Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jan 24, 2008 1:49 pm

Do te vazhdoj me librin Euridika pjes pjes te gjithe do ta ssjell ne kete teme se me te vertet ja vlen te lexohet.


KREU III
INTERVISTA PĖR SHTYPIN SHQIPTAR


Bashkėpunimi serioz mes Greqisė e Shqipėrisė
zgjidh shumė probleme
Nė intervistė z. Aristidh Kola, kryetar i Shoqatės Arvanitase
“Marko Boēari” nė Greqi.
Intervistoi Albert ZHOLI, 26 qershor 1996.
Aristidh Kola lindi mė 8 korrik 1944 nė njė fshat
arvanitas tė zonės sė Thivės. Pasi mbaroi Gjimnazin dha
provime nė universitet, duke hyrė nė shkollėn filozofike, nė
avokaturė. Punoi si avokat deri nė 1993. Nė kėtė vit boton
librin e parė me titull “Arvanitėt dhe origjina e grekėve” i
cili pati njė sukses tė madh, aq sa tani po pėrgatit ribotimin
e tij tė tetė. Qė atėherė e deri mė sot merret me tema qė i
pėrkasin historisė, gjuhės dhe trashėgimisė sė arvanitasve.
Prej 1985-ės ėshtė kryetar i Shoqatės sė arvanitasve
“Marko Boēari” tė Greqisė, e cila u themelua mė 1981 nga
njė grup intelektualėsh, nė krye tė cilėve ishte z.Jorgo
Marunga. Z.Aristidh Kola ėshtė nga personalitetet mė tė
njohura tė Diasporės shqiptare nė fushėn e kulturės.
Arben P. Llalla
64
1.- Z. Aristidh, mirsevini nė faqen “Emigracion”. Na
prezantoni ju lutem, diēka pėr shoqatėn qė kryesoni dhe pėr
veprimtarinė tuaj?
Ėshtė e vėshtirė tė thuash se sa ėshtė numri i arvanitasve
tė Greqisė. Ata, me pėrpjekjet, sakrificat dhe heroizmin e tyre
ndihmuan shumė pėr Ēlirimin e Greqisė nga sundimi turk. Disa
nga personalitetet mė tė mėdha politike dhe ushtarake tė kohės
nė Greqi janė arvanitas. Nė 4 ditarėt qė botoi shoqata
pėrmenden emrat e arvanitasve mė tė mėdhenj, heronj,
kryeministra, akademikė dhe piktorė. Janė emrat e mėdhenj tė
teatrit, muzikės, teknikės, arvanitas si: Melina Merkuri,
Grikori Bithikoēi, Dhimo Muēo, Eli Lambeti, Jani Argjiri
dhe Odisea Elitis, (akoma nga ana e nėnės sė tij). Sot nuk
ėshtė e mundur tė bėsh njė regjistrim tė saktė dhe tė thuash:
Kaq janė arvanitasit! Ajo qė mund tė thuhet janė vendet ku
kanė qenė kohė mė parė dhe vazhdojnė tė jenė tė stabilizuar
arvanitasit. Dhe ato vende janė: Peloponezi, thellėsia e
territorit grek, ishujt e Argosaonikoit. Evia dhe Qikladhes
(janė 12 ishujt). Vendosje tė arvanitasve kemi akoma edhe
nė Kretė, nė shtatė ishujt dhe kryesisht nė: Viotia, Evia,
Argolidha, Argosaroniko, dmth nė qendrat historike tė
Greqisė sė vjetėr, ku pjesa dėrrmuese e popullsisė ishin
arvanitas. Aty ėshtė ruajtur gjuha deri tani, si edhe nė disa
vende tė Mesinias, Ahaias, dhe tė Arkadies. Nė shumė zona tė
tjera gjuha humbi shpejt si nė: Etoloakarnania, Lakonia dhe nė
ishujt Qikladhes. Sot shqiptare flitet edhe nė Epir dhe Thrakė,
por ajo popullsi nuk hyn tek arvanitasit d.m.th. tek ajo popullsi
qė u vendos nė grup nė Greqinė Jugore nė shek. e XIV-tė. Mė
e shumta e grekėve, kush mė pak e kush mė shumė, lidhen me
rrėnjėt arvanitase qė nė lashtėsi. Akoma edhe ata qė erdhėn nė
Greqi pas vitit 1922 nga Azia e Vogėl, nė njė farė mase lidhem
ne rrėnjėt arvanitase, kryesisht ata qė erdhėn nga Izmiri, nga Stambolli, nga Prusa etj. Njė shembull tė vogėl: nė Stamboll
ekziston njė lagje qė quhej “Arnautqoi”, qė do tė thotė fshat
arvanitas tė krishterė, mė e shumta e tyre kanė ardhur nė Greqi.
Pak nga pasardhėsit e sotėm e njohin origjinėn e tyre tė vjetėr
arvanitase. Tė shtoj edhe diēka, Shoqata e arvanitasve merret
edhe me transmetimin e dokumentave zakonore tė arvanitasve,
me ruajtjen e gjuhės sonė, njohjen e rolit historik dhe kulturor
tė arvanitasve nė krijimin e Greqisė bashkėkohore. Botojmė
periodikun mujor “BESA”. Kemi botuar njė ditar album me 12
kryeministra arvanitas, njė ditar me heronjtė mė tė rėndėsishėm
tė vitit 1821, njė me 12 akademistėt, njė me 12 piktorė dhe
veprat e tyre pėrfaqėsuese, njė ditar kushtuar gruas arvanitase,
njė pėr 200 vjetorin e lindjes sė Marko Boēarit. Zhvillojmė
edhe festivale kėngėsh e vallesh, etj..
Libri im i parė titullohet “ARVANITASIT DHE ORIGJINA E
GREKĖVE”. U botua nė vitin 1983. Ai ka dy pika referimi
bazė. Pellazgėt nė lashtėsi dhe arvanitasit nė periudhėn
bashkėkohore grekė, se “Historia greke qė nuk ka parasysh
pellazgėt dhe, arvanitasit, as greke dhe as histori ėshtė”.
Nė 1991 pėrfundova veprėn time “Gjuha e perėndive”, njė
studim pėr fenė e lashtė greke dhe idhujt e saj, pėr emrat e
perėndive dhe tė idhujve, pėr lidhjet e tyre me emėrtime
vendesh. Fjalėt, emra dhe toponimet fshehin njė histori tė
tėrė, e cila del nė dritė pėrmes interpretimit tė origjinės sė
tyre. Libri im i fundit ka titullin “1991-1994, Greqia nė
grackėn e Serbėve tė Miloshevicit” qė ėshtė njė denoncim i
politikės sė jashtme tė atėhershme tė Greqisė, e cila ėshtė
tėrhequr nga premtimet e rreme tė serbėve pėr gjoja
zgjidhjen e ēėshtjes sė Maqedonisė, dha gjithēka pėr tė
ndihmuar synimet e mėdha tė Milosheviēit, Karaxhiēit dhe
shoqėrisė sė tyre, duke arritur deri aty sa tė izolohet nga
shtete e tė tjera, dhe mė e keqja duke tronditur
marrėdhėniet e saj me Shqipėrinė fqinje.
Arben P. Llalla
66
2.- A keni qenė ndonjėherė nė Shqipėri?
Shqipėrinė e kam vizituar katėr herė. Herėn e parė dhe
tė dytė isha i ftuar nga institucione shqiptare. Herėn e tretė vajta
tė shpjegoj mėnyrat e bashkėpunimit ekonomik midis Greqisė
dhe Shqipėrisė, duke menduar se marrėdhėniet do tė kapėrcejnė
krizėn dhe se Greqia sė shpejti do tė kuptojė se vėllezėr tė
vėrtetė tė sajė nuk janė serbėt, por shqiptarėt. Faktikisht nuk
arrita rezultatet qė doja, megjithatė, thellė brenda vetes kam
parandjenjėn se njė bashkėpunim serioz nė tė gjitha fushat,
midis Greqisė dhe Shqipėrisė do tė zgjidhte njė sėrė
problemesh midis dy vendeve. Herėn e fundit vajta inkonjito.
Dėshiroja t’u bėj njė vizitė miqve tė mi, me tė cilat kalova ditė
tė paharruara. Paralelisht u pėrpoqa qė tė prek dhe tė vė nė
rrugė tė drejtė ēėshtjen e aftėsive dhe veprimtarive artistike e
kulturore tė emigrantėve shqiptarė nė Greqi, duke diskutuar me
artistė tė mirėnjohur.
3.- Me qė ra fjala tek emigrantėt shqiptarė, a keni ndjekur jetėn
e tyre nė Greqi dhe ē’mendim keni pėr kėtė emigracion ilegal?
Emigracioni dhe hyrja nė grupe e shqiptarėve nė Greqi
pėrbėn njė ngjarje tė gjallė, historike me pėrmasa qė nuk janė
vlerėsuar. Pėr mua ėshtė njė vėrtetim i gjallė i Teorisė Pellazge.
Tė gjithė ata qė janė konsideruar si fise tė lashta greke si
Ahhet, Jones Eolėt, Maqedonasit vijnė nga pellazgėt nė
periudha tė ndryshme nga i njėjti vend i Ballkanit
Veriperėndimor. Dhe unė qė e mbėshtes atė teori, nuk mund ta
imagjinoja se nė fund tė shekullit XX, kur shtetet bashkėkohore
kanė intuitė konsoliduese pėr kombėsinė e shtetit, do tė kishte
akoma njė shpėrngulje tė tillė nga i njėjti vend. Isha natyrisht
nga tė paktit, pėr tė mos thėnė i vetmi, qė kisha kapur pėrmasat,
shtrirjen dhe rėndėsinė e kėsaj ngjarje historike, por zėri im nuk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jan 24, 2008 1:52 pm

dėgjohej sepse, nė kėtė periudhė Greqia u lidh, me politikėn
serbe tė Millosheviēit dhe mbante qėndrim armik ndaj
emigrantėve shqiptar, ndryshe nga populli grek qė nė fillim, siē
e dini, priti me dashuri dhe krahėhapur vėllezėrit shqiptarė.
Propaganda bashkėkohore e shtetit mund tė kthejė natėn nė ditė
dhe ditėn nė natė. Kėshtu u mashtrua dhe i gjithė populli grek
qė mbajti shpesh herė njė qėndrim me rezerva, nė disa raste,
edhe armiqėsorė ndaj refugjatėve shqiptarė. Natyrisht
propagandėn antishqiptare e ndihmuan e dhe disa elementė
keqbėrės qė fatkeqėsisht erdhėn nė Greqi.
Ruaj marrėdhėnie tė mira me shumė refugjatė shqiptarė, shumė
prej tė cilėve bėnė prokopi nė Greqi dhe, me qėndrimin, punėn,
moralin e tyre tė lartė, imponojnė tek njerėzit simpatinė dhe
admirimin. Kohėt e fundit pėrpiqem tė kem marrėdhėnie me
njerėz tė artit, tė arsimit, tė profesioneve tė ndryshme tek tė
cilėt kam theksuar vazhdimisht se e kanė pėr detyrė tė
ndryshojnė opinionin negativ qė ėshtė krijuar nė Greqi pėr
shqiptarėt. Miku im K. Traboini krijoi gazetėn “Egnatia”, tė
cilėn vazhdon ta botojė e pasionuara Floriana Paskali.
Kėngėtari dhe piktori Robert Alia-Dragot, ka vėnė nė
qarkullim njė kasetė me kėngė shqiptare dhe greke, ka bėrė 4
ekspozita tė suksesshme pikture, qė krijuan ndjenjė dhe
emocione tė mėdha. Mikja ime Majlinda Zeneli botoi njė
zgjedhje poetike dhe tėrhoqi vėmendjen dhe mbarė opinionin.
Njė zgjedhje poetike me interes tė veēantė, qė pėrfshin vjersha
tė refugjatėve shqiptarė, botoi Kolec Traboini. Ėshtė njė poezi
qė pėrveē interesit letrar ka edhe interes historik. Janė dėshmi
tronditėse, refugjatėsh tė ndjeshėm shqiptarė nė Greqi. Janė
vjersha qė nuk vijnė nga poetė tė mėdhenj dhe tė njohur, por nė
njė moment do tė bėhet e kuptueshme, se ato pėrbėjnė grimca
tronditėse tė fjalės, tė artit dhe tė eksperiencės. Gazetarė tė
mirėnjohur si miku im Robert Goro punojnė nė Greqi dhe
gėzojnė respekt tė veēantė. Ndėrsa shumė artistė letrarė dhe
Arben P. Llalla
68
poetė si Xhevahir Spahiu kanė ardhur nė kontakt qė tė bėjnė tė
njohur nė Greqi poezinė shqiptare dhe pėr kėtė po
bashkėpunojnė intelektualė kryesisht tė pėrmendur qė jetojnė si
refugjatė nė Greqi.
4.- Po shtypin shqiptar, a e ndiqni?
Dikur mė dėrgonin tė gjitha gazetat shqiptare, mjaft prej
tyre i lexoja, por nė pėrgjithėsi nuk mė mbetet kohė qė tė ndjek
sistematikisht dhe pa mungesa shtypin. Nuk kam preferencė tė
veēantė pėr ndonjė gazetė. I jap rėndėsi atij teksti qė mė pėrket
dhe mė intereson.
5.- Cilat janė hobet tuaja ?
Njė nga hobet e mia tė dashura ėshtė peshkimi dhe noti.
Kohė mė parė, hobi im, ose mė mirė pathosi im ishte piktura.
Linda piktor por siē duket mė tėrhoqi njė tjetėr pathos, pathosi i
kėrkimeve tė historisė, gjuhės dhe etnografisė sė arvatitasve,
megjithėse kam programuar qė nga pjesa tjetėr e jetės sime njė
vit t’ia kushtoj pikturės, ku tė pėrgatis 10 vepra qė tė shprehin
intuitėn konkrete pėr artin.
6.- Si avokat cili ėshtė mendimi i juaj pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė
Kosovės?
Pėr problemin e Kosovės nė Greqi ka pasaktėsi,
mangėsi dhe pikėpamje konkrete. Nė librin tim tė fundit
“1991-1994 Greqia nė grackėn e Millosheviēit “informoj
opinionin e lexuesit grek pėr problemin e Kosovės, duke
ndryshuar pėrpjekjen propagandistike serbe se gjoja Kosova
ėshtė pjesė e Kombit serb. Para se tė vijnė nė Ballkan sllavėt,
dhe nė Kosovė Serbėt, ajo zonė banohej nga fise ilire, greko

pellazge si Dardanėt dhe Poenėt. Stėrnipa tė kėtyre popujve ilir
janė shqiptarėt e Kosovės dhe tė Shkupit (Maqedonisė). Para
njė shekulli kur serbėt pėrpiqeshin tė nguleshin nė Kosovė,
politikanėt grekė dhe tė njohur u pėrgjigjeshin: “Nuk keni
asnjė tė drejtė historike mbi kėtė zonė e cila banohet nga
shqiptarė, vėllezėrit tanė, dhe me tė njėjtin atėsi nga
Pelazgėt, stėrgjyshin e pėrbashkėt” ( shih Vic. Berard)
Odhiporikostin Maqedonia 1986. Shpresoj se prapė ndjenjat e
grekėve ndaj shqiptarėve do tė bėhen sė shpejti vėllazėrore dhe
do tė pėrforcohet pėrpjekja e kosovarėve qė tė fitojnė lirinė e
tyre. Nė Kosovė, shpejt a vonė do tė luhet pėrsėri fati i
Ballkanit dhe nė qoftė se shqiptarė dhe grekė do tė gjejnė
mirėkuptim, do tė dalin tė fituar. Kush e kuptoi e kuptoi.
7.- Pėr situatėn politike nė Shqipėri sot, ē’mund tė na thoni?
Nuk ndjek politikėn e konsumit tė brendshėm, vetėm
atė qė u pėrket marrėdhėnieve me Greqinė, dhe mėkėmbjen
ekonomike tė vendit me ēmimin mė tė vogėl. Qė tė mėkėmbet
Shqipėria ekonomikisht do 10-12vjet. Nė qoftė se do tė humbas
autoritetin e saj kombėtar, pėr mėkėmbjen e saj ekonomike, do
ta paguajė shtrenjtė. Disa situata ekonomike shoqėrore mund tė
dėrgojnė cilėsi morale, kulturore dhe tradita shekullore brenda
njė nate. Shpresoj se traditat shekullore qė karakterizojnė
popullin tuaj do tė mbijetojnė dhe nga kjo provė e madhe e
kėsaj periudhe kalimtare.
8.- Pėr ē’personalitete politike shqiptare sot gėzoni respekt?
S’kam njė mendim konkret pėr kėtė, por edhe po tė
kisha nuk do ta shprehja. Do tė shprehem kur politikanė nga
Greqia dhe Shqipėria do tė arrijnė tė paktėn aq qė ėndėrroi por
nuk arriti ta realizoi Ali Pashai. Tė bashkohen dy popujt
Arben P. Llalla
70
vėllezėr duke lėnė mėnjanė dallimet fetare dhe kėshtu tė
bashkuar e tė fortė tė ēojnė rrugėn pėr tė ardhmen, pa patur
frikė e nevojė pėr asnjė armik, pėr asnjė mbrojtės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jan 24, 2008 1:57 pm

Njeriu qė “nė gojėn e ujkut” ishte nė betejė me
kosovarėt
Bisedė: Me arvanitasin e madh, Aristidh KOLA
Intervistoi Abdurahim ASHIKU, 9 shkurt 2000.
1.- Ēfarė mund tė na thotė Aristidh Kola pėr veten e tij?
Linda mė 8 korrik 1945, nė fshatin Leondari tė
Thivės(Tebes), njė fshat arvanitėsh qė atėherė quhej Kaskaveli.
Atje viteve tė hershme bėnin djathin e mrekullueshėm
Kackavall, ladhotiri (djathvaji). Fėmijėrinė e kalova nė fshat, nė
njė mjedis ku jo vetėm gjuha, por edhe doket e zakonet, kėngėt
e vallet, morali, sjelljet dhe karakteri i njerėzve mishėronin nė
mėnyrė tė theksuar karakteri i arvanitit.
Nė vitin 1963 fillova studimet nė Universitetin e
Athinės nė drejtėsi. Pas diplomimit, deri nė vitin 1987
vazhdova tė ushtroja profesionin e avokatit.
2.- Kur filloi dhe sa janė pėrmasat e punės suaj nė shėrbim tė
studimit tė ēėshtjes arvanitase?
Fillimet u pėrkasin viteve 1970, por nga viti 1976 mund
tė them se jam marrė sistematikisht me gjurmimin dhe studimin
e gjuhės arvanitase, tė historisė dhe tė folklorit arvanit. Fryt i
atij studimi tė gjatė ishte libri im i parė: “ARVANITĖT DHE
PREJARDHJA E HELENĖVE”. Libri, qė nga viti 1983 e deri
sot ėshtė nė rend tė ditės dhe ka bėrė 9 botime. Libri nuk ėshtė
Arben P. Llalla
72
ndonjė histori arvanitase, por rishikim dhe ripėrcaktim i
historisė helenike nė pėrgjithėsi. Kėtu qėndron origjinaliteti i
tij, zhurma dhe interesi i madh ndaj tij. U pėrpoqa tė faktoj, dhe
mė duket se e faktova se historia greke qė nuk merr parasysh
arvanitasit nė epokėn e re dhe pellazgėt nė atė tė lashtė, as
greke e as histori nuk mund tė quhet, ėshtė thjeshtė njė histori e
sajuar.
Do tė vijė koha tė shkruaj historinė e arvanitasve. Dhe
nė qoftė se nuk do t,a arrij unė do t’a bėjnė bashkėpunėtorėt e
mi mė tė rinj, nė bazė tė ideve dhe udhėzimeve tė librit
“Arvanitėt dhe prejardhja e helenėve”. Kėtu qėndron edhe vlera
e madhe e kėtij libri; njė libėr i ngjalljes sė vetėdijes dhe jo njė
rrėfim historik.
3.- Aristidh Kola ishte i pari, nė ballė tė mbrojtjes sė ēėshtjes
kosovare e tė popullit tė Kosovės nė ditėt mė tė vėshtira tė tij.
Cilėt ishin motivet e kėsaj mbrojtje?
Qė nė vitin 1991 kisha parashikuar zhvillimin e
ngjarjeve tė lidhura me Kosovėn, lėvizjet e Millosheviēit dhe tė
qarqeve nacionaliste tė Beogradit. Shqetėsohesha sepse nė
planet e tij tė ēmendura donte tė ngatėrronte edhe Greqinė me
qėllim qė tė gjejė mbėshtetje pėr zgjidhjen e problemit shqiptar.
Kėrkonte nga Greqia qė t,a ndihmojė nė ēastin e pėrshtatshėm
me njė kundėrgoditje nė Jug tė Shqipėrisė. Po ashtu kėrkonte
edhe nga Gligorovi tė pėrgatitej pėr njė pėrballim tė pėrbashkėt
tė problemit, sepse edhe nė atė shtet, shpejt apo vonė do tė
ngrihej problemi i shqiptarėve.
Siē e dini, ēdo veprim politik ose ushtarak, qė tė ketė
sukses, kėrkon njė parashtrim teorik pėr t,i bind aleatėt dhe
popullin.
Millosheviēi foli si ortodoks i krishterė nė kishėn greke, e cila
ėshtė me ndikim tė madh nė popull, foli si komunist nė Partinė
Komuniste Greke dhe si socialist popullor nė PASOK. Ai me
nacionalizmin dhe serbomadhizmin e tij arriti tė mallėngjente
nacionalistėt dhe shovinistėt e kėtushėm. Ai mundi tė rrėmbejė
dhe tė ngatėrrojė shumicėn e botės politike greke dhe si
rrjedhojė edhe tė popullit. U gjendėn disa gazetarė grekė tė cilėt
kuptuan, parashikuan dhe denoncuan planet aventureske
gjakatare tė Millosheviēit.
Unė mė duket se isha i vetmi qė kisha theksuar dhe
paralajmėruar se propaganda filoserbe dhe antishqiptare, e cila
asokohe sapo kishte filluar, ishin dy anė tė se njėjtės monedhė.
Atėherė ishte shumė e vėshtirė tė shkruaje e denoncoje
pėr kėto, sepse e gjithė bota politike dhe kisha qenė viktima tė
njė mashtrimi dhe tė njė aventure me rrezik shumė tė madh.
Nuk ishte fjala se kisha frik pėr jetėn time, por se nuk do tė mė
dėgjonte askush. Shikoja se Millosheviēi, Karaxhiēi, Shesheli,
Arkani dhe bandat e tyre kriminale prisnin tė lajnė hesapet me
Bisnjėn dhe me Kroacinė dhe pastaj tė lajnė duart njė herė e
mirė me Kosovėn. Atėherė, pėr herė tė parė, ndonėse gjithnjė
kisha qenė antiamerikan, thashė: “Nuk ka shpresė tjetėr vesh
Amerikės”.
Jeta luan lojėra tė ēuditshme; shumė herė mbytesh nga miqtė
dhe shpėtohesh nga armiqtė.
Nė qoftė se nuk ndėrhynte Amerika dhe Europa do tė
kishin probleme shumė tė mėdha, tė cilat u pėrpoqa t’i tregoja
dhe t’i theksoj nė libėr. U pėrpoqa tė lajmėroj udhėheqjen
politike se po luan haptazi me zjarrin duke vėnė nė pikėpyetje
vetė ekzistencėn dhe tėrėsinė e shtetit grek. Mjerisht ai libėr u
varros krejtėsisht nė Greqi. Nuk pat asnjė jehonė dhe
popullaritet kur u botua nė vitin 1995.
Nė vitin 1999, kur shpėrtheu kriza nė Kosovė ua
dėrgova librin disa politikanėve me horizonte tė hapura dhe e
rivendosa nė librari, ku ndonėse u shit, nuk iu dha pėrsėri asnjė
popullaritet. Njė vello heshtjeje! Ekzistonin njerėz kėtu qė
Arben P. Llalla
74
kujtonin se Greqisė i leverdiste njė “Serbi e Madhe”. Pėr fat tė
mirė grekėt kurrė nuk do tė mėsojnė se ēdo tė thoshte pėr
Greqinė njė “Serbi e Madhe”. Kėtu nuk mungon vetėm njohja e
historisė. Mungon edhe fantazia....
Pėr sa i pėrket “betejės sė kanaleve” e dija se shkoja nė
“gojė tė ujkut”. Mė kishin ngritur kudo kurthe, nuk mė linin tė
flas kur shikonin se po ndikoja nė opinionin publik me
mendimet e mija. Shkoja i ndėrgjegjshėm pėr tė gjitha ato
vėshtirėsi dhe bashkė me mua shkonin edhe miq e
bashkėpunėtorė tė tjerė si Jorgo Miha dhe Jorgo Korizis dhe
njerėz tė tjerė tė ndershėm, me tė cilėt nuk kisha kontakt dhe
bashkėpunim deri atėherė si R.Sumeris, Xhanetakos,
Theothoraqis(jo kompozitori), Dhimu e tė tjerė. Bėmė njė
betejė krejt tė pabarabartė, njė betejė ama qė e kishim detyrė t’a
bėnim. Ekzistonin sigurisht rreziqe tė mėdha, por kur vendos tė
bėsh diēka tė rėndėsishme nė jetėn tėnde patjetėr duhet tė kesh
parasysh gjėnė mė tė keqe dhe tė kesh vėnė “kokėn nė torbė”.
4.- Vepra juaj “Greqia nė kurthin e serbėve tė Millosheviēit” e
botuar edhe nė shqip, e qė evokon ngjarjet e Bosnjės a do tė
pasohet nga njė volum i dytė me temė Kosovėn?
Libri “Greqia nė kurthin e serbėve tė Millosheviēit” e ka
pėrkthyer Mite Guga. Libri ka njė parathėnie tė bukur tė mikut
tim tė dashur, Moikom Zeqo, me tė cilin jam njohur para disa
viteve nė Athinė bashkė me tė madhin, Dritėro Agollin.
Ishte njė joshje e madhe tė shkruaj njė pjesė tė dytė me
ngjarjet e fundit nė Kosovė, Por, si ka thėnė Gėte: “Ndėrsa arti
ėshtė i pafund, jeta ėshtė e shkurtėr”. Nuk kam kohė. Po
pėrpiqem tė botoj veprėn time “Zeusi pellazgjik dhe lajthitja
indioeuropiane”, ku pėrcjell materiale dhe tė dhėna shumė tė
rėndėsishme, pėr periudhėn parahistorike dhe kryesisht pėr
paraardhėsit e kosovarėve, Dardanėt. Nga ana tjetėr shumė
gjėra i kam shkruar nė revistėn ”Arvanon” me tė cilėn merrja
pjesė nė betejė bashkė me kosovarėt. Dhe sė fundi; problemi
kosovar mori njė fund fatlum.
5.- Me ēfarė planesh pėr ēėshtjen shqiptare hyn Aristidh Kola
nė shekullin e ri?
Planet duhet ti bėjnė vetė shqiptarėt. Unė dhe sa tė tjerė
ju duam dhe ju ndjejmė vėllezėr nė tė gjithė botėn. Bėjmė
vetėm planin ndihmė. Por qė tė ndihmojmė, duhet qė t’i vetė
me punėn dhe veprat e tua tė tregosh se ja vlen, se lufton nė njė
rrugė tė mirė pėr njė qėllim tė shenjtė. Barra bie mbi shpatullat
e udhėheqjes politike dhe shpirtėrore-kulturore tė shqiptarėve.
Nuk dua tė hyj nė fushėn e politikės pėr shumė arsye. Dua ama
tė shpresoj tek udhėheqja intelektuale. Vėzhgoj ndėrhyrjet dhe
luftėn e tė madhit Ismail Kadare nė fushėn botėrore. Ėshtė
ambasador i madh i Shqipėrisė nė botėn e jashtme. Pres akoma
njė lėvizje tė madhe dhe mbėshtetjen e fuqishme tė vlerave tė
mėdha intelektuale brenda Shqipėrisė. Atje do tė bėhet lufta mė
e madhe dhe mė e vėshtirė, luftė kjo e domosdoshme pėr tė
ardhmen e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve. Problemin ekonomik
e zgjidh lehtė shqiptari kudo qė gjendet. Problemin e kombit,
historisė dhe kulturės si do t’i zgjidhė nė kushte kaq tė vėshtira,
me influencė e ndikime nga kaq rryma qė invadojnė ēdo ditė nė
vend ose qė pranon emigrantėt nė vendet e huaja.
Trimeritė e Herkulit kanė nevojė pėr trimėritė e herkulėve tė
rinj intelektualė.
Kjo ėshtė rruga e ndritshme e lavdisė pėr njerėzit e artit
dhe tė shkronjave.....
Arben P. Llalla
76
9
Njė kuvendim-bisedė e fundme me intelektualin
arvanitas Aristidh Kola
“Pak njerėz nė Greqi nuk e kanė gjyshen apo gjyshin
arvanitas”(Aristidh Kola)
Intervistoi Arben LLALLA, 19 gusht 2000.
1.- Zoti Kola, donim tė dinim diēka pėr Lidhjen e Arvanitasve
tė Greqisė?
Njė burrė i zgjuar dhe i zoti, me e emrin Jorgo Maruga,
formoi “Lidhjen e Arvanitasve tė Greqi” nė vitin 1981. Nė vitin
1983 ky burrė i fuqishėm vdes duke lėnė shumė materiale me
vlera tė rralla historike pėr arvanitasit.
Nė krye tė Lidhjes u caktova unė. Po atė vit botova nė gjuhėn
greke librin me titull “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”,
gjė qė bėri qė tė mė sulmonin arvanitasit, tė cilėt nuk e dinin as
historinė, as kulturėn e arvanitasve, as prejardhjen e vet nga
Arbėria. Duhet qė ata tė lexonin dhe pastaj tė bėnim diēka, pra
mė parė teoria dhe pastaj praktika.
Me disa miq tė mirė filluam botimin e njė reviste qė e quajtėm
“Besa”. Revistėn “Besa” e nxirrnim njė herė nė tre muaj dhe
arritėm tė nxirrnim 35 numra. Pra, revista pati 9 vjet jetė.
Kishim probleme ekonomike, por ndoshta mė mirė mos tė
flasim pėr kėto, megjithėse e patėm tė vėshtirė, vėrtetė shumė
vėshtirė. Menduam me miqtė qė tė botonim pėr vit nga njė
kalendar me tema arvanitase. Kalendari i parė kishte nė faqet e
veta fotografitė e 12 kryeministrave tė Greqisė, qė ishin
arvanitas. Pastaj nxorėm kalendarin me 12 heronjtė tė mėdhenj
tė Greqisė qė ishin arvanitas (arbėreshė), mė vonė doli
kalendari “200 vjet Marko Boēari”. Nxorėm dhe kalendarit
“Gruaja arvanitase”. Nxorėm edhe kalendarin e viti 2000, me
bukuritė dhe kulturėn mbarėshqiptare.
Mbas aktiviteteve tė para, siē ishin: botimi i revistės “Besa”,
dalja e kalendarit tė parė dhe mbledhjet njė herė nė javė,
vendosėm tė shkonim fshat mė fshat, ku banonin arvanitasit
(arbėreshėt).
Nė fshatin e parė qė shkuam, na pritėn me lot nė sy arvanitasit.
Bėmė njė takim tė bukur, ku merrnin pjesė mbi 2000 veta, por
u zgjuan sigurimsat e shtetit grek (ASFALIA) dhe SFEVA
(organizatė pėr ēlirimin e Vorioepirit). U futėn brenda nė
godinė, duke bėrė rrėmujė, na bllokuan dhe pėrzunė popullin
arvanitas tė fshatit. Tė nesėrmen, tė gjitha gazetat e majta dhe tė
djathta shkruanin pėr ne, duke na sharė dhe thėnė “njerėzit e
Papadhopulit u zgjuan” (Papadhopuli, ish-diktator i Greqisė, qė
sundoi nga viti 1967-1974, ishte nga Peloponezi, ku shumica
dėrrmuese e popullsisė ėshtė arvanitase. Shėn A.Llalla).
Kėshtu, arvanitasit u trembėn dhe u larguan nga ne dhe nga
Lidhja. Na luftuan ashpėr, e kuptoni se ēfarė u bė?!
2.- Pse arvanitasit nuk e flasin gjuhėn e tyre, pra gjuhėn
mėmės, tremben, kanė turp, apo...?
Ne atė punė filluam tė bėnim, qė arvanitasit tė mėsonin
gjuhėn e tyre. Gjuhėn e mėmės, gjyshes, gjuhėn e heronjve tė
Kryengritjes tė 1821-it nė Greqi. Thuaj ē’tė dush, po gjuha
arvanitase ėshtė gjuha e mėmės dhe e tatės sonė. Ėshtė krim ta
luftosh pėr ta zhdukur fare atė gjuhė.
Nga ana tjetėr, grekėt na akuzonin se donim tė zgjonim
popullin arvanitas, pėr tu lidhur me Shqipėrinė dhe shqiptarėt.
A e kupton se ēfarė luhej?!
Arben P. Llalla
78
3.- Revista “Besa” ėshtė mbyllur. Tani si qėndron puna?
Revista “Besa” u mbyll, se ne nuk kishim tė holla, por
nė vitin 1991 erdhėn mėrgimtarėt e parė nga Shqipėria, dhe
menduam qė zyrėn tonė, ku mblidheshim dhe bėnim revistėn
“BESA”, ta kthejmė nė qendėr pėr mbledhjen e rrobave pėr
mėrgimtarėt shqiptar. Kėtė gjė e bėmė, qė populli grek tė
kuptojė se me arvanitasit dhe me shqiptarėt ata janė vėllezėr,
duan apo s’duan grekėt, apo shqiptarėt. Kėtė gjė e ka thėnė dhe
njė njeri i madh grek dhe shprehimisht kėshtu: “Grekėt dhe
shqiptarėt janė vėllezėr, gjėrat e tjera janė pėrralla”.
4.- Kur erdhėn arvanitasit e parė nė Greqi?
Arvanitasit erdhėn nė shekullin 14, kur u shpėrbė
principata e Gjin Bue Shpatės, por ka pasur shumė valė tė
arvanitasve nga Arbėria, disa dyndje tė mėdha nė Greqi. Me
vdekjen e Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut, erdhėn nė Greqi
shumė, shumė arvanitas.
5.- Pse mbas viti 1991 dhe nė fillim tė vitit 1992, shohim njė
urrejtje tė grekėve ndaj shqiptarėve dhe ftohje tė
marrėdhėnieve greko-shqiptare?
Kur filloi lufta nė Jugosllavi dhe nė Bosnjė nė veēanti,
filloi njė propagandė e keqe kundra emigrantėve shqiptarė qė
punonin dhe jetonin nė Greqi, ishte marrėveshja ndėrmjet
Millosheviēit dhe politikanėve grekė. Pra Serbia, Maqedonia
dhe Greqia kishin probleme me shqiptarėt dhe filluan njė
propagandė tė pėrbashkėt kundėr shqiptarėve nė Ballkan.
Millosheviēi, ai maskarai, i mashtroi politikanėt grekė, duke u
premtuar se do ta ndanin me Greqinė Rep. e FYROM-it
(Maqedoninė) dhe nuk do tė kishte mė Republikė e
Maqedonisė. Nė atė kohė kur grekėt mėsuan se Shkupi do tė
quhej “Rep e Maqedonisė”, nė Greqi kishte filluar njė
kundėrshtim i madh, ishin lėvizur dhe gurėt pėr tė mos e lėnė
Shkupin tė quhej “Rep. e Maqedonisė”.
Kėshtu, nė skenė doli Millosheviēi, duke u premtuar grekėve
se FYROM-i do tė ndahet ndėrmjet Jugosllavisė dhe Greqisė.
Por Millosheviēi u kėrkoi grekėve qė, mbasi tė fitonte luftėn me
Bosnjėn dhe me Kroacinė, tė pastronte Kosovėn nga shqiptarėt.
Atėherė grekėt duhej tė krijonin ndonjė problem fals, tė rremė,
nė Jug tė Shqipėrisė me minoritetin grek qė jeton aty, me
qėllim qė vėmendja e politikės dhe ushtrisė tė Shqipėrisė tė
pėrqendrohej nė jugun shqiptar. Serbia nė atė moment do tė
zhdukte nga Kosova, me luftė, tė gjithė shqiptarėt e atjeshėm,
sepse politika shqiptare do tė pėrqendrohej nė Jug, ku grekėt do
tė provokonin rrėmujė dhe, kėshtu, shqiptarėt e Kosovės do tė
braktiseshin nga shteti amė Shqipėri.
(Ky ishte plani i Millosheviēit qė mashtroi grekėt nė politikėn e
tyre tė vitit 1992-1995. Provokimet greke nė Jugun shqiptar
nuk munguan nga ana e grekėve, p.sh. mė 1993 pėrzihet njė
prift grek nga Gjirokastra, z.Kristo Stamos, si person i
padėshirueshėm. Mė 1994 pesė grekė arrestohen dhe akuzohen
pėr veprimtari nė dėm tė shtetit shqiptar. Mė 10 prill 1994, njė
komando terroriste e organizatės MAVI sulmon njė repart
ushtarak shqiptar nė fshatin Peshkėpi tė Gjirokastrės, duke
vrarė kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arben Gjini. Piloto
grek Kosta Vrakas hedh fletushka nga avioni I tij nė Jugun e
Shqipėrisė me shkrime kundėr kryetarit tė shtetit shqiptar
prof.dr.Sali Berisha, mė 21 gusht 1994 (shėn. A.Llalla)
Unė kėto i kam shkruar nė librin tim me titull “Greqia nė
kurthin e serbėve tė Millosheviēit”, botuar mė 1995 nė gjuhėn
greke dhe mė 1998, nė gjuhėn shqipe.
Arben P. Llalla
80
Kundėr shqiptarėve u vunė komunistėt e deri tek tė djathtėt nė
Greqi; partitė, gazetat, televizionet ishin me serbėt dhe
shpreheshin kundra shqiptarėve.
Unė nė atė kohė shkruaja i vetėm dhe u thoja grekėve: “Ku
shkoni, mor tė paditur, tė luftoni kundra vėllezėrve?! Ne jemi
vėllezėr me shqiptarėt dhe jo me serbėt”.
Pastaj u sėmura rėndė nga mėrzia e madhe, se po luftoja i
vetėm. Pėr njė ēast e pashė se isha i vetėm pėr tė mbrojtur
ēėshtjen e shqiptarėve tė Kosovėn dhe dhashė dorėheqjen si
Kryetar i Lidhjes sė Arvanitasve tė Greqisė. Nė krye tė Lidhjes
nė fillim u vu Jorgo Gurizis. Mė vonė bėmė votimet dhe u
zgjodh Jorgo Mihas nė krye tė Lidhjes. Nė kėtė kohė unė, pėr tė
ndihmuar propagandėn shqiptare dhe nė veēanti shqiptarėt e
Kosovės, me shpenzimet e mia personale botova revistėn
“ARVANON”, njė revistė e bukur, qė u pėlqye shumė nė
Greqi. Pėrsėri u sėmura rėndė dhe mė duheshin tė holla pėr
spital dhe mjekėt. Kėshtu, u mbyll edhe revista “ARVANON”.
Nuk kisha mė forca, nuk isha mė i ri si atėherė, kur ēdo javė
mbanim seminare pėr gjuhėn arbėrore fshat mė fshat, ku
banojnė arvanitasit (arbėreshėt).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jan 24, 2008 1:59 pm

6.- Sa arvanitas ka nė Greqi?
Asnjė nuk e di, janė nė miliona, sepse tė pakėt janė ata
njerėz nė Greqi qė nuk e kanė gjyshen apo gjyshin arvanitas.
Ka fshatrat tė tėra me arvaniats, si p.sh. Thiva, Poleponezi,
Korinthia, Arkadia, Spata, Atikia, Eubea, ishujt Idra, Speca,
Andro etj. Atje ku arvanitasit janė tė pėrqendruar nė numėr tė
madh, gjuha arvanitase vazhdon tė flitet edhe deri mė sot. Atje
ku arvanitasit janė nė pakicė, gjuha arvanitase ka humbur. Por
gjuha arvanitase nuk ėshtė gjuhė e punės sė pėrditshme. Ajo
ėshtė gjuhė e zemrės, e mėmės dhe e tatės, ėshtė gjuha e
shtėpisė, e vatrės. Nė qoftė se rritesh pranė gjyshit dhe gjyshes,
ashtu siē u rrita unė, e mėson gjuhėn arvanitase, sepse tata dhe
mėma janė nė punė tė shumtin e kohės.
7.- Shteti italian mė 15 dhjetor 1999 miratoi ligjin nr.482 me
titull-‘’Norma nė lėndėn mbi mbrojtjen e pakicave gjuhėsore,
historike, qė na intereson pėr arbėreshėt e Italisė, sipas tė cilit
lejohet mėsimi i gjuhės amtare nėpėr shkolla dhe shkrimi i
shkresave nė dy gjuhė atje ku arbėreshėt janė shumicė.
Po nė Greqi pse nuk ėshtė miratuar njė ligj i tillė, kur dihet qė
Greqia ėshtė anėtare e BE-sė?
Arbėreshėt e Italisė e kishin harruar gjuhėn e tyre; pak
njerėz, shumė pak e dinin gjuhėn e mėmės Arbėri.
Kurse ne, arvanitasit e Greqisė, nuk e kemi harruar gjuhėn tonė,
gjuhėn e arbėrit. Gjyshėrit dhe baballarėt tanė kur i ndalonte
djalli qė tė flitnin dhe t’u mėsonin fėmijėve tė tyre gjuhėn
arvanitase, ata ua mėsonin edhe mė mirė, kacafyteshin dhe
bėnin sherr, pėr mbrojtjen e gjuhės dhe identitetit arbėresh.
Mė parė nė fshatin tim, kur isha i vogėl, po tė mos dije
arvanitika (shqip), miqtė dhe shokėt tė tallnin, tė vinin nė lojė,
tė injoronin. Ndėrsa sot........!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Sun Jan 27, 2008 2:46 pm

KREU IV
SHTYPIN SHQIPTAR SHKRUAN
PĖR HUMBJEN E ARISTIDH KOLĖS

Prezantohet libri “Antonio Belushi dhe magjia e
traditės popullore” i autorit Aristidh Kola

10

Nga Arben LLALLA
Para pak kohėsh nė ambientet e sallės tė
korrespondentėve tė shtypit tė huaj nė Athinė u bė prezantimi i
librit i shkrimtarit dhe studiuesit tė njohur me origjinė shqiptare
nė Greqi z.Aristidh Kola.
Libri titullohet “Antonio Belushi dhe magjia e traditės
popullore” dhe i kushtohet Antonio Belushit kėtij shkencėtari
nė studimet e racės arbėreshe (arvanitas-shqiptar).
Nė prezantimin e librit ishin tė pranishėm shumė
shqiptar, grekė dhe italianė me origjinė shqiptare, gjithashtu
ishte i pranishėm edhe ambasadori shqiptar nė Athinė zoti
Kastriot Robo.
Hapja e prezantimit tė librit filloi me njė pėrshėndetje tė
ngrohtė tė shkrimtarit Aristidh Kola, i cili nuk ndodhej nė sallė
pėr shkak tė njė sėmundje tė papritur i cili u shtrua urgjentisht
Arben P. Llalla
84
nė njė spital tė Athinės njė ditė mė parė, mesazhin e lexoi e
shoqja e shkrimtarit. Mė pas fjalėn e mori zoti Jorgo Miha,
kryetar i “Qendrės sė studimeve Arvanitase” (arbėreshe) i cili
pasi i uroi shėrim tė shpejtė shkrimtarit e cilėsoi urat Belushin
“Apostoli Pavėl” i arbėreshėve. Nė fund tė fjalės zoti Miha tha:
”Do ti shpiem deri nė fund pėrpjekjet tona, pėr mos t’u
nėnshtruar kulturat dhe traditat tona arbėreshe”.
Fjalėn e mori muzikologu i njohur, Marko Dragumi, i
cili i bėri njė koment me pasion librit duke theksuar se:
“Megjithė ndryshimet ndėrmjet arvanitasve, arbėreshėve dhe
shqiptarėve nė mėnyrėn e tė menduarit, tė tė shprehurit dhe tė
ndjenjave, ne jemi vėllezėr tė njė kombi. Aq mė tepėr qė pas
kaq shekujsh i kemi ruajtur tė gjalla gjuhėn dhe traditat e vjetra
shqiptare”.
Aktorja e njohur e kinemasė dhe teatrit grek me origjinė
arbėreshe, Keti Papaniko recitoi me pasion dhe me lot nė sy
poezitė e bukura popullore tė mbledhura nga urat Antonio
Belushi si” “Kali i luftėtarit”, “Balada e arbėreshėve”, “Nėna e
tė burgosurit”. Mes duartrokitjeve e mori fjalėn i ftuari i nderit
urat Belushi, duke falėnderuar tė pranishmit nė shqip e greqisht,
ai theksoi se libri i Aristidh Kolės ėshtė libėr me gjak dhe
lodhje tė shumtė. Ai u shpreh krenar qė gjuha, feja dhe traditat
e bukura shqiptare janė ruajtur pas kaq shumė shekujsh nė
zemrat e arbėreshėve dhe kjo tregon pėr vitalitet tė racės sonė
shqiptare. Duket se ne arbėreshėt ecim pėrpara nė rrugėn tonė
historike me krahėt e kulturės dhe tė fesė, duke mbajtur tė
gjalla dhe aktive lidhjet tona shpirtėrore me Shqipėrinė dhe
Greqinė. Shpėtimi dhe ringjallja e gjuhės dhe kulturės
arbėreshe nuk na vjen nga ligji, po mė shumė nga veprimtaria
dhe urtėsia jonė-tha nė fund tė pėrshėndetjes urat Belushi.
Nė fund pėr tė pranishmit u dha njė koktej.
Vdiq studiuesi i njohur arvanitas Aristidh Kola
Nga Robert GORO
Shumė emigrantė shqiptarė qė jetojnė e punojnė nė
Greqi u ėshtė prerė nė mes gėzimi pėr fitoren e Shqipėrisė
kundėr ekipit helen. Vetėm pak minuta pas pėrfundimit tė kėsaj
ndeshje, ata kanė mėsuar lajmin e hidhur tė vdekjes sė
studiuesit tė njohur arvanitas Aristidh Kola, i cili ndėrroi jetė
pas njė sėmundje tė rėndė qė iu shfaq papritur muajin e fundit.
Aristidh Kola ishte ndoshta miku mė i mirė i emigrantėve
shqiptarė nė Greqi e sidomos i intelektualėve, shkrimtarėve e
artistėve emigrantė tė cilėt i pėrkrahu pa rezerva.
Shumėkush e mban mend se me sa zjarr e mbrojti ai ēėshtjen e
Kosovės, kur iu desh tė pėrballojė nė ekranet e televizioneve
greke vitin e kaluar, dhjetėra e kundėrshtarėve tė sulmeve tė
NATO-s dhe mbėshtetės tė Sllobodan Millosheviēit. Debatet e
tij televizive kanė mbetur tė pashlyera, pėr guximin qytetar dhe
forcėn e argumentit; reagimet ndaj qėndrimit tė tij nė kėto
debate morėn madje edhe rrugėn e drejtėsisė pas padive qė
bėnė njerėz me pikėpamje diametralisht tė kundėrta me
Aristidh Kolėn. Aristidh Kola ishte njė studiues i pasionuar e i
aftė i trashėgimisė arvanitase nė Greqi dhe partizan i flaktė i
forcimit tė marrėdhėnieve greko-shqiptare. Ai botoi njė sėrė
librash, ku mė i njohuri ishte ai me titull “Arvanitasit dhe
origjina e grekėve” qė shėnoi njė numėr mjaft tė madh shitjesh
e u botua tetė herė. Botoi gjithashtu njė studim mbi lidhjet e
greqishtes sė vjetėr me shqipen, titulluar “Gjuha e perėndive”,
si dhe librin publicistik ”Greqia nė kurthin e serbėve tė
Arben P. Llalla
86
Milosheviēit”(1995), i cili kritikonte ashpėr qėndrimin proserb
tė Greqisė dhe paralajmėronte pėr njė sėrė zhvillimesh tė
pakėndshme, tė cilat ndodhėn nė vitet e mėpastajme. Po ashtu
Aristidh Kola ribotoi shoqėruar me njė koment tė hollėsishėm
tekstin e Thirrjes sė arvanitasve tė Greqisė drejtuar shqiptarėve
tė Shqipėrisė. Kohėt e fundit po merrej me hartimin e njė fjalori
tė gjuhės arvanitasve, e cila studiohej nė lidhje me greqishten e
vjetėr, shqipen dhe pellazgjishten. Pėr shumė vjet Aristidh Kola
ishte kryetar i Lidhjes sė arvanitasve tė Greqisė dhe botues i
revistės “Besa”, ndėrsa para katėr vjetėsh filloi tė botonte vetė
revistėn “Arvanon” me materiale kushtuar hulumtimit tė
historisė e kulturės sė arvanitasve tė Greqisė. Ai mbante lidhje
tė ngushta me gjithė qarqet kulturore tė diasporės e tė
arbėreshėve tė Italisė, ndėrsa mė 1986 kishte organizuar njė
koncert tė madh tė kėngės arvanitasve, tė cilin ėndėrronte ta
pėrsėriste, duke shtuar edhe kėngėt e arbėreshėve, tė cilat i
kishte zbuluar e pėrpunuar kėngėtari i njohur, gjithashtu
arvanitas Thanasis Moraitis. Aristidh Kola kishte vizituar disa
herė Shqipėrinė dhe mė 1994 ishte nderuar me urdhėrin “Naim
Frashėri”. Nga gjithė qarqet nė Greqi qė janė partizanė tė
forcimit tė marrėdhėnieve greko-shqiptare, vdekja e Aristidh
Kolės po pėrjetohet si njė humbje mjaft e rėndė. I ndjeri la pas
gruan dhe dy fėmijė djalė e vajzė, tė moshės 14 dhe 23 vjeē.


87
12
Pėrshėndetja e fundit me Aristidh Kolėn
(Mbajtur nė ceremoninė mortone nga Kastriot KAĒUPAJ)
Nė emėr tė gjithė shqiptarėve dhe tė Shoqatės
“VĖLLAZĖRIMI” kėtu nė Greqi, qė tė deshėn dhe ti i
respektoje shumė, po tė sjellim ngushėllimet e fundit ty,
Aristidh, personalitet i madh ARVANITAS, avokat dhe
studiues i mirėnjohur ne Greqi, ku ti u linde e u rrite, por dhe
nga gjithė diaspora shqiptare. Ngushėllime gruas suaj, vajzės
dhe djalit tuaj tė dashur. Ngushėllime gjithė njerėzve tuaj tė
shtrenjtė nė fshatin Kackaveli tė Thivės, shokėve dhe miqve tė
tu, qė pėrherė tė kanė qėndruar pranė.
Nė belbėzimin tonė tė kėtyre fjalėve janė qindra e
mijėra zemra shqiptare kėtu nė Athinė e nė tė katėr anėt e botės,
ku punojnė e militojnė shqiptarė, qė sot nė kėtė ditė vajtojnė
ikjen e parakohshme tė shokut dhe mikut mė tė mirė tė
shqiptarėve. Ose, mė saktė, do tė shpreh dėshirėn e mendimin
e mijėra tė dashurve tė tu. Lamtumirė, ti, o Aristidh, ti, o
SHQIPTAR I MADH!
Ju tė shkoni i qetė nė rrugėn qė jeni nisur, se ne s’do tė
harrojmė kurrė, zėri yt nėpėrmjet kordonit telefonik, ashtu siē
qe i ėmbėl, do tė jehojė nė veshėt tanė, ashtu siē ishe i qeshur,
do tė ngelesh nė kujtesėn tonė. Jeta jote e re e plot privacione
bėri shumė miq, se qe njė jetė e ndershme e me plot dashuri, se
qe njė jetė luftė pėr drejtėsi, se qe njė jetė studimi e pėrfitimi jo
material, por shpirtėror, njė jetė pėrfitimi tė mijėra e mijėra
zemrave patriotėsh qė janė mbledhur sot kėtu pėr tė dhėnė
lamtumirėn e fundit. Mendimi juaj i hedhur nė letėr se:
Arben P. Llalla
88
shqiptarėt i kanė gjetur tė gjitha rrugėt nė histori pėrveēse
bashkimit tė tyre. Po tė themi sot ty, qė amanetin tėnd ne,
shqiptarėt emigrantė nė Greqi sot para varrit tuaj jemi njė e tė
bashkuar. Flini i qetė nė gjumin shekullor, se vepra juaj e
menēur rrezaton dritė.
Lamtumirė, i dashur shok!
Lamtumirė, i dashur mik!
Lamtumirė, i dashur bashkėpunėtor!
Lamtumirė, studiues i madh!
Lamtumirė, bashkėkombėsi ynė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Sun Jan 27, 2008 2:51 pm


Arvanitasi i madh Aristidh Kola
“Si e njoha studiuesin arvanitas, ē’mendonte ai pėr
marrėdhėniet shqiptaro-greke dhe veprat e tij”
Nga prof. Nasho JORGAQI
Nė kėtė mes vjeshte, dha frymėn e fundit nė njė nga
spitalet e Athinės Aristidh Kola, ati shpirtėror i arvanitasve tė
Greqisė, kryetar i bashkėsisė sė tyre, i njohur dhe i nderuar si
historian dhe studiues nė zė i botės arbėrore.
Njohja me Aristidhin
Pėr herė tė parė mė kanė folur pėr Aristidhin
bashkėfshatarėt e Fan Nolit nė Trakė. “Nuk e njihkeni?!”- mė
thanė ata tė habitur nė gjuhėn e nėnės. “Nė ka njeri qė bashkon
arvanitėt, nga Traka nė ishujt e Egjeut, ėshtė Kolja!”-mė
pėrmendėn librat e tij dhe revistėn “Besa” qė nxirrte ai. Disa
muaj mė vonė, m,u dha rasti ta takoj vetė Aristidhin, qė me
mend e kisha pėrfytyruar ndryshe nga sa mė doli. U njohėm nė
njė kongres ndėrkombėtar tė minoriteteve gjuhėsore nė
Palermo. Para meje, qėndronte njė burrė afėr tė dyzetave, me
trup mesatar, me ca sy tė qeshur si prej fėmije dhe tepėr i ēiltėr.
Gjithė qenia e tij mė dukej se rrezatonte vetėm mirėsi dhe
dashuri. Fliste disi i ndrojtur nė gjuhėn arvanitase. Mbaj mend
nga ky takim tė mė kenė mbetur fjalėt: “Nė fshatrat tona, pleqtė
gjuhėn shqipe e quajnė gjuhėn e zogjve. Po fole me kėtė gjuhė,
je vėllai i tyre”. Mė pas me Aristidhin i bėmė miq: u takuam
disa herė nė Athinė e nė Tiranė, shkėmbyem letra dhe libra,
flisnim nė telefon, mė dėrgonte rregullisht revistėn “Besa”.
Duke kujtuar tė gjitha, tronditem qė tani ai nuk ėshtė mė. Iku
shpejt, nė moshėn 56-vjeēare, nė kulmin e pjekurisė, nė valėn e
punėve, mes sa e sa planeve e projekteve qė kishte nėpėr duar
pėr tė mirėn e bashkėsisė arvanitase.
Kush ishte Aristidh Kola
Aristidh Kola vinte nga fshati Kaskaveli i Thivės, prej
kėsaj krahine tė njohur si vatėr arvanitase nė tokėn helene.
Mėsoi nė vendlindje dhe kreu studimet e larta pėr drejtėsi nė
Athinė, por u mėsua dhe u brumos shpirtėrisht me kulturėn dhe
vlerat historike arbėrore, me krenarinė dhe karakterin e tė
parėve tė fisit. Puna si avokat nė jetėn e tij do tė ishte gati e
pėrkohshme, sepse shpejt iu pėrkushtua hulumtimit, studimit
dhe popullarizimit tė traditave amtare. Boton revistat “Besa”
dhe “Arvanon”, themelon shtėpinė botuese “Thamiris”,
zgjidhet nė krye tė Lidhjes tė Arvanitasve tė Greqisė “Marko
Boēari” dhe tė Shoqatės “Studimet pellazgjike”, po para sė
gjithash punon si historian dhe publicist, duke bėrė emėr nė
fushėn e albanologjisė. Brenga disa viteve boton njė varg
librash, si: ”Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”(1983), qė i
dha menjėherė famėn e njė studiuesi serioz, “Gjuha e
perėndive”, “Proklamata e lidhjes arvanitase tė viti 1899”,
“Fillimet e studimeve arvanitase”, “Greqia nė kurthin e serbėve
tė Milosheviēit”, “Antonio Belushi dhe magjia e traditave
popullore” etj. Por A.Kola nuk ishte vetėm njeri kabineti, por
edhe njė veprimtar i shquar, madje do tė thosha lider i lėvizjes
pėr ringjalljen e bashkėsisė arvanitase. Dhe kėtė ai do ta bėnte
pėrmes njė veprimtarie tė gjallė e tė gjithanshme nė terren,
duke shkelur e krijuar lidhje me tė gjitha vatrat arbėrore, si: nė
Atikė e Peloponez, Trakė e Beoti, Eube dhe ishujt e Egjeut. Ai
ishte kthyer nė njė figurė simbol, qė bashkonte vėllezėrit e njė
gjaku, tė integruar nė hapėsirat e shoqėrisė helene. Roli kryesor
nė kėtė ndėrmarrje tė Kolės do ta luanin revistat e tij, tė cilat u
bėnė sa tribuna tė mendimit arbėror, aq edhe pasqyrė e
thesareve shpirtėrore dhe e vlerave historike etnike. Ato janė
njė enciklopedi e vėrtetė e botės arvanitase, e historisė dhe e
gjuhės, e folklorit dhe etnografisė, e jetės zakonore dhe
psikologjisė sė tyre. Njė pasuri e pallogaritshme dhe krejt
origjinale, e vjelė nga dhjetė shekuj histori dhe pėrjetime tė
thella arbėrore. E paraqitur nė disa rubrika, lexuesi dhe
studiuesi gjen nė to gjithė rrjedhat e jetės arvanitase, nga kėngėt
e djepit e deri tek portretet e burrave tė shquar tė historisė dhe
tė kulturės. Nė kėtė rast, Kola nuk ėshtė vetėm organizator dhe
frymėzues i dhjetėra bashkėpunėtorėve, por dhe autor i sa e sa
artikujve dhe studimeve me vlerė. Shumė interesante dhe
domethėnėse paraqite rubrika e letrave nga lexuesi, me tė cilėt
kryeredaktori bashkėbisedon me mbarė vatrat arvanitase.
A.Kola ėshtė iniciatori dhe bashkėpunėtor pėr
mbledhjen e kėngėve arvanitase dhe regjistrimin e tyre nė njė
disk, sė toku me muzikantin dhe kėngėtarin e njohur
Th.Moraiti, qė meritoi lavdėrime publike nga kompozitori i
madh grek, M.Teodoraqis.
Vdekja e shkėputi pėrdhunshėm Aristidhin, nė kohėn
kur po pėrgatiste pėr shtyp veprėn gjuhėsore “Zeusi pellazgjik
dhe gabimi indioeuropian”, ndėrsa kishte gati “Ditarin e
Kosovės, dhe punonte prej vitesh pėr “Fjalorin krahasues tė
gjuhės arvanitase” etj. Ėndrra dhe objektivi i tij madhor ishte tė
krijonte nė Athinė Institutin e Studimeve Arvanitase, njė
projekt qė mbeti pėrgjysmė, por qė tani, me vdekjen e tij, ėshtė
kthyer nė njė testament pėr bashkėpunėtorėt dhe pasuesit.
92
Mesazhet e A.Kolės
Duke i qėndruar besnik rrėnjėt tė veta, A.Kola, ky
arvanitas i madh, po dhe qytetari denjė i atdheut helen, gjithė
jetėn iu pėrmbajt njė konstanteje tė palėvizshme: afrisė dhe
vėllazėrisė shqiptaro-greke. Kjo del nga tėrė veprat e tij, por nė
mėnyrė tė veēantė duket te librat “Arvanitasit dhe prejardhja e
grekėve” dhe “Greqia nė kurthin e serbėve tė Milosheviēit”, nė
tė cilin, nga pozitat e historianit dhe tė analistit, pėrpiqet tė
zbulojė dhe tė argumentojė lidhjet e thella mes fqinjėve tė
pėrjetshėm. Nga kjo pikėpamje, nuk ėshtė e rastit pritja e
jashtėzakonshme qė iu bė librit tė marrin parasysh se brenda
disa viteve u ribotua nėntė herė. Autori mbron tezėn e
prejardhjes sė pėrbashkėt pellazgjike tė shqiptarėve dhe
grekėve dhe ndjek fatin e tyre nėpėr analet e historisė pėrmes
faktesh, argumentesh, tezash dhe hipotezash. Sipas tij, historia
e shqiptarėve tė Greqisė nuk nis me zbritjes e tyre nė shekullin
15 e kėtej, por shumė mė pėrpara. Dhe kjo, sado e vėshtirė qė
paraqitet, nė vėshtrimin e Kolės, parė nga pikėpamja historike,
linguistike, folklorike, tėrheq vėmendjen dhe i shėrben sė
vėrtetės shkencore.
Kujtimet e mia tė fundit me Aristidhin
Vitin e kaluar, nė kohėn e ngjarjeve tė Kosovės, duke u
gjendur nė Greqi, e pashė disa herė Aristidhi nė debatet
televizive qė zhvilloheshin nė “TV Skaj” dhe “Kanali 5”. I
vetėm pėrballė tė gjithėve, ai mbronte ēėshtjen kosovare me
kurajė tė pashoqe dhe me argumente tronditėse, duke
polemizuar me kundėrshtarėt fanatikė dhe filistinė. Aq i egėr i
tyre, sa pati dhe nga ata qė e akuzuan Kolėn si agjent tė shtetit
shqiptar, por ai i ftoi ata tė dilnin nė gjyq dhe tė ballafaqoheshin
pėrpara drejtėsisė. Isha i prekur nga kėto skena dhe, kur u
takuam pas disa ditėve, nuk dija si ta pėrgėzoja dhe tė
ēmallesha. Qėndruam dhe biseduam disa herė nė studion e tij,
rrethuar nga librat e bibliotekės albanologjike dhe portretet e
arvanitasve tė shquar.
Studioja e tij nė mes tė Athinės ishte dera gjithnjė e
hapur e emigrantėve shqiptarė, sidomos e intelektualėve. Aty
do tė takoje disa prej tyre nė ato ditė, kur pėrgatiteshin pėr
miting nė sheshin “Omonia”, pėr mbrojtjen e ēėshtjes sė
Kosovės. Aristidhi u vinte nė ndihmė, deri edhe pėr pankartat,
duke pėrballuar shpenzimet e rastit dhe merret me mend gėzimi
i madh qė i ngjalli suksesi i mitingut. “Triunfoi e vėrteta”,- mė
tha dhe nė kėtė rast e vėrteta ėshtė me shqiptarėt.
Natėn e fundit mė ftoi pėr darkė. Mė ēoi nė njė lokal i
VIP-ėve tė politikės dhe kėtu siē mė tha, e bėri jo pa qėllim.
Sapo hymė nė restorant, ndjeva vėshtrimin e disa tavolinave
kthyer nga ne dhe pėshpėritje. “Kastile tė solla kėtu, mė tha, -
kėta janė ata qė, nė vend tė shohin gjakun e Kosovės dhe lotėt e
fėmijėve, numėrojnė bombat e NATO-s dhe flasin pėr
humanizėm”. Njė qetėsi gati mistike e mbuloi gjithė qenien e
Aristidhit nė kėto ēaste. Me kokėn lart, i menduar, duke thithur
llullėn, qėndroi njė hop dhe pastaj vazhdoi bisedėn. Pėr
Kosovėn, pėr fatin historik tė shqiptarėve, pėr cilėsitė e tyre, qė
i kanė bėrė tė mbijetojnė nė mijėvjeēarė, pėr lidhjet deri dhe nė
perėnditė e lashtėsisė dhe pėr gjendjen e karakterin e tyre plot
kontraste nga mė tė ēuditshme.
Duke u ndarė atė natė vonė me Aristidhin, ai mė dhuroi
numrin e ri tė revistės “Arvanon”. “Ėshtė numri i fundit, - mė
tha me gjysmė zėri. Tani pėr tani nuk e pėrballoj dot
financiarisht.” Nga drita e rrugės, tek u pėrqafuam, vura re sytė
e tij tė rrėmbushur dhe ndjeva shtrėngimin e fortė tė duarve.
Gjithė sa ndodhi nė kėtė takim tė fundit s,ishte e rastėsishme.
Pak mė vonė mora vesh se ai vuante nga njė sėmundje e
pashėrueshme.
Arben P. Llalla
94
14
“Engjėlli mbrojtės“ i shqiptarėve
Vdiq arvanitasi i madh i ditėve tona, Aristidh Kola
Nga Seferina S. SERIANI
Data 11 tetor. Nė katin e dhjetė, dhoma 613 e spitalit
shtetėror “Evangjelizmos” tė Athinės, ku prej njė muaj luftonte
me vdekjen njeriu ynė mė i dashur Aristidh Kola. Ora 21,00. Ai
pėrfundimisht kuptoi se jeta e tij po fikej. U hodhi njė vėshtrim
tė fundit atyre qė e rrethonin. Fėmijėt e tij, Pano 14 vjeē e
Ksenia 23 vjeēe, dėgjuan t’ju pėshpėrisė me zė tė dobėt fjalėt e
tij tė fundit atėrore. Vdiq nga leuēemia nė gjak, e cila iu shfaq
papritur nė maj tė kėtij viti.
Aristidh Kola u lind nė vitin 1944 nė fshatin Kaskaveli
tė Tebės, vend ky i populluar me shumė arvanitas, bir i njė
familje tė tillė qe i ndjeri.
Kreu studimet nė Fakultetin Juridik tė Athinės nė vitin 1969
dhe ushtroi pėr njė kohė tė gjatė profesionin e avokatit. Nė vitin
1985 braktisi avokaturėn pėr t’iu kushtuar hulumtimit tė
arvanitasve e pellazgėve. Po atė vit zgjidhet kryetar i Lidhjes sė
arvanitasve tė Greqisė. Nis botimin e revistės “Besa” dhe
themelon “Qendrėn e Studimeve Pellazgjike”. Nė vitin 1995 nė
shtėpinė e tij botuese “Thamiris”, qė nė shqipe do tė thotė: E
tha mirė, krijon “Qendrėn e Kėrkimeve Arvanitase” dhe nis
botimin e revistės “Arvanon”. Ka botuar shumė libra me vlerė
si “Gjuha e Perėndive”, “Arvanitasit dhe origjina e grekėve”,
“Fjalori komparativ i gjuhės arvanite”, “Greqia nė kurthin e
serbėve tė Milosheviēit” dhe sė fundit, i sėmurė nė spital
pėrfundoi dorėshkrimin e librit tė tij me titull “Prometteu dhe
Zeusi” libėr pėr botimin e tė cilit do tė kujdeset gruaja e tij,
z.Nansi Kola. Ky libėr pritet tė zgjojė interesim nga se nė tė
autori ka studiuar dhe ka gjetur lidhjet e lashta qė i bashkonin
dy trashėgimtarėt e hershėm tė pellazgėve Albanėt dhe Helenėt.
Kola ishte mbrojtės i madh i tė vėrtetės historike duke u bėrė
simbol i saj. Me njohuritė e tij tė thella dhe intuitėn e hollė ai
parashikoi rrjedhėn e shumė ngjarjeve qė u vėrtetuan nga koha.
Kėshtu nė librin e tij “Greqia nė kurthin e serbėve tė
Molosheviēit” Aristidh Kola qėndroi madhėshtor e bindės para
njėanshmėrisė proserbe tė mediave greke. Nė paraqitjen e tij
pėr ēdo mbrėmje nė telerevista e shumė kanaleve televizive
private greke, gjatė sulmeve tė NATO-s mbi serbėt, ai mbrojti
historinė duke akuzuar politikėn antishqiptare tė Milosheviēit.
Me kėtė veprim ai vinte publikun e painformuar grek pėrballė
dramės e dhimbshme kosovare. Po nė kėto ballafaqime ai mori
edhe provokime e fyerje e deri akuza si “Agjent i NATO-s dhe
i Shqipėrisė”, akuza kėto qė ai i gėlltiti pėr hir tė sė vėrtetės. Nė
tė njėjtėn kohė ai fitoi besimin e ēdo shqiptari kudo qė ndodhej
nė Greqi. Ata adhuruan nė figurėn fisnike tė Aristidh Kolės
zėdhėnėsin e sė vėrtetės, arvanitasin dhe historianin e madh.
Shqiptarėt, tė cilėve ai u fliste shqip, e donin dhe e
adhuronin si pak tė tjerė se vėrtetoi me fakte se sa i donte ata.
Pėr kėtė, me pajtim unanim tė emigracionit shqiptar nė Greqi i
ėshtė bėrė kėrkesė presidentit tė Shqipėrisė pėr dekorim tė tij,
gjė qė nuk u bė me gjalljen e tij. Por u ndje i nderuar kur nė
vitin e kaluar iu komunikua se njė rrugė nė Gjirokastėr mori
emrin e tij “Rruga Aristidh Kola”. Aristidh Kola nė ēdo kohė
gėzoi respekt nė shtetin e tė parėve. Si nė vitin 1984, kur kreu i
atėhershėm i shtetit shqiptar Enver Hoxha e pėrgėzon pėr librin
e tij “Arvanitasit”, si nė vitin 1995, kur Sali Berisha, president i
Shqipėrisė e priti atė nė selinė presidenciale tė Republikės duke
Arben P. Llalla
96
i ndarė ēmimin “Ismail Qemali”. Ndėrsa nė vitin 1998,
presidenti aktual i Shqipėrisė z.Rexhep Meidani gjatė vizitės sė
tij nė Greqi kėrkoi takim tė veēantė me Aristidh Kolėn. Ai
kishte miqėsi po ashtu edhe me shumė personalitete tė
politikės, tė shkencės e tė arteve nga Shqipėria e Kosova.
Ai kishte miq nė tė gjitha shtresat e emigracionit shqiptar nė
Greqi. Kėtė e dėshmoi edhe ceremonia e varrimit tė tij, ku tė
pranishmit, erdhėn me pikėllim nė zemėr e lot nė sy. Rreth
1000 njerėz, gjysma e tė cilėve shqiptarė, i dhanė lamtumirėn e
fundit mikut tė tyre besnik. Qeveria shqiptare u pėrfaqėsua nga
personeli komplet i Ambasadės Shqiptare, ndėrsa pati edhe
pėrfaqėsues nga Ministria e Jashtme. U vendosėn kurora me
lule nga presidenti i republikės Meidani, kryeministri Meta,
ministri i jashtėm Milo, nga Amasada shqiptare, nga konsullatat
shqiptare nė Selanik e nė Janinė, ndėrsa nga emigracioni
shqiptar nė Greqi dhjeta e dhjeta buqeta lulesh. Fjalėn
lamtumirėse nė emėr tė arvanitasve tė Greqisė e mbajti kryetari
i tanishėm i Lidhjes, Jorgo Miha dhe zėvendėsi i tij Jorgo
Gurizi. Nė emėr tė emigrantėve shqiptarė foli zoti Kastriot
Kaēupi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Mon Feb 04, 2008 12:51 am

Tre ditė nga jeta e tij
Nga Eriolda LENGO
Mėsoj nga prindėrit, qė z.Aristidh Kolja, ndodhet nė
spitalin “Evangjelizmo”.
Pyesja gjithmonė njerėzit e mi pėr gjendjen shėndetėsore, por
asnjėri s’mund tė mė jepte njė pėrgjigje tė saktė. Kaluan katėr
muaj, tė them tė vėrtetėn, nuk kisha shkuar asnjėherė ta takoja.
Sipas mendimeve, tė njerėzve gjendja shėndetėsore ishte e
rėndė, dhe unė nuk kisha kurajon tė shija njė njeri, i cili pėr
mua ishte idhull, tė shkrihej dita ditės si qiriu.....
11 tetor 2000
Zemra dhe sytė e gjithė shqiptarėve ishin tė ngulitura nė
TV. Prisnin me padurim tė shkonte ora 8 e mbrėmjes, pėr tė
ndjekur ndeshjen e futbollit Shqipėri-Greqi. Atė ditė, e kisha
lėnė me motrėn tė shkonim nė spital, por mendova qė tė
shkonim tė nesėrmen. Nė qoftė se fitonte Shqipėria, t’i jepja njė
lajm tė gėzueshėm. Mbas njė mbrėmjeje plot ankth dhe
emocion, prisja me padurim tė vinte e nesėrmja, t’i jepja lajmin
e fitores dhe ta pyesja se si shkonte me shėndet, pėr t’i dhėnė
kurajo, se jeta ėshtė e gjatė e ne shqiptarėt kemi nevojė pėr tė,
sot mė shumė se kurrė. Nuk mė shkonte kurrė nė mendje, se
mund tė ishte nata e fundit, qė ndodhej midis nesh.
Arben P. Llalla
98
12 tetor 2000
Bie telefoni. E ngre. “Familja Lengo?”, “Po”-
pėrgjigjem. “Marr, qė tė them, se zoti Kolja iku nga kjo jetė,
mbrėmė rreth orės 23 dhe varrimi bėhet nesėr nė orėn 4
mbasdite, nė varrezat e bashkisė nė “Zografu”.
Ngriva pėr njė ēast e gjithēka u nxi pėrpara syve tė mi. E
mbylla telefonin pa thėnė asnjė fjalė. E hutuar nga ky lajm, u
nisa pėr nė spital, me shpresėn, se mund tė kishte ndodhur
ndonjė keqkuptim. Por, jo, gjithēka ishte e vėrtetė, njė e vėrtetė
e pa besueshme. U ula nė njė stol tė mblidhja vetveten e zhytur
nė mendime, tė cilėt pėr njė ēast, ndaluan nė takimin tonė tė
parė, nė zyrėn e tij. I ulur pėrballė meje nė karrige, mė shikonte
me sytė e tij tė fryrė e fytyrėn e tij tė mprehtė. Herė pas here,
pastronte llullėn me thikėn e vogėl, qė ndodhej mbi tryezė. Ēdo
gjė nė atė zyrė, duke filluar nga ai, ishte shumė e ngrohtė, e
ngjashme me njė fole, qė pėrqafonte nė gjirin e saj tė gjithė
shqiptarėt.
Mė bėnte pėrshtypje, dashuria e kėtij njeriu, pėr
emigrantėt shqiptarė qė ndodheshin nė Greqi, mėnyra se si
fliste pėr ta dhe respektin ndaj tyre. Kudo, qė hidhje sytė, nėpėr
zyrė shihej libra, qė flisnin pėr kulturėn e traditėn e popullit
shqiptar, si “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”, Gjuha e
perėndive”, “Gjakftotėsia”e Ismail Kadaresė. Po kėshtu gjeje
edhe libra tė autorėve shqiptarė tė botuara nga shtėpia botuese
“Thamiris”. Ndėrsa lart nė qendėr tė bibliotekės, ai kishte
vendosur bustin e bardhė tė Gjergj Kastriot Skėnderbeut dhe
pranė tij flamurin shqiptar. E ndjen, pėr nė ēast nė shpirt, qė
nuk je vetėm, por ke pranė dikė, qė tė mbron, tė frymėzon, qė tė
jetosh i lirė dhe tė ruash traditat dhe gjuhėn tėnde e pse je nė
dhe tė huaj. Po hapa sytė me ngadalė dhe pashė se jetoja njė
ėndėrr, njė ėndėrr qė vraponte nė makinėn e memorjes e tė
ēonte vite mbrapa.
Lotėt fillojnė tė pikojnė. Ishim tė gjithė aty. Emigrantėt
shqiptarė, jo vetėm nga Athina, por edhe nga Srlaniku, Patra
dhe Kavala e mes tyre aktori i njohur Bruno Shllaku. Qėndroj
pėr njė ēast pranė kishės. Kurora nė emėr tė personaliteteve tė
qeverisė shqiptare veēonin. Midis tyre kurorat e kryetarit
Rexhep Mejdani, kryeministrit Ilir Meta, ministrit tė Punėve tė
Jashtme zotit Paskal Milo, Ambasadės sonė nė Athinė,
Konsullatės sė Pėrgjithshme Shqiptare nė Selanik. Nuk besoja
qė ndodhesha nė varrimin e z.Aristidh Kolja. Mė ishte ngulitur
nė mendje se ndodhej nė zyrėn e tij e punonte me orė tė tėra.
Por e vėrteta u shfaq pėrpara syve tė mi, kur pashė trupin e
pajetė tė z.Kolja, nė shtratin e pėrjetshėm, mbuluar me
trėndafilat e bardhė tė njė vajze shqiptare, mbi kraharorin e tė
paharruarit Aristidh Kolja, gjatė pėrcjelljes sė fundit tė tij e
vėshtroja fytyra e qeshur tė jepte pėrshtypjen qė flinte e do tė
zgjohej nga ky gjumė i thellė nga ēasti nė ēast. Por kur sytė e
mi u takuan me fytyrėn e dy fėmijėve tė tij, Panos e Poliksenit,
kuptova qė ēdo gjė kishte marrė fund. Erdhi ora qė ti jepja
lamtumirėn e fundit kėtij personaliteti tė shquar, duke u shtrirė
njė herė e pėrgjithmonė nė gjirin e tokės nėnė qė do e kishte
pranė saj, e do i lehtėsonte dhimbjen, qė iku nga kjo jetė kaq i ri
e kaq shpejt, pa mbaruar veprat e tij. Pra kėto ishin tre ditė, tre
ditė nga jeta e pashuarit Aristidh Kolja, i cili do tė ndriēojė
edhe atje ku ndodhet...
Arben P. Llalla
100
16
Yje qė nuk shuhen kurrė
Mė 14 tetor 2000, nė varrezat e Zografos sė Athinės u ul
njė yll, u ul pėr pak ēaste pėr t’u ngritur e ngjitur nė
kostilacionin e madh tė shqiptarizmės pėrkrah De Radės,
Naimit, Nolit... Adem Jasharit.
Nga Abdurahim ASHIKU
“...Kur vendos tė bėsh diēka tė rėndėsishme nė jetėn tėnde
patjetėr duhet tė kesh parasysh gjėnė mė tė keqe dhe tė vesh
“kokėn nė torbė”. (Aristidh Kola)
Nė korrik tė 1996, kur si pasojė e dhunės fizike dhe
psikologjike qė regjimi i atėhershėm nė Shqipėri ushtronte ndaj
meje dhe familjes sime, thjesht sepse isha gazetar largohesha
dhimbshėm nga Dibra dhe Shqipėria ime, Dritėro Agolli i
madhi i letrave shqipe, nė shtėpinė e tij, do tė mė ngushėllonte
duke mė dhėnė me vete njė numėr telefoni me njė emėr
njeriu...”Ėshtė miku im mė tha-por mbi tė gjitha ėshtė mik i
madh i shqiptarėve tė thjeshta”
Dritėro Agolli mė kishte dhėnė me vete floririn e gjakut
tė shprishur shqiptar tė kohės sonė, Herkulin intelektual tė
botės arvanite...
Nuk do t’a pėrdorja atė numėr telefoni sepse nuk desha
qė hallin tim t’a bėja hall tė atij njeriu qė si do tė mėsoja mė
vonė ishte rritur burrėruar midis halleve tė arvanitasve, ishte
Avokat i Madh i ēėshtjes Arvanite, profesional e shpirtėror.
Dhe si pasoja ishte me tė vėrtetė nė “gojėn e ujkut”.
Aristidh Kolėn pėr tė cilin hulumtova mė sipėr, di t’a
njihja “nga afėr” nė qoftė se quajmė “afėr” ekranin e vogėl
shtėpiak nė ditėt e vėshtira, por tė mėdha tė Kosovės, nė ato
ditė kur nė arenėn ballkanike e botėrore flitej pėr “Herkulėt e
rinj”, siē i quante ai luftėtarėt e UĒK-sė, kur shpėrnguleshin
dhunshėm kosovarėt dhe kur thirrja e hershme e tij: “Nuk ka
shpresė veē Amerikės”, ishte tashmė realitet. Aristidh Kola, me
njė trimėri e burrėri tė rrallė nė histori ngjitej nė ekranin e vogėl
grek, nė atė hapėsira milimetrike qė ndonjė stacion televiziv
kishte hapur pėr tė, me njė forcė mitike, ngrihej si Anteu mbi
reaksionin grek qė me mitingje e tamtame publike e kishtare
ishte ngritur nė pėrkrahje tė gjenocidit makabėr millosheviēian
ndaj shqiptarėve tė Kosovės.
Aristidh Kola, siē do tė pohonte nė bisedėn me tė mė 9
shkurt 2000 kur “Problemi kosovar kishte marrė njė fund
fatlum”, e dinte se i “kishin ngritur kudo kurthe”, se “nuk e
linin tė flasė kur shkonin se me mendimet e tij po ndikonte nė
opinionin publik”.
“E dija se shkoja nė gojėn e ujkut - mė thotė ai – por
shkoja i ndėrgjegjshėm pėr gjithė ato vėshtirėsi dhe bashkė me
mua shkonin edhe miq e bashkėpunėtorė tė tjerė si J.Miha,
Korizi dhe njerėz tė tjerė tė ndershėm. Bėmė njė betejė krejt
pabarabartė, njė betejė ama qė e kishim detyrė ta bėnim”...
Aristidh Kola nuk ishte njė “avokat i madh” e vetėm i
ēėshtjes arvanite, gjak tė cilit i pėrkiste dhe i kushtoi tėrė jetėn
tij tė shkurtėr. Ai ishte njė studiues i madh e mbi bazėn e tė
vėrtetės historike njė mbrojtės i madh i historisė sė vėrtetė tė
Greqisė dhe i vendeve tė Ballkanit. Siē e dėshmon nė bisedėn e
ai ishte nė merak tė botimit tė njė vepre tjetėr madhore (pas
asaj “Arvanitėt dhe prejardhja helene”) tė veprės “Zeusi
pellazgjik dhe lajthitja e indoevropiane” vepėr nė tė cilėn
pėrcillen tė dhėna shumė tė rėndėsishme pėr periudhėn
parahistorike dhe kryesisht pėr paraardhėsit e kosovarėve,
Dardanėt...
Aristidh Kola ndėrroi jetė mė 13 tetor 2000. Jeta e tij
ishte shumė e shkurtėr, 55 vjet e 97 ditė. Ai duke e ndier nė
trup dhimbjen qė i brente shėndeti nxitonte; vraponte nė veprėn
e tij dhe duke cituar Gėten qė thoshte “Ndėrsa arti ėshtė i
pafund, jeta ėshtė e shkurtėr” kishte besim se atė qė “nuk do t’a
arrijė unė do t’a arrijnė bashkėpuntorėt e mij mė tė rinj”.
Jorgo Miha, njė ndėr bashkėpuntorėt e tij mė tė ngushtė
dhe shok nė debatet televizive nė mbrojtje tė ēėshtjes kosovare,
nė takimin lamtumirės do t’i jepte Aristidh Kolės vlerat e
njeriut qė i zbuloi botės shkencore se edhe emrat e perėndive tė
botės etnike rrėnjėt i kanė nė gjuhėn arbėrore.
Ėshtė pėr tė ardhur keq qė nė atė varrim madhėshtor ku
morėn pjesė me lot nė sy mijėra arvanitė, shqiptarė e grekė
pėrparimtarė nuk u ndodh njė kamerė televizive e njė laps
gazetari grek.
“Pėr fat tė mirė, thoshte Kola i Arvanitasve, grekėt
kurrė nuk do ta mėsojnė se ēdo tė thoshte pėr Greqinė njė
“Serbi e Madhe”.
Pėr fat tė keq, grekėt e thjeshtė, nuk arritėn tė mėsojnė
nga media zyrtare e private “demokratike” se ēfarė floriri i iku
historisė sė djeshme dhe tė sotme tė Greqisė. Pėr fat tė keq!
Mė 13 tetor 2000, nė varrezat e Zografos sė Athinės u ul ngjitur
nė kostilacionin e madh yjor tė shqiptarizmės pėrkrah De
Radės, Naimit, Nolit...Adem Jasharit.
Lexues!
Ngrihu nė kėmbė dhe vėshtro qiellin...Dhe qėndro njė minutė
nė heshtje nė kujtim tė Aristidh Kolės sė madh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Mon Feb 04, 2008 12:54 am

Aristidhi rron midis nesh
Nga Kujtim VANI
Mė 7 prill tė kėtij viti (2001) nė fshatin Leandron tė
Thivės, rreth 100 km larg Athinės u pėrkujtua me respekt tė
madh 6 mujori i vdekjes sė tė paharruarit, studiuesit, ideatorit,
shkrimtarit, historianit tė njohur arvanitas Aristidh Kolia.
Nė kėtė ceremoni pėrkujtimore, organizuar nė vendlindjen e tė
ndjerit nga prindėrit dhe familja e tij, pėrveē tė afėrmve,
bashkėfshatarve arvanitas, shokėve, merrnin pjesė avokatėt e
njohur Jorgo Miha, Jorgo Guranxi. I pranishėm, si gjithnjė nė
raste tė tilla, ishte dhe ambasadori shqiptar nė Athinė z.Kastriot
Robo me bashkėshorten e tij. Gjithashtu kishin ardhur shumė
emigrantė shqiptarė anėtarė tė shoqatės “Vėllazėrimi”,
organizatės sė gruas, Konfederatės tė sindikatave shqiptare etj.
Pas ceremonisė nė kishėn e fshatit, i ati i Aristidhit takohet me
tė gjithė emigrantėt shqiptarė dhe i falėnderon ata pėr nderin qė
i bėnė, e thotė se: duhet tė jemi gjithmonė grusht tė bashkuar
rreth njeri-tjetrit, se ashtu do tė jemi mė tė fortė. Kėtė deshte
dhe pėr kėtė luftonte dhe Aristidhi.
Historiani dhe shkrimtari arvanit arbėror nė Greqi
Aristidh Kollja
Njė Hero bashkėkohor i Diasporės Arvanite Arbėrore
Nga Antonio BELLUSHI
Aristidh Kollja (lindi nė katundin arvanit arbėror
Kaskavel-Leondarjon Viotias nė vitin 1955 dhe vdiq nė Athinė
nė vitin 2000), miku ynė i ngushtė dhe i dashur si vėlla,
historiani dhe shkrimtari arvanit arbėror vdiq nga njė leuēemi,
mė 13 tetor 2000, nė moshėn pesėdhjetė e pesėvjeēare, duke
luftuar si njė Hero bashkėkohor i Diasporės Arbėrore nė Greqi.
Trupi i tij pushon tashti nė varrezat e Zografos nė
Athinė.
Pėr zonjėn e tij, Nansi, pėr tė bijtė, Ksenien dhe Panon,
shtėpia sot ėshtė si pa dritė, dhe vatra qėndroi si pa zjarr. Edhe
arvanitėt arbėrorė, si dhe arbėreshėt qė e kanė njohur, nuk kanė
mė ndihmėn dhe pėrkrahjen e Aristidhit. Jemi tė gjithė me njė
dhimbje tė madhe nė shpirt pėr vdekjen e tij.
Lajmi i vdekjes sė tij na ka ardhur me vonesė, kėshtu qė ka
qenė e pamundur tė merrnim pjesė pėr nderimet nė Athinė para
se tė varrosej trupi i tij.
Nė “Lidhja” sot do tė kujtojmė Aristidhin Kollja, me njė
nderim vėllazėror dhe tė ndershėm nga njė arbėresh, i cili lidhi
me atė miqėsi tė pathėnėshme.
Veprimtaria e madhe e Aristidhit pėr arvanitėt arbėrorė, pėr
arbėreshėt dhe pėr emigrantėt shqiptarė nė Greqi, pėr ēėshtjen e
vėllezėrve nė Kosovė nuk mund tė vihet, ashtu si duhet, nė kėtė
moment historik, pastaj pak muaj nga vdekja e tij. Megjithatė
ne duam tė sjellim njė dėshmi.
Takimet me Aristidhi Kollja
Me Aristidhin jemi takuar herėn e fundit nė spitalin e
Evangjelismoit, nė Athinė, mė 23 e 26 Maj 2000. Mė datėn 24
Maj ishte programuar nė Athinė promovimi i librit tė tij me
titull: “Antonio Bellushi dhe magjia e kulturės popullore”.
Por Aristidhin e kemi vizituar dy herė nė spitalin e
Evangjelismoit nė Athinė.
Shtrati i tij ishte vendosur pėrpara hyrjes sė katit tė gjashtė, afėr
njė korridori tė mbushur me tė sėmurė. Infermieret dhe njerėzit
shkonin e vinin tė shpejtė si nė njė ėndėrr. Nuk na dilnin dot
fjalėt nga goja pėr dhimbjen e thellė nė shpirt. Por buzėqeshja
ishte gjithmonė nė buzėt e Aristidhit: “Do tė bėhet nė rregull,
ashtu si nė program, promovimi i librit megjithėse jam kėtu i
sėmurė. Ėshtė Jorgo Gjeru, Jorgo Miha dhe tė gjithė miqtė e
tjerė qė ti ke kėtu. Tė cilėt do tė bėjnė mirė”.
Dorė mė dorė, me sytė tė shkėlqyer mbi fytyrėn time,
mė buzėqeshje: “Ēdo tė bėjmė, papa Antoni, do tė bėhet nesėr
prezantimi i librit. Sa bukur e kam pėrgatitur. Ėshtė njė gjė
historike pėr gjithė arbėrorėt kėtu, tė cilėt do tė vijnė nga shumė
katunde, nga Thiva, nga Selaniku. Libri dhe veprimtaria tėnde
pėr ne kėtu mė dha inspiracion dhe idenė pėr tė shkruar njė
vepėr pėr tė vegjėlit, pėr popullin. Mė pėlqen shumė libri si e
shkruajta. Kjo ėshtė kopja e parė pėr ty, dhe dua tė tė
kushtojme kėto fjalė kėtu tek shtrati ku jam megjithėse dora e
djathtė ėshtė e penguar nga fleboja: “Mikut tim tė madh
Antonio Bellushi, qė mė dha frymėzim pėr kėtė libėr”-Athinė,
23.V .2000,”.
Arben P. Llalla
106
Bashkė me priftin arbėresh Donato Oliverio, afėr
shtratit ku mbretėronte fleboja, kėrkuam tė thonim dy fjalė me
shpresė. Por sa e vėshtirė!
“Ėshtė njė sėmundje e rėndė. Ėshtė shumė rėndė
sėmundja e Aristidhit” mė pėrsėriste me pika loti tė rėnda afėr
derės, zonja Nansi.
“Lidhja” nr.44m botohet me vonesė, dhe nė kėtė editorial
kėrkoj tė vė nė dukje disa aspekte tė veprimtarisė sė tij
kulturore.
Udhėtime nė Greqi dhe nė Kalabri
Mė datė 5 shtator 1983 bėnte shumė vapė nė Athinė.
Isha tek rruga Solomos, nr.77, ku gjendet “Vivliopolion”
(biblioteka) tė Oresti-t Jorgo Metaksa, i cili i telefonoi
Aristidhit pėr tė bėrė njė bisedė me mua.
Dhe kėshtu filloi miqėsia dhe vėllazėrimi me Aristidhin,
me Jorgo Geru, me Jorgo Mihas edhe me gjithė anėtarėt e
Shoqatės Kulturore Arvanite Arbėrore ‘Marko Boēari nė
Athinė’. Nė ‘Lidhja” nr.9.1983, nr.10.1984, nr.14.1986,
nr.16.1987, nr.19.1988, nr.20.1988, nr.23.1990, nr.24.1990,
nr.25.1991, dhe nė revistat greko-arbėrore “Besa”, Athinė, nr.5
e 6.1984, nr.7.1985, nr.8.1985, nr.9.1986, nr.14.1990,
nr.26.1993, dhe “Arvanon”, Athinė, nr.1.1998, nr.2.1998,
nr.5.1999, nr.7.1999, janė shumė artikuj dhe letra mbi kėto
marrėdhėnie dhe mbi udhėtimet kolektive qė ne arbėreshėt, nė
vitin 1985 nga katundet arbėreshė tė Siēilisė, dhe nė vitin 1990
nga katundet arbėreshė tė Kalabrisė dhe tė Basilikės, kemi bėrė
nė katundet arvanite arbėrore kanė ardhur nė vitin 1986 me
pullman(autobuz) nė katundet tona arbėreshė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Sat Mar 08, 2008 6:49 pm

Aristidh Kolen e vrane kriminelet greke.Vdekja e tij qe e ngadalte dhe e dhimbshme.Si shkak i lyrjes se zyres se tij me boje radioaktive,me vone ai vuajti nga leukemia,e cila edhe ia morri jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Sat Mar 08, 2008 7:55 pm

Do te paguajne greko fanariotet per kete krim makbethian. Do te paguajne ata shtrenjte per lotet dhe dhembjen qe na shkaktuan. Mbi 200 vjet me pare na e vrane Dhaskal Todrin duke e paguar nje shqipfoles mjeran te Kosturit i cili e therri per vdekje me thike. Ashtu na i bene edhe Aristidhit tone, arvanitit kreshnik. Por dije se Udhen e Shkronjave s'kane per te na e prere kurre. Udhen e Bashkimit kombetar po e shtrojme ne, gjenerata e re shqiptare e cila po lufton me mish e shpirt per bashkim kombetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jun 19, 2008 2:13 am

https://www.youtube.com/watch?v=P_jKyfDWwpc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Thu Jun 19, 2008 2:22 am

https://www.youtube.com/watch?v=JuObwAJiG-8
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:48 am

Vazhdon......

Bashkėpunim me Aristidhi Kollja
Bashkėpunimi midis nesh, me qėllimin qė tė njihnim nė
thellėsi rrėnjėt tona historike arbėreshe nė Itali dhe arvanite
arbėrore nė Greqi, shumė herė u vu nė lėvizje poshtėruese nga
disa njerėz fanatik grekė, qė me tė gjitha mjetet na kanė
sulmuar pėr tė shkatėrruar e pėr tė prishur urėn e miqėsisė
kulturore dhe shpirtėrore.
Nė librat e botuara dhe nė shkrimet e Kollja nė revistat
“Lidhja”, “Besa” dhe “Arvanon” dėftojnė njė veprimtari
kulturore, shoqėrore e historike madhėshtore. Aristidhi punoj
pėr tė na lartėsuar ballin, si arvanit dhe si arbėresh, tė gjithė
neve. Shkrimet e tij ne i ēmojmė tė mirėshuar nė veprėn e tij tė
pėrditshme.
Shumė me domethėnie ėshtė dhe parathėnia qė ai ka
shkruar nė vitin 1994 pėr ne nė librin “Kėrkime dhe zbulime
ndėr Arbėrorėt e Helladhes”.
“Ne arvanitė, ose mė mirė arbėror si shkruan ti, kėtu nė
Greqi jemi shumicė jo pakicė. Ne kėrkojmė tė drejtat tona nga
Europa si shumicė”.
“Ti, papa Andoni, me udhėtimet dhe me kėrkimet
etnografike nė katundet tona arvanitė arbėrorė, qė nė vitin 1965
deri sot, punove pėr ne kur ne tė gjithė flinim kėtu, dhe rrinim
nė njė gjumė tė thellė, ti erdhe kėtu me guxim dhe u vure nė
rrezik pėr tė na zgjuar nga gjumi i thellė”-kėshtu mė thoshte
ēdo herė Aristidhi.
Puna kulturore e Aristidh Kollja
Libri historik “Arvanites”, i botuar nga Kollja nė vitin
1983, ėshtė nė tė gjitha shtėpitė arvanite arbėrore tė Greqisė.
Ribotimet e shumta tė kėtij libri dėftojnė se tė gjitha
arbėrorėt e duan shumė kėtė libėr, sepse i ka hapur sytė
njerėzve arvanitė. Ėshtė nė shtėpi si njė libėr i shenjtė. Botimet
e tjera tė Kolljas lidhen me mitologjinė, me ēėshtjen kosovare
dhe me mbrojtjen e shqiptarėve tė emigruar nė Greqi pas vitit
1990, me historinė e katundeve arvanitė arbėrorė dhe arbėreshė.
Libri i tij i fundit, i botuar nė maj 2000, ka titull:
“Antonio Bellushi dhe magjia e kulturės popullore”.
Promovimin e librit Aristidhi e programoi nė ditėn 24 maj nė
Athinė, dhe nė atė ditė e rrėmbeu fort ajo sėmundje e keqe, qė e
solli deri te varri nė tetor.
Revista “Arvanon”, qė Kollja themeloi dhe drejtoi pėr
dy vjet (1998-1999), na dėfton madhėsinė dhe bujarinė e tij nė
historinė tonė tė njėkohshme.
Kollja luftoi heroikisht pėr tė drejtat mė tė thella tė
Gjakut tonė arvanit arbėror arbėresh, i shpėrndarė nė shekuj nė
Itali, nė Greqi dhe kudo.
Luftė, me metoda tė forta, na kanė shtruar edhe neve nė Greqi
qė nė vitin 1969 nė Sofiko Korinthias, nė Didhimi dhe nė
Kranidhi Argolidos, nė Kiparisi.
Kujtoj vdekjen e papritur nė spital tė arvanitit arbėror tė
madh Jorgo Maruga, drejtuesi i revistės arbėrore “Dialogoi”
(1979-1984), Athinė. Edhe vdekja e papritur e Kolljes ėshtė dhe
qėndron nė shumė pika pyetje, si ajo e Jorgo Maruga.
Duke bėrė kėtė vėrejtje, mund tė shihet sa e vėshtirė dhe
sa e rrezikshme ėshtė puna kulturore nė disa vende “greke” tė
larta dhe tė fshehta, ekstremiste dhe fanatike.
Flamuri kombėtar i Aristidh Kollja nė duart e Diasporės
Vdekja e Aristidh Kollja ėshtė njė humbje e madhe pėr
tė gjithė nė arbėreshėt, arvanitėt arbėrorė tė shpėrngulur nė
botė, tė angazhuar tė mbajmė nė zemėr dashurinė pėr Kombin,
ku ne sot jetojmė dhe punojmė ēdo ditė pėr tė mos harruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:49 am

Aristidh Kola dhe shtypi shqiptar
109
Atdheun e tė Parėve, -Gadishullin ballkanik tė shekullit 15-
rrėnjėt tona historike, gjuhėsore dhe shpirtėrore.
Moskuptimi, nga ana e tė huajve fanatikė dhe
ekstremistė, i kėsaj gjendje multi-kulturore nė shpirtin
liridashės, tė butė dhe me besė tė plotė tė arvanitėve arbėrorė
krijon lufta dhe viktima.
Aristidhi ėshtė dhe qėndron, dhe pas vdekjes, njė Hero i
Diasporės shqiptare nė Greqi, dhe ne tė gjithė do tė mbajmė tė
gjallė kujtimin dhe amanetin e tij nė shpirtrat tanė.
Bukurinė e pėrsosur dhe praktike pėr rrėnjėn tonė arvanite
arbėrore, qė na dėfton aq shumė bukur nė “Besa” dhe nė
“Aravnon” do tė jetė njė cak dhe njė ushqim shpirtėror pėr tė
gjithė ne.
Arvanitėt arbėrorė mė tė zgjuar me siguri do tė marrin
tani nė dorė Flamurin e Aristidh Kollja, duke e lėvizur atė nė
dritė me nderė dhe me burrni dhe duke udhėtuar kėshtu pa frikė
nė rrugėn e Kolljes.
Perėndia bekoftė kėto ndjenja shpirtėrore, qė janė me
dashuri.
Arben P. Llalla
110
19
Nė njė vjetorin e mungesės sė Aristidh Kolės
Nga Robert GORO
Mund tė jenė me qindra ata qė do tė dėshironin sot tė
shkruanin dy fjalė pėr Aristidh Kolėn. Kam pėrshtypjen se qė tė
gjithė pa pėrjashtim do tė thoshnim pak a shumė tė njėjta gjėra.
Do tė flisnin pėr dashurinė e tij tė pashtershme pėr gjithēka
shqiptare, pėr dėshirėn e tij tė flaktė qė njė ditė t’i shihte
marrėdhėniet mes Greqisė e Shqipėrisė nė nivelin pozitiv mė
maksimal, e natyrisht tė shihte gjendjen e emigrantėve
shqiptarė e sidomos tė intelektualėve nė Greqi tė pėrmisohej
pėrherė e mė shumė.
Nė vend tė gjithė kėtyre, mendoj se sot, kur po afron njėvjetori
i mungesės sė tij, tė lemė vetė Arin tonė tė na flasė. Pėrzgjodha
pėr kėtė qėllim tė botojmė prologun e librit “Greqia nė kurthin
e Milosheviēit”, si dhe njė letėr, qė mendoj se pakkush ose
askush se ka lexuar mė parė, drejtuar gazetės Elefterotipia nė
kulmin e krizės mė tė madhe nė marrėdhėniet greko-shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:50 am

Aristidh Kola dhe shtypi shqiptar
111
20
Testamenti
Nga Kristo ZHARKALLI
Prej kohėsh doja tė shkruaja diēka pėr Aristidh Kolėn
(kėshtu bėhet zakonisht kut dikush vdes). Por meqenėse u
shkrojtėn mjaft artikuj, shumica e tė cilėve me shumė e
mjegullonin figurėn e tij se sa e pėrshkruanin, nė ato pėrmasa
njerėzore dhe studimore, qė do tė dėshironte dhe ai vetė, me
thjeshtėsinė dhe modestinė qė e karakterizonin, vendosa tė lė
mėnjanė ato tre dhjetėvjeēarė tė njohjes sonė dhe tė pres kur tė
heshtin tė tjerėt dhe tė piqen kushtet, aq sa ta besoj se ai nuk
gjendet mė nė mes nesh qė tė merrem me tė. Ėshtė fakt i
padiskutueshėm se arvanitasi ynė na la njė vepėr tė madhe dhe
nuk ka nevojė pėr paraqitje tė veēantė. Mjafton qė kjo vepėr tė
mos lihet nė harresė. Prandaj dhe unė vendosa ta kujtoj
nėpėrmjet studimit tė tij mė tė vonshėm, qė ėshtė edhe i fundit.
Ėshtė e ēuditshme se si e sjell koha dhe dikush tė lė nė dorė njė
letėr, qė dikujt do t’i dukej si porosia e fundit, si testamenti i tij
studimor. Besoj se ishte njė rastėsi e qė duhet theksuar...
Nė prill tė vitit 2000, vetėm disa muaj para se Aristidhi
tė ndahej prej nesh, disa “ortodoksė” shqiptarė vendosėn tė
“themelojnė” kishėn ortodokse shqiptare nė Greqi. Ishte njė
lėvizje qė kishte filluar disa muaj mė parė dhe prej sė cilės
shumė prej nesh kishim mbajtur njė qėndrim kritik deri
indiferent sepse nuk na dukej aspak i rastit “themelimi” i njė
kishe qė ishte themeluar pothuajse njė shekull mė parė nga Fan
Noli dhe Faik Konica. Nga ana tjetėr, ne trevat ballkanike dhe
Arben P. Llalla
112
sidomos atje ku banonin shqiptarėt, sidomos jashtė kufijve
shtetėror, ishte krijuar njė gjendje e favorshme pėr bashkimin
kombėtar, ē’ka njė kishė e re ortodokse “shqiptare” nėn
vartėsinė e asaj greke, nuk do tė jepte asnjė kontribut pozitiv nė
kėtė drejtim.
Sidoqoftė, aty nga fundi i marsit i viti 2000, mė ftuan
dhe mua tė marr pjesė nė mbledhjen solemne tė themelimit tė
kėsaj kishe. E pohoj se nuk do tė kisha shkuar nė se nuk do tė
mė kishte marrė nė telefon Aristidh Kola, i cili siē mė tha,
kishte bėrė njė punim pėr kontributin e arvanitasve nė historinė
e ortodoksisė. Fakti qė ai do tė mbante kėtė referat, ishte mė se
joshės pėr mua, pasi i njohja mundėsitė dhe njohuritė e tij, por
edhe objektivitetin. Madje m,u ankua se ishin bėrė kaq
aktivitete, nė tė cilat kishte paraqitur punimet e tij dhe nuk
kisha shkuar. Unė i kisha parasysh tė gjitha librat e tij dhe i
kisha bėrė vėrejtje pėr pėrkthimin e dobėt nė gjuhėn shqipe tė
librit tė tij, qė u paraprinte tė gjithėve pėr politikėn serbe dhe tė
Millosheviēit ndaj shqiptarėve dhe sidomos pėr mashtrimin e
serbit ndaj grekėve. Kishim rėnė dakort se do tė bėnim njė
pėrkthim tė ri dhe puna kishte mbetur aty.
Mė 2 prill tė vitit 2000, nė njė ndėrtesė tė vjetėr, ku
strehohen disa organizata emigrantėsh nė rrugėn Valteciu, u bė
mbledhja e lartė pėrmendur pėr themelimin e kishės.
Fatmirėsisht nė fillim e mori fjalėn Aristidhi, qė tė paraqesė
kumtesėn e vet dhe meqenėse vėshtirėsohej nė gjuhėn shqipe,
m,u lut mua qė ta pėrkthej. Nuk mund tė mos pohoj se
admirova punimin e tij dhe se nėpėrmjet tij mėsova kaq gjėra tė
reja. Ishte njė referat mjaft i gjatė dhe kur mbaroi e mori fjalėn
iniciator i themelimit tė kishės ortodokse shqiptare nė Athinė.
Menjėherė reagoi ashpėr arvanitasi Jani Mihas, i cili vuri nė
dukje anėt negative tė njė veprimi tė tillė, duke thėnė: “Kėtu ka
emigrantė tė krishterė dhe myslimanė. Kujt i hyn nė punė njė
kishė e re “ortodokse”, kur ekziston ajo autoqefale shqiptare?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:51 am

Pastaj, ajo qė mė brengos mė shumė ėshtė se kush do ta
financojė kėtė kishė?” Pas tij reagova po ashpėr edhe unė dhe
pastaj mė butė edhe Aristidh Kola. Fakt ėshtė se mbledhja u
prish e si rrjedhim kisha nuk u themelua. Kur u ngritėm nė mes
tė zallahisė, Aristidhi dhe Jani kėrkuan tė pimė njė kafe. Unė
nxitoja dhe nuk pranova. Kur po ikja ai mė vuri nė dorė, sikur
tė kishte parandierė fundin e tij tė shpejtė, referatin duke mė
thėnė: “Mbaje. Kur tė duash pėrktheje!”. Atė punim po e
pėrkthej unė sot nė gjuhėn shqipe dhe besoj se plotėsoj njė nga
porositė dhe dėshirat e Aristidhit.
Arben P. Llalla
114
21
U pėrkujtua arbėrori i shquar Aristidh Kola
Avokati i ēėshtjes shqiptare nė Athinė
“Planet duhet ti bėjnė vetė shqiptarėt. Unė dhe arbėrorėt
(arvanitas) e tjerė ju duam dhe ju ndjejmė si vėllezėr nė tė
gjithė botėn”.
(Aristidh Kola)
Nga Arben LLALLA
Ditėn e diel, mė 21 tetor 2001, nė varrezat Zografu tė
Athinės, tė afėrm dhe miq tė historianit arbėror Aristidh Kola,
pėrkujtuan njėvjetorin e vdekjes sė tij tė parakohshme.
Tė pranishėm ishin shumė figura tė jetės kulturore
arbėrore nė Greqi, emigrantė shqiptarė qė punojnė dhe jetojnė
nė Greqi, si dhe pėrfaqėsues tė ambasadės shqiptare nė Athinė
me nė krye ambasadorin z.Kastriot Robo.
Pjesėmarrėsit tė mallėngjyer pėrkujtuan kėtė figurė tė
shquar tė gjakut tė shprish tė Arbėrit.
Pak ditė mė parė gruaja e tė ndjerit, zonja Nansi Kola,
organizoi nė njė nga sallat e hotel Hilton-it nė Athinė njė
mbrėmje letrare artistike nė kujtim tė studiuesit Aristidh Kola.
Aty, personalitete tė jetės kulturore arbėrore folėn mbi jetėn
dhe veprėn e z.Kola.
Arbėrori (arvanitasi) Aristidh Kola lindi mė 8-7-1944 nė
fshatin arbėror Kaskaveli (sot Leondari) tė rrethit tė Tebės nė Greqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:52 am

Fėmijėrinė e kaloi nė fshatin e lindjes sė tij pranė
gjyshit dhe gjyshes qė i mėsuan gjuhėn e vatrės, arbėrishten
(shqipen).
Nė vitin 1968 Aristidhi mbaron Universitetin nė degėn
Juridikė, duke vazhduar mė vonė punė si avokat nė Athinė.
Nė vitin 1983 Aristidh Kola zgjidhet kryetar i “Lidhja
Arbėrore tė Greqisė” (Arvanitikos Syndesmos Elladas) qė po
atė vit do botonte librin e tij tė parė me titull
“Arbėrorėt(Arvanitasit) dhe origjina e grekėve” njė libėr i
ringjalljes sė vetėdijes arbėrore nė Greqi, qė do ribotohej edhe 9
herė tė tjera nė gjuhėn greke.
Nė vitin 1985, Aristidhi ishte organizatori kryesor i
koncertit tė parė ne Greqi me kėngė arbėrore, ku mė pas me
Dhimitėr Leka dhe kėngėtarin Thanasi Moraitin bėnė tė
mundur nxjerrjen e diskut CD tė parė nė historinė shqiptare me
kėngė arbėreshe.
Nė vitin 1989, boton librin “Gjuha e perėndive”. Mė
1995, Aristidhi themelon shtėpinė botuese “Thamiras”(thamira),
me qėllim botimin e veprave tė autorėve arbėror, por
edhe tė autorėve nga Shqipėria, dhe midis tyre ėshtė ribotuar
vepra e Fan.S.Nolit “Historia e Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut”.
Po nė vitin 1995, do botonte librin mė tė suksesshėm nė
gjuhėn greke dhe shqipe “Greqia nė kurthin e serbėve tė
Millosheviēit”, libėr ky qė flet pėr komplotet dhe masakrat
ē’njerėzore serbe kundra kombeve tė ish-Federatės Jugosllave
dhe kryesisht tė shqiptarėve. Nė librin “Greqia nė kurthin e
serbėve tė Millosheviēit” Aristidh Kola do tė paralajmėronte
pėr masakrėn qė po pėrgatiste Millosheviēi dhe
bashkėpunėtorėt e tij kundra popullit shqiptar tė Kosovės.
Nė vitin 1996 Aristidhi i nderuar do jepte dorėheqjen si
kryetar i “Lidhja Arbėrore(Arvanitase) tė Greqisė” pėr tu marrė
vetėm me studimet pellazgjike, dhe nė vitin 1997, Aristidh
Kola do botonte me lekėt e xhepit revistėn tre mujore
Arben P. Llalla
116
“Arbanon”(Arvanon). Nė kėtė revistė, ai merrte pjesė bashkė
me shqiptarėt e Kosovės nė luftėn e drejtė tė tyre.
Me fillimin e luftės nė Kosovė, Aristidh Kola bashkė
me arbėrorė tė tjerė do tė mbronin ēėshtjen e drejtė tė popullit
shqiptar tė Kosovės, pėrballė deputetėve, gazetarėve dhe
intelektualėve grekė qė ishin rreshtuar nė krah tė kriminelėve tė
Millosheviēit. Atėherė emigrantėt shqiptarė nė Greqi do
shikonin ēdo mbrėmje Aristidhin dhe arbėrorė tė tjerė nė
ekranet televizive greke duke mbrojtur tė drejtat e shqiptarėve
tė Kosovės dhe tė emigrantėve nė Greqi.
Aristidh Kola pati guximin qė ne zyrėn e “avokatit” tė
Serbisė, tė mbrojė luftėn e drejtė tė shqiptarėve tė Kosovės.
Me punėn e tij tė palodhshme nė ndihmė tė ēėshtjes
shqiptare tė Kosovės, ai informonte publikun e painformuar
grek pėr dramėn e dhimbshme qė po kalonin shqiptarėt nė
Kosovė. Pėr kėtė shkak, akuza dhe «shigjeta me helm» do tė
hidheshin kundra Aristidhit, njeriut tė ndershėm dhe tė drejtė.
Ai do tė akuzohej nga deputetė grekė si agjent i Shqipėrisė dhe
i shqiptarėve. Kur dilte nė TV greke shkonte me vetėdije, se
shkonte nė shtigje me rreziqe tė mėdha, por ai i kishte marrė
parasysh tė gjitha dhe gjėnė mė tė keqe.....!
Me hyrjen e trupave tė NATO nė Kosovė, Aristidhi
shprehte dėshirėn pėr tė vizituar Kosovėn e lirė. Por dėshira
nuk iu realizua, Kosova e lirė ngeli nė zemrėn dhe ėndėrrėn e
tij.
Mė 24 maj 2000, njė ditė pėrpara prezantimit tė librit tė
tij, kushtuar arbėreshit tė njohur urat Antonio Belushit, me titull
“Antonio Belushi dhe magjia e traditės popullore” Aristidh
Kola do tė shtrohej urgjentisht nė njė spital tė Athinės i sėmurė
rėndė. Veprimtaria u bė pa tė, pa frymėzuesin e atij takimi
prekės.
Njė sėmundje e pa shėrueshme qė do pėrparonte me
shpejtėsi pėr ti marrė jetėn njeriut tė mirė nė mbrėmjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:53 am

e 11 tetorit 2000 nė spitalin Evangjelizmos nė Athinė ku
lėndonte prej njė muaj.
Vdekja e Aristidh Kolės goditi zemrat e mijėra
emigrantėve shqiptarė qė punojnė e jetojnė nė Greqi. Ajo
vdekje preku shpirtrat e arbėreshėve kudo qė ndodhen nė botė.
Njė vdekje e parakohshme qė mori jetėn e historianit dhe
studiuesit arbėror Aristidh Kola, kėtij avokati tė ēėshtjes
shqiptare, qė punoi pėr miqėsinė dhe bashkėpunimin e popujve
tė Ballkanit.
Pak ditė para se tė vdiste Aristidhi kishte pėrfunduar me
dorėshkrim librin “Zeusi pellazgjik dhe mashtrimi indoeuropian”.
Nė kėtė libėr tė fundit tė tij, Aristidh Kola na sjell
shumė tė dhėna tė rėndėsishme, pėr periudhėn parahistorike dhe
kryesisht pėr paraardhėsit e shqiptarėve tė Kosovės, qė ishin
dardanėt pellazgė.
Aristidh Kola zė njė vend tė veēantė nė letrat arbėrore
nė Greqi. Ai me punėn dhe penėn e tij, ringjalli tek
arbėrorėt(arvanitasit) ndjenjėn e krenarisė pėr historinė dhe
kulturėn arbėreshe. Aristidhi ishte njė rilindės i shekullit XX,
njė De Radė i ri pėr gjakun e shprishur tė Arbėrit nė Greqi.
Aristidh Kola ishte i pari shkrimtar arbėror(arvanitas) qė
nė librat e tij faktoi se jo vetėm arbėrorėt ishin heronjtė e
revolucionit grek tė 1821, por veshja, kėngėt dhe kultura
arbėrore ishin bėrė pjesė tashmė e historisė dhe kulturės greke.
Aristidh Kola shkoi dhe mė tej, ku faktoi se emrat e
perėndive tė Olimbit nuk janė emra grek, por ata i pėrkasin
emrave arbėrorė.
Aristidhi bashkė me arbėreshin e shquar tė Italisė, urat Antonio
Belushin do tė zbulonin se nė Greqi janė mbi 500 fshatra tė
banuar me popullsi arbėrore(arvanitase).
Aristidh Kola kishte lidhje me shumė shqiptarė tė
njohur nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Turqi, me arbėreshėt e
Italisė, Ukrainės, Kroacisė, e deri me arbėrorėt e Korsikės.
Arben P. Llalla
118
Pėr punėn e tij nė fushėn e historisė dhe kulturės
arbėrore, Aristidh Kola nė vitin 1995 ėshtė dekoruar nga ish
president Sali Berisha me ēmimin “Ismail Qemali” dhe, pas
vdekjes, president Rexhep Mejdani e nderoi me dekoratėn e
klasit tė parė “Naim Frashėri”.
U takon historianėve dhe studiuesve shqiptarė qė tė
vlerėsojnė siē e meriton punėn shkencore tė Aristidh Kolės, dhe
ta ēojnė mė tej veprėn e tij, pėr pasurimin dhe mbrojtjen e
historisė dhe kulturės sonė tė lashtė mbarė kombėtare.
Nė qoftė se historianėt, intelektualėt dhe populli
shqiptar nuk vlerėsojnė apo nderojnė veprėn e ēmuar tė
arbėrorit(arvanitasit) tė madh Aristidh Kolės, atėherė kjo do tė
ishte njė vdekje e dytė e tij.
Le ta kujtojmė dhe nderojmė sot Aristidh Kolėn pėr veprėn
madhore qė na la dhe qė ringjalli te arbėrorėt e Greqisė
krenarinė kombėtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:54 am


22
Dy vjet pa Aristidh Kolėn
Nga Robert GORO
Sot mbushen plot dy vjet qė nga ajo mbrėmje tetori, kur
njė miku im mė mori nė telefon pėr tė mė dhėnė lajmin e hidhur
se “Aristidhi mbaroi”. Nė ato momente ndjeva me tė vėrtetė
tokėn tė lėkundej nėn kėmbė, ndonėse tė gjithė ne, miqtė e tij
ishim pėrgatitur pėr kėtė lajm kobzi, por qė kur ndodhi nuk
mund ta supozonim. Pasi piva disa cigare rresht, i ulur si fakir
nė ballkonin e shtėpisė, shkova, qėndrova para kompjuterit dhe
nisa tė shkruaj lajmin pėr Angjesinė Telegrafike Shqiptare, qė e
filloja kėshtu: “Emigrantėt shqiptarė qė jetojnė e punojnė nė
Greqi u ėshtė prerė nė mes gėzimi pėr fitoren e Shqipėrisė
kundėr ekipit helen. Vetėm pak minuta pas pėrfundimit tė kėsaj
ndeshje, ata kanė mėsuar lajmin e hidhur tė vdekjes sė
studiuesit tė njohur arvanitas Aristidh Kola…”.
E ndjeja se qė nga ai moment unė si dhe shumė tė tjerė qė e
kishim njohur nga afėr dhe kishim kaluar orė tė panumėrta,
duke bėrė edhe “ēapkėnllėqe” do tė isha tani e tutje mė i varfėr,
pse ikja e njerėzve tė tillė patjetėr qė tė varfėrojnė shpirtėrisht.
Njė mbrėmje, javėn e kaluar, pasi isha takuar me gruan e Arit,
Nansin, qėndrova deri vonė duke shfletuar librat qė mė kishte
dhuruar ai. Brenda faqeve tė “Arvanitasit dhe origjina e
grekėve”, gjeta tė palosur mė dysh fotokopjen e njė shkrimi tim
tė botuar nė revistėn “Koha” tė Prishtinės nė nėntor 1995, me
shkas librin e Arit “Greqia nė kurthin e serbėve tė
Milosheviēit”. Ajo fotokopje kishte njė histori pėr tė qeshura,
Arben P. Llalla
120
por qė pas vdekjes sė Arit e kujtoja gjithmonė i ngrysur. E
kisha fotokopjuar faqen pėr t’ia dhėnė atij, po pėr dreq, sa herė
nisesha tė takoheshim harroja ta merrja ta merrja me vete. Herė
tė tjera, kur takoheshim nė shtėpinė time, diku nga mesi i
darkės kujtohesha, ngrihesha, e merrja dhe e vija nė tavolinė.
Mirėpo, kur mbaronte darka gjithmonė pas mesnate e niseshim
bashkė pėr nė kafiteritė e Platisė nė Iraklio, fleta harrohej
pėrsėri mbi tavolinė, pėr t’u rrasur diku mes librave nė
bibliotekė.
Sot, qė mbushen dy vjet nga largimi i tij, vendosa ta botoj kėtė
shkrim nė faqet e G.A., si njė homazh pėr gjithė veprėn e
Aristidh Kolės, i cili me siguri na vėshtron prej aty ku ėshtė
dhe, sigurisht na pret me durim…
***
Nė librin e fundit “1991-1994, Greqia nė kurthin e
Milosheviēit”, arvanitasi Aristidh Kola i bėn njė analizė mjaft
kritike aleancės greko-serbe, e cila nuk ka-sipas autorit-asnjė
bazė historike apo logjike. Libri i tij “bie si njė bombė nė njė
det tė qetė” dhe ndofta ėshtė arsyeja qė e gjithė masmedia
greke i ėshtė pėrgjigjur me heshtje botimit tė librit dhe vetėm
dy librari tė Athinės e kanė vėnė atė nė raftet e tyre.
Kryetar i Shoqatės sė Arvanitasve tė Greqisė, luftėtar i
paepur pėr forcimin e marrėdhėnieve greko-shqiptare dhe
mecenat bujar i ēdo emigranti shqiptar nė Greqi, ishte e
natyrshme qė Aristidh Kola ta analizonte nga njė kėndvėshtrim
krejt tjetėr krizėn nė ish-Jugosllavi dhe lidhjet e ngushta
“vėllazėrore” tė Greqisė me Serbinė, tė cilat lidhje qė tė dy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:57 am

qeveritė greke tė kėtyre pesė vjetėve tė fundit, i kanė fryrė me
njė zell prej rinoshi.
Nėse nė dy librat e mėparshėm “Arvanitasit dhe origjina
e grekėve” dhe “Gjuha e perėndive”, Aristidh Kola ėshtė
studiuesi i pasionuar e nga do njėherė mė tepėr entuziast nga sa
i lejohet njė shkencėtari tė mirėfilltė-e meriton me plot tė drejtė
epitetin “albanocentrik”,-nė librin e tij mė tė fundit, “1991-
1994, Greqia nė kurthin e serbėve tė Milosheviēit”, ai “hedh njė
bombė” siē shprehet dhe vetė dhe trazon ujėrat e ndenjura tė
koncepteve politike e diplomatike greke. Kritika-e, nganjėherė
revolta-e Aristidh Kolės pėr pėrzgjedhjen e gabuar tė qeverisė
greke tė Demokracisė sė Re e mė pas tė Papandreut, qė tė
pėrkrahin nė mėnyrė paradoksale e tepėr naive “Sllobon” e
“Radon”, tė cilėt autori nė njė karikaturė tė vetėm i paraqet si
Don Kishotin me Sanēo Panēon, ėshtė e pasur nė argumentim
dhe, ngarkesėn emocionale nė disa kapituj autori nuk deshi me
qėllim t’i hiqte, siē shprehet nė hyrje tė librit. Aristidh Kola
mendon se do tė ishte e keqja mė e vogėl, nėse politika greke
kufizohej vetėm me miqėsinė ndaj Milosheviēit dhe nuk
ndėrthurej kjo edhe me njė polemikė tė pranueshmekundėr
Shqipėrisė. Mirėpo, “siē do tė shohė lexuesi i kėtij libri, tė dy
kėto pėrzgjedhje nuk janė veēse dy anėt e sė njėjtės medalje, nė
pėrkrahjen e synimeve serbomėdha tė zotit Milosheviē dhe tė
bashkėpunėtorėve tė tij, qė ndonėse janė implikuar nė luftėn e
Bosnjės, problemi i tyre gjigant ishte dhe mbetet Kosova”. Nė
Greqi ka qarkulluar njė mal me libra e artikuj pėr problemin
jugosllav. Megjithatė, me raste shumė-shumė tė rralla, (siē
ėshtė ai i Leonidha Haxhiprodromit me librin “Jugosllavia,
shpėrthimi i nacionalizmit”), ėshtė thėnė e vėrteta rreth
“engjėjve” serbė kėndej e andej Serbisė, tė cilėt pėr opinionin
grek nuk janė veēse viktima tė martizuara... Duke e lėnė me njė
anė modestinė, mė vjen qė nė kėto rreshta tė brohoras me hare
pėr mikun tim tė mirė, Aristidh Kolėn, i cili tani po pėrgatit pėr
Arben P. Llalla
122
botim thirrjen qė arvanitasit i drejtuan mė 1899 “vėllezėrve tė
tyre shqiptarė” e ku i ftonin tė bashkonin forcat nė njė shtet tė
pėrbashkėt, si konfederatat e pakta tė sotme. Merakut tė
Aristidhit pėr mosrealizimin e kėsaj ėndrre, i shtohet sot
meraku tjetėr qė lidhet drejtpėrdrejt me librin “1991-1994,
Greqia nė kurthin e serbėve tė Milosheviēit”. Duket pak si e
pamundur qė libri mos ta kenė lexuar kompetentėt, e megjithatė
ata heshtin, ose pse e kanė tė vėshtirė ta pranojnė tė vėrtetėn,
ose pse nuk gjejnė argument pėr ta goditur librin. (Sepse autori
ėshtė goditur bukur herė dhe ėshtė mysafir thuajse i pėrjavshėm
nė tabelėn e qitjes tė gazetės nacionaliste “Stohos”).
Pasi ke lexuar librin, e ndjen tė nevojshme ta pėrshkruash tok
me autorin rrugėn nga 15 qershori 1993, kur libri filloi tė
shkruhet, e gjer mė sot qė e mbajnė nė duar.
-Ti i dashur mik mė thotė Aristidhi, mė pyet se ē’mė shtyu tė
shkruaj kėtė libėr... Pėr fat tė keq nė shtetet etnocentrike
historia zakonisht shtrembėrohen. Lidhjet tradicionale ndėrmjet
Greqisė dhe Shqipėrisė duket se janė harruar nga shteti zyrtar
grek dhe populli ėshtė disi i ēorientuar. Pas njė propagande tė
tmerrshme qė ėshtė bėrė vitet e fundit, populli i ka konsideruar
serbėt si vėllezėr, ndėrsa kjo nuk rezulton as nga historia e re
dhe as nga historia mė e vjetėr.
E dimė shumė mirė se vazhdimisht ka ekzistuar njė tension
mjaft i madh nė marrėdhėniet greko-serbe, qysh nė kohėn e
Stefan Dushanit, i cili i kishte shtrirė kufijtė e shtetit serb deri
nė Thesali, (Farsalla). Ne gjithashtu i njohim edhe synimet qė
kanė serbėt nė drejtim tė detit Egje...
Mė shtyu pra, tė shkruaj kėtė libėr fakti se parashikoj njė rrezik
pėr atdheun tim, Greqinė, nga kjo miqėsi e madhe me Serbinė
dhe njė rrezik me pasoja tė pakorrigjueshme pėr marrėdhėniet
greko-shqiptare. Kėtė u pėrpoqa ta argumentoj duke shkruar
librin “Greqia nė kurthin e serbėve”, pra, se si historikisht nuk
ėshtė e mundur qė Greqia ta konsiderojė motėr dhe mike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 1:58 am

Serbinė, dhe, sė dyti, ekzistojnė lidhje historike e shpirtėrore
ndėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė, dhe pikėrisht kėto lidhje
duhet tė inkurajohen.
Unė besoj se, prej Milosheviēit dhe klikės qė qeveris sot
Serbinė ėshtė bėrė njė pėrpjekje djallėzore pėr ta tėrhequr
Greqinė nė njė lojė aventureske dhe “sebepi” pėr tė hyrė Greqia
nė kėtė lojė ėshtė “rreziku” i krijimit dhe i njohjes nga
komuniteti ndėrkombėtar FYROM. Tani, duket se ka njė lloj
ndryshimi tė qėndrimit tė shfrenuar proserb tė Greqisė. Pas
katėr vjetėsh pritjeje tė zgjidhjes sė problemit maqedon,
udhėheqja politike greke e pa se ajo ēka i kishte premtuar
Milosheviēi, pra se do ta zgjidhte ai vetė problemin maqedon,
nuk u realizua. Pas kėtij zhgėnjimi, kursi u ndryshua dhe u hy
nė rrugėn e gjetjes sė mirėkuptimit me Shqipėrinė. Mirėpo,
aktualisht Milosheviēi dhe serbėt po afrohen me Shkupin,
pėrpiqen qė ta inkuadrojnė dhe FYROM nė Jugosllavinė e
cunguar. Pėr fat tė keq, krahas atyre qė duan sinqerisht
marrėdhėnie tė mira me Shqipėrinė, sot nė Greqi ekzistojnė dhe
disa qarqe tė shfrenuara antishqiptare. Kėta pėrpiqen tė
konkretizojnė planin mė tė fundit qė Milosheviēi ka propozuar
Greqisė, njė bosht ndėrmjet Beogradit, Shkupit dhe Athinės.
Uroj qė ky bosht tė mos krijohet dhe Greqia ta ndryshojė kursin
e vet nė kah mė pozitiv, se, po tė krijohet ky bosht, do tė ketė
edhe mė shumė probleme pėr Ballkanin”.
p.s. Ky shkrim mė parė ėshtė botuar nė revistėn “Koha”, mė 8
nėntor 1995 nga Robert GORO.
Arben P. Llalla
124
23
Nė 3-vjetorin e vdekjes sė arvanitasit
Aristidh Kolia
Kampioni i letrave arvanitase
“Planet duhet ti bėjnė vetė shqiptarėt. Unė dhe arvanitasit e
tjerė ju duam dhe ju ndjejmė vėllezėr nė tė gjithė
botėn”
.(Aristidh Kolia)
Nga Arben LLALLA
U mbushėn plot 3 vjet qė kur pushoi sė rrahuri zemra e
arvanitasit tė madh Aristidh Kolia. nga dita qė u nda nga ne
arvanitasi i shquar Aristidh Kolia. I shte ora 23.00 e 11 tetorit
2000, ku nė njė nga spitalet e Athinės vdiq studiuesi dhe
historiani i njohur arvanitas. Por kush ishte Aristidh Kolia?
Arvanitasi Aristidh Kolia lindi mė 8-7-1944, nė fshatin
arvanitas Kaskaveli (sot Leondari) tė rrethit tė Tebės nė Greqi.
Fėmijėrinė e kaloi nė fshatin e lindjes sė tij pranė gjyshit dhe
gjyshes qė i mėsuan gjuhėn e vatrės, arbėrishten (shqipen). Nė
vitin 1968 Aristidhi mbaron Universitetin nė degėn Juridikė,
duke vazhduar mė vonė punė si avokat nė Athinė. Nė vitin
1983 Aristidh Kola zgjidhet kryetar i “Lidhja Arbėrore tė
Greqisė” (Arvanitikos Syndesmos Elladas) qė po atė vit do
botonte librin e tij tė parė me titull “Arvanitasit dhe origjina e
grekėve” njė libėr i ringjalljes sė vetėdijes arvanitasve nė Greqi,
qė do ribotohej edhe 9 herė tė tjera nė gjuhėn greke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 2:00 am

Nė vitin 1985, Aristidhi ishte organizatori kryesor i
koncertit tė parė ne Greqi me kėngė arbėrore, ku mė pas me
Dhimitėr Leka dhe kėngėtarin Thanasi Moraitin bėnė tė
mundur nxjerrjen e diskut CD tė parė nė historinė shqiptare me
kėngė arvanitase “Kėngė Arvanite”..
Nė vitin 1989, boton librin “Gjuha e perėndive”. Mė
1995, Aristidhi themelon shtėpinė botuese “Thamiras” (thamira),
me qėllim botimin e veprave tė autorėve arvanitas, por
edhe tė autorėve nga Shqipėria, dhe midis tyre ėshtė ribotuar
vepra e Fan.S.Nolit “Historia e Gjergj Kastriotit Skėnderbe”.
Po nė vitin 1995, do botonte librin mė tė suksesshėm nė gjuhėn
greke dhe shqipe “Greqia nė kurthin e serbėve tė
Millosheviēit”.
Njė libėr qė tregon pėr komplotet dhe masakrat
ēnjerėzore serbe kundėr kombeve tė ish-Federatės jugosllave
dhe kryesisht tė shqiptarėve. Nė librin “Greqia nė kurthin e
serbėve tė Millosheviēit” Aristidh Kolia do tė paralajmėronte
pėr masakrėn qė po pėrgatiste Millosheviēi dhe
bashkėpunėtorėt e tij kundra popullit shqiptar tė Kosovės.
Nė vitin 1996 Aristidhi i nderuar do jepte dorėheqjen si
kryetar i “Lidhja Arvanitase tė Greqisė” pėr t’u marrė vetėm
me studimet pellazgjike, dhe nė vitin 1997, Aristidh Kola do
botonte i vetėm revistėn tremujore “Arvanon”. Ku nė kėtė
revistė, ai merrte pjesė bashkė me shqiptarėt e Kosovės nė
luftėn e drejtė tė tyre.
Me fillimin e luftės nė Kosovė, Aristidh Kola bashkė
me arvanitas tė tjerė do tė mbronin ēėshtjen e drejtė tė popullit
shqiptar tė Kosovės, pėrballė deputetėve, gazetarėve dhe
intelektualėve grekė qė ishin rreshtuar nė krah tė kriminelėve tė
Millosheviēit.
Atėherė emigrantėt shqiptarė nė Greqi do shikonin ēdo
mbrėmje Aristidhin dhe arvanitas tė tjerė nė ekranet televizive
greke duke mbrojtur tė drejtat e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė
Arben P. Llalla
126
emigrantėve nė Greqi. Me punėn e tij tė palodhshme nė ndihmė
tė ēėshtjes shqiptare tė Kosovės, ai informonte publikun e
painformuar grek pėr dramėn e dhimbshme qė po kalonin
shqiptarėt nė Kosovė.
Pėr kėtė shkak, akuza dhe «shigjeta me helm» do tė
hidheshin kundėr Aristidhit, njeriut tė ndershėm dhe tė drejtė.
Ai do tė akuzohej nga deputetė grekė si agjent i Shqipėrisė dhe
i shqiptarėve. Kur dilte nė TV greke shkonte me vetėdije, se
shkonte nė shtigje me rreziqe tė mėdha, por ai i kishte marrė
parasysh tė gjitha dhe gjėnė mė tė keqe.....!
Me hyrjen e trupave tė NATO nė Kosovė, Aristidhi
shprehte dėshirėn pėr tė vizituar Kosovėn e lirė. Por dėshira
nuk iu realizua, Kosova e lirė ngeli nė zemrėn dhe ėndrrėn e tij.
Mė 24 maj 2000, njė ditė pėrpara prezantimit tė librit tė
tij, kushtuar arbėreshit tė njohur urat Antonio Belushit, me titull
“Antonio Belushi dhe magjia e traditės popullore” Aristidh
Kolia do tė shtrohej urgjentisht nė njė spital tė Athinės i sėmurė
rėndė. Veprimtaria u bė pa tė, pa frymėzuesin e atij takimi
prekės.
Njė sėmundje e pa shėrueshme qė do pėrparonte me
shpejtėsi pėr t’i marrė jetėn njeriut tė mirė nė mbrėmjen e 11
tetorit 2000 nė spitalin Evangjelizmos nė Athinė ku lėndonte
prej njė muaj. Vdekja e Aristidh Kolės goditi zemrat e mijėra
emigrantėve shqiptarė qė punojnė e jetojnė nė Greqi. Ajo
vdekje preku shpirtrat e arbėreshėve kudo qė ndodhen nė botė.
Njė vdekje e parakohshme qė mori jetėn e historianit dhe
studiuesit arvanit Aristidh Kola, kėtij avokati tė ēėshtjes
shqiptare, qė punoi pėr miqėsinė dhe bashkėpunimin e popujve
tė Ballkanit.
Pak ditė para se tė vdiste Aristidhi kishte pėrfunduar me
dorėshkrim librin “Zeusi pellazgjik dhe mashtrimi indoeuropian”.
Nė kėtė libėr tė fundit tė tij, Aristidh Kola na sjell
shumė tė dhėna tė rėndėsishme, pėr periudhėn parahistorike dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 2:01 am

kryesisht pėr paraardhėsit e shqiptarėve tė Kosovės qė ishin
dardanėt pellazgjikė. Aristidh Kola zė njė vend tė veēantė nė
letrat arvanitase nė Greqi. Ai me punėn dhe penėn e tij, ringjalli
tek arvanitėt ndjenjėn e krenarisė pėr historinė dhe kulturėn
arbėreshe. Aristidhi ishte njė rilindės i shekullit 20, njė De
Radė i ri pėr gjakun e shprishur tė Arbėrit nė Greqi.
Kolia ishte i pari shkrimtar arvanitas qė nė librat e tij
faktoi se jo vetėm arvanitasit ishin heronjtė e revolucionit grek
tė 1821, por veshja, kėngėt dhe kultura arvanitase ishin bėrė
pjesė tashmė e historisė dhe kulturės greke. Aristidh Kolia
shkoi dhe mė tej, ku faktoi se emrat e perėndive tė Olimbit nuk
janė emra grek, por ata i pėrkasin emrave arvanitas ose
shqiptar. Aristidhi bashkė me arbėreshin e shquar tė Italisė, urat
Antonio Belushin do tė zbulonin se nė Greqi janė mbi 600
fshatra tė banuar me popullsi arvanitase. Aristidh Kola kishte
lidhje me shumė shqiptarė tė njohur nė Shqipėri, Kosovė,
Maqedoni, Turqi, me arbėreshėt e Italisė, Ukrainės, Kroacisė, e
deri me arbėrorėt e Korsikės. Pėr punėn e tij nė fushėn e
historisė dhe kulturės arvanitase, Aristidh Kola nė vitin 1995
ėshtė dekoruar nga ish-president Sali Berisha me ēmimin
“Ismail Qemali” dhe, pas vdekjes, ish-kryetari i shtetit shqiptar
Rexhep Mejdani e nderoi me dekoratėn e klasit tė parė “Naim
Frashėri”. U takon historianėve dhe studiuesve shqiptarė qė tė
vlerėsojnė siē e meriton punėn shkencore tė Aristidh Kolės, dhe
ta ēojnė mė tej veprėn e tij, pėr pasurimin dhe mbrojtjen e
historisė dhe kulturės sonė tė lashtė mbarė kombėtare.
Arben P. Llalla
128
24
Nė katėr vjetorin e vdekjes sė arvanitasit tė shquar
Aristidh Kolia
“Planet duhet ti bėjnė vetė shqiptarėt. Unė dhe arvanitasit
e tjerė ju duam dhe ju ndjejmė vėllezėr nė tė gjithė
botėn”.
(Aristidh Kola)
Nga Arben LLALLA
U mbushėn katėr vjet qė nga dita qė u nda nga ne
arvanitasi i shquar Aristidh Kolia. Aristidh Kolia vdiq nga njė
sėmundje e pa shėrueshme nė mbrėmjen e 11 tetorit 2000 nė
spitalin Evangjelizmos nė Athinė ku lėndonte prej njė muaj.
Vdekja e Aristidh Kolės goditi zemrat e mijėra emigrantėve
shqiptarė qė punojnė e jetojnė nė Greqi. Ajo vdekje preku
shpirtrat e arbėreshėve kudo qė ndodhen nė botė. Njė vdekje e
parakohshme qė mori jetėn e historianit dhe studiuesit arvanitas
Aristidh Kolia, kėtij avokati tė ēėshtjes shqiptare, qė punoi pėr
miqėsinė dhe bashkėpunimin e popujve tė Ballkanit.
Pak ditė para se tė vdiste Aristidhi kishte pėrfunduar me
dorėshkrim librin “Zeusi pellazgjik dhe mashtrimi indoeuropian”.
Nė kėtė libėr tė fundit tė tij, Aristidh Kolia na sjell
shumė tė dhėna tė rėndėsishme, pėr periudhėn parahistorike dhe
kryesisht pėr paraardhėsit e shqiptarėve tė Kosovės qė ishin
dardanėt Pellazgjik.
Aristidh Kola zė njė vend tė veēantė nė letrat e arvanitasve nė
Greqi. Ai me punėn dhe penėn e tij, ringjalli tek arvanitėt
ndjenjėn e krenarisė pėr historinė dhe kulturėn arbėreshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 2:02 am

Aristidhi ishte njė rilindės i shekullit 20, njė De Radė i ri pėr
gjakun e shprishur tė Arbėrit nė Greqi.
Kola ishte i pari shkrimtar arvanitas qė nė librat e tij faktoi se jo
vetėm arvanitėt ishin heronjtė e revolucionit grek tė 1821, por
veshja, kėngėt dhe kultura arvanitase ishin bėrė pjesė tashmė e
historisė dhe kulturės greke.
Aristidh Kola shkoi dhe mė tej, ku faktoi se emrat e perėndive
tė Olimbit nuk janė emra grek, por ata i pėrkasin emrave tė
kuptimit arvanitas.
Aristidhi bashkė me arbėreshin e shquar tė Italisė, urat Antonio
Belushin do tė zbulonin se nė Greqi janė mbi 500 fshatra tė
banuar me popullsi arvanitase.
Aristidh Kolia kishte lidhje me shumė shqiptarė tė njohur nė
Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Turqi, me arbėreshėt e Italisė,
Ukrainės, Kroacisė, e deri me arvanitėt e Korsikės.
Pėr punėn e tij nė fushėn e historisė dhe kulturės arvanitasve,
Aristidh Kolia nė vitin 1994 ėshtė dekoruar nga ish-president
Sali Berisha me ēmimin “Ismail Qemali” dhe, pas vdekjes,
president Rexhep Mejdani e nderoi me dekoratėn e klasit tė
parė “Naim Frashėri” mbas vdekjes nė vitin 2000.
U takon historianėve dhe studiuesve shqiptarė qė tė vlerėsojnė
siē e meriton punėn shkencore tė Aristidh Kolės, dhe ta ēojnė
mė tej veprėn e tij, pėr pasurimin dhe mbrojtjen e historisė dhe
kulturės sonė tė lashtė mbarė kombėtare.
Arben P. Llalla
130
25
Arvanitasi qė ndodhet nė pavdekėsi
“Aristidh Kolja njė hero i diasporės bashkėkohore nuk ėshtė
njė fjalė e rastit si njė kompliment, por ėshtė e vėrtetė dhe ky
njė manifestim mjaft i madh pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė
pavarur”, tha Antonio Belushi.
Nga Fatlume GASHI
Manifestimi “Java e kulturės arvanitase” ka vazhduar
me njė akademi pėrkujtimore, nė katėr vjetorin e vdekjes sė
Aristidh Koljes. Hapja e kėsaj akademie e ka bėrė Ismet
Hajrrullahu, zyrtar i Departamentit tė Ēėshtjes Jorezidence, i
cila tha: “se Aristidh Kolja ishte njėri nga ideologėt dhe
frymėzuesit qė ngjalli arvanitėt dhe me veprat e tij si “Greqia
nė grackėn serbe”, “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėve”,
“Zeusi pellazgjik dhe iluzioni indioeuropian”, etj. Bėnė qė
arvanitasit tė kuptojnė se janė tė njė trungu shumė tė lashtė
madje mė tė lashtė se grekėt”. Mė pas, nė kėtė akademi i mbajt
njė minutė heshtje pėr tė nderuar njeriun e madh i cili punoi
shumė pėr kulturėn arvanitase, ndėrsa mė vonė u shfaq njė film
dokumentar me regji tė Lirio Nushit, kushtuar jetės dhe veprės
tė studiuesit Aristidh Kolja qė ngjalli emocione te tė pranishmit
nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė. Mė pas Nushi duke
paraqitur kujtimet e Jorgo Mihos, i cili ishte njėri nga
bashkėpuntorėt e Koljes dhe tė tjerėve arriti tė paraqes nė
mėnyrė dinjitoze fytyrėn e Koljes dhe veprėn e tij shkencore,
por edhe kombėtare. Jorgo Geru, i pranishėm nė Akademinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   Wed Jul 23, 2008 2:02 am

Pėrkujtimore, duke folur nė dokumentar, pasi vlerėsoi se ai
ngjalli arvanitasit, shtoi se “ai dhe Kolja kanė vlerėsuar qė
Kosova ėshtė dhe duhet tė jetė qendra arvanitase nė Ballkan.
Shqiptarėt e Kosovės me armė nė dorė fituan lirinė qė u takoi”,
ėshtė shprehur ai pėrmes shiritit tė celuloidit. Filmi dokumentar
i Lirio Nushit, po ashtu ka arritur tė paraqes edhe thirrjet e
pavdekshme pėr liri e Kosovės tė Koljas. Ai, para disa mijėra
shqiptarėve nė Sheshin e Arvanitasve pėrmes megafonit i bėnte
thirrje opinionit grek dhe atij ndėrkombėtar qė t’i hidhnin sytė
drejt Kosovės, ku njė popull i tėrė po bėnte luftė pėr jetė a
vdekje, pėr t’i shkėputur njėherė e pėrgjithmonė prangat e
pushtuesit serb. Antonio Belushi, studiues arbėresh nė kėtė
akademi u shpreh: “Imadhi Kolja ėshtė i pavdekshėm. Ai
ndodhet shumė lartė nė pavdekėsi. Aristidh Kolja njė hero i
diasporės bashkėkohore nuk ėshtė njė fjalė e rastit si njė
kompliment, por ėshtė e vėrtetė”, tha ai duke shtuar “se ky
ėshtė njė manifestim mjaft i madh pėr njė Kosovė tė lirė dhe tė
pavarur, ndėrsa nė Athinė ishte Aristidh Kolja njė njeri, ėshtė
dhe do tė jetė pėrherė”.
Sipas tij, Ministria e Kulturės ishte e detyruar pėr t’i shprehur
publikisht kėtė mirėnjohje dhe zonja e tij, Nansi qė ishte e
pranishme nė akademi gėzohet, sepse heroizmi i tij nuk ishte i
mjerė.
Arben P. Llalla
132
26
Akademi pėrkujtimore pėr Aristidh Koljėn
Nga Shqipe SHAZIVARI
Me shfaqen e njė filmi dokumentar dhe mbajtjen e njė
akademie solemne, tė mėrkurėn nė sallėn e kuqe, ėshtė
pėrkujtuar figura e veprimtarit arvanitas, Aristidh Kolja (1944-
2000). Kjo akademi ka qenė pjesė e veprimtarisė tė “Javės
arvanite nė Kosovė” dhe ka pasur pėr qėllim njohjen e kėtij
personaliteti tė shkencės dhe politikės arvanite. Kolja njihet si
njeri nga studiuesit e historisė, kulturės dhe gjuhės arvaniate,
por njėkohėsisht ai ka qenė edhe veprimtar i shquar i ēėshtjes
shqiptare, siē ishte Kosova. Pėr veprimtarinė e Koljes, ka folur
nė fillim tė kėsaj akademie, Ismet Hajrullahu, i cili ka deklaruar
se Aristidh Kolja ka bėrė shumė nė ringjalljen e arvanitėve, por
kontribut tė ēmuar ka dhėnė edhe nė mbrojtjen e Kosovės gjatė
viteve tė vėshtira tė luftės sė fundit.
Ndėrkaq, nė filmin dokumentar tė autorit Lirio Nushi, pėr tė
pranishmit ėshtė shfaqur njė biografi e jetės dhe veprės sė
Koljes.
Aristidh Kolja lindi mė 1944, studioi nė Athinė pėr avokaturė,
kurse nga vitet 80, angazhim i tij kryesor bėhet studimi i
ēėshtjes arvanite dhe drejtimi i shoqatės arvanite “Marko
Boēari”. Nė kėtė dokumentar u fol pėr librat shkencorė tė
Koljes si, “Gjuha e perėndive”, “Greqia nė kurthin e
Milosheviēit”, etj., si dhe pėr dorėshkrimin e tij pabotuar
“Zeusi Pellazgjik”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje tufe lule mbi varrin e Aristidh Koles
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: