Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KOMUNIKATĖ - Lėvizja Demokratike Shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
baki_ecc@yahoo.com
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 38
Vendi : Gostivar
Profesioni/Hobi : shqipetar
Registration date : 02/06/2009

MesazhTitulli: KOMUNIKATĖ - Lėvizja Demokratike Shqiptare   Tue Jun 22, 2010 1:39 am

Lėvizja Demokratike Shqiptare me seli nė Gostivar, nė mbledhjen e fundit tė mbajtur me 21 qershor tė vitit 2010 nė Gostivar, nė presencė tė kryesisė sė saj tė zgjeruar, diskutoi dhe bėri analizat pėr pozitėn politike dhe ekonomike tė shqiptarėve nė FYROM brenda 6 muajve tė parė tė kėtij viti, duke hedhur njė vėshtrim mbi gjitha ngjarjet dhe incidentet qė ndodhėn nė teritoret shqiptare nė kėtė shtet, ku me pasoja sėrish ishin vetėm shqiptarėt.

Nė kėtė kontekst, pasi kjo kryesi bėri analizat e duhura mbi gjendjen faktike dhe reale, tė situatės aktuale politike, ekonomike dhe sociale tė shqiptarėve nė hapsirėn gjeografike ku ata realisht shtrihen e veprojnė, konstatoj, gjendjen e mjerė tė nergut shqipfolės kudo qė ata jetojnė e veprojn nė FYROM. Falė politikės sė vazhdueshme antikombėtare tė pushtetit makosllav dhe shėrbetorėve dinjitoz dhe fjalėmbajtėsve shqipfolės tė spopstuar nė kolltukun vrastar e okupues sllav, tė cilėt janė marioneta dhe vazalė tė dėgjueshėn nė kohėra kur ekzistenca biologjike e popullit shqipėtar nė vend tash mė ėshtė nė pikėpyetje !

Respektivisht gjatė tėrė kėsaj periudhe, tė gjithė ne jemi bashkėkohės se pushteti I kėsaj qeverie neomillosheviēiane pėr ēdo dy javė pėrgadit dhe ekzekuton nga njė befasi ndėskuese pėr shqiptarėt , nga njė vrasje, nga njė burgosje, skena trishtimi,dėbime, keqtrajtime, ofendime nė baza nacionale, shantazhe, injorime dhe kėrcnime..Nė kėtė vazhdė patjetėr tė pėrmendim edhe disa nga projektet dhe ngjarjet mė makabre tė cilėt ēdo ditė e mė tepėr sforcojnė tezėn tone pėr dalje nga kjo situatė “ ..se ėshtė koha pėr bashkim..” siē janė , Enciklopedia naciste e ASHAMIT, SHKUPI 2014,injorimi tallės I gjuhes shqipe,Imponimi I gjuhes sllave nga klasa e pare pėr nxėnėsit shqiptar, rasti I Bllacės, rasti I Radushės, vrasjet dhe burgosjet e shqiptarėve, vendosja e flamujve sllave me pėrmasa gjigante nėpėr qytetet shqiptare, pasaportat ku na ndrohet identiteti kombėtar, nėnēmimi I vlerave historike, kulturore dhe uashtarake tė qytetarėve shqiptar e nė veēanti ushtarakėve tė 2001, etj. Nė njė situate tė tillė ku nėpėrkėmbet dinjiteti njerėzor dhe kombėtar I shqipėtarėve, LDSH si ēdo herė ngrenė zėrin e arsyes dhe shpreh shqetėsimet dhe reagimet e veta.

Gjegjėsisht nga kjo katrahurė kombėtare tė cilėn na i servoi qeveria e FYROM-it me ndihmėn e argatėve shqiptar nė tė, nė kohė tė fundit edhe kompanitė e huaja tė cilėt kishin njė respekt pėr shqiptarėt e kėsaj ane filluan tė na injorojnė me bazė dhe pa bazė, rast konkret EVN, HYPO ADRIA LIESING etj.Gjat kėtyre analizave kryesia e LDSH-sė nė kėtė mbledhje diskutoi edhe reth zvoglimit tė besimit tė elektoratit shqiptar ndaj subjekteve politike shqiptare nė vend si dhe ndaj personaliteteve tė jetės aktuale poltike kėtu, dhe nė kėtė drejtim kėtė mendim tė elektoratit shqiptar i cili ushfaq edhe me anketėn e realizuar nga ana e IRI-it, e konsideron sit ė drejtė dhe reale, ngase pikėrisht joserioziteti,vazaliteti dhe loja qė ata bėnė me popullin e vet , jo qė nuk meritojnė vota por duhet edhe ndėshkuar pėr shitje tė interesave kombėtare pėr pazarllėqe bizarre dhe amorale nė kuriz tė popullit qė u dha gjithēka.

Duke konstatuar si mė lartė, LDSH ua bėn me dije tė gjitha partive politike shqiptare nė vend, qė tė ulėn nė bankėn e popullit tė kuvendojnė me tė pėr hallet dhe vullnetin e tyre, dhe as tė mos mendojnė pėr karnevale tė zgjedhjeve e tė premtimeve bosha, pa mos mbajtjen e njė kuvendi kombėtar burash ku do tė silleshin vendime reth sė ardhmes sonė kombėtare drejtė Republikės Shqiptare, ngase ky popull I cili gjithnjė dha nga vetja meriton njėherė edhe vetė tė vendos.Nė tė kundėrtėn, LDSH sėbashku me disa organizata tjera kombėtare do tė zhvillojė betejė nėpėr ēdo qytet e fshat, pėr tė shėmbė padrejtėsinė dhe tradhėtinė pėr njeriun dhe mizorinė, pėr tė nxjerė nė pah kaltėrsinė e popullit , pėr sakrificėn, pėr ėndrėn , shpirtin e shpresėn. Pėr tė qenė bashkė, sepse na bashkon historia dhe mali, zoti dhe natyra, shpirti dhe nderi, doket dhe zakonet, feja dhe bashkėjetesa fetare dhe gjėrat mė tė shenjta nė tokė.

Nė kėtė drejtim investitorėve, prodhuesve, afaristėve dhe tregėtarėve shqiptar u bėjmė apel qė nė shenjė proteste, tė fillojnė dalė ngadalė tė nadlin pagesat pėr taksa dhe tatime tjera ndaj kėtij shteti, ashtu siē ky shtet ndali investimet dhe subvencionet nė vendbanimet shqiptare.Kurse konsumatorėve shqiptar u bėjmė apel, qė tė ndalin pagesat e tyre ndaj faturave ofenduese tė kompanive tė huaja dhe tė vendit, ashtu siē ata pėrbuzin gjujhėn, kulturėn , zakonet dhe traditat tona dhe definitivisht le tė fillon tregtia eksklusive shqiptare.Me rrespekt

Kryesia e Lėvizjes Demokratike Shqipare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KOMUNIKATĖ - Lėvizja Demokratike Shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: