Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Nje histori nga jeta juaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
mickonja
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve: 141
Registration date: 06/09/2007

MesazhTitulli: Nje histori nga jeta juaj   Fri Sep 28, 2007 10:18 am

Jeta eshte sa e gjate aq dhe e shkurter dhe te gjithe kemi pasur raste kur na ka kaluar e gjithe jeta jone para syve si nej film me metrazh te shkurter.
Mes gjithe ketyre kujtimeve a ka pasur, dhe kush ka qene ajo ngjareje qe ju ka lene me shume mbresa ne jeten tuaj?

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Sep 28, 2007 11:09 am

Pergezime per temen mickonja

Kuptohet jeta sa e gjate qe eshte po aq e shkurter,njera nga kujtimet qe ma ka len udhtimi per Ne Amerik,deshira ishte e madhe por te njeten kohe u paraqitke edhe frika qe si do te ri ne Aeropan gjith ata ore ha ha ha ..pse deshira ishte aq e madhe mendoja se nuk do te kthem i gjall ne Evrop,do te fundoset Aeroplani ne Oqeanin Atlantik,ha ha ha por ishte kaluse edhe kjo kalova mir qe kur m'brina ne Aeroportin J.F.K New York gjall pushova mire per ca ore por mendoja per k'thimin p'rseri ne Danimark qe bileten e kisha kthiese.

Kujtimet e ketyre diteve kan qen si ne Filma

Vazhdim te mire ne tem ka shume kujtime jeta..
n'degjohemi ne teme.

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 146
Registration date: 03/09/2007

MesazhTitulli: DIELLZA SOT DO MBUSHTE 12 VJET   Sat Sep 29, 2007 12:51 pm

DIELLZA - MBIYLLI I GJITHĖSISĖ DHE
LULJA MĖ E BUKUR E PĖRJETĖSISĖ

Dymbėdhjetė vite mė parė, pikėrisht mė daten29. 09. 1995. kjo botė kishte fituar edhe diellin e dytė tė quajtur DIELLZA.

"Diten kur u linde
mė njėzet e nėntė shtator,
DIELLZĖ ty tė pagėzuam
se lindi dielli i jonė.

Ishte e nėntėdhjetė e pesta
me skame e varfėri,
por ty tė dha zoti shėndetin
tė gjithė tė kishin lakmi".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Atė ditė ndriqimi i vendit ishte dyfishuar dhe dukej se anė e kėnd mbretronte gėzimi, hareja, kėnaqėsia, lumturia . . . sepse Zoti i Madh kishte lėshuar mbi tokė njė engjėll tė veēantė tė stolisur me shumė e shumė veēanti me tė cilat nuk kishte njeri tė cilit nuk i tėrhiqte vėmendjen. Kėtė engjėll tė kėsaj bote Zoti mua ma kishte falur si njė dhuratė ekskluzive dhe preminė e tė gjitha premive. Ajo rritej si molla nė gemb dhe ēdo ditė e mė shumė zbukurohej ndėrsa me mprehtėsinė e saj mendore ēdo herė bėhej mė tėrheqėse pėr tė gjith ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė ta njihnin. Nė vete ngėrthente tė gjitha veēoritė hyjnore tė engjujve tė Pėrendisė. Ajo ishte e lindur qė vetėm tė dashuronte me tėrė qenien e saj ndėrsa konceptin e urrejtjės as qė e kuptonte. Shėndriste, shėndriste, shėndriste dhe si magnet tėrhiqte gjithė ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė pėr tu takuar me te.

"Zoti e solli nė kėtė botė
si njė mrekulli,
por prap e muar pranė vetės
si engjėll tė tij".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Pėr shkak tė gjendjes tejet tė rėndė nga okupimi i poshter serb, mė mungonte paraja-leku qe t'i bleja nga njė litėr qumshtė nė ditė gjerėsa u gjet njė njeri me zemer e shpirtė tė Madh, Avdyl Haxhimurati nga Rahoveci, i cili kėtė artikull tė domosdoshėm veēanėrisht pėr fėmijė ma siguroi kurr pa mė pyetur a kam pėr tė ia paguar apo jo. Avdylin sot e gjerė nė amshim do ta kujtoj dhe lutem qė zoti tek ai dhe gjithė tė dashurit e tij tė sjell gjithė tė mirat qė ai ka. Duke qenė se Avdyli kėtė ma jipte me zemer, bukuroshja rritej dhe zbukurohej nė mėnyrė fantastakike.
Si pasojė e kėtyre rrethanave tė krijuara nga armiqtė e perbetuar te tė gjithė shqiptarve, u detyrova qė ate ta largoja nga vetja dhe ta dergoja nė mergim pranė babit tė saj, Agronit i cili dy vite mė parė pa pasėportė e duke kaluar burg pas burgu, kishte arritur nė Gjermani pėr tė siguruar mbijetesen e prindėrve, bashkėshortės dhe Arbėrit e Diellzės e cila kishte lindur dy muaj pas shkuarjes sė tij nė mergim. Atė ditė, mė 07. shtator 1997. me autobus u nisem nga Rahoveci pėr nė Prishtinė e prej andej pėr Mitrovicė pėr ta lidhur me personat tė cilėt do ta transportonin pėr nė Gjermani. Prej Prishtine gjerė nė Mitrovicė disa studente tė univerzitetit tė Prishtinės tė cilat poashtu me tė njejtin autobus udhtonin pėr nė Mitrovicė, nuk kishin tė pėrmbajtur dhe nga duart e mia ma rrembyen pėr ta puthur e pėrqafuar duke e mbajtur nė krahet e tyre krej gjerė sa arritem nė Mitrovicė e mė nė fund mė thanė se kurr nė jeten e tyre nuk kishin parė njė fėmi tė kėtillė. Mė nė fund Diellza tashmė dyvjeēare dhe Arbėri tre vjeēar sė bashku me nėnen e tyre Fedaijen arrijnė tek babai i tyre Agroni i cili nuk e njihte tė bijen tė cilen e kishte lėnė dy vite mė parė nė bark tė nėnės.
Qė nga ajo datė, mua lotėt nuk mė janė tharė sepse mė mungonte shpirti i shpirtit tim, Diellza e cila sapo kishte filluar tė ecte, nuk linte ditė tė zotit pa mė pritur nė oborr derisa unė vija nga puna ku punoja tek njė firmė private pasiqė tashmė pothuajse tė gjithė shqiptarėt ishin larguar nga puna e tyre.

Kėshtu, kalojnė tri vite gjerėsa pėrsėri shpirtit tim t'i kėthehet shpirti i tij. U kėnaqa, u kėnaqa e u kėnaqa.
Diellzusha tash fillon mėsimet parashkollore dhe dihet, ĖSHTĖ MĖ E MIRA. Pastaj vazhdon mėsimet pėr katėr vite rresht pranė shkollės fillre "Isa Boletini" nė Rahovec ku me bukurinė e saj, sjelljen e mirė dhe suksesin e dalluar nė mėsime, tė gjithė i mahniste e veēanėrisht mėsuesen e saj Vera Lila

"Klasės sė pestė fillore
e mėsuesės Verė qė e mėsoi,
sa tė jenė jeta jetė
DJELLZUSHA do u mungojė".

Por pėr fatin tim tė zi, kjo nuk zgjati shumė dhe mė daten 04. 06. 2006. Diellza ime e dashur e pėson nė njė aksident komunikacioni por me shpirtin e saj tė Madh lufton pėr jetė a vdekje plot 25 ditė, pikėrisht gjerė mė daten 28. 06. 2006. kur pushon sė rrahuri zemra e kėtij engjėlli pėr tė shkuar pėrjetėsisht nė pėrjetėsi e mua pėr tė mė lenė me shpirt tė vrarė e zemer tė pėrvėluar.

"Por mua mė le me zemer tė vrarė
se nuk tė kam mė pranė,
kopshtin ma ke varfėruar
Oh-aaa-ah ! DIELLZEN ku e kaaam "?!!!
(... Lulja e pėrjetėsisė)

"Veē njė yll qė e kam n’amshim,
nė pėrjetėsi tash qė gjallon,
ai ėshtė shpirti i shpirtit tim
qė ende tė gjallė nė kėtė botė mė mbanė".
(... Shpirti i shpirtit)

Ajo tash ėshtė lulja mė e bukur e pėrjetėsisė dhe vetė mbiylli i gjithėsisė:

"Pėr sa kohė qė kopshtin
nė kėtė botė ma ka stolisė,
tash s’ėshtė mė lule e tokės
ėshtė lule e pėrjetėsisė".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Mirėpo, pėr mua jeta nė kėtė botė ėshtė bėrė e padurueshme dhe e pakuptimtė sepse DIELLZA U LIND TĖ JETONTE, JO TĖ VDISTE :

"Arbėrit e Arditit
shumė po iu mungon,
po ē’do t’i bėsh babushit
pėr ditė qė po shterron.

Ai shumė do tė nxitojė
qe tek ti tė vij,
ėshtė betuar nė zotin
qė kėtu pa ty tė mos rrij".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Kėshtu ditėt kalojnė e dhėmbja sa vie e shtohet

"Thonė se, “koha sheron plagėt”
por jo gjithėmonė kjo ėshtė e vėrtetė
sepse paska edhe plagė tė tilla
qė nuk sherohen dot kurr nė jetė.

Sado qė ditėt po kalojnė
kurrsesi dhėmbja s’paksohet,
ajo s’bie nga intenziteti
veē sa vie e mė shumė shtohet.

Secila ditė qė zbardhė e ngryset
diēka tuajen mė pėrkujton,
nga kujtimet e panumėrta
OJ SHENJTĖRI qė na i ke lėnė".
(...Koha nuk sheruaka plagėt)

E tash tė gjithė familjarėt, farėfisi, shokėt, miqtė e dashamirėt dhe tė gjithė ata qė e njohen por edhe shumė e shumė tė tjerė tė cilėt ate e njohen pėrmes shkrimeve dhe fotove tė saja nė faqet shqiptare tė internetit, kėtė engjėll tė pėrendisė e kujtojnė me mallė, krenari qė kishin njė mrekulli si DIELLZA por edhe me pikėllim tė pashoq qė fizikisht ajo tashmė nuk ėshtė nė mesin e tyre prandaj :

"Pėr ty do tė qajė farė e fisi
anė e m’banė kah janė
se tė gjithė nga ‘i plagė nė zemer
Diellzė pėr ty e kanė.

Pėr ty do tė qaj karriga
tė zbrazur qė e ke lėnė,
pėr ty do tė qaj ditari
qė s’mban mė emrin tėnd.

Si do tė shikojmė tash rrobat
qė i ndėrroje ēdo ditė,
e si do tė shikojmė pesat
nė ditar qė i ke rradhitė.

Si do tė shikojmė tash librat
qė na i le kujtim?
ēelik ta kishim zemren
s’do bėnte durim.
(... Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Eh, DIELLZA sot ka ditėlindjen e dymbėdhjetė tė cilen veēanėrisht babushi i vetė do ta festojė :

"Dhe, mė njėzetenėntė shtator
me shpirt tė vrarė do tė pėrkujtoj,
ditėlindjen tėnde si ditė tė shenjtė
me njė gotė helm, do ta festoj.
(...Koha nuk sheruaka plagėt)


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Sep 30, 2007 2:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sat Sep 29, 2007 1:22 pm

Peshen e dhimbjes se bacit Adem,une e kam marre si pjese e dhimbjes sime dhe do te e barti ne kraherorin tim tere jeten.Megjithate e kam ftuar bacen Adem te perbahet,jeta duhet te behet dhe ne duhet te qendrojme te forte si lisat,pavaresisht se qfare rrufeje do te bjere mbi ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 146
Registration date: 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sun Sep 30, 2007 2:54 pm

Shaban, tė falem nderit dhe zoti mė dhashtė fuqinė qe tė mirat tuaja t'i kėthej me tė mirė. Pjesėmarrja e juaj dhe e gjithė miqėve e dashamirėve nė dhėmbjen time, mua mė bėn mė tė fortė dhe kėshtu mė lehtė e pėrballoj dhėmbjen. Jam i vetėdijshėm se humbja e Diellzės ėshtė njė dhėmbje dhe njė plagė pėr tė gjithė juve qė bashkėndieni me ne por shpresoj se tė gjithė sė bashku do tė jemi mė tė fortė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mickonja
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve: 141
Registration date: 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Mon Oct 01, 2007 5:24 pm

Pershendetje z.Adem .
E lexova shkrimin tuaj dhe sinqerisht ne keto momente i kam syte me lot.
Bashkohem me dhimbjen tuaj dhe te falenderoj qe na ben pjese te historise dhe e ndan kete dhimbje me ne.
Njeri i forte nuk eshte ai qe nuk gjunjezohet ne jete por ai qe gjunjezohet dhe gjen forca te ngrihet dhe vazdon te eci ne jete.
Diellza vazhdon te jetoje permes jush ,permes kujtimeve qe ka lene,permes te gjithe atyre qe jane bashkuar me dhimbjen tuaj.

Me shume respekt <mickonja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P


Male
Numri i postimeve: 945
Vendi: Albania
Profesioni/Hobi: Teacher of English/Book writer
Registration date: 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Mon Oct 01, 2007 5:56 pm

Ja edhe nje leter e dhimbshme:

I dashuri im,

Po shkruaj gjithshka qė dua tė them dhe kam pėr tė thėnė sepse e di qė nuk do ta kem kurrė kurajon e duhur pėr ta bėrė kėtė nė ndonjė mėnyrė tjetėr, fillimisht sepse ti nuk do tė ma japėsh kurrė atė rast dhe sė dyti sepse unė gjithmonė kam pasur frikė nga ndonjė reagim i mundshėm nga ti, positive apo negative (dhe akoma kam).

Tė kam thėnė shumė nėpėrmjet vjershave, por e ndjej se nuk janė mjaftueshėm. Unė jam njė person i dobėt, ti e di shumė mirė dhe unė isha akoma edhe mė e dobėt kur ti mė takove pėr here tė parė nė atė korridor tė gjatė shkolle. Ēuditėrisht unė tė kisha ndjerė se si mė shikoje prapa syzeve tė errėta dy ose tre here mė parė bisedės sonė tė parė. Shikimet tona kryqėzoheshin gjatė tė gjithė ato mengjese kur ti prisje tė filloje mesimin, pranė klases sime. Unė isha gjithmonė vonė, e fundit, dhe ti ishe atje si gjithmone, duke pritur renien e ziles pėr tė filluar mesimin. Nuk e shpjegoj dot psenė, por mua mė pėlqente, ishte tamam sikur me prisje mua para se tė filloje mesimin. E mbaj mend veten se si buzeqeshja fshehtas ndersa shkoja drejt klases sime... dhe e di se ndiheshe njelloj.

Atė ditė qe bleva librin tend, po dridhesha nga deshira pėr te mesuar me shume pėr ty nėpėrmjet tij. Unė e lexova ate liber te trashe per dy ditė nė shtėpi, por une doja te mesoja me shume e me shume pėr ty, keshtu qe ditet e tjera u ula ne fund te klases me librin tend poshte bankes. Kjo vazhdoi per dy jave, deri kur mora vendimin qe te ndiqja kursin tend (me synimin e vetėm pėr te kuptuar ate ndjenje qe kisha kur syte tane takoheshin).

Romani me shokoi, qava shumė sepse fundi i tij mu duk plotesisht i padrejte dhe u zemerova pėr kėtė dhe doja tua thoja ne sy. Kur e bera kete gje, ne ate diskutim te sikletshem ne klasen tende, u ndjeva kaq budallaqe. Vetem une isha kunder ati fundi te dhimbshem. Nuk do ta harroj kurre veshtrimin tend dhe fytyren tende ndersa jepja mendimin tim rreth atij fundi; ti ishe duke buzeqeshur gjate te gjithe kohes, megjithese perpiqeshe ta fshihje me sa mundesi kishe, dhe ishe i kenaqur qe dikush po e kundershtonte ate finale. (Meqenese ra fjala, une prape jam kunder atij fundi, akoma mendoj se eshte e padrejte).

Ato pese deri dhjete minuta, pėrpara dhe pas mesimit, lulet, shakate, poezite e saposhkruara, kenget ... Oh, me vjen keq, nuk i kam gjetur akoma fjalet e sakta per te pershkruar se cfare ndjeja atehere. Pastaj dita e provimit te FCE. Isha e mbaruar, por gjithmone do ta mbaje mend doren tende ... (lotet ne syte e mi i fsheha prej teje).

Asgje nuk kam harruar, i dashuri im, as edhe nje cast te kaluar sebashku, te mire apo te keqe. Nuk kam harruar as premtimin tim pėr te te mos lene kurre vetem. Ate dite qe me sollen librat e tu te rinj me poezi dhe atje gjeta shprehjen time, e ndjeva veten te shkaterruar. E kuptova se te kisha humbur pergjithmone. E kuptova mes vjershave. E kuptova qe kishit te gjithe te drejten per te me percmuar ose per te me urryer. Unė kisha qene gjate te gjithe kohes pergjegjese per trishtimin tend. Ti, i vetmi person mbi kete dhe qe une kam dashrurar ndonjehere, i vetmi per te cilin do te jepja e do te kisha dhene jeten per te mos e pare kurre te trishtuar.. Nuk guxoj te te kerkoj te falur per te gjithe ate dhembje qe te kam shkaktuar. Kur nuk do ta gjeja forcen per ta bere kete, por ne ate kohe, ajo gje qe kisha me shume frike ishte se cfare do te humbisje nese do te rrije me mua: ti kishe nje emer, nje fame, nje pune te mrekullueshme dhe prania ime do te shkaterronte gjithshka per te cilat kishe luftuar gjate gjithe jetes tende. Betohem ne Zot, nuk mendova per vete, kurre, kurre, kurre, shqetesohesha per ty. Dhe keshtu gjeta menyren me te shemtuar per ta zgjidhur kete problem: u largova pa asnje shpjegim, asgje … heshta!

Te te tregoj se sa e rendesishme ajo dashuri dhe ajo miqesi ishte per mua dhe eshte edhe sot, do te ishte e pavlere per ty, e di, eshte shume vone, por une akoma shpresoj se nje dite gjerat do te jene njelloj prape per ne dhe se ne perseri do te kemi nevoje per njeri tjetrin, ne dite te mira e ne dite te keqia...

Nuk numerohen sa here kam kaluar poshte punes tende gjithe keto vite kur ne nuk flisnim e nuk takoheshim me, ndofta edhe dhjete here cdo muaj. Ndaloja here here kur dilnin nxenesit qe t’i degjoja komentet e tyre per ty, keshtuqe kuptoja se ishe okej.

Nuk e imagjinon dot se sa me ka marre malli per ty apo se sa me ke munguar gjithe keto vite. Jam ndjere bosh brenda, asgje nuk mund te ma rehatonte shpirtin apo t’i jepte kenaqesi ketij shpirti. Mesova te bej gjera se duhet t’i bej dhe jo sepse une doja t’i beja. Me pak fjale, mesova te jetoj per te tjeret per te plotesuar nevojat e tyre: te prinderve, bashkeshortit etj. dhe ne kete menyre te vdisja dalengadale cdo dite brenda vetes. Tani duan te bejne edhe nje krijese tjeter te palumtur si une, duan te kem nje femije, por une nuk dua. Ne do te kem ndonje dikur, ne eshte djale do ta quaj Martin dhe ne eshte vajze (gjeje si !), por do te duhen shume vjet deri atehere.

E gjitha qe dua te dish eshte ti je personi me i rendesishem i jetes sime, pavaresisht se cfare ka ndodhur. Nuk pres te me besosh, por shpresoj. Kam bere nje premtim te cilen synoj ta mbaj, por ti duhet te me ndihmosh qe une ta mbaj (nese ka rendesi per ty akoma). Cdo mengjes zgjohem me friken se dicka mund te te ndodhe dhe une nuk do te jem aty prane teje sepse nuk do qe une te jem. Kam frike se nuk do ta perballoje dot nje gje te tille, ajo do te jete vdekje per mua, ajo do te mbetet per mua.

I dashuri im, ti je akoma AI, gjithmone me i miri. Mos e harro kurre kete! Dhe dua te me telefonosh e te me therrasesh kurdohere qe do ta ndjesh ta besh kete gje, kurdo qe te jete, kudo qe te jete, une do te jem atje, ti e di. Te gjithe njerezit rrotull meje e dine kete gje, te gjithe e dine se sa rendesi ke ti per mua, keshtu qe askush nuk guxon te me pengoje, qofte edhe bashkeshorti im. Te lutem mos e harro kete.

Te dua mbi cdo gje ne bote (I love you like hell!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 146
Registration date: 03/09/2007

MesazhTitulli: Lotet tu tė jenė lot gėzimi   Tue Oct 02, 2007 1:42 am

Me shumė rrespekt pėr mickonja,
fjalėt tuaja janė shumė me vlerė pėr mua dhe i kuptoj si ndjenjė tė sinēertė tė dhėmbjes dhe bashkėndiesisė por njėkohėsisht edhe si kėshilla dashamirėse qė aq mjeshtrisht i thekson. Po, edhe unė do pajtohem me ty se duhet gjetur forcė qe tė ngrihem pėrsėri dhe tė vazhdoj tė eci, por kjo forcė nė masen mė tė madhe qendron tek ju miqėt e dashamirėt dhe zemermėdhenjtė tė cilėt keni mirėsinė pėr tė iu ndihmuar tė tjerėve kur ata janė nė vuajtje. Ėshtė e rėndė tė shuhet njė jetė e njomė sapo ka filluar tė rrugėtojė shtigjeve tė saja por ja fatet dhe rrugėt e jetės qenkan tė kėtilla.

"Tė gjithė kishin dilema nga vie kjo mrekulli,
a mos ėshtė vetė Dielli me gjithė yjet e tij.
A mos ėshtė hėna atėherė kur ėshtė e plotė,
apo ėshtė njė engjėll qė zbukuron kėtė botė".

(... margaritar nė vete)

Mickonja, nga zemra tė falenderoj dhe uroj qė kurr tė mos derdhėsh lotė dhėmbjeje e pikėllimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 2694
Vendi: Zurich
Registration date: 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Tue Oct 02, 2007 3:53 am

Twisted Evil Te shkruj nji histori nga jeta ime esht nji pik vetem mos me u zgjat shum takimi me nene time pas 11vjetve per her te pare dhe shkurja ne kosove pas 18 viteve kjo esht nji ngjarje qe ekam kalue vet une anna por nuk dua te shkruj me gjat per arsye te shumta se sod meduket sikur po tregoj nji prrall dhe jo nji realitet qe bera jeten sikur nepr enderra .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2960
Registration date: 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Wed Oct 10, 2007 8:19 pm

e more baca Adem kan then se koha i sheron palget po sigurisht kete e kan then ata qe nuk kan pas plag per te sheruar se nje zemer e plagosur veshtir ta merr veten esht veshtir edhe keto fjal qe aq bukur i paske rradhitur te ben te qajn shum njerz po bin viktima e njerzeve te papergjegjeshem po ti mbaju e zoti te ndihmoft por DJELLZA dio jetoj gjithmon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 146
Registration date: 03/09/2007

MesazhTitulli: Historitė janė tė ndryshme, tė kėndshme dhe tė dhėmbėshme   Wed Oct 17, 2007 3:39 pm

E dashura rrebelja, tė falem nderit pėr komentin tuaj dhe dhėmbjen qė ndieni bashkė me mua lidhur me humbjen e engjėllit tė kėsaj bote, DIELLZĖS sonė tė dashur.
Ajo tash ėshtė lulja mė e bukur e pėrjetėsisė dhe mbiylli i gjithėsisė.
Unė jam i vetėdijshėm se rasti i Diellzės fatkeqėsisht nuk ėshtė as i pari e as i fundmi, as mė i lehti e as mė i rėndi por pėr mua do tė thot diēka tė paperballueshme sepse ate e kisha shpirtin e shpirtit tim. Nuk e dij si do tė jetojė shpirti i im pa shpirtin e tij por ja se po u jetuaka edhe kėshtu.
Unė shpirtėrisht e nga zemra ngushlloj tė gjithė ata qė sot jetojnė me plagė tė pasherueshme nė zemrat e tyre pėr humbjen e mė tė dashurėve, nga ēfarėdo shkaqesh qoftė.
Ēdo humbje jete ėshtė e dhėmbėshme, por humbja e jetės sė engjujve tė cilėt sapo kanė filluar ta shijojnė ate, e prej tė cilėve realisht mund tė pritet shumė, ėshtė vėshtirė e pėrballueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1294
Vendi: Kosove e dashure
Registration date: 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Thu Oct 18, 2007 11:51 pm

Inderuar baci Adem nuk mjaftoj te gjith fjalet te cilat jem duke i shprehur per humbjen e engjullit te vogel Diellzesper ti sheruar palget e dhimbjet qe ke ne zemer
[/i]Dua t'te them qe edhe ne familjen time zoti na e sjelli nje engjull te vogel te cilen e quajtem Diellza...

Baci Adem e kuptoj shume mire une dhimbjen qe ndjen ne zemer per humbej e Diellzes,para idsa muaj edhe mua me ndodhi nje tragji e madhe, me 17 korrik te ketij vite e morra nje lajm shume te veshtir, te cilen akoma sot nuk po mundi me besu qe po me ndodh ne familjen time.
Lajmi ishte nje semundje e rende i ndodhi babai time, nje semundje e cila kishte mundesi te ja marr jeten e tij ne moshen 53 vjeq.
Isha ne pushim ne Kosove, qe pasi u kethva nga ai pushim i bukur qe sot me duket se ishte vetem nje enderr e cila mbaroi kur u zgjova nga gjumi,kur ika n spital<per ti marr disa anliza te babai qe i kisht ber para se te iki ne Kosove,ika s'bashku me babain i per t marr lajmin me te veshtir te jetes time...
Mjeku me trego qe babai im kishte nje semundje shume te rend e cila kishte shume pak mundesi te jetonte, ne at moment nuk e luptosha qe qfar fiste ai mjek, mendojsha qe nuk fliste per babain time,sepse nuk e pranojsha realitetin e jetes, por e verteta ishte ajo e nuk mundesha te ndryshoj.
Babait nuk i tregova se q'far kishte edhe pse ai me pa<duke qar me lot dhe me pyeti e qika jeme e vogel q'far te tha mjeku, ju prgjegja asgje baba krejt ne rregull.
O Zot, q'af po ndodh me mua, q'far po i ndodh babait time keshtu qe u kethyem nga spitali ne shtepi askujt nuk po i tregoj, nuk disha se si te veproja vetem vajtojsha, i humba te gjitha shpresat nuk kisha forc, nuk kisha mundesi ti tregoj mamait tim se q'far ka babai.
Te nesremit ne mengjes shkova ne pune dhe pa pritur e takova nje shok timin ne msn i cili me ndihmoi shume, per te kaluar at moment te veshtir, i tregova per her te par ketij shku e cili me fjalet e tij me dha shpres e forc,i cili me tha ti duhet te jesh e fort per babin e mamin tend jo per tjeter.
Azzurra ata kan nevoj per ty,ata ne ty e kam shpresen, keshtu qe i mblodha te gjitha forcat e mia qe kisha dhe shkova ne shtepi, duke me pak fjal i treguar mamit se q'far semurje kushte babai.
Kalan muaj baci Adem pa dite se q'far do te ndodhte me jetn e babait, pa e dite se edhe sa kishte jete babai im, edhe tash nuk e dij akoma se sa do te ket jete.
Per momet semurja ja morri zerin at ze te bukur qe kishte kur me thrriste voglushe, i cili me thonte edhe pse je rrit per mua je gjithmon voglushja e imja.
Nuk dij deri sa do te vazhdon kjo semurje deri ku ka mundesi me arrit edhe sa do te ket jet 1 muaj 1 vite apo per ter jeten,qe ky mendin qe kam gjithmon me mendje eshte duke me shkatrruar edhe shpirtin.Ah ajo dite e operacionit te cilin deri sa te kam<jet nuk mundi me harru kurr, ato 9 ore ne vetmi pa ditur asgje per babain tim, ne at dhon q'kur r shiqpjsha at krevat te that dhe thojsha ne mendje a thua do te kethhet babai perseri ketu, ato 9 ore ne at korridor te spitalit, nuke ksha askend afer vetem mamin time, keshtu qe pas 9ore mbaroi operacoomi me sukses por akoma nuk eshte krejt me rregull, dhe pyetja ime te cilen ja bera nje mjeku ishte Aka mundsi te perserit edhe njher kjo semurje, pergjegja e tij me la pa fjal, me tha je duke me ber nje pyetje qe as une nuk e dij ka mundesi por edhe nuk k mundesi...
Ah kjo pyetje pa pergjegje sa po e kam<veshtir me pranu.
Me pak fjal e pershkrova tragjedjen e jetes time e cikla akoma nuk ka mbaru e nuk e dij si do te mbaroj...
[/b]Baca Adem sipas postimeve te tua e kam kuptuar qe je nje burr mashkull shume i mrekullueshem.
Ket qe po e shkruaj tash nuk eshte nje keshill por nje mesazh ti duhet te jesh i fort edhe pse e ke veshtir, por duhet te te nzjerrish te gjith forcen q'ke per Arlindin e vogel por edhe per Diellzen e cila nuk eshte me por do<te jeton gjithmon ne zemrat e juaja por edhe ne tonat.

Respekt t madh per dhembjen e juaj nga Azzurra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 2960
Registration date: 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 10:56 am

ah nga njeher pyes veten pse ZOTI i mundon njerzit e mir ?
keto fjal qe i ke shkruar azzura me lan pa fjal , ,dhembjen e vdekjes e di se cesht se e kam ndjer vet ,por edhe dhenbjen e pritjes keshtu si ti azzura e di se cesht ,edhe gjdo her kur e medndoj me rreqethet trupi,2 vite me heret edhe une e kam pasyr dajen e semur ,tani esht me mir por e di qe diqka ka se vazhdimisht ankohet por sna tregon asnje mjek se di a genjejn apo e thon te verteten ,dje nje djal 14 vjeqar ka vdek nga Leukimia ,djali i halles time ka vdek nga nje semundje e keti lloj.e shum e shumm te tjer , te te them te mos merzitesh spo te them por gjdo her mendo azzura se ka njerz me raste te tilla ne bot ,se ka njerz qe e kan dhembjen time ,te uroj qe babai yt te sherohet sa me shpejt edhe ta ndegjosh zerin e tij te embel prap edhe gjdo her mendo se dikush po mendon per dhembjen tende
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 1:53 pm

MĖ NDIHMONI TĖ GJEJė NJĖ NJERI PA DHIMBJE

Mė ka rėnė tė udhėtoj shumė,tė bisedoj shumė me njerėz tė tė gjitha shtresave,intelektual tė rangut tė lartė,tė mesėm,edhe gjysmė intelektual,njerėz tė rėndomtė,menjė fjalė tė gjithė jemi njerėz.Tė gjithė i mundon njė vuajtėje,nuk ka njerėz tė lumtur nė kuptimin e plotė.Disa kanė pasuri por nuk kėnaqen,ju mungon shėndeti,kanė probleme familjare,kanė sėmundje.....Tė tjerėt i mundon papunėsia,varfėria e skajshme,vuajtėja e stresi se nuk mund tė siguroj kafshatėn e familjes.Njė shtresė njerėzish pėrballen me fatkeqėsi,e cila mė pas ju len vrragė tė pa shėrueshme,ka njerėz tė gjymtė,pa gjymtyrė tė trupit tė cilėt duhet tė pajtohen me fatin dhe tė bėjnė jetėn.Shkurt nuk ka njerėz tė lumtur nė glob.Tani vuajtėjet dhe dhimbjetnuk janė pėr tė gjithė tė njejta,disa kanė peshė mė tė madhe,disa mė tė vogėl.
Kam pėrshtypjen se jeta e njeriut po bėhet pėrherė e mė e vėshtirė,dhe kėtė po eshkaktojnė vetė njerėzimi.Sikur lexova njė ditė po nė kėtė forum njė thėnje qė mė shtyri tė mendoj:DIKUSH Shkrou"Qohuni tė vdekur,shpėtona nga tė gjallėt"!!Sot po lexoj nga Rrebelja e cila shkruan:Ah nganjėherė pyes veten:Pse Zoti i mundon njerėzit e mirė?Kam lexuar nė shkrime tė shejta:Zoti ėshtė i plotėfuqishėm,i drejtė dhe i dashur,dhe ai qė kakėto cilėsi nuk mund tė mundon njeri.PRA ZOTI;nuk ėshtė ai qė mundon njrėzit,sepse nga dashuria e tij kemi ardhė nė kėtė botė.Kjo botė nė tė cilen ne po jetojmė sot,kjo dergjet nėn pushtetin e Satana Djallit.Ai i mundon njerėzit,i mundon pikėrisht njerėzit e mirė,njerėzit qė janė tė besueshum nė perendi,mundohet tė i largoj nga rruga e drejtė,tė i shoqėroj nė botėn e tij,dhe ku nuk ka sukses aty bėnė gjahun,i shkakton dhimbje,viktimė,etj.....
Sido qė tė jetė ne po jetojmė nėn pushtetin e tij,duke u munduar me qdo forcė tė mundshme tė pėrballojmė gjithėqka qė na ndodhė nė kėtė jetė,qeeshte eshkurter,por qe duhet te behet,dhe qė tė jemi dėshmitarė te Zoti,se nuk ju kemi nėnshtruar tė ligut Satana.Nuk mund tani tė hyjmė studimeve tė gjerave teologjike,nga se ėshtė histori e gjatė dhe nuk mund tė e pėrmbyllim!Duhet tė pranojmė se jeta jonė ėshtė njė dhimbje,dhimbje parasė cilės jemi nė sprovė,o tė pėrballojmė,o tė gjunjėzohemi.Gjunjėzimi tė qon drejt shkatrrimit,kurse pėrballja tė ndihmon tė vazhdosh jetėn.Unė jam pėr kėtė per pėrballjen dhe i ftoj tė gjithė tė rreshtohen nė kėtė anė.Mos mendon kush se unė nuk e kam pasur njė dhimbje ashtu si e ka baca Adem,ashtu qė e ka Azzurra,por ekam mbajtur dhe do tė mundohem tė e mbajė sekrete.Dhe jo unė,por edhe ju baca Adem,edhe ju Azzurra,mos mendoni se vetem ne kemi kėtė plagė.
Sot ndėr shqiptarė kėtė plagė e kanė tė hapur,shumė,shumė......
megjithatė jeta duhet tė vazhdoj.Fatkeqėsitė,sėmundjet,vdekjet,sot janė mė tė mėdha se kurrė nė kėtė shekull,sikur kanė zėnė kulmin.Thamė se bota po dergjet nėn pushtetin e Satanait,i cili pėrditė na shkakton tė liga qė na dėmtojnė shumė,na sprovojnė sa jemi tė besueshėm te zoti,dhe sa jemi tė aftė tė i pėrballojmė.Padyshim se atyre qė Satanai u shkakton lėndime,ZOti i shpėrblen,vetėm durimi duhet tė na mbajė.Unė ndjejė dhembshuri pėr tė tjerėt,kėtė ja kam shprehur Baces Adem,po edhe Azzures,dhe edhe njėherė i ftoj
i ftoj tė pėrbahen,tė marrin jetėn pėrpara,tė i kthehemi punės,gėzimit,humorit,dhe tė renovojmė jetėn qė na ka mbetur.Nuk ėshtė nė dorėn tonė tė ndalim fatkeqėsitė qė vijnė nga natyra,apo nga lart.Sikur tė ishte mundesi e jona ne do tė rregullonim vet,ashtu si na duheshin neve.Pasi nuk ėshtė mundesi e jona,duhet tė stėrvitemi tė i bėjmė ballė asajqė tė na bie mbi supe,dhe me durim tė vazhdojmė jetėn qė kemi pėrpara.
Lutemi qė dhembjet tė mbesin tė shkuara,e ne tė bėjmė pak jetė ashtu si duhet tė bėhet jeta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1294
Vendi: Kosove e dashure
Registration date: 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 2:54 pm

Z.Shaban ye faliminderohem shume per mesazhin tend qe e le ne ket forum,me siguri qe jeta eshte ashtu siq thua ti..
Ka shume dite qe mendona e rimendona a te shkruaj a mos ta shkruaj ket istori te jetes time.
Mos mendo se per mua ka qen shume leht tew shkruaj ket postim,por edin i cili me shthyni te tregoj ket istori,ishte Arlindi i bace-s Adem me ato poezi qe kam qar kur i kam lexuar.
E kam shkruar ket postim vetem per te len edhe une nje mesazh siq ti por ndoshta nuk kam pas <mundesi me shpreh mire.
Mesazhi ishte qe edhe ne momentet e veshtira te jetes duhet te nzjerrim te gjithe forcen e te shiqojm perpara, duhet te jemi te fort per ata persona qe i kemi afer por edhe per ata qe nuk jan me siq ne ket rast Diellza e vogel.
Une tash nuk jam dorzu baci Shaban por jam akoma me e fort, dua te jem e fort per babain per mamain time,se ata ne mua e kan shpresen.
Mos mendoni se dhimbja njerin e dobson por ajo e ben akoma me te fort...
Rrebelja flm per dhimbjen qe ke shpreh, por ashtu edhe baci,Shaba...Me ne fumd dy fjal
eshte shume e veshtire per nje prind te pranoj humbjen e femijut te tij.
Por eshte edhe me veshtir per nje femij te pramoj humbej apo semurejn e nje prindi,se nese eshte e mundur dua te jap jeten time per te shpetuar babain time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje histori nga jeta juaj
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: