Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Merre me mend.....

Shko poshtë 
+46
Vesa
Sportisti
PROFESORESHA
Sofra
Xhemshiti
Mixha Selim
azzurra
Merisa
kaqurrelja
Xhevati
istogalia
Bjondina
Ramizi
albaninr1
I'm_Back
AULONA tttt
lilu
Medalim
feride
xhiti
elisa
Prof Xhavit Dalloshi
The-Soldier
Riki30
Atdhetari
NIPIIXHAXHIT
Dionii
L1ndush3
Eva0506
arberia
BashKom
kasapi
Arjana
voglushja
detektivi
shefqet
xhema
Luki
zeriatdheut
Xili
Delia
Parapsikologu
Tatoo
......
rrimtaf
Driniiiii
50 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Next
AutoriMesazh
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySat Nov 10, 2012 3:49 pm

Merre me mend-para disa jave takova ne gjermani nji kshilltar ushtarak te Hashim thaqit i rrethit pejes,si ushtarak karriere ne ish jugosllavij dhe tash ne FSK.

Qka me tha gjat bisedes me te se UCK-ja (esht rastesi-qaty per qaty) por nuk din se qfar vepre,apo qfar pune kolosale kan ber-kry.

P.S sa interesante ke biseda me te por dhe kontraverse nga ana e tij,por nji merak sun e hjeka se sun ja theva hunt,se me prevoj jugosllove um ikte si gjarper nuk zihej dot....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shefqet
Fillestar/e
Fillestar/e
shefqet


Male
Numri i postimeve : 54
Age : 43
Vendi : drenice
Registration date : 18/11/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySun Nov 11, 2012 12:33 am

More Xhem,paske shpetue tye pa ti hundet e me te etiketu spiun serbi.
Keta dine edhe me ik,edhe me tu shpif,edhe mu shite atdhetar para teje dhe mases qe mashtrohet per nje qime leshi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota


Female
Numri i postimeve : 219
Age : 28
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyTue Nov 13, 2012 6:55 pm

Drini faleminderit shume do e kem parasysh keshillen tende...Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySat Oct 25, 2014 1:15 am

Merre me mend  ende vazhdon Europa lavire te na urren neve shqipetarve. Sot edhe nje her kjo urretje u vertetu, athua kur do te kuptoim ne kete...? Shpresoj qe kjo urretje  te na afroj me shum neve, dhe te kuptoim se vetum bashkimi eshte shpetim per ne.

Uh! evrope, ti kurva e motit,
Qe i re mahit, beses e Zotit!
Po, pse ky a sheeji i qytetnis
me nda tokat e Shqypnis,
Per me ngi klyshet e rusis

Gj.Fishta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyTue Nov 04, 2014 7:26 pm



“Pas kësaj rruge të shkatërruar mes pyjesh ka jetë. Ka ende banorë, që përpiqen të sfidojnë harresën në një fshat, që historinë e ka pjesë të tijën. Që shpresojnë, pasi deri më sot vëmendja i ka lënë tërësisht mënjanë. A thua se qyteza e Fan Nolit nuk ka qenë dhe nuk është pjesë e së njëjtës hartë”.

Qyteza ngrihet mëse 220 kilometra nga Tirana mes majave të Kolonjës, ku historia shkrihet me natyrën ende të virgjër e të paprekur nga barbaria 20 e ca vjeçare. Të udhëtosh drejt Qytezës është si të udhëtosh në drejtim të paditur, si pasojë e mungesës tërësore të tabelave orientuese dhe shumë rrugëve që duken nga shkojnë, por nuk dihet se ku përfundojnë. Ajo për në Qytezë vijon mes pyjeve, e duket sikur rrotullohen në vetëvete për të mos dalë askund.

Pas një kredhje të gjatë mes shtigjeve të shumta shfaqet Qyteza.

Fshati i Fan Nolit duket më shumë se i heshtur. Sot kanë mbetur vetëm një dorë shtëpish, me jo më shumë se 3 apo katër familje. Nga ky fshat, banorët janë larguar shpesh gjatë historisë së tij, por ishte e sotmja e pas viteve ’90, ajo që ia mpiu përfundimisht frymëmarrjet.

Në fakt, Fan Noli është lindur në vitin 1882 në Trakë, në një fshat që quhej Qytezë, apo në turqisht Ibrik Tepe, siç njihet edhe sot. Shume herë është debatuar mbi origjinën e Nolit, por ka qenë vetë ai, që e ka qartësuar lidhjen e tij me Qytezën në Kolonjë përmes letrave, ku ai e ka thënë prerazi se fisi i tij vjen nga ky fshat. Letra që ruhen ende dhe sot si dokumenta të rralla, e që i japin një tjetër dimension këtyre rrugicave kaq të panjohura...

“Fshati ynë përbëhet nga dy lagje, Sulas dhe Karbunaras, ndërsa Fan Noli ka lindur në lagjen Karbunaras. Kanë qenë 400 shtëpi, ka pasur kishë, ka pasur edhe manastir. Kisha është atje tej, manastiri është lart, në vendin që njihet si kodër. Ne kemi folur vazhdimisht, kushdo që ka ardhur këto që po iu them sot juve ua kam thënë dhe atyre, edhe gjë nuk po bëhet”.

Karbunarasi, lagjia nga ku - sipas banorëve - vjen familja e Nolit, sot është thjesht një fushë e zbraztë e asgjë më shumë. Qazimi tregon thuajse ethshëm atë tokë, nga ku vjen krenaria e të gjithë banorëve, e ku dikur kishte jetë e sot ka vetëm grumbuj gurësh.

E ndiejnë mungesën e njerëzve e zërave, që dikur mbushnin fshatin; e kohëve kur Qytezës i ndihej zëri... Banorëve u peshon shumë kjo pjesë. Sot vendin e ka nostalgjia për të shkuarën dhe heshtja për të tashmen.

Ka mbetur historike vizita e Fan Nolit në Kolonjë, në vitin 1923, ku si kandidat i Partisë Liberale kaloi në këto anë. Sipas kujtimeve të bashkudhëtarëve të kohës, Fan Noli pati mbetur i mahnitur nga zona e natyra e saj, ndaj edhe ish shprehur se një ditë do të rikthehej...

“Sa vend i bukur. Kur ta shpallim Shqipërinë Republikë do të ndërtoj atje një kasolle dhe çdo behar do të vij të shkoj pushimet në fshatin e stërgjyshërve të mi”.

Sot pasardhësit e Nolit jetojnë më shumë se të braktisur, pa mbështetje, pa investime, pa asgjë që do të shërbente për të mbajtur gjallë këtë fshat. Të mbeturit çapiten për të mbledhur, përmes bujqësisë dhe blegtorisë, të ardhura të pakta, sa për të shtyrë një jetë më shumë se të vështirë.

“Mungesa e shkollës është një ndër arsyet kryesore, që unë jam shpërngulur. Pasi edhe kur jetoja më përpara, duhej të më shoqëronin gjyshërit e mi për të shkuar në shkollë. Është e pamundur për të jetuar, mungon një ambulancë, mungon urgjenca dhe me të vërtet janë kushte që nuk mund të jetohet. Jetohet me të ardhura nga bujqësia, me mbjelljen e frutave, perimeve, me asgjë tjetër. Janë më të vërtetë kushte ekonomike shumë, shumë të vështira. Duhet që, të paktën, dikush të verë dorë qoftë edhe sa për të rregulluar infrastrukturën, që ky fshat të ketë mundësi për një të ardhme”, thotë Arnida Dauti.

Një pjesë e shtëpive kanë zënë poshtë vetëveten... Por ka edhe banorë, që kanë nisur të rregullojnë banesat e dikurshme, me shpresën se diçka do të mund të lëvizte në fshat, të paktën sa i takon elementëve bazë; rrugës, ujit dhe energjisë, që duket më e lodhur se qiriri. Nga këta banorë do mund të rilindtë jeta, ashtu siç humbi vite më parë, ku të gjithë zgjidhjen e vetme panë largimin. Kurbet dikur e kurbet edhe sot, kur historia duhet të kishte ndryshuar.

“Edhe ky kalldrëm që është bërë, e kemi bërë vetë neve, një fshatari ynë e ka bërë, një kushëriri jonë Muhamet Banushi. Janë duart e atij këtu në këtë rrugë, deri në fund të fshatit. Pa ujë kemi mbetur, njeri nuk përpiqet, ka qenë kryeplak ky, kryeplak ai tjetri, edhe ata të tjerët, aprovoheshin fondet por nuk vinin që të bëhesh ajo punë, se ku vinte ai fond nuk e di”, thotë Engjëll Hasani.

Banorët janë mikpritës, vështirësitë nuk iua zbehin zemrën e madhe e dëshirën për të pritur siç duhet miqtë.

Legjenda e këmbanës së manastirit me 12 qoshe, si 12 muajt e vitit, e që kur binte dëgjohej deri në Janinë, rrotullohet pas makinës në largim, humbet bashkë me të. Nata e bën edhe më të vështirë zbritjen rrugëve të thella.

Pas fshati humbet, ashtu siç humbin ëndrrat, por Qyteza nuk është e tillë, ajo pret ende aty. / Top Channel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyWed Nov 12, 2014 2:42 am


Merre me mend...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySun Nov 16, 2014 6:40 pm

Merre me mend sa kohë u bo pa u taku me anëtart=et e Forumit shumë kisha pas dëshirë me organizu një takim sikur më heret kur e ka organizu një Riki30 para disa viteve jemi kënaq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyFri Nov 21, 2014 11:00 pm

merre me mend as kush nga anëtart e Forumit nuk ka qenë në gjendje të deklarohet se ka dëshirë me u taku me stafin e Forumit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyMon Nov 24, 2014 9:46 pm

Xili gjendja e nderlikuar, rrezik hahaha anetare e forumit kan humbur, jan te zen me pune nuk kane koh per takime o xili... Te takohem qe te formoim qeveri apo per qka eshte fjala xili.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyMon Nov 24, 2014 11:01 pm

me ka marr malli me ju taku sepse jemi një shoqëri e mrekullueshme Vllaçko Driniiiiii të përshëndes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyMon Nov 24, 2014 11:15 pm

Cte them une o Xili pasi askende une nuk e njoh nga kjo shoqeri , vazhdoni te jeni te mrekullueshe dhe doki nga nje her ne forum te paketen te iu shohim shkronjat, jeni te pershendetur edhe nga ana ime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySat Nov 29, 2014 4:32 pm

Merre me mend ky qafiri Yvejsi nuk e merr te udhes me uru festen e pavaresise se shqiperise sepse nuk e ndijne veten shqipetar por musliman.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyMon Dec 08, 2014 1:57 pm

Merre me mend pas kater viteve pune sot filloi prodhimi i librit tim i cili do te del ne shitje pas nje jave .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptySat Dec 20, 2014 2:21 pm

merre me mend vriten 126 femije nxenes nga talebanet ,cfare perfaqesojne keta njerez
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyFri Dec 26, 2014 12:59 pm

Merre me mend ky qafiri Yvejsi thote terrori nuk ka fe,ka edhe shume por atributet tua po tregojne se je nje matrapaz islamik dhe asgje me shume .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyMon Dec 29, 2014 11:17 pm

Merre me mend librat si Kurani dhe Bibla ne njeren ane thojne se Zoti i fal mekatet dhe ne anen tjeter thojne se ne diten e gjykimit do te denohen sipas veprave qe kane bere njerezit .logjikisht atehere nuk ekziston xhehnemi apo ferri .une, keshtu e kam kuptuar kete
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 EmptyThu Apr 06, 2017 7:15 pm

Merr me mend nje kafe ka kohe se nuk e kam pi ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Merre me mend..... - Faqe 30 Empty
MesazhTitulli: Re: Merre me mend.....   Merre me mend..... - Faqe 30 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Merre me mend.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 29 e 30Shko tek faqja : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: