Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.534
Share | 
 

 Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Dec 09, 2010 11:33 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2335
Age: 50
Vendi: Ferizaj -gjermani
Registration date: 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Dec 15, 2010 12:43 pm

Nė sytė e Mona Lizės ka numra dhe shkronja

Nga Express mė 15 dhjetor 2010 nė ora 10:08
Mona Liza, vepra e famshme e Leonardo Da Vinēit, rikthehet edhe njėherė nė qendėr tė vėmendjes. Ekspertėt, me ndihmėn e teknikės sė zmadhimit nė bebėzat e syrit tė Mona Lizės, kanė zbuluar se brenda tyre ka shkronja dhe numra. Sipas tyre, numrat dhe shkronjat qė mezi shihen paraqesin

Kodin e vėrtetė tė Da Vinēit, shkruan “Daily Mail”. Po nga ana tjetėr ky zbulim bie ndesh me pėrmbajtjen e librit tė Dan Brown, nė tė cilin thuhet se piktura e Mona Lizės pėrmban kode sekrete pėr Gralin e Shenjtė.

“Simbolet ėshtė e pamundur tė shihen me syrin e lirė, por nėse zmadhohet shihet qartė. Nė syrin e djathtė duket se ėshtė shkruar shkronja L dhe V e cila mund tė paraqesė inicialet e artistit, derisa nė syrin e majtė po ashtu gjenden simbole tė cilat ende nuk janė deshifruar.

Me sa duket ato janė shkronjat C dhe E, dhe mund tė jetė edhe shkronja B. Nė prapavijė mund tė shihet numri 72 i cili mund tė gjykohet edhe si shkronja L ose numri 2.

Duhet pasur parasysh se piktura ėshtė e vjetėr gati 500 vjet dhe mė nuk ėshtė aq e pastėr sikur kur ėshtė pikturuar. Analizat preliminare dėshmojnė se simbolet nuk janė vendosur gabimisht dhe se artisti i ka pikturuar qėllimisht”, tha Silvano Vicenti, president i Komitetit Nacional Pėr Trashėgimi Kulturore, ekspertėt e tė cilit zbuluan simbolet.

Ekspertėt po ashtu dėshirojnė tė analizojnė edhe kafkėn e Da Vinēit pėr tė vėrtetuar nėse Mona Liza, e cila ėshtė nė pronėsinė e qeverisė franceze dhe e cila gjendet e ekspozuar nė Muzeun e Louvrit, nė tė vėrtetė paraqet autoportretin e feminizuar tė vetė artistit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Dec 15, 2010 8:01 pm

Nje dyshim dhe emerim qe njerezit e kane pasur qe 5oo vjet per mona lizen kane gabuar rende se emertimi i Mona Lizes eshte bere ne emer te gruas se tregtarit giacondos eshte e pavertete por eshte e vertete se ekxiston edhe pictura e gruas se tregetarit dhe ajo quhet natalina giocondo dhe eshte picture tjeter .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Dec 24, 2010 12:46 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Dec 24, 2010 8:35 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Sat Dec 25, 2010 9:44 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Sun Dec 26, 2010 10:35 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Mon Jan 03, 2011 10:03 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Jan 04, 2011 12:10 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Jan 04, 2011 12:11 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Jan 18, 2011 8:59 pm

Ne e njofim Da Vincin si piktor anatomist inxhinier e te tjera por ai gjithashtu ka qene edhe nje orakull apo parashikues i ngjarjeve qe do te pasojne .Ai e ka parashikuar vitin 1938 shtator e cila eshte viti i hitlerit dhe shkelqimi i tij
.Ai gjithashtu ka parashikuar edhe vitin e perafert te sulmit te asteroideve ne toke i cili vit eshte 5000.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Feb 09, 2011 1:30 am

Mona Liza nuk ėshtė portreti i njė gruaje.

Sipas disa studimeve tė fundit qė janė bėrė mbi veprėn e Leonardo da Vinci, Mona Liza i ngjan njė mashkulli me emrin Leonardo Salai, me tė cilin Da Vinci ka jetuar pėr 20 vjet.

“Salai kishte tipare femėrore dhe ngjan shumė edhe me disa piktura tė tjera tė bėra nga Da Vinci”, shpjegon Silvano Vinceti, president i Komitetit Kombėtar tė Vlerave Historike.

Mė tej, Vinceti shton: “Vepra nisi si njė portret i Lisa Gherardini, por me kalimin e kohės u shndėrrua nė diēka tjetėr. Da Vinci krijoi njė portret tė idealizuar dhe jo njė portret tė caktuar.”

“Kjo mund tė jetė edhe arsyeja se pėrse ky portret bėn qė tė lindin kaq shumė teori”, pėrfundoi Vinceti./TCH/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Feb 22, 2011 8:43 pm

Eshte interesant nje detaj ne pikturen e Mona Lizes .Da vinci perdore tre gjuhe ne portret anglisht gjermanisht dhe italisht per emerime .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Apr 14, 2011 10:14 pm

Ne portretin e Mona Lizes lirisht mund ta quajme nje det i pa zbuluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1089
Age: 46
Vendi: kosov
Registration date: 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Apr 27, 2011 10:18 pm

Sot eshte dita e fundit ne studimin e portretit te Mona Lizes sepse nuk ka mbet tjeter te exporohet ne te >Disa shenime i kam ruajtur per veti si sekret i vogel nese dikush mundohet te beje plagjiature .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: