Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:08 pm

*

O ju ėngjėjt e mi,

qė qėndroni lart nė qiell,

ju qė shoqėroni hėnėn

dhe nė perėndim

tė bukurin diell.Nė parajsėn pėrrallore

shikoni tė bukurėn Agni,

motra ime e dashur

la jetimė tre fėmijė.U mbylli derėn pėrgjithmonė,

e mori me vete bashkėshorti i saj,

Fėmijėt u shpėrndanė,

nga shpirti jo kurrė s’i ndaj.

I thoni
tė heqi merakun
fėmijėt janė me krahė
fluturojnė,
kujtimi ngelet i gjallė
me ėndrrat e tyre
ata jetojnė
nė paqe tė bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:08 pmDikur nė nisje fluturimi

Kam qenė
edhe unė e re,
mė pėlqenin dallėndyshet;
kur nisnin fluturimin
e ndieja veten krenare
nė ēdo festė,
kur nxėnėsit e mi,
embėlsonin recitimin.

Lulet e bukura
nė ēdo pesė maj
kurora pėr tė gjithė ata
qė ranė dėshmorė,
mė pėlqenin
rrezet e para mbi mal,
mė pėlqenin gėrshetat
e tė artės Aurorė.

Kur mė merrte Veriu
shallin e hollė,
bilbili ia thoshte
mbi mollė,
pulėbardhat
mbi det krahėronin
nė breg lulėzonte
njė dardhė,
Ėndėrroja dhe unė
tė isha e stolisur.
Mė pėlqente
njė fustan i bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:09 pmDialog qortuesDorė mė dorė

si fėmijė

shkon

njė ēift i moshuar.

“E mban mend,

moj nikoqire,

tek njė lis i rrėzuar?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:09 pm

“Shumė po flet
nga pleqėria,
tani dhe mendja tė la,
po ē’faj kisha
unė e mjera,
thashė
se po bėnim shaka”.

Zogjtė nga sipėr cicėronin,
thoshnim se e kemi mirė
dhe rininė ta kujtoni
se tani ėshtė pak vėshtirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:09 pm“Jo, jo, - pėrgjigjet plaku, -

se gjitonia ėshtė e re.

Ajo mė thotė, duke qeshur

tani jam si kalė pa fre”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:09 pm

Hėnė e stolisur

Yjet qė qendisin qiellin,
stolisin edhe hėnėn,
Vajzė, moj njėzetėvjeēare,
seē e ngjave nėnėn.

Do tė tė zė pritė te porta,
tė thonė ēfarė tė duan,
Le tė pyesin zemrėn time
sa shumė qė po vuan.

Dega borziloku
do hedh nė shkallė,
Do tė ndjesh aromėn
dhe ke pėr tė dalė.

Kur tė bjerė dielli,
zogjtė shkojnė nė fole,
Pėr ty unė i mjeri,
jo, moj jo, nuk do fle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:10 pm

O Ylli i Mėngjesit,Ylli i Mėngjesit, kavalieri i Hėnės…

Teksa ajo largohet,

qėndron pėrsėri nė vendin Yll...

Ēdo natė kam njė ėndėrrim:

Tė jem nė krahėt e tu,

me tė vetmin qėllim:

Tė vėshtroj veėndlindjen

qė aq shume e dua...

Nga vendi, ku sot jam,

dhe ti nė qiell lart:

Tė lutem shumė, o Ylll.

Shiko se ē’bukuri qė ka:

Mbi lulet e ēelura,

vesa sumbulla sėrma...

Nė fshatin Agim kam folezėn e vjetėr,

babanė e moshuar

si “koshere” blete niprit i rrinė pranė,

me zėrin e bilbilit

fjalėt tė ėmbla i kanė...

T’i lėshojė rreze gėzimi,

i lutem Perėndisė,

Motrės t’i dhurojė nga ditėt e mia...

O Yll, kavalieri i Hėnės sė ergjendtė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:10 pm

Unė dhe shelgu lotuesNjė shelg lotues i madh sa njė ombrellė,

u mbėshteta nė tė e lodhur e mėrzitur,

binte nėj shi i hollė, nata kishte humbur hėnėn

S’kisha ndėrmend tė lotoja si degėt e tij lotuese...

Papritmas, m’u afrua dhe mė tha i sinqertė:

“Jam pa fėmijė...”Unė tė shpejtė e pata urimin:

“T’u bėftė, o shelg, dita njė mijė!”Kishim tė njėjtin hall

unė dhe shelgu lotues,

ai vuajtjen e nxirrte pėrjashta shpirtit tė tij,

unė embaja brenda

dhe vuaja...

Nė vatrėn time shpėrthyen

shumė konxhe nipėr e mbesa,

vetė ndjehesha fatkeqe pėr fėmijė...

Ndaj gjithmonė bie nė lutėsi Perėndie,

i kėrkoj asaj tė shtohen fėmijėt

nė tokė tė begatė,

t’i ndriēojė dita me diell

dhe nata me hėnė...

Nėa qė i rrit t’i lėrė me uratė...

*

Shelgu lotues vijonte tė lotonte,

unė rrija mbėshtetur tek ai,

Asqė mund ta kuptonte se edhe unė

kisha tė njėjtėn mėrziti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:10 pm

Ngelėm si tė ngrirė...Pėrroi i ngarkuar

rrėmbyer zbriste,

s’kish asnjė mundėsi kalimi...

Ah, ē’fat tė zi paskemi!

Njėri tjetrit i flasim tė shqetėsuar:

“Po tani, si i bėhet tani?

“Do hidhem unė mė parė, -

thotė i madhi,

mė mbani tė tėrhequr

se do tė lidh njė litar”

dhe kėshtu njėri - tjetrin kalua, matanė….

Por i keqi fat…

mė tė voglin

pėrroi na e kishte marrė -...

U munduam ta shpėtonim ,

por mė kot,

nga dhimbja pėr ēamarrokun

mbetėm tė ngrirė..

E pamundur qė ta kthenin prapa

Qamė dhe lotuam

deri nė tė gdhirė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:11 pm

Kėnga e Lule Kaēes....

Lule kaēe e vogėlzė,
pranverėn ke pranė,
pa u rritur mirė,
nėna ty s’tė ndan...

Dua tė tė kėput,
po ti nuk pranon,
rrugės kur kaloj,
aromė po ėlshon

Mos mė mundo shumė ,
lule kaēe moj,
nuk tė ndahem unė..
bėj durim dhe pres,
po mė lė pa gjumė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:11 pm

Vallėzim i fluturave

Jargavan i bukur, ngjitur pėrmbi portė,

kur dal mė ballkon mė mbush me aromė.Nė lulet e tua fluturat kur qėndrojnė,

pse s’u flet pėr mua, tė mė ledhatojnė...

Vallė, a nuk mė besojnė, sa shumė qė i dua,

Ndaj tė lulem shumė t’u flasėsh pėr mua.Jam njė djalė ēapkėn me huqet e mia,

kam zemėr beqari, sytė mė lėshojnė shkėndija...Kėndoj si bilbilat nė prill dhe nė maj,

Fluturat tė vallėzojnė, iso tė mė mbajnė...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:11 pm

Kalikratia dhe VendlindjaKalikratia e shtrirė buzė detit tė kaltėr

E buzėqeshur na pret, krahėpahur..

”Ja Vlora jonė e bukur , - i thashė mbesės...

si ēiftet e zogjve tė rinjtė dorė pėr dorė janė kapur…”“Ndryshon , - ma kthen mbesa me tė qeshur, -

nė Vlorė nuk ka emigrantė…, tė jesh e bindur”.

“Je e re, nuk e mendon thellė , - ia ktheva,-

N ė kėtė botė edhe jeta nuk ėshtė e sigurt.Folenė pėr sot kėtu e kemi

jemi nesėr ndoshta pėr fluturim,

Shkojmė atje ku nga jeta sjell tė ardhura,

Por dije, vendlindja nė mendjet tona

ėshtė nė nusėrim...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:12 pm“Mirėmėngjes!“Erdhi koha

tė tė pėrshėndes guximshėm:

“Mirėmėngjes!“

Gėzohem,

kur flas nė gjuhėn time shqipe,

Zgjohem nga ėndrrat e natės,

nuk baris mė,

nė veten time jetime…“Mirėmėngjes“

nxit zogjtė fluturakė.

Sorkadhet

tė nisin vrapimin

Me “Mirėmėngjes”

fėmijėt korsojnė

gazmim -lodrimin.Me “Mirėmėngjes”

bilbilat kėngėrojnė.

Pemėt derdhen

nė lulėzim,

retė butėsisht

largohen,

Qiellit Hėna dhe Yjet

nė mbretėrim

luajnė galiē

Me “Mirėmėngjes”

i urti

dhe i zjarrti im,

(kaq herė po e pėrsėrit

nė kėtė ditė agimi)…

Me “Mirėmėngjes”

i ringjallur nga shpirti…

E ndiej se nė vendin tim,

po rilind ai, vetė AGIMI…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:12 pmI I. Mė ecėn si flutur, o vetull harkuar...Mė trete, syzezė...O, seē e more rrugėn,

drejt , o moj, nė Janinė,

Them tė vij dhe unė me ty,

oh, pėr shoqėrinė.Ē’tė bėj unė i mjeri,

tė hodha sevdanė,

Kudo qė tė jem, moj,

dua tė tė kem pranė.M’i nxitoje, moj, ato hapa,

ti pėrpara unė nga prapa.Refreni

Tė ngela pas te fustani.

m’u dogj shpirti, m’u dogj xhani.

Mendo pėr mua tė mjerin,

qė mė trete si sheqerin.Mė trete syzezė mė trete,

vrapoj ku shkon e ku vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:12 pm

Thėllėzė e malitMbi gishtat e kėmbės

m’i zbrisje sokakėt,

Moj thėllėzė e malit,

tė mos zgjosh zambakėt.Refreni

Zambakėt e prillit

mbushur plot aromė.

U shkon pranė e pranė,

sikur fluturon.Bilbilat mbi lisa

kėngės seē ia thonė.

Moj thėllėzė e bukur,

ku vete ku shkon.Vetullat si hark,

mė ecėn si flutur,

Nuk tė lė pa marrė,

ty moj belkėputur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:12 pmKur do tė kem pranėVetullhark, moj mė tėrbove,

tė vij mbas nga do qė vete,

Njė buzėqeshje mė dhurove

dhe nė zemrėn time mbete.Sa kohė s’do tė mė torturosh

kėrkon qė tė luash me mua,

Unė vazhdoj dhe hedh valle,

ku shkelin kėmbėt etua.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:13 pm

Jam ylberi i ēobanitDitė shiu, ditė rrėmeti,

mbi njė rrugė hapat nxitoje,

Tė pashė sorkadhe shastisur,

dikė doje tė takojeIk, o djalė, e ke gabim,

nuk kam dalė pėr takim,

Po nxitoj, se ashtu dua,

po qajnė qėngjat nė katua.Jam njė zonjė , zonjė e stanit,

jam ylberi i ēobanit,

Ndėrro rrugė, sa s’ėshtė vonė,

se edhe mendja tė gabon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:13 pm

Nė krahėt e tuaNgjyrat e ylberit i bėje gajtan,

zbukuroje brezin, dilje nė mejdan,

Hėnės 15 ditėshe i thoshje tė dal,

Dritėn qė lėshoja unė tė qofsha fal’.Fjalėt qė mė thoshje i kishe me naze,

aman, moj sorkadhe, mė tėrbove fare,

Gėrshetat e gjata i hidhje mbi shpinė,

t’u afrova pranė aromė trėndelinė.Si do t’ia bėj hallit, mė thuaj “tė dua”,

dua ta shkoj jetėn nė krahėt e tua.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:13 pm

Nė hijen tė arrėsNė hije tė arrės me gjergjef nė duar,

erdha dalėngalė moj, vij pėr t’u afruar.Tė shikoj gjergjefin, tė them marshalla,

lum ajo mamaja pėr ty qė tė ka!Kjo gjilpėra jote mė godet nė zemėr,

kam nja dy –tre ditė tė shikoj nė ėndėrr.Do tė fal, o djalė, xhamadan’ qendisur,

rreth e rreth gajtan, vetė e kam stolisur…RefreniAman belkėputur,

unė erdha pėr ty,

Pėr faqet e tua,

pėr ata dy sy.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:13 pm

KorijaAtje sipėr te korija

ēeli dardha, ēeli qershia.O ēeli dardha , ēeli qershia,

vajzė, more mend e mia.Zogjtė mbi dega hidhnin valle

Ti nėn hije mė bėje naze.Leri nazet, moj , s’tė kanė lezet,

do tė tė marr, tė tė kem pėrjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:14 pm

Mė dėrgoi sevdaja vetė…

Eja pranėNjė pėllumb i bukur-o

Rreth e rreth oborrit-o

mė vėshtron,

mė vėshtron,

hapat e mia numėron.

“O pėllumb,
o krahėshkruar,
mė thuaj
kush tė ka dėrguar?”...


“Mė dėrgoi

sevdaja vetė,

siē thotė zemra

le tė jetė!”

“Eja pranė,
moj konxhe e bukur,
kur me ecėn
porsi flutur,
belkėputur,
nazeshumė
tė mė njohėsh
kush jam unė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:14 pmJam beqar

Kėngė e beqaritNėn pjergull mė qerase,

belkėputur plot naze,

Zambakėt aromė lėshuan,

i kėput e m’i hedh nė duar.Rreze drite, rreze ar,

as mendon se jam beqar,

Jam beqar dhe moj mė trete,

eja, vajzė, tė marr me vete…Tė tė kem, moj, zonjė stani,

pranė, kur tė mė marrė malli.

Do ta ngremė shtėpinė nė brinjė,

kėtu ku vjen era trėndelinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:14 pm

Bukuria joteBukuria jote

mua mė tėrboi,

tė vija pėr ditė

tutje te kroi.Mėngjeset plot vesė,

kėngė seē dhuroja,

Pse mė thoje vallė

qė unė gaboja?E kupton, moj vajzė,

ē’ėshtė dashuria,

Dua tė tėrhiqem,

s’ėshtė nė duart e mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:15 pm

Pėrmbi brinjėTė zuri vapa nė brinjė,

moj gushėbardha gjeraqinė,

Nėn hije, te lofata,

Perėndi ē’fat qė pata.Gushkuqėt degė mė degė,

t’u skuqėn faqet si shegė,

Nazet tė kishin lezet,

ma dogje zemrėn e shkretė!Lozonjare, pėr sevda,

me zjarrin s’bėhet shaka,

Si mollė tė hodha e tė prita,

luajtėm gjersa zbardhi dita.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:15 pm

Si veriu mendja e djalit

Ē’mė gėnjen sorkadhja e malit,

si veriu mendja e djalit

Ishte vonė dhe pa hėnė,

mora gjemba nėpėr kėmbė.Brodha sa mė zbardhi dita,

brinjė mė brinjė seē u ngjita.

Aman se ē’bėka sevdaja,

mė iku mendja nga belaja!Po ē’pate, moj e uruar,

shpirtin mė ke pėrvėluar,

Me zjarrin nuk bėhet shaka,

s’e kupton ēdo tė thotė sevda!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: