rinj e tė reja e tė takohen, tė ēmallen me tė afėrmit, por dhe me trojet e tė parėve tė tyre. Po Fadili ėshtė dhe njė propagandist i dalluar i gazetės sė shoqatės sonė “Labėria”, tė cilėn jo vetėm e siguron nė qytet, por edhe e shpėrndan dhe e propagandon nė Kurveleshin e Sipėrm. Pėr tė gjitha kėto Fadili gėzon dashurinė dhe respektin e gjithė bashkėfshatarėve, por dhe tė anėtarėve tė shoqatės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:21 pm

Njeriu i punėve tė mira(Kujtimit tė Bexhet Banės)

Ai nuk ėshtė mė… Se ku ka shkuar… Mbase iku vetėm pėr pak kohė… Sa tė ēlodhet. Se ėshtė lodhur shumė. Njė jetė tė tėrė lodhur e dėrmuar me trup e shpirt, qė kjo botė tė bėhet pak mė e mirė. Mbase iku vetėm e vetėm tė tregojė thjesht, fare thjesht se mund tė mos kesh diplomė e universitet, se mund tė mos kesh tituj e dekorata, mund tė kesh vetėm 4 klasė shkollė fillore e prapėseprapė brenga qė ke lėnė, dhimbja qė tė pikon shpirtin e boshllėku qė ke hapur, tė shtrėngojnė gjatė.

“Cili ėshtė ky njeri?” do tė pyes me padurim lexuesi i kėtyre radhėve.

“Bexhet Bana, – do t’i pėrgjigjem unė, me njė trishtim tė thellė. Njeriu i thjeshtė, lindur e rritur nė Gusmar tė Kurveleshit…”. Por e di qė kam thėnė pak, fare pak pėr tė.

Kur flet pėr Bexhet Banen, qė iku shtatorin e kaluar, nė mendjen e tėrė neve qė e kemi njohur, shfaqet njeriu fjalėpak, i qetė, i heshtur si puna. Ata qė e kanė njohur s’janė pak. Njė jetė tė tėrė nė mes tė njerėzve, nė gėzime e hidhėrime, jo vetėm nė Gusmar e Kurvelesh ku kish farefis, fshatarė e miq, ku kish rrėnjėt, por edhe fshatrave tė Bregut, nė bregdet, ku kishte shtėpinė e dytė. Themi “shtėpitė e dytė”, sepse pesė muaj nė vit, pėr 50 vjet pa asnjė ndėrprerje, ai do tė dimėronte bagėtinė nė bregun e Jonit. Dhe kish bėrė miq, vetėm miq, vetėm miq, kudo jo vetėm nė Gusmar dhe fshatrat e Kurveleshit, por edhe nė Himarė, Kudhės, Qeparo, Borsh, Lukovė, Shenvasi, Nivicė – Bubar. Pėr Bexhetin hapeshin dyert e shtėpive nė ēdo orė tė ditės e natės si pėr njė mik tė rrallė… Dyert e shtėpive dhe dyert e zemrės.

Zanati i bariut, mbase mė fisnikja e punėve qė mund tė bėjė njė njeri nė jetė, ia kish fisnikėruar shpirtin, pas deleve dhe qengjave. Nė sy tė shtrungės duke mjelė, nė cep tė tendės duke qethur, nė mes tė llohės duke shtegėtuar, pranė vatrės sė zjarrit tė kasolles duke u tharė, pranė prushit tė pėrralltė duke pjekur mishin nė hell pėr shokėt dhe miqtė e shumtė. Dhe gjithnjė i qeshur. Por vitet bėnin punėn e tyre e ai bėhej mė i heshtur, si tė kish njė brengė. Thinjat i shtoheshin si tė spėrkateshin nga drita e argjentė e yjeve tė Malit tė Thatė.Njeriu vjen nė jetė qė edhe tė iki njė ditė. Nėse lindjen e vdekjen tonė e ka nė dorė tjetėrkush, jetėn e kemi vetė nė dorė pėr ta bėrė atė si tė jemi tė zotė. Bexhet Bana ishte njė nga ata njerėz qė 65 vjetėt e jetės sė tij tė ishin vitet e jetės tė njė njeriu qė do dhe respekton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:21 pm

punėn, virtytin, tė mirėn dhe me plot gojėn mund tė themi qė Bexhet Bana ishte njeriu i punėve tė mira e i shpirtit fisnik.

I ra shorti i bariut, por mund tė kish patur edhe njė fat tjetėr. Tė shkollohej, bie fjala. Se ishte bir i njė dere tė dėgjuar e tė nderuar nė Kurvelesh e mė tej, pasi gjyshi i tij, Magripi, kish hapur shkollėn e parė shqipe nė Gusmar dhe ishte atdhetar e arsimdashės. Por nuk u ankua, nuk u qa. Vetėm punė, vetėm ēiltėrsi, zemėr tė bardhė, gjersa njė ditė krejt pa pritur, pa dhėnė asnjė shenjė, atje tek guri i kasolles sė stacionit, rrėzė malit tė Thatė, ndjen njė dhimbje therėse diku nė gjoks, nė zemėr dhe ra si nė gjumė. Lėreni! Mos e zgjoni… Ai po fle… pėrgjithmonė. Kanė kaluar muaj nga dita qė Bexheti s’ėshtė mė. Tani nė Gusmar e nė Kurvelesh fillon tė mbijė bari, zė e ēel lulja e mufatet sythi i pemėve. Zėnė e kthehen njė nga njė kopetė e bagėtive nga verria, nga Bregu. Dalin gratė e fėmijėt e presin ata qė kanė 5 muaj larguar… Dalin e presin, mbase vjen edhe ai, Bexheti. Por ai s’vjen mė. Ai ēlodhet atje nė Ali Reēe. Lėreni tė prehet…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:22 pm

Jetė e kaluar me kėngė e pėr kėngėnMė datėn 16 Shtator 2007, Dega e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Dega e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” tė rrethit tė Tepelenės, organizuan njė takim nė fshatin Bėnēė, nė nderim e kujtim tė figurės sė Dervish Gumės, njeriut legjendė si kthyes i kėngės labe nė grupin e famshėm tė Bėnēės, ku Dervishi pėr 35 vjet me radhė debutoi nė skenat e gjithė vendit dhe nė disa shtete tė Evropės. Me kėtė rast u bėnė homazhe pranė varrit tė Dervishit, u vendos njė tufė lule nė emėr tė Lidhjes sė Shkrimtarėve tė degės Tepelenė dhe tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Albania, nga poeti Sulo N. Gėrbi. Pėr figurėn e kontributin e tij, foli anėtari i Kryesisė sė Lidhjes sė Shkrimtarėve tė rrethit Isuf Ēela. Mbas homazheve u bė njė vizitė nė familjen e tė ndjerit, ku kryetari i Degės sė Lidhjes sė Krijuesve“Pegasi” tė rrethit, shkrimtari Kastriot Hadėri, foli pėr rėndėsinė e organizimit tė kėtij takimi e veprimtarinė nė nderim tė figurės sė “bilbilit” tė Bėnēės, Dervish Gumės dhe ja dha fjalėn shkrimtarit e kryetarit tė degės sė Lidhjes sė shkrimtarėve tepelenas, z. Izet S. Ēulli, i cili i dorėzoi Vezikos, bashkėshortes sė Dervishit, ēertifikatėn pėr dhėnien e titullit “Nderi i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe artistėve tė Degės Tepelenė” pas vdekjes me kėtė motivacion: “Pėr kontribut tė shquar nė interpretimin e isopolifonisė; kthyes brilant i grupit famėmadh tė Bėnēės, me vlera tė larta artistike, kombėtare e ndėrkombėtare”.

Gjithashtu, Kastriot Hadėri i dorėzoi bashkėshortes sė Dervishit, poezinė e krijuesit Sulo N.Gėrbi, kushtuar figurės dhe kontributit qė ka dhėnė Dervishi, si dhe librin me poezi tė kėtij poeti, nė tė cilin ka qėndisur dhe pėr Dervishin, qė sa herė qė dilte nė skenė kėnga i mbetej legjendė. Nė kėtė veprimtari ishte dhe artisti i merituar Golik Jaupi.Nė kėtė moment Vezikua, bashkėshortja e Dervishit, e emocionuar u shpreh: “Falenderoj Degėn e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Lidhjen e Krijuesve “Pegasi” Tepelenė, pėr vlerėsimin qė po i bėni bashkėshortit tim”. Shprehu dėshirėn: “Tė qėndroni, pėr tė pirė njė kafe nė dhomė, ku rrinte Dervishi nė kujtim tė tij, dhe po na ndodhet do hamė dhe njė mėllė bukė. Kjo ėshtė edhe dėshira e fėmijėve tė mi…” . Dhe kėshtu u bė. Gjatė drekės sė pasur, qė u shtrua me kėtė rast, u fol dhe u sollėn kujtime nga tė pranishmit pėr Dervishin. Shkrimtari Kastriot Hadėri, pasi bėri vlerėsimin pėr figurėn e Dervish Gumės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:22 pm

dhe kontributin, qė ka dhėnė ai nė zhvillimin e kėngės labe, aty pėr aty, krijoi dhe kėndoi njė kėngė pėr tė, e cila u mirėprit me shumė respekt nga familjarėt dhe tė pranishmit e tjerė.

Poeti zemėr det…

Profesor Maliq Lila -Nė datėn 17 Shtator 2007, nė Shtėpinė e Kulturės “Mustafa Matohiti” Tepelenė u organizua njė veprimtari, me rastin e 70 vjetorit tė lindjes sė poetit tė ndjerė, Maliq Lila, ku merrnin pjesė veē tė pranishmėve tė tjerė e familjarėve dhe Kryetari i Bashkisė Tepelenė z. Sevo Miēi, kryetari i Kėshillit Bashkiak tė qytetit z. Andon Suli dhe kryetari i degės sė Lidhjes sė Shkrimtarėve tė rrethit Dr. Izet Culli, kryetari i shoqatės “Labėria” pėr rrethin Dr. Xhafer Majko, kryetari pėr degėn e Lidhjes Krijuesve “Pegasi” Tepelenė, Kastriot Hadėri “Artist i merituar” Golik Jaupi dhe shkrimtarė e krijues tė tjerė. Me kėtė rast vajzat dhe mbesat e profesor Maliq Lilės recituan disa pjesė nga krijimtaria e tij. Pastaj e morėn fjalėn me radhė: z. Fatmir Meēe, njėri nga bashkėpunėtorėt e afėrt nė fushėn e artit dhe kulturės, foli pėr jetėn dhe veprimtarinė e gjatė e plotė mbresa tė Maliq Lilės. Kryetari i degės sė Lidhjes sė Shkrimtarėve e artistėve tė rrethit,, Dr. Izet Ēulli i solli auditorit mbresa e kujtime nga koha, kur ka bashkėpunuar nga afėr, me profesor Maliqin dhe i dhuroi bashkėshortes sė tij, Beleres, disa nga librat e tij tė fundit; mbesa Bora i dhuroi njė stilograf shkrimtarit Kastriot Hadėri, qė ka qenė mė pranė profesor Maliqit, pėr krijimet e kėngės labe e pėr veprimtarinė e pėrbashkėt me grupin e Bėnēės; solli disa krijime tė tij pėr tė. Pėr jetėn dhe krijimtarinė e profesorit foli dhe drejtori i shtėpisė sė kulturės z. Luan Meta; Kryetari i Bashkisė Tepelenė, z. Sevo Mici, solli kujtimet e tij pėr profesor Maliqin, qysh kur punonin nė zonėn e thellė tė Buzit dhe i dorėzoi bashkėshortes ēertifikatėn pėr dhėnien e titullit “Nder i Lidhjes sė Krijuesve“Pegasi”. Shkrimtari Ēerēiz Myftari, foli gjatė nė vlerėsimin e figurės sė tij dhe solli kujtime dhe episode pėr profesor Maliqin. U mirėpritėn nga auditori kujtimet e Artistit tė merituar Golik Jaupi, i cili e gjallėroi mė tej atmosferėn, duke recituar shkurt pjesė nga kėngėt qė vetė Goliku, ka kėnduar nė vite. Nė fund familja shtroi njė koktejl.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:22 pm

Sulo Nelo Gėrbi, shok i autorit

Pak radhė vėmendjejeMe Sulon jam njohur shpejt... Qysh nė moshėn e rinisė, u bėmė shokė dhe tė tillė mbetėm pėr jetė.

Kush ėshtė Sulua?

Ėshtė bir i fshatit Qesarat dhe i Trevės sė Krahėsit, por ka vite qė banon familjarisht nė qytetin e Tepelenės. Ėshtė njė tosk i emancipuar, human e zemėrmirė, me shpirt tė madh. E adhuroj se e do shumė vendlindjen, Qesaratin e njerėzit e tij si edhe Tepelenėn me tė gjitha trevat e saj.

Ka punuar me rininė dhe nė Komitetin e PPSH tė rrethit disa dekada. Kėtu jemi njohur nga afėr me tė dhe u bėmė shokė pėr herė tė parė. Ka qenė njeri i pėrpiktė, korrekt dhe i nderuar nė kryerjen e detyrės, por edhe komunikues e i afruar me njerėzit e mjaft perimor. Nė njė rast, kur mua mė ngacmuan me qėllim qė tė mė bėnin keq, duke e zmadhuar e dhėnė drejtim pėrsėprapthi problemit, Sulua, pėr shkak tė detyrės, qė kryente ndikoi dhe i dha rrugė sė vėrtetės.

Ky ka qenė gjithmonė veprimtar i dalluar pėr tė gjitha problemet shoqėrore tė kohės dhe jepte shėmbullin e vet, ishte njeri i aksioneve: Mori pjesė nė ndėrtimin e rrugės automobilistike Tepelenė-Memaliaj, pėr ndėrtimin e hekurudhave Durrės - Elbasan dhe Durrės-Tiranė.

Ka pasur prirje pėr tė shkruar dhe ėshtė marrė me shkrime nė organet e ndryshme tė shtypit tė kohės. Para viteve 1990-ta ka shkruar nė gazetat “Rinia”, “Zėri i Popullit”, “Bashkimi”, nė revistat “Holsteni” dhe “Ylli”. Kurse pas kėsaj periudhe e vazhdoi nė 16 gazeta e revista, tė pavarura e ato lokale. Ėshtė edhe autor i gjashtė librave, katėr me poezi: “Fllad nė zemėr”, “Djepi i dashurisė”, “Pranverim nė shpirt”, “Kėngėrimi”, njė libri publicistik “Njerėz tė zemrės sime” si dhe njė libėr monografik “Origjina dhe vazhdimshmėria e Fisit Gėrbi”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:23 pm

Si nė organet e shtypit dhe nė librat e botuara u kushtohet atdhetarisė dhe patriotėve, LANĒ-it tė lavdishėm, veteranėve, dėshmorėve dhe heronjve tė saj. Shkruan pėr njerėzit e punės, shqetėsimeve tė kohės, pėr natyrėn e bukur, pėr simbolet kombėtare, dashurinė dhe respektin pėr vendlindjen, fshatin e tij Qesarat, familjet e gjithė njerėzit e fshatit, pėr Tepelenėn me tė gjitha trevat e saj, qė me dashuri e respekt u bėnė jehonė bėmave dhe historisė sė tyre.

Ėshtė pėr t’u theksuar se nė karakterin e tij ka si tė veēantė nga tė tjerėt qė ėshtė shumė domethėnėse: Ėshtė tosku qė me shkrimet e tija si nė organet e shtypit dhe ato nė librat e botuara nuk ndalet brenda trevės sė tij nga ėshtė, por edhe pėr trevat e tjera si Progonati, Lopėsi, Qendra e Buzi; pra ėshtė i vetmi qė nuk bėn dallime nė toskė e lab, tė krishterė e mysliman dhe del edhe jashtė Tepelenės, shkruan pėr njerėz e ngjarje nga Gjirokastra, Pėrmeti, Vlora apo Fieri e tjerė. “Unė, - thotė Sulua,- nuk do tė rresht sė shkruari pėr njerėz punėtorė e tė nderuar e deri pėr trima qė vdesin, siē ėshtė rasti i Shefqet Peēit etj., e nuk do tė shkruaj kurrė pėr ata qė “ngordhin”, cilido qė tė ketė qenė”.

Pėr Sulon ruaj e do tė ruaj nė zemrėn time, derisa ajo do tė punoi: dashurinė, respektin e konsideratėn pėr tė.

I uroj shėndet e jetė tė gjatė dhe mendja e pena nė dorėn e tij tė lėvrojė nė letėrsi.Tepelenė, janar 2008Bijė e LuzatitKadena MuhoFshati Luzat nė rrethin e Tepelenės, ėshtė i njohur, pėr qėndresė dhe patriotizėm nė luftėrat pėr liri, kjo ėshtė arsyeja, qė ai u lidh qysh nė fillim me Lėvizjen Antifashiste Nacionalēlirimtare . Shumė djem dhe vajza tė kėtij fshati radhiten nė radhėt e brigadave partizane, i dhanė atdheut shtatė dėshmorė e me dhjetra tė tjerė ndihmuan nė prapavijat e luftės pėr liri. Njėra nga kėto ėshtė edhe Kadena Muho, veterane e Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare Ajo lindi mė 1924, kur vendi ziente nga lėvizjet pėr demokraci, nga njėra anė dhe nga ana tjetėr, pėrpjekjet pėr vendosjen e diktaturės, qė ēuan nė ardhjen e monarkisė nė vendin tonė. Ngjarjet e kėsaj periudhe dhe pushtimi fashist i vendit, Kadenės i bėnin pėrshtypje dhe i linin gjurmė nė ndėrgjegjen e saj; urrejtja rritej ēdo ditė pėr kundėr pushtuesve tė huaj fashistė dhe i vlonte dėshira pėr liri dhe demokraci. Kur ajo arriti moshėn e pjekurisė, prindėrit e martuan me Haxhi Beqirin nė fshatin Bėnēė edhe kjo njė familje e dėgjuar e me tradita patriotike e liridashėse. Haxhiu dhe dy vėllezėrit e tjerė tė tij dolėn malit partizanė pėr ēlirimin e atdheut, i cili sė bashku me vėllain e tij, Veliun, ranė dėshmor nė fushėn e betejės. Pėr kėtė arsye, Kadena kthehet nė vatrėn e prindėrve tė saj, nė Luzat, duke e rritur urrejtjen kundėr pushtuesve e armiqve, prandaj u vu e tėra, sė bashku edhe me vėllezėrit e motrat e saj, nė shėrbim tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare. Ajo shumė shpejt u bė njė aktiviste shoqėrore e organizatės sė rinisė dhe e gruas nė fshat, njė propagandiste e flaktė e ideve tė luftės pėr liri, duke e ndihmuar atė me gjithė mundėsitė qė kishte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:23 pm

Nė operacionin e qershorit 1944 nė zonėn Tepelenė - Luzat po zhvilloheshin luftime tė ashpra nė mes forcave fashisto-balliste e atyre partizane. Nė kėto luftime plagoset njė partizan. Kadena e mori dhe e ēoi nė stanin e bagėtive tė saj nė malin e Luzatit dhe i shėrbeu pėr t’i shėruar plagėt dhe pėr ta shpėtuar nga vdekja. Gjermanėt tė egėrsuar qė nė fshat nuk gjetėn njeri, pasi ishin larguar pėr t’u fshehur nė pyjet e malit Luzat, qėlluan me breshėrin e tė gjithė llojet e armėve nė drejtim tė malit. Njė predhė e goditi Kadenėn dhe e plagos. Ajo i duroi dhimbjet e qėndroi gjersa mbaroi lufta. Atėhere ajo u thirri shoqeve qė ishin aty pranė dhe e morėn dhe i ēuan nė fshat sė bashku me partizanin e plagosur. Kėsaj ngjarje populli i thuri kėto vargje:

“Gjonlekė e mėmė lekė/ Tym e flakė bėhet dyfek/ Gjermanėt qėllojnė me topa/ nėpėr shpella edhe gropa/, Plagoset njė partizan,/ Kadena e merr nė stan,/ i shėrben pėr ta shėruar/ Nga vdekja pėr ta shpėtuar./ Nga njė predhė e flamosur,/ Kadena mbeti e plagosur./ Kur mbarojė operacioni,/ Thirri fort sa dėgjoi honi:/” Hajdeni, shoqe e na shpėtoni…” Nxjerrė nga libri “Bėnēa dhe banorėt e saj”.

Mbas ēlirmit Kadena filloi nga e para jetėn. Ajo u martua me njė ish partizan bashkėfshatarin e saj. Punoi nė sektorėt e ndryshėm ekonomikė e socialė, lindėn dhe rritėn gjashtė fėmijė. Sot Kadena edhe pse e kaluar nė moshė, mbahet e fortė dhe ka njė memorie tė freskėt dhe militon nė organizatėn e veteranėve nė lagjen “15 Shtatori” nė qytetin e Tepelenės. Gėzon dashuri dhe respektin njerėzve qė e rrethojnė. Kur e pyet atė, ajo tė pėrgjigjet: “Ishim tė rinj nė ato kohė dhe bėmė detyrėn, nuk jemi aspak pishman”.

Njerėz tė tillė duhet tė nderohen, nė ēdo kohė, dhe tė respektohen nga tė gjithė.

Tepelenė, 30.4.2007Mirėse erdhe gazeta “Fermeri”Ėshtė pritur me mjaft interes kjo gazetė e re, e cila ėshtė konsideruar njė nismė shumė e rėndėsishme e Shoqėrisė sė Vėrtetė Civile tė Trevave tė Jugut. Kudo ėshtė shprehur se, ky organ mediatik duhet tė mbahet dhe tė jetė sa mė pranė problemeve tė fermerėve.Ditėt e para tė muajit shkurt 2008 arriti nė Tepelenė gazeta e re “Fermeri”, njė nismė shumė e admirueshme dhe njė organ shumė i domosdoshėm, ku fermerėt, kudo qė ndodhen, do tė merren tashmė mirė vesh njėri me tjetrin dhe do tė jenė tė organizuar pėr tė pėrmbledhur dhe ngritur zėrin e tyre. Nė kėtė numėr tė parė i vihet rėndėsi apelimit tė bėrė nga redaksia e gazetės dhe kėshilli botues pėr tė realizuar njė bashkim tė domosdoshėm nė njė shoqatė tė Fermerėve. Vetėkuptohet qė parashtrohet mjaft qartė se ky objekt i paracaktuar pėr gazetėn ėshtė njė nga drejtimet mė kryesore tė jetės, sepse ka tė bėjė me sektorin mė jetik tė popullsisė, me pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe me normalitetin e jetesės. Nė Tepelenė, gazeta u prit mjaft mirė nga fermerėt, tė cilėt pėrgėzuan nismėn dhe shkėndijen e dhėnė dhe dhanė mendime konkrete pėr ecurinė e mėtejshme e aktivitetin fermer nė rrethin e Tepelenės, si edhe pėr harmonizimin e bashkėveprimit dhe bashkėpunimit tė ndėrsjelltė nė shkėmbimin e pėrvojave me fermerėt e rretheve tė tjerė. Apelimi i bėrė nė kėtė gazetė ėshtė vlerėsuar si njė apel zgjimi pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė investuar nė krijimin e minifermave, fermave, nė prodhimin e produkteve blegtorale dhe bujqėsore si dhe nė fushėn e vreshtarisė, tė bletėve e tjerė. Specialistėt e fushave tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:23 pm

ndryshme si agronomė, veterinerė, zooteknikė e tjerė shprehėn gatishmėrinė e tyre qė tė japin kontribut, por nė lidhje sa mė sipėr duhet tė ketė njė vizion sa mė tė qartė dhe kėto tė pasqyrohen sa mė shkencėrisht pėr ndihmesė tė fermerėve nė gazetė.

Si kudo dhe nė rrethin e Tepelenės ka miniferma blegtorale me tė imta, gjedhė. Po kėshtu edhe nė sektorin bujqėsor ka investime kapitale nė drejtim tė prodhimit tė kulturave bujqėsore, tė perimeve, zarzavateve, tė vreshtarisė, frutikulturės (pemtarisė). Tė gjitha kėto nisma tė ndėrmara nė aspektin individual apo kooperues kėrkojnė njė ndihmesė tė organizuar nga specialistė, tė cilėt punojnė apo kryejnė funksione nė Drejtorinė e Bujqėsisė apo nė sektorė tė bujqėsisė.

Ėshtė shumė e nevojshme qė kėta specialistė tė qėndrojnė mė afėr fermerėve tė ēdo kategorie dhe lloji, sipas specialitetit tė tyre, sepse ata kanė nevojė pėr konsulencė, pėr ndihmesė tė kualifikuar dhe tė dy palėt tė bėjnė sė toku njė shėrbim tė specializuar nė tė gjithė sektorėt. Njė nga prioritetet kryesore ka tė bėjė me luftėn e organizuar kundėr infeksioneve, qė realizohet nėpėrmjet vaksinimeve nė kohė si dhe spėrkatjeve tė ndryshme nė kohėn efikase, probleme kėto, tė cilat duhet tė trajtohen nė mėnyrė etapore, nė kohė, nė gazetė pėr tė realizuar kėshillin e specialistit tė ndarė sipas degėve.

Nė kėtė kuadėr ne do tė cekim kėtė radhė punėn e njė fermeri tepelenas z. Apostol Miēi.

Apostoli falė punės sė tij tė kujdesshme i ėshtė pėrkushtuar njė miniferme tė ngritur me 80 lopė dhe viēa nė fshatin Kodėr, ku ėshtė dhe sot. Ėshtė shumė e nevojshme qė tė respektohet, propogandohet nga gazeta “Fermeri” pėrvoja e tij nė kėtė arritje. Ėshtė njė pėrvojė e madhe, e gjerė qė do studiuar me kujdes, pasi kjo minifermė e Apostol Miēit siguron shumė produkte blegtoralė. Ėshtė e shquar edhe nė mishin e viēit, i cili tregėtohet jo vetėm nė Tepelenė, por edhe nė rrethe tė tjera dhe ky mish ėshtė i vlerėsuar shumė cilėsor. Jo vetėm Apostoli, qė pėrmėndėm mė lart, por edhe kontakti qė morėm me fermerin Dari Ruko nė Picar, flet pėr njė zhvillim me hapa tė shpejta tė ngritjes sė bizneseve tė fermerėve, por qė ėshtė e nevojshme tė ndihmohen.

Ėshtė thelbėsore qė pushteti vendor duhet tė mbėshtesė me masa konkrete kėto zhvillime dhe bume blegtorale.

Njė nga kėrkesat kryesore tė tė gjithėve ėshtė qė nisma tė thellohet dhe tė ngrihet Shoqata e Fermerėve, me njė program dhe njė statut tė qartė. Kjo nismė e marrė duhet tė jetojė gjatė dhe tė japė frytat e veta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:24 pm


KRIJIMTARIBrez pas brezi nė Gusmar tė vini
KėngėPėr takimin e brezave nė Gusmar 17.08.2008Kurvelesh vėnd i lavdisė,

Pasurues i historisė.E pėr traditė e zakon,

Labėrisė i bėnė jehonė.Refreni: Vazhdon kėnga dhe gėzimi,

Brez pas brezi nė Gusmar tė vini.Njė nder ka dhe Gusmari

Ėshtė puro gen prej labi.Ēdo dy vjet e ka zakon,

Bijt’ e tij i grumbullon.Refreni: Vazhdon kėnga dhe gėzimi,

Brez pas brezi nė Gusmar tė vini.Takimin qė po bėjmė sot,

Ta vazhdojmė jetė e mot.Qė njėri-tjetrin ta takojmė,

Dashurinė ta farkėtojmė.Refreni: Vazhdon kėnga dhe gėzimi,

Brez pas brezi nė Gusmar tė vini.Nga stėrnipi e babushi,

Edhe tek babagjyshi.Nė Gusmar tundur nė djep,

E kujtojmė me shumė respekt.Ju urojmė qė ēdo dy vje!,

Takohemi plot shėndet.Ardhshi tė gjithė tė gėzuar,

Vėllezėr motra tė nderuar.Refreni: Vazhdon kėnga dhe gėzimi,

Brez pas brezi nė Gusmar tė vini.

(Kėnduar: Nė takimin e brezave, Gusmar mė 17 gusht 2008)I palodhur kurdoherėMirėnjohjeVllezėr, mirė se ju gjejmė,

Urimet le tė shkėmbejmė.

Me mirėnjohje nga Golemi

Pėr nderin qė ju na bėni.Kurveleshi - djep zakoni,

Ne ju duam siē na doni.

Dashuri qė s’shuhet kurrė,

Kėngė zemre kemi prurė.Respektin e meritoni,

Sa Kėndrevica tė rroni.

Saliu syrin pa gjumė

Detyrėn, asgjė mė shumė.Sa tė ketė dorėn e synė,

Do shėrbej biri ynė.

I palodhur kurdoherė

Midis jush e ka pėr nder.(Me rastin e dhėnies sė Titullit “Nderi i Qarkut Gjirokastėr” dr. Sali Leskaj, nga Golėmi, qė shėrbeu pėr 40 vjet si mjek nė Porogonat)

Tepelenė, 20. 05.2004

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:24 pm

Ngrehu se tė kėrkon syriAvdulla Muho JonuziDjemtė e bukur tė Golemit,

Qė dhanė jetėn tė rinj.

S’donin vampirė pėr vendin,

S’donin burgjet, donin dritė.Refreni: Lule, lule o djemo.Sorkadhėt e malit,

Mu rritėn nė tramundanė.

Lulet e beharit,

Tė gjithė me Avdullanė.. .Udhėve nga vajti e shkoi,

Malli nėnės nuk ju nda.

E dogji e pėrvėloi,

Nėnėzezat gjėmėmėdha.O ju motrat dhimbjeshumė,

Binit e s’u zinte gjumė.

Jeta qėnka aq e rėndė,

Shkulka lisin, kėrkon rrėnjė.Loti motrės pėrmbi gurė,

Bie e thėrmon tė gjithė.

Loti nėnės s’thahet kurrė,

I shtohet qumėshti nė sisė.Ju kėput jeta si ylli,

Gonxhen s’ lanė tė ēelte.

Ngrehu se tė kėrkon syri,

Dhimbje nė kėngė na mbete.Tepelenė, mė 13. 07.1976Balsam i plagėve tonaDoktorit tė lagjes “Gurrėz” tė qytetitO Xhelil Durro Halili,

Si pėllumb, si bilbili,

Ėshtė i mirė, mor amani,

Si dragoi, si luani.Ėshtė i zoti si doktor,

Me ndihmėn e shpejtė nė dorė.

Ku nuk i shkoi jehona,

Balsam i plagėve tona.Xhelili, shokė Xhelili,

Kur e nxjerr shpatėn nga milli,

Matet mirė shtatė a tetė herė,

Pastaj fjalėn e thotė prerė.Nė vitin nėntėdhjetė e shtatė

Vlerat i ngriti mė lart,

Duke dhėnė ndihmė mjekėsore

Sa humane dhe shkencore.Nė “Gurrėz” kur bėn jatri,

Vete shtėpi mė shtėpi,

Ėshtė i zoti, punėbėrė

Prandaj e nderojnė tė tėrė.Tepelenė, mė 07.09.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:25 pm

Bashkė si dikur nė kėngėGusmarit, vendlindjes timeJam krenar qė aty

Unė u linda e u rrita.

Ēdo gur ruan njė histori

Pėr sorkadhe e petrita.

Ato male aq tė sertė

Streh pėr trima partizanė:

Ago, Ali e Bexhet,

Shefqeti me Mustafanė…Jehonė zėrat e tyre,

Heroizmi mbi ēdo gjurmė.

Herė mė shfaqen si yje,

Herė dallgė -buēimė nė lumė.Nga kėta zėra s’ndahem dot,

S’ndahem dot nga ata gurė.

Le tė prehem me ta tok

Aty dua njė qivur…Le tė rrimė pranė e pranė,

Bashkė si dikur nė kėngė.

Po na preku dikush vatanė,

Ngrihemi sėrish nė kėmbė.Nė bust e gjallėNimete, moj bija jonė,

e gjallė do mbetesh gjithmonė.

Brezat e rinj qė do vijnė

Mė lart do ta ngrenė lavdinė.Nė bust ti qėndron e gjallė,

Yllin tė shkruar nė ballė.

Ti je mal e pėrmbi malė,

Heroina partizane.Vepra jote gjithė ndriēim,

Nėpėr breza frymėzim.

Kombit i fale rininė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:25 pm

Se e ēmoje lart lirinė.Lavdimadhja nėpėr mote,

Nuk harrohet vepra jote.

Nė kujtesė kombi tė ka,

Do mbetesh porsi kala!

Vend i burrave tė rėndėLekdushitLekush i atdhetarisė,

I besės dhe trimėrisė,

I pushkės edhe i penės,

Krenari e Tepelenės.I dijes dhe i kulturės,

I pastėr si uji i gurrės.

Vend i burrave tė rėndė,

Si kala qėndron nė kėmbė.O kėshtjella pėrmbi male,

Fshat me histori tė madhe.

Pėrmbi male, nė njė shesh,

Je diell nė Kurvelesh.O Lekdush, tė duam shumė,

Dashuria buron lumė

Dhe natėn na del nė gjumė,

Para teje rrimė nė gjunjė.Lekdush, i dashur Lekdush,

Zemrat shumė na i rrėmbush,

Na i ndez, na i bėn prush,

Si ty, jo nuk ka kurrkush.Krenar do mbetesh pėrherė,

Se ke nxjerrė burra me vlerė.

Goxho Kėrpi ndėr tė tjerė,

I bėn, po dhe tė bėn nder.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:25 pm

Ku gjirin nėna mė fali,

Le tė mė tretet kokalli!

Gusmarit timJam krenar qė aty u linda,

Nė vend tė shqiponjave.

Tani jam i mėrguar,

Varrin e dua atje.Se atje mė prehet xhani,

Ku krenar ngrihet mali,

Ku gjirin nėna mė fali,

Le tė mė tretet kokalli!Ja kėto varre tė lashta,

Mungojnė djemt’, i kėrkon balta,

T’i ruaj pėr gjith jetė,

Siē i ruan nėna djemtė.Vij si vizitor i gjallė,

Lexoj emrat, kur shoh varrė,

Mungojnė burrat me famė,

qė nderuan Gusmarė.Mė bėhet buēimė varri,

Jehon dėrstila e merr mali,

Se ata kėtu nuk janė

Mbetėn atje ku u vranė!Shkojnė shekuj, shkojnė vite,

Humbe trima s’u venite,

Traditėn e pėrsėrite,

Tė tjerė filiza rrite.Kufizohesh me Progonanė,

Qė rriti Ismail kapedan,

Afėr Janinės e vranė,

Nė luftė me grekoman.Shaqo Buxo trim me pallė,

Luftove grekėr e osmanė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:26 pm

Po ti, lule trimėrisė,

Mbete nė ishuj tė Greqisė.Ti, moj Janinė e shkretė,

Na hėngre trimat me fletė.

Luftuan prandaj u vranė,

Po s’e gėzuan vatanė.Dhe nė luftėn ēlirimtare,

Kurvelesh me dy palė varre,

Qindra partizanė ranė,

Komandat e komisarė.Tek ti, Gusmari ynė,

Janė bėrė shumė kuvende,

U formua ēeta e parė,

Djemtė e tu prinė nė ballė.Qershor 2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:26 pm

Ajkė e kėngės populloreGėzuar 40 vjetorin!Kushtuar grupit polifonik tė BėnēėsBij ēobanėsh neve jemi,

Andej nga pikon mademi.

Golikun artist e kemi,

Se tė tillė e bėri geni.Jemi larė me ujė bore,

Siē gjėmon kėnga bėnēore.

E zjarrėt dhe madhėshtore,

Ajkė e kėngės popullore.Hajde, moj Bėnēa qesqine,

Mbrujtur me er’ trėndeline.

Ar nxjerr nga ato burime,

Kėnga si zė violine.Grupi i Bėnēės madhėshtor,

Njė nga njė zgjedhur me dorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:26 pm

Vjen sot nė dyzetvjetor,

Labėrisė i rri kurorė.Tepelenė mė 22.10.2007

Urim zemreMora gotėn, jam nė kėmbė,

Njė dolli, tjetra kėngė.Na kanė mbledhur bijtė tanė,

Tepelenas dhe Dibranė.Flamur tė dua siē je,

Gota e parė pėr ty nga ne.Tė urojmė me gotėn plot,

Krushka labe kėshtu thotė.Kujtim daja i shtėpisė,

U bėftė pjesė e Labėrisė.Dhe neve tė malėsisė,

Tė gjithė pjesė e Shqipėrisė.Petrit, nuk tė hahet haku,

Labēe gotėn, nga bardhaku.Fabjola me gjithė Kliton,

Gota jonė nė kėmbė i ēon.Ndaj urimi vjen nga zemra:

“Derė mė derė gjymoftė kėnga!”Miqėsia u forcoftė,

Gazi na u trashėgoftė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:27 pm

Tepelenė, 12. 6. 2008Bukur na shkoj muhabetiNė fejesėn e mbesėsDaj’ Kujtimi, fort dua

Se ti je nga goxha sua,

Tepelenė pėr herė tė parė,

Tė kesh kėmbėn e mbarė.Daja tjetėr oficer

Paskėsh qenė nė Tepelenė,

Kur mė tha u befasova,

Mora gotėn e urova.- Nipi yt e mbesa ime

Jetė tė gjatė e trashėgime!

Urimet rrjedhin radhė,

Kush tė ngrej gotėn mė parė.Xha Petriti, qe lezeti,

Bukur na shkoj muhabeti.

Edhe halla na la mbresa,

E urojmė t’i shtohet jeta.Tepelenė, 12.6.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:27 pm

Atje lart nė KurveleshAtje lart nė Kurvelesh,

Ku ka male, brigje shesh,

Nė Gusmar mė prehet xhani,

Jam gur fshati prej tabani.Fėmijėrinė kam kaluar,

Atje unė kam belbėzuar,

Nėnė e babė kam shqiptuar,

Dhe atje jam burrėruar.- Rritu, bir,- mė thanė, -

Ndero nėnėn e babanė,

Tė nderosh trimat e parė,

Lindur, trimuar nė Gusmar.Xhafer Meta trim me fletė,

Komandant si ai vetė,

Italianėt u tmerruan,

Brėnda orės u dorėzuan.Ka dhe shumė burra tė tjerė,

Musa Selmani me vlerė,

Burra nė shesh tė mejdanit,

Qė i dalin zot vatanit.Tepelenė, mė 21.08.2007

Shėnim: Nė konkursin letrar qė u organizua nė datėn 21 Gusht 2007, nė qytetin e Tepelenės zuri vėndin e parė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   Thu Jan 08, 2009 1:27 pm


BASHKĖKUVENDIM POETIK

Pėr njerėzit e miAgo Felek ĒelitShkėmbi, shkėmbit flet me fjalė

Edhe dheu zė rėnkon.

Re e zezė mbi Gusmar

Dhe njė lot zė e pikon.Vetėtimė nėpėr vite,

Vetėtimė njė jetė e tėrė,

Ago Ēeli s’u venite,

Jetėn dhimbje, bėre kėngė.Krahėt e shqiponjės more

Tek trualli ku pive gjinė,

Shkove nėpėr maja bore

Dhe pas gjurmės lule mbinė.Krismat e luftės kur ndezė

Dhe kėrkonte vendi lirinė,

Djemėt e Felekut u ngrenė,

Nga djepet dyfeqet mbinė.Kur tė mori plumbi krahnė

Zemėr e nėnės si duroi,

Si durove atė sharrė,

Kėnga dhimbjen ta pushoi!Vitet rrodhėn rrukullimė

Dhe nė jetė nuk vjen prapė.

Djemėve qė u thave synė,

Mburren qė tė kishin babė.Se lindi Kurveleshi burra

Tė sertė si malet vetė.

Burofshin gjithnjė si gurra

Dhe vdekjet ju bėfshin jetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pa rrėnjė nuk ka degė" nga Isuf Ēela
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: