Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:23 pm

"M'i ke kėputur ti me pendėn e kokoshit nga zori, se nuk tė dilnin notat!..."
"Ah, ē'po mė bėni mua ju sot!" - dhe e mori nė dorė kitarėn...
"Do tė t'i vė telat sot dhe me ty do tė interpretoj.... Edhe ti, harmonikė pėrgatitu...
Kanė kaluan shumė kohė qysh atėherė...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:23 pm

Pas pak mendja i fluturoi: "Si, ai akoma s'po vendos ... Tė gjithė tė tjerėt kanė ndėrtuar celulat e tyre, ndėrsa ai Ardiani nė stacion...".
E kishte pikė tė dobėt qė dhe kjo degė e tij tė shpėrthente dėgėzat e veta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:24 pm

Pas pak dėgjoi njė urim: "E gėzofsh gjashtėdhjetė e pesė vjetorin, biri im!..." U mundua t'i konturonte trupin e tij. Ishte ai, i dashuri, qė e ndiente tek ecte bashkė me tė kudo... Si kishte dalė nga shpirti i tij dhe i fliste si Ėngjėll nga Qielli.. Diē ndjeu nė shpirt tek i lėvizi pėr tė mirė: "Bir, mė rrofsh dhe ta gėzosh!" Ishte ajo e shtrenjat e tij, nėna... Si po ndodhnin kėshtu ngjarjet? Ato kalonin shpejtėsisht nga njė gjendje nė njė gjendje tė bukur.. Sa kujtime! Jeta, kur merr trajtėn e legjendės pėrrallėzohet nė tė mirė dhe kureshtarėt nxitojnė tė tregojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:24 pm

"Sherif...Eja se do tė ftohesh... “Dimri” i sivjetshėm nuk po na ndahet, ėshtė shumė i akullt.. Eja, se sot na pret njė ditė e madhe...Do tė na vijnė tė gjithė fėmijėt dhe miqtė". Ishte zėri i Rubijes... “E, ė’dimėr moj Rubije, ka kaq ditė qė ka ardhur pranvera…Sot me ditėlindjen time do tė ndodhė dhe ėudia!”- tha me vete. Pastaj foli me zėrine tij metalik:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:24 pm

"Po vij, Rubije, por sot diē po ndodh...". E pushtonin njė sėrė pyetjesh mendjen e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:25 pm

- Si tė shpėrndahen zogjtė ēuditėrisht shpejt dhe njeriu dridhet duke e pushtuar tėrėsisht pyetja:" Ku ndodhen tashmė? Ē'po bėjnė?””
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:25 pm

* * *
Rusinjė, Rubije, Neim, Xhemile, Sherif... Njė kostelacion pesėsh...Zėri ka ngrohtėsinė e zjarrtė, paēka se starton, nga njė zemėr plot dhimbje, ... Paēka se ėndrrat ngjallen dhe vdesin. Fytyra herė qesh dhe herė vėrehet... Nė tė lexohet me zė Romani i Dhimbjes... Ai shpėrtheu:
"O njerėz, unė do tė lexoj tash e tutje vetėm Romanin e Gazmimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:25 pm

* * *
Fjalė autori
Njė ndritėsi harmonike qė shtatėzoi kėtė vepėr, qė nuk foli me gjuhėn e tė tjerėve, por me gjuhėn direkte tė protagonistit dhe autorit, njė formė tjetėr e tė thėnurės spektakolare dhe tė artikuluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:26 pm

Takimet me njerėz tė ndjeshėm dhe kuptues janė tė befta, por karakterizohen nga njė sinqeritet podiumi, qė sfilon. Kisha dėgjuar diēka pėr Sherif Hazizin, pėr lėvizjet e tij, pėr historinė tij plot dramacitet tė prindėrve, pėr interpretimin e tij jetėsor, pėr interpretimet rol, pėr mendimet qė kishin dhėnė disa figura tė ndritshme tė artit filmik regjisorial dhe interpretues, por edhe pėr simpatinė, qė gėzonte njeriu i ngjyrimit "bjond". Kishte ardhur enkas nė Gjirokastėr pėr tė mė takuar. Sapo mė telefonoi, lashė ēdo punė dhe u drejtova tek Ura e Lumit tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:26 pm

Gjirokastrės, njė urė ndėrlidhėse me Lunxhėrinė. E kisha parė dhe nė fotografi, por edhe kisha ndjekur me interes rolet e tij nė filmat, ku kishte interpretuar. Takimi ynė ishte njė takim miqsh. I fola qė nga larg me tonalitetin e njė njeriu, qė e njeh prej kohėsh tjetrin; pra sfidova njohjen reale, e cila shpesh herė ka paaftėsi pėr ta eliminuar si pjesė e kompozicionit njohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:26 pm

"Z. Sherif! ... Jam kėtu...". Ai buzėqeshi me njė buzėqeshje kristalinė dhe m'u drejtua me njė dashamirėsi tė jashtėzakonshme e me njė nderim shprehės. U takuam si dy miq tė vjetėr. Nė mendjen time lėvizte i kristalizuar mendimi dhe dėshira pėr ta "zhbiruar" mikun nga Patosi i Fierit, i cili ka ngritur "kėshtjellėn" e tij mikpritėse, sidomos pėr njerėzit e artit, nė Margėlliē tė Patosit, por gjithmonė me kthim koke nga Rusinja... Topolak me njė vėshtrim gjarpėrush tė bardhė, me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:26 pm

njė ecje karakteristike, me njė dinamizėm tė madh ndjenje, mė pyeti pėr gjithēka...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:27 pm

"Doja patjetėr qė tė tė takoja... Mė kanė folur tė gjithė pėr talentin tėnd tė madh, por je tėrheqės si magnet nė lidhjet komunikuese pėr problemet e Letėrsisė...". Pas fjalės tė pėrdorshme tė falėnderimit, e cila pėrdoret nė kėsisoj rastesh, biseduam gjėrė e gjatė pėr "historinė e tij". Filluam ta ndriēojmė gjithēka dhe konturuam kėtė libėr, i cili ėshtė njė zonė "gjeografike" nė hapėsirėn mendimore tė tij. Njeriu i prillit nė kėtė prill tė 2008-s feston njė pėrvjetor tė rėndėsishėm ditėlindjeje, ndaj: "Njė "substrat" enkas pėr ty, Sherif Hazizi, njė tufė trėndafilash shkrimorė nė shpėrthimin e kėngės: "Shumė lule pėr ty!", njė kėngė qė u kėndoftė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 3:27 pm

dhe nė pėrvjetorin e njėqind tė ditėlindjes tėnde!..."
Njė grupim pulėbardhash u ngritėn nė kėtė ēast nga deti i hapėsirės sė kaltėr dhe pulėbardhat garojnė,... Ato me fluturimin e tyre diē shkruajnė mbi det... Pa ta lexojmė kurajozė atė ē'ka shkruajnė ato nė ajėr paqetues... ēuditėrisht pulėbardhat shkruajnė nė gjuhėn e nėnės sė tyre.. Tė urojnė... Dikur apo pėr shumė shekuj, qė nga origjina e kėsaj toke, festoheshin pėrvjetorėt e ditėlindjeve dhe triumfeve tė prijėsave tė fiseve, tė skllavopronarėve me emėr, tė feudalėve, tė dukėve, tė kontėve, tė arhondėve, tė princave, tė Mbretėrve, tė diktatorėve e tjerė, ndėrsa sot festojnė pėrvjetorin me dy gėrma Sh. H.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 16 e 16Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: