Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:06 pmIku nga ne , por prapė pranė nesh

Kur iku nga ne na u duk se na u kėput diēka nė shpirt. U largua, por kurrė nuk na e mbylli derėn dhe kur vajti nė Universitetin “Eqrem Ēabej” nė Gjirokastėr na nxiti: “ I bini fėmijėt nė shkollė se do t’i ndihmoj unė sa tė jem kėtu.”

Fjalėn e mbante, e bėnte realitet atė qė thoshte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:06 pm

Kalėron me kalė tė bardhė si dhėndėr i bukur

nga Thoma DiloAtė ditė ishim vetėm ne tė tre: Vasili, Kristaqi dhe unė. Po bisedonim duke pirė njė gotė raki mani te lokali i Thoma Garos. Nė atė ēast Vasili nxjerr nga xhepi njė letėr tė fotokopjuar dhe i thotė Kristaqit:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:07 pm

“ Merre se mund tė tė duhet, kur tė fillosh “Intelekt 2001…”3. Ėshtė diēka interesante e shkruar shumė vjet para. Tė kthen nė retrospektivė. E kam shkruar,kur isha nė Damės. Thelbi i saj ėshtė Kurbeti, kėnga dhe Zagoria jonė… Unė dhe duke qenė nė Damės mendjen e kisha tek karahina ime. Kisha nostalgji pėr tė, ndaj shkoja shpesh atje dhe ēmallesha me njerėzit e mi, me shtėpinė, me fshatin, thurja ėndrra, shkruaja shkrime. Mė dukej se vetėm kėshtu mund t’ia shpėrbleja krahinės sime. Mendoja se Zagoria duhej tė zhvillohej, tė pėrparonte. E meritonte ajo krahinė pėrparimin…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:07 pm

Ne e dėgjonim me vėmendje ligjiratėn e Vasilit. Kristaqi i hodhi njė sy tė shpejtė shkrimit tė Vasilit. Ai iu drejtua atij: “Ke kohė qė ta lexosh… Ndoshta edhe e ke lexuar… E di qė do tė tė shėrbejė…” .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:07 pm

E kujtoj si sot kėtė episod tė vogėl, por domethėnės. Mandej vijuam tė kthejmė nga njė gotė tė shoqėruar me meze dhe ngrinim shėndete. Unė ia dija karakterin dhe bėja gjithmonė shaka me tė. Sa momente tė bukura kemi kaluar me tė! Momente qė tė emocionojnė. Shpesh, kur vinim pėr pushime verore (nė plazh) dhe nuk ishim nė njė vend pushues, unė i telefonoja dhe improvizoja njė drekė apo njė darkė tė kėndshme me zakone dhe tradita zagorite. Ai buzėqeshte dhe bėnte shumnė shaka, pasi ma lexonte tipin tim dhe tė Edmondit. Ai konsultohej me ne dhe merrte nė konsideratė mendimet tona. E shprehte haptas entuziazmin pėr pėrparimet tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:07 pm

Ai ka mbetur nė syrin tonė ashtu i qeshur, i bukur, i mirė, i bisedės, i lezetit; prioritar nė inteligjencė dhe me tė drejtė autori i kėtij libri e ka quajtur “Jetari”. Ai nė ēdo ēast ėshtė me ne, duke biseduar, duke bėrė shakatė e tij tė zakonshme, duke na propozuar nė telefon pėr njė veprimtari tė bukur, pėr njė shėtitje, pėr njėkonsultė, pėr tė marrė njė kėngė e pėr tė menduar pėr progresin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:08 pm

Ai kalėron me kalė tė bardhė gjithmonė si dhėndėr i bukur nė rrugėt pėrjetėsisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:08 pmKurrė s’do tė ndodhė mė”

Duke dėgjuar njė kėngėVasil Bici

Arsimtar nė Damės, Tepelenė

(botuar nė revistėn”Shqiptarja e re”)Aty nė Zagorinė mes maleve janė katėr qafa e gryka: Qafa e Ēajupit dhe e Dhėmbelit, Gryka e Selckės dhe e Kėlcyrės. Ato i kanė shėrbyer zagoritit si “porta” tė kėshtjellės. Gjithmonė tė mbyllura i ka gjetur ato armiku se gjithmonė me zjarr i kanė mbyllur bijtė e Zagories.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:08 pm

Lugina ėshtė si njė djep i madh nė tė cilin nėnat zagorite pėrkundnin djalėrinė. Kėta fshatra i ka bashkuar ēdo gjė: edhe vuajtjet, edhe luftėrat, edhe puna. Zagoritėt i ka pėrkundur gjithė lugina me kėngė dhe krisma. I rriste “luanė tė maleve” dhe pastaj i niste pėr tė ruajtur qafat e grykat. Lugina shtrėngonte ato brezaret e holla si brinjė, buzė pėrrenjve, por nuk nxirrnin gjė zallishtet. E atėhere kėrcisnin brinjėt nga barra e vuajtjeve. Duhej bukė krahas barutit…Atėhere malet hapnin “portat” dhe nxirrnin bijtė e tyre dy nga dy e tre nga tre ndaj tė gdhirė dhe i nisnin pėr nė dhe’ tė huaj. I nisnin nėpėr atė udhė tė gjatė e pakrye, tė errėt e tė dhimbshme, qė mbetej e hapur pėr vite tė tėra si njė plagė e vjetėr, e thellė, e pambyllur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:08 pm

Nisej kurbetlliu asaj rruge me njė trastė tė dhirtė me dy rroba brenda e njė kulaē bėrė nga mielli i fundit i sėnduqit, e mbrujtur nga lotėt e “sė resė”, me njė pasiguri e brengė nė zemėr e me navllot e pakta tė rrugės qepur nė xhepin e brendshėm tė xhaketės, qė tė mos dukeshin, sepse rrugės kishte shumė hajdutė. Zagoriti s’e ndau kėngėn nga buza dhe kur kishte dhimbje, kėndonte edhe nėna, edhe nusja. Kėngėt ishin tė shumta, ashtu si kėngėt e dasmės. (Vallė, ktheheshin t’u kėndonin nėpėr dasma?) “Shamizezat” i krijonin aty pėr aty te “kondismė e malit”, ku i pėrcillnin. Kėndonin dhe qanin:

“Ē’ka bari qė s’mbin nė qafė?

Nga lotėt qė derdhin gratė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:09 pm

Ai nisej dhe ata kėndonin. Deri sipėr nė qafė linin dhe ”tė renė”. E ajo i lutej, tė kthehej se e ”priste”.

Bashkė tė ngrėmė shtėpinė,

tė shkojmė jetėn e mirė “,

pa dhe pajėn me lule s’e do.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:09 pm

Ajo ishte e re dhe nuk e gėzoi nusėrinė me fustanet me lule. Trimi i saj nuk kishte me se t’ia binte. Ndaj po nisej sot pėr nėkurbetin e zi.

“Do t’ia bėj pajėn me lule”

E ajo kishte frikė se kėto “lule”, ndoshta, nuk do t’i zėvendėsonin kurrė kėtė shami tė zezė qė do tė vinte sot, “ tė dukej qė qe pa burrė”.

“Se marrim udhėn e gjatė,

zamet tė kthehenė prapė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:09 pm

Ndarje…,ndoshta edhe pėr jetė. Ai e kėshillon tė dashurėn tė mos qajė, se i “sėmuret”. Ajo shkulte njėtufė bari tė njomė qė gjithmonė i freskėt

tė mbetej kujtimi pėr tė. Vallė, do tė kthehej mė? Kjo do ta priste, do ta priste sikur edhe njė “jetė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:09 pm

Punonin dhe qanin gratė zagorite, “saqė nga rėnkimi buēet era”, shkruante Ēajupi. Thurnin ėndrra tė bukura, u kėndonin fėmijėve tė vetėm dhe prisnin dhe prisnin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:10 pm

…Shkuan shumė vite. Zagoria ndjeu dorėn e kujdesit dhe i rriti fėmijėt pa rėnkime. I nisi nė shkolla e nėpėr fusha. Dhe i rriti burra. Ata morėn traktorin dhe makinėn dhe e mbushėn luginėn me zhurmėn e jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 1:28 am

Kristaq
doja tė dija mė shum pėr qfar Zagorie bėhte fjal sespe gjat kėrkimit pėr kėt mė del se gjindet edhe ne Greqi ky emer dhe nė Gjyrokastėr .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:12 pm

E keni dėgjuar atė kėngėn
“Kurrė mė s’do tė marrėsh udhėt e kurbeteve” nė Festivalin Folklorik tė
Gjirokastrės. Ėshtė zagoritja e re qė e
kėndon. I kėndon plagės sė rėndė e tė shkuar. Dhe sa bukur! Bukuri
rrėngjethėse, fjalė e zė e dalė prej shpirtit, q ė mė mirė se kujtdo mund t’i
dalė vetėm asaj. Nė atė zė qė zgjatet si
vuajtja e thellė e shkuar e qė mbaron me gjithė optimizmin e jetės sė re tė
Zagories janė shprehur ndjenja tė thella qė tė mallėngjejnė. Poeti popullor me
shumė pak viza ka skicuar Zagorinė e sotme me “shtyllat gjer nė re”, me traktorin
qė “punon arave”, e cila pret pas kaq vjetėsh birin e saj tė mėrguar. Dėgjojeni! Tė duket sikur jeton edhe vetė me ēastin e
madh tė takimit. “… Njė ditė tė bukur
maji,qielli pa re,


Rrugės sė Sheperit po vije


pėrmes arave…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:13 pm

Djali njeh babanė, gruaja pret
burrin e nėna kėlthet qė nga dheu:


“O biro,ku je?”


Ajo vdiq pa e parė birin. Gruaja zagorite e ka hequr me kohė atė
shaminė e zezė qė embantė tėrė jetėn nė kokė, ndaj “kurrė s’do tė ndodhė mė”,
qė nėna tė humbasė tė birin e fėmija tė mos njohė tė atin.

Ai “qėnkish plakur shumė, -
thotė kėnga, pėrtej jetėve”. … Malli qė
i rrodhi pika – pika gati ia ngriu zemrėn”. Por sot qė kthehet nė atdheun e
tij, “prapė iu kthye djalėria”. Ai u kthye tė gjejė nė atdhe atė qė ėndėrronte e pėr tė cilėn
brodhi nėpėr dhe’ tė huaj e s’e gjeti dot gjėkundi: lirinė dhe lumturinė. Ndaj sot ėshtė i ri,
sepse:


“Kurrė mė s’do tė marrė


Udhėt ekurbeteve…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:13 pm

Sakrifikonte pėr tė plotėsuar dėshirat e tė tjerėve


nga Petrit Abedini


Vasili ishte dhėndėr nė
fshatin tonė, por ēuditėrisht ai u bė
djalė i fshatit tonė.Kur u bė prefekt njė nga
pikėsynimete tij mė tė mėdha qė e shfaqi
haptas dhe qė do ta realizonte ishte rregullimi i rrugės Tepelenė - Damės, pasi
Damėsin e konsideronte si fshatin e vet. Duke rregulluar rrugėn ai mendonte dhe
kishte dėshirė tė rikonstrukturonte shtėpinė e tij nė Damės, me tė cilėn ishte
lidhur ngushtėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:14 pm

Ēdo prag viti tė ri unė
organizoja ceremoninė apo pėrmbylljen e Vitit dhe hapja siparin e Vitit tė Ri
dhe nė kėto ceremoni thirrja veēantas Vasilin dhe Lavdi Hasanin. Duhet thėnė qė
Vasili ishte lezeti apo zbukurimi i ceremonisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:15 pm

Ishte njeri me shpirt tė madh. Sakrifikonte pėr tė realizuar dėshirat e tė tjerėve, nė se
kjo dėshirė ishte e realizueshme,


Kur u ktheva nga Greqia mė tha: ”Pse nuk e vazhdon
Universitetin? Mundėsitė i ke. Nė rast se dėshiron, dhe, unė them qė duhet tė
vazhdosh Universitetin ,do tė kesh ndihmesėn time. “
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:15 pm

Vetėm
kaq mjaftoi dhe unė vijova studimet nė Fakultetin Matematikė – Fizikė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:16 pm
Njeriu i larmitetit tė jetės kulturore dhe artistike

Bejo Gjonēa, ndihmėsmjek, Damės

Vasili iu pėrshtat
zakoneve tė fshatit tonė, Damės. U bė pėrēues i pėrparimtares, duke ngritur
grupe tė kėngėve e tė valleve si dhe pėrgatitjen jo vetėm tė repertorėve tė
Estradės, por edhe tė grupeve
interpretues. Nė kėtė mėnyrė ai lozte njė rol tė madh nė inskenimin e
realitetit dhe fshikullimin e mentaliteteve tė pranishme. Kėto grupe
konkurronin bindshėm dhe zinin vende tė kėnaqshme, duke dhėnė kontribut nė
larmitetin e jetės kulturore dhe artistike. Ai shquhej pėr aftėsinė e bisedimit
sipas moshave, ku servirte me shumė profesionalizėm ēėshtje tė tilla si ato tė
etikės, mėnyrės sė sjelljes, kulturimit si dhe pėrcjelljen e traditave dhe
zakoneve tė fshatit, duke ruajtur identitetin. Kjo veprimtari nuk pėrqėndrohej
vetėm nė Damės, por edhe nė fshatrat pėrreth.Jeta e tij nė Damės ėshtė njė jetė plot kujtime tė
paharrueshme. Ndaj humbja e tij e
parakohshme u qa nė ēdo vatėr
damsiote. Atė punė tė madhe qė ai bėri do tė transmetohet brez pas brezi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:16 pm

Takimi
ynė i papritur


Vasili
vijonte studimet nė Shkodėr. Unė, aso kohe, ndiqja studimet pa shkėputje nga
puna nė Shkodėr, nė Fakultetin Histori – Gjeografi. U takuam nė vitin 1975, nė
muajin mars, plot me mall, nė njė ditė tė ekuinoksit panveror. Kishim rreth
gjashtė vjet qė nuk e kishim parė njėri
- tjetrin, paēka se unė shkoja shpesh nė
Shkodėr.

U ulėm nė sallėn e
ngrėnies sė Hotel Turizmit “Rozafa” dhe filluam tė shmalleshim me njėri –
tjetrin, duke drekuar. Pyetjet sa kalonin nga njėra kahje nė kahjen tjetėr. Pinim verė tė kuqe, ngritėm
kushedi sa dolli. Kujtuam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Fri Jan 15, 2010 11:17 pm

dhe Zagorinė tonė. Njė kamariere e bukur brune na
shėrbente dhe hera -herės hidhte syrin e saj tė kaltėr, duke na pyetur me
shkodranēen e bukur: “Keni nevojė pėr gjė sendi? Tapo po vij…”. Madje, na pyeti
tė dyve se nga ishim. Tė dy ishim beqarė.


Aso kohe unė s’kisha nevojė pėr veshje, pasi m’i
kishte sjellė gjyshi nga Amerika. Madje i thashė Vasilit: “Do tė bėj dhuratė
njė kėmishė tė bukur dhe njė xhaketė stinore, tė cilėn s’e kam veshur
asnjėherė”. Ai qeshi.


“Kur ike ti nga Librazhdi nė Burrel me Ansamblin e
Korpusit, unė ia kalova mirė. Eprorėt mė mbanin afėr. Vajta dhe nė fshat disa
herė mė lejė…”. Fliste dhe ēmalloheshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 35Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: