Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Origjina e Skenderbeut5310
Share | 
 

 Origjina e Skenderbeut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak


Male
Numri i postimeve: 517
Age: 40
Vendi: Bruksel
Registration date: 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Apr 13, 2009 2:15 am

Tė dhėna tė reja pėr Skėnderbeun

Burimi:http://www.albaniapress.com/lajme/8270/


Historia e popullit shqiptar ėshtė shumė e pasur me shkrime, libra, broshura qė
flasin pėr lavdinė e kombit tonė nė luftė pėr ekzistencė. Ato janė tė fshehura nėpėr arkivat e ndryshme tė botės. Viteve tė fundit fal punės sė palodhur tė disa studiuesve shqiptar dhe tė huaj kanė dalė nė dritė gjėra tė rėndėsishme qė lidhen me historinė e kombit shqiptar, por ende ka gjėra qė nuk janė zbuluar dhe flenė diku nėpėr bodrumet e shumė bibliotekave apo Institucionet e ndryshme nė Itali, Austri, Francė, Turqi, Greqi etj.


Arkivat greke fshehin shumė dokumente historike qė lidhen me shqiptarėt. Pėr mendimin tim nėpėr arkivat shtetėrore, kishat, manastiret, bibliotekat private mund tė gjenden gjėra me vlera tė larta pėr shqiptarėt si nė fushėn e gjuhėsisė ashtu edhe atė historike. Por ende asnjė studiues shqiptar nuk ka mundur tė futet nėpėr arkivat e shtetit grek, sepse Greqia ėshtė kujdesur pėr konservimin e tyre pėr tu mbuluar nga pluhuri i harresės.

Disa studiues kanė kėrkuar dokumente historike qė i pėrkasin fillimeve tė shek. XX, por revolucioni kulturor i rilindjes sė vetėdijes shqiptare ka nisur nė fillimet e shek. XIX. Me plot gojė mund tė thuhet lirisht se ka shumė dokumente historike, gjuhėsore e kulturore qė janė botuar nė gjuhėn shqipe dhe greke nė fillimet dhe nga mesi i viteve 1800 nė Greqi. Por siē dhamė mė lart Greqia ėshtė kujdesur qė kėto gjėra me vlera tė larta pėr kombin shqiptar tė mos dalin nė dritė.

Figura e Heroit Kombėtar tė Shqiptarėve Gjergj Kastrioti duke qenė njė figurė madhėshtore qė e kanė zili ende sot. Disa studiues po krijojnė turbullira tek qė mė shumė do tė thosha qė janė kopjac tė kėqij se sa studiues seriozė. Tė cilėt duke shpikur apo hedhur dyshime mbi origjinėn e tij shqiptare kėrkojnė tu dėgjohet pak emrin nėpėr media tė ndryshme. Qė Skėnderbeu ishte shqiptar nga babai dhe nėna e tij kėtė nuk e luan as topi, por ende nė shekullin e XXI ka njerėz qė duke parė madhėshtinė, krenarinė dhe trimėrinė e kėtij njeriu tė madh duan ta “pėrvetėsojnė” qoftė edhe pėr pak ēaste. Nė tė vėrtetė asnjė njeri nuk ka faj kur lexon vepra jo tė trajtuara mirė, qė mė shumė i kanė shėrbyer politikave ditore se sa historisė sė vėrtetė. Grekėt e shekullit XIX duke mėsuar pėr trimėritė e Skėnderbeut frymėzoheshin dhe luftonin kundėr Osmanėve pėr tė fituar pavarėsisė. Ka shumė shembuj pėr heronjtė e Kryengritjes grek tė 1821 qė ishin shqiptar ose siē i thėrrasin grekėt arvanitas mbanin me krenari shenjėn e Bricjapit qė dikur e ka mbajtur Leka i Madh, Pirrua i Epirit dhe Skėnderbeu.

Gjatė kėrkimeve tė mia nėpėr disa biblioteka private dhe shtetėrore gjeta shumė libra nė gjuhėn greke qė flasin pėr historinė e kombin tonė tė botuara nė shek. XIX. Disa prej kėtyre librave pėrmenden tek-tek si bibliografi e shfrytėzuar, por qė nuk na janė sjellė tė plota nė botime. Edhe pse kėrkimet e mia ka qenė private, tė pa deklaruara munda tė gjejė dhe tė marrė gjėra me vlera tė mėdha pėr kombin tonė. Emocione tė forta ndjeva kur gjeta katėr libra origjinalė nė gjuhėn greke qė flisnin pėr trimėritė e Gjergj Kastriotit- Skėnderbe. Edhe pse nė kėto libra bėheshin pėrpjekje pėr tė faktuar qė familja Kastrioti kishte origjinė greke ato kanė vlera sepse shkruhet pėr atė burrė qė mbrojti pushtimin e Europės nga Osmanėt. Qė botėrisht njihet dhe ėshtė vėrtetuar shkencėrisht qė ishte shqiptar 24 karat. Grekėt pretendimet e tyre pėr ta “Privatizuar” Skėnderbeun mė shumė i bazojnė tek emrat dhe mbiemrat e familjes Kastrioti qė sipas tyre kanė kuptimėsinė nė gjuhėn greke. Duhet tė dimė se nė shekujt e mėparshėm njerėzit e kombeve tė ndryshėm emrat dhe mbiemrat i kishin fetarė. Nė qoftė se do tė mendojmė me logjikėn e paditurisė qė pretendojnė grekėt atėherė do tė themi se ish-Kryetari i Kubės Fidel Kastro ėshtė grek sepse ai mbiemrin e ka grek KASTRO (kala, kėshtjellė). Po tė mendojmė me kėtė logjikė tė thjeshtė unė do tė them se deputetėt grek kanė mbiemra tė kuptimėsisė nė gjuhėn shqipe, sllavisht, turqisht dhe shumė pak greqisht. Pa folur qė qytetet e greke kanė emėrtime qė zbėrthehen nė gjuhėn shqipe. Edhe shumė emra tė fesė ortodokse janė nė gjuhėn shqipe me disa ditė lutjesh fetare. Por kjo ėshtė temė mė vete qė duhet tė shikohet. Nė qoftė se pėr njė ēast tė mendojmė qė Skėnderbeu ishte grek. Atėherė pse Skėnderbeu nuk luftoi pėr ēlirimin e Greqisė? Pse Greqia e djeshme dhe e sotme nuk ka njė bust tė Skėnderbeut pėr ta lartėsuar figurėn e tij?
Ish-sekretari nė ministrin e jashtme italiane nė vitet 1930 De Martiko do tė shprehej pėr grekėt: “Grekėt janė tė aftė, qė tė marrin njė zezak tė vėrtetė amerikan, tė zi si qymyri, dhe pasi ta punojnė gjashtė muaj me tė, ta kthejnė pėrsėri nė Amerikė me besimin e plotė tek vetja e tij se ai ėshtė pasardhės i drejtpėrdrejtė i Themistokliut”. Pra tezat fėminore tė studiuesve grek, sllavė dhe tė disa studiuesve tė djeshėm dhe tė sotėm pėr origjinėn greke apo sllave tė familjes sė Kastriotėve bien poshtė si teza tė pavėrteta tė cilat nuk mbėshteten tek shkenca, por tek politikat ditore. Si pėrfundim Skėnderbeu lindi shqiptar dhe vdiq shqiptar. Ai, ishte trashėgimtar i mbajtjes sė shenjės sė Bricjapit qė e kishte mbajtur Leka i Madh dhe Pirrua i Epirit. Skėnderbeu lindi ortodoks, u bė me dhunė mysliman, pėrqafojė me dėshirė fenė katolike dhe vdiq UNIT. Shumė kush do tė habitet me kėtė pėrfundimin tim fetar tė Skėnderbeut UNIT. Por sot e kėsaj dite shqiptarėt(arbėreshėt) qė mėrguan nė Itali mbas vdekjes sė tij besojnė ende nė besimin fetar UNIT. Unitėt janė pėr bashkimin e dy kishave kristjane, atė katolike dhe ortodokse. Arbėreshėt nė Itali falen nė kishėn e ritin ortodoks, por nė vartėsi tė Vatikanit katolik. Nė qytetin e Elbasanit, brenda nė kalanė e vjetėr ka qenė dhe ėshtė ende sot njė kishė e rriti UNIT. Nė fillim tė viteve 1990 prifti i parė qė shėrbente nė kėtė Kishė ishte arbėresh.

Mė 1439 nė Sinodin e Florencės u bė bashkimi i Kishave tė Romės dhe tė Kostandinopojės. Mė vonė kjo marrėveshje u nėnshkrua edhe nga ortodoksė dhe katolikė tė tjerė pėr bashkim nė Romė dhe Brest nė vitet 1595-1596. Kėshtu arbėreshėt nė Itali mbeten besnikė tė besimit UNIT. Kėtė na e dėshmon edhe arvanitasi i ndjeri Aristidh Kola. Studiuesi Aristidh Kola nė librin e tij “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”, shkruan: “Ndėrkohė qė tė gjithė europianėt shkruanin pėr Skėnderbenė, kronistėt bizantinė ose e injoronin krejtėsisht ose e pėrmendin diku dhe me njė ftohtėsi tė madhe. Shkaku nuk ėshtė vdekja e tij e palavdishme, as fakti se ishte shqiptar dhe jo grek. Nuk ėshtė as lavdia dhe as kombėsia kriteri i kėtyre kronistėve. Ėshtė dallimi i besimit fetar tė Skėnderbeut, qė nuk ėshtė i krishterė ortodoks, por katolik apo pėr tė qenė mė tė saktė, ishte “UNIT”. Unitėt ishin pėr bashkimin e dy kishave”.
Libra tė panjohura tė autorėve grek tė shek.XIX pėr Skėnderbeut
Ndėr autorėt grek qė njihen se kanė shkruar libra pėr Skėnderbeun janė:
Xalkokontili, Francis, Kritovulos, Paparigopulo. Por sė fundi bibliografisė sė madhe tė veprave kushtuar Heroit tonė Kombėtar Skėnderbeut do tu shtohen edhe katėr libra nė gjuhėn greke qė besoj nuk janė tė njohura deri mė sot. Kėto libra janė botuar nė shek. XIX dhe gjenden nė njė nga Bibliotekat mė tė pasura tė Greqisė.
1.- Libri i parė ka autor K.Velefanti i botuar nė Athinė mė 1857 dhe ka titullin:
Libri i kushtohet Perandorisė Bizantine nga themelimi i saj. Nė tė janė pėrfshirė historitė nga mbreti i parė i Bizantit Kostandini i Madh dhe mbyllet me rėnien e princit tė fundit Gjergj Kastrioti. Libri pėrbėhet nga 292 faqe. Nga faqja 102 fillon kapitulli qė i kushtohet Skėnderbeut me titull:

(Historia e Gjergjit tė Kastriotėve, i njohur Skėnderbe, Princi i Shqipėrisė) dhe deri nė faqen 238 shkruhet pėr tė. Interesant ėshtė fakti se ky libėr shoqėrohet edhe me grafikė tė ndryshme qė i pėrkasin mbretėrve tė Bizantit, por edhe njė grafikė tė figurės sė Skėnderbeut. Pra me kėtė zbulim shtohet edhe njė grafikė ku na paraqitet me madhėshtinė e tij Heroi ynė Kombėtar Gjergj Kastrioti. Mė shumė nė libėr siē shihet shkruhet pėr Princin e Shqiptarėve.

2.- Libri i dytė ėshtė botuar mė 1876, nė Athinė dhe autor ėshtė A.Milaraqi. Libri prej 15 faqesh ka titullin:

Pak fjalė mbi prejardhjen e Skėnderbeut), dhe flet rreth origjinės sė Heroit Kombėtar tė Shqiptarėve. Autori pėrmend studiuesit e ndryshėm duke bėrė dhe komentet e tija. Nė pėrfundim tė studimit tė tij A.Milaraqi shkruan: “Gjergj Kastriotit Skėnderbe ėshtė shqiptar

3.- Libri i tretė ėshtė botuar nė vitit 1884 nga N. Mihalopuli me titull: (Historia e Gjergj Kastriotit i quajtur SKĖNDERBE Mbret i Shqipėrisė). Ky libėr ka 184 faqe. Nė kėtė libėr nuk ngrihen pretendimet se Skėnderbeu ishte me origjinė greke, por shkruhet qartė se ai ishte shqiptar mbret i Shqipėrisė. Botuesi ėshtė treguar i kujdesshėm dhe si bazė duhet tė ketė shfrytėzuar veprėn e Marlin Barletit.
4.- Studiuesit grek duke parė madhėshtinė e Skėnderbeut i kushtuan edhe skenar Drame. Shkrimtari Andoniu Io. Andoniadhu shkruajti Dramėn me titull:

(Skėnderbeu mbreti i Epiriotėve, Dramė). E cila ėshtė botuar nė Athinė mė 1889 dhe ka fituar ēmim nė Konkursin e poezisė mbajtur mė 25 mars tė po atij viti. Ky libėr ka 116 faqe. Ngjarja nė Dramė zhvillohet nė pesė ditė dhe paraqitet nė gjashtė akte ku luajnė 18 personazhe:
Historian dhe Publicistė arbenllalla@gmail.com
Botuar nė shkurt 2009 nė revistėn ALBANICA, Prishtinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1410
Age: 53
Vendi: shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date: 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Jun 07, 2009 2:29 am

.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Jun 07, 2009 2:17 pm

leje bre agim se ti dje ke lind,***** e ka pas sllave,
po leji budalleket e tua.
nje dite edhe milloshin keni me ba shqiptare.
nuk di hundet e tua mi fshi e po huazon shkrime. fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 3244
Age: 34
Vendi: Belfast
Registration date: 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Jun 07, 2009 2:55 pm

Nje dukuri njerzesh do ti krahasoja si Bletat ter diten bredhin lul me lule dhe thithin nektar, nga nektari kultivoin Mjaltin.
Nje dukur njerzesh tjer do ti krahasoja i Grejzat edhe ato veproin njet si Bletat por kultivoin Helm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Sun Jun 07, 2009 3:29 pm

po ju jeni njerez primitiv dhe nuk keni lidhje fare.
NUk e shifni veten ne pasqyre se si vetem ju di beni propaganden e udbasheve pacifisteve se qdo gje ne rregull.
Ku dihet se ne si komb nuk ekzistojme me sepse ate naj hiqet ju,,trimat e serbise qe veshet uniformen qe ti ndihmoni shkaaut sa me lehte te na shkaterron identitetin kombetare.
Qfare ushtare i thuani vetes ku ju ne emer te luftes deshmoreve naj hiqet qka ka shqiptare ,po naj ktheni serbet prap ne kosove edhe ata qe nuk ishin me pare.
Ju qe ne emer te luftes edhe femijet e shkijeve i merrni i perqafoni i vizitoni.
Kurse femijet e deshmoreve as nuk i vizitoni fare.
Emrat e deshmoreve i perdorni per marketing politik.
Turpi i turpit.
Kurse historine mundoheni te keqperdorni si sali berishoviqi dhe rugoviqet per interesa personale. fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1410
Age: 53
Vendi: shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi: EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date: 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Jun 08, 2009 12:39 am

SESHTE ME RENDESI A PO KOPJOJE PO ME RENDESI ESHTE QE SA ME SHUME TE LEXOJMI TE VERTETEN E KJO ESHTE PER SHQIPTARET E JO PER JU SERVILI I SHKIVE O DETEKTIV
KJO ESHTE PER NE SHQIPTARET E VERTE ME GJAKE SHQIPTARI E JO
PER TY ME GJAKE SHKAU QE JE HAHAHAHH SHQIPTARET JANE TE INTERESUARE PER PUNE ZHVILLIM ARSIMIM EDUKAT E JO ME ATO DEZINFORMATAT TUA SE KETU NUK MIRREN PARASYESH ASPAK SE ME SKE FUQI ME ATA SHIJET E TU TE BEOGRADIT TE PERQANI SE NE NUK PERQAHEMI NE PO ECIM PERPARA SKEMI KOHE ME JU TE MIRREMI SE TI ME SERBIN TENDE KE KAPITULLUE MOTI 1999 PAPA MERRI STRAJCAT E PER NE KARPATE NISU ATJE NGA KENI ARDHE SI CERGARET
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Jun 08, 2009 11:20 am

shkrimet e tua jane shkrime udbashe rrenacake,ti lavderon tradhtaret okupatoret leka Zoga hesat pash toptana dhendorre serbe pacifista tradhhtarin RUgova qe ja qoi policine ushtrine me Milloshin Adem jasharit uck-se.
Ti je servile i partive politike me ren.
TI mashtron popullin rrene se te gjithe ishin uck (farkistat tradhtare udbashet).
TI thua se kiy status eshte i mrekullueshem ku hiqet qka ka shqiptare hiqet kombi identiteti pa sovranitet.Ti perkrahe rez1244 planin 6 pikesh.Ti perkrahe decentarlizimin enklavat serbe ,republika serbska ne kosove.
Ti perkrahe qeverine politiken servile tradhtare hajnat te korruptuarit ata qe ne emer te uck tradhtuan shoket deshmoret jane pasunue jane servile te huajve.


Ti e ti po tregon se je nje sherbetore i te gjitheve kushe te vjen ne pushtet.
TI lavderohesh se vetem ti paske qen ne ,,uck".
Ti nuk di se qka flet se qka thue.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbeni24
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 246
Age: 30
Vendi: Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi: Biznisman
Registration date: 13/04/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Jun 08, 2009 2:22 pm

oooo skenderbeu ka qend daja i detektivit hahahahahahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Jun 08, 2009 3:11 pm

jo beni daja jem jo se une kam nenen shqiptare e ai ka pas nenen sllave! fla
Familja ime kane qen te njoftur dhe trima .
Kan pas vetem gjak shqiptari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 3244
Age: 34
Vendi: Belfast
Registration date: 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Mon Jun 08, 2009 10:10 pm

Hahahahah Mamin pe dika qe ka Shqiptare, e babin jo hahahahahahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbeni24
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 246
Age: 30
Vendi: Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi: Biznisman
Registration date: 13/04/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jun 09, 2009 6:12 pm

''jo beni daja jem jo se une kam nenen shqiptare e ai ka pas nenen sllave! fla
Familja ime kane qen te njoftur dhe trima .
Kan pas vetem gjak shqiptari.''

NCNCNCNCNCCNCNCNCNCNC E MORE KATUNDAR SJAM TU E DIT A JE TU MENDU PERPARA SE CFAR MUTIIIII JE DUKE SHENUAR NE KET FORUM????!!!!!!

MARREEEEEE DUHET MET ARDH PREJ VETVEHTI MORE NJERI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jun 09, 2009 6:23 pm

haaaa trimi qe je.
tere diten beni biznes me shkije e kne trima.
Me servilet qe naj hiqen qka ka shqiptare,
tashe edhe Milloshin keni me shpall patriot,se qasi berlloga jane ne pushtet qe perdit dekorojne tradhtaret.
haaaaaa moe i mjere Arben je ba si Agim bajra e nja dy vet .
Nuk dini gje vetem folni me fjale te huaja.
Mirru me biznis e leje politien se veshtire eshte tju rashe ne fije kosovareve haaaa.O kosovare, fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arbeni24
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 246
Age: 30
Vendi: Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi: Biznisman
Registration date: 13/04/2009

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Tue Jun 09, 2009 9:47 pm

ore detektiv shkerdhati ti nuk je duke ditur cfare je tu dhiiiiiiiii.

ti e perkrah skenderbeun me sllobodana e.t.c.... kjo esht dija jote, nje dije qe me to te kam then nje her as ne vc nuk isha shku.... ti mesiguri koke far magjupi more shkerdhat, ......
ps.: ma mire me doket me fol me nje shka se me ty sepse kur te foli me shka e di qe esht shka edhe e tregon se me urren por ti vetem me trathetija .... qysh ja paske nise edhe vazhdo,,,, marre duhet met ardh, nejse une ma asnje shkrim nuk do e bej ndrejtim enes tane, nje njeri qe nuk e rrespekton SKENDERBEUN ai njeri nuk e meriton te jeton si mbas mendimit tim......
POSHT ME DYFTYRSHAT.............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1150
Profesioni/Hobi: bashkimi me dajak
Registration date: 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Jun 17, 2009 11:46 am

O Detektiv
o ku po i gjen kete fjale te embela,skenderbegun kerkush se njef sepse nuk duhet te bazohemi ne pordha,kerkush nuk po na pyet kush kemi qen por si i kemi punet ku do ti lejna femit tone ?????Ne Fadil Hoxhen po e njofim dhe adem demaqi e shpalli patriot fadil plehin hoxhen qe ishte bashkpunetor i shkaut dhe ne akcionin e armeve mbas luftes ne liri burgosi shqiptar,vrau sa deshti largoi e distancoi si vete shoku pobratini tij Enver hoxhusi,dhe kerkush nga historjanet nuk e shpallin tradhetar por thone se keta kan qen patriota dhe kan luftue per bashkimin e trojeve shqiptare,njesoi si betimi i ushtareve te uēke dhe ja se ēfare pavaresie as bashkim as shtet ,pos roberin e shpallin si fitore ?!!!!Po spaska as zot as drejtesi ndere shqiptar dhe ne sado pakes qe kemi mbetur zoti na ndihmoft qe ta shendrrisim keto troje te coptuara se di ēka te beje o njeri i perendise ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1150
Profesioni/Hobi: bashkimi me dajak
Registration date: 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Wed Jun 17, 2009 11:52 am

Skenderbeun me Milloshin jo more se krahason detektivi,por ti po behesh ashkadel kinse je ma shqiptar se detektivi !Skenderbeu a e din qe ne shqiperi e ka pasur nje keshtjell e ne itali i ka pasur 21 keshtjella dhe me kan femit e skenderiēt iu kan martue,dhe si quhen vellaznit e skenderbeut dhe motrat po te beje pyetje ty ?Apo po shitesh qe ti paske jetue ne kohen e skendes!!!Kur ne shqiptaret ja kemi ndegjuar zanin skenderbeut dhe kush e ngiti per ēfare qellimesh ?A e din se nga rrjedh fjala shqipe ?Nese e dine ti qe po bahesh patriot vertete te them se je shqiptar i vertete patriot ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Origjina e Skenderbeut
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 12Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: