Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Thesaret Madhėshtore (Poezi nga Arjol Lluka)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arjol Lluka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 36
Vendi : Shqipėri
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Thesaret Madhėshtore (Poezi nga Arjol Lluka)   Mon Mar 16, 2009 11:25 pm

Kėto janė disa poezi nga libri im i tretė me poezi. Ēdo sygjerim ose kritikė ėshtė e mirėpritur. Ju falėnderoj pėr kohėn tuaj.


KLOUNĖT

O meshkuj hipokritė


Qė shani tė ashtuquajturat kurva


Mos u shtirni kaq shumė


Se pėr to u thahet buza.

Kot lodheni, or tė mjerė


Me pėrrallat e moralit


Gėnjeshtrat qė ju thoni


Ua hedhin poshtė sytė e ballit.

Ēdo gjė ėshtė shumė e qartė


Nga vėshtrimet qė u hidhni


Asgjė s’mund t’i mbulojė dot


Dėshirat qė u kėrkon shpirti.

Mė mirė tė tregohesh vetvetja


E tė dukesh pervers


Sesa tė jesh njė kloun


Qė hiqet sikur ėshtė shenjt.MĖ FAL

Mė fal, o zemra ime


Nėse tė kam lėnduar shpesh


S’e kam bėrė me qėllim


Mė beso, s’tė gėnjej.

Jam treguar budalla


Qė luajta me ndjenjat e tua


Por thellė brenda meje


Kjo gjė mė ka munduar.

Mos mė torturo, o vogėlushe


Pėr gabimet qė kam bėrė


Sepse mė vret ndėrgjegjja


O e bukura hėnė.

Unė nuk jam i pėrkryer


Dhe as mbinjeri


Por ty, o jeta ime


Tė dua me gjithė shpirt.
MITET

Mos ki turp pėr prejardhjen


Thjesht tregohu modest


S’e bėn vendi tė njohur njeriun


Por veprat qė ka bėrė nė jetė.

Mos u mburr me tė shquarit


Qė ka nxjerrė krahina jote


Kėtė gjė e bėjnė budallenjtė


Dhe ca mendje boshe.

Vetėm duke krijuar


Mund tė bėhesh i dobishėm


I nderuar dhe i respektuar


Dhe ndoshta i rėndėsishėm.

Vetėm bėmat madhėshtore


Mund t’i krijojnė mitet


Jo fjalėt e shumta


Dhe dėnglat naive.BIJTĖ E KAPOSHIT

Rrihini krahėt


O bijtė e kaposhit


Rrėnjėt e injorancės


Dhe ushtarėt e paradoksit!

Hiquni, o derra


Sikur e keni krijuar ju kėtė botė


Dhe majave tė menēurisė


U keni dalė pėr zot!

Bjeruni me forcė gjokseve


Bėjini ato gropė


Qė ta mėsojė gjithė njerėzia


Qė jeni ca idiotė!

IDEALISTI

Unė skllavi i lekut


S’kam pėr tė qenė kurrė


Zemrėn time, o shokė


Asnjėherė s’do ta bėj gur.

Paratė, o miqtė e mi


Venė dhe vijnė


Kurse personaliteti i njeriut


Prishet pėr njė ditė.

Nuk e bėn pasuria


Figurėn e madhe


Por veprat e pavdekshme


Dhe idetė pėrparimtare.

Nuk i bėjnė milionat


Mrekullitė njerėzore


Por karakteret idealiste


Tė mbrujtura me pasione.


AMANETI I ATDHETARIT

O miqtė e mi tė dashur


Dėgjomėni me kujdes


Para se t’i mbyll sytė


Kam njė amanet:

Dua tė mė prehen kockat


Nė vendin qė linda


Ku pashė pėr herė tė parė diellin


U bėra burrė dhe u rrita.

Nė tokėn e shqipeve


Atje dua tė mė bėhet varri


Qė gjithė bota ta dijė


Qė kam qenė, bir shqiptari.

NDRYSHIMI

Ndryshimi do tė vijė


Sado qė ta pengoni


Lumin qė vėrshon


Nuk mund ta ndaloni.

Mos bėni kot prita


Se ēdo gjė do shembet


Orteku qė rrėshqet


Nga mizat nuk trembet.

Nuk e mban dot vullkanin


Njė kapak alumini


Kėto gjėra i mendon


Vetėm mendja e debilit.

Evolucioni nė kohė


Ėshtė i pashmangshėm


S’e ngrijnė dot qeveritė


Dhe as pushtetarėt.


THESARET MADHĖSHTORE

O libra tė dashur


O miq tė mirė


Ju na hapni sytė


Dhe na mbushni me dritė!

Na fusni nė botėn e bukur


Tė mrekullueshme tė diturisė


Na bėni tė prekim me dorė


Magjinė e menēurisė.

Raca njerėzore pa ju


Do tė ishte njė turmė me bagėti


Qė do tė endej sa andej-kėtej


Nė llagėmet me errėsirė.

Ju, o thesare madhėshtore


E shndėrroni kafshėn me logjikė


Nė njė qenie superiore


Me emrin njeri!

NĖNĖ TEREZA

Nuk tė mposhti dot


Malaria dhe lebra


Moj bija e humanizmit


Hyjnorja nėnė Tereza.

Ti u dhe dritė


Viktimave tė varfėrisė


I tregove botės


Fuqinė e mirėsisė.

Ti ngjalle shpresėn


Te miliona vetė


Zgjove nga gjumi ėndrrėn


Te njerėzit e vobektė.

Me qindra shtetarė


Ty tė admirojnė


O grua fisnike


Me mision qiellor.

Ti je njė model


Pėr racėn njerėzore


O femėr e rrallė


Me tipare engjėllore.

Na mbushe me nder


Na bėre krenarė


O hėna e artė


E kombit shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Thesaret Madhėshtore (Poezi nga Arjol Lluka)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: