Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 parodi rapsodike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 30
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: parodi rapsodike   Tue Jun 09, 2009 1:24 pm



    Spiunėt
    vajtojnė nė pleqėri :






    KUR
    JAM KANĖ ME I VAKT I RI






    (Parodi rapsodike)





    Kur jam kanė me
    i vakt i ri ,






    Veshė e mbathė
    sikur zotni ,






    Me hyqmet zuna
    miqėsi ,






    Me UDB-ashė ,
    me milici ,






    Shkojsha natėn
    , kishe po rri ,






    Ju kallxojsha pėr
    kojshi ,






    Pėr katun e krejt
    nahi ,






    Kush ka pushkė,
    kush ka allti!...






    Shpejt mė shkruen
    pėr hafi ,






    Mė dhanė pushkė
    , mė dhanė allti ,






    M’ dukej vetja
    si kapedan ,






    N’ krejt nahinė
    s’ ka kush ēka m’ banė !






    Ni ditė dola nė
    pazar ,






    Pėr me ble ni
    plis tė bardhė,






    Ni kuti, ni qelibar
    ,






    Ni parė tirqi
    me xhurdi ,






    Shokėn dredhun
    lahori ,






    Kundra t’ zeza
    pėr lakmi ,






    Veshė e mbathė
    si kallomoqi ,






    N’ krejt nahinė
    s’ mė gjindej shoqi !






    Nė katun u bana
    i parė ,






    M’ bajshin gjinja
    iftibarė ,






    S’ bajshin dasma
    , as gazmend ,






    Pa ma ba mue naj
    vend !






    Kund pa mue s’
    bahej konaku ,






    Gjithkund m’
    qitshin n’ ballė oxhaku !






    Kriske pitja e
    kriske flija ,






    Pula t’ pjekne
    e revania !...






    Kur u nissha me
    shkue ndėr shokė –






    Bardh si bora plisin
    mbi kokė ,






    Pushkėn n’ krah
    e alltinė n’ shokė ,






    Kryet n’ qiell
    - s’ preksha pėr tokė ,






    Dy parė mustaqe
    kalavesh ,






    Dredhė mi dredhė
    deri mbi vesh !






    Fėmijėt mė thirrshin
    Katarosh ,






    Gratė mė thirrshin
    Aga Kokrrosh !








    Isha i shpejt ,
    ma i shpejt se struja ,






    Qitsha pushkė
    nė dasma t’ huja !






    Kur kėndojshin
    kangatarėt –






    Unė me shokė
    , qitshim ma t’ parėt !






    Pėrmas nesh, qitshin
    fukaraja –






    Rritej nami e sevdaja
    !






    T’ zotit t’
    shpisė kurrė s’ ja kem pėrshosh –






    Deri ja bajshim
    tavanin shoshė !






    T’ nestret herėt
    para sabahit –






    Krejt ja u marrshim
    armėt prej krahit !






    Drejt nė burg
    i shkokordhojshim ,






    Me dėnime i sakatojshim
    !






    Der’ sa rrijshin
    n’ burg ata t’ ngratė –






    Na te shpija ja
    u marrshim gratė !






    Prej burgut kur
    bajshin me u lėshue –






    Gratė e tyne ju
    kanė kallxue :






    “Kokrrosh Aga,
    mos me t’ pas ndihmue –






    Kurrė prej burgut
    nuk t’ kishin lėshue!






    Natė pėr natė
    ardhke te shpija –






    Mos t’ na i
    ngucin thminė kojshija !”






    Grupe t’ forta
    rapsodike ,






    Knojshin kangė
    patriotike ,






    Me rafale automatike
    ,






    Bahej dasma heroike
    !






    Knojshin t’ shkretit
    der’ n’ orė t’ vona –






    Incizojshim n’
    magnetofona ,






    I ēojshim n’
    UDB-e , shiritat falė ,






    Ja u pėrkthejshim
    fjalė pėr fjalė !...






    Fill mas dasmave
    , rapsodėt e shkretė –






    I priste burgu
    me shumė pendrekė !






    Nėpėr hotele
    , ku kish turista –






    Unė pėrcillsha
    nacionalista ,






    Veshun n’ tirq
    e plis tė bardhė ,






    Duhan pijsha n’
    ēehlibar ,






    Si ēoban , si
    katundar ,






    Nga ni herė si
    rrogėtarė ...






    Vijshin grupe dhe
    turista ,






    Vijshin shumė
    nacionalista ...






    Knojshin kangė
    patriotike –






    Pėr me ba Shqipinė
    etnike !






    Por pa marrė fund
    mirė banketi –






    Pėr ta kriske
    i ziu kiameti !...






    N’ vend se t’
    kthehen nėpėr shtėpia –






    Pėrfundojshin
    nėpėr ēelija !...






    Ditėn gjumė bajsha
    nė shpi ,






    N’ mbramje n’
    oda nėpėr shoqni ,






    Natėn n’ UDB-e
    – “Bismilahi” ,






    Me UDB-ashė m’
    ēelte sabahi !






    Kur dilsha prej
    UDB-ės n’ sabah –






    Krejt ēarshinė
    i shtisha n’ gjynah :






    “Kqyrni vllazėn,
    ēka jam ty hekė ,






    M’ lypin armė
    , m’ lypin fishekė ,






    M’ kanė ba llom
    ty m’ rrehė pendrekė ,






    Gjithė natėn
    s’ m’ kanė lanė me fjetė !”






    Tash na erdh demokracia
    -






    Iku UDB-ja , iku
    Serbia ,






    Pobratimat e kumbaria
    ,






    Mė shkoi pushka
    e m’ shkoi alltia!...






    Nė pleqni vetun
    kam mbetė ,






    Bash si qeni n’
    kolibė t’ shkretė !






    S’ po m’ do
    grueja, s’ po m’ donė thmija,






    S’ po m’ do
    rrethi, as shoqnija ,






    M’ kanė leqitė
    krejt miqasija ,






    S’ po m’ do
    kisha, as xhamia ,






    Haj medet pėr
    mentė e mia !






    Zorrtė prej unje
    mu kanė prrekė ,






    M’ asht afrue
    vadja me dekė ,






    Kam me u kalbė
    qitu nė shpi ,






    S’ ka me ardhė
    kush n’ dhe me m’ shti !






    Kokrrosh Aga, ni
    fjalė po e flet ,






    Ja u len t’ rive
    ni amanet :






    “Amanet, evladėt
    e mi,






    Nipa , mbesa e
    vėllazni ,






    Amanet shokė e
    miqėsi ,






    Mos me ba mynafiki
    ,






    Se nuk paska gja
    ma zi !






    Kur t’ vinė
    deka , mos me t’ vorrue ,






    Por me t’ qitė
    si qenin n’ pėrrue !






    Tash po e shoh
    se jam kanė qorr ,






    S’ kam lanė
    ven kund , as pėr vorr !






    Se spiunat kund
    s’ kanė ven,






    Dheu mrena nuk
    i len !




Gjilan, mė 07
Qershor 2009. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
parodi rapsodike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: