Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Perse devijon shoqeria?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:42 am

Guximi, o vella (per nga qenia e kombi), po ju nuk thate asgje, ama bash asgje. Ato shkaqe qe ju i permendet mund te vlejne per Kosoven, por jo edhe per vendet e tjera.
Ju me sa pashe ende nuk po e dini se per qfare devijimi eshte fjala.
Pikerisht ajo qe une permenda ka te bej me devijimin shoqeror.

Suedia nje kohe njihej qe e ka ekonomine nga me te fuqishmet ne bote, dhe e dini ju se pikerisht ne ate kohe Suedia ka pase vetevrasje me se shumti ne bote.
Cfare po na jep te kuptojme ky fakt? Po na jep te kuptojme se jo gjithehere dhe cdo kund, kushtet ekonomike behen shkak qe nje shoqeri te devijoje. Ato ndikojne, por nuk jane faktor vendimtar. Sepse sikur njerezit ta besonin Zotin seriozisht, e boten materiale ta shikonin si dytesore, ata do t'i zgjidhnin mjetet per te ardhur deri tek fitimi, e jo sikurse tash qe, fatkeqesisht nuk po i zgjedhin.

Fakti se jane te shfaqura pabarazite ne nje vend, nuk ben te kuptosh se ata do te devijojne!!! Jo jo, ata mund te ngrihen kunder ati regjimi, e rrenojne, dhe nuk devijojne fare.

Autori i hapjes se kesaj teme, laloni, me sa une verejta, fjalen e ka pase per devijimin moral, shpirteror. Mund te pergjigjet edhe ai vete.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 5:15 pm

po me ni far menyre po ''moral, shpirteror''.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 5:17 pm

do te thot q esipas teje botamateriale osht parsore!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:09 pm

s
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1106
Registration date: 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:21 pm

laloni, me trego se ku u bazuat, per ate qe e pohuat?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:30 pm

po ju thate:
Sepse sikur njerezit ta besonin Zotin seriozisht, e boten materiale ta shikonin si dytesore, ata do t'i zgjidhnin mjetet per te ardhur deri tek fitimi, e jo sikurse tash qe, fatkeqesisht nuk po i zgjedhin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:31 pm

pom duket nukju kuptova mir...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 490
Age: 28
Vendi: durres
Registration date: 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 10:52 pm

sikur njerezit ta besonin zotin seriozisht nuk do te kishim asnje zhvillim shkencor.dhe do te prapambeteshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 127
Age: 59
Vendi: kosove
Profesioni/Hobi: mesimdhenes
Registration date: 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:10 pm

Shoqerite njerezore si teresi nuk e besoj se mund te devijojne.Por,perbrenda tyre,mund te ndodhin ,dhe ne fakt edhe ndodhin ,devijime natyrash te ndryshme.
Dhe,njesoj sikur dje a me nje kohe qe Hanko Halla uluriste na u prish dynjaja,kur shihte ca ndryshime ne sjelljen e te rinjve a te nuseve,po keshtu si devijantizem ta zeme para 30 a 40 vitesh shihej edhe dalja e te rinjve pa kapela.Qeshtja e te fituarit te parase ne menyre te pandergjegjshme dhe mashtrimet ne kandar jane te vjetra dhe une nuk i shoh si sjellje devijante.Si devijantizem a anakronizem e tj.une shoh futje e huliganeve ne shkollat tona,marrjene femrave me dhune,dhe sjellje indiferente a shume te bute te organeve perkatese te shoqerise.Sjellje devijante natyrisht se eshte pirja ne mase te madhe e duhanit,alkoolit dhe,mozomakeq,edhe perdorimi aty-ketu i droges,por a ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa te mund te blesh nje diplome fakulteti dikunddhe keshtu analfabete pothuajse te marresh timonin drejtues dikund ne shoqeri.A ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa kur nje mjek as syrin nuk i hedh te semurit me nevoje per operim urgjent po qe se ky paraprakisht nuk i mbush gjepin?A ka devijim me te madh se sa humbja e kriterit te vlerave?
Dhe,sigurisht se pajtohemi,sjellje devijante ka shume...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 556
Age: 34
Vendi: Prishtinė
Profesioni/Hobi: psikologji, teologji, design
Registration date: 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sat Mar 14, 2009 11:31 pm

veletini shkruajti:
Shoqerite njerezore si teresi nuk e besoj se mund te devijojne.Por,perbrenda tyre,mund te ndodhin ,dhe ne fakt edhe ndodhin ,devijime natyrash te ndryshme.
Dhe,njesoj sikur dje a me nje kohe qe Hanko Halla uluriste na u prish dynjaja,kur shihte ca ndryshime ne sjelljen e te rinjve a te nuseve,po keshtu si devijantizem ta zeme para 30 a 40 vitesh shihej edhe dalja e te rinjve pa kapela.Qeshtja e te fituarit te parase ne menyre te pandergjegjshme dhe mashtrimet ne kandar jane te vjetra dhe une nuk i shoh si sjellje devijante.Si devijantizem a anakronizem e tj.une shoh futje e huliganeve ne shkollat tona,marrjene femrave me dhune,dhe sjellje indiferente a shume te bute te organeve perkatese te shoqerise.Sjellje devijante natyrisht se eshte pirja ne mase te madhe e duhanit,alkoolit dhe,mozomakeq,edhe perdorimi aty-ketu i droges,por a ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa te mund te blesh nje diplome fakulteti dikunddhe keshtu analfabete pothuajse te marresh timonin drejtues dikund ne shoqeri.A ka devijantizem me te madh ne nje shoqeri se sa kur nje mjek as syrin nuk i hedh te semurit me nevoje per operim urgjent po qe se ky paraprakisht nuk i mbush gjepin?A ka devijim me te madh se sa humbja e kriterit te vlerave?
Dhe,sigurisht se pajtohemi,sjellje devijante ka shume...
Bravo Bravo Bravo
shtojce:
Sjelljet deviante gjithmon kan egzistuar dhe do egzistojn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
veletini
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 127
Age: 59
Vendi: kosove
Profesioni/Hobi: mesimdhenes
Registration date: 07/12/2008

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 12:04 am

Edhe kjo qe thote Socratus se:
Sjelljet deviante gjithmone kane egzistuar dhe do egzistojne.

eshte shume e drejte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 490
Age: 28
Vendi: durres
Registration date: 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 12:06 am

edhe dielli gjithmone ka lind nga lindja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 556
Age: 34
Vendi: Prishtinė
Profesioni/Hobi: psikologji, teologji, design
Registration date: 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 1:18 am

Tungjatjeta

Kete as ti e as une nuk do e dime i nderuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 259
Age: 24
Vendi: gjilan
Profesioni/Hobi: leximi
Registration date: 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 4:47 pm

aldo tha :sikur njerezit ta besonin zotin seriozisht nuk do te kishim asnje zhvillim shkencor.dhe do te prapambeteshim.

Un per vete nuk mendoj ashtu sepse Zoti thot lexo meso studio ,pra nuk thot mos studio!
duhet te mundohemi te gjejme nje rruge te balancuar , pra as te mos e neglizhojme shkencen po as te mos e teprojme ne besim!

Ne mendojme se perendimi perparoi dhe duhet ndjekur rrugen e tyre. por Njeriu i perendimit edhe pse arriti te ece ne hėnė ,ai nuk arriti te gjej lumturine ne tokė! edhe pse arriti te fluturoje ne ajer si shpez apo te futet ne fund te detit si peshk, por ai nuk arriti te ece ne toke sikur NJERI!!!
Pra te qenit njeri nuk do te thot te jesh vetem i arsimuar ,por te kesh nje moral dhe nje kulture te mire, te dish ta balancosh jeten dhe kjo eshte shum e rendesishme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve: 556
Age: 34
Vendi: Prishtinė
Profesioni/Hobi: psikologji, teologji, design
Registration date: 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Perse devijon shoqeria?   Sun Mar 15, 2009 5:19 pm

Cili eshte morali me i mire?
e
cila eshte kultura me e mire?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
 
Perse devijon shoqeria?
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: