Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:05 pm

Hasije Selishta Kryeziu

LULE
AJRI


poezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:05 pm

Hasije Selishta Kryeziu


Lule ajri


poezi

Boton


Fondi pėr Letėrsi, Art e Kulturė


“Brezi 81”

Redaktor


Merxhan Avdyli

Recensentė


Flamur Maloku


Mehmetali Rexhepi

Lektor


Nebih Bunjaku

Ballina Planetagrafike-


Brahim Behluli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:11 pm

Flamur MALOKU

Esencat shėnjuese/diskursive


___________________________________
Poezia e Hasije Selishtės Kryeziut, formulohet duke e krijuar njė sistem tė ligjėrimit/figurimit.
Ligjėrimi, nė tekst bėhet ligjėrim i figurshėm i shtresuar nė variante, qė
njėherėsh bėhet shenjė e identifikimit pėr tekstin-poezinė, gjithnjė
duke e pėrforcuar figurėn e tekstit, e cila bėhet shenjė themelore e
kuptimėsisė. Figurat formėsohen nė diskursin e tekstit, gjithnjė nė funksion tė semantikės. Poezia sa vjen e bėhet mė e hapur si tėrėsi estetike nė lexim. Shenjat kuptimore tė shtresuara nė formė tė diskursit/poezisė, gjatė leximit e interpretimit bėhen shenja universale. Kėtu, bota personale bėhet botė universale. Dihet se diskursi universal i poezisė jeton gjithnjė duke shėnjuar kuptime. Nga kjo figurat e tekstit ndėrlidhen, ēdoherė nė sintetizim tė idesė/tematikės. Mbi kėtė parim mundėsohet edhe analizimi i kodit tematik, gjithnjė mė qėllim tė identifikimit tė vet strukturės poetike. Struktura e tekstit analizohet pėrmes esencave shėnjuese, tė cilat reflektohen nė poezi. Esencat shėnjuese artikulohen nė tėrėsinė e shkrimit fiksional, ēdoherė duke njohur e rinjohur relacionet/komunikimet, e shumta diskurseve tematike.
Zbrazėti/vetmi
Variantet e shumta personale shtresojnė tema/mitema, tė cilat nė poezinė e Hasije Selishtės Kryeziut artikulohen nga njė gjendje shpirtėrore me pėrplot emocione. Gjendja shpirtėrore-subjektive portretizohet pėrgjatė realizimit tė shkrimit fiksional.
Individualja bėhet e ndjeshme/emocionalizuese, e cila nė poezi paraqitet
me njė dhembje e dėshpėrim. Pra, jepet dhembja e dėshpėrimi, karshi kohės e situatės.
Koha dhe situatat e pėrjetuara nė shpirtin e subjektit bėhen zbrazėti/vetmi.
Kjo edhe mė shumė e rrit dramatiken e tekstit. Ballafaqimi me situatėn,
padyshim nė strukturėn e poezive, preket e shqyrtohet, e cila ngadalė shndėrrohet nė pėrjetim tė rėndė. Pėrjetimet e figuruara marrin gjithnjė dimension tė theksuar konotimi. Konotimi i tekstit bėhet pėrfaqėsim e theksim i Botės/Jetės/Ekzistencės. Lufta personale dhe ballafaqimi pėr njė ekzistencė jetėsore, bėhet preokupim shpirtėror e fizik. Mbi kėtė ide subjekti ndėrton e rindėrton vuajtjen e madhe. Jo rastėsisht ligjėrimi identifikohet e figurohet mė mollėn e rėnė para kohe;Nėn degė molla e rėnė/ Para kohe/ E papjekur po kalbet. Kėto mendime tė shprehura nė tekst, japin atė qė quhet
vuajtje e brendshme individuale, qė del ashtu nė heshtje personale, pėrballė
vėshtirėsive jetėsore e tė qenit femėr. Zbrazėtia e krijuar shpirtėrore, dhe pamundėsia e veprimit, e bėn poeten tė ligėshtuar dhe tė ndjeshme. Pra, mungon forca e veprimit. Mbi kėtė mungesė tė veprimit, lindin nė diskurs edhe kontrastet ideore, tė cilat nė pėrgjithėsi tė sistemit ndėrtojnė figurėn, duke u bėrė para sė gjithash edhe shprehje e njė revolte subjektive. Kontrastet e shumta nė strukturėn e tekstit venerohen dukshėm, tė
cilat dalin kushtimisht nga rrafshi i pamundėsisė. Edhe pse pamundėsitė janė tė shumta nė jetė, e pėrgjatė jetės, shprehja personale-subjektive gjithmonė rri larg deklarimeve. Deklarimet nuk i pranon figura/tematika, e
poezive.

Venerim pėrmbyllės

Duke i parė tė gjitha thyerjet shpirtėrore nė jetė, dhe pamundėsitė e
veprimit, e tė qenit femėr, poezitė nė esencė nuk e japin asnjėherė dorėzimin personal karshi jetės. Vuajtja njihet si shenjė personale, e cila gjatė shkrimit bėhet e prekshme, sugjeruese e identifikuese pėr (Tjetrin), kjo bėhet edhe status i kodit llojor, pėrgjatė kategorizimit/shkrimit. Hapėsirat shtresore dhe thyerjet konvenciale funksionojnė
pėrherė nė tė mirė tė diskursit/tematikės. Kėrkimi i vazhdueshėm
i shtresave tė pėrvojės autentike nė tė gjithė poezinė, bėhet themelor/pėrcaktues, komunikimi i shprehur sa vjen e pėrforcohet. Mbi kėtė, autentikja nis e hapet nė diskurs tė
pėrhershėm. I gjithė pasqyrimi i vuajtjes e trishtimit, nė kohė pėrjetimi, formohet nė shenja e variante tė relativizuara. Pra, jeta relativizohet
nė rikthim kah figura, nė variante tė shumta. Nė kėtė mundėsi tė shprehjes,
skema thyhet, ku jeta bėhet figurė/shkrim. Duke qenė kėshtu, vargu i
poezisė nuk mbingarkohet nė kuptimėsi, pėrgjatė njė bote fiksionale. E gjithė kjo poezinė e Hasije Selishtės Kryeziut e bėn tė jetė mė pranė lexuesit tė dashuruar nė diskursin e poezisė.
Prishtinė,
5 mars 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:12 pm

Ndarja
Nuk e di ē’ tė duhen sytė e mi


Kur nga terri janė lodhur


Njė pjesė e kanė prej shiu

Njė pjesė e vetullės


Te Molla e Kuqe


Pjesa tjetėr nė Ulqin

Njėra dorė nė Rozafė


Tjetra nė Shkup


Po ēamėria

Mė the kam gishtin


E bukur pėr unazė


Por unė jam shumė larg

Si mund tė pėrqafohemi


Kur trupi ėshtė ndarė


Mos mė thuaj se mė ke harruar


Kur unė yllėza jote jam aq larg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:12 pm

UDHĖTIM DJALLĖZOR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:13 pm

Kahe


Kemi mundur


Tė mos e prekim robėrinė


Nėn pushtet


Tė mos digjemi pėr liri

Kemi mundur


Tė provojmė vdekjen


Si kemi lindur


Tė mos na merr zjarri


Dhe tė jemi dėshmitarė


Pėr tė gjithė ata qė ranė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:14 pm

Kėmishė robėrie


Nė kėmishėn e robėrisė
U pikturuan petalet e luleve
Me gjethet duke rėnė

Lėkura ndizet nė mua
Nga gurėzimi i etjes
Mes mureve tė ftohta
Marr frymė


Nė derėn e vjetėr
Ajkuna e bardhė digjet
Ende hetimet vazhdojnė
Ato janė sekrete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:14 pm

Kur nuk isha nė Berlin


Nga Molla e Kuqe


Ma ndryshuan kufirin
Nėn mollė kam ėndėrruar


Hėnėn e yjet


Nata duke i ruajtur


Por nuk e di


Pse nuk isha zgjuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:15 pm

Po thahem shqip
Nė njė gotė pritjeje


Jam djegur


Sė bashku me luleborėn

Kam shumė etje


Po thahem shqip


Nėpėr muret e zeza

Ende nuk dihet


Cilat gota


Mbushen nga shiu

Aktori rri para Teatrit


Me duar nė xhepa

Ēka mė duhet


Heshtja e tij


Dhe ėndrrat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:15 pm

Gota e dėshpėrimit
Nėpėr dhomėn time


Zjarri udhėton


Sa pushteti e egėr jam

Shumė vite


Frymėmarrja ime


Ėshtė avulluar

Mos mė pyetni


Se cili trėndafil i bardhė


Ka pirė ujė


Nė gotėn time tė dėshpėrimit
Pezull
Nė kulmin e lartėsisė


Ėndrra e sajuar shpresashumė


Derėhapur luan nė pėrbashkėsi

Trungu i pemės mollėn mban


As e verdhė as e pjekur


Nė dilemė jam a ta marr

Para meje gota pėrgjysmė


Pėrzihen mendjet nė avullim


Ta zbraz gotėn a
ta mbush plot


Kėpuca ma vrau kėmbėn


Dora ėshtė ngrirė


Si ta hap dritaren


Qė ajėri tė mos ngulfat

Si ta kap atė lartėsi


As nė tokė as nė qiell


Pezull rriVallėzim gurėsh
Doli njė thėrmi prej
guriDhe u fut nė rėrė


Guralecėt tjerė


Pas tij filluan vallėzimin

Gurėt do tė vėllazėrohen


Rėra motėrzohet


Nė pėrbashkėsi


Vallėzimi madhėrohet


Tharja
Kur kam parė defektet


Si shndėrrohen nė pėrparėsi pushteti


Kam filluar tė thahem


Si pėr vetėvrasje

Egėrsia mė pikturon


Me ngjyrė tė zezė


Mos tė mė sheh askush


Se si po thahem

Do tė lodhem shumė


Nėse lulet vyshken


Nuk mund tė ik


Pa e matur vesėn e tyre

Para se tė vetėvritem nga tharja


Do t’i zhduk defektet


Pėr tė rifreskuar gjethet


Qė kanė filluar tė zverdhen

Melodi tjetėr
Tėrė jetėn jam lutur


Qė tė rrėzohen muret e larta


Tė krijuara


Nga marrėzitė e stepura

Njė letėr kam shkruar


Pa i vėnė pikė askund


Pėr tė paralajmėruar


Kohėn e vrarė

Nė portėn e alarmuar


Ajri po mbyllet


Nuk e deshifrova


Nėse ajri sėrish prishet


Apo kujtesa avullon

Kur tė gjitha kėngėt


Janė gati pėr t’u kėnduar


Mendjefikurit bėrtasin


Pėr melodi tjetėr

Avullimi ėndrrave
Jam lodhur nga ėndrra


Duket edhe ajo e egėr


Kur pyes veten diēka


Dhe nuk mundem t’i pėrgjigjem

Shumė herė thashė diēka


Tė gjitha ėndrrat u avulluan


Nė mes njė kafazi


Mbetur kaherė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:16 pm

Ikja e ēasteve


Tė gjitha udhėt

E hijendjekjeve

Tė njėjta janė

Ēastet mė ikin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:21 pm

Robėria mė
pikturonEnde zgjohet robėria
Dhe mė pikturon
Tė mbyllur nė kornizė

Nuk e deshifrova
Nėse frymėmarrja ka ndryshuar
Nė grevėn e urisėNė tė gjitha rrugėt mure

Mozaiku i tyre mashtron

Nuk ka kė tjetėr

Pos skeletit
Epitaf


Para se tė udhėtoj
Do tė shkruaj epitaf

Ndėrsa nga njė trėndafil tė bardhė
Do t’ua var tė gjitha stinėve
Kam ėndėrruar
Me tė gjithė duke u pėrqafuar
Ndėrsa kur dola nga porta
E njė kėshtjelle
Me rėrė kam mbuluar gjethet
Dielli tė mos i djeg

Kėmishėn prej shiu
Kam veshur me njerėzit e mi
Nė ēdo ndarje e robėruar isha
Para lindjes sė diellit jam lutur
Pėr tė gjithė
Nėn pushtetin e ftohtė


Tė mos e pėrjetojė askush dramėn
Derisa tė pendohet tė presė
E tė largohet nga lėkura e zezė

Nuk di tė frymojė nė asnjė kohė
Dhe kurrė tė pėrgjigjet

Por vetėm tė pyes

Nė tė gjitha mėnyrat e ēmendisė

Nė njėrėn pjesė tė memories sė saj

Ėshtė rritur etja

Tė mos zgjohem

Ndėrsa nė pjesėn
tjetėr


Tė jetoj e mekurNė fund tė epitafit

Do tė shkruaj se
Pema qė e desha aq shumė
Tė mbetet stacion komunikimi
Dheu

Nuk di ku ta mbjell kėtė farė
Nė cilėn arė
Kudo shoh dhe
E dheu si u nda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:21 pm

GRIMCA RĖRE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:23 pm

Grimca rėre
Silueta ime shtrihet pėrmbys


Ethet e revoltės


Zgjojnė zemrimin nga dehja


Qė tė luajnė me kujtesėn mbrapshtė


Thuase nė duele humbasin


Pėr grimca rėre


Ėndrrat lozin me teke faraonėsh

Grimca rėre nė buzėn time


Nuk duroj dotLule ajri
Njė lule prej ajri


Ēdo natė hapė dritaret


Nga dhoma ime e gjer te hėna


Udhėtoj me frymėmarrjen e ajrit


Nė pėrbashkėsi aromash


Pėr tė rifreskuar zalisjen

Nė tė gjitha ngjyrat


Pikturohet hėna e tretur


Nė njė kafaz universi


Pėrbrenda luleve rri nė kornizė


Njė syth pret rritjen


Lulja e ajrit tė shumohet


Pika shiu
Nė mes mbushjes e zbrazjes


Gota dridhej

Njė ėndėrr e thinjur


Nė dridhje

Vetėm disa pika shiu


Mbi tavolinė mbetėn

Afėr tavolinės tjetėr


Kamarieri priste porosinė
Grindjet
Nė katin e parė banon uji


Nė tė dytin ajri


Nė tė tretin


Dielli dhe hėna


Grindeshin


Lulja e universit
Ēka mė duhet kjo ditė


Kur nuk mė shuhet etja


Nuk mė duhet pushteti i askujt


As ėndrra qė po digjet

Kur ėndrrat shpėrngulen


Nga toka nė qiell


Pluhuri nuk do tė ngrihet


Ēel lulja e universit

Gjethet janė akumuluar


Pėrbrenda shpirtit


Tė thara nga dielli


Tė ngrira nga bora

Jam lodhur


Nga rėnia e gjetheve


Kur pakujdesshėm pėrditė bien


Duke vjedhur imazhin e trungut


Njė lule universi po rris


Jo vetėm hijėz


Pėr tė dhėnė ngushėllime


Por tė notojė


Edhe nė valėt e detit


Qoftė edhe nė trazimin e tij


Pikėpyetje
Kosovė


Nuk e di


A jam lule


A pacienti yt
Zbrazėtia
Muret kaloj nė anėn tjetėr


Hapa dritaren


Boshėsia m’u vu pas


Edhe derėn hapa


Ajri ngrirė


Mė trishtoi pėr largim


Nuk arrita tė hyja brenda


Zbrazėtia gojėhapur


Do tė ishte e thiktė


Dėshirė
Hija ime nė terr


Nuk di ku mbetėn kėmbėt


A mos


Humbėn pas vrapit


Letra e shqyer
Ulur pėrballė murit


Gris letrėn


Zarfin le pėrmbi


Duke kėrcitur dhėmbėt

Emblema e letrės rri varur


Nė duart qė po dridhen


Ritmi i ērregulluar i frymėmarrjes


Nga egoja nė superego humb

Postieri shikon me habi


Nė korsi tė mbyllur rri


Shpėrthen sajesė memece


Nga pjerrėsi labirinthiPėrfundimi
Dallgė e valė


Mbi njeri


Nė breg


Ishte ulur


Fillimi


Priste
Llogaria
Nė vend tė kafesė


Njė gotė ujė porosita
Kur mora llogarinė


Nga ēmimi i lartė


Uji nė fyt mė mbeti


Naiviteti
Nė ditėn e vogėl


Paqartėsi e madhe


E nesėrmja


Do tė jetė e thinjur


Para kohe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:26 pm

Thinjėsi
Pas perde zalisja stėrkėmbth


Thyhen ndjenjat nga vetėtima


Kur prapa mbyllet
deraBredh mendja nė marrėzi


Dufi i shpirtit nė
shi rriMe inat mbyllet dhe dremitet


Pėr tė parė finalen


Mban dietė egoizmi


Nga thinjėsia


Nuk ka mund tė identifikojė


Kush ka mbetur


E kush ka ikurZjarri mistik
Kurmi i furtunės venitur nė vetėtimė


Zjarrmon pėrdalur


Prishė urtėsinė nė rrugėtim


Shpirtit i digjet ndjenja e trėndafiltė


Kur bluan tė gjitha medikamentet


Zgjatet dora e shpirtit

Zjarret numėrova


Piremanėt nė mėnyrė cinike


Pėrvetėsojnė pėrgjumshmėrinė


Me vogėlimė shpirtėrore


Tė ekuilibruar dirigjojnė


Njė qiell njė diell


Nuk i ngroh tė gjithė njėsoj


Lėkundje
Pema shkundet


Pa u vėrejtur nga askush


Degėt kėputen nga lėkundja

Trungu plak


Asnjėherė nuk lėvizė


ĒATIA E GRUASDėshtimi
Herė kthehesha


Herė ndalesha

Shekujt shtangeshin


Nė tė njėjtin vend

Sa herė ecja


Dėshtoja

Sa herė fjeta


Mė gjykoi vdekja
Dorė universi
Ēka mė duhet kėmisha


Prej gjetheve


Kur gjellėn ma zjenė


Epilepsia


Nėn degė molla e rėnė


Para kohe


E papjekur po kalbet

Me dorėn time prej universi


Kam drejtuar trupin e lodhur


Nė mes tė njė loje


Mė shfaqet Eva

Nuk mė kujtohet


Frymėmarrja e saj


Prej gruaje


A mė kishte prekurIa kishte lėnė pushtetin Adamit


Ose dridhej para
koheKur i thanė se prej trupit tė saj


Prej ēdo pushteti


Do tė kėrkohet autopsiNdoshta Adami do
tė hidhėrohet

Pak para lutjes


Shikoj hijen se si derdhet


Nga trupi


Hėna mė dėftohet

Liria po ecėn


Prej njė reje nė tjetrėn


Thonė se ka pushuar te Guri i Madh


Nė burim ka pirė ujė


Dhe prapė ka shkuar

Te Molla e Kuqe mė ka shikuar


Kur kam zgjatur dorėn


Mė ka thėnė se nuk e di


A do tė pėrqafohemi


Hėna mė ka pėshpėritur


Eva po digjet


Nė pritje

Nė lojėn e Universit


Eva shtrenjtė e ka paguar mollėn

Nė rrugėn e gjatė


Kam pasur temperaturė


Dhe kam qenė e uritur


Duke ngrėnė mollėn e njė klithme

Sytė e mi prej universi


Po digjen si Eva


Nuk e di se kush ėshtė i ēmendur


Dhe kush prej kujt i ndjekur

Nėse kėrkoj azil


Ndoshta Adami do tė hidhėrohet

Eva dhe plakjaShpirti paqtor i Eves


Ishte plakur nė pritje


Tė fluturimit tė Zogut

Nuk mė kujtohet


Kishte parė ndonjėherė


Adamin duke ardhur

Trupi i tij prej gjenerali


Sa e sa herė ka urdhėruar


Pushtimin

Ishte lodhur


Nga molla dhe grila e Evės


Cili ishte mashtrimi i radhės

Mbeta nė mes tyre

Si tė dal nga zjarri


Ndėrsa unė ende


Po tretem nė kafaz
Loja e kafazit
Nėn kėmishėn e robėrisė


Njė grua pret


Para dritares sė reklamave

Brenda vetes


Herė zgjohet


Herė vdes

Mitet thonė se nė njėrėn


Pjesė tė saj


Janė pėrmbysur


Tė gjitha liritė

Nė pushtetin e mureve


Kur tė hapet porta


E pėrshėndetjeve


Kėmisha e saj vjetrohet

Pėrsėri shkon diku


Pa e ditur se kalon grilave


Tė gjithė jemi njėsoj


Para se tė humbim sytė

Nė pyllin e egėr


Vazhdon loja e kafazit


Kush do ta mbyllė i pari
Teatri
Jam mė e etur


Se tė gjithė ata qė i njoh


Dridhem para njė gruaje


Qė pėshtyn Teatrin


Nuk jam e huaj
Nėpėr qytet shikoj reklamat


Kaloj afėr dritares


Njerėzit brenda darkojnė

Nuk jam e uritur


Ndonėse nuk kam ngrėnė


Ngopem me aromė gjellėrash

Si njė e huaj nė kalim


Zjarrmon lakuriqe ėndrra


Syri mbetet larg
Ēatia e gruas
Kurrė nuk e dita


Cila ishte


Ēatia ime prej gjilpėreLibri i ngushėllimeve
Nė fund tė rrugės


Ėshtė hapur libri i ngushėllimeve


Miqtė e mi u nėnshkruan


U nėnshkruan tė gjithė njerėzit


Qė e panė


Duke bartur shpresėn


Si ajrin e heshturShi i egėr
Mė le tė qetė


Vetminė time ta ruaj


Si njė rojtar besnik

Ti ende kėrkon


Nė mėnyrė tė egėr


Dhe dita ditės mė dukesh i tillė

Kur nė mua pikturon engjėllushen


Nėn akullin tim


Etja moliset

Asnjė formė


Nuk mė pėlqen


As fjalėt qė digjen nė syrin tėnd

Unė kam parė etjen tėnde


Por nuk e di


Pse s’tė lagė shiu im i egėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:26 pm

Mes antonimit

Jemi ulur pranė njė tavoline
Tė heshtur rrimė


Kemi porositur dy pije tė ftohta
Ta shuajmė etjen tonė


Kamarieri bie dy kafe tė nxehta
Ne edhe mė tutje heshtimBaraspesha


Gruaja ėshtė e lindur
Nė ditėn e shėrbėtorėve
Tabaku nė duart e saj tė qara
Ruan baraspeshėn pėr shpifje


Burri pi kafenė e mėngjesit
Me gotėn e ujit plot
E ku ta di unė sa ėshtė e rėndėsishme
Tė tregohet diēka
Asaj i duhet edhe buzėqeshja


Tė arrihet baraspesha

Vajza e trėndafili


Nė rrugė takova vajzėn

Nga dora trėndafili i ra

Kalimtari pa e
hetuar


E shkeli

Unė e vajza

Pėr njė ēast

Shputės i dhamė rastVesi


Pėrbrenda vetes shkėputem


Me gjilpėrė qep lėkurėn


Qė e tėra tė mbes


Njė ditė nga kllapat kur tė ikė


E tėra do tė jem


Por me ves


Dinjiteti


Thyeje pasqyrėn


Mesditėn mos e vėrtit pranė meje


Nėn ēadrėn e kuqe tė tejdukshme


Mos u ēmend para gjyqit


Mos u pėrul pranė jetės sė ngratė


Digje gjymtyrėn e thatė


Tė trungut tėnd tė njomė


Mos e zbulo zbraztinė e qypitGota e zbrazėt

Pi verėn


Lė pak


Nė fund tė gotės
Bie rreze e hėnės

PasqyrohetPi edhe pak verė


Tė mbetur


Dhembja e njėtrajtshme


ZbrazetKanuni digjet


Edhe pak forcė


Mė duhet tė
ngritemQė tė mos veniten mendjet

Po mė duhet aq ujė

Sa tė lotoj mbi temperaturėn

Qė po digjet

Nė njė pikė shiu


Kam hapur rrugė pėr lagje


Ndėrsa nė rrudhat e mia prej gruaje


Kanuni digjetLule loti


Njė flutur nė ajėr


Shpėrndan aromėn e saj


Nė njė lulebore le ngjyrat


Pastaj e djeg bryma

Kur atmosfera ndėrron


Parimi i egėr pėrsoset


Nė derė tė mbyllur


Shkelet lulja prej pluhuri


Unė me lulen pėshpėrita

Lulja ende


Nuk e ka parė


Lotin si avullohet


Pa e fshirė mbishkrimin


Me ngjyrė tė zezė


Qė shkruan ēertifikatėn e vdekjesE buta e vrazhdėsisė

Nė rrugė tė hapur


Drita e njė vajze tė vogėl


Shkėndijon

Se si gjendet


Nė njė kapėrcyell ferri


Avulloi nė njė ėndėrr tė pakryer


Kapakun i vė heshtja e terri

Ec si era


Me nurin e ndritur


E ngrohtė dashuri e saj


Mė e butė se butėsia

Nga lart pikon shiu


Bie nė ballė


Kėpucėt mbeten nė baltė


Gruaja


Rrokulliset nėpėr kohė


Nėn lėkurė


Heshtjet e ērregulluara


Vdesin ēdo ditė nga pak

Dikush tregon pėrrallėn


E gjithēkaje


Shurdhshmėrinė kryeneqe


Heq zvarrė veshėve

Kur ta mata tė vėrtetėn


Guri ra nė fund tė detit


Kurrė nuk arrita ta di


Sa vdekje ka nė art

Nė pafund fjala tretet


Pa e thėnė asnjėherė


Qėndron nė thellėsinė e konservuar


Pėrballė gjithėsisė memece
Rruga ėshtė pa emėr


Gjithmonė nė tė njėjtėn pikė


Domosdo duhet tė ecėsh


E shpesh nuk di as ku shkon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:27 pm

Janė hapur dhembje

Tė gjitha gjethet bien
Dhembshėm

Ranė nė tokė
Pa e ditur pse

Prapa mbrėmjes
Janė hapur dhembjet

Gjithēka ėshtė nisur
Pritet pėrsėri tė lulėzojė


Njė erė

Buzėqesh nė ajėr

Nuk e di

Mė duhet mė shumė

Buzėqeshja a ajriAROMĖ SHPIRTI

Lutjet e sė dielės


Me ty do tė zgjas ēastin


Tė mbushė orėt plot dashuri

Pasioni pak nga pak

Tė pushojė nė faqet e tua

Tė ndez xixėllonjėn time

Qė tė mundim vetminė


Nė mėnyrė poetike

Tė palosim puthjet


Nė shpirtin e bardhė


Kur prehet 5iltėrsia


Fluskat e ēastit tė shumohen


Nga lutjet e sė dielės


Letėr bukurisė


I shkruaj letėr reve tė bardha


Tė mbeten gjithherė tė bukura


Sikurse sot


Kur unė tė
pėrshėndetemKujtimet tė jenė
tė bardha


I shkruaj letėr trėndafilit


Pėrditė t’i japė aromė universit


Kur ta pikturoj


Tė mos e ndėrrojė ngjyrėnI shkruaj letėr detit


T’mė falė pak kaltėrsi


Dhe kripa tė mos jep etje


Kur unė buzėqesh


I shkruaj letėr diellit e hėnės


Tė mos xhelozohen mes veti


Pėr vallet e detit


I shkruaj letėr shiut e borės


Pėr bukurinė e tyre tė lagur


Kur shkruaj letėr


Pyetjet dhe pėrgjigjet rrjedhin si ujėvara


Bashkė me ylberin

Deri vonė


Shkronjat i kam shtrydh


Kohės t’i lė hirė


Etjen pėr ta lėpirė

Tani mė nuk ėshtė me rėndėsi


Nėse do tė shkruaj letėr ose jo


Mjafton qė syri tė sillet rreth fshehtėsisė

Dhe ajri tė del nga kafazi


Kam pritur qė tė marr njė copė qiell


Dhe deri vonė


Tė qėndroj mbi hėnė


E tė shoh se si vezullojnė yjet

Unė jam toka qielli


Jam hėna ylli uji lulja


Jam mrekullia


Kur rri pėrballė gjithė kėsaj gjithėsie


Dhe bėhem nusja e
sajTakimi

Vezullojnė dy drita


Nė shtigje tė largėta


Numėrojnė


Tik-takun e orės

Nė zonėn e qetė


Kemi vetėm njė dėshirė


Ora tė mos ecėn


Tė dua
Nėse dashuria


Shkumėzon nė valė


Nga fluskat e saj avullohet


Nė mėnyrė krejtėsisht tė egėr


Sėrish do tė dua

Edhe kur ti kthehesh


E nuk do tė pėrqafohemi


Edhe kur ikin dallėndyshet


Nuk do tė ndėrrojė asgjė
Kur trupi humb peshėn


Do tė mbetem nė njė akuarium


Pa ajėr duke pėshpėritur


Tė dua


Pasioni

Kam dėshirė tė kem afėr


Egoizmit tim


Mos ta sajoj heshtjen

Gjithēka qė tė prek ty


Unė do ta kap


Do ta ledhatoj


Shpallje


Askujt mos ia merrni


Kėtė natė


Jepuni tė gjithėve


Nga pak


Dhe nė fund shpalleni


Bukurinė e saj


Vetėtimė dashurie


Shkėndijė qė xixėllon


Etja zjarrmon


Nė vėshtrimin e trėndėfiltė


Pėrcjell nė vetėtimė dashurinė

Fluturimthi nė ėndėrrim


Bredh lakuriqe


Nė kurmin e derdhur tė mendimeve

Pas duelit tė ndjenjave


Aroma e shpirtit


Ngopet nė shpėrthim dehės

Pėrmblidhen tė gjitha puthjet


Nė njė zjarrmi


Etja zjarmon


Shkėndijė qė xixėllon

Kur mė erdhe ti

Mė vjen


Si nga njė planet tjetėr


Duke ndriēuar


Si xixėllonja


Copėzat regėtijnė


Unė shkrihem


Nė pasionin tėnd


Aromė shpirti
Mė pėlqen bashkė tė rrimė


Kur mė do dhe kur s’mė do


Por mė pėlqen jeta edhe pa ty

Mė pėlqen kur muza harliset


Mė lodh drobit mė pėrgjunjė


Nė fund i ve fitilin zjarrit

Mė pėlqen kur ka pėshpėritje


Qetėsi zhurmė 5aste nė pritje


Gjithnjė verbėrisht pėlqej

E dua shiun e flokėt mė qullen


Ky ēast sidoqoftė


Ėshtė aromė shpirti


Aromė shpirti ėshtė hapur


Pėr hir tė qarkullimit tė lirė


Ėshtė akumuluar nė zemėr e pastėr


Shpėrndahet nė ajrin pa mėkate


Pas mesnate

Pas mesnate


Tė gjitha ėndrrat janė


Tė njė hėne

Kur e merr


Dorėn time


Do t’i shohėsh ngjyrat e yjeve

Kam ėndėrruar


Para shumė kohe


Mė ke pėrqafuar


Bashkė me heshtjen tėnde

Atėherė nata i ka mbyllur


Tė gjitha pikturat


Nė faqet e mia

Dora ime pret


E shtrėnguar


Digjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:27 pm

SYRI KA MBETUR LARG

Syri ka mbetur larg

Rrudhat po shumėzohen


Nė bazė tė ritmit tė frymėmarrjes


Nė Kėshtjellė tė Hamletit


Dėshpėrohen


Si Titaniku thellohen


Nė buzėqeshjen e harruar

Nėn mollė


Kur e more zemrėn time


Syri mbeti larg


Duke pikturuar ėndrrėn e vjetėr


Udhėtimi i lotit

Shpirti im


Eja


Fshije lotin


Nė syrin tim

Mos mė thuaj


Se loti


Udhėtoi gjer te ti


E s’ka kush ta fshijė


Mekje

Ėshtė e pamundur tė ik


Por e pamundur edhe tė vij


Nga larg shikoj se si dikush nė heshtje


Para njė portreti meket

Ēka mė duhet mėngjesi

Kėmba e djathtė pret


Tė majtėn nė heshtje


Ēka mė duhet mėngjesi


Kur nė fillim tė vetmisė


Kam harruar trupin


Mbėshtetur nė hijen e mollės

Nė gjethet e njoma


Kam pirė ujė universi


Pėr shpirtin e ngrohtė jam lutur


Tė kthehet nė kopshtin e Edenit

Kur lulet ēelin


Do tė shikoj pėrqafimin


Mė lini tė pikturoj jashtė njė kornize


Pastaj nuk mė duhet
qielli hėna ujiAs mėngjesi


Borė vetmie

Borė e heshtur bie


Trotuaret ka mbushur


Asnjeri nuk shoh

Nė dritė tė llambės


Bora shndrit


Gjithēka vazhdon nė heshtje


Dhe ėshtė e bardhė

Kaq memece kjo borė


Nė qafė kam mbėshtjell njė shall


Kėpuca ka lėshuar borėn


Sa shumė ndiej ftohtėsinė


Borė po bie pandėrprerėPėllumbi


Pėllumbi i kthyer


Nė oborr tė shtėpisė sime


Mbi njė degė jargavani rri


Rri qetė


Sė bashku me plagėn


E fshehtė


Vetmi

Nė vetmi


Padurimi


Si nė morg

Kaq e vdekur


Kjo kohė

Nė supe


Ftohtėsia


Mė rriTrokitje vetmisė


Kur gjethet bien


Shkunden


Unė do tė trokas


Nė vetminė tėnde


Tė ndjej pikėllimin tėnd


Tė shoh shkėlqimin e kristaleve


Qoftė pėr tė fundit herė

Tharja e gjetheveKur gjethet thahen


Rreth meje sillet njė erė e egėr


Nė tė gjitha pėshpėritjet


Rėnia


Kur dielli perėndon


Njė ngjyrė hiri i sjell dhembjes

Nuk e di


Ku mbeti pema ime


Qė ta shkruaj
epitafin tim


Epitaf i gjetheve tė rėna

Nė mermerin e bardhė


Epitaf shkruajnė gjethet e rėna

Nė mbrėmje


Kur hėna veshė kėmishėn e artė


Merre dorėn time


Dhe mblidhi gjethet e rėna

Epitafin ruaje kujtim


Dėshmitar do tė kesh hėnėn

Merri gishtat e mi


Dhe numėro tė gjitha vjeshtat


E kur t’i palosėsh


Ėndrrat mos i harro kurrė


Nė faqet e mia tė bardhaBora digjet


Trupin tėnd e kam pikturuar


Me etje tė madhe


Nė njė copė druri tė tharė


Me ngjyrė tė verdhė


Dhe ajrin qė
ndryshonTė gjitha kujtimet


Nė tė gjitha ėndrrat


Qė lexohen pa u nisur


Kur kemi pikturuar sė bashku


Ti mė the se nė pikturėn tėnde


Edhe bora po digjet

Treni

Nė stacion pėrshėndetemi


Si njė shtrigė


Bileta ka hyrė nė mes

Sa shumė vite udhėtim


Kthimi ėshtė solemn


(Vėrjetje nga Stafi Shkrimet mė afėr .)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   Mon May 31, 2010 10:28 pm
Shėnim pėr autorenHasije Selishta Kryeziu
u lind mė 13 Prill 1960 nė Kamenicė(Dardanė). Shkollėn fillore dhe tė mesme i
kreu nė vendlindje, ndėrsa Fakultetin Juridik nė Prishtinė.Ka
filluar tė merrej me shkrime qė nė shkollėn fillore, por librin e parė me poezi
e botoi mė 2005.Ėshtė anėtare e Lidhjes
sė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės si dhe anėtare e Lidhjes Shoqatės sė Poetėve Ndėrkombėtar( World
Poets Society).Ėshtė
shpėrblyer me disa ēmime nė konkurset letrare nė poezi dhe prozė. Vlen tė
pėrmendet se nė Ferizaj (2008) ėshtė shpėrblyer pėr prozė, ndėrsa nė Podujevė (2008) nė takimet “Kadri Kadriu”
dhe nė Kumanovė nė “Takimet poetike tė Karadakut”- 2009, ka marrė ēmime pėr
poezi.Pėrmbledhja e tretė me
poezi, “Mbishkrim nė lėkurė”, nė “Mitingun e Poezisė”, nė Gjakovė, (2007) ka
qenė e pėrzgjedhur nė grupin e pesė librave mė tė mirė tė botuar nė Kosovė midis
dy mitingjeve.Poezitė e saj janė pėrfshirė edhe nė Antologji, ku janė
prezentuar edhe shumė autorė tjerė
ndėrkombėtarė. Njėherit dhe janė
pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės
si ajo angleze, greke, italiane etj.


Veprat e botuara nga e njėjta
autore:


1. “ Edhe nėpėr varre kėndova”,
2005, poezi2. “Kur vdes nė mes tė largėsive”,
2005, poezi3.
“Mbishkrim nė lėkurė”, 2006, poezi4.
“ Pėrtej ēmendisė”, 2008, poezi.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Lule Ajri " poezi nga HASIJE SELISHTA KRYEZIU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: