Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jemi tė gjithė ėngjėj..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:13 pm

SHUAJ KURESHTJENĒmimi “NOBEL” (1980 – 1996)

1980 CESLAV MILS (SHBA)

1981 ELIAS KANETI (BRITANIA E MADHE)

1982 GABRIEL GARSIA MARKES (KOLUMBI)

1983 JULIAM GOLDING (BRITANIA E MADHE)

1984 JAROSLLAV SIFERT (ĒEKOSLLOVAKI)

1985 KLOD SIMN (FRANCE)

1986 GUAL SONIGA (NIGERI)

1987 ZOZEF BRODSKI (SHBA)

1988 NAGIP MAHFUZ (EGJYPT)

1989 KAMILO HOSE THELA (SPANJ)

1990 OKTAVIO PATH (MEKSIKE)

1991 DADIN GORDIMER (AFRIKA E JUGUT)

1992 DEREK GULKOT (TRINITAD)

1993 TOMI MORISON (SHBA)

1994 KEZANBURO OE (JAPONIA)

1995 SEIMUS ZHINI (IRLANDE)

1996 VISLAVA SIBORSKA (POLONI)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:13 pm

NOBELIZEM 1996VISLAVA SIBORSKA

Poezitė e saj spikatin nė aspektin social si dhe pėr ēiltėrsinė shpirtėrore. Janė poezi kkasi tė pajisura me figuracion. Njėra prej syresh, e cila i pėrket vėllimit “FUND DHE FILLIM” me tė cilin autorja u nderua me ēmimin “NOBEL”:Kur shqiptoj fjalėn “tė ardhme”

rrokja e parė ikėn menjėherė

nė tė shkuarėn.

Kur shqiptoj fjalėn “qetėsi”

e shkatėrroj.

Kur shqiptoj fjalėn “asgjė”

ndėrtoj diēka

qė nuk mund tė bėjė pjesė nė asnjė qenie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:13 pm

* * *

Marina Marinova ka hapur siparin e prezantimeve tė veprave tė letėrsisė shqiptare nė Bullgari. Ajo ka prezantuar Ismail Kadarenė, Dritėro Agollin, Jakov Xoxėn dhe Besnik Mustafain. Kjo pėrkthyese e mirėnjohur bullgare ka punuar gjatė pėr tė pėrkthyer veprat : “LUMI I VDEKUR” i Jakov Xoxės, “TRENDAFILI NE GOTĖ” i Dritėro Agollit, “VERE PA KTHIM” dhe “GJINKALLAT E VAPES” tė Besnik Mustafajt si dhe “LEGJENDA E LEGJENDAVE” e Ismail Kadaresė.

Fredi Mėrkuri“ASTROLOGJI” LETRARE

Nė hapėsirėn qiellore “astrologėt” letrarė bėjnė zbulesat e “yjeve”

“Merimangat” poetike thurin ssshpresa pėr ardhmėrinė.

“PEGASI” zbret nė Dropull.

Bashkėpunim serioz me Komunėn e Dropullit te Poshtėm.

Mentalitet i ri nė fushėn shkrimore dhe nė pushtetin vendor.

Vanista e simbolizuar poetikisht “Paris i vogėl” pret nė “KALIMERA” poetė, shkrimtarė, pėrkthyes, publicistė nga jugu i Shqipėrisė dhe nga jashtė vendit.

Ngjasi e veēantė: Fiksim nė historiProgrami i promovimit tė librit “THURJE SHPRESASH” i autores Andromaqi Pulla.

1 Fjala hyrėse

Pandeli Toli, kryetar i Komunės sė Dropullit tė Poshtėm

2 Referencė: “Nė kėrkim tė risisė poetike, nė njė shpėrthim poetik tė Andromaqi Pullės. Elementėt aktivė nė dhėnien e mesazheve si dhe nė shkėmbimin e vlerave.”

Kristaq Shabani, Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Gjirokastėr, Albania.

Efthimios Haxiioannu, shkrimtar, gazetar, botues.

3 “Oktet” recitativ

“Udhėtim poetik nėpėr librin e Andromaqit”

a. Pulsi i dashurisė

b. Nxehtėsia e shiut

c. U hapėn qiejt

d. Festė me dritėn

Interpretime nga aktorėt profesionistė tė trupės sė teatrit “Zihni Sako” Gjirokastėr, Andon Pilo dhe Irena Pilo; nga nxėnėsit e shkollės sė mesme Dervician, shkollės tetėvjeēare Sofratikė.

4 “Tė shkruarit ndryshe dhe elementėt e rinj prezentė nė njė vepėr letrare poetike. (Refleksione)”

Kosta Gaxhoni, pėrkthyes

5 Kumtim: “ Ndėrtimi kompozicional dhe prezenca e njė figuracioni qė rrit vlerat e veprės”

6 Recitim krijimesh nė gjuhėn greke.

7 Pėrshtypje: “Libri poetik i Andrtomaqit i parė nė spektrin bashkėkohor”

Panajota Hristodhulu (Zaloni), Lidhja e Shkrimtarėve tė Republikės sė Greqisė.

8 “ Jehona e njė vepre nė aspektim mediativ”

Lefter Kondo, gazetar

9.Mendime tė auditorit pėr veprėn “Thurje Shpresash”

10 Fjala e autores

11 Kokteil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:14 pm

ANDROMAQI PULLA

SA HERE ISHINSa herė buzėqesha

dhe buzėqeshja nė buzėt e mia

U bė akull, borė… u shkri.

U gėzova…

Dhė gjaku nė damarėt e mi

ngriu.

Pulsi mė humbi!… u ndjeva e lumtur,

dhe lumturia nga duart e mia

fluturoi…iku…shkoi.Vėrtet, sa ishin ato raste

Qė u pre mėdysh

Buzėqeshja ime,… shpirti im…DUKE KERKUAR ZEMRENPashė me kujdes kryqin

qė ndriste nė gjoksin tėnd,…

E di, nuk beson

te Perėndia,…Kundrova buzėqeshjen

Tek ndriste nė buzėt e tua

Sė toku me ty buzėqesha

Edhe unė!Duke kėrkuar zemrėn

Duke gjetur ato qė beson…

Dėrguesi i shtrenjtė i dhuratės.

BOTE PA FAJKu ėshtė jeta qė ėndėrrova,

Qė dashurova dhe adhurova

Nė brendėsi ėndrrash pėrgatita

Pėr njė botė pa faje…Endrrat, shpresat i kam parė

Brenda dy syve optimistė

Ata qė u bėnė pluhur e hi,

Nė njėmijėedy copėza…Ku ėshtė bota ime,

Ku janė shpresat e mia?

U shndėrruan nė baltė dhe hi

Para se t’i shoh,

Para se t’i gėzojFESTE ME DRITENEkzistonin netė qė frynte Veriu

Dhe depėrtonte erė e fortė

U copėzuan dritarėzat,

Tė ftohtit vėrshėllente,

Shiu po mbulonte ēdo gjė,

Bota bėhej fare e vogėl!

Por, pushova fatin tim tė shaj.

Mund tė isha edhe me fat,

Pas gjithė kėsaj pėrvoje.

Mundem vetėm

Me kaq shi

Tė fle me portė tė hapur?!

Dhe kur fshihesh, o diell,

Me errėsirrėn time qesh.

Do tė fryjė njeriu.

Do tė gjendesh nė hapėsirė

Dhe do tė festoj nėn dritėn tėnde
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:14 pm

THURRJE SHPRESASHKa pak kohė qė u botua vepra e parė me poezi e nxėnėses nė vit tė katėrt tė shkollės sė mesme pedagogjike “Pandeli Sotiri” tė gjirokastrės, Andromaqi Pulla. Eshtė hera e parė qė nė nivelin e njė krahine tė Dropullit tė poshtėm organizohet njė veprimtari e tillė pėr tė paraqitur njė vepėr tė denjė tė njė talenti tė ri si nė rastin e autores sė talentuar Andromaqi Pulla. Libri i saj me poezi me titull” THURJE SHPRESASH” u pėrgatit dhe u botua nėn kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” me qendėr nė Gjirokastėr. Lidhja e Krijuesve “PEGASI” ėshtė e njohur tashmė jo vetėm nė Jug tė vendit, por dhe jashtė Shqipėrisė, ku bashkėpunon me shumė lidhje simotra. Qėllimi i saj ėshtė tė ndihmojė tė rinjtė e tė rejat tė zhvillojnė talentin e tyre nė fushėn e letėrsisė me piksynime pėr njė tė ardhme produktive. Puna me talentet e reja ėshtė sa e bukur aq dhe e zorshme. Tashmė ajo ėshtė provuar dhe mbi kėtė bazė po punohet mbi objektiva tė reja.

Ēdo vepėr natyrisht ka vlerėn e saj. Subjektet qė trajton andromaqi nė vėllimin e saj poetik janė tė larmishme, pasqyrojnė botėn e saj fėminore si dhe tė adoleshencės, aspektet dhe shqetėsimet qė mbart jeta, kontakti me njerėzit, me jetėn e tyre tė sotme hap zemrėn e saj qė tė provojė ēdo ėndėrr qė gjer tani asnjė nuk e ka parė…, ecėn nė monopate tė panjohura tė jetės, nuhat tė renė, ėndėrron, mendon, dėshiron, merr vendime optimiste. Duke lexuar kėtė vėllim poetik ndeshesh me njė seri temash qė kapen ndofta dhe pėr herė tė parė. Kjo natyrisht ėshtė meritė, ose ajo qė ėshtė mė e prekshme ėshtė edhe fakti se edhe tema tė prekura nga tė tjerėt Andromaqi i prek me origjinalitetin e saj duke treguar krijimin e njė individualiteti, stilin e saj, thur shpresa dhe nuk dėshpėrohet. Vjershat e saj na mallėngjejnė, ndiejmė shijen e saj poetike rėndėsinė e zhytjes sė mendimeve tė saj duke thėnė se ajo ėshtė talent dhe njėkohėsisht poeteshė e lindur! Me kėtė vėllim poetik ajo hap porta nė poezinė dhe e gjejmė anėtare tė denjė tė saj. Shumė dropullitė kanė shkruar vjersha. Secili ka shkruar sipas mėnyrės sė tij. Edhe Andromaqi ndjek rrugėn e saj duke na paraqitur atmosferėn krijuese individuale. Vėllimi poetik ka njė gjuhė tė thjeshtė, tė kuptueshme dhe mendimi shprehet me njė figuracion tė goditur, me pėrdorim simbolesh, qė vijnė si rrjedhojė e ngacmimeve nė mėnyrė krejt tė natyrshme pa sforcime.

Nė kėtė vėllim spikat forca e shpirtit tė ēiltėrsisė sė saj pėr tė thėnė tė vėrtetėn, realen. Vjershat e saj kanė dalė nga zemra me fantazi, delikatesė, dhembshuri pėr fatin e fėmijve qė u mungon gėzimi i jetės, prandaj ajo ėshtė gati tė sakrifikohet pėr lumturinė e tyre. Shprehet: “Po tė kisha mundėsi e tė zhdukja ēdo gjurmė aspak nuk do tė druhesha, menjėherė tė ikja nga jeta.”

Njė problem tjetėr qė vihet re nė kėtė vėllim poetik nė mėnyrė tė spikatur ėshtė dashuria pėr vendin e lindjes, pėr atdheun, tė ruajtjes si sytė e ballit tė kėsaj prone tė patjetėrsueshme, duke dhėnė njė leksion fin pėr gjithė poetėt e tjerė qė ngjyrojnė, shpleksin, transformojnė, krijojnė imazhe tė reja etj. sajime pa vend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:15 pm

“Tėrė jeta jonė ėshtė e lidhur

me njė fshat tė bukur,

qė do ta dua dhe do ta kujtoj

sa tė jem i gjallė nė kėtė botė!…”Dashurinė pėr atdheun nuk e shpreh nė mėnyrė platonike. Hapur dhe me fjalė tė sinqerta u thotė gjithė atyre qė flasin pėr atdhe se s’vlejnė fjalėt, por veprat.“Po e do atdheun

faktoje me vepra.

Dhe nėse pėr atė do tė vdesėsh

Mbi baltėn e tij

Me gjakun tėnd tė ngrohtė shkruaj:

“Atdhe, tė dua!…”

Nė larminė e temave qė prek Andromaqi nuk lihet mėnjanė dhe tema e dashurisė. Kjo temė nuk trajtohet nė mėnyrė platonike, as si njė dashuri ekstreme, pa logjikė qė nė tė shumtat e rasteve sjell dėshpėrime etj. kush nuk e njeh dashurinė dhe qė e provon pėr herė tė parė andromaqi e stilizon:

Je zgjimi i rinisė,

Ngazėllimi qė vlen pėr flijim…

Ti je pulsi i zemrės…

Po, e kuptova,

ti je, dhe je kaq afėr!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:15 pm

Duke lexuar vjershat e Andromaqit njohim veten tonė, jetėn tonė nė tė gjtha format e saj. Ajo shkruan lirisht, nė mėnyrė tė kuptueshme. Mendimet e saj shprehen me skema, simbole, metaforike qė janė rrjedhojė e njė frymėzimi tė lirė pa presione artificiale. Vargjet e saj janė tė lidhur nė mėnyrė harmonike dhe tė themi tė vėrtetėn rrjedhin nė mėnyrė tė natyrshėme, me sinqeritet siē ėshtė jeta jonė e pėrditshme.

Sado qė ėndėrrimet e saj janė rinore nu dėshpėrohet, merr vendime, bėn thirrje pėr njė luftė tė vazhdueshme dhe pėrcjell mesazhe. Por ka njė pyetje dhe pėrgjigje tė vet. Megjithatė ka njė habi dhe thotė:Shpresa e mbijetesės?

Njė e nesėrme mė e mirė…

Objektivi i mbijetesės?

Njė jetė mė e mirė…

Njė habi e pėrjetshme:

Cila do tė jetė ajo ditė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:15 pm

Fjala ėshtė fjalė. Por nė njė shoqėri tė civilizuar duhet tė merret nė konsideratė…

Pėr tė krijuar njė ide tė saktė, pėr tė realizuar atė qė ne e quajmė “konkluzion”, apo “pėrfundim” duhet tė lexohet vepra dhe tė futemi nė labirintet e saj. Vetėm kėshtu do tė ēmohet dhe do tė reflektohet shkėmbimi universal i vlerave, njė gjė shume e nevojshme pėr evidentimin e vlerave ndėretnike dhe tė lidhjes shpirtėrore midis popujve. Andromaqi nuk mbetet pra nė kuadrin gjeografik tė Dropullit por pėrhapet kudo ku ka civilizim.

Nė rastin konkret njė meritė e madhe i takon Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” dhe kryesisė sė Komunės sė Dropullit tė Poshtėm pėr paraqitjen e librit me poezi tė Andromaqit, gjė qė do tė thotė se vetėm kėshtu ndihmohen talentet e reja, jo nė mėnyrė spontane e nė njė rreth tė mbyllur, por nė njė mėnyrė tė zgjeruar, tė bashkuar e unike.

E ardhmja kėtė do ta vėrtetojė!KOSTA GAXHONI, filolog
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:16 pm

INFORMIME@ Sė afėrmi Dega e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Pėrmet do tė organizojė njė piknik letrar nė Janinė, duke vizituar vende pikante, tipike muzeale si Kalanė e Janinės etj. Sponsor i kėsaj veprimtarie ėshtė anėtari i Lidhjes z. Behar Manēellari, biznesmen. Ky ėshtė sponsorizimi i dytė i zotit Behar pas sponsorizimit tė kėngėtares Rovena Dilo nė koncertin “Lulet e Verės.”

@ Anėtarėt e kėsaj dege po lexojnė librin “Ardhja e Naimit nė teqe” i Gėzim Llojdisė.

@ Doli nė qarkullim libri i poetit pėrmetar Paskal Zoto “ZEMERPISHTARET”, njė libėr i kėrkuar dhe qė ka ngjallur kureshti te lexuesit.

MUHARREM KAMANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:16 pmZBULESA E NJE EKSPLOZICIONI POETIKNė rrugėn e gjatė kėrkimore tė talenteve tė reja tė letėrsisė gjetėm njė Andromaqi tė veēantė, e cila paēka se ende nga mosha nuk ka pėrvojė letrare, ajo ka dhunti natyrore, talent premtues. Forca e saj meditative, pamėsia e fenomeneve nga njė kėndvėshtrim qė ndofta kanė kaluar dhe tė tjerė apo tė tjera, por nuk kanė patur kėtė nuhatje e thithje tė atij ngacmimi e barrėzimi poetik tė strukturuar me njė stil tė natyrshėm, tė ėmbėl dhe tė athtė, ylberor dhe njėngjyrėsh, llavėnxjerrės e pėrvėlues, dallgėzues dhe drithėrues, agimor dhe me natė tė errėt, me praninė hėnore, e skicojnė si njė zė tė veēantė. Andromaqi fanitet me ėmbėlsi dielli, ndriēon si hėnė me vargun e saj sa puthėrues dhe tė lirė, sa precipitues, befasues e rrėmbyes qė tė trondit energjikisht pa tė lėnė kohė tė marrėsh veten, pas atij sakatimi sentencor qė tė mbėrthen si ganxhė…

Tematika e saj e larmishme nė kėtė vėllim erotik ku pleksen e thurren shpresat me shpirtin e vdekur qė kėrkojnė ringjalljen; kalimi nė ikona tė mrekullueshme me ėndrra tė ngritura dhe tė rrėzuara, me peizazhe shpirtėrore, ku ka dhe egzistencėn e vet njė frikė e mirė dhe njė vetmi e dėnuar, por edhe kėmbėngulėse e cila merr fuqi tė rrėzojė mure tė plasaritur, krahėt e brishtė i bėn tė fluturojnė nė njė qiell tė tymtė,por ėndrra e poeteshės e hap, e kaltėrson me aftėsinė e saj kthjellore! Kėrkon tė gjejė njė ecje pa stacionime, pa pėrfillur edhe ndaljen e pėrkohshme, frgmentare pėr tė gjetur burimin qė kėrkon tė ketė rruzull qė shprehet me ujė, por kur kėrkon nuk gjen dot nga rrjedh, gazohet dhe vuan buza pėr tė puthur “ujin”…

I ndien dhe krahėt e saj tė rėndė e tė varur nė kremastarin e kohės qė lėshon jargė… mundet qė dhe koha tė shuhet me njė gomė poetike, me njė “bianco”, por pėrrenjtė kohorė tė nisur nga mendėsitė malore i bashkojnė kėta pėrrenj nė kėngėn e njė lumi tė vetėm qė ka prurje maksimale nė sajė tė dėshirės, etjes dhe qėndrimit liriko – epik nė kėmbė. Andromaqi sfilon me veshjen e saj poetike nė podiumin poetik qė e kanė zili shumė tė talentuar.

Ngarkesat emocionale tė sjella pėrmes njė mėnyre e njė stili vetiak, ndėrthurjet e tėrthorėzimet, rrahjet dhe pėrplasitė, frymėmarrja me njė dhe dy mushkėri, ēarja e venave, cungimi i rrezes diellore dhe e kėmbės sė ecjes, natyra me rrėmba dhe ngjyryme, natyrė vejushė, dimėr i shpirtit dhe ngazėllim i stinės, gjen tė portretizuar esencialisht nė kėtė libėr poetik, qė poeten do ta prezantojė e do ta vargėzojė nė njė katalogim letrar pėr tė thėnė sinqerisht: “Jam dhe unė e pranishme nė varg.”EFTHIMIOS HAXIIOANNU

KRISTAQ SHABANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:17 pm

Pro Dicheter – Haus Balada nė Gjirokastėr

TAKIM ME MREKULLINENga HEIDI SCHARERTė habitur, gjirokastritėt shikojnė kthinat tek marrin jetė nga puna e artistėve tė pesė vendeve me instalacionet e tyre artistike. Ato qė ata shohin nuk janė as tablo realiste tė peisazheve, as pamje njerėzish, lulesh ose skena pėrditshmėrie. Janė vepra artistėsh qė e prezantojnė botėn e sotme nė mėnyrė simbolike, qė tejkalojnė realitetin, dėshirat dhe mendimet. Qenėsia dhe shpresa inkorporohen nė horizontin e tyre. Shumė nga vizitorėt e ekspozitės janė tė habitur me hapėsirat e zgjedhura tė punės dhe tė ekspozimit nė katin e dytė tė shtėpisė sė tė rinjve nė Gjirokastėr. Aty fshihen pirgje bėrlloku, hedhurinash dhe pluhuri. Pėrmes zgavrave tė dritareve pėrbirohen nė dhomė detaje tė magjishme nė ngjyraa tė buta tė shtėpive tė shkatėrruara, tė kėshtjellės, tė kodrave, tė shkėmbinjve.Plehrat ishin hequr; muret pastele, mbulesat e grisura frymėzojnė artisin pėr punė kreative. Kėrkimi i materialeve dhe harmonizimi i mendimeve pėr realizimin e ideve i prijnė procesit tė mirėfilltė krijues. Brenda njė jave u krijuan vepra artistike pėr t’u parė, dėgjuar dhe prekur. Ato maten me botėn shkėmbore tė qytetit jugor shqiptar, Gjirokastėr, provokojnė dhe hapin dyert drejt ardhmėrisė. Artistėt nga Gjermania, Zvicra, Kosova, Maqedonia dhe Shqipėria me veprat e tyre kanė ndėrtuar kėshtu njuė urė nė mes tė njerėzve nga vende tė ndryshme. S’ėshtė e lehtė ta pėrshkosh atė urė. Gjuha e artit, muzika, fjalėt e poezisė, takimet ndėrnjerėzore pėrbėnin elementėt magjikė tė ndėrlidhjes. Eshtė ngritur dhe ura drejt njerėzve tė qytezės. Shumėkush ecin asaj ure dhe ka gjetė shtegun qė ēon te njerėzit e huaj pėrmes fjalėve, gjesteve, poezisė, pikturės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:18 pm

Artistėt qė morėn pjesė nė koloninė artistike tė GjirokastrėsMimoza Ahmeti, shkrimtare dhe poete, (Tiranė, Shqipėri);

Hadmut Bittiger, Instalacion dhe pėrpunues i objekteve prej letre, (Freiburg, Gjermani);

Vesna Dunimagloska, Instalacion, Performans, (Shkup, Maqedoni);

Manfred May, objekte me tekst, letėr, vizatim, (Benshausen, Gjermani); Suela muēa, instalacion, fotografi, (Tiranė, Shqipėri); Mirlinda Zvicėr; Margrit R. Schmid (bashkėudhėheqėse), etnologe, punėtore e filmit, (Cyrih, Zvicėr)Anėtarėt e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” kontaktuan me kėta artistė dhe organizuan sė toku veprimtari tė pėrbashkėta si dhe shkėmbyen vlera, duke krijuar lidhėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:18 pmKIROMANTIA INDIANE NGA BOMBEIDrejtori ishte me dy fakultete. Ishte njeri qė vishej me shije. Kishte qejf tė mbante flokė tė gjata si dhe njė kravatė, qė i shkonte mjaft me fytyrėn e tij. Mbante dhe njė jelek karakteristik. Ishte njeri tepėr i zgjuar. Ne kishim shumė respekt pėr tė sidomos pėr aftėsitė e tij. Njė ditė u ēudita kur e pashė nė njė vend tek njė kiromantine indiane e cila shquhej siē thoshnin nė NEĖ – YORK dhe njerėzit shkonin tė pėrcaktonin fatin duke besuar totalisht nė ato qė ajo zbulonte nė proēesin kiromantin.

Tė nesėrmen i thashė nė kofidencė drejtorit: “Ju pashė dje zoti drejtor, nė bulevardin Tet, nr.46 tek vitrina nr.2”

Ai u ēudit dhe sakaq mė tha: “Po isha atje, tek kiromantia nga Bombei. Tė them tė vėrtetėn jam befasuar, mahnitur. Jam komplet i ēuditur! Ajo m’i gjeti tė gjitha. Duhet tė jetė o Perėndeshė, o Djalli

Vetė!…”

Edhe unė u habita. Nė trurin tonė vėrtitej ideja: “Do takohem dhe unė me atė kiromante.”

Tė nesėrmen unė u drejtova tek “Zyra me Vitrina” pėr tė lexuar fatin tim. Indiania ishte njė femėr e plotė me njė bukuri tė praruar, ku ēdo gjė nė fytyrėn e saj ishte vendosur nė mėnyrė simetrike. Kishte njė trup tė kolme. Shkurt ishte e lezetshme. Pasi u pėrshėndeta me tė dhe i tregova kėrkesėn time ajo pa e zgjatur mė mori dorėn dhe filloi tė mė lexonte kaq natyrshėm fatin tim saqė unė u befasova. Midis tė tjerave mė tha:

“Ti ke lindur pa fat. Me njė fat shumė tė keq. Mėma tė ka lėnė dy vjeē. Deri nė dhjetė vjeē ke ecur mirė nė jetė. Pastaj kanė filluar vuajtjet e tua tė panumėrta. Pas kėsaj periudhe ti je ndjekur nga fati i keq. Do tė vush shumė, pastaj do tė biesh nė qetėsi, nė paqe: do tė martohesh dhe do tė bėsh njė vajzė tė bukur e cila do tė jetė bardhėsia e jetės, lumturia jote dhe e familjes. Nuk do tė sėmuresh mė dhe ē’ėshtė e drejta do tė jetosh shumė gjatė, pavarėsisht nga vuajtjet qė do tė kalosh…”

Edhe mua m’i gjeti tė gjitha kiromantia nga Bombei. Siē tha drejtori dhe mua mė lakuriqėsoi. Qė atėhere unė e besoj kiromantinė…

Njė shokut tim ajo i tha shprehimisht: “Tri gra do tė ndash. Je pak gjuajtės grash. Kėtė ves duhet ta heqėsh se grave s’u gjendet fundi se do tė mbetesh rrugėve! Ti beson shumė dhe njerėzit si ti qė besojnė, ata gabojnė gjithė jetėn.”

Kiromantia qėlloi nė shenjė. Tė jetė rastėsi?! S’ka se si… Kėto janė prova.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:18 pm

ERNEST HEMINGUEJ

NJE TREGIM I SHKURTER

Njė mbrėmje nė Padova e nxorėn ne taracėn e spitalit nga ku mund tė shikonte gjithė qytetin. Drejt qiellit ngriheshin oxhaqe tė shumte . Mbas pak u errėsua dhe u ndezėn dritat. Tė gjithė zbritėn poshtė pa harruar te marrin shishet me vete.Ai dhe Luzi qėndruan dhe i dėgjonin tė bisedonin, poshtė nė ballkon.Luzi qėndronte nė krevat pranė tij.Ajo ishte shumė e freskėt nė atė natė tė ngrohtė . Luzi i bėri rojė c’do natė ,tre muaj rresht,dhe tė tjerėt ishin tė kėnaqur qė e kryente vetėm ajo shėrbimin .Kur e operuan ajo e pėrgatiti pėr nė sallėn e operacionit dhe ata bėnė njė shaka pėr gjilpėrėn dhe seksin.I dhanė anestezi dhe i lidhėn fort qė tė mos lėviste gjatė operacionit.Kur stėrvitej me patericė i duhej dikush qė t’i shikonte temperaturėn,kėshtu qė Luzi nuk u largua per asnjė ėast nga krevati i tij.kishte pak pacientė dhe te gjithė e dinin kėtė. Luzin e donin tė tėrė. Edhe kur ecte nėpėr koridore mendonte Luzin ne krevatin e tij. Perpara se tė rikthehej

Nė front ata shkuan ne kishe dhe u lutėn.Ishte errėt dhe qetėsi .Kishte edhe tė tjerė qė luteshin .

Ata donin tė martoheshin,por nuk kishte mjaft kohė pėr ceremoni dhe asnjeri prej tyre nuk kishte certifikatė lindjeje .Nė tė vėrtetė ndiheshin si tė martuar, por donin qė kėtė ta dinin tė gjithė dhe te kishin njė martesė tė ligjshme. Luzi i dėrgoi shumė letra ne front,por ai nuk i mori deri pasarmėpushimit .Pesėmbėdhjetė i erdhėn, nė tufė, nė front, dhe i lexoji tė gjitha deri nė gėrmėne fundit.Tė gjitha flisnin rreth spitalit dhe rreth faktit se sa shumė e donte ajo dhe sigurisht se satė pamundur e kishte tė jetonte pa tė dhe sa e tmerrshme ishte kur nuk e kishte atė nė krevat.

Mbas armėpushimit ranė dakort qė ai tė kthehej nė atdhe dhe tė zinte njė punė,kėshtu qė pastaj tė martoheshin. Luzi nuk donte tė shkonte me tė deri sa ai tė kishte njė punė tė mirė.Vetėm atėherė do tė vinte nė Nju Jork. Kuptohet qė ai nuk do tė pinte dhe nuk do tė takonte as shokė ,as kėnd tjetėr. Vetėm tė gjente punė dhe tė martohej. Duke udhėtuar me tren nga Padova nė Milano ata u grindėn ngaqė ajo nuk donte tė shkonte menjėherė me tė. Kur u ndanė ,nė Milano u puthėn dhe i thanė njėri tjetrit ‘Mirupafshim’,por grindjen nuk e kishin mbyllur. Atij i erdhi shumė keq nga njė ndarje e tillė.Ai shkoi nė amerikė me njė anije qė vinte nga Gjenova .Luzi u kthye nė Pordonone tė hapte spitalin.Atje binte shi dhe ndihej e vetmuar. Nė qytet u vendos njė batalion arditėsh.Ndėrsa jetonte nė qytetin e mėrzitshėm plot shi, majori majori i batalionit bėri dashuri me Luzin.Mė nė fund ajo i shkroi njė letėr ku i thoshte se lidhja e tyre kishte qėnė njė punė kalamajsh Asaj i vinte keq dhe e dinte qė ai ndoshta nuk do ta kuptonte, por ndonjė ditė edhe mund ta falte dhe do t’i ishte mirėnjohės. Ajo priste me padurim qė tė martohej nė pranverė e majorin. E dashuronte atė si gjithmonė, por tani e kuptonte se kishte qėnė njė dashuri fėmijėsh ajo shpresonte se ai do tė bėnte njė karierė tė madhe dhe besonte tek ai plotėsisht.E dinte se kėshtu ishte e mira .Majori nuk u martua me tė as nė pranverė dhe askurrė mė vonė.Luzi nuk mori pėrgjigje pėr letrėn e dėrguar nė Ēikago, as nuk dėgjoi mė pėr tė .Pas pak kohe ai mori shkollėn nga njė shitėse ndėrsa punonte si shofer taksie nė parkun Linkoln.

Pėrktheu: Sazan Gjomemaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:18 pm

Pegasi 3

EDITORIAL

TA RUAJMĖ GJUHĖN

Ah , kjo gjuha arbėrishte,

Ėshtė gjuhė trimėrishte…Qė tė lartėsohej gjuha deri kėtu u deshėn pėrpjekje , humbje, pėrplasje,manira tė lulėzuaraDashakeqėsi, “ndrydhje” coptim gėrmash pėrdorim gijotinash, eliminime fizike, projekte antikultirimi, notim nė analfabetizėm qė prodhon bisqe e kėto degė e kurora paditurie …

Por sidoqoftė tashma ėshtė arritur nė njė lartėsi tė paparė. Gjuhėtarėt tanė me emėr dhe

Gjuhėtarėt e huaj qė u bashkuan nė njė front tė pėrbashkėt pėr tė zbuluar te shqipja diamantet

Dhe qė dolėn nė definacione tė mėdha qė ne i pėrdoruam nė siparin e shfaqes sė kėtij organi

“Perėndia e Shqiptarėve Ė SHTĖ Shqipja’, apo “Shqipja si gjuhė ėshtė gjeniale” Shqipja ėshtė gjuhė e njė populli qė gjithmonė ka qenė i privuar nga liria,por qė

nuk i ka pushuar kurrė pėrpjekjet pėr tė ruajtur konturet tokėsore dhe gjuhėn e tij tė bukur.

paēka nga pėrpjekjet makabre pėr tė ndaluar njė gjuhė, pėr tė prerė njė gjuhė kaq tė pasur,nuk u mundėsuakurrė njė gjė e tillė.Ėuditėrisht populli ynė paėka se nuk ju dha mundėsia tė shkruaj herėt me alfabetin e vet gjuhėn e bukur u profesionalizua kujtesa e tij,e cila u pėrcoll nga njė brez nė brezin tjetėr me njė aftėsi tė veėantė mrekullore.Pėrpjekjet e tij u konkretizuan nė dy shekujt qė kaluan ku gjuha jonė shkoi gjjithmonė drejt gradintit rritės si dhe njehėsimi tė saj pasurimi letrar.Brenda kėtyre shekujve sidomos u bė njė pėrparim i madh nė drejtim tė krijimit tė veprave letrare me tema madhore tė cilat padyshim janė fond i artė nė “Altarin e Krijimit Shqiptar’.Nė kėtė altar futen tė gjitha veprat e “prodhuara” edhe nė vendet ku banojnė shqiptarėt. Lidhjet e krijuaSI

tashmė, tė gjitha organizmat letrare janė hedhur nė njė veprimtari tė mirėfilltė pėr ta ruajtur dhe pasuruar gjuhėn. Ėshtė njė pėrpjekje e bukur dhe e mirė ku mjaft autorė dhe krijojnė dhe botojnė veprat e tyre nė shqipen e bukur si nė:Kosovė, Maqedoni, Mal i ZI e diasporė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:19 pm

PEGASI NĖ VITIN E PESTĖ TE EKZISTENCĖSPSE NJERĖZIT VETELEMINOJNĖ

ME EKZISTENCĖN E TYRE NĖ MĖNYRĖ MAKABRE...

PSE KANĖ OBJEKT ELIMINIMIN?

“A DUHET JETUAR GJITHĖ JETA QĖ TĖ ĖSHTĖ DHĖNĖ?”

“PĖRSE BĖHET KRYQĖZIMI I DIJES”

‘SI NJERIU BĖHET PRONAR I JETĖS”

MESAZH I MADH PĖR TĖ JETUAR

“KRYEFJALA E FATALES”

ROMAN NGA KRISTAQ SHABANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:20 pm

KONVERGJENCE S E N S A C I O N

“ ZBULESA’’

Ndoshta duket pak e pabesueshme,por ka realitet te padiskutueshėm. Konvergim apo reminishencė?!Vjersha e mėposhtme i pėrket vitit 1964,kur 17 vjeēari Arqile Peri ishte nxėnės nė shkollėn ė mesme “Abaz Shehu” nė Tepelenė.Nderani i Zagorisė ėshtė vendlindja e tij.Ēdokush do ta parapėlqente kėtė fakt.Ka diēka tė pėrbashkėt nė dukuri me romanin e Ismail Kadaresė ‘ Gjenerali i Ushtrisė sė vdekur”.Nė kėtė kohė djaloshi zagorit ‘ demostroi” ndjenjat e tij nė njė baladė.Kjo baladė u lexua para nxėnėsve tė klasės si njė krijim i bukur letrar,po kėshtu edhe nė rrethin letrar tė shkollės ku mori pėrgėzimet e mėsuesit tė talentuar Dhamiano Bollano si dhe tė poetit Agim Shehu, i cili i shprehu konsideratat djaloshit Peri,duke e ēmuar dhe vlerėsuar krijimin…Substanca e kėsaj balade s’ka nevojė pėr komente,por flet me gjuhėn e saj.Ndėrthuren elementė lirikė dhe epikė; pėrdorohet natyrshėm krahasimi,meditimi,metafora dhe sillen fakte konkretė historikė me njė tė proceduar poetik qė tė befason,duke patur parasysh kohen kur ėshtė shkruar dhe mėnyrėn e precipitimit.Ē’pėrqasje e bukur: “Thasėt me najlon”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:20 pmBALADA PĖR TURISTIN,KITARĖN DHE THASĖT ME NAJLON

Dikur ti endeshe nėpėr Milano,

Dhe serenatė lozje me kitarė,

Moxartin ekzekutoje shpesh nė piano,

Kėngė i thurje vogėlushes Klarė….

Puskėn kurrė s’e kishe provuar,

Vetėm muzika tė pėlqente,

Por ja njė ditė me pushkė nė duar

E nise udhėtimin nėpėr dete

Me vete e more dhe kitarėn,

Nė ēantė aparatin fotografik,

Do kėndoje me detin kėngė pėr Klarėn

Dhe pozime do tė bėje nė Adriatik!

SHPESH NATĖN KUR DETI DREMISTE,

Kur dora e rėndė rrėshqiste mbi tastierė,

DUKEJ SIKUR DIKUSH TĖ THĖRRISTE:

“ Ku shkon si turist,more i mjerė?”Njė ditė sė largu u dukėn brigje,

Dikush thirri: “Bregdeti shqiptar’’

Me pushkė nė dorė aparatin ngriti

Sikur do tė arrestojė peisazhin nė ditar!

U ende rrugėve plot baltė,

Harrove pozėn , veē kitaren,

Pas flakės sė gjakut qė lije pas,

Nė pushim kėndoje pėr Klarėn…

Por njė predhė tė kėputi dorėn,

Dorėshkathtėn qė dridhej nė tastierė,

Kitara rrėshqiti,gjaku skuqi borėn,

Si u katandise,o turist i mjerė?!…Nė rrugėt e fshatit rrėshqiste njė gaz,

Praopa po shkon pluhur batalioni,

Ushtarėt armiq tė gjithė nė thas’

Si epilog tragjik: agresioni!

Arqilea aktualisht banon nė Athinė sė toku me kėngėtaren e mirėnjohur popullore,jo vetėm tė Zagorisė sė Gjirokastrės,Margaritėn (Kllapin) dhe ndjek me admirim zhvillimet e vrullshme tė Letėrsisė shqipe, sidomos tė kohės sė pluralizmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:20 pm

KAMERAMANI I TALENTUAR

Bastri Bihuci

Nuk do tė mjaftonte njė skicim i thjeshtė pėr njė shpirt tė madh prej artisti, i cili me kamerėn e tij tė lėvizėshme kap ēudinė dhe bėn ēudira…I karakterizuar nga njė aftėsi nė pėrkryerje ka jetė fragmentit jetėsor dhe impresionant vė nė lėvizje gjithė botėn e tij shpirtėrore pėr tė dalluar tė veēantėn nė mjedis ,nė hapėsirėn e lirė ,nė qėndrimin njerėzor ,nė shfaqen e dukurive njerėzore , nė fokusimin e ndritshėm tė momenteve tė mėdha qė fiksojnė historinė e Letėrsisė. . .

Bastri Bihuci tashmė nė trevėn jugore tė Shqipėrisė ėshtė mjaft i njohur .Ai qysh nė krijimin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ka qenė prezent me kamerėn e tijė “tė bukur’ dhe prodhuese “tė mjaltit” emocjonant. Nė celuloid ka fiksuar tė gjitha aktivitetet,veprimtaritė e dėndura e hapėsirėgjerė tė Lidhjes.Pėr ēdo njėrėn prej syreshy ai ka “Fluturimin e ėngjėjve ’’ka rritjen e “PEGASIT” nė katėrvitet e ekzistencės ka evidentuar me mjeshtėri bisedat ,dialogimet,deklamimet e krijuesve dhe gjithė pjesėmarrsve tė cilėt kanė tė fiksuar fizionomitė ,zerin e tyre nė celuloid dhe nė filmimet tė tipit tė veēant bastrinian karakteristik.

Studiua e tij ka materialin ka materialin arkivor nė celuloid. Pėr punėn pasionante tė kameramanit Bastri Bihuci,nuk janė shprehur vetėm shokėt,miqtė e tij,por edhe tė huajt pėr aftėsinė e tij tė veēantė.Pika kulmore tė punės sė tij tė mirėfilltė profesionale ėshtė filmimi profesional dhe montazhimi artistik ‘SENTENCA UNIVERSALE” kushtuar romanit “Vajza lakuriq’e autorit bashkėkohor Niko Athanasiadhi,ku djali tij, Apostolos,deklaroi: “Njė filmim i madh!” apo filmime tė tjera e duke arritur te mė i freskėti; “Thurje shpresash ’’ …

Tė ēudit fakti qė njė talent i tillė lihet “i lirė” dhe nuk vrapohet pėr ta punėsuar “diletantėt dhe tė mefshit” qė presin vetėm udhėzime pėr tė fiksuar nė kamera,duke pėrdorur me amatorizėm aparatin ēuditbėrės…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:21 pm

SHQIPTARĖT JANĖ TĖ PJEKUR SHPIRTĖRISHT

INTERVISTĖ ME shkrimtarin DINO KUBATI dhėnė z. FREDI MERKURIPėr shqiptarėt kohėt e fundit Dinos Kubatis ėshtė ndėr mė tė dėgjuarit si shkrimtar.Kjo u duk e spikatur mbas botimit tė veprės sė tij nė shqip: “ILIANA,JETA JONĖ MBARON TE K TANKET ”,botim i Shtėpisė botuese “FAIK KONICA’’ ME BOTUES POETIN DHE MIKUN PERSONAL ILIRIAN ZHUPA.Ndėr tė tjherash ėshtė poet,skenograf,aktor dhe gazetar.Ka pėrfunduar studimet e larta nė Greqi dhe Francė.Nė[ėrmjet radiostacionit tė tij ai ka transmetuar rubrika tė veēanta nė gjuhėn shqipe.Mbas vizitės qė bėri nė Shqipėri i shoqėruar nga bashkėshortja e tij shqiptare nė janar tė vitit 1996 shkroi librin “SHQIPERIA” (GREQISHT) me mbresat ,pėrshtypjet dyhe takimet me njerėz tė thjeshtė si dhe poetėt tanė tė njohur si : Dritėro Agolli,Moikom Zeqo,Xhevahir Spahiu,Novruz Shehu,Qazim Sheme,Shkėlqim Hajno e tjerė.

Me shkrimtarin e njohur zhvilluam njė intervistė.

“Zoti Kubati,mbas asaj vizite qė bėtė nė Shqipėri,duke njohur nga afėr njerėzi8t,mėnyrėn e jetesės dhe shumė tė tjera,ē’mund tė na thoni?”

“Mbeta i habitur nga natyra e atij vendi,nga njerėzit tek tė cilėt dalloja shumė gjera tė pėrbashkėta me grekėt.Mė tepėr mė bėnė pėrshtypje artistėt.”

“Nga takimet qė zhvilluat me poetėt dhe shkrimtarėt shqiptarė ē’mbresa ju mbetėn ?”

“Gjeta njė pjekuri tė veēantė nė mėnyrėn se si ata shpreheshin.Lexova shumė poezi tė tyre dhe po ju them se shumė poezi tė tyre do tė ndihesha krenar nė se do t’i kisha krijuar unė.”

“Nė librin tuaj “Shqipėria” ēfarė shtyse ju shtyu pėr ta shkruar kėtė li8bėr?”

“Pėrshtypjet dhe mbresat e lindura gjatė vizitės”.

“Nė atė libėr pėrshkruani dhe marrėdhėniet ndėrmjet emigrantėve shqiptarė dhe vendasve si dhe policisė greke.Pėrse e bėni kėtė?”

“Pėr ēėshtjen e ketyre marrėdhėnieve kėrkohet shumė bisedim dhe zbėrthim.Theksova se nė lidhje me marrėdhėniet ka dhe keq dhe mirė nė tė dyja vendet.Ka detyrime e pėrgjegjesi nga tė dyja palėt dhe nuk duhet t'i shikojmė gjerat ndryshe nga ē’janė,por me mirėkuptim dhe me botėkuptim tė saktė.”

“Ē’mund tė na thoni pėr botimin e veprės suaj “Iliriana,jeta jonė mbaron tek tanket”?

“Jam shumė i kėnaqur sepse njė nga veprat e mia u pėrkthye nė shqip.Epėrmenda dhe mė lart se shqiptarėt janė tė pjekur shpirtėrisht dhe mendimi i tyre mė duhet mė shumė.”

“Keni ndėrmend tė botoni diēka tjetėr?”

“Njė njeri qė mendon dhe shkruan gjithmonė mendon tė botojė diēka tė re.Botimi i ri ėshtė njė studim pėr teatrin.”

“Ē’mund tė na thoni pėr njeriun e epokės sonė?”

“Njeri qė ka humbur pashaportėn e tij nga pėrdorimi i keq,por di shumė mirė atė ē;ka i ka ndodhur dhe kėrkon me ankth tė madh pėr ta gjetur atė.”

“Ēfarė ėshtė pėr ju jeta?”

“Njė ndeshje e papushimtė nė njė lojė shahu dhe ku kėrkohen lėvizje tė sakta, tė kontrolluara nga njė mendim i pjekur dhe i saktė.”

“U martuat me njė grua qė e ka prejardhjen nga njė vend i varfėr.Mos do tė thotė kjo qė nė jetėn tuaj nuk ju intereson paraja?”

“Natyrisht njeriu ėshtė ai qė kushton mė tepėr se gjithēa…”

“JU FALEMINDERIT!”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:21 pm

POEZI NGA DINOS KUBATIS

Kėnga e zogjve

Pėr Ilirian Zhupėn

Gjej zogjtė e vendit tim

Nė avllinė e shtėpisė sime me pemėt shumėngjyrėshe.

Mijėra zogj kėndojnė

Pranverėn dhe qajnė dimrin.

Nė tė gjithė botėn zogjtė fshihen nėpėr pemė.Ikin

Vetėm mendimet e tyre nė vendet e tjera.Nė teė gjitha vendet

Zogjtė kėndojnė pranverėn qė as njėherė nuk thotė: “Vij!”

PĖRKTHEU: Fredi MĖRKURI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:22 pm

Francois MASPERO

“ Le Monde”

…E ngrirė dhe memece Shqipėria e Ismail KADARESĖ ngjan mė shumė se kurrė me peizazhet e Makbethit dhe baladat gjermane . Lexuesi,rob i kėsaj bote tirane rrotullohet mes kurtheve dhe maskave tė shumfishuara.Gjeste tė pėrditshme pėrfundojnė nė tragjedi tė hershme karakteri tė njohur,bėhėn”grimas”. Shpikje magjistari,por edhe art i njė shkrimtari qė end pa penj me penjzat e gjalla nga mishi i tij pėr tė kultivuar njė gjithėsi totale nga e cila mund tė ikėsh vetėm me fluturimin e pulėbardhės ose me krahėt e trillit qė sillet rrotull pa ndėrprerje.Arratisje,liri e vonuar qė s’mund ta ndalojė as diktatura mė e egėr. “Spiritus” vėrteton se Ismail Kadareja ėshtė nga tė paktėt shkrimtarė bashkėkohorė, qė disponon aftėsinė tė arrijė nė njė fuqi pėrparuese. Duke sndėrtuar me kėmbėngulje njė komedi njerėzore mbi qiejt tragjikė tė Ballkanit dhe ish pushtetin komunist.Duke qėndruar gjithmonė besnik tek ai qė pėrbėn gjithėsinė e tij: Kadarenė..Pėrktheu nga greqishtja: Ludmilla Kallfa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:22 pm

PSE KJO APATI ?

Tashmė rrjeti i nformacionit ka arritur stade tė larta jo vetėm nė komunikimin e brendshėm midis bibliotekave tė vendit,por me gjithė botėn. Ende nuk po zbatohen “projektet ” e informacionit,kur siē dihet nėpėr bibliotekat e vendit ėshtė punuar pėr t’u pajisur me kompjutera cilėsorė qė kanė evidentuar apo "mundėsojnė ’ gjeneralitet e veprave tė autorėve tė ndryshėm duke u bėrė njė publicitet pėr tė zgjeruar diapazonin e njohjes dhe tė kėrkimit tė librave tė autorėve tė ndryshėm.Njė mundėsi e tillė ekziston edhe nė Bibliotekėn e qytetit tė Gjirokastrės,por nuk vihet nė “pėrdorim ”.Pse tė ndodhė kjo? Neglizhencė apo…? Ėshtė mė se e nevojshme qė nė kėtė drejtim tė ecet. Janė bėrė pėrēapje qė tė futen nė Internet disa libra tė autoreve tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI ”.Pėr kėtė problem ne do tė vijojmė punėn nė tė ardhmen.Po kėshtu vlen tė pėrmėndet shkėmbimi universal i vlerave pėr tė botuar nė organet respektive. BOTUESJA E REVISTĖS LETRARE PERIODIKE ,Panajota Zaloni , ka filluar tė botojė poezi nga tė autorėve tane nė gjuhėn shqipe.Ky fakt kokėfortė duhet evidentuar dhe pėrgėzuar.Ky veprim tregon se mendimi letrar ka ecur shumė mė pėrpara se ai politik…

MIMOZA QOKU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:22 pm

MIMOZA QOKU

SPONSORE E ORGANIT LETRAR “PEGASI ” Nr 3E apasionuara e artit dhe me temperament tepėr energjik e nė lėvizje tė studiuar lindi nė vitin 1968 nė qytetin e bukur dhe magjepsės tė Sarandės.

Biografia e kėsaj 34 vjeēareje ėshtė e mbushur me ngjasi interesante. Klasėn e tetė e pėrfundon nė Kaftall,Gomsiqe tė Pukės.Mandej vijon Skollėn e mesme ‘ Pandeli Sotiri ’’nė qytetin e Gjirokastrės dhe pėrfundon shkollėn po pėdagogjike nė Shkodėr,simotrėn “Shejnaze Juka ’’.Ushtron profesionin e mėsueses nė Kalase tė Sarandės pėr shtatė vjet.

Njė nga hobitė e saj ka qėnė dhe hipizmi.Merr pjesė nė Kampionatin Kombėtar tė Hipizmit nė vitin 1990 me pelėn e quajtur “Drita ”dhe zė vendin e parė.Pas kėsaj Mimoza vijon studimet e larta nė Universitetin “Luigj Gurakuqi ”nė Shkodėr,Fakulteti i Shkencave tė Natyrės.Nuk ngopet me dije dhe aktualisht vijon studimet nė vitin e katėrt tė Fakultetit tė Mjekėsisė.

Ka krijuar kompaninė “Qoku” SHPK si dhe ka marrė liēencėn pėr Agjenci turistike.Aktualisht banon nė Tiranė. Mimoza po jep kontribut pėr shkėmbimin universal tė vlerave edhe nė fushėn e reklamimit dhe tė publicitetit tė Letėrsisė, duke prop[oganduar vlerat mė tė mira tė autorėvė tė Lidhjes sonė, duke qėnė nė rolin e Sekretares sė INTEGRIMIT LETRA. Ajo ka marrė kontakte me simotrat nė Maqedoni,Kosovė dhe Mal tė Zi.

Redaksia e organit letrar “Pegasi ”falenderon zj. Mimoza pėr kontributin e dhėnė si dhe pėr sponsorizimin e veprės “FLAS ME GJUHĖN E LOTIT” tė Burbuqe Memushit si dhe pėr sponsorizimin e kėtij numri.

R E D A K S I A
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:22 pm

PEGASI 6

Editorial i apelit

ARTI, BIZNESI DHE KOMUNITETI I NJERIUT

Nga Novruz Xh. Shehu

Arti? Lindi bashkė me Adamin, ashtu lakuriq nė fasadėn e Planetit nė kėrkim tė Evės apo Bukurisė qė lindte nė mitrėn e Perėndeshės “Dashuria”.

Natyrisht atėhere s’njiheshin motelet, s’kishte politikanė qė tė pushtonin me skafe detet ku nimfat…(Ha,ha, ha!) nimfat nuk dilnin nė biznesin e kohėve moderne.

Arti?… Ishte njė dėshirė e Adamit tė shkulte brinjėn dhe tė shtrinte Evėn nė meridiane, ta mbėshteste gjatė gjatė nė shpatullat e planetit tė gangrenizuar e tė lindte Atė, bizesmenin e seksit, dashurisė,moralit…

2. Arti?… Lindi tė mos vdiste Adami dhe Eva, tė mos vdiste Biznesmeni mjeran; tė mos vdiste Yllka me akuarelin nė ajėr, Ana qė luan tek sytė me dy fragmente tė Detit, Dhurata qė luan me dashurinė e humbur nėpėr mjegull; Eruglina qė fluturon me pėllumbat, Esmeralda qė dimensionon Pabesinė; Dėshira qė I jep impulse nimfės sė rrėzuar nga skafi; Maria qė hedh kryqin nė valėt e dhimbjes; Besnikja e Luleve qė s’kanė faj; Luljeta qė mbyt heshtas frikėn e saj; Klodiana me trinimin e saj:Qiell+ Tokė + Det; Florentina qė i thėrret “Lolės” tė kthejė sadopak fytyrėn nga Qielli: Nertila qė thėrret nė njė kėnd tė Ylberit:”Tė jesh vajzė”;Valbona me dėshirėn tė komunikojė me cicėrimin e zogjve; Fatmira qė mbledh nė njė filxhan kafeje lotėt e njė gruaje, pėr t’ju a sjellė nė Parlament 140 deputetėve; Tatjana qė me art tė madh nuk pyet veten,por prezanton”Tė jem unė…”;Lediana qė thėrret befasuar me apelim:”Ku shkoni? Nė ē’rrugė jeni nisur?…”; Enkelejda qė i thėrret shpirtit tė zgjohet: Kloetilda dhe Elda qė vishen nuse me vello tė zezė tė befasojnė biznesmenėt e kėtij planeti tė gėrdallosur, qė i pėlqen vetja; Mirela qė i thėrret fėminisė tė pushtojė planetin e padisplinuar; Burbuqja qė flet me gjuhė loti pėr tė mos rrėzuar njė njė yll; Andromaqi qė thur shpresat me vlerė universi; Edlira, Eglantina, Antoneta, Shpresa dhe +++ e tė gjitha pėrbėjnė atė qė quhet “EVA”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jemi tė gjithė ėngjėj..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: