Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MANIFESTIME KULTURORE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MANIFESTIME KULTURORE Empty
MesazhTitulli: MANIFESTIME KULTURORE   MANIFESTIME KULTURORE EmptySat Jan 24, 2009 5:43 pm

NË GJILAN KA FILLUAR MANIFESTIMI TRADICIONAL KULTUROR

“FLAKA E JANARIT 2009”

Në organizim të Kuvendit të Komunës , përkatësisht, Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sporte , në Gjilan ka filluar Manifestimi Tradicional Multikulturorë dhe mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2009”.

Ky manifestim, i 18-ti me radhë dhe më i madhi në regjionin e Anamoravës, sivjet po mbahet nën Patronatin e Kryetarit të Komunës, z. Qemajl Mustafa.

Manifestimi “Flaka e Janarit 2009” , ka filluar që nga data e 11 Janarit dhe do të përfundoj më datën 31 Janar 2009.

Moto e manifestimit të sivjetmë janë vargjet e poetit Xhevahir Spahiu:

“Tehut të shpatës kemi ecur rrufe

Pastaj shpata ka ecur mbi ne “

Për hir të lexuesve tanë dhe të atyre që nuk janë në mundësi që ta përcjellin këtë manifestim drejtpërsëdrejti , në vazhdim po ju sjellim komplet programin që është paraparë nga ana e Organizatorit, që të realizohet në kuadër të këtij manifestimi.

Më 11 Janar është bërë Hapja solemne e “Flakës së Janarit 2009”. Po atë ditë, në Sallën e Teatrit të Qytetit, duke filluar nga ora 14.00, është mbajtur Akademia e “Flakës” nën temën :”25 vjet të rënies heroike të Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës” .

Më datën 15 Janar, në ora 14.00, është mbajtur një Koncert i muzikës për fëmijë, nën përkujdesjen artistike të profesorit dhe kompozitorit Isa Jakupi.

Më datën 16 Janar, duke filluar nga ora 19.00, do të mbahet një Mbrëmje me Ansamblet e Muzikës Folklorike, koreografisë dhe asaj popullore.

Më datën 17 Janar, në ora 19.00, bëhet Promovimi i veprës për Dëshmorin e Kombit Kadri Zeka, në kuadër të së cilës mbrëmje do të jepet edhe një program festiv i muzikës serioze.

Më datën 19 Janar, duke filluar nga ora 14.00, organizuar nga Shoqata e Enigmatëve në Gjilan , do të mbahet “Enigmatika”, ku do të garojnë enigmatët.

Më datën 20 Janar, në ora 19.00, do të mbahet një Mbrëmje Speciale me veprën letrare artistike të Adem Demaçit .

Prej datës 22 deri më 29 Janar, do të shfaqen vepra të Artit Dramatik, ku do të marrin pjesë shumë shfaqje të teatrove profesioniste. Të gjitha këto shfaqje do të jepen nga ora 19.00.

Më datën 28 Janar, nga ora 17.00, fillon “Peneli i Flakës”, ku në Galerinë e Qytetit, do të hapet Ekspozita e Arteve Pamore.

Më datën 29 Janar, në ora 19.00, do të mbahet “Fest Flaka”, në kuadër të së cilës do të mbahet një Mbrëmje e Muzikës Popullore.

Më datën 30 Janar, në kuadër të “Pentagramit të Flakës” do të jepet një program i pasur muzikor.

Më datën 31 Janar, do të bëhet Shpallja e rezultateve të Konkursit letrar në poezi dhe tregim të shkurtër. Do të mbahet “Ora Letrare e Flakës...2009”, zgjedhja e poezisë më të mirë të lexuar dhe po atë mbrëmje, do të bëhet Mbyllja zyrtare e Manifestimit “Flaka e Janarit 2009”.

Të gjitha aktivitetet kulturore të këtij Manifestimi, do të shfaqen në Sallën e Teatrit të Qytetit në Gjilan.

Në fund po shtojmë se Zyrtari për Kulturë, pranë DKRS-së së KK të Gjilanit, Mr. Tahir Arifi , na tha se përkundër të gjitha angazhimeve maksimale rreth një organizimi sa më të mirë të këtij Manifestimi Tradicional Multikulturorë dhe mbarëkombëtar, me një përvojë 18-vjeçare, neglizhenca e organeve dhe institucioneve përkatëse shtetërore, bënë që ky Manifestim, i vetmi i këtij lloji në regjionin e Anamoravës dhe në Gjilan, të pësoj zbehje për çdo vit e më shumë, nga se askush nuk po e përkrahë këtë Manifestim , materialisht!

Zotëri Arifi, ndër të tjera theksoi edhe faktin se më datën 18 Dhjetor 2008, ia ka dorëzuar Projektin e këtij Manifestimi , organeve kompetente komunale, por as sot e kësaj dite, edhe pse Manifestimi tani më ka filluar, nuk është ndihmuar madje me asnjë cent parash ?!

Kjo tregon më së miri, se sa po përkrahet kultura jonë dhe njerëzit që derdhin mund, djersë e kohë për ta mbajtur gjallë atë!

Demir KRASNIQI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MANIFESTIME KULTURORE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AKTUALITETE KULTURORE
» NGJARJE KULTURORE
» JAVA KULTURORE NË DÜSSELDORF
» Hapet Qendra Kulturore Islame në Rusi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Muzikë-
Kërce tek: