Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PROMOVIMI I LIBRIT TIM te 13-te nga

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: PROMOVIMI I LIBRIT TIM te 13-te nga   Thu Apr 29, 2010 9:36 pm

E Enjte ;
294-2010

Promovim libri dhe ekspoze e krijimtarisė sė poetes Brunilda S.
Boēova, nė 23 prill 2010 nė Selanik.
Ishte kėnaqėsi, nder, shtim
gjallėrie nė jetėn letrare tė Lidhjes sė Krijuesve "Dega e Blertė" nė Selanik,
qė nga ēasti njoftues e ndodhės i aktivitetit promovues tė librit tė 13-tė

"Psherėtima tė gjunjėzuara" dhe ekspozeja e krijimtarisė sė begatė, tė
poetes
tashmė tė afirmuar fierake, Brunilda Boēova. Pėr tė mos rėnė nė pėrsėritje tė
asaj ēka do pasqyrohet pak mė vonė kėtu nga aktiviteti nėpėrmjet
shkrimeve tė
gazetave nė gjuhen shqipe nė Greqi, po paraqes Ēertifikatėn e dhėnė
poetes nga
"Dega e Blertė"(anėtare e sė cilės ajo ėshtė), qė pėrbėn evenimentin e
parė tė
kėtij vlerėsimi pėr Lidhjen tonė e qė do vazhdojė mė tej pėr krijuesit e
tjerė
tė saj nė fushat e ndryshme tė krijimtarisė. Gjithashtu, po vendos
diskutimin
tim tė plotė, i cili mė shumė se analizė konkrete tė krijimtarisė(gjė qė
u bė
nga diskutantėt e tjerė), pati njė udhėtim simbolik, nėpėrmjet titujve


tė 13 librave, tė
arshivuar nė
botimet e Brunildas.

Rilindjet dhe lindjet poetike tė poetes Brunilda S. Boēova

Nga Edmond shallvari

Krijimtaria e poetit, e sanksionuar nė
librin e botuar, i shton ligjshmėrisė natyrore tė lindjes sė jetės
njerėzore,
rilindje dhe lindje tė tjera shpirtėrore, qė kanė tė datuar vetėm
fillesėn,
kurse fundin nuk mund ta profetizojė askush. Jetėgjatėsia e tyre nuk
njeh dhe
s'ka tė bėjė aspak me procesin moshues tė plakjes, pėrkundrazi, ky
proces mund
ta rinojė e freskojė nė paafatshmėrinė kohore, nė vartėsi tė vlerave dhe
shijeve
tė lexuesve tė ardhshėm.

Poetes Brunilda Boēova, i lexoj
biografinė rilindėse dhe lindėse, me fillesėn e parė nė vitin 1998.

Pse them rilindėse dhe lindėse?

Pėr mendimin tim, poeti rilind
nėpėrmjet krijimtarisė dhe njėkohėsisht lind vazhdimėsinė e shpirtit tė
tij me
krijesat e veta mė tė veēanta, mė tė dashura, mė tė prekshme e tė
ndjeshme,
librat. Ndėrsa rilindja ndodh dhe ndjehet brenda vetqenies sė poetit nė
ēastet
magjike tė krijimit, lindja del jashtė vetqenies e materializuar me librin e
botuar.

Mė lejoni, qė pa hyrė nė hollėsira
analizash letrare tė krijimtarisė sė begatė tė Brunildas, tė bėj njė udhėtim
simbolizmash, pikėrisht kohės rilindėse dhe lindėse tė krijimtarisė sė saj.

Lindja e parė ėshtė dhe vetė
dilema e parė, mendimi, shqetėsimi dhe meraku i parė, sikurse gėzimi,
emocioni dhe lumturia e parė.

Tek Brunilda, kjo shumėsi

ndjenjash e mendimesh, koncentrohet nė vetė titullin pagėzues, titull qė
pėrbėn
sanksionimin e krijimtarisė nė librin e parė tė saj.

Fillon kėshtu udhėtimi i parė
lindės i poetes, qė na pyet e vetpyetet, e bindur, qė mė shumė se ne,
ėshtė vetė
ajo ēkoduesja e kodit zgjidhės tė pyetjes, "Si ta shkruaj psherėtimėn".

Brunilda paralajmėron lexuesin pėr
pozicionimin e saj nė kėndvėshtrimin e botės, pozicionim i qėndrueshėm, i

pandryshueshėm, por i pasuruar nėpėrmjet kėndvėshtrimeve tė ndryshme e
tė larmishme.

Mua, ky pozicionim, mė ngjan me
boshtin, me qendrėn valore, qė sipas intensitetit goditės shumohet nė
rrethvalėzimet.

Pasi kėrkon e kėrkon se si ta
shkruajė psherėtimėn, poetja kapėrcen gjendjen nė vitin 1998, duke
preferuar
tjetėr rrugėtim lindės nė, "Ujvara e ėndėrrės", gjė qė e arrin pas pesė
vitesh
ta prekė e jetėsojė(2003).

E plotėsuar nė prekje realitetesh
brenda e pėrtej reales, poetja shton pretendimet e saj nė hapėsirėn e
pakufishme
tė universit, aq sa po atė vit(2003), edhe "Disqet nisin tė flasin"
pėrmes penės kozmike.

Tashmė, rezonanca valore e

Brunildas pėrmasohet sa horizontalisht, aq dhe vertikalisht nė udhėtimin
lindės
kohor njė vjeēar, ku veē fajeve tokėsore, zbulon dhe "Fajet e reve"
(2004). Mos
e bėn kėtė ngjitje lartėsish pėr tė parė mbase mė qartė dallgėt e
shpupurisura?
Besoj se po, se ja tek zbret pastaj, pėr tė bashkuar penėn me "Penėt qė i
krehin dallgėt" (2005).

Vėnia nė zap e tyre, e bėn tė
rikthejė po atė vit sytė drejt qiellit dhe me shpejtėsinė e mendjes
arrin tė
realizojė, "Simbiozėn e yjeve" (2005).

Kjo ėshtė Brunilda, njė
eksploratore hapėsirash tė dukshme e tė padukshme, duke na bėrė dhe ne
bashkudhėtarė tė varur e relativisht tė pavarur prej saj.


Kėshtu dhe ne, veē perėndimit
magjepės qė shijojmė pragmuzgjeve, dallojmė, falė kėtij bashkėudhėtimi,
edhe njė
"Perėndim tė cfilitur", nė vitin 2006. Atė, nuk mund ta dallojė kurrė
shikimi i
lirė njerėzor, as sy meteorologu, apo astronomi. Eshtė jashtė aftėsisė e
fuqisė
shqisore e perceptuese tė tyre, por jo tė poetes, qė po nė vitin 2006,
duke mos
dashur tė na lerė vetėm me cfilosjen e perėndimit, na zgjon magjishėm me
njė
"Fjalėz tė vesuar".

Cili laborator shkencor, veē atij
letrar, mund tė arrijė magjinė krijuese e konvertuese tė idesė me
materien, tė frymės me trupin?

E ky laborator letrar, ku

eksperimenton e krijon suksesshėm Brunilda Boēova, nuk ndalet vetėm nė
tjetėrsime realitetesh nė funksion tė mesazheve tė forta ndaj shoqėrisė,
por
edhe nė depėrtime shpirtrash njerėzorė tė trazuar.

2007-a e Brunildas na le
"Nė
gjunjė tė mallit" e jo vetėm ai vit. Malli kthehet nė mundimin e madh e
gėrryes
tė shpirtrave njerėzorė, tė ndarė e degdisur gjithandej kėsaj
bote.

Tipik me tė kėqijat e tij

pėrsėritėse nė kohė, marsi nuk i shpėton dhimbjes e revoltės sė poetes.
Simbioza
e tij me 7-tėn, sjell "Shtatėdhjet e shtatė tufane marsi".Njė kataklizmo
e tėrė,
njė apokalips pa fund, edhe pse pas njė viti, laboratori letrar i poetes
do
krijojė njė "Mars tė zbutur nga vetėtimat".

Brenda fuqishmėrisė tėrbuese
marsiane, njė tjetėr fuqishmėri kundėrvėnėse, jo asgjėsuese, por
zbutėse, gjė qė
vetėm forca e fjalės, kodi i saj, mund tė arrijė ta realizojė.

Pas njė marsi tė zbutur, s'ka si
mos dėshirosh pėrsėri detin dhe tė udhėtosh me anijen "Metaforė mbi
valė" nė vitin 2009.

Brunilda ėshtė Poseidoni i
ujrave nė poezi.

Pas njė udhėtimi gati 12 vjeēar,
me koencidencė 12 herė rilindjesh tė vetvetes dhe lindjesh librash,
Brunilda
Boēova duket sikur bėn epilogun e brendshėm logjik tė tyre me lindjen e
re tė librit tė 13-tė nė fundvitin 2009.

Po miq!

Po,
Brunilda!

Prologu pyetės, "Si ta shkruaj
psherėtimėn", tashmė ka epilogun e vet zgjidhės. Laboratori tėnd letrar,
ja
arriti vėrtet jo vetėm tė shkruajė psherėtimat, por t'i kthejė ato
magjishėm nė
"Psherėtima tė gjunjėzuara".

Urime, poete!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PROMOVIMI I LIBRIT TIM te 13-te nga
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: