Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''

Shko poshtë 
+40
xhema
xhiti
haxhiu
Gjura
Ademi85
MUHAMETII
mensur hoti
gent
Nezir Myrta
luan mreti
rroni
eri M
Xili
fi2a1
rolling
drit98
shkodrani_1
drenica
Ago Muji
E_Bukura
besa-bese
Hana
Euridika
arben
Tetovari
STUPCAT
zeriatdheut
Kosovarja
Anna
arlindi
renan
shaban cakolli
Vuthjani
Sy kaltri
tom sojer
Bregi
Arta
Leka i Madh
Sofra
Beton
44 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyMon Nov 17, 2008 1:29 am

Tahir Zemaj, ishte i lindur më 28. 12. 1952 në fshatin Strellc i Epërm të komunës së Deçanit me profesion ka qene ushtarak. Ka të kryer Akademinë Ushtarake (drejtimi i këmbësorisë) në Beograd në vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtrisë Jugosllave në vende të ndryshme të Jugosllavisë me detyra të veçanta. Ka shërbyer një kohë në Zajeçar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradën major caktohet me detyrë në Prishtinë, ku për disa vite ka qenë kryeshef i Qendrës së Mbrojtjes Territoriale në Hajvali, i emëruar nga ana e serbëve, në krizën më të madhe për Kosovën. Tahir Zemaj ka qenë komandant i Njësisë Speciale të Policisë Jugosllave me veprim në Kosovë, për shtypjen e “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”. Ishte ndër oficerët shqiptarë më të privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar në linjën e KOS-it me projektet e Klubit të Ushtarakëve Serbë „Shigjeta e vdekjes“. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shërbente në Kosovë. Si i tillë Tahir Zemaj në krye të Njësisë Speciale të Policisë merr pjesë në drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës në Prishtinë. Tahir Zemaj ishte i martuar me serbe. Gruaja e parë quhej Gordana Travica – Zemaj; ndërsa e dyta Liljana Stankoviq – Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te trete. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj në fund të viteve 80-ta lidhet ngushtë me nëntokën jugosllave e ruse në Gjermani, duke hyrë thellë në rrjetin e trafikimit të drogës që i sillte fitime të mëdha, rrjet ky që edhe sot është funksional. Për këtë, më; 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut në Prishtinë kishte ngritur aktpadi kundër grupit të Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, të cilët e mbanin linjën kryesore të kontrabandës me drogë në relacionin Stamboll – Prishtinë – Beograd – Madrid - Itali. Destinacioni bazë i kësaj vije të trafikimit të drogës ishte Italia. Në aktakuzën e shpallur publikisht më 14 deri më 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut në Prishtinë kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundër 24 të akuzuarve nga Kosova, për çka Tahir Zemaj burgoset, por pas një kohe të shkurtër në rrethana misterioze i mundësohet “ikja” nga burgu i Dubravës së Istogut për të kryer detyra të veçanta. Kalon në Republikën Federale të Gjermanisë dhe shumë shpejt i bashkohet prapë mafias në Hamburg e Berlin, ku në shërbim të vetin e kishte edhe bandën e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri në korrik të vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra të sabotimit dhe dështimit të luftës së UÇK-së. Gjatë qëndrimit dymujor në Kosovë, Tahir Zemaj në muajin gusht të vitit 1998 dy herë kishte kontaktuar përmes OSBE-së, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit për Sigurim Publik në Kosove. RAXHA karrierën policore e filloi në Zajeçar. Punoi në Beograd me detyra të veçanta, ku brenda një kohe të shkurtër u gjet në detyra të larta të shërbimit policor serb. Ishte i ngarkuar për çështje të Kosovës, sidomos për ta shtypur kryengritjen e UÇK-së. Më vonë e shohim me detyra edhe në Kosovën Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe në Isniq, kur u bë dorëzimi i armëve dhe iniciator për formimin e të ashtuquajturës „lokalno obezbedjenje“ (polici lokale), të përbërë nga shqiptarët lojalë të Serbisë. Ne operacionin për eliminimin e UÇK-së në Rrafshin e Dukagjinit morën pjesë mbi 15.000 policë, ushtarë e paramilitarë serbë. Në kuadër të këtij plani Tahir Zemaj organizoi dorëzimin masiv të armëve të fshatrave të Rrafshit të Dukagjinit në Isniq dhe formimin e „policisë lokale serbe“, ku pjesa dërrmuese e njerëzve që i kishte caktuar Tahir Zemaj në kuadër të Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 për t’iu bërë barazpeshë UÇK-së nëpër fshatra, në shtator policia serbe do t’i emërojë përgjegjës në radhët e „policisë lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muçaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatë gjithë qëndrimit të Tahir Zemajt në Kosovë, i vetmi veprim (antiveprim) “ushtarak” ishte lëvizja e tij dhe ushtarëve të tij nga Prapaqani deri përtej kufijve të Kosovës. Mirëpo shumicën e ushtarëve i braktisi në Bjeshkët e Nemuna, ndërsa vetë me një grup të ngushtë prej 7-8 vetash, me ndihmën e Ramiz e Sadik Muriqit, përmes Ministrit të Punve të Brendshme të Malit të Zi kaloi në Shqipëri përmes pikës kufitare në Han të Hotit, kur, ne te vetmin rast në histori dekorohet tradhtia. Për veprimet dezertuese dhe shkatërruse të UÇK-së, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradën kolonel. Edhe pas përfundimit të luftës (kur një kohë qëndron në Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinë e vet, duke qëndruar në krye të kriminalitetit të organizuar në Kosovë, por njëkohësisht duke përdor të gjitha mjetet për shkatërrimin e pjesëtarëve të UÇK-së. Duke organizuar marrjen e deklaratave të ndryshme me dhunë, por edhe me pagesa të majme deri në 100 mijë marka gjermane, kinse persona të caktuar të UÇK-së kanë kryer vrasje të ndryshme gjatë luftës. Tahir Zemaj bashkë me Sadik Musajn e kane patur mik te ngushte zëvendëskomandantin e policise te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje të ngushta me policin ndërkombtar, pakistanezin Vahid, me shërbim në policinë rajonale të Pejës, i cili bashkë me përkthyesin Rifat Berisha nga Klina, në Pejë gjatë viteve 1999 –2001 kanë marrë para të majme për pranimin e njerëzve në polici, duke tentuar me çdo kusht mospranimin e pjesëtarëve të UÇK-së në SHPK, por të njerëzve të shërbimeve serbe. Edhe femrat që janë pranuar në SHPK përmes kësaj linje së pari është dashur të kalojnë nëpër “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifën prej 500 – 1000 DM, varësisht prej pamjes fizike të tyre. Dhe nuk është çudi që përqindjen më të madhe të vendeve në SHPK në rajonin e Pejës, e zënë pikërisht ato femra që janë të njohura për historitë e tyre me policë, sigurimsa e paramilitarë serbë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptySun Jan 18, 2009 2:51 pm

tom sojer shkruajti:
Tahir Zema e ka pasur hallall ekzekutimin ne emer te popullit. Askush nuk ka perse fyhet. Kush bashkepunon me armikun shekullor, eshte armik dhe populli nuk te fal.
Eu burr te lumt goja,por a e dine sa Tahira zema ka ne kosove edhe ma te rrezikshem more vella!
A e dine qe une kur shkive jau pata shajte ***** e Milloshit sa e kerkoja nje vertetim ne kohen e luftes,shqiptari qe punonte me shkije e morri telefonin dhe donte ti thirri policin,dhe shpejte ja kam kape e i thash ta lidhi fytin me telin e telefonit qen.Serbet mu drejtuan a e sheh qe ne nuk deshtem me thirr policin me te vrere e shqiptari yt qe ti po u shkruan poezi per ta deshti me ta ba sherrin,dhe kam dale perjashta dhe pse me ju rrejte si kam dale perjashta neper ara e neper lum duke vrapue si qeni dhe shkova ne shtepi.Dhe a e dini qe ky shqiptar qeni eshte drejtor ne kosove !Emrin ja kam qite diku dhe kam shkrue edhe ma teper per ket qen shqiptari.O shqiptar spiunet qe jan te lidhur me shkije e kan ne dore qeverisjen mbi neve.A ju pelqen kjo e vertet apo jo se di !O di shume se si u zhvillue lufta dhe kush e kan komandue çka kan ba,kam inqizime me shume komandanta dhe here thone keshtu here i hajn fjalet e tyre sikurse komunistat e rryer me genjeshtra sepse kan qen ja djemt e atyre qenave.Luften me fillue per bashkim nuk besoi se do mundemi ne me fillue pa na perkrah nje shtet qe e dine gjendjen e tone !Zoti eshte i madh dhe ka mundesi me ba ndryshime dhe mi vrare te gjithe ata qe na morren ne qafe.Me te mira ishalla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Aug 12, 2009 2:00 pm

Çka nuk mund të mohojë Tahir Zemaj?

Po rriten dyshimet për rastin e tentimatentatit ndaj njeriut më të përfolur për së keqi në Kosovë, Tahir Zemajt. Dhe, ky farë Tahir Zemaj është i afishuar si: bashkëpunëtor i KOS-it famëkeq serb (këtë e ka shumë të vështirë ta mohojë, pasi ka qenë oficer serb dhe sa a ka spinuar apo jo për ta, ai mund ta dijë vetë); si kontrabandist me drogë (le të thotë se nuk ka qenë i denuar në vitet e 80-ta për drogë); si dhëndërr i serbëve (as këtë nuk mund ta mohojë, sepse i ka ish-gratë me fëmijët e tij që i jetojnë në Serbi); si dezertor (për këtë janë faktet nga lufta); si njeri që në luftën çlirimtare të Kosovës ka hyrë me instruksionet serbe (këtë mund ta dijë vetëm ai dhe ata, pra serbët); si njeri i përzier pas luftës në krimin e organizaur në Kosovë (këtë mund ta dijë ai, bashkëpunëtorët e tij, organet hetuese dhe viktimat) dhe si vrasës potencial në të ardhmen (këtë nuk mund ta mohojë, sepse e ka thënë me gojën e tij përmes gazetës më antishqiptare në rruzullin tokësor “Bota sot”, madje e ka thënë shprehimisht: ”Unë personalisht në të ardhmën do të veprojë në mënyra dhe metoda tjera që kam mundur t’i bëjë deri më tash, por s’kam dashur, duke menduar vetëm në zgjidhje paqësore të çdo problemi”.).
Vërtet a është kaq i tmerrshëm ky farë Tahir Zemaj, që mundohet edhe më tutje ta kriminalizojë shoqërinë e Kosovës. Dhe, duket se me ndihmën e dikujt po ia arrin qëllimit. Dyshimet janë bukur të mëdha dhe ato mund të renditen si buburrecat në udhën e tyre për ta bërë “shtëpinë” e tyre:
Pse atentati ndaj tij Zemajt “ndodhi” në Pejë?
Pse atentati ndaj tij ndodhi në prag të fushatës parazgjedhore.
Pse u gjuajt me “zollën”serbe?
Pse u ndez xhipi që e “sulmoi” heroin kombëtar të “Botës sot” e të fundërrinave proserbe të njohura e të panjohura? A kanë qenë atentatorët naivë? A kanë qenë atentatorët frikacakë? Kush ka mundur, po qe se ka dashur dikush ta vrasë Tahir Zemaj, ta realizojë atentatin ndaj tij? A kanë mundur luftëtarët e lirisë ta bëjnë këtë akt, në emër të idealit të tyre? A kanë mundur ta bëjnë këtë akt, ish-ushtarët e tij, në emër të gjykimit të tradhtisë, ta zënë? A kanë mundur ta bëjnë këtë akt bashkëpunëtorët e tij të viteve të tetëdhjeta për shkak të mosmarrëveshjeve rreth ndarjes së fitimit nga kontrabanda e drogës, ta zëmë? A kanë mundur këtë akt ta bëjnë anëtarët e LDK-së, që kanë paksa bagazh kombëtar mbi vete? A kanë mundur ta bëjnë këtë akt grupet e specializuara nga policia ndërkombëtare (psh ndonjë grup i rusëve apo i ukrainasve)? A ka mund këtë akt ta bëjnë miqtë e tij nga Serbia, pse ua ka lënë motrat dhe vajzat të veja, ta zëmë? A kanë mundur ta bëjnë këtë akt fëmijët e tij, që jetojnë në Serbi, për ndonjë hakmarrje personale? A kanë mundur këtë ta bëjnë shokët e tij serbë nga ish-KOS-i? A ka mundur Tahir Zemaj ta godasë vetveten, për shkak të ngritjes së rejtingut të njeriut të viktimizuar?
Sidoqoftë Tahir Zemaj falë çoroditjes së “zollës” serbe dhe zemërgjerësisë së zotit ka shpëtuar, po qe se nuk ka qenë e kurdisur nga vetë ai që të “vritet” për të mbetur i gjallë. Sidoqoftë atentati ndaj Tahir Zemajt është për çdo gjykim, nga cilido prizëm, politik, kombëtar dhe njerëzor. Duket se para se të ketë bërë krim dikush ndaj tij ai vetë ka bërë një tahirzemokrim, lehtë të shpjegueshëm, por të paefektshëm. Lind pyetja: kush e tuti Tahir Zemajn?
Ketë e di vetëm Tahir Zemaj. Prandaj të gjitha hamendjet e tjera mund të bien në ujë.
Nuk është e çuditshme, është kjo një shembëlltyrë e tmershme e “heroit kombëtar” serb “shenjëtorit” Gjorgje Martinoviq, i cili para një dekade qe ngulur heroikisht në një shishe të birrës kosovare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Aug 12, 2009 2:14 pm

gjura
i dyi artikull i yti eshte qe ka vleren e madhe e para eshte artikulli tek tema lufta ne maqedoni !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Aug 12, 2009 6:36 pm

Tahir Zemaj ishte nje tradhetar
i cili i braktisi Luftetaret e UÇK-së te gjithe te plagosurit ne Logje dhe i zuren shkiet te gjalle
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Aug 12, 2009 7:11 pm

ishte bashkpunetore i gjeneraleve serbe qe ja dorezoi 12,500 arme me doren e vet dhe qarmatosi te rinjet.
Tradhtare bashkpunetore i ozna serbe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Aug 12, 2009 8:11 pm

Kush e vrau Tahir Mehen a e dini shqiptar ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Aug 13, 2009 10:25 pm

tahir zema asht aj i cilli mer pjes ne njisitin special ne vrasjen e pishtarve te liris te REGJEP MALES DHE NUHI BERISHES:Ndersa ibrahim shalla-udbashi e mbante roje dhe krejt LDK-stat e adhuronj tahir zemen se thojn se ka qen profesionist a ne sa operacione te tilla ka marr pjes nuk ka lidhe per ket shtres te njerzve. sa tragjike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Aug 13, 2009 10:50 pm

Po ne secilen njesi te uçk ke pasur njerez qe i kan komandue sistemit te jugosllavise dhe qata ju jan ne qeverin dhe ku kokan luftetaret e uçk ?Qe nuk e qeverisin kosoven ?Kuuuuuuu jannnnnn a jan meshef neper dimijat e graveeeee ?

Dhe te gjitha njesit e zonave opreative jan komandue nga vrasesi i Isufit e dijn shumica apo nuk dojn me dite e dijn edhe shoket e mi komandanta!Qe me tradhetuan se ne uàk paskan gabue qe kan hyre siq jan;
Uke Bytyqi,Avdi Ibrahimi,Bajram Bekteshi e disa qe me vyn ma vone nuk po ua permendi emrat se ja ngulin qenat!

Nuk vend ne bote qe nuk kam njerez dhe jan ne gjendje gadishmerie qe nga amerika e ne tirane !Vetem sa te perfundoin pergaditjet e duhura !

Vetem ku do e bejn vendin ata qe shiten se kan luftue e na tradhetuan kuuuuu ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Aug 13, 2009 11:28 pm

Haxhi permbaju temes ketu eshte tema per nje shokun tend Tahir Zemaj adnaj nese ke me mbrojte kete shokun tend mbroje se te sjelli argumente me kamion po kujdes ruaj ato tuat se vec kane fillu me te dal leckat mjere ti tani ruje veten haxhi Keshille e ke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Aug 13, 2009 11:34 pm

Haxhiu Bujarin e ke te rrethit edhe ai me nje koh thonte se ka ushtri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Aug 13, 2009 11:51 pm

Zeri apo xhura

Tahir Zemen e ke pas shok te luftes ja pafshe piken e hajrit !une as nje shok nuk e kosideroi si shok qe kan sherbye ne uçk me ish eproret e titos!e
Nuk dua ma teper me tregue per aktivitetin tim me njef suhareka i madhe e i vogel!
Taxi kam punue se nuk kam pas se si ti mbaje femit e per qe me kishit ndihmue me kishit vra motoi me shkije siq ma keni shti ne kerr ARKANIN dhe vetem zoti dhe gjindshmeria ime me ka shpetue!Une ate njeri qe e kam bartur me taxi,drugaret e tu policin e shkive ma qiteshin perpara dhe ma pare une jam grushtue e pastaj udhetaret jan share pse po udhetojn me mua se jam spiun i poshter!
Sa kam punue si taxi kam bart njerezit e uçk kam dergue gjere ne kufi dhe te mirat per vete e i shitshin armet e dijn ata vete !E din edhe ana e hasit se si neper ara duke ik e kam rrezikue jeten time !E dijn mire ushtaret e uçk sa here ua kam largue familjet e tyre e timen e lijsha duke piskat dhe femit e mi me nemshin pse ma pare tjeret i largon e ne fund neve !
Dhe ka pas raste qe mu kan ngarsye se kinse une i pari po iku e pas meje i tere qyteti a kjo ishte si ju sot ?Nuk dua emrat e ketyre tua qesi sepse manipoloni se ai i ka ushqye e fresku armiqet dhe azgan si ti me automatik dhe ne fund i thash nese mendon se ti je trim o luci keq hade po i sulmojna shkijet e derrr dhe e shofim kush je ti e kush une!Mos me shitni trimeri pash ate nane qe ta ka dhen gjiun e nese nuk gjen pendim te denoft koha!si per te mire apo per te keq!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyFri Aug 14, 2009 12:05 am

hahahahha haxhi me shokun tito gjeneralet qe ishin jane te distancuare dhe ata skan vende ne kosove nje nder ta qe jeni edhe ju vete e per ate po te dhembe se ne kosove si shoqi yte ska me jete se edhe vete e keni pranuare se per ty me nuk eshte dicka interesante te jetoni se kishit pas menduar te gjitha te mirat per serbin dhe si keni besuar tbijve e bijave shqiptare se serbin do e zhdukin nga trojet e shqiperise natyrale
kete se paski besuar kurre
shqiperia nene thone tbijt e bija e mi kurr nuk vdesin
o jemi te gjalle e te fort ende i thomi vehtes se kemi nje pik gjak shqiptari ka kush i del zot keti trolli
eshte per lakmi lufta e shejt e UCKse se une ku jam 100% NE ZONEN TIME ESHTE PERKRAHE uckJA DHE SOT MBUREM ME KETE PERKRAHJE DHE NE TE GJITHA ZONAT TJERA PERVEQ DISA SHPIJUNEVE SIQ JENI JU DHE DISA PERKRAHES TE JUAJE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyFri Aug 14, 2009 12:20 am

agim

se ne kosove si shoqi yte ska me jete se edhe
vete e keni pranuare se per ty me nuk eshte dicka interesante te jetoni
se kishit pas menduar te gjitha te mirat per serbin dhe si keni besuar
tbijve e bijave shqiptare se serbin do e zhdukin nga trojet e
shqiperise natyrale
kete se paski besuar kurre
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nese ne kosove si qifti im nuk kan vend ateherit ne kosove tane lypni pre qenefa e tradhetar !
Kush ka qen e asht tradhetar qeni ate n... a morre vesh kush do e cili do qofte!!!ehhhhhh more bir hajt hajt se keni me ra vetvetiu ne gropen qe na keni pergaditur!


poshte TRADHETARET
.. tradhetareve ua peshurresha edhe te vdekurit tradhetareveeeeeee,ahhh medet baba zaman !
Tani po e kuptoi luften e juaj !gjarperit ja pash kembet e zeza!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyWed Oct 21, 2009 10:10 pm

Faqe ziu i Rugoves dhe Berishes
Historija nuk muind të harroi bëmat e Tahir Zemës, i cili në kohën e ofenzivës serbe, I mashtroi efektivat që kishte nën komandë, duke iu thëneë “Tani UÇK –ja mbaroi, të tërhiqemi, dhe pasi I nxorri nga kufiri në Shqipëri I shpërndau. Mendoi se ata djem kanë një detyrë që një ditë, t`I kërkojnë llogari Tahirit.
Historija nuk mund të harroi,gjithëashtu ,braktisjen e spitalit me luftarë të plagosur dhe lënjen e tyre në mëshirëm e përbindësve të Arkanitserb.Ai e arriti këtë duek I mashtruar ushtarët e tijë duke u thënë:”Të largohemi se spitalet me të plagosur nuk I prek askush.Ato I merr në mbrojtje kryqi I kuq ndërkombëtarë”.
Dhe ushtarët e shkretë ,dukepasur besim te komandanti I tyre ie “ditur, I lan shokët e tare të plagosur dhe ikën.Atje shkuan forcat serbe të silët e spërkatën me benzinë dhe I vunë zjarrin spitalit me të gjithë të plagosurit e Dukagjinit, të cilët I shkrumbuan për së gjalli!Tahir zema mban përgjegjësi për jetën e këtyre njerëzve. Dhe çudia më e madhe ishte se pas të gjitha të bëmave të tja të zeza, pasi I shkaktoi aq dëm luftës në Dukagjin, pasi e qarmatosi popullsinë dhe ua dorëzoi armët sërbëve, pasi I la në mëshirë të zjarrit të gjithë ata të plagosur,pasi I shpërndau edhe luftëtarët e vet, u kthye në Tiranë duke raklamuar vten si një komandant triumfator në bataja më 16 apo 17 shtator(nuk më kujtohet saktësisht), “ministri” Bukoshit,
Në atë kohë kolonel Krasniqi , I jep gradën e kolonelit,në një ceremoni që u transmetua nga tv. Shqiptar!
Pas shtatorit `98, ngjarjet ngjarjet rrodhën me shpejtësi te¨madhe. UÇK-ja, pas një tërheqje operative nga ofenziva serbe, filloi ta marrë veten shumë shpejt, duke krijua njësi të mëdha, brigada dhe duke u organizua edhe më mirë.
Erdhi pranvera e `99-së, filluan bombardimet e NATO-s u fuqizua UÇKe-ja e cila kaloi në ofenzivën e përgjithshme derisa u fut triumfalisht në qytetet e Kosovës si ushtri qlirimtare e denj për emrin e saj.
Gjatë gjithë kësaj kohe, derisa njësitet e UÇK-së dhe SH P luftonin në Kosovë, Tahir Zema nuk dihej se qka bënte jasht Kosovës, në Shqipri a ndokund tjetër.Vetëm nga fundi i luftës ai formoi qendrën stërvitore në Droj të Mamurasit me rreth 300 djem, të cilët nuk i dërgoi të luftonin në kosovë atëherë kr luftohej, por kërkoi të i dërgoi pasi ishte krye lufta.Dhe unë, tashmë, kisha shumë arsye dhe fakte të pakundërshtueshme se trupat e Tahir Zemës përbënin një ogur të zi për fatet e Kosovës, prandaj në asnjë mënyrë nuk duehj lejuar të futeshin atje.
Është rasti të bëjë një parantezë :UÇK-ja asnjëherë nuk i ka kërcnuar dhe rrezikuar depot e USH.Unë i dija parimet e kësaj ushtrije, moralin e saj kombëtarë dhe disiplinën e saj.Prandaj që kur u thyen depot në vitin 98 dhe u grabiten disa mortaja , unë i kisha thënë ministrit tonë të mbrojtjes dhe strukturave tona kombëtare armet duhet ti ken grabitur forcat e Bukoshit.Kështu edhe kur humben raketat nga depot e Qafë Mollës, u thash të mos i kërkojnë askund tjetër veqse në Mamuras, te Tahir Zema. Dhe atje u gjetën.


Epizodi i dytë tash pas luftës


Lufta në Kosovë përfundoi më 9. qershor 99.Katër ditë më parë Tahir Zema dorëzoi raketat e grabitura në depot e USH –ë dhe u nis me trupat e tij të armatosura për tu futur në Kosovë.Edhe në këtë rast veproi djallëzisht. Nga gryka e Morinit, ndërsa trupat e armatosura i nisi drejt Tropojës, për ti kaluar andej nga rruga e Koshares në Junik,dhe vet do të dilte ti priste po aty.
Ushtarakët e Tropojës, komandanti i brigadës Halil Kuqina, shefi i policisë ushtarake,Rexhep Kortoqi , dhe nga dega e rendit publik Jaho Mullosmani e Fatmir Hakla, të informuar për lëvizjet e këtyre forcave, u dolën përpara në Dojan dhe i ndaluan. Pasi i ndaluan dhe biseduan me ta, Halili dhe Jaho , më morrën në telefondhe më than se ata donin të futeshin në Kosovë.Unë ju thash :
-Tani lufta ka mbarua dhe në Kosovë nuk futen më forca të armatosura,vetëm populli që kthehet në shtëpitë e veta, sepse situatën tani e ka marrë në dorë NATO-ja.Prandaj të çarmatosen.
-Po na thonë « jemi forca të UÇK-së”.
-Të çarmatosen , ua përserita edhe një herë.
-Do të shkojmë te komandant Ramushi, po na thonë.
-Shumë mirë, të çarmatosen,të shkojnë te Ramushi pa armë dhe pasi të shkojnë te ai , do t`iu dërgoi unë armet po të mi kërkoi Ramushi.
Sapo e ndërpreva bisedën me Tropojën, u lidha menjiher me Ramush Haradinajn dhe e pyeta nëse kishte dijeni për këto forca.
-Forcat e mija ,tha Ramushi , i kam këtu në zonën Dukagjinit, nuk kam të tjera në Shqiperi.
Hyra në lidhje me shefin e SHP të UÇK-së, Agim Çekun.Edhe ai më tha se nuk kam njohuri për ato forca , dhe qëllimin e tyre.
Këmbënguljes sime për t`u çarmatosur ,oficerët që komandonin forcat e Tahir Zemës iu përgjegjën me argumentin tjetër.” Ne kemi ardhur këtu për tu futur në Kosovë me lejen e Qeverisë shqiptare.
Kur më raportuan për këtë pretendim në telefon,unë u shqetsova për së tepërmi.Si është e mundur ,thash me vete, dhe kërkova të lidhem me ministrin e Mbrojtjes , por ai nuk u gjet(ishte ditë e diel).Kërkova ministrin e rendit,as ai nuk u gjet.Atëherë kërkova të lidhem me kryeministrin Pandeli Majk, por më then se kishte shkuar për vizitë në Korqë.Këmbëngulja ime për tu lidhur me kryeministrin më mundësoi të më lidhin me ministrin Hajdaraga, i cili më the se “Nuk dijë gjë”.
- Me që nuk dini ju , e di unë…ia ktheve me njfarë revolte...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Oct 22, 2009 8:02 am

ishte nje flliqnak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Oct 22, 2009 9:51 am

tradhtare si rrahman Morina Rugova sala Thaqi ramushi qe ju perkulet varrit Rugoves.
Dhe gjithe shpijunat udben ka ne kryesi..
ne lufte ishin ztrima Thaqi ramushi
ne politik Tradhtare servile te shitur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 EmptyThu Oct 22, 2009 1:07 pm

Tahir Zemaj ishte nje tradhtar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   ''Kush ishte Tahir Zemaj.?'' - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
''Kush ishte Tahir Zemaj.?''
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Kush ishte Mustafë Hoxha ?
» Kush ishte FAN NOLI?
» KUSH ISHTE ALI AMETI
» Kush ishte Abdurahman Dibra
» Kush ishte Shyt Mareci?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: