Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BBC: UĒK ka abuzuar me civilė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 11:16 am

Xhavo
Gabim e ke !
Nuk dote thot se ke luftue qenke patriot!
Patriot eshte ai qe lufton dhe mban betimin amanetin qe ka dhane!
te shqiptaret ka pas shum luftera qe i kan udheheq patriotet!
Po ne fund tradhtojne shiten!
ka plot Raste emra !
Edhe Ramushi ishte Arush ne lufte po tradhtare ne politik dezertore!
Ky shkel ne gjakun e vllaznive te vet se pari tani ne gjakun e deshmoreve!
Sepse ky bene politiken e Rugoves dhe shkon ju perkulet te varri!
Ky me pare ishte ne hasmi me Rugoven dhe farkistet!
Po pasi i gjuajt me tradhtaret dhe u plagos!
Rugova e afroi me kushte ja banu me mue e te pajtoj ja ne bela!
Ky prej friges u pajtua dhe pranoi te bashkpunoj me tradhtaret..
Ky ska dallim prej politikes Tradhtare LDk LDD PDK AKR etj..
Ky perbehet ne planin e Artisarit dhe ne kete status!
As vellezerit e Ramushit as te UCK e Adem Jashari nuk dhan jeten per kete status pa komb!
Po edhe Haga e ka lirue me kushte kete dhe Fatmir Limen qe te punojn per UNMIK EULEX dhe planin antishqiptare te Artisarit.
Pra Lideret e UCK-se jane bere si hesat Pash Toptani nuk kan dallim bile keta shkaterruan historin shqiptare..
seshte turp ti kritikojsh,po eshte turp ti perkrahesh!
Ti thua se kush nuk qenka dezertore atehere krejt qenkan..
Po normal po mos te jemi keshtu tradhtare karieriste servile shqiptaret moti kishin shtet!
Po dikush hyn ne lufte me laps ne dore!
Pra nuk kena politikan per popull po per veten..
Ky Ramushi ka ozurpue krejt prishtinen me bandat e veta dhe Pejen..
keta politikan qe ka kosova dhe shkupi e Presheva jane per veti dhe shkaterruan qka ka shqiptare.
keta punojne ne prapavije edhe me serbe siq eshte LDK LDD PDK AKR dhe AKK..
Keta jane servil te huaj..
Po ky eshte mendimi yt personal-pyete popullin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 2:56 pm

Idete e juaja jane ide perqarese, qe nuk qojne askund, perveē luftes civile-ndershqiptare. Pikerisht pasja e ideve anarkiste edhe ne "Vetevendosje" eshte elementi kryesore se perse kjo levizje nuk perkrahet nga masa.
LDK-ja ka qene dikur levizje shqiptare, popullore, levizja e pare demokratike ne ballkan dhe levizja e pare kunder sistemit Jugosllav dhe Serb. LDK kane qene mbi 90% e popullit shqiptar te Kosoves dhe kjo e ka mbajt Kosoven gjalle. Te quash LDK-ne udbasha eshte sikur ta quash gjithe Kosoven, gjithe popullin shqiptar. Kjo shprehja "udbash" eshte demode, shprehje e mbetur nga sisteme te kalune. Po cila parti apo organizate nuk ka apo nuk ka pasur spiuna. Ne ēdo parti, ne ēdo levizje, ēdo organizate ke spiuna, madje edhe ne "vetevendosje" apo edhe ne vete "Uēk-ne".

Koalicioni i Ramushit me Rugoven, per mua, shenon kthes te madhe e historike ne politiken shqiptare te Kosoves. Ajo ishte modeli i lenjes anash te partive, perēarjeve, klaneve dhe bashkimi politik per te rrezuar murin e perēarjes qe i kanosej popullit te Kosoves. Lufta civile ne Kosoves, mes klaneve, partive, ka qene thuaja e pashmangshme. Ky koalicion i ka ftoh gjakrat dhe sot ne Kosove njerezit flasin me bute per politik.

Ju po akuzoni "ēdokend dhe askend". Kjo e fut popullin ne rreth djallezore. Nese gjithe shqiptaret qenkan "udbasha" e dezertora, atehere me ke doni te beni ju "bashkim kombetar"?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 3:03 pm

Une nuk jam mbrojtes i politikes, por shume me irritojne keto akuzat e fyerjet qe behen gjithandej, secilit si t'i teket apo kur t'i teket, te thote ēka t'ia merr mendja.

Gjykoni, por mos paragjykoni, mos flisni me hamendje, me fjal te hallkut, me te ndegjuara, me tha e i thash.

Duhet te kete nje balancim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
valmir9
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 141
Age : 27
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 3:14 pm

xhavo_

Une te kuptoj po duhet me dit ti diqka qe Ramushi e tjert kan luftue per Kosoven, po pika esht aty se ata tash po luftojn per karrika ne qeveri dhe per "Kosovarizmin" e Shqiptarve ne Kosove.

A ti mendon se Ramushi kur ka luftu ka luftu per Kosoven multietnike me 10 gjuhe officiale po ashtu edhe qirilicen.
JO ska luftue per keto.

E pikerisht perqeto i thojm na udbash, farkist...

Aj mbas luftes u ul ne karrik dhe i pranoj te gjitha nga planet nga te tjeret (eulex, ahtisari, unmik, kfor...).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 3:22 pm

Xhavo!
Te lavderojsh LDK eshte si te mbrojshe serbine.
LDK kam qen organizatore i pare qe te formoj!
atehere kure njerezit u frgojshin ende!
Pushtetin e kishte lidhja socialiste jugosllave!
Ldk E kan formue udbshet!
A e din ti kushe ka qen iniciatore!
LDK shkaterroi popullin.
Vjedhen njersen e popullit,punuan me serbet udben,ata qe kundershtuan i denuan i larguan nga puna dhe partija!
SI komunistat se keta ishin shumica komunistat.
Prap ne pushtet jane komunistat e Titos dhe te Milloshit.
LDK Pacifisti Rugova bashkpunetore i Milloshit largoi nga atdheu mbi 800 mije shqiptare me politiken e tije pro serbe te durimit!
Per ate u formue uck-.
Dhe ja prishi politiken udbashe!
Po ata te vertetet e uck vdiqen per kete atdhe!
keta shoket etyre siq ceka tradhtuan betimin idealin dhe shkaterruan qka ka shqiptare!
Ku pi sheh ti ato te mira!
Apo je ne parti!
Une nuk kam perkrahe lDK prej vitit 1993 se keta me larguan si irredentiste nacionaliste.
Ne LDK hynen prap udbashet qe na denuan me 1989.
Dhe kurre nuk i kam perkrahe.
Me 1993 jam njoftue me Fehmi Lladrovcin trimin e vetem shqiptare!
Po fehmiu vdiq UCK ne shtab u futen ish udbashet e serbise!
Keto pune i di shum mire se kam pas kontakte me shtabin!
Une nuk flas me paragjykime -po ju po flitni se si njihni gjerat!
As me fjal te hallkut une kurre nuk flas,po kam perkrah uck ne ditet e para ateher kur ju keni thirre Rugova Rugova Milloshi...

Ateher kure shqiptaret na shajshin se nuk ka uck po ne qe perkrahim jemi ,,shpijun"
Se ata te uck thojshin Adem jashari jane me shkije!
E kesi marrina ka thene ky popull me keta udheheqes pro serb.
Rugova qoi policine kunder Adem jasharit dhe uck..
Po mos flisni paushall.
Une nuk perkrahi parti servile fare..
jam me levizjet me FBKSH-AKSH-
Po pengesa kena nga ju nga ata qe deri dje shajten uck e sote shajne AKSH..
Me kesi njerez veshtire te fitojme ate qka kena ndermend bashkimin.
E bashkimi nuk fitohet duke i lemuar tradhtaret po duke i larguar nga politika.
Po ne dote mundohemi qe te bejme ate qe jemi betuar..
Edhe pa ju edhe pa ata qe shiten popullin shqiptare e u bene kosovare..
Mos u mirre me LDK se po tregon se je i perlyme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Wed Apr 15, 2009 3:28 pm

valmir9
ashtu eshte po keta nuk i kuptojn gjerat.
koalicioni AKK LDK nuk ishte kthese po tradhti ndaj uck-se.tradhti ndaj vetvetes se ramush haradinajt qe deri dje shajti Rugoven farkistet u vrajten ne mes veti!
Dhe ky ju hyni ne bithe tradhtareve per karrig qe te shpeton nga burgu i hages"!
Dhe Rugova e nxerri nga burgu dhe u leshue me kushte qe te perkrah planin e Artisarit.
Pra nje plan antishqiptare..
tradhtija ska brina..
Kesi luftetare ka pas gjith historin shqiptaria po ne funde shiten per karrig..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri May 28, 2010 10:12 pm

valmir9 shkruajti:

Varreza nė Kukės, ku sipas BBC-sė, dyshohet se janė varrosur disa nga viktimat e UĒK-sė

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) ka abuzuar me tė drejtat e civilėve nė Kosovė, ka maltretuar dhe nė disa raste edhe ka vrarė. Kėshtu raporton gazetari Nick Thorpe i BBC-sė, i cili thotė se ka hulumtuar akuzat se disa prej kėtyre civilėve janė mbajtur nė Shqipėri pėr t’ua marrė organet.

Njė ish i burgosur nga UĒK, njė shqiptar etnik, i cili ishte mbajtur nė njė burg tė UĒK-sė nė Kukės, Shqipėri Veriore, ėshtė pajtuar qė tė flasė pėr BBC nė kushte anonimitetit.

Disa burime i kanė thėnė BBC-sė qė serbėt e Kosovės, shqiptarėt etnikė dhe romėt kapin njė numėr prej 2000 personave qė kanė humbur. Kjo ka ndodhur gjatė luftės nė Kosovė, e cila ka pėrfunduar nė qershor 1999.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ish-drejtor politik i UĒK-sė i ka refuzuar kėto deklarata.

Thaēi ka thėnė se ai ishte i vetėdijshėm qė individė tė caktuar “kanė abuzuar me uniforma tė UĒK-sė” pas luftės, por ka thėnė se UĒK e ka distancuar vetveten nga tė gjitha aktet e tilla. Ai ka shtuar qė abuzime tė tilla ishin “minimale”.

Dėshmitė

BBC News ka hulumtuar akuzat se disa prej kėtyre janė mbajtur nė Shqipėri pėr t’ua marrė organet e tyre, dhe provat fizike qė janė marrė nga hulumtuesit e Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri ishin shkatėrruar nga Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krime tė Luftės.

“Ata i kanė mbajtur njerėzit e sėmurė nė njė korridor”, thotė njė ish i burgosur nga UĒK, njė shqiptar etnik i cili ishte mbajtur nė njė burg tė UĒK-sė nė Kukės, Shqipėri Veriore, i cili ėshtė pajtuar qė tė flasė pėr BBC nė kushte anonimitetit.

“Ata, po ashtu kanė ardhur nėpėr dhoma nė grupe prej pesė ose gjashtė vetave dhe nga kanė marrė nė pyetje. Ata pėrdornin thika, revole dhe automatikė”.

Dėshmia e tij konfirmon qė njerėz tė ndryshėm me pėrkatėsi tė ndryshme etnike janė mbajtur aty, pėrfshirė edhe serbė.

Ai i ka thėnė BBC-sė: “Kur njė person ėshtė maltretuar ... ai ka bėrtitur ‘oh nėnė’ nė gjuhėn e tij amtare”.

“Netėt ishin tė qeta, kėshtu qė mund t’i dėgjoje duke bėrtitur...pėrderisa rriheshin apo pas kėtyre rrahjeve”.

Burime nė Kukės tregojnė se 18 tė burgosur janė mbajtur nė kėto kampe dhe pastaj janė vrarė.

Tė humburit

Jo larg kufirit, nė Prizren, Kosovėn Perėndimore, Brankica Antic, ndez njė kandil nė pėrkujtim tė burrit tė saj Zlatko; njė serb kosovar pėr tė cilin ajo thotė se ishte rrėmbyer nė korrik tė vitit 1999 nė Prizren nga njė burrė me uniformė tė UĒK-sė, gjashtė javė pasi kishte pėrfunduar lufta dhe nė vend ishte vendosur NATO.

Nė Manastirin e quajtur “Holy Archangel”, afėr Prizrenit, qiririt ndizen pėr njerėzit e afėr sipas traditave ortodokse. Qirinjtė ndizen lart nė njė raft pėr ata qė jetojnė, apo poshtė pėr ata qė vdesin. Brankica ende e ndez qiririn e saj pėr Zlatkon nė maje.

“Ne gjithmonė ndezim qirinj pėr shėndetin e tyre dhe mirėqenie sa mė tė mirė dhe do tė vazhdojmė kėshtu derisa t’i gjejmė trupat e tyre edhe pse e dimė se ata kanė vdekur”, thotė ajo.

Zlatko ėshtė njėri nga rreth 400 serbėt e Kosovės, tė cilėt janė zhdukur pas pėrfundimit tė luftės, dhe ende mungojnė sipas shoqatės pėr “Familjet e tė Zhdukurve” tė Serbisė.

Rreth 150 prej tyre janė zhdukur gjatė periudhės se luftės.

Nga ana tjetėr, 1500 shqiptarė tė Kosovės ende mungojnė pėr shkak tė luftės pėr shkak se forcat serbe tė sigurisė i kishin ekzekutuar atė dhe pėr kėtė ekzistojnė edhe fakte.

Qindra trupa janė gjendur nėpėr varrezat masive nėpėr Serbi. BBC thotė se hulumtimet e tyre kanė treguar se ushtarėt e UĒK-sė, gjithashtu, kanė shkelur dhe janė fajtorė pėr shkeljen e disa tė drejtave tė njeriut gjatė luftės.
Pse po heshtim per keto shpifje e akuza qe ni benin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 56
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri May 28, 2010 10:20 pm

Nuk eshte e vertete qe kan vrare serb te uēk,pos kan vrare njerez qe e deshten bashkimin e kosoves me ***** dreq.E sai perkete organeve qe jau kan nxjerr e shit,kjo eshte propagande e Sali Berishes dhe e spiunave kosovar,qe si qellim te kethehet serbija ne kosovs
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri May 28, 2010 10:45 pm

Xhemshiti shkruajti:
Nuk eshte e vertete qe kan vrare serb te uēk,pos kan vrare njerez qe e deshten bashkimin e kosoves me ***** dreq.E sai perkete organeve qe jau kan nxjerr e shit,kjo eshte propagande e Sali Berishes dhe e spiunave kosovar,qe si qellim te kethehet serbija ne kosove hamain e sames.

BBS ja dhefte qeni nanuqken
Kush te shtyn te jepni nje koment te till...!

Koha i sheron plaget por si shlyen gjurmet, moa harro.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 56
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri May 28, 2010 11:53 pm

Drini


Kush te shtyn te jepni nje koment te till...!

Koha i sheron plaget por si shlyen gjurmet, moa harro.

E vertete eshte drini

Por koha dhe historia tek shqiptaret po perseritet,sa per qe kan vrare serb ka mundesi por kan vrare serb qe nuk kan dashur ti ngjyne duart me gjak te nje popullates se gjore qe jetoi ne vuajtje.Ka shume serb qe deshiroin qe edhe shqiptaret e roberuar te jetoin ne qetsi,sepse e dijne mire qe serbet jan ardhacak ne trojet tona.
Sai perket gjurmeve qe nuk shlyhen,keta shqipfolesa mundohen qe gjurmet e tyre te shlyejne dhe te shendrroin ne heroizem.Populli i dine qe te gjitha,por nuk ka qe dikush tju prije ne nje revolucion e te triumfoi ne rrugen e e jeteses.Ka kesi shqiptar,por keta qe jan te perlyer me gjakun e patriotave dine mire qe patriotet ti shendrroin ne tradhetar dhe ate me ngurim me shoqerin e tyre dhe familjare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Fri May 28, 2010 11:59 pm

Fundi i pretendimeve
pėr trafikim organesh nė luftėn e Kosovės
Nuk ka prova pėr trafik organesh nė “Shtėpinė e Verdhė”
Pėr vite tė tėra kanė qarkulluar histori lidhur me
serbė tė rrėmbyer dhe tė vrarė pėr t'iu marrė organet nė muajt qė pasuan
luftėn nė Kosovė.
Sipas disa burimeve (pranė secilit nga
investigimet), tre hetime paralele tė kryera nga hetuesit nga Serbia,
Bashkimi Evropian dhe Kėshilli i Evropės, nuk arritėn tė gjenin prova qė
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) kishte trafikuar organet e personave
tė ndaluar.
Siē pretendohet, dhjetėra serbė tė marrė robėr ishin
ēuar nė njė shtėpi nė qytetin e Burrelit nga qershori 1999 deri nė maj
2000 dhe nė mėnyrė sistematike iu ishin marrė organet e trupit, pėr t'i
shitur.
Kėto pretendime janė tė prezantuara nė autobiografinė e ish-
Kryeprokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla del Ponte, e botuar nė 2008.
Por,
pamundėsia pėr tė gjetur burimet origjinale dhe ndonjė provė tė re qė
prej vitit 2004, tregojnė se kjo histori nuk ishte e mbėshtetur nė
fakte.
Raporti i Kėshillit tė Evropės, qė pritet tė botohet muajin e
ardhshėm nga hetuesi, Dick Marty, pritet tė pėrqėndrohet nė kėrkesat
politike pėr qeveritė e pėrfshira, sesa nė zbulimin e fakteve tė reja.

Pengesat

"Ėshtė
fakt qė nuk ka asnjė provė pėr kėtė ēėshtje," thotė Matti Raatikainen,
kreu i Zyrės pėr Krime Lufte tė Misionit Evropian nė Kosovė pėr Sundim
tė Ligjit (EULEX).
"Asnjė trup, asnjė dėshmitar. Tė gjitha njoftimet
dhe vėmendja e medias pėr kėtė ēėshtje nuk na kanė ndihmuar. Nė fakt ato
nuk i kanė ndihmuar askujt."
Problemi kryesor, tha ai, ishte qė
skandali i krijuar nga kėto pretendime, kishte larguar vėmendjen nga
puna qė po bėhej pėr tė gjetur eshtrat e 1861 personave qė ende
konsiderohen si tė zhdukur nga lufta dhe ndėshkimi i vrasėsve tė tyre nė
Serbi, Kosovė dhe Shqipėri.
Nė vitin 2009, njė hetim special i
BBC-sė gjeti prova nė qytetin e Kukėsit pėr ekzistencėn e kampeve tė
UĒK-sė ku mbaheshin tė burgosur.
Nė fillim tė majit, EULEX-i bėri
edhe arrestimin e parė nė lidhje me kėtė ēėshtje.

Matti
Raatikainen

Kanė dalė gjithashtu hollėsi se shqiptarė tė dyshuar
se nuk kanė qenė besnikė ndaj UĒK-sė, janė marrė nė pyetje nė njė hotel
nė Durrės dhe mė pas janė transferuar nė Kukės.
Zbulimet konstante nė
shtypin serb, se fakte tė reja apo dėshmitarė tė rinj kanė dalė lidhur
me ēėshtjen e pretenduar pėr trafikim organesh, kanė dalė tė rreme, ose
kanė qenė pa bazė.
Pas luftės nė Kosovė gazetari amerikan, Michael
Montgomery, kishte hasur ushtarė tė UĒK-sė qė kishin transportuar tė
burgosur serbė dhe shqiptarė, tė vdekur dhe tė gjallė, pėrtej kufirit
nga Kosova pėr nė Shqipėri.
Tre nga shtatė burimet e tij, i
referoheshin mundėsisė pėr trafikim organesh dhe kanė identifikuar
"shtėpinė e verdhė" pranė Burrelit.
Por, gazetari Montgomery nuk ka
qėnė i sigurt dhe e ka dorėzuar njė pėrmbledhje tė hulumtimit tė tij tek
Zyra e Personave tė Zhdukur dhe Provave Mjekoligjore nė Misionin e
OKB-sė nė Kosovė.

Burime tė zhdukura

Njė ekip i OKB-sė nė
Gjykatėn e Hagės, i drejtuar nga Matti Raatikainen, e vizitoi "shtėpinė e
verdhė" nė shkurt tė vitit 2004.
Nė njė prej dhomave tė katit
pėrdhesė, pėrmes njė kimikati u zbulua se dyshemeja pėrmbante gjurmė tė
pėrhapura gjaku, tė cilave nuk u dihej origjina. Familjarėt nga ana e
tyre dhanė shpjegime kontradiktore.
Nė njė vend ku hidhen mbeturinat u
gjetėn mjete qė pėrdoren pėr ndėrhyrje kirurgjikale.
Disa hetues
kėrkonin qė tė vazhdoheshin hetimet, kurse pėr tė tjerėt provat ishin
shumė tė pakta.
Argumenti mė serioz ishte fakti qė burimet origjinale
tė gazetarit Montgomery ishin zhdukur.
Njėri prej burimeve ishte
vrarė, siē supozohet, nė njė rast qė nuk kishte lidhje me hetimin,
ndėrsa tė tjerėt nuk mund tė gjendeshin.
Madje edhe autoritetet serbe
qė i kanė bėrė kaq shumė propagandė historisė sė "shtėpisė sė verdhė",
sot kanė dyshimet e tyre.
Njė burim nga Beogradi, qė ėshtė i afėrt me
gjykatėn pėr krime, thotė se ende beson se diēka ka ndodhur atje, por
jo nė shkallėn qė ėshtė sugjeruar dhe qė ndoshta nuk ka fare lidhje me
UĒK-nė.

Varret masive

Duke marrė parasysh mungesėn e
fakteve, ekspertėt sugjerojnė se Shqipėria do tė kishte ndihmuar pėr ta
hedhur poshtė kėtė histori tė dėmshme, sikur tė ishte treguar mė e
hapur.
Raportuesi special i OKB-sė, Philip Alston, tha nė shkurt se
"pėrpjekjet pėr tė hetuar nuk kishin gjetur bashkėpunimin e duhur nga
ana e qeverisė shqiptare".
Ai i bėri thirrje Shqipėrisė qė tė
prezantonte njė propozim pėr hetim tė pavarur dhe tė bashkėpunonte me tė
vėrtetė.
Fundi i 'pėrrallės' pėr trafikim organesh, siē e quan njė
hetues i EULEX-it, do t'i lėrė prokurorėt pėr krime lufte me shumė punė
nėpėr duar.
Nė maj, u zbulua njė varrezė masive nė qytetin Rashkė nė
jug tė Serbisė, ku u gjetėn trupat e rreth 250 personave qė besohet se
janė shqiptarė tė vrarė nga trupat serbe nė Kosovė dhe qė janė varrosur
pėrsėri nė fillim tė qershorit 1999.
Dheu i kuq qė ishte ngjitur me
eshtrat, sipas disa dėshmitarėve okularė, sugjeronte se trupat ishin
varrosur fillimisht nė Drenicė nė Kosovė dhe mė pas ishin zhvendosur nė
Serbi pėr tė zhdukur provat.
Prokurorėt besojnė se ushtria serbe
ishte pėrgjegjėse.

Vrasje pėr hakmarrje

Serbė tė zhdukur
janė gjetur edhe nė Kosovė.
Zhvarrosja e 25 serbėve, viktima tė
UĒK-sė, pritet tė fillojė kėtė vit nė njė minierė nė Obiliq.
Kėsaj
miniere iu vu zjarri dhe ashensori qė zbriste nėntokė u shkatėrrua pėr
tė fshehur provat.
Pėrpjekjet pėr tė gjetur viktima tė tjera po duken
tė vėshtira.
"Kanė mbetur shumė informatorė potencialė," thotė Alan
Robinson, njė prej shefave tė Zyrės pėr Personat e Zhdukur.
"Tė tjerė
njerėz qė mund tė dinė vendndodhjen e personave tė zhdukur, nuk duan tė
flasin nga frika, apo pėr arsye se nuk kanė interes."
Sipas
EULEX-it, 2,244 trupa janė identifikuar qė prej vitit 2001.
Prej tyre
301 nuk ishin shqiptarė, qė do tė thotė se ishin serbė, romė apo tė
tjerė.
Rreth 228 trupa ishin tė serbėve te zhdukur pas 10 qershorit
1999, nė fund tė luftės, gjatė kohės sė vrasjeve pėr hakmarrje nga
shqiptarėt e Kosovės.
Nė total rreth 13500 persona mendohet se janė
vrarė gjatė konfliktit, ose menjėherė pas pėrfundimit tė tij.
Hetimi i
kryer nga Dick Marty prej Kėshillit tė Evropės mbi pretendimet pėr
trafik organesh, pritet tė publikohet nė fund tė qershorit.
Zhvarrosja
e trupave nė qytetin Rashkė pritet tė fillojė nė muajin gusht. /bbc/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:15 am

Pas kėsaj duhet edhe zyrtarishte tė akuzohet qelbsira plake Karla del Ponte pasi gėnjeshtrat e saja i kan[ kushtuar Kosovės edhe gjithė popullit shqiptarė .
Sidomos e gjeti e kohėn kur u shpall Kosova e pavarur , ndoshta edhe ajo ishte qėllimi i saj qė tė pengoj pavarsinė ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 56
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:16 am

Keso krime ka mundesi qe te kene bere ata qe e pergaditen Molloshin ta shtine ne kurthe ADEM JASHARIN dhe sot ne qeverin e kosoves shiten patriota.Kete nese ka lejue Sali Berisha bashk me Nanosin edhe keta e kane bere qe ta shesin kosoven dhe detin adriatike greqise,si dhe Ali Ahmeti baskpunon me maqedon ne qeveri.Ku keni pare ne bote qe nje luftetar qe lufton kundra nje armikut te hyne ne koalicion me armikun ?Ku keni pare keshtu ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:28 am

Xhemshiti shkruajti:
Keso krime ka mundesi qe te kene bere ata qe e pergaditen Molloshin ta shtine ne kurthe ADEM JASHARIN dhe sot ne qeverin e kosoves shiten patriota.Kete nese ka lejue Sali Berisha bashk me Nanosin edhe keta e kane bere qe ta shesin kosoven dhe detin adriatike greqise,si dhe Ali Ahmeti baskpunon me maqedon ne qeveri.Ku keni pare ne bote qe nje luftetar qe lufton kundra nje armikut te hyne ne koalicion me armikun ?Ku keni pare keshtu ?
Jo ska mundesi Zotni .
Kjo qka shruani ju eshte tjeter diēka qė ska tė bėj me postimin me larte.
Eshte lajm shum i pritur pėr gjithe shqiptaret .
Mos i pėrzini gjdo teme me parti politike dhe me politikan qe s'meritojne ti permendet as emri .
Sa i pėrket atyre ''politakenve'' qe i ceke , pėr mu thefshin qafen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:34 am

Arbėr. shkruajti:
Pas kėsaj duhet edhe zyrtarishte tė akuzohet qelbsira plake Karla del Ponte pasi gėnjeshtrat e saja i kan[ kushtuar Kosovės edhe gjithė popullit shqiptarė .
Sidomos e gjeti e kohėn kur u shpall Kosova e pavarur , ndoshta edhe ajo ishte qėllimi i saj qė tė pengoj pavarsinė ?
Arber paijtohem me mendimin tend, ne duhet te ngritim edhe aktpadije kunder serbis dhe gjith atyre qe u munduan te na njollosin luften ton clirimtare me ket shpifje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:38 am

DRINI- Po si, aj nuk po i bejm padi serbis per gjenocid qe e pan ter bota e po i bejn akt padi DEL PORDHES.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:45 am

xhema shkruajti:
DRINI- Po si, aj nuk po i bejm padi serbis per gjenocid qe e pan ter bota e po i bejn akt padi DEL PORDHES.
Xhem keto jane gabime te nje pas njeshme qe po i beim ne si popull.
Po te ishte e kundra neve do te na zhdukshin nga siperfaqja e tokes, jame i bindur per kete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 12:52 am

DRINI- n“ket rast tham politikajt e jo populli politikajt jan te atorizuar permes votes ton qe te i hecin kto pun,jan dhe i thojn vetes institucion,e dim ne se sa gjak e njers esht derdh per kto kinse institucione te leshit, po shifet ma,se shka e si.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:00 am

xhema shkruajti:
DRINI- n“ket rast tham politikajt e jo populli politikajt jan te atorizuar permes votes ton qe te i hecin kto pun,jan dhe i thojn vetes institucion,e dim ne se sa gjak e njers esht derdh per kto kinse institucione te leshit, po shifet ma,se shka e si.

Xhem une them populli, duke u bazuar ne ate qe keta ne politik jane bijet e keti populli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 64
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:01 am

Arber,Drini,Xhema, jeni nder em te miret qe jau rrespeketon fjalen qeky plak i padiqem.
Ku me padit nji politikane te avropes ku neve na marrin meqaf lideret tane!, Shkau e beni gerdin para krejte botes, u habiten tane, e lideret tane se shohin te aresyeshme me ngrite padi ndaj nji shteti kriminel qe e ak deshemua me cdo kohe aneti shypetarizmen.
, pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:09 am

ok mir shokit pra qysh koka mileti pra koka dhe pushteti, per nji qik nuk pajtohem me ket mendim.
Populli Drini nuk mund té i lexoj politikajt shka kan ne koken e tyre,un nuk ja la kto gjera popullit, kta jan pergjegjes per kto gjera dhe askush tjetre veq politikajt, kshtu un mendoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:20 am

Xhema , ska lidhje me politikane ne kete rast ( thefshin qafen ). Kjo propagande qe sa vite e rrejshme nga nje person i madhe siq ėshtė Karla del Ponte mori fund .
Pėr tė akuzu ate eshte e ligjshme dhe shum e drejte , tash me per te gjithe botėn , qe do te thote mundet ta akuzon edhe edhe nje organizat me e vogel , edhe ajo komuna ku thonin ''shtepia e verdhe '' , nese nuk e bejne te njejten politikanet .
Kryesorja rrena dhe shpifjet dolen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:28 am

Po Arber- por ti edin se aja shtepia e VERDH siq poe quajn aj ska per te ngren e po padit kend,per ksi padi duhet miliona e aj ndoshta ska as morra e lere ma te gjeth kto te holla prap i mbetet institucioneve me ndihmu pra edhe shtepin e VERDH.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:28 am

xhema shkruajti:
ok mir shokit pra qysh koka mileti pra koka dhe pushteti, per nji qik nuk pajtohem me ket mendim.
Populli Drini nuk mund té i lexoj politikajt shka kan ne koken e tyre,un nuk ja la kto gjera popullit, kta jan pergjegjes per kto gjera dhe askush tjetre veq politikajt, kshtu un mendoj.
Xhem populli keta i ka votu, dhe duhet me ju be presjon per pune e tyre, si per keq por edhe per mir.

Dardha pik nen dardh thot populli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   Sat May 29, 2010 1:32 am

DRINI prap nuk pajtohem me thenjen tende ,sepse nji patriot i mirfillt-plitikan nuk bazohet ne gjera te tilla,kjo nuk esht relavante ne ket rast.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BBC: UĒK ka abuzuar me civilė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BBC: UĒK ka abuzuar me civilė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: