Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Sun Nov 29, 2009 2:42 pm

AFORIZMA per EGOIZMIN


01--Bota ėshtė e rrumbullakėt, egoizmi gjysmė-rrethi!

02--Djali bėhet egoist nga papjekuria dhe tė parit tepėr!

03--Egoistit hapi udhė, nė mos prit tė nesėrmen gazetėn!

04--Egoizmi nė shoqėri ėshtė si thoi, sa herė pritet aq mė tepėr rritet!

05--Egoja bėhet zot tek ata qė duart zhysin nė fėlliqėsira!

06--Egoisti si petė byreku, t’holl e t’holl sa bėhet copė!

07--Fytyra qė fsheh fytyrė, me egoistė sa ē’duket!

08--Fabula mė e bukur e vetmisė, gjysma e fjalės egoizėm!

09--Gota e parė bėn gėzuar, e dyta me egoizėm kėrkon tė treten!

10--I vogėl-qan nga padituria, i rritur-lot nga jeta, caku i fillimit tė egoizmit!

11--Janė dy, vėlla e motėr, egoizmi dhe pabesia!

12--Ku ka sherr, ka egoizėm!

13--Kėmba shtyn kėmbėn pėr miqėsi, gotė pas gote tradhėti, fjalė pas fjale egoizėm!

14--Kanali i vogėl, rri afėr tė madhit…,…,

15--Kush thotė se numėrohen yjet, pret medaljen “Egoisti”!

16--Kush flet me egoizėm, rrit naivitetin brėnda vetes!

17--Kush nderin humb nga pabesitė e veta, fillon tė jetė mė egoist!

18--Krevati i njeriut egoist, mė i gjerė se dy dopjo bashkė!

19—Kush ka egoizėm—njė vend mė tepėr pėr poshtėrsi!

20--Luan me jetėn, tall me egoizėm—i tepėrti nė shoqėri!

21--Lakuriqėsia e femrės mė egoiste se egoizmi!

22--Mati fjalėt me mend, mos kalo nė qortim!

23--Mes jetės e vdekjes,kafshata mė e papėrtypshme egoizmi!

24--Muri qė nxin nga brenda, i ka humbur egoizmit dalja!

25--Mendjelehti e mendjemadhi—kandar i egoizmit!

26--Mes poetėsh aq sa ka miqėsi, aq ka dhe egoizėm!

27--Mos e fyej poetin pėr vargjet e shėmtuara, por gojės vėri fre!

28--Nata pėr tė pabesėt, dita pėr egoistėt !

29--Njeriu hipokrit vehten nga egoizmi nxjerr nė “dritė”!

30--Njeriu bėhet egoist nga padituria, se i pėlqen vetja!

31--Poeti bėhet egoist, kur me penėn s’bėhet dikush!

32--Sytė egoistit i tregojnė humnerat e shpirtit!

33--Shpina e kthyer me padrejtėsi, egoiste, njė kallėp mė pak nė miqėsi!

34--Vajza egoizmin e mban si lekė xhepi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 35
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Sun Nov 29, 2009 9:36 pm

Shume te forta dhe te gjetura jane keto aforizma Bruna. Ju uroj vazhdim te mbare dhe suksese ne krijimtarine tuaj, njekohesisht ju falenderoj qe i keni sjelle, si nje dhurate e bukur ne forumin e Bashkimit Kombetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Mon Nov 30, 2009 10:56 am

Pershendetje Eva!
Te falenderoj per fjalet e hedhura ne Forum ! Por Eva,
nuk jane as te gjetura e as te mbledhura , por jane vete aforizma te shpirtit tim, krijime te miat !

Gjithesesi te falenderoj per fjalet e shkruara !
Bruna

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 35
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Mon Nov 30, 2009 12:41 pm

Pikerisht Bruna e nderuar. Une e di shume mire qe jane krijime te tuat dhe ndaj te pergezova, ndaj kam shkruar shprehjen shqipe se jane aforizmat e tua te forta dhe te gjetura. Te gjetura - jo diku, e dashur mike, te gjetura ne universin e mendjes, te intelektit, te talentit tend, ashtu si te gjitha krijimet kur jane te arrira dhe duket sikur gjendet pika me e bukur dhe e plotesuar e tyre. Edhe nje here urime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Mon Nov 30, 2009 3:29 pm

Eva !
Faleminderit per mirekuptimin dhe sqarimin !
Se shpejti do te gjesh te tjera aforizma prej
lib.tim te 8-te "FJALEZ E VESUAR"
Bruna !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Mon Nov 30, 2009 5:52 pm

Brunilda dhe Eva dy lulet e forumit, fresika dhe qlodhja jone,ju falemnderit qe po na qlodhni me keto krijimtari te bukurua ...Ju paqim per jete e mot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   Tue Dec 01, 2009 10:53 am

[size=24]AFORIZMA PER DASHURINE[/size] (vazhdojne me tej....)


01--Acari i dashurisė nis
e pėrfundon me ditėt e vetmisė!

02--Dashuria lind, rron e humbet mes tė dashuruarish!

03--Dashuria s’do para, s’do fjalė, s’do poezi a roman,
por respektin qė tė mbetet e tillė!

04--Dashuria e parė udhėton mendjes pa rojtar, e dyta
kufijtė te thana i do!

05--Dashuro me sy e zemėr, se fjalėt janė tė tepėrta nė
dashuri!

06--Djemtė dashurojnė vend e pėllėmbė, pėr njė copėz
strehėz!

07--Djali me dashurinė e parė luan, sa fillon tė mėsojė
nga vajza dashurinė e vėrtetė!

08--Dashuria e parė, fllad qė freskon e i vjedh nga pak
minuta kohės!

09--Dashurinė s’e shpika unė, as tradhėtinė pas shpine,
vetvetja e ka nė dorė misterin e tyre!

10--Dashuria, s’fundoset
kurrė, kur pa xhelozi ia ndjek lėvizjet!

11--Ėndrrat pėr dashuri si vuajtjet shtohen, kur mes tyre
futet xhelozia!

12--Gėnjeshtra ka kėmbė tė shkurtra, dashuria krahė pėr tė
fluturuar!

13--Heshtja qė fle mes
dashurisė, si litari qė tė zė prej fyti!

14--Kur dashuria ndėrron fytyrė, tradhėtia merr rrugė!

15--Kur e fsheh dashurinė, s’e kupton qė jeton rininė!

16--Kur dashuria merr rrugė, pėr gropa e gurė s’pyet!

17--Kur neglizhon nė dashuri, harron dhe ditėn e puthjes
sė parė!

18--Kafsha do kafshėn,
rrallė njerinė, po njeriu qė do mė shumė kafshėn se dashurinė!?

19--Kush do veten, nis
nga pak tė dashurojė tė tjerėt!

20--Kur vdes njė njeri,
dashuria pėr tė merr udhė me vitet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: