Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 170
Age: 30
Vendi: Prizren
Profesioni/Hobi: Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date: 04/03/2009

MesazhTitulli: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 2:17 pm

pershendetje,

Kjo eshte ne nje teme ne te cilen mund te i permbledhim te gjitha fjalet e huaja te cilat vazhdimisht zevendesojne fjalet e gjuhes shqipe.

si p.sh.

neglizhence - mos perfillje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 170
Age: 30
Vendi: Prizren
Profesioni/Hobi: Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date: 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 4:49 pm

eksperiencė - pėrvojė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 127
Age: 59
Vendi: kosove
Profesioni/Hobi: mesimdhenes
Registration date: 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 6:30 pm

Duke qene se gjuha ecen krahas proceseve zhvillimore te pergjithshme,atehere duhet te pranojme se ēdo perpjekje per te ndaluar depertimin e nje numri fjalesh te huaja nga njera gjuhe ne tjetren,eshte treguar e pasukseshme dhe kete nuk kane mundur ta bejne as ithtaret me te medhenje te gjuhes qe bazohet ne fondin vetanak(PURISTET).Por se a u duhet ikur sahere te kete mundesi fjaleve te huaja,edhe kjo duhet,pos ne ato raste kur zevendesimi i tyre eshte tejet i veshtire,i papranueshem apo na nxjerr edhe qesharak.Sakush qe gjuhen shqipe e do me shume nga gjuhet tjera,sigurisht se do ta ēmoje perpjekjen e tjetrit per te folur me sa me pak fjale te huaja a me prejardhje te huaj. Dhe,njejte si fjalet [b]neglizhence - mos perfillje,eksperiencė - pėrvojė,jane edhe perplot fjale te tjera qe pa dyshim se tingellijne me mire ne shqipe.[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 170
Age: 30
Vendi: Prizren
Profesioni/Hobi: Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date: 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 6:41 pm

Jo ti ndalojme por se paku mos ti harrojme fjalet shqipe. Te pakten mediat do mund te i perdorinin me rralle fjalet e huaja e me shpesh fjalet shqipe. Eshte per t'u ndjere keq se ne dekanden e pasluftes gjuha shqipe thuajse eshte tjetersuar ne media. Ne lajme si p.sh njerezit me shkollim filllor nuk kuptojne thuaje asgje, i shikojne lajmet dhe ne fund nuk dine se c'thane. Une nuk e kam ate problem pasiqe njoh shume gjuhe dhe shume fjale te huaja. Gjuha eshte gje e gjalle dhe me kalimin e kohes ndryshon por thjesht nuk me pelqen se gjuha shqipe ne te ardhmen mund te tjetersohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 127
Age: 59
Vendi: kosove
Profesioni/Hobi: mesimdhenes
Registration date: 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 7:12 pm

Jo,jo,e nderuara anabela.As une nuk kam thene se duhet te ndalojme perdorimin e ēfaredo fjale te huaj a me prejardhje te huaj.Ne ne asnje menyre nuk mund te ndalojme perdorimin e fjales,si ,ta zeme demokraci,politike,e tj,ose edhe gjeografi,biologji etj,te cilat vertet se do te dilnin tejet keq po te zevendesoheshin.Kjo qe ne mediat tona gjuha jone flitet aq keq,pak a shume me behet se e ka fajin vete shteti,qe nuk obligon mediat te kene prane tyre njerez gjegjes per ēeshtje gjuhesore,siē me pare i kishin mediat tona.Qe gjuha shqipe te mos tjetersohet,dhe qe nder ne shqiptaret te ruhet identiteti yne gjuhesor ,vertyet duhet bere ēmos qe te flasim sa me paster gjuhen tone.E,kjo do te thote se duhet te flasim me sa me shume fjale te gjuhes sone.Kam mendimin se neper media duhet te ndermirret dicka,pa qofte kjo edhe e natyres sanksionuese ,per ata qe me dashje a padashje bejne bastardhimin e gjuhes sone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 556
Age: 34
Vendi: Prishtinė
Profesioni/Hobi: psikologji, teologji, design
Registration date: 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Wed Mar 11, 2009 7:42 pm

Tungjatjeta

Ky pra eshte globalizim, degradimet e gjuheve nga fuqit nderkombetare. Nuk eshte vetem media fajtore ngase popullata e ka pervetesuar kete lloje gjuhe te quajtur globale. Veshtroni rrethin apo vehten cfar bejme qe te pasurohet gjuha? asgje as edhe nje gishte nuk e levizim, ngase shumica konsiderojm se eshte turp ne nje "kahvehane" te flitet ne gjuhen letrare nuk eshte "cool", pasi qe popullata e ka pervetesuar kete forme nuk ka kush ta ndal. Po per ata te cileve iu eshte besuar kjo detyre qfar bejne? edhe keta asgje, e kam fjalen per mesimdhenesit, thjesht iu pershtaten shumices.
Shikoni shkrimet neper lokale: Pleskavica, Limenka, Vullkanizer, e shume e shume te tjera.
Ku eshte dobia e ketyre fjaleve apo mangesia.
Duken qesharak politikanet kur takohen me ndonjeperfaqesue nga shqiperia. Edhe ne nuk ndihemi mire kur flasim me nje nga shqiperia.
Mendoj se duhet te lexohet sa me shume, ngase kemi shume shkrime te shkruara nga autoret shqipefoles. Ne kot veshtrojm mediat, aj qe nuk e njeh shqipen aj nuk mund ti verej fjalet e huaja. Keto fjale tashme jane pervetesuar nuk i duken si te huaja me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 170
Age: 30
Vendi: Prizren
Profesioni/Hobi: Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date: 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 12:21 am

Pershendetje,

Eshte shume e vertet se ne , ne pergjithsi sikur kemi turp nga shprehjet shqipe. Ju thoni se mediat nuk e kane fajin, une mendoj se po. Nuk e kane fajin vetem mediat sigurisht dhe ne, secili qe mendon shqip. Por te rinjte dhe ne pergjithesi popullata ka qasje me te shumte tek mediat, e sidomos te rinjte te cilet dita dites pervetesojne me shume fjale te huaja se shqipe. Ju thoni se i kane mesuar ato fjale ata por me beso se jam e bindur se shume i thone e si kuptojne. thjehst e bene kete per t'u dukur te mencur ose ne hap me kohen.
Duhet lexuar po,kjo eshte shume e drejte, por shkrimet me te reja qe behen shkruhen ne ate menyre ne te cilen une nuk e perkrah aspak. thjesht c'do botim i bere ne kete dekade te pasluftes eshte i stermbushur me terme te gjuheve te huaja.
I shoh librat e shkollave fillore, te mesme ne pergjithesi fusin fjale te panumerta te cilat shuem rende kuptohen e ne te shumten e rasteve keqkuptohen.
Politkanet si mund te flasin me mire kur s'kane lexuar thuajse prej vjetesh? Mduket se perveq leximit te shkolles fillore me s'kane prekur liber me dore. tash s'ju intereson gjuha por shifrat.
Te Shqiperise i permende. e pranoj s eflasin bukur ata mirpo nese marrim % e fjaleve te huaja atje, krysisht flasin italisht kete e them me gojen plot. Une jam nje gjuhtare edhe pse me pelqejne gjuhet e huaja, me c'do kusht mundohem te i'u shmangem fjaleve te huaja ne gjuhen shqipe. Pse nuk mundohen edhe te tjeret te bejne keshtu?
Kuptohet se emertimet e zbulimeve qe bejne te tjeret nuk mund te perkthehehn si teleskop, mikroskop kto mbesin , s'ka mundesi tjeter.

nje nejri qe se do gjuhen e vet si mund ta doje shtetin apo kombin? Nje njeri qe se njeh gjuhen e vet si mund ta njohe te huajen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 609
Age: 31
Vendi: jasht
Registration date: 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 12:53 am

ishalla-marshalla-ylber etj. turqisht

kurse italisht ka shum fjal, e te tjera qe ngjasin nga qe italin e kemi afer e nga qe kemi, e kemi pasur shum marllanje si te mira e te keqija shumica e shqiptarve shkojn ne itali pakica ne gjermani etj. dhe nga qe italija ka shum influenc tek ne ndryshe nga shtet e tjer ne pse nuk kemi nje fjal greqisht, kemi turqisht nga qe ato sunduan 500 vjet ne shqiperi si kur turqit ashtu dhe rromaket te cilet i kemi pasur dhe nen emer italjan ne shiperi gjat luftes se dyt boterore e ne 97 qe na prunen ndima si ne shqiperi dhe ne kosov historija jon perplaset shum her me te italjanve te cilet kan nje pjes te malle shqiptaresh te cilet i trajtojn si vet ato ndryshe nga greket qe kan nje popullsi me te malle e nuk dojn me e dit ka dhe shum shqiptar qe martohen me italjan/e e noshta dhe ga qe kemi dhe nje prejardhje me to me shum nuk di nga qe dhe vet italjanet kan shum djalekte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 490
Age: 28
Vendi: durres
Registration date: 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 1:12 am

ja dhe nje detyre tjeter e bashkimit kombetar ,
RUAJTJA E GJUHES SHQIPE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 170
Age: 30
Vendi: Prizren
Profesioni/Hobi: Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date: 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 1:20 am

E thene mire kjo i dashur Aldo.

Por sa po punojme ne kete ceshtje?

Pa gjuhe s'ka bashkim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 490
Age: 28
Vendi: durres
Registration date: 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 1:23 am

un personalisht me shoqerin time dhe te afermit e mi un mundohem ti korrigjoj por jane te tjere ata qe nuk punojn,
jane ata politikanet ne shqiperi qe nuk e vrasin mendjen fare
kujtojn qe duke huazuar fjale evropiane do te shkojn ne evprope .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 129
Age: 32
Vendi: Shqiperi
Registration date: 09/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 2:24 pm

Nje nga detyrat e rendesishme per studiuesit, specialistet, arsimtaret, mediat si dhe per shtetin shqiptar eshte ruajtja dhe pasurimi i gjuhes shqipe, i kesaj pasurie shume te madhe qe kemi. Do thoja qe sidomos per mediat duhet treguar kujdes shume i madh sepse jane pasqyruese direkte te fjales shqip dhe te themi ate qe eshte, nuk e respektojne aspak, nuk ka asnje perosn te vecante qe te merret me pastertine e gjuhes dhe me drejtshkrimin ne gjithe keto televizione private, Dikur ka qene vetem nje televizion ne Shqiperi, ai shteteror dhe kishte shume persona qe merreshin vetem me kete pune, kurse sot asnje vemendje.

Duhet te krijohen sanksione, te cilat te ndalojne perdorimin pa kriter te fjaleve te huaja vend e pa vend, edhe atje ku nuk duhen, thjesht per mendjelehtesine e ketij apo atij gazetari apo politikani. Gjuha jone eshte nje gjuhe vitale dhe nuk ka aspak nevoje te zevendesohet me fjale te gjuheve te tjera, shume me te varfera se ajo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kastrioti
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve: 49
Age: 51
Vendi: Tetove
Registration date: 29/11/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 2:41 pm

Gjuha shqipe e ka vendin ne krye andaj dhe per emigrantet vlen ti mesohet femise nga prinderit dhe kur jane jasht Shqipris.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 2:56 pm

osht ni tem shum aktuale edhe ja vlen te gjindet nje preventiv
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 490
Age: 28
Vendi: durres
Registration date: 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 8:18 pm

aktuale preventiv=fjale te huaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: