Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtë 
+11
rrimtaf
detektivi
Xhevati
petritkola
Mixha Selim
......
Medalim
xhiti
xhema
arberia
Atdhetari
15 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyMon Apr 11, 2011 9:59 am

Shpërndaje49 Postuar: 10:54 / 5.04.2011 Komente: 19

Në organizim të Ministrisë së Brendshme të Maqedonisë dhe Fakultetit për Sigurim, muajin e ardhshëm në Manastir do të mbahet Konferenca shkencore mbi sigurinë në Ballkan.
Në këtë konferencë që do të mbahet më 27 dhe 28 maj të këtij viti janë ftuar përfaqësues të qeverive dhe profesor universitar nga Serbia, Kroacia, Rumania dhe Republika Sërpska, ndërsa nuk është ftuar asnjë përfaqësues nga Shqipëria dhe Kosova.

Pjesëmarrës në konferencën e Manastirit do të jenë edhe përfaqësues të lartë të dikastereve të sigurisë.

Takimi mbahet jashtë vëmendjes së mediave, ndërsa informacione interne bëjnë të ditur se ndër temat e konferencës do të jetë krimi i organizuar , korrupsioni por edhe “kriminaliteti dhe mafia shqiptare”.

Përfaqësues shqiptarë në Qeveri theksojnë se nuk kanë njohuri për një konferencë të tillë, mirëpo ata theksojnë se do të njihen me përmbajtjen e saj, pasi që sipas tyre bëhet fjalë për një takim ndërkombëtar. /INA/ /Telegrafi/

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyWed Apr 13, 2011 12:44 pm

Greqi, përleshje mes grekëve dhe shqiptarëve

NGA: ANILA JOLE


KRETE-Mori përmasa të paparashikueshme dhe të përgjakshme përplasja mes disa të rinjve grekë dhe disa shqiptarëve në qytetin Iraklio të Kretës, e veçanërisht në zonat e Therisos dhe Trinisë së Shenjtë, të cilat gjatë natës, sic shkruajnë mediat, u bënë “fushë beteje."

Mbrëmë vonë policia e Iraklio u vu në alarm pasi “Qendra për veprim të shpejtë”, pati shumë telefonata nga banorët që informonin për episode të rënda dhune të pasuara me lëndime.

Sipas informacioneve, rreth 60 të rinj që mbanin maska, helmeta dhe leva, kishin dalë rrugëve të zonës në një fushatë, sic e cilëson media, “për të identifikuar të huajt”.

Në vendngjarje shkuan forcat e policisë, të cilat filluan kërkimin e protagonistëve në mes të rrugicave të ngushta ku ata tentuan të fshihen.
Mësohet se 3 të rinj janë plagosur, ndërsa forcat e sigurimit arritën të ndalojnë 15 të rinj. Ende nuk bëhet e ditur nëse të lënduarit dhe të arrestuarit janë të shtetësisë greke apo shqiptare.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyMon Apr 18, 2011 12:49 am

Shqipëria me rritjen më të lartë ekonomike në rajon

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Thumbnail.php?file=Tirane_290284466

Viti 2010 është mbyllur me një rritje ekonomike për Shqipërinë më lartë se parashikimet fillestare. Sipas raportit të FMN-së mbi ekonominë botërore, rezulton se rritja për vitin e kaluar ka qenë 1% më e lartë se parashikimi në fillim të vitit. Në fakt, në 10 vitet e fundit, të dhënat mbi ritmet reale të rritjes, rezultojnë gjithmonë më të larta se parashikimet që vet Fondi jep për këtë tregues. FMN afirmon se Shqipëria ka rritjen më të madhe ekonomike krahasuar me vendet fqinje. QIK
http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/59923.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyMon Apr 18, 2011 2:17 am

INTERVISTË ME KRYETARIN E FRONTIT DEMOKRATIK TË BASHKIMIT KOMBËTAR, ZOTIN GAFURR ADILI:
Publikuar më 13 prill, 2011 në orën 12:33 ( Para 4 ditë e 12 orëve ) Intervista |


PËR AGJENCINË RUMUNE TË LAJMEVE "ALFANEWS" (www.alfanews.ro)


Cili është koncepti politik themelor i Frontit Demokratik të Bashkimit Kombëtar në politikën shqiptare?

Fronti Demokratik i Bashkimit Kombëtar (FDBK), vazhdimësi e ish Frontit për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), të themeluar më 12-13 korrik 2002 në Tiranë, ashtu si ish FBKSH, është një bashkim i forcave politike shqiptare, i shoqatave joqeveritare shqiptare, i intelektualëve atdhetarë shqiptar dhe i masave te gjëra popullore shqiptare, pa dallim krahine, feje dhe ideje, që organizativisht shtrihet në të gjitha trojet etnike shqiptare të Shqipërisë Historike, edhe në Sanxhak, në Toplicë dhe në Camëri, si dhe edhe në mërgatën (diasporën) shqiptare, në shtetet e Bashkimit Evropian, në SHBA, në Kanada dhe në Australi, që punon e vepron për ribashkimin kombëtar të shqiptarëve dhe të tyre etnike në një komb-shtet të vetëm, me emrin Shqipëri.

Cilat janë problemet me të cilat po përballet sot kombi shqiptar?

Republika e Shqipërisë është një rast "Sui Generis" në Evropën e Bashkuar, që synohet të arrihet, sepse nga të gjitha anët e saj, nga Veriu me trojet e saj nën pushtimin dhe kolonizimin e Malit të Zi, nga Veri-Lindja me "Republikën" e Kosovës (Protektorat i UNMIK-EULEX) dhe me Kosovën Lindore (Preshevë, Medvegjë, Bujanoc), me Toplicën dhe me Sanxhakun nën pushtimin dhe kolonizimin e Serbisë, nga Lindja me trojet shqiptare të Pollog-Pellagonisë (Ilirida) nën pushtimin dhe kolonizimin e krijesës artificiale pa emër e identitet shtetëror e kombëtar, të quajtur herë si "Maqedoni" dhe herë-herë si IRJM (FYROM) dhe nga Jugu nga trojet e saj (Kosturi dhe Camëria) nën pushtimin dhe kolonizimin e Greqisë, ajo (Republika e Shqipërisë) kufizohet me trojet e veta shqiptare dhe me popullin e saj shqiptar.

Kam bindjen e patundur se sikur të mos ishte Deti Adriatik edhe Italia do te mbante nën pushtimin dhe nën kolonizim troje shqiptare dhe popull shqiptar të Republikës së Shqipërisë.

Pra, Kombi Shqiptar dhe trojet e tnike te tij, vazhdojnë të mbahen të pushtuara e të kolonizuara nga pushtuesit e kolonizatorët sllavo-grekë edhe në Shekullin XXI, dhe ky duhet të jetë turpi më i madh i Bashkimit Evropian dhe i të gjithë bashkësisë ndërkombëtare, edhe i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), që popullit shqiptar vazhdojnë t'ia mohojojnë të Drejtën e Vetëvendosjes, një e drejtë universale kjo e garantuar në dhjetëra rezoluta dhe konventa të OKB-ve.

Çfarë mendim keni për deklaratën e presidentit serb Tadiç për negociata midis Serbisë dhe Tiranës zyrtare për zgjidhjen e konfliktit historik 100 vjeçar shqiptaro-serb?

Jeni të lutur që përgjigjen e kësaj pyetje ta merrni përmes shkrimit t'im, me titull: Zoti Tadic, pranoje të vërtetën historike! të publikuar para disa ditësh (në shqip) në disa masmedia te shkruara shqiptare dhe në anglisht edhe ne disa masmedia të huaja, shkrim të cilin do të mund ta gjeni edhe te web-faja zyrtare e FDBK-së: www.fdbk-online.org
Ju faleminderit për mirëkuptimin tuaj.

A ekziston ende sot në Ballkan një çështje të pazgjidhur shqiptare apo është mbyllur me shpalljen e pavarësisë së Kosovës?

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës, për mua dhe për Frontin Demokratik të Bashkimit Kombëtar (FDBK), është dhe duhet të jetë hapi i parë drejt zgjidhjes përfundimtare të çështjes shqiptare, të ribashkimit kombëtar të shqiptarëve dhe të trojeve etnike të Shqipërisë Historike, të katër vilajeteve shqiptare:

1. Të Vilajetit të Shkodrës;
2. Të Vilajetit të Kosovës, me kryeqendër Shkupin;
3. Të Vilajetit të Manastirit dhe
4. Të Vilajetit të Janinës, në një Shqipëri të Ribashkuar.

Pse Ballkani quhet "fuçi baroti" dhe si mund ai të shëndrrohet në një oazë paqeje?

Jeni shumë të lutur, që edhe përgjigjen e kësaj pyetje ta merrni përmes: Memorandumit të FDBK-së, të cilin më 31 mars 2011, ua kemi dërguar (në shqip dhe në anglisht) ua kemi dërguar gjithë institucioneve ndërkombëtare (Asmablesë së Përgjithshme të OKB-ve, Senatit të SHBA-ve, Asamblesë së Përgjithshme të BE-së dhe për dijeni edhe institucione shtetë Republikë së Shqipërisë dhe të Kosovës, si dhe trupit diplomatik të akredituar në Tiranë dhe në Prishtinë), dhe të cilin Memorandum të FDBK-së, gjithashtu do të mundeni ta gjeni te: www.fdbk-online.org

Më lejoni që, me këtë rast edhe t'iu njoftoj se, vetëm Senati i SHBA-ve deri më tani na është përgjigjur pozitivisht (përmes një letre) për Memorandumin e FDBK-së, ku na njoftojnë se: "Shumë shpejt një delegacion i SHBA-ve do të vjen në Tiranë për të më takuar mua Kryetarin e FDBK-së dhe Sekretarin e Përgjithshëm të FDBK-së, Zotin Zef CUPI nga Mirëdita në Durrës.

Keni pohuar shumë herë se e drejta e vetëvendosjes është një e drejtë e patjetërsueshme edhe e kombit shqiptar. Pse mendoni këtë gjë?

Sepse, edhe populli shqiptar, ashtu si të gjithë popujt e Botës duhet të vendosë për të ardhmen e tij, a dëshiron të jetoj i lirë dhe i ribashkuar në një komb-shtet të vetëm, me emrin Shqipëri, apo dëshiron të jetoj i robëruar dhe i ndarë në 6 (gjashtë) shtete, siç ndodhet tani, si dhe i pushtuar dhe i kolonizuar nga pushtuesit e kolonizatorët malazezë, serbë, sllavo-maqedonas dhe grekë.

Dhe, kjo gjë, deklarimi plebishitar i popullit shqiptar, në të gjitha trojet etnike shqiptare të Shqipërisë Historike, duhet të bëhet përmes formës më demokratike, Referendumit Mbarë-Kombëtar Shqiptar.

Në Shqipëri dhe në hapësirat shqiptare dominojnë dy rryma: për bashkim të trojeve të banuara nga shqiptarët në një shtet të vetëm kombëtar, dhe më pas, me vullnetin e popullit shqiptar, përmes referendumin për integrim në BE dhe atë të integrimit në BE pa asnjë bashkim kombëtar. Cila rrymë e përkrahni ju dhe organizatën që e përfaqësoni?

Ashtu siç aktualisht në gjeoplitikën e bashkësisë ndërkombëtare mbi Ballkanin që mpleksen dy parime:

1. Parimi i OSBE-së për mosndryshim të kufijve dhe të krijimit të shteteve multietnike në Ballkan, të sanksionuar edhe në Konferencën e Dejton-it, dhe 2. Parimi Wilsonian i të drejtës së vetëvendosjes së popujve, edhe në politikë aktuale shqiptare i kemi dy parime.

Njeri parim, parimi i bashkimit të shqiptarëve përmes integrimit të Ballkanit, dhe edhe të shqiptarëve në 6 (gjashtë) shtete, në Bashkimin Evropian, që mbrohet nga politikanët e shitur dhe të korruptuar nga mbrojtësit fanatikë të Dejton-it të deshtuar, dhe Parimi i dyte, që jemi ne atdhetarët shqiptarë, që nuk jemi as të korruptuar dhe as të shitur, dhe që kërkojmë që fillimisht ne shqiptarët të integrohemi (bashkohemi) ndër veti, në një komb-shtet të vetëm, me emrin Shqipëri, dhe pastaj edhe të integrohemi në Perandorinë e Re, me emrin Bashkimi Evropian, sepse të inegruar (bashkuar) në një Shqipëri me 78 mijë kilometër katrorë dhe me

10 milonë shqiptarë realisht ne shqiptarët do të jemi edhe faktor stabiliteti, jo vetëm për Ballkanin, por edhe për Bashkimin Evropian dhe edhe me gjërë.

Aktualisht, mbrojtësit e teorisë së parë, të korruptuarit dhe të shiturit te përfaqësuesit e mosndryshimeve të kufijve dhe të shteteve multietnike, pushtetarët e Tiranës dhe të Prishtinë, si dhe miqt tyre (kolaboracionistet e malazezeve, serbeve, sllavo-maqedonasve dhe grekeve) ne Ulqin, ne Presheve, ne Tetove dhe ne Vlore, jane me te fuqishem se na, idealistet shqiptare, sepse ata e kane ne dore gjithe biznesin dhe ekonomine e kombit shqiptar dhe edhe i kontrollojne edhe te gjitha masmediat e shkruara dhe elektronike shqiptare, jo vetem ne Tirane, por edhe ne Prishtine dhe se bashku me pushtuesit e kolonizatoret e trojeve shqiptare (sllavo-greket) edhe ne Ulqin, ne Presheve, ne Shkup dhe ne Vlore.

Por, nga ana tjeter jam shume i bindur se, me ne fund do te triumfojme ne idealistet shqiptare, sepse ka filluar qe ne Ballkan te ndahen zonat e influences midis SHBA-ve dhe Rusise, dhe shume shpejt edhe ne Ballkan do te triumfoje Parimimi Wilsonian dhe perkrahesit shqiptar te ketij parimi universal.

Çfarë mendoni për krizën politike e zgjatur në Kosovë?

Edhe kriza ne Kosove eshte pjese e perplasjes se interesave te SHBA-ve dhe te Rusise ne Ballkan.
Le ta shofim se kush do te triumfoje.
Kam bindjen e patundur se do te triumfojne SHBA-te.

Kurse ne IRJM (FYROM) do te trumfoje Rusia, sepse shume shpejt (pas zgjedhjeve qe do te mbahen ne IRJM (te cilat edhe kesaj rradhe do t'i fitoje serbofili Nikolla Gruevski) dhe edhe pas perfundimit te bisedimeve Kosove-Serbi, do te krijohet Unioni Serbi-Maqedoni-Republika Srbska.

Kam informacione shume te sakta, nga brenda rradheve te VMRO-DPMN te Nikolla Gruevskit, se ne viziten qe me 30 prill 2011, kur ne Beograd do te vjen Vladimir Putin, Kryeminister i Rusise, fshehurazi dhe "Top-Secret" d te shkoje edhe serbo-rusofili Nikolla Gruevski dhe aty do te vendoset edhe per Unionin Serbi-Mqedoni-Republika Srbska.

Një mesazh për publikun rumun.

Rumania dhe populli rumun, gjate periudhes se sundimit Otoman ne Ballkan, ka qene strehe dhe mbeshtetese e fuqishme e atdhetareve shqiptare qe luftonin per mbijetesen e popullit shqiptar dhe te lufterave per liri dhe pavaresi kombetare te shqiptareve, nder te cilat ka qene edhe Elena Gjika (shqiptare) e Dora D'istria (rumune), prandej edhe kerkoj qe edhe tani dhe ne te ardmen te na behet e tille, sepse edhe populli shqiptar, sidomos ne Republiken e Shqiperise i ka nderuar e respektuar dhe edhe i nderon e i respekton pakicen arumune ne Republiken e Shqiperise, ne kete Shqiperine e Rrudhosur.

Gjithashtu, kerkoj qe populli vella rumun te mos bie pre e propagnades sllave (serbo-ruse) kunder shqiptareve, sepse edhe ne Rumani, ashtu si edhe ne Ukraine, jetojne e veprojne shume shqiptare, qe bashkarisht me vellezerit tane ne Republiken e
Shqiperise duhet te jene ura lidhese midis Shqiperise Etnike dhe Rumanise Etnike.

Ju faleminderit per mirekuptimin tuaj.

Shqiptarisht;
Magjister i shkencave juridiko-ekonomike Gafurr ADILI,
Kryetar i Frontit Demokratik te BashkimitKombetar (FDBK)


Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyMon Apr 18, 2011 5:50 pm

OPINION
Servilizmi i akademikut
18-04-2011 / Nga Sadik Bejko

Shkrimi i fundit i Rexhep Qosjes në “Gazetën shqiptare”, datë 12 prill 2011, “Fjalimi historik i kryetarit të paligjshëm”, fshehur pas tonit të fryrë e stilit kuazi shkencor nuk ishte veçse një pamflet i rëndomtë, nga ata që vështirë se merren seriozisht. Pyetja e parë që të vjen në rastin e këtij shkrimi ka lidhje me një “pse?” të madhe: Përse është bërë ky shkrim, çfarë shtron dhe ku do të dalë? Nga titulli kuptojmë se qenka fjala për një fjalim historik. Më tutje marrim vesh se ky fjalim historik qenka mbajtur në Shqipëri nga një mysafir i nderuar, kryetari i porsazgjedhur i Kosovës, Behgjet Pacolli.
Lexuesi shqiptar do ta priste me kuriozitet një shkrim për çështjen Pacolli, për mënyrën si u zgjodh ky president i Kosovës, mënyrën e kontestuar me të drejtë apo të padrejtë, gjë që edhe çoi në shkarkimin e Presidentit nga gjykata Kushtetuese e Kosovës. Lexuesi shqiptar do të donte të mësonte për gabimet që u bënë, dhe për dëmtimin që pësoi imazhi i Kosovës nga gjithë kjo histori. Mirëpo nga ky shkrim i akademikut nuk merret vesh asgjë. Ky shkrim është krejtësisht i çoroditur dhe kjo vjen nga që pozita e autorit të shkrimit është jo vetëm e çoroditur, por krejt e pasinqertë.
Nuk kuptohet se çfarë mbron e çfarë konteston Qosja. A është me atë mënyrë zgjedhjeje të Presidentit, apo kundër saj. E gjithë kjo paqartësi dhe kjo mungesë sinqeriteti e ka një burim: akademiku, me sa duket, është zënë ngushtë. Nuk guxon të tregojë pozicionin e tij, nga që ky pozicion nuk e nderon. Ai guxon t’i bëjë ca si kritika zgjedhjes së Pacollit, por ato janë të përcipta, shkel e shko, sa për të larë gojën dhe kjo bie në sy menjëherë.
Pyetja në këtë rast është se përse këto kritika, qoftë dhe të përcipta, nuk u bënë në kohën e duhur, atëherë kur gabimet mund të shmangeshin, por u prit koha kur Pacolli u shkarkua? Javë të tëra Qosja merrej me çështjet në Shqipëri dhe nuk thoshte asnjë fjalë në kohën kur Kosova ziente nga çështja Pacolli. Ai nuk thoshte asnjë fjalë as për problemin e krimeve, as për dosjen Dick Marty. I vetmi problem në Kosovë për të ishte të merrte nëpër gojë në mënyrë meskine dhe të pahijshme presidentin e ndjerë Rugova, xhelozia për të cilin nuk i ndahet edhe tani që ai nuk jeton më.
Shumë lexues në Shqipëri duke parë zellin e Qoses për punët e Tiranës, haptaz ia kanë bërë pyetjen: përse nuk shikon ç’bëhet aty në Kosovë?
Dhe ja tani, pas shkarkimit të Pacollit, akademikut më në fund iu zgjidh goja. Populli thotë më mirë vonë se kurrë! Por akademiku nuk është fare i besueshëm. Dhe kjo vjen sepse, siç thamë, ai nuk është i sinqertë. Ai mezi e tregon se paska qenë një nga përkrahësat e Pacollit, se ka bërë lobing për të qysh nga viti 2007. Ai ka detyrime ndaj tij. Dhe tani tregohet me dy faqe: i bën ca si kritika sa për të kaluar radhën, dhe pastaj vrapon t’i bëjë lavdërimin më të madh që mund t’i bëhet një njeriu të politikës: Behgjet Pacolli paska mbajtur në Tiranë fjalimin më monumental, më historik, më të lavdishëm në krejt historinë shqiptare, qysh prej themelimit të Shqipërisë më 1912!
Servilizmi i akademikut është i pështirë. I pështirë dhe antishqiptar në themel. Për shkak të detyrimit që ka ndaj patronit të tij biznesmen, Qosja është gati të shkelë me këmbë një traditë të tërë shekullore shqiptare të njerëzve të mëdhenj të Shqipërisë, që nga Ismail Qemali e Dom Nikoll Kaçorri, te Fan Noli, Gjergj Fishta e të tjerë e të tjerë. Sipas akademikut servil, Tirana duhej të priste një shekull që një biznesmen nga Kosova t’i mësonte ç’është atdheu, kombi, strategjia kombëtare e gjithë nocionet e larta që lidhen me të ardhmen e Shqipërisë.
Nuk është hera e parë që Qosja e tregon këtë mosdashuri e këtë mosrespekt ndaj Shqipërisë. Më 1997, kur Shqipëria pësoi tragjedinë e saj, ky akademik është ndër njerëzit e rrallë, në mos i vetmi, që u entuziazmua e u ngazëllye nga kjo fatkeqësi. Kemi dashur ta marrim këtë si një lajthitje të rastit, por s’paska qenë ashtu. Edhe me këtë të quajtur analizë komentuese ai shenjon një shkëputje të madhe mendore duke mohuar dhe rimohuar në vazhdë historike të gjitha përpjekjet iluministe dhe vizionare të asaj pjese të shoqërisë shqiptare e cila është përballur andej dhe këndej Drinit me unifikimin e shqiptarëve në aspektin historik, kulturor dhe politik. Ai e ka keqpërdorur rastin “Pacolli” dhe fjalimin e presidentit të Kosovës në institucionet e shtetit shqiptar. Ka keqpërdorur, keqinterpretuar me qëllim si deformues me dashje i historisë edhe një çështje ende të pazgjidhur në aktualitetin politik e diplomatik.
Dhe kaq lavdërime i bëhen atij fjalimi saqë akademiku bëhet qesharak kur na thotë se i duket se e ka shkruar vetë. Nuk është çudi që Qosja ta ketë shkruar një fjalim të tillë. Siç del nga shkrimi i tij, që nga viti 2007 ai paska heshtur për Pacollin. Si ka mundësi të heshtë një kampion i madh i së vërtetës? Kjo nënkupton se kampioni i madh jo vetëm ka bashkëpunuar nën tryezë me Pacollin, por edhe është shpërblyer që të mbajë një qëndrim të tillë. Kemi të drejtë ta bëjmë një hamendje të tillë? Vetë historia e shërbimeve të Qoses poshtë tryezave na e jep të drejtën për një mundësi të tillë. Ca kohë më parë një e përditshme e Tiranës botoi fakte arkivore për bashkëpunimin e Qoses me struktura të Tiranës totalitare, duke dhënë konsideratat e tij për shkrimtarë e kolegë të Kosovës: ky është egoist, ky tjetri është titist, ai është i dyshimtë etj. Gjithë këto histori të liga nuk mund të lahen e të lyhen me bojën e artikujve vetëlavdërues të njeriut që në një anë bën pazare nën tryezë e në anën tjetër, në publik, rreh gjoksin si trimosh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyMon Apr 18, 2011 5:51 pm

OPINION
Qose-trillimet mund të jenë veç kundër personaliteteve të kombit
18-04-2011 / Nga Skender Mulliqi

Me rastisi të lexoj një shkrim të Rexhep Qoses në një gazetë shqiptare me titull “Berisha përçan shoqërinë shqiptare”. Qosja, i cili kishte pretenduar të bëhej edhe njeri i politikës - dhe vërtet, pas luftës në Kosovë, u sprovua në këtë profesion, por mori vota sa për t’i mbushur dy furgonë - sa ishte Kosova e okupuar, nuk e kishte guximin të inkuadrohej në politikë, ashtu siç bëri dr. Ibrahim Rugova, një burrë i madh i kombit. Po të pyes ty o Rexhep, ku ishte ti në atë kohë, a mos të doli para kush, që nuk dole në ballë të kombit atëherë kur Atdheu kishte nevojë për secilin intelektual? Shumë e kritikove edhe presidentin historik të Kosovës, dr.Ibrahim Rugovën, sikurse po e bën këtë gjë edhe kundër kryeministrit historik të Shqipërisë, z.Sali Berisha, vetëm për inatin e madh që e ke dhe për faktin pse ti nuk je i rangut të tyre. Askush nuk po ta mbush syrin, madje as më i madhi i letrave shqipe, Ismail Kadare. Pareshtur po mundohesh ta kontestosh, kur e gjithë bota demokratike ia di fort mirë vlerat e mëdha që i kanë veprat. Këta tre burra të mëdhenj të kombit as që kanë nevojë që t’i mbrojë kush, sepse i mbron vepra e tyre për shumë vjet me radhë. Ti zanat e ke vetëm të kritikosh të tjerët pa asnjë mbulesë. Në shkrimin në fjalë, flet për pluralizmin, e që në fakt ti pluralizmin si normë demokratike nuk e ke dëshirë aspak. Po thua se shoqëria shqiptare është e përçarë, dhe se këtë gjë e paska bërë kryeministri Berisha. Ai që i ka përcjellë rrjedhat politike në Shqipëri, këto 20 vitet e fundit qëkur u përmbys diktatura më e egër në Evropë, fort mirë e di se kush është duke e përçarë shoqërinë shqiptare. Me shkrimet e tua, më shumë e dëmtove shoqërinë shqiptare sesa e ndihmove atë. Edhe ky shkrimi yt i fundit është fund e krye tendencioz, pikërisht tash kur janë afër zgjedhjet lokale në Shqipëri. Dhe, nuk është gjë tjetër vetëm shfryrje e mllefit kundër z. Berisha, i cili jo vetëm që nuk e përçau kurrë shoqërinë në Shqipëri siç thua ti, por ai gjithmonë ishte dhe ka mbetur një faktor uniteti për shqiptarët kudo që jetojnë dhe veprojnë. Ai këtë e dëshmoi me punë.
Nëse shoqëria shqiptare ka degjeneruar ashtu siç thua ti, e që nuk përkon me realitetin, atëherë përçarës janë socialistët e Edvin Ramës, dhe dikur të Fatos Nanos, e që janë të përkëdhelurit e tu. Sepse edhe ti bashkë me ta sytë dhe mendjen e keni të drejtuar nga Lindja e jo nga Perëndimi.
Por shqiptarët tashmë janë ngopur dhe lodhur me demagogjinë e Edvinit, të cilit as që i intereson mirëqenia e tyre. Por, populli fort mirë i di vlerat dhe arritjet e kryeministrit Berisha. Edhe në këto zgjedhje të 8 majit do të fitojë bindshëm PD-ja. Do të fitojë demokracia mbi dhunën. Shpërdorim të zgjedhjeve të 28 qershorit të 2009-s e bëri PS-ja e Edvinit, dhe jo Sali Berisha. Në këtë shkrim, ju z.Qosja shkoni aq larg sa bëni kërkesë të hapur për linçim politik të kryeministrit Berisha. Mos u mundo të na shesësh dushk për gogla. Me mirë është të flasësh pak per hallet dhe problemet aktuale jo bash të vogla të natyrës politike dhe ekonomike që po e preokupojnë Kosovën dhe popullin e saj.
Por nejse... Shkrimeve tuaja tendencioze dhe të paargumentuara kundër njerëzve më eminentë të kombit tashmë u ka dalë boja...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyTue Apr 19, 2011 2:38 pm

Mos i pranoni RREGULLAT e IMPONUARA nga armiqtë e SHQIPËRISË




Detyra ime nuk është t`u jap të tjerëve atë që është objektivisht më e mira, por atë që është imja me sa më pastërti e sinqeritet që të mundem.

Njerëzit e ditur janë gjithnjë të paktë në numër. Por, ndoshta, kanë nevojë për turmën që t`i fshehë e t`i kamuflojë, ashtu si turma ka nevojë për ta.

Njeriu ka dy aftësi – për të mirë dhe për të keq – dhe ai patjetër të zgjedhë mes së mirës dhe së keqes, bekimit dhe mallkimit, jetës dhe vdekjes. Madje as perëndia nuk përzihet në zgjedhjen e tij, ai i ndihmon duke ia dërguar lajmësit e vet, prijësit për të predikuar normat që çojnë në realizimin e së mirës, ta identifikojnë të keqen, të paralajmërojnë dhe të protestojnë.

Agresioni ndaj dinjitetit tonë kombëtar nuk ka fund. Të kthjellojmë mendjet, le të ringjallen zemrat tona, ajo kreshnikja e trashëguar nga të parët tanë, që të jemi këmbëngulës dhe të paepshëm në mbrojtjen e Atdheut të gjyshërve tonë nga tirania, vdekja dhe rrënimi.

Me aq sa kam mundur të provoj, armiku më i madh e korruptues për njeriun është shtysa e cila i ka rrënjët tek plogështia dhe nevoja për qetësi ndaj kolektivizmit, ndaj bashkësive të marr si dogma të patundura, qofshin ato fetare apo politike.

Kush ngrihet në pozitë dhe merr mbi vete detyra të rëndësishme lypset të mos ndihet më i lirë, por vetëm më i ngarkuar me përgjegjësi.

Gjithçka varet nga guximi. Edhe më trimi shpesh e humbën, prandaj kërkon programe, siguri, garanci. Guximi ka nevojë për arsyen, por s`është pjellë e saj, që vjen nga shtresa më të thella. Edhe milingonat bëjnë luftëra, edhe bletët kanë një Shtet, edhe kastorët grumbullojnë ushqime për konsum.

Ai që s`është në gjendje të mendojë dhe të marrë përgjegjësitë e veta ka nevojë për një kryetar dhe e kërkon atë.

Ligjet dhe zgjidhjet e gatshme nuk bëhen për individët, por për turmat, për grigjën, për popujt dhe bashkësitë. Për personalitetet origjinale problemi është më i ngatërruar, por edhe më interesant, ata nuk gëzojnë mbrojtjen e grigjës, kënaqen me fantazinë e tyre, dhe kur vitet e rinisë kalojnë, u duhet të mbajnë përgjegjësi shumë të mëdha.

Rroftë shumëllojshmëria, të qenit i ndryshëm dhe i shkallëzuar! Është diçka e shkëlqyer që ekzistojnë shumë raca, shumë popuj, shumë gjuhë, shumë stile, shumë mentalitete, shumë këndvështrime për jetën. Unë jam një simpatizues i pamposhtur i luftërave për barazi, demokraci e liri. Por jam edhe një kundërshtar i pamposhtur i luftës për pushtime, robërime dhe aneksime, jam i tillë sepse pjesa më e madhe e asaj që kultura njerëzore ka realitet historik në formë individuale, të ndryshme e të pasur, përfundon viktimë e atyre forcave të errëta. Forca kësisoj, të errëta, barbare, dhunojnë kulturën ilire/shqiptare: shembin shtëpinë e lindjes së nobelistes Gonxhe Bojaxhiu (Nënë Terezës), përdhosin Kalanë e Shkupit...duke i përvetësuar këto për vete – poshtërojnë shqiptarët.

Mos i pranoni rregullat e imponuara nga armiqtë e SHQIPËRISË. Si qytetarë duhet t`i respektoni ligjet por ka regjime si ai i krimbave të FYROM-it, që duhen kundërshtuar e jo pranuar. Për to jam duke folur. Kemi nevojë urgjente për bashkimin e juaj dhe UNIFIKIMIN e veprimeve politike.

O shqiptarë, mos lakmoni me çdo kusht pasurinë; në tokat arbërore shemben, vidhen e shiten edhe varrezat. Është ky akt i pafalshëm turpi e barbarie, të tillët lypset denoncuar, kapur dhe pa mëshirë pushkatuar. Një popull që nuk nderon as të vdekurit e tyre është i gjykuar të zhduket.

Burimet natyrore prej të cilave varet ekzistenca biologjike dhe mirëqenia e Kombit nuk duhet lejuar të zaptohen e shfrytëzohen nga armiqtë e jashtëm, tradhtarët apo hordhitë tjera kriminele, sepse janë ato pasuri të përgjithshme të shqiptarëve, prandaj gjithë Kombi duhet të përkushtohet të mbrojë hapësirën tokësore kundër pushtimit prej të huajve apo grabitqarëve vendas.

O shqiptarë, është pisllëk dhe poshtërsi të jepni e merrni ryshfete e dhurata. Tek eskimezët krenar askush nuk dëshiron të varet nga të tjerët. Për këtë arsye, askush nuk jep apo merr dhurata, pasi kështu humbet liria. Dhuratat shërbejnë për të bërë skllevër, ashtu si kamxhikët shërbejnë për të zbutur qentë.

xhema: FERIZAJ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 54
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyWed Apr 20, 2011 12:01 am

Me rastisi të lexoj një shkrim të Rexhep Qoses në një gazetë shqiptare me titull “Berisha përçan shoqërinë shqiptare”.



arbria e kuptoj që të dhemb shum kur dikush kritikon Berishen , por realiteti është krejt ndryshe po të shikosh , në realietin berashës i ak aikur mendja që moti ,
(dha një pjes të madhe deti grekut të pa lar ,i shiti naftën serbis gjat luftës për të shdukur Kosovën , qka bëri për Qamrin ,) e shum e shum gjëra tjera që mos të përsiriten me mijra her , apo harrova ka shtruar disa rrug po ato diej Shqipriaj është në borgje me ku di sa vite do ti duhen të dal nga kto borgje ani se ju gënjen ju se do bëj kta apo at sa të përfundojn zgjedhej dhe pastaj do u rjek lëkurën me tatime për ta furnizu mafije dh bandad për rreth veti , një her shiko se si bën djali vet pastaj rrethi , jetoj si në tjeter planet po ju jeton klasa puntore duke kontrollau kontenjerat për cop buk .

Si dhe nuk mund të krahasosh Qosen me salen, se paku ky eshte Akademik
dhe Qosja vret me laps nese kupton shkrimet Qoses duhet shum te mendosh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyWed Apr 20, 2011 7:23 pm

Greqi, “luftë greko-shqiptare” në parlament

Nga Greqia: ANILA JOLE


ATHINE- Një episod i fortë debatesh ndodhi në Parlamentin grek mes anëtarit të partisë së ektremit të djathtë LAOS Andonis Georgiadis dhe Kryetares së këshillit të Shoqatave shqiptare të Greqisë, Flutura Tafilaku.

Në takimin e Komitetit për cështje të migracianit, deputeti Georgiades, që është edhe anëtar i këtij Komisioni, përdori tone të larta, kur zonja Tafilaku me ironi kërkoi fjalën të sqaronte deputetin në fjalë për numrin e shqiptarëve jetojnë e punojnë në Greqi.

Gjithcka nisi kur Georgiades deklaroi: "Unë ju pyes a keni ndonjë përshtypje për numrin e shqiptarëve në Greqi, gjë që nuk e di, pasi këtu cdo ditë kalojnë kufirin mijëra shqiptarë të cilët riatdhesohen prapë. Jemi duke folur në Parlamentin grek dhe nuk ka vend për ironi " – tha ai në përgjigje të zonjës Tafilaku.

Presidentja e Këshillit të Shoqatave shqiptare të Greqisë, deklaroi: "Ne jemi 700 000 shqiptarë në Greqi.
Përse nuk e dini ju zotërinj? Ne duam të na ndihmoni. Emigrantët shqiptarë kanë dhënë shumë për ekonomisë greke. Ne paguajnë taksat dhe sigurimet. Ne kemi ndërtuar Greqinë, kemi mbajtur fëmijët dhe prindërit tuaj. Sigurimet shoqërore në Greqi ekzistojnë për shkak të shqiptarëve"

Ngritja e problemit të Sigurimeve Shoqërore shkaktoi sërish reagimin e anëtarit të LAOS-it Andonis Georgiadis, i cili u përgjigj: "Sigurimet Shoqërore (IKA) kanë ekzistuar që nga viti 1936, nuk i keni krijuar ju. E pranoj kontributin tuaj, por IKA ka ekzistuar 60 vjet më parë. Gjithashtu para se ju të vinit në Greqi, kemi pasur fëmijë e prindër dhe jemi kujdesur vetë për ta.

Sipas mediave greke, znj Tafilaku duke përfunduar tha se "Greqia dhe Shqipëria ndajnë afërsisht të njëjtën histori”.
(BalkanWeb)



Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyWed Apr 20, 2011 7:39 pm

Ka fillu tu degjohet zeri shqiptareve ne "Greqi" , deshiroj qe mos te ndalet .
700.000 emigrant Shqiptar ( QE SIGURISHT JANE MBI NJE MILION ).

Nga ana tjeter Arvanitet nuk po rrin edhe aq urte me tutje :
Ja se cfare ndodhe atje mes arvaniteve dhe shtetit "grek", para ca javesh ,perkthimi ne Shqip .

Arvanitet për ditë janë ne betejat neper rrugë në qytetin e Keratea, te shpërndare në jug të Atikës.
Arsyeja: shteti dëshiron të ndërtojë një deponi në këtë qytet.
Keratea është një rethine Arvanitase ( Shqiptare ) dhe shteti "Grek" i ka kalu kufijte me ta (thone ata ) .
Ky njeri ne video thote , qe nuk ka te beje me Arvanitet ne kete vend do jene te rrezikuar , sepse neve vrasim për Bese
.






Ketu ankohet nje vendas qe Policet "Grek" nenen e tyre e ka quajtur Shqiptare e flliqur

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 22, 2011 12:31 pm

Hiqet neni që ndalon simbolet fetare në shkolla




TIRANE-Hiqet pika 4 e nenit 36 të projektligjit të arsimit parauniversitar, që ndalon përdorimin e simboleve fetare në mjediset shkollore. Sipas Ministrisë së Arsimit dhe të Shkencës vendimi është marrë pas propozimeve dhe konsultave të shumta me komunitetet fetare në vend.
Kjo pikë shkaktoi debate dhe reagime të forta, pasi sipas palëve të interesit, duhej të përcaktohej qartë se çfarë kishte parasysh Ministria e Arsimit me "simbole fetare". Që do të thotë se tashmë përdorimi i kryqit apo i një simboli tjetër fetar nuk do të jetë i ndaluar për nxënësit. Të njëjtat burime shpjegojnë se projektligji, është në procesin e përmirësimit në të gjithë kapitujt e tij, mbështetur në sugjerimet e shkollave, mësuesve, prindërve, institucioneve qendrore, grupeve të interesit, partnerëve të huaj dhe sapo të përfundojë, do të dërgohet për miratim në Këshillin e Ministrave.
Ndërkohë që projektligji i ri i arsimit të lartë, pritet të këtë marrë formën ligjore shumë shpejt dhe viti i ri shkollor do të rregullohet pikërisht në bazë të këtij ligji për arsimin parauniversitar. Për herë të parë në këtë projektligj është përfshirë edhe statusi i mësuesit, i cili do ta vendosë figurën e arsimtarëve në një vend të pozicionuar mirë.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:35 pm

Nëse përsëritet rikthimi i çamëve në kufi, nisim protesta masive

http://pdiu.al/artikull.php?id=295

Dy ditët e fundit në kufirin shqiptaro-grek janë kthyer tre shtetas shqiptar, me dokumentacion të rregullt, vetëm dhe vetëm pse kanë lindur në Çamëri. Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet denoncon sot rastet e kthimit në kufi të Avdul Sulejmanit, lindur në Varfanj të Gumenicës në vitin 1933, Myfit Rakipit lindur në Sklavë të Filatit në vitin 1935 dhe Sulltane Bajramit lindur në vitin 1940.

Myfit Rakipi dhe Avdul Sulejmani, i cili ka qenë për vite me rradhë kryetar i shoqatës Çamëria për Durrësin dhe nënkryetar i përgjithshëm i saj, janë kthyer dje paradite në pikëkalimin kufitar të Qafë Botës. Ata kishin të gjitha dokumentet e kërkuara nga udhëzimi i Bashkimit Evropian, përfshi edhe një shumë të mjaftueshme të hollash. Pasi u është konfirmuar se kanë të drejtë të hyjnë në Greqi, oficerët grekë kanë vërejtur se vendlindja e tyre ishte përkatësisht Sklavë dhe Varfanj, dy fshatra të Çamërisë dhe i kanë kthyer.

Sulltane Bajrami është kthyer në pikëkalimin kufitar të Kakavijës. Bajrami ka leje qëndrimi afatgjatë në SHBA, duke qenë mbajtëse e Green Card, që sipas legjislacionit grek lejon hyrjen në Greqi. Oficerët e kufirit sapo kanë vërejtur vendlindjen e saj Çamëri nuk e kanë lejuar të kalojë kufirin.

Ne shpresojmë që këto incidente të mos jenë një politikë shtetërore në vendin fqinj për të mos lejuar shqiptarët që kanë lindur në Çamëri dhe që janë dëbuar me anë të genocidit dhe spastrimti etnik të vizitojnë shtetin grek.

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet i bën thirrje Ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, z. Edmond Haxhinasto dhe trupit diplomatik shqiptar që të reagojnë ndaj këtyre rasteve dhe t’i japin fund heshtjes kur shkelen të drejtat e qytetarëve shqiptarë.

PDIU i bën thirrje shtetit grek që të ndryshojë qëndrimin e vetë dhe të përqafojë parimet e organizmit në të cilin bën pjesë, Bashkimit Evropian. Veprime të tilla janë të patolerueshme për një shtet evropian.

Situata të tilla nuk duhet të përsëriten më. Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet rikonfirmon qëllimin e saj për një vizitë turistike në Çamëri me të gjithë të moshuarit që kanë lindur në ato troje, sipas të gjitha rregullave në fuqi.

Në rast përsëritjeje të këtyre incidenteve, Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet është e detyruar të përshkallëzojë reagimin e saj nëpërmjet protestave masive dhe thirrjes ndaj qytetarëve shqiptarë që të bojkotojnë çdo produkt grek në tregun vendas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 54
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:42 pm

Ujku qimen e ndrron por zanatin se harron .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:46 pm

Vie koha se shpejti kur ne do ja ndrojme edhe qimen atyre edhe fizionomin :)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:49 pm

opa trima cheers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:50 pm

opa trima cheers hej nuk eshte 1 prilli sot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 54
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri Apr 29, 2011 11:59 pm

Nukë është e dijm që është i 30ti . po nga të doli ty kjo ide e 1 prillit ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptySat Apr 30, 2011 12:03 am

Cito :
Nukë është e dijm që është i 30ti . po nga të doli ty kjo ide e 1 prillit ?


hahhahah po thash mos eshte ngatrru data sot ?? hahhahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptySat Apr 30, 2011 12:25 am

Arberia po na mungon me lajmet nga shqiperia, iiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa sa shume lajme kish sote nga andej...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyFri May 27, 2011 3:47 pm

AKTUALITET
Arvizu: Partitë politike të presin vendimin e Kolegjit, procesi është në rrugë ligjore
27-05-2011


Flet eurodeputeti Paul Rübig: KQZ veproi drejt me numërimin e votave në kutitë e gabuara



Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Aleksandër Arvizu u ka kërkuar partive politike të presin me qetësi vendimin e Kolegjit Zgjedhor përpara se të shprehen për rezultatet ndërsa ka shtuar se procesi zgjedhor ka hyrë në rrugën e duhur ligjore. “Presim që procesi i zgjedhjeve të vijojë në rrugën ligjore. SHBA dhe Bashkimi Europian duan që procesi të vijojë sipas ligjeve në fuqi”- është shprehur ambasadori Arvizu në një prononcim për mediat. Deklaratat e tij, Arvizu i bëri gjatë një aktiviteti të zhvilluar nga instituti arsimor “Ëillson”. Kryediplomati amerikan në Tiranë, vuri në dukje se pjesëtarët e Kolegjit zgjedhor duhet të vendosin duke u bazuar në ligj dhe pa marrë parasysh ndërhyrjet politike ndërsa shtoi se vendimi i Kolegjit duhet të pranohet nga të dyja palët. Ndërkohë dje, ambasadori Arvizu gjatë një vizite në Elbasan ka deklaruar se mbështet deklaratën e zëvendësndihmës sekretari të shtetit Thomas Countryman ndërsa shtoi se kjo deklaratë është e qartë dhe se ajo duhet lexuar e plotë e me kujdes. Sipas Uashingtonit, zgjedhjet e 8 majit ishin më të mirat e zhvilluara ndonjëherë, ndërsa i apeloi klasës politike të pranojë verdiktin e qytetarëve.



Flet eurodeputeti Paul Rübig: KQZ veproi drejt me numërimin e votave në kutitë e gabuara



Dje në komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, ka patur një debat mbi zgjedhjet lokale në Shqipëri. Dëgjuam nga shumica e eurodeputetëve që çështja e rezultatit duhet të trajtohet nga pushteti gjyqësor, instanca kompetente si Kolegji Zgjedhor dhe të pranohet rezultati. Lidhur me këtë fakt, eurodeputeti Paul Rübig shprehet se zgjedhjet janë ushtrimi më i mirë për të drejtën e qytetarëve në demokraci. Sipas tij, vota është e drejta më e rëndësishme për qytetarët dhe zgjedhjet janë një nga të paktat të drejta, ku vullneti i qytetarëve duhet të pranohet dhe duhet të respektohet plotësisht. Dhe se respekti i votës së qytetarëve dhe shprehja e vullnetit të tyre janë shumë të rëndësishme në cilindo vend. “Mendoj, se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrë vendimin e duhur duke bërë të mundur që edhe ato vota që ishin te kutitë e gabuara, të merren në konsideratë, si vullnet i tyre pasi është një vendim i dhënë nga vetë qytetarët. Nëse politikanëve nuk u pëlqen kjo ose e urrejnë këtë gjë, ata duhet ta pranojnë vullnetin e qytetarëve të tyre të shprehur me votë. Është shumë e rëndësishme në çfarëdolloj demokracie në botë. Një votë në zgjedhje përfaqëson vullnetin e qytetarit dhe kjo duhet të respektohet nga politikanët. Kjo është një e drejtë themelore bazike. Kështu funksionon kudo. Ndonjëherë kjo nuk i pëlqen ndonjë politikani, por duhet treguar zgjuarsi duke pranuar vullnetin e votueseve”- ka qenë deklarata e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptySat May 28, 2011 8:54 pm

Ajtyresa: PD-ja humbi, por Saliu vodhi
28.05.2011, ora 19:06




“Sali Berisha tregoi që është ai orkestruesi i kanibalizmit elektoral në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve”, tha anëtarja e Asamblesë së Partisë Socialiste, Megi Ajtyresa.

Në përgjigje të deklaratës së zëdhënëses së Partisë Demokratike, Ajtyresa tha se kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Gramoz Ruçi, foli me shifra jo me fjalë.

“Shifrat u treguan shqiptarëve se çfarë kanë bërë Saliu e Ristani për të përmbysur rezultatin në tavolinë, pasi numërimi nxori humbës Saliun në sytë e miliona shqiptarëve dhe të komunitetit ndërkombëtarë. Të harrojë Saliu se mund ta gëlltis Shqipëria e bota demokratike gjellën e pistë të tavolinës së Ristanit. Ka humbur zgjedhjet po edhe standardet. Këtë turp s’mund ta mbulojë as ta ndajë më askënd, është turpi i tij dhe i qeverisë së tij”, tha Ajtyresa. /albeu.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyTue May 31, 2011 9:55 am

POLITIKË
Shqipëria kalon provën, asnjë azilkërkues i ri në vendet e BE
30-05-2011


Fushata antishqiptare e qarqeve që synonin bllokimin e lëvizjes së lirë ka marrë përgjigjen e merituar nga vetë shqiptarë. 6 muaj pas këtij vendimi, s’ka asnjë rritje të numrit të azilkërkuesve në 27 vendet e BE-së



Shqipëria merr notë kaluese nga Brukseli, përsa i takon zbatimit me përpikmëri të rekomandimeve të Komisionit Evropian, për liberalizimin e vizave Shqipëri-BE. Kur kanë kaluar 6 muaj nga vendimi historik i Parlamentit Evropian, raportet paraprake të Brukselit flasin se qytetarët shqiptarë i janë përmbajtur kushteve të “Schengen”-it dhe se një nga teknikat më shqetësuese të BE-së, azilkërkuesit, nuk mbajnë “firmën” e qytetarëve shqiptarë. Raporti paraprak i Komisionit Europian i cili do të dal në muajin qershor për heqjen e vizave, specifikon se numri i azilkërkuesve nga Shqipëria nuk ka ndryshuar në krahasim me muajin dhjetor 2010, kur shqiptarët filluan të lëvizin pa viza në zonën “Schengen”. Sekretari i Shtetit për emigracionin në Belgjikë, Melchior Ëathelet thotë për mediat shqiptare në Bruksel se Shqipëria nuk ka raste për shtimin e numrit të azilkërkuesve. “Është e vërtetë se ne kemi probleme me disa vende të Ballkanit, qytetarëve të të cilave u janë hequr vizat. Po shohim që liberalizimi i vizave po përdoret për të ardhur e kërkuar azil në Belgjikë, që është një gjë e papranueshme. Për sa i përket Shqipërisë, ne konstatojmë se në Belgjikë nuk ka shtim të numrit të azilkërkuesve krahasuar me periudhën kur vizat ekzistonin dhe kjo për ne është një gjë pozitive”, shprehet WËathelet. Ndërkohë që Brukseli pritet të ndryshojë rregulloren e “Schengen”-it për të ndëshkuar në rast nevoje vendet e Ballkanit, qytetarët e të cilëve po keqpërdorin heqjen e vizave për të kërkuar azil në Europë, Shqipëria pritet të vlerësohet në raportin e KE-së si rast shembullor. Bashkimi Evropian paralajmëroi pak ditë më parë se do ndërmarrë masa drastike për të penguar keqpërdorimin e liberalizimit të vizave. Apeli iu drejtua vendeve ish Jugosllave si Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia. Ekzistojnë të gjitha mundësitë që Këshilli i Ministrave i BE-së në qershor të konfirmojë mekanizëm për pezullim të përkohshëm të liberalizimit të vizave, për këto vende. Ky pezullim pritet të jetë aktiv në varësi të ndërgjegjësimit të qeverive të Beogradit, Podgoricës dhe Shkupit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arberia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
arberia


Female
Numri i postimeve : 814
Age : 44
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyTue May 31, 2011 9:56 am

AKTUALITET
Qeveria, gati paketën për rritjen e pagave dhe pensioneve
30-05-2011

Qeveria është duke përgatitur paketën e rritjes së rrogave dhe pensioneve. Lajmi u konfirmua nga shefi i ekzekutivit Sali Berisha në mbledhjen e grupit Parlamentar të Partisë Demokratike sot në mesditë.



Berisha tha se rritja e pagave dhe pensioneve është një premtim që qeveria po mban ndaj qytetarëve. “Rritja e pagave dhe pensioneve ka qënë shtylla kryesore e qeverisë së kësaj mazhorance që nga ardhja e saj në pushtetet në 2005 ndërsa shtoi se ajo do të vijojë të mbetet objekti i punës së qeverisë për aq kohë sa shqiptarët do ta votojnë. Rritja e rrogave dhe pensioneve apo ndihmës ekonomike përbën shtyllën kryesore të programit të Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj. Përbën njëkohësisht faqen e njerëzishme, fytyrën njerëzore të sistemit që ne ndërtojmë. Dua të kujtoj këtu se në vitin 2005 ne gjetëm një sistem rrogash dhe pensionesh ndër më të papërshtatshmit për qytetarët shqiptarë. Gjetëm një sistem pagash i cili ishte ndërtuar fund e krye mbi filozofinë e bllokut ku më kryesorët paguheshin 30 fishin apo 25 fishin e punëtorit të thjeshtë që merrte 4 dollarë në muaj”- u shpreh kreu i qeverisë.



Ai gjithashtu kërkoi që të mos lejohet rritja e borxhit publik deri në vitin 2013 ndërsa shtoi se gjatë mandatit tjetër do të behet e mundur edhe ulja e tij.



Duke kujtuar punën bllokuese të opozitës dhe cilësimin e vendimit për rritje rrogash e pensionesh si kriminal, Berisha deklaroi se në harkun kohor të mandatit të parë çdo fermer që merrte pension 34 mijë lekë, firmosi në fund të mandatit pension 72 mijë lekësh; për katër vjetet e parë çdo arsimtar që shpërbehej me 225 mijë lekë në muaj, në fund firmosi për mbi dyfishin, çdo infermier që shpërblehej me 125 mijë lekë, në fund mori 320 mijë lekë, çdo mjek që kishte pagë simbolike firmosi për mbi dyfishimin.



“Ne ia dolëm që me këtë politike humane sociale, e cila ndikonte direkt në xhepat dhe llogarinë familjare të 800 mijë familje, ia dolëm që rrogën mesatare nga 225 mijë ta kalojmë në 520 mijë dhe kjo është arritje e madhe për vendin”- theksoi Berisha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyTue May 31, 2011 10:16 am

Gjermania nuk njef votat e pa vlefshme te numruara ne kti te gabuara dhe kuti qe i futen sala basha ristani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 EmptyThu Jun 02, 2011 10:25 pm

Si nuk paska as nje lajm nga Shqiperia...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 10 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht në krye 
Faqja 10 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
» Shqipëria sot !
» PËRSE DY SHQIPËRIA
» Kur po i bashkojme te gjitha trojet shqipetare !!!!
» Shqipëria Etnike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: