Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:35 pm

Ilustrime jetėsoreShumė njerėz ulen nė bangat e shkollės, por jo tė gjithė dalin nga shkolla me diplomė nė xhep, disa syresh dalin me diploma nė hejbe…

Thjeshtėsia, shakaja dhe humori janė pjellė e inteligjencės, mendjemadhėsia ėshtė pjellė e injorancės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:36 pm

Fjalė tė menēuruaraNė kronologji viteshKujdes mos na pėsoi gjė djali…gjithė me zi prisnin se ēfarė do tė lindte… Kunatat u larguan tė gjitha. “O Zot i madh, e duam djalė! Dhe Zoti i madh i dėgjoi zėrat nė kor… Ata besonin se Zoti do t’ua dėgjonte kėrkesėn e tyre. Kishin tė drejtė tė kėrkonin djalė pas katėr vajzave. Po sikur tė lindte e pesta?

Papritmas, njė lajm i bukur. Ėshtė Konstandina Bici, qė jep lajmin e gėzueshėm: “Ejani, moj gra se ka lindur djali…”. Gjyshi, Dhimitėr Bici, apo siē flisnin shkurt Mitja, i gėzuar maksimalisht i jep porosi nuses Konstandinė: “Kujdesu t’i presės kėrthizėn, se mos na pėsoi gjė djali…”

Atė ditė familja e Aristidh Bicit kishte festė tė madhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:36 pm

Kam edhe unė pjesė

Kur ishte i vogėl, rreth katėr vjeē, dajua, Mihal Diloja, i qeth kokėn. Aristidhi u mėrzit shumė qė i qethėn kokėn djalit dhe i foli Mihalit, duke u grindur me tė. Pushoi, kur Mihali i tha: “ Kam edhe unė pjesė te djali, se e kam nip tė mirė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:36 pm

Pėr tė mos e “humbur”

Ishte vetėm katėr vjeē, kur u martua motra e tij e madhe, Marika, me Epaminondėn. Kur e pa tė veshur me vellon e nuses, ai filloi tė qante dhe rrinte me tė motrėn duke ndjerė se do t’ia merrnin. Kur e hipėn nė mushkė ai iu ngjit nga pas, pėr tė mos e “humbur”, pavarėsisht se shtėpia ku do tė shkonte nuse Marika ishte afėr shtėpisė sė Bicajve, te Mandilajt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:36 pm

“Dėgjuesi” merr klasėn

Aristidhi, babai, duke parė zhvillimin e mirė tė djalit tė vogėl, vendosi ta futi nė klasėn e parė si dėgjues, por ēuditėrisht djali, paēka se ishte vetėm gjashtė vjeē, pėrparonte nė mėsime, konkurronte me tė tjerėt dhe u bė nxėnėsi mė i mirė i klasės sė parė. Si duhet tė vepronin nė kėtė rast mėsuesit me Vasilin e vogėl?! Ata vendosėn: ia njohėn vitin e parė dhe ai u bė nxėnės i rregullt i klasės sė dytė, nė vitin e ardhshėm shkollor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:37 pm

Kostumi

Kur ishte nė gjimnazin “Asim Zeneli” babai i kishte bėrė njė kostum qė ta vishte nė ditė tė mira. Meqėnėse jetonte nė vitin e parė dhe tė dytė nė shtėpinė e motrės sė madhe, burri i saj, Epaminonda, e mbante kėtė kostum me kujdes nė dollapin e tij me ēelės. Por, Vasili e gjeti ēelėsin dhe dhe e pėruroi kostumin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:37 pm

Njė vijė e lėnė bosh

Kujtesa e Dhimitrit (vėllait)

Pasi pėrfundoi shkollėn e mesme, Vasili kėrkoi tė shpėrngulej nga fshati, Sheper, por atėhere ishte shumė vėshtirė tė realizoje njė gjė tė tillė. E menduam mirė e mirė se si duhej tė vepronim. Unė e zgjidha enigmėn. Ndėrhymė dhe morėm njė vėrtetim qė Vasili ishte anėtar i Kooperativės bujqėsore. Kėtė vėrtetim e shkrova unė, por, me qėllim, lashė edhe njė vijė pa shkruar. Ata tė kooperativės e hodhėn firmėn edhe vulėn. Pasi mora firmėn edhe vulėn, unė plotėsova me shkrimin tim: Lejohet tė shpėrngulet nga fshati. Ky vėrtetim luajti njė rol tė madh nė jetėn e mėvonshme tė Vasilit. U shkėput me “rregull” nga fshati. Kėshtu krijoi mundėsinė qė tė sistemohet nė punė nė Tepelenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:37 pm

Kur emėrohet nė Tepelenė nė Buzė – Golemaj me tė, nė kėtė rreth, ishin dhe shumė shokė tė tij tė shkollės 7 vjeēare Dervician, (pasi kėtė vit shkollor e kreu tek unė qė banoja nė kėtė fshat familjarisht), si: Jorgo Stamati, Kristo Gjinopulli, Theodhori Pasko,Jorgo Cinga e tjerė. Kjo i ngriti moralin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:37 pm

Nga fletore e hartimeve qė datohet 19.10.1965

Hartimi i datės 23.03.1966

Tema: Bota shpirtėrore e Tatjanės nė letrėn dėrguar Onjeginit.

“… Me plot guxim duke shpresuar…!

Ja dhe tingujt e zjarrtė tė zemrės sė Tatjanės mbaruan. Mbyll librin. Por para syve akoma mė kanė mbetur vargjet e letrės sė Tatjanės, e asaj letre plot pasion e dlirėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:38 pm

… Ja Tatjana, atje, ku shkruan plot ankth, nėn rrezet e hėnės. Edhe hėna duket sikur ia ndien pikėllimin dhe ka zėnė qė rrezet e saj t’i veniti akoma mė.

Mė del pėrpara syve Tatjana, qė ka mbaruar letrėn: “… Tatjana psherėtin brengosur. I dridhet letra ndėr lot…”

Sa madhėshtore mė del figura e Tatjanės, ashtu e brengosur, e dėshpėruar, e lotuar, por me njė zemėr tė bukur, tė sinqertė, tė dlirėt dhe tė pastėr. Ajo i shkroi letėr Onjeginit… “Po marr guximin qė t’ju shkruaj…” Zemra e saj i ngjan njė deti plot dallgė dhe plot stuhi, ku nė mes tė tij vlon uji nga llava e njė vullkani, ku ndjenjat e saj kanė filluar tė shpėrthejnė…

Por, “Ajo ėshtė vajzė, ajo dashuroi…”. Ajo mori guximin; ajo theu prangat e rregullave tė kohės. Ndjenjat e kthjellta plot pasion shpėrthyen nė zemrėn e saj, ashtu, me atė fuqi qė ēel burbuqja e trėndafilit nė fillim tė pranverės, zemra e saj i shpertheu kėto ndjenja si lavė e nxehtė plot pasion!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:38 pm

Gonxhja, qė shpėrtheu, pret qė nė fletėt e saj tė kuqe tė ndriēojnė qartė rrezet e diellit, ashtu edhe zemra e Tatjanės shpėrtheu vullkanin e ndjenjave duke qenė e bindur se njė tjetėr zemėr do t’i pėrgjigjej. Prandaj ajo shkroi: “Po ju qė shihni si po vuaj me pak mėshirė, sadopak. Nuk do tė mė zbrapsi zemrėn!”

Dhe ajo ishte e bindur pėr kėtė. Ashtu e vetmuar, ajo filloi tė thurė me ėndrrat e saj rinore ėndrrat e dashurisė, ajo parafytyrojė ēerdhen e saj, familjen e saj tė ardhshme!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:38 pm

Zemra e Tatjanės dashuroi me tė gjitha dejet e saj! Ajo nuk e njihte mirė akoma botėn, ambientin, ku jetonte, prandaj me bindje i besonte ėndrrat.

“Po nderit tuaj i besoj Me plot guxim duke shpresuar… Prandaj atė e quajtėn: ”Njė lule e rrallė e bukur qė mbiu nė njė shkėmb tė egėr, natyrė e rrallė me pasion”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:39 pm

Edhe pse Onjegini nuk mundi tė kuptonte zemrėn e saj dhe pse Tatjana u martua me njė njeri tjetėr, ajo nė fund tė zemrės sė saj vendosi njė herė e pėrgjithmonė si lule tė kujtimit dashurinė e saj pėr Onjeginin…

Prandaj ajo u quajt: “Njė rreze drite nė mbretėrinė e errėsirės!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:40 pm

### Duke bėrė njė studim analitik tė temave tė hartimit tė programuara nė vitin shkollor 1965 - 1966, si: “Romantika e fuqishme e pėrparimtare nė veprėn e Naim Frashėrit”, “Pėr titanė, si Fausti, njė ēast jete tė vėrtetė ulen mė tepėr se vite tė tėra qetėsie”. (Korolenko), ”Etja pėr liri, urrejtja pėr tiranėt e shtyn Ēajlld Haroldin tė ngrejė zėrin kudo qė shkon: “O bij skllevėrish! S’e ditkeni ju se robėrit i kėputin vetė prangat, kur i frymėzon zėri i lirisė!”, ”Migjeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:40 pm

rron nė zemrėn time!” e tjerė, vėrejmė, nė fokusin e sotėm, talentin e pritshėm tė djaloshit tė ri, i cili, nė mėnyrė krejt tė lirshme, shfaq mendime tė guximshme, dallohet prirja e tij e sintezės dhe analizės, pėrdorimi i fjalės sė ngjyruar me kolorit dhe simbolikė, fjala e matur dhe hapėsira e tij mendimore e buruar nga njė shpirt i ndjeshėm si dhe aftėsinė e tė vrojtuarit tė ambientit, tė botės shpirtėrore, qė shpėrthen me pathos, kur ėshtė fjala pėr dashurinė pėr Atdhenė. Duhet evidentuar se Vasili kėrkon tė zbėrthejė poezitė e Naimit dhe tė Migjenit dhe, po me tė njėjtin guxim, pėrpiqet tė zbėrthejė idetė e Gėtes apo Pushkinit e tjera. E qenėsishme ėshtė se ky kėrkim nuk mbetet nė tentativė, por i realizuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:40 pm

Meditimi vjen vrullshėm nė analizė. Nė se do tė ndaleshim nė “substancėn”, qė paraqet, tregon mė sė miri se djali i ri ka etje pėr tė thėnė mendimin e tij, kjo e buruar nga pėrpjekjet pėr tė njohur letėrsinė shqiptare dhe atė botėrore, duke mos u “ngushtuar” nė programin e letėrsisė sė shkollės sė mesme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:40 pm

Dy nota mė lart

Mė rastisi qė tė jap nė Shkodėr plotimin e provimeve nė Fakultetin Gjuhė – Letėrsi. Madje, edhe Vasili, i cili vijonte studimet e larta nė kėtė universitet, atė ditė koincidoi qė do tė jepte tė njėjtin provim me mua. Ishim nė njė bangė. Kur pėrfunduam provimin dhe po merrnim notat, unė isha vlerėsuar me notėn”tetė”, ndėrsa Vasili me notėn “dhjetė”. Unė qesha. Qeshi dhe Vasili. Pedagogu pyeti: “Si ėshtė puna me ju tė dy?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:41 pm

Vasili iu pėrgjigj pedagogut: “Jemi vėllezėr. Ai ka qenė mėsuesi im i Gjuhė - Letėrsisė nė klasėn e shtatė… Sot e munda”.

“Sot vėllai ma kaloi me dy nota plus”!- miratova unė thėnien e Vasilit.

Edhepedagogu qeshi me gjithė zemėr, ndėrsa Vasili, mė ngacmonte duke mė thėnė: “Ta kalova…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:41 pm

Konsulenti i parė aktiv i tijShpesh, ai gjatė kohės, kur punonte nė veprimtaritė shkencore konsultohej me mua, pasi unė, gjatė sistemit tė mėpėrparshėm, kam dhėnė gjuhė e letėrsi shqipe nė minoritet dhe, madje , duhet theksuar se mė ėshtė dhėnė edhe dy vjet leje krijuese pėr hartimin e teksteve shkollore pėr pakicat. Kėshtu jam autor i librit “Gjuha shqipe” pėr klasat e V dhe tė VI si dhe pėr njė libėr tjetėr “Lexime jashtėklase”. Vasili kishte dijeni pėr kėto dhe, kur filloi tė merrej totalisht me kėtė veprimtari shkencore, konsulentii i parė aktiv e me pėrvojė pėr tė nė kėtė fushė tė lėvruar edhe prej meje, e mori nė konsideratė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:41 pm#

U shfaqe si si njė nimfė

dhe ike si njė shtrigė…

Le krahėprerė

njė derė tė thyer

dhe pesė kapituj romani tė filluar.

Gjithēka e jotja

ishte kthyer nė njė qendėr rrėnimi,

ku shtiza qante

pėr flamurin e shqyer…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:42 pm

Shfaqjeikje e KohėsA mund t’i ngjaj?Qysh i vogėl nėna, Fevroni, i thoshte:”Vasil, t’u bėftė nėna. T’i ngjash gjyshit tėnd, gjyshit tėnd tė ditur e tė mirė. Ai u pėrpoq pėr Atdhenė e Mėmėdhenė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:42 pm

Kėrkonte tė dinte sa mė shumė pėr gjyshin e tij, i cili konsiderohej “person qė nuk duhej t’i pėrmendej emri”. Kjo e vriste thellė nė shpirtin e tij djaloshar dhe lėshonte pyetje njėra pas tjetrės: “Po ai pėr gjuhėn e nėnės ėshtė pėrpjekur, pse ky trajtim? A ka fjalė mė tė bukur se ajo qė : “Edhe sikur kokėn tė mė presin, nga gryka ime do tė dalė njė A, njė B, njė C.” Ē’heroizėm gjuhėsor! E pėlqente kėtė trimėri dhe sakrifikim gjuhėsor! Kėtė e thonė vetėm tė pėrkushtuarit e mėdhenj. Vetėm ata qė i pėrkushtohen njė gjėje tė madhe, njė ideali tė madh. S’ka mė bukur se tė jesh shėrbestar i gjuhės. I tillė ka qenė dhe ai. ..”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:42 pm

Kėrkonte tė zbulonte ēdo gjė pėr babanė e nėnės sė tij, tė cilin s’e kishte njohur kurrė fizikisht, por nė fotografitė e fshehura, diku nė sėndukėt e mėdhenj dhe tė bukur, qė tė emigruarit kishin sjellė nga Stambolli apo nga vėnde tė tjera tė botės sė emigruar. Emigrantėt emigronin nė Botė dhe bota emigronte me ta!. E stėrmundonte kjo gjendje, e cila e kapte si njė makth i zi, qė kishte ca krahė tė vegjėl, tė cilėt siguronin pickim helmatisės dhe shpėrndanin nė mendjen njerėzore helm pėr tė luftuar diturinė. E pėrse? Nuk i shpjegonte arsyet. Megjithatė, ai gėrmonte dhe interesi pėr tė njohur “bėmat” e gjyshit sa vinte dhe shtohej. Duke u futur nė kėtė “sistem mendor tė ēuditshėm dhe lėvizės” ai po ndiente se gjuhės shqipe po i pėrkushtohej. Ishte krijuar ai dueti dashuror gjuhėsor gjysh – nip. “Mua mė pėlqen shumė tė merrem me gjuhėn shqipe…” Po i formėzohej nė ndėrgjegjen e tij njė ėndėrrzė e bukur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:42 pm

Nga gjyshi kishte njė “cen” nė biografi. Si tė ndodhte kėshtu? Pse tė trajtohej nė kėtė mėnyrė? Mos ndoshta e pengonte “CENI I MADH I GJUHĖS”. Ceni pra ishte pėrpjekja e tij vitale. A s’duhej tė merrej nė konsideratė pėrpjekja e tij? Mos ndoshta kėtė “Cen” ia kishin skalitur nė veprimtarinė e tij gjyshit pėr t’ia humbur sakrificat e gjithēka tė bukur tė tij. Siē shprehen nė Zagori “pėr hiret e tij tė bukura” duhej ta kishin tė evidentuar nė kahjen tjetėr tė Njerėzve tė Mėdhenj tė kėtij vendi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:43 pm

Mundohej fshehurazi tė ndėrtonte biografinė e pasur tė gjyshit. Stėrmundohej. E dinte se gjyshi i tij, Ilia Dilo Sheperi, kishte lindur nė Sheper tė Zagories nė vitin 1872. Kishte mėsuar nė historinė Shqipėrisė se pas kėsaj periudhe kishin filluar lėvizjet e mėdha, kyēėsia e veprimeve plot nerv, ku njerėzit pėrparimtarė mblodhėn energjitė e tyre mendore pėr ta bėrė Shqipėrinė njė mėvetėsi nė hapėsirė, nė ide. Nė kėtė plan tė rilindjes u rreshtua dhe Ilia Dilo Sheperi i ri. U ndriēua nga detyrat parėsore, duke zgjedhur rrugėn e tij tė shėrbesės nė favor tė gjuhės shqipe. Lidhja e Prizrenit la vragė tė pashuar dhe ndezi flakė shpirtin e patriotit tė ri dhe qė kėtu filloi tė hidhte hapa tė sigurta nė shėrbimin e gjuhės. Gjuha dhe Dituria ishte Altari i Ilisė. Mbi kėtė altar do tė lutej dhe, po tė ishte e nevojshme, do tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 18 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: