Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni54.25
Share | 
 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Apr 29, 2010 11:43 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agrono
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve: 30
Age: 35
Vendi: Zvicer
Registration date: 16/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Apr 30, 2010 1:00 am

Tė shtėna armėsh
nė kufi, gjithēka misterioze
29/04/2010 20:49:15

Breshėri armėsh, fluturime helikopterėsh dhe rrėmujė e madhe
ka ndodhur mėngjesin e sė enjtes nė zonėn kufitare midis Kosovės dhe
Maqedonisė, me ē`rast ėshtė regjistruar pėrleshje midis njėsiteve
speciale tė MPB-sė dhe njė grupi tė armatosur. Ministria e Brendshme nė
Shkup ka zbardhur njė pjesė tė detajeve tė incidentit, duke konfirmuar
edhe gjetjen e njė sasie tė konsiderueshme tė armėve, ndėrsa policia e
Kosovės ka heshtur pėr incidentin


Nė zonėn kufitare midis Kosovės dhe Maqedonisė po rikthehen
fluturimet e helikopterėve dhe prania e shtuar e njėsiteve policore –
ushtarake nė tė dyja anėt e kufirit. Gjithēka ka plasur nė njė nga zonat
e thella tė kufirit midis kėtyre dy vendeve, kur njėsitet speciale
gjatė kontrollit tė terrenit janė pėrballur me njė grup tė armatosur, i
cili sipas versionit zyrtar policor ka filluar tė sulmojė njėsitet
policore. Ministria e Brendshme e Maqedonisė ka konfirmuar incidentin,
duke theksuar se pas tė shtėnave, personat e armatosur kanė braktisur
vendin e ngjarjes.
“MPB-ja po vazhdon kėrkimin e tyre dhe se nuk dihet se ata akoma janė
nė territorin e Maqedonisė apo kanė ikur nė drejtim tė territorit tė
Kosovės”, ka theksuar zėdhėnėsi i MPB-sė, Ivo Kotevski.

Ministria
e Brendshme me kėtė rast ka gjetur edhe njė sasi tė konsiderueshme tė
armėve tė kalibrave tė ndryshėm, tė cilėt ishin fshehur nė katėr bunkerė
special, qė ruheshin nga grupi i armatosur. MPB ka bėrė tė ditur se
grupi supozohet se pėrbėhej prej rreth 12 personave tė armatosur, mirėpo
deri tani nuk janė dhėnė detaje tė tjera.

Nga ana tjetėr,
Ministria e Brendshme e Kosovės nuk ėshtė pėrgjigjur zyrtarisht pėr
incidentin, por ka theksuar se bėhet fjalė pėr kontrabandė armėsh.

Zėdhėnėsi
i MPB-sė sė Kosovės, Veton Elshani i ėshtė shmangur pyetjevelidhur me
incidentin.

Mediat maqedonase tė afėrta me Qeverinė kanė bėrė tė
ditur se nė pėrleshjen me armė nė kufi janė evidentuar dy persona, qė
sipas tyre janė arrestuar nga policia e Kosovės. Sipas tyre, bėhet fjalė
pėr Selman C. dhe Avni R, me ē`rast ky i fundit ėshtė plagosur dhe mė
pas ka arritur qė tė ikė nga Spitali i Prishtinės, ku ishte dėrguar pėr
shėrim. Nuk jepen detaje tė tjera lidhur me kėtė incident dhe kush janė
personat tė cilėt kanė shtėnė me armė nė kufi.

Lidhur me kėtė
incident nuk janė deklaruar as partitė politike, ndėrkohė, dy ditė mė
parė bashkėsia ndėrkombėtare nėpėrmjet njė deklarate tė pėrbashkėt ka
shprehur brengosje pėr zhvillimet e situatės nė Maqedoni, sidomos rreth
ēėshtjes sė bllokimit tė proceseve evrointegruese dhe pėr ngecjen e
zbatimit tė Marrėveshjes sė Ohrit. (INA)
http://www.ina-online.net/default.aspx?news=18849f86-b6b5-4501-b007-0f2febfe1e3a&ln=3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agrono
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve: 30
Age: 35
Vendi: Zvicer
Registration date: 16/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Apr 30, 2010 1:02 am

Po leviz dicka.....


Hoxha : Gjendja
nė rajonin e Tanushės ėshtė normale
29/04/2010 10:32:33

Ish-komandanti i UĒK-sė dhe ish-deputeti i
PDK-sė, Xhezair Shaqiri-Hoxha ka mirėkuptim pėr mesazhet e bashkėsisė
ndėrkombėtare pėr zhvillimet aktuale nė Maqedoni.

Ai ka
vlerėsuar se nė Tanushė ėshtė qetėsi dhe se sipas tij, qarkullojnė
dezinformata tė ndryshme.

“Unė jam nė kontakte tė vazhdueshme me
bashkėsinė ndėrkombėtare dhe i kam siguruar se gjendja nė rajonin e
Tanushės ėshtė normale, por sidomos gjatė ditės sė djeshme ka pasur njė
keqinformime dhe keqinterpretime tė ndryshme”, ka theksuar pėr agjencinė
e lajmeve INA, Xhezair Shaqiri.

Shqetėsimet e ndėrkombėtarėve
dje janė shprehur ndaj Shaqiri, me rastin e njė informacioni lidhur me
praninė e njė numri tė veturave nė brendi tė Tanushės, tė cilėt kishin
ardhur mysafirė pėr vizitė private familjare.

Ish-deputeti
Xhezair Shaqiri ka kėrkuar qė partitė politike tė marrin parasysh
mesazhet e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe pėrfundimisht tė implementojnė
Marrėveshjen e Ohrit. (S.Saqipi/INA)
http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=b77eb9ec-f63f-4866-80b3-8998274a8b6c&ln=3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 3244
Age: 34
Vendi: Belfast
Registration date: 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 01, 2010 4:59 am

.......................................................................................................................?????????????????????????????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kacimix
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 104
Age: 37
Vendi: Albania
Profesioni/Hobi: Sporti , Muzika
Registration date: 26/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 02, 2010 5:53 pm

Nė postėn elektronike tė TV Alsat sot ka arritur njė komunikatė, e cila thuhet se ėshtė nisur nga Sektori pėr informim i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Komunikata me numėr 1 mban datėn 1 maj 2010 dhe ėshtė firmosur nga Arben Selimi.
“Njoftohet opinioni mbarė shqiptarė nė IRJM se me datė 28.04.10. nė vendin e quajtur Studenė nė Karadakun e Shkupit, ku dhe ndodhej njė pikė e furnizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, ushtarėt tanė hasėn nė njė pritė nga forcat e armatosura sllavo-maqedonase”, thuhet nė komunikatė. Nė Komunikatėn Nr. 1 tė UĒK-sė, thuhet se epilogu i kėtij aksioni ka qenė “njė i vrarė nga pala armike si dhe njė i plagosur lehtėn nga ushtarėt e njėsitit pėr mbėshtetje logjistike tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare”. Mė tej thuhet se ‘ia bėjmė me dije gjithė opinionit shqiptarė se Ushtria Ēlirimtare Kombėtare vazhdon me aktivitetin e saj nė hapėsirėn shqiptare nė, siē theksohet IRJM, pėrfundon Komunikata Nr 1 e UĒK-sė. Kjo letėr ka ardhur vetėm 4 ditė pas zbulimit tė disa bunkerėve nga forcat speciale tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė nė afėrsi tė fshatit Bllacė tė Shkupit ku u konfiskua njė sasi e madhe armatimi. Pas kėtij aksioni, edhe policia e Kosovės njoftoi se ka vėnė nė pranga 7 persona nė rrethinėn e Kaēanikut, tė cilėt dyshohen se kanė lidhje me incidentin ndėrkufitar tė datės 28 prill
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 03, 2010 12:30 am

Ushtria
Clirimtare Kombetare, per incidentin ne afersi te Bllaces, njofton
publikun ...


Quote:

Nė postėn elektronike tė TV Alsat sot ka arritur njė komunikatė, e cila
thuhet se ėshtė nisur nga Sektori pėr informim i Ushtrisė Ēlirimtare
Kombėtare. Komunikata me numėr 1 mban datėn 1 maj 2010 dhe ėshtė
firmosur nga Arben Selimi.
“Njoftohet opinioni mbarė shqiptarė nė
IRJM se me datė 28.04.10. nė vendin e quajtur Studenė nė Karadakun e
Shkupit, ku dhe ndodhej njė pikė e furnizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare
Kombėtare, ushtarėt tanė hasėn nė njė pritė nga forcat e armatosura
sllavo-maqedonase”, thuhet nė komunikatė. Nė Komunikatėn Nr. 1 tė
UĒK-sė, thuhet se epilogu i kėtij aksioni ka qenė “njė i vrarė nga pala
armike si dhe njė i plagosur lehtėn nga ushtarėt e njėsitit pėr
mbėshtetje logjistike tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare”. Mė tej thuhet
se ‘ia bėjmė me dije gjithė opinionit shqiptarė se Ushtria Ēlirimtare
Kombėtare vazhdon me aktivitetin e saj nė hapėsirėn shqiptare nė, siē
theksohet IRJM, pėrfundon Komunikata Nr 1 e UĒK-sė. Kjo letėr ka ardhur
vetėm 4 ditė pas zbulimit tė disa bunkerėve nga forcat speciale tė
Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė nė afėrsi tė fshatit
Bllacė tė Shkupit ku u konfiskua njė sasi e madhe armatimi. Pas kėtij
aksioni, edhe policia e Kosovės njoftoi se ka vėnė nė pranga 7 persona
nė rrethinėn e Kaēanikut, tė cilėt dyshohen se kanė lidhje me incidentin
ndėrkufitar tė datės 28 prill. Alsat-M
Ushtria
Clirimtare Kombetare, per incidentin ne afersi te Bllaces, njofton
publikun ...


Quote:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 03, 2010 2:42 pm

UĒK pranon pėrfshirjen
nė incidentin nė Bllacė, BDI reagonUĒK pranon se ėshtė pėrfshirė nė incidentin nė brezin kufitar
Kosovė-Maqedoni afėr Bllacės. Pėrvecse ka marrė pėrsipėr armėt e
sekuestruara mė 28 prill. UĒK ka njoftuar nėpėrmjet njė komunikate se
pėrleshjet me armė me forcat speciale tė policisė maqedonase, kanė lėnė
tė vdekur njė person nga pala armike dhe njė tė plagosur lehtė nga pala e
saj. Sipas komunikatės veprimtaria e UĒK vijon nė gjithė hapėsirat e
Maqedonisė.
BDI ka dėnuar dhunėn si tė papranueshme pėr realizimin e qėllimeve
politike dhe ėshtė distancuar duke deklaruar se personat e pėrfshirė nė
tregtinė me armė nuk kanė kurrfarė lidhje me tė.
Kreu i kėsaj partie, Ali Ahmeti, ish- pėrfaqėsues politik i UĒK-sė ka
deklaruar se ėshtė nė kontakt intensiv me garantuesit e Marrėveshjes sė
Ohrit, SHBA, BE dhe NATO-n.
Ahmeti sot nė Tiranė ka takuar kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha, i
cili pas takimit ka deklaruar se paqja, stabiliteti, integriteti i
Maqedonisė janė jetike pėr paqen dhe stabilitetin e rajonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 03, 2010 11:34 pm

BDI ka dėnuar dhunėn si tė papranueshme pėr realizimin e qėllimeve
politike
dhe ėshtė distancuar duke deklaruar se personat e pėrfshirė nė
tregtinė
me armė nuk kanė kurrfarė lidhje me tė.
Kreu i kėsaj partie, Ali
Ahmeti, ish- pėrfaqėsues politik i UĒK-sė ka
deklaruar se ėshtė nė
kontakt

Pse Ali Ahmeti, nuk eshte ne kry te kesaj ushtrije a!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agrono
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve: 30
Age: 35
Vendi: Zvicer
Registration date: 16/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue May 04, 2010 8:41 pm

Komunikata Nr.1 e UĒK-sė u dėrgua nga Zvicra

Komunikata e UĒK-sė dhe pėrgjegjėsi i saj i nėnshkruar si
Avni Selimi, ku ėshtė marrė pėrgjegjėsia pėr incidentin nė Bllacė ėshtė
dėrguar nga Zvicra.


Kjo ėshtė kumtuar nga Ministria e Brendshme e Maqedonisė, e cila ka
hetuar se komunikata nė disa media ishte dėrguar nėpėrmjet njė serveri
nga Zvicra.

Zbulimi i saj ėshtė bėrė nėpėrmjet IP-adresave, ku
ėshtė zbuluar se letra ėshtė dėrguar nga Zvicra, ndėrsa MPB ka theksuar
se do tė kėrkojė hollėsi nėpėrmjet Interpolit dhe policisė zvicerane.

Sipas
MPB-sė, deri tani nuk dihet identiteti i saktė i Selimit, nėnshkrimi i
tė cilit ėshtė i pranishėm nė komunikatė.

Ky emėr nuk ėshtė i
njohur gjithashtu edhe nga drejtues tė lartė tė ish-UĒK-sė, tanimė tė
pėrfaqėsuar nė radhėt e BDI-sė dhe partive tjera. MPB nuk sqaron se nga
ka ardhur deri tek adresat e internetit ku ėshtė dėrguar kjo komunikatė
nė disa media. (INA)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aktiv
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 87
Age: 37
Vendi: Toke
Registration date: 29/01/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu May 06, 2010 12:30 am

Thjeshte :

Jam kureshtar te di se kush qenka Arben Selimi

Me vjen keq por nuk paskam lexuar apo ndegjuar per Avni Selimin ?
Per her te par e ndegjoi kete emer ?

Flm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Male
Numri i postimeve: 194
Age: 103
Vendi: Prespe
Registration date: 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 09, 2010 6:49 pm

Policia zapton pikat e ish-UĒK-sė


09/05/2010Pėrkundėr tė gjitha pohimeve se situata e sigurisė nė Maqedoni ėshtė e qetė dhe nėn kontroll, policia maqedonase vazhdon tė stacionohet nė vendet e konsideruara si tė rrezikshme.

Nga rajoni i Karadakut tė Shkupit, nė malet qė ndajnė Shkupin me Kumanovėn dhe Kosovėn, policia e Maqedonisė ka dėrguar forca shtesė. Banorė tė kėtyre vendbanimeve kanė rrėfyer pėr “Lajm” se policia i ka urdhėruar qė ta zvogėlojnė intensitetin e qarkullimit nė kėtė rajon. Nė vendin e quajtur “Bashinec”, ku banorėt e fshatit Lubeten tė Shkupit i mbajnė bagėtitė, policia ka dhėnė urdhėr qė terreni tė pastrohet dhe barinjtė tė tėrhiqen. “Para rreth dhjetė ditėve policia na tha qė t’i largojmė dhentė nga bjeshka. Ne nuk u tėrhoqėm, por para dy ditėve erdhėn sėrish dhe na urdhėruan qė tė largohemi. Tani s’dimė ku tė shkojmė”, tha njė banor i Lubetenit qė deshi tė mbetet anonim.

Gjithashtu, banorėt kanė pohuar se ditėve tė fundit janė shtuar dukshėm forcat e policisė qė janė stacionuar nė kėtė rajon.

Nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme (MPB) nuk mohojnė se ka pasur lėvizje tė policisė, por thonė se kjo mund tė bėhet pėr shkak tė stėrvitjeve.
“Ndoshta kanė pasur stėrvitje, ndaj dhe u kanė thėnė barinjve qė t’i largojnė delet, pasi nėse rastėsisht ndodh ndonjė incident, pėrgjegjėsia bie mbi MPB-nė”, tha Ivo Kotevski, zėdhėnėsi i policisė. Ai sqaroi se policia nuk e ka pėr obligim t’iu tregojė banorėve se kur ka stėrvitje. “Situata atje ėshtė e qetė dhe nuk ka asnjė informatė se mund tė ketė ndodhur ndonjė incident”, tha Kotevski.
Jozyrtarisht banorė e fshatrave tė Karadakut tė Shkupit theksojnė se policia po pozicionohet nė pikat qė nė vitin 2001 i kontrollonte UĒK-ja.

Rikujtojmė se nė gusht tė vitit 2001 te stanet e Lubetenit nė vendin e quajtur “Bashinec” ishin vrarė tetė polic maqedonas, tė cilėt me kamionin e tyre kishin rėnė nė njė minė pėr tė cilėn akuzohej UĒK-ja.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/4437.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 09, 2010 6:58 pm

Organizatorėt e marshit tė nesėrm ftojnė pėr maturi

Kėshilli organizatave shqiptare nė marshin e nesėrm me
moton “Pėr drejtėsi” pret mbi 20.000 njerėz. Organizatorėt e kėsaj
proteste, u bėnė thirrje sot pjesėmarrėsve tė mundshėm, qė nė protestėn e
10 majit, tė ruajnė gjakftohtėsinė dhe mos tė bien preh e provokimeve
nga persona tė papėrgjegjshėm. Qėllimi i protestės ėshtė ngritjen e
zėrit kundėr diskriminimit etnik, projekteve mono-etnike tė Qeverisė,
politikave diskriminuese dhe ndėrprerjen e proceseve tė montuara
politike gjyqėsore, siē janė rasti i Sopotit dhe i Brodecit. Qoftė njė
lėshim i vogėl nė kėtė marshim protestues, sipas organizatorėve, do ta
dėmtonte rėndė imazhin e popullit shqiptar.
“Kėrkojmė nga
pjesėmarrėsit nė marsh, qė nė asnjė mėnyrė dhe asesi tė mos pėrdorin
fjalor, i cili nxit urrejtje nė baza tė ndryshme. Ndalohet rreptėsisht
fjalori i urrejtjes dhe fyerjes sė tjetrit. Ēdo lloj fyerje nė baza
etnike, shkon nė mėnyrė direkte kundėr qėllimeve tė protestės”, deklaroi
Valon Kurtish, pėrfaqėsues i Kėshillit tė organizatave shqiptare.
Nga
Kėshilli i organizatave shqiptare, thonė se distancohen nga ēdo
manipulim politik apo partiak tė protestės.
“I lusim tė gjithė
politikanėt dhe subjektet politike qė tė paktėn nesėr gjatė zhvillimit
tė protestės tė pėrmbahen nga deklaratat qė kanė tė bėjnė me protestėn”,
kėrkoi Ibrahim Koēa, pėrfaqėsues i Kėshillit tė organizatave shqiptare.
Protesta
e nesėrme fillon nė orėn 13.00 para gjykatave, vazhdon para Kuvendit
dhe pėrfundon para Qeverisė. Protesta deri tani ka gjetur mbėshtetjen e
DR-sė dhe partive mė tė vogla shqiptare BDK e BDSH, ndėrsa ėshtė
kundėrshtuar vetėm nga BDI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 09, 2010 7:16 pmKėshilli i organizatave shqiptare tė dielėn edhe njėherė ka
pėrsėritur se Protesta pėr Drejtėsi do tė mbahet mė 10 maj 2010, pa as
njė lloj shtyrje apo anulimi. Marshi do tė fillojė nė ora 13.00 para
Gjykatave themelore nė Shkup duke vazhduar rrugės pėr te Kuvendi
republikan, qeveria dhe pėrfundon nė vendin e nisjes ku filloi, para
Gjykatave.
Kėshilli i organizatave shqiptare u bėn thirrje gjithė pjesėmarrėsve
nė protestė qė tė jenė tė qetė, ta matur, dinjitozė dhe evropianė
nė paraqitjen e tyre, duke vlerėsuar se edhe njė lėshim i vetėm nė kėtė
protestė e dėmton rėndė imazhin e shqiptarėve dhe shkon kundėr
interesit kombėtar tė popullit shqiptar.
“Kėrkojmė nga pjesėmarrėsit nė marsh qė nė asnjė mėnyrė dhe assesi tė
mos pėrdorin fjalor i cili nxit urrejtje nė baza tė ndryshme. Ndalohet
rreptėsisht fjalori i urrejtjes dhe fyerjes sė tjetrit. Ēdo lloj fyerje
nė baza etnike shkon nė mėnyrė direkte kundėr qėllimeve tė protestės.
Ata qė pėrdorin fjalor tė tillė janė kundėr arritjes sė synimeve tė
protestės sė nesėrme. Lusim qytetarėt qė ta ruajnė gjakftohtėsinė dhe tė
mos bien pre e provokimeve qė mund tė ndodhin nga persona tė
pa pėrgjegjshėm tė nacionaliteteve tjera. Rėnia nė provokime ėshtė
kundėr interesit tė shqiptarėve”, deklaroi pėrfaqėsuesi i Kėshillit,
Valon Bela. Njėkohėsisht Kėshilli i organizatave shqiptare distancohet
plotėsisht nga ēdo lloj manipulimi politik apo partiak i protestės. “E
pėrsėrisim edhe njėherė se protesta organizohet nga shoqėria civile
shqiptare dhe ėshtė krejtėsisht apartiake. Apelojmė te protestuesit qė
tu pėrmbahen nė mėnyrė tė prerė rregullave tė njė proteste paqėsore nė
mėnyrė qė tė tregojmė se dimė tė organizohemi nė forma tė tilla tė tė
shprehjes sė revoltės qytetare”, theksoi Bela duke apeluar te qytetarėt
qė nė numėr tė madh ti bashkėngjiten kėtij marshi “pėr tė arritur
qėllimin e deklaruar, pra tė lirohen tė burgosurit e pafajshėm shqipta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 767
Age: 46
Vendi: Prishtin
Registration date: 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 10, 2010 12:05 pm

Populli po por ku jan ata qė e mashtruan kėt Popull dhe tash han e pin bashk me ata qė deri dje i vran i gjykuan pa faj dhe prap po vazhdojn lojėn e njejt , me pėrkrahjen e disa kishe i thon veti Shqiptarė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 10, 2010 5:00 pm

Mbahet protesta “Pėr drejtėsi”

Video kėtu : http://alsat-m.tv/lajme/vendi/40326.htmlProtesta me moton “Pėr drejtėsi” filloi sot nė orėn 13.00
para gjykatave, vazhdoi para Kuvendit dhe para Qeverisė. Protesta ka
gjetur mbėshtetjen e DR-sė, PDSH-sė, BDK-sė e BDSH-sė, ndėrsa ėshtė
kundėrshtuar vetėm nga BDI.
Protesta kaloi nėn masa tė forta tė
sigurisė, qetė dhe pa incidente. Paraprakisht organizatorėt e kėsaj
proteste, u bėnė thirrje pjesėmarrėsve tė mundshėm, qė nė protestė, tė
ruajnė gjakftohtėsinė dhe mos tė bien pre e provokimeve nga persona tė
papėrgjegjshėm. Qėllimi i protestės ishte ngritja e zėrit kundėr
diskriminimit etnik, projekteve mono-etnike tė Qeverisė, politikave
diskriminuese dhe ndėrprerjen e proceseve tė montuara politike
gjyqėsore, siē janė rasti i Sopotit dhe i Brodecit. /alsat-m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 15Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: