Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Mon Jul 05, 2010 8:02 pm

Bretkosa qė do tė trashet sa njė ka


Nga Salih MEHMETI

Gazeta SOT
E Diele, 04 Korrik 2010 00:00

Njė prej shfaqjeve mė finoke tė luftės aventuriere tė zhvatjes sė pushtetit, medoemos do tė jetė 12 Qershori i kėtij viti, dita kur Lėvizja “Vetėvendosje” i dha fund botėrisht
identitetit dhe filozofisė sė saj rezistuese me ē’rast ngriti velat pėr lundrim nė detėrat e tallazitura tė politikės. Mbase nė dukje s’duket tė ketė gjė qė tė tingėllojė absurde, ama ata [drejtuesit e LVV] duhet tė bėhen tė ditur, aq sa kurrė tė mos thonė kurrė, pėrderisa syri i pangopur i tyre lakmon politikėn, lartėsitė eterike tė saj dhe pozicionimin e privilegjuar.
Tė shumtė qenė ata qė u pezmatuan rėndė nga ndėrhyrja barbare e skuadroneve speciale tė SHPK-sė ndaj ish-aktivistėve tė kėsaj lėvizjeje qė dikur predikonte vetėvendosje. Mė shumė sesa reagimi prepotent policor, do tė duhej tė ngjallte krupė dhe pezm pikėrisht metamorfoza e pashpjegueshme e LVV nė parti politike. Kjo ngjau edhe pėrkundėr mijėra pėrbetimeve e zotimeve thuajse religjioze tė drejtuesve tė LVV se kurrėn e kurrės nuk do bėhen pjesė e nomenklaturės aktuale tė pushtetit sepse “pjesėmarrja nė njė sistem tė padrejtė tė bėn pėrmbajtje tė tij” po tė pėrdorim ndonjė xhevahir nga ligjėrimet e dikurshme tė tyre. Pas shpalljes sė pseudo-pavarėsisė sė 17 shkurtit, drejtuesit e LVV i binin avazit se “17 shkurti solli ndryshime veē simbolike, ndaj dhe LVV do tė ndryshonte veē simbolikisht” pra do tė vazhdonte aktivitetin e saj jashtė-institucional me demek pėr tė sjellė “ndryshime radikale”. Me 12 qershor u etablua si mos mė mirė fakti, qė alamet ndryshimesh radikale ngjasuan brenda kėsaj biēim lėvizjeje dhe jo nė sferėn ku do tė duhej tė ndodhnin.
Na ishte njėherė njė lėvizje
Prej 12 qershorit e tutje, ngjyra e bardhė qė shquante shpirtin e pakorruptuar e tė dėlirė tė rinisė sė kėtij organizimi, do tė bėhet flamur i bardhė i dorėzimit dhe kapitullimit tė njė partie qė shpėrdoron papėrgjegjshėm terma sublim siē ėshtė vetėvendosja politike e shqiptarėve. Pa kurrfarė hileje mund tė themi qė ndėrhyrja policore kundėr kėsaj partie rioshe ishte njė skenar i mirėmenduar me pėrpikmėri aritmetike e atyre qė e duan kėtė lėvizje brenda caqeve institucionale, vend ku do tė bėhet dėshtimi epik i kėsaj partie; ku mė pas nė epitafin e varrit tė sė saj do tė shkruhet “Bretkosa qė desh tė fryhet sa njė ka” e La Fontenit. Reagimi policor krijoi mbresėn e lajthitur se gjoja struktura aktuale politike lebetitet nga hyrja e kėtij “tigri” tė ri. Tė tjerėve u ėshtė tekė me thanė se LVV ka qenė njė ngjyrė e re e domosdoshme pėr me e zhdavaritė dyngjyrėshin e mėrzitshėm tė skenės politike.
Ėshtė pėr t’u shėnuar fakti qė opinioni publik u ndodh nė njė zgrip ēorientimi meqė nuk kėrkoi pėrgjegjėsi pėr standardet e dyfishta dhe makinacionet perfide qė heq kjo parti rioshe, qė dikur bėnte sikur kėrkonte vetėvendosje. Nė kėtė rast, problemi merr thellėsira mistifikimi aq sa kėrkon pėrqendrim pėr ta ēpleksur e thjeshtėzuar. Autoritetet e huaja vendim-marrėse e dinė boll mirė ku pikon ēatia: secila parti aktuale qė ka qenė protagoniste e skemave, realizimeve dhe makinacioneve tė huaja ėshtė konsumuar nė njėfarė mėnyre. Halli i konsumimit tė partive politike diktoi nevojėn pėr tė bėrė katapultimin e njė force tė re politike ekskluzivisht tė pakonsumuar. Duke pėrvijuar kėtė vijė deshifrimi mund t’zbardhet njėfarė dore rebusi i vagullt i deklarimit tė ambasadorit amerikan pėr Kosovėn, Christofer Dell kur nė fillim tė kėtij viti parashtroi nevojėn e krijimit tė njė partie tė re politike, pėr aq kohė sa partitė e tanishme i ngjajnė njėra tjetrės si veja vesė. Aluzioni i Dellit parabolon pikėrisht nė 12 qershorin e kėtij viti, dita kur LVV vesh zyrtarisht uniformėn e konkurrentes pėr pushtet. Trumbetuesi mė i shquar i kėsaj metamorfoze, njeriu sozi qė pretendon tė jetė Albin Kurti, performoi me njė lojė tė zhdėrvjelltė e inventive fjalėsh duke thėnė se megjithėse do tė konkurrojė nė zgjedhje, nuk do tė bėhen parti politike. Kjo thjeshtė ėshtė Ali Hoxha - Hoxhė Alia. Nėse soziu qė pretendon tė jetė Albin Kurti mėton kokrrat e elektoratit nė zgjedhjet e ardhshme, atėherė i ka rėnė shiu n’kallamoē falė ndėrhyrjes sė 12’tit. Demagogėt e kėsaj partie do ta pėrdorin kėtė ndėrhyrje gjatė kohė pėr tė sajuar njė “viktimizim” tė partisė dhe konceptit tė saj; rrjedhimisht me anė tė kėsaj mėtojnė tė zhvatin hajdutēe njė bereqet tė mirė kokrrash tė quajtura “vota”.
Metamorfizimi i LVV nė parti politike jep megjithatė njėfarė ndihmese pėr parathėnien e vijave tė pėrgjithshme dhe skenarėve tė mundshėm qė do tė luhen kėto vite. Hyrja e LVV nė strukturat e nėndheshme tė politikės do tė bėjė njė lloj legjitimimi tė status-quo-sė sė tanishme me ē’rast skena politike fiton mbijetesė dhe shėndet edhe pėr nja tė paktėn dhjetė vite tė tjera. Paradigma funksionale e sistemit tė kėtushėm politik mbėshtetet nė njė pluralitet elitash pakicė. Ē’do me thanė kjo? Pluralitet i pakicave elitare nėnkupton performim parlamentar e qeveritar elitash pakicė qė pretendojnė se pėrfaqėsojnė ‘shumica’. Qendrat vendim-marrėse ndėrkombėtare s’janė aq tė trasha sa tė mos e dinė qė njė pjesė dėrrmuese e qytetarėve tė Kosovės si pasojė e margjinalizimit tė tyre kanė bojkotuar pashkėputur sistemin politik, e shprehur kjo nė bojkotim dhe mos-pjesmarrje nė zgjedhje dhe mosbesim tė vazhdueshėm ndaj politikanėve biznesmen e partive mafioze. Pėr ta evituar shfaqjen e asaj qė quhet Anti-Politikė e qytetarėve qė rrit amplitudat e gjasave pėr mbėshtetje ndaj prirjeve anti-sistem, qendrat e huaja e shohin tė domosdoshėm aktivizimin politik tė njė elite tė pakėnaqurish [nė kėtė rast LVV] qė thirret nė ‘pėrfaqėsimin’ e tė papėrfaqėsuarve. Me t’u bėrė pjesė e ingranazhit pushtetor, elita partiake e strumbulluar rreth sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti, do tė bėjė filtrimin dhe amortizimin e pikėrisht atyre tė papėrfaqėsuarėve qė “pėrfaqėsohen”, nga ku mė pas do tė fillojė njė gjueti shtrigash pėr ata tė mallkuar tė kėsaj dynjaje qė quhen “political uncorrect’.

Fast and Furious

E mundshme ėshtė qė EULEX-i tė arrestojė edhe ca peshq tė vegjėl korrupsioni pėr tė kursyer peshkaqenėt e mėdhenj. Kursimi i kėtyre peshkaqenėve do tė kėmbehet me blerjen e dėgjueshmėrisė sė tyre politike veēmas kur pas vendimit tė GJND-sė do tė fillojnė negociatat “teknike” qė do pėrfundojnė apriori nė dėm tė Kosovės. Ėshtė shumėēkathėnės “lirimi” i sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti nga EULEX-i. Sė pari dėshmon qė opurtuniteti dhe korrektėsia gjithnjė e mė e madhe e tij u shpėrblye me “mbylljen” e dosjes sė tij politike. S’dyti, “lirimi” i sozisė qė pretendon tė jetė Albin Kurti ėshtė i njėvlershėm me burgosjen faktike tė tij; diēka e njėsojtė me atė tė Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt [e shumė tė tjerėve] qė u liruan prej grilave tė burgjeve ordinere pėr tė hyrė nė grilat e padukshme tė politikės.
Funksionarėt e kėsaj partie rioshe kanė pohuar shpeshherė tė jenė mbledhur mė shumė se 175 mijė nėnshkrime nė mbrojtje tė Albin Kurtit, ndėrkaq sozia qė pretendon tė jetė Albin Kurti e ka blerė vrimėn e miut pėr treqind grosh. Do tė jetė pėr mbamendje rasti kur i ‘imunizuari’ i 175 mijė nėnshkrimeve nuk guxoi tė pėrballej me policėt qė denjonin ta arrestonin. Pėrndryshe, derisa kordoni me trupa aktivistėsh tė rinj po platitej nga grushtet e shkopinjtė e policisė, vetura ku ndodhej soziu qė pretendon tė jetė Albin Kurti, iku me njė shpejtėsi tė tėrbuar sikur tė kishte dalė nga sagat kinematografike ‘Fast and Furious’ ose ‘Taxi’. Ky s’ėshtė Albin Kurti qė njohim ne!?

Djemtė e Rrugės Pal

Shndėrrimi i LVV nė parti konkurruese pėr pushtet do tė mund tė quhej i ndershėm dhe i njerėzishėm vetėm nėse do tė bėhej ēiltėrisht, ndershmėrisht dhe posaēėrisht pa prapaskena djallėzore. Po ashtu, funksionarėt e kėsaj partie do tė duhej tė kėrkonin botėrisht tė falur pėr premtimet e rrejshme tė kohės sa ishin tė rinj. Spekulim i paskrupullt i kėtij metamorfizimi dhe pervertimi, ishte edhe deklamimi i njė debati tė paqenė brenda instancave tė ish LVV. E para e punės, termat “debat”dhe “instanca” janė barabartėsisht tė pasaktė ngaqė:
- LVV nuk e ka pasur atė kapacitet numerik qė tė ketė instanca sepse numri i aktivistėve zor tė ketė kaluar 40 frymė gjatė kohės sė metamorfizimit nė parti.
-Debati s’ėshtė mbajtė ndonjėherė pėr arsyen e thjeshtė se s’ka pasur me kė tė bėhet. Byroja Qendrore (pėr kėtė do tė flasim mė poshtė) ka qenė grushtbashkuar dhe e njėzėshme pro metamorfozės nė parti politike. Kėsisoj, aktivistėt janė gjetur nė njė situatė para aktit tė kryer.
S’mund tė thuhet me pėrpikmėri nėse metamorfoza bėri tė metamorfizuarit apo tė metamorfizuarit bėnė metamorfozėn, por nė rastin nė fjalė Byroja Qendrore e Lėvizjes pėr ta mėnjanuar rrezikun e njė kryengritjeje brenda rradhėve tė saj, nuk u deklarua drejtpėrdrejtė pėr qėllimin pėr shkak se ai binte ndesh polarisht me vlerat e proklamuara tė aktvistėve. Krijimi i tė ashtuquajturave ‘komitete’ e ‘sekretariate’ u shestua si njė fazė kalimtare gjatė sė cilės u shėnuan hapa thelbėsor nė evoluimin e shpejtė nė parti politike. Rishtas qė tė dy termat e naltcekun janė sajesa formale pėr tė mbitheksuar kapacitete tė paqena. Nė tė vėrtetė, komiteti nėnkupton njė grupim ekspertėsh e profesionistėsh tė njė lėmi tė caktuar qė ėshtė i nėnrenditur brenda njė agjencie qeveritare apo strukture vendimmarrėse. Me nder me thanė, komitetet e kėsaj partie rishtare s’numėrojnė mė shumė se njė ose dy vetė. Tėrė kjo farė maskarade hedh paralele tė nduarnduarshme me ēapkėnllėqe kalamajsh nga ‘Djemtė e rrugės Pal’ tė hungarezit Ferenc Molnar ku pėrshkruhet jeta e fėmijėve nė Budapestin e urbanizuar, lojėrat e tyre me krijimin e “ushtrive”, sajimin e ‘pėrgjegjėsive’ e ‘detyrave’ prej Shtabit tė Pėrgjithshėm, kryekomandantit, ndihmėsit tė tij, nėnkomandantit, sekretarėt, ndihmėsit e tyre, pėrgjegjės pėr ēdo lloj detyre hierarkike, pėrgjegjės pėr financa, oficerė tė ēdo grade pėrveē njė fėmije tė vetėm i cili ishte i dėnuar tė luante ‘ushtarin’ dhe ta kuptimėsonte tėrė atė hierarki prej hiēgjėje.
Instalimi prej ēapkėnėsh i njė dimensioni tė kėtillė burokratik edhe brenda LVV bėri qė fryma e aktivizmit tė asgjėsohej ndėrkaq numri i aktivistėve tė mpakej si mosmėkeq. Burokratizimi gjoja meritokratik cyti njė valė prirjesh hirearkizuese nga ku ēdo gjė u burokratizua simbas njė hullie “uniteti” e uniformiteti mendimesh e veprimesh. Pėr habi kjo nuk e pengoi Glauk Konjufcėn qė me 10 qershor nė emisionin ‘Interaktiv’ nė KTV tė proklamojė “debatin” brenda LVV. Mirėpo ky burokrat fillestar duhet tė jetė nė dijeni tė mjerimit nė tė cilin ėshtė katandisur lėvizja e dikurshme: nga 15 mijė aktivistė, antarė e simpatizues, tani kanė fundėrruar zor mė shumė se 40 vetė. Nėse konvertohet nė pėrqindje kjo shifėr nė raport me numrin maksimal tė qė kanė qarkulluar brenda kėtyre pesė viteve nė LVV, atėherė del se partia ėshtė sajuar nė “vullnetin” e 0, 02% tė “aktivistėve”. Balzaku thoshte se ‘burokracia ėshtė njė mekanizėm gjigand i drejtuar nga xhuxhmaxhuxhė’. Mekanizmi gjigand burokratik i krijuar nga Byroja e LVV nuk kishte krahė tė mjaftueshėm pune pėr ta vėnė nė lėvizje atė. Prandaj pėr ta kompensuar kėtė mungesė krahu, nė tė famshmin ‘Statut’ tė tyre stimuluan se anėtar/e nė lėvizje (dmth parti) mund tė jetė ēdo kush i/e cila “ka mbushur 16 vjeē”. Me kėta rekrutė nga mbarimi i shkollave fillore, Byroja mban shpresė qė kėtė mekanizėm gjigand ta mbajė gjallė derisa tė armatoset me njė trohė pushtet dhe fonde monetare. Pas konsumimit tė tyre fizik e mendor, makina do t’i zėvendėsojė me fluksin e ‘vullnetarėve’ tė tė gjitha llojeve: gjuetarė tė thesareve monetare, politikanė qė deri mė sot kanė qenė tė shpėrfillur, tė mėnjanuar ose tė dėshtuar, ojqėist ambicioz, hakmarrės, aventurierė etj. Mbase fundi kaq i palavdishėm i LVV ėshtė i njėsojtė me atė te ‘Ferma e Kafshėve’ e George Oruellit ku “tė gjitha kafshėt janė tė barabarta pėrveē disave [derrave] qė janė mė tė barabarta sė tė tjerėt’. Pėr m’i dhanė njė porosi qė ata do tė duhej ta merrnin seriozisht, pėlqej tė citoj “The Good, the Bad and the Ugly”: “I like big fat men like you. When they fall they make more noise”. (Mė pėlqejnė burrat e mėdhenj e tė trashė si ju. Kur rrėzohen bėjnė mė shumė rrapėllimė). Qė tė jetė kjo zhurmė tamam rrėkėllyese, u lutemi atyre qė t’i mbėrrin lartėsitė eterike tė pushtetit dhe gjatė kėsaj kohe mundėsisht tė dhjamosen sa mė shumė. Nė mėnyrė qė rrėzimi dhe zhurma tė jenė fenomenale.

TO BE CONTINUED…


http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=29666:bretkosa-qe-do-te-trashet-sa-nje-ka&catid=55:komente
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Tue Jul 06, 2010 4:37 pm

Vetvendosja apo Bashkimi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Wed Jul 07, 2010 12:11 am

Se pari Vetevendosje ather Bashkim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Fri Jul 09, 2010 4:32 pm

vetvendosja esht e pa diskutushme,pra dot fiton VETVENDOSJA/Albini.
Nuk kem rrug tjeter,drejt BASHKIMIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Mon Jul 12, 2010 2:51 pm

Prishtinė, 12 korrik – Lėvizja “Vetėvendosje” ka vendosur tė mos heqė
dorė nga strategjia e vjetėr e akteve demonstruese pėr pakėnaqėsitė e
saj, ani se mė herėt ka marrė vendim tė garojė nė zgjedhje, shkruan sot
“Koha Ditore”. Por njohės tė zhvillimeve politike e kanė kėshilluar atė
se po qe se ia do tė mirėn vetes nė politikė atėherė do tė duhej qė t’i
thoshte “lamtumirė” metodologjisė sė vjetėr vepruese.
Akti i fundit
protestues i Lėvizjes qė drejtohet nga Albin Kurti ka qenė ai i sė
premtes sė javės qė shkoi nė Gjilan, ku njė grup aktivistėsh ishin
lidhur mes vete para derės sė Komunės, duke penguar zhvillimin e debatit
tė kėshilltarėve pėr ndryshimet dhe plotėsimet e Statutit tė Komunės sė
Gjilanit, deri nė intervenimin e Policisė sė Kosovės, gjė e cila pati
pėr bilanc katėrmbėdhjetė aktivistė tė lėnduar dhe njė polic.
Mirėpo,
pavarėsisht kėsaj, aktivisti i kėsaj lėvizjeje, Glauk Konjufca, ka
thėnė se lėvizja ku graviton ai asnjėherė s’heq dorė nga mėnyra e
veprimit sikur qysh e ka karakterizuar prej daljes sė saj nė skenė nė
qershor tė vitit 2005. “Kurrė nuk do ta ndryshojmė strategjinė tonė,
sepse mendojmė qė ajo ėshtė e drejtė”, ka thėnė Konjufca tė dielėn.
“Metodat e veprimit tė Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė qenė dhe do tė
mbesin: mobilizimi qytetar, aksione tė drejtpėrdrejta, demonstrata,
tubime... Kėtyre tash, pėrmes vendimit pėr pjesėmarrje nė zgjedhje, ne
ua kemi shtuar edhe angazhimin institucional, por ai nuk ėshtė
zėvendėsim pėr kėto, as ndryshim i strategjisė, ne tashmė e kemi futur
nė metodologjinė e veprimit tonė edhe njė metodė mė shumė”, ka shtuar
ai, duke u shprehur se synimi kryesor i lėvizjes ėshtė: “Tė bėhet
pavarėsia sovrane e Kosovės”.

Konjufca nuk ėshtė dukur tė jetė i shqetėsuar pėr faktin nėse aktet e
“Vetėvendosjes” arrijnė t’ia krijojnė dikujt perceptimin se lėvizja ka
elemente dhune. “Nuk mendojmė qė ky ėshtė njė problem i madh, pėr arsye
se ne mendojmė qė padrejtėsia ėshtė nė anėn e regjimit, kurse mendojmė
qė e drejta ėshtė nė anėn e qytetarit. Me kėtė po dua tė them se sa herė
qė ne e rezistojmė padrejtėsinė, ne jemi tė bindur qė kemi tė drejtė
dhe kjo paraqet vetėm njė metodė pėr arritjen e konceptit tonė politik”,
ka thėnė Konjufca

(Gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore

”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 52
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Mon Jul 12, 2010 7:01 pm

edhe vetvendosja kure te vyjne ne pushtet kane me ba me zi se LDK istet .
keta kane me ba edhe me keq se keta..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Mon Jul 12, 2010 7:06 pm

Une nuk besoj qe LV lufton per pushtet, hahaha ndoshta.
Vetvendosje eshte me shum se pushtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 27
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Mon Jul 12, 2010 10:13 pm

E vetmja force e cila deri me sot ka dhene kontribut dhe eshte aktive ne Kosove pas lufte eshte Levizja Vetvendosja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Aug 12, 2010 1:07 am


11.08.2010

Mė 12 gusht 1912 mijėra kryengritės shqiptarė tė armatosur, tė
udhėhequr nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi,
Ali Shkupi, Mehmet Tetova e shumė atdhetarė tjerė tė shquar, pėrmbyllėn
ēlirimin e ...
... vilajetit tė Kosovės nga pushtimi
osman, pasi morėn nėn kontroll Gjilanin, Preshevėn, Bujanocin, Tetovėn,
Gostivarin, Kėrēovėn, Kumanovėn, si dhe kryeqytetin e Kosovės – Shkupin.
Kjo kryengritje kaq e suksesshme e nxiti krijimin e Aleancės Ballkanike
tė fqinjve pushtues e ekspansionistė antishqiptarė mes Serbisė, Malit
tė Zi, Greqisė e Bullgarisė, tė cilat i shpallėn luftė Perandorisė
Osmane dhe ua mėsyen trojeve shqiptare. Kur shqiptarėt ēliruan
kryeqytetin e Kosovės, VMRO-ja e atėhershme, prej tė cilės rrjedh kjo e
sotshmja nė pushtet, ishte ajo qė kėrkonte ndėrhyrjen bullgare pėr ta
penguar pėrpjekjen tonė kombėtare pėr pavarėsi politike.

Lėvizja
VETĖVENDOSJE! mbėshtet nismėn e Bashkimit Demokratik Kombėtar pėr
shėnimin e 98 vjetorit tė ēlirimit tė Shkupit nga kryengritėsit
shqiptarė mė 1912. Ky shėnim ėshtė shumė i nevojshėm sepse ka tė bėjė me
njėrėn prej ngjarjeve mė tė rėndėsishme tė ēlirimit kombėtar tė
shekullit XX. Kujtimi i kėsaj pėrpjekjeje ėshtė i domosdoshėm sot. Para
mė pak se njė shekull Shkupi u ēlirua nga shqiptarėt dhe ishte kryeqytet
i Kosovės, kurse sot ai ėshtė kryeqytet i Maqedonisė dhe ndodhet nėn
njė fushatė tė egėr maqedonizimi arbitrar, duke filluar qė nga praktikat
asimiluese tė aspektit demografik, trysnia dhe shtypja politike,
ekonomike, imponimi i gjuhės maqedonase nėpėr shkolla, ndalimi i
flamurit shqiptar, nėninvestimet nėpėr komunat shqiptare, e deri te
planifikimi diksriminues urban (Shkupi 2014). Shqiptarėt nė Maqedoni po
sulmohen (dhuna e tifozėve tė Vardarit); po fyhen e poshtėrohen
(Enciklopedia shtetėrore); po diskriminohen (nėnpėrfaqėsimi
institucional administrativ dhe nėpėr vendet e punės); po iu mohohet
identiteti kombėtar (pėrvetėsimi i Nėnės Tereze).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Aug 12, 2010 7:52 pm

edhe keta kane mu ba me zi se keta parti servile qe perqdo dite po shkaterrojne qenjen shqiptare ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Aug 14, 2010 8:21 pm

jo detektiv, por dhe nese po, po bile besoj se nji hap dot avancon,sepaku nji Vetvendosja te mirfillt dot ta bijn,pra nji hap ne politik, esht shum kilometra........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sun Aug 15, 2010 10:25 am

ishalla bre xhem,po mos u ben aq optimist se ne lv jane po ata djem te ldk pdk.
vetem Albini eshte i mir e me nje lule nuk qel pranvera.
e kan pacifizue edhe kete levizje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Aug 21, 2010 12:06 am

nga Albin Kurti


Nė Serbi ēėshtjet fetare nuk janė jopolitike. Pėrkundrazi. Vizita e Ivica Daēiqit ishte politike pikėrisht pse ishte fetare dhe jo vetėm pse ai bėri deklarata politike.

Ivica Daēiq, Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Serbisė, e qė njėkohėsisht ėshtė edhe zėvendėskryeministėr, mori leje nga Qeveria e Kosovės pėr tė hyrė nė Kosovė. Sigurisht qė Daēiqi nuk ka kėrkuar leje nga Qeveria e Kosovės. Po tė ekzistonte kėrkesa me tė cilėn Daēiqi i drejtohet Qeverisė sonė pėr leje, atėherė do ta kishim parė atė dokument nė lajmet qendrore tė RTK-sė. Por, siē e dimė, nuk e pamė. Pra, e dimė dhe e pamė qė Qeveria e Kosovės i dha leje, por nuk e dimė e nuk e pamė kėrkesėn pėr leje. Ivica Daēiq mbase ka kėrkuar leje nga EULEX-i, KFOR-i dhe Pėrfaqėsuesi Special i BE-sė (si njėra prej dy kapelave tė Pieter Feithit) pasi qė asnjėra nga kėto instanca nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės. Mirėpo, s’kemi se si tė besojmė qė ai kėrkoi leje nga Qeveria e Kosovės pėr tė hyrė nė Kosovė.

Ivica Daēiq nuk ka problem me EULEX-in i cili u shtri nė Kosovė nė dhjetor tė vitit 2008 vetėm pas 6 Pikėshit tė Ban Ki-moonit qė paraqiste marrėveshje tė re ndėrmjet Serbisė dhe OKB-sė pėr Kosovėn. Pėr mė tepėr, nė shtator tė vitit 2009, shefi i policisė sė EULEX-it, Rainer Kuehn, dhe zėvendėsdrejtori i policisė sė Serbisė, Branislav Mitroviq, patėn nėnshkruar njė protokoll pėr bashkėpunim policor. Ivica Daēiq nuk ka problem as me KFOR-in, qėndrimi i tė cilit nė Kosovė bazohet nė Marrėveshjen e Kumanovės tė 9 qershorit 1999 tė bėrė me gjeneralėt serbė tė ushtrisė jugosllave. Dhe, nuk ka problem as me PSBE-nė qė shpreh dominimin e pakicės prej pesė shteteve qė nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės nė BE-nė qė vepron me konsensus. Ivica Daēiq ka probleme pikėrisht me Qeverinė e Kosovės meqė ajo nominalisht ėshtė e Republikės sė Kosovės. Mirėpo, pėr dallim nga ai, Qeveria e Kosovės duket se nuk ka probleme me Ivica Daēiqin. Qeveria e Kosovės dakordimin e saj me lejen e EULEX-it, KFOR-it a PSBE-sė po e interpreton tash si leje tė saj, duke u pėrpjekur kėshtu qė tė duket tamam si Qeveri para qytetarėve tė Kosovės. Qeveria e Kosovės ėshtė dėshpėrueshėm e uritur qė tė duket se po njihet nga Daēiqi saqė nxitohet qė ta njohė Daēiqin dhe t’i sigurojė atij pėrcjellje sigurie me policė shqiptarė. Kjo mėnyrė e Qeverisė sė Kosovės, e praktikuar mė herėt edhe ndaj Koshtunicės, Tadiqit etj., ndodhet tashmė pėrtej politikės sė saj dhe paraqet vetė fenė e Qeverisė sė Kosovės. Prandaj edhe leja e saj, sė paku deklarativisht, bazohej nė besim (ndaj Daēiqit qė thuhej se s’do tė bėjė deklarata politike).

Nė kohėn e Slobodan Milosheviqit, Ivica Daēiq ka qenė zyrtar i lartė dhe zėdhėnės i Partisė Socialiste tė Serbisė, partisė famėkeqe tė njohur si SPS. Ai ka qenė zėri i krimeve tė Serbisė nė vitet 1998 e 1999, por edhe i apartheidit nė Kosovė pėrgjatė viteve tė ’90-ta. Ivica Daēiq i ka arsyetuar rregullisht dhe publikisht krimet serbe dhe tash si ministėr i brendshėm i Serbisė vjen nė Kosovė. Qė prej kur ai ėshtė ministėr jeta e shqiptarėve nė Luginė tė Preshevės ėshtė bėrė edhe mė e rėndė: arrestimet e shqiptarėve dhe ekspeditat ndėshkuese policore, shtypja politike, diskriminimi ekonomik dhe social i shqiptarėve atje janė rritur. Pėrkundėr kėsaj, Qeveria e Kosovės ndjehet krenare qė po i jep atij leje tė hyjė nė Kosovė.

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi tha se kjo vizitė lejohet meqė bėhet pėr qėllime fetare. Nuk e kemi dėgjuar qė Ivica Daēiq ka thėnė se do tė bėjė vizitė vetėm pėr qėllime fetare. Pėrkundrazi, mediat nė Serbi kanė paralajmėruar se ai do t’i takojė edhe strukturat paralele tė Serbisė nė Graēanicė. Por edhe sikur ai tė ketė thėnė qė kjo vizitė bėhet me arsye fetare, megjithatė janė dy probleme tė pakapėrcyeshme kėtu. Sė pari, kjo do tė thotė qė Qeveria e Kosovės i beson Ivica Daēiqit. Dhe, sė dyti, dihet qė tradicionalisht institucionet fetare tė Serbisė kanė qenė gjithmonė mė politike edhe se vetė institucionet politike tė saj. Kisha serbe bashkė me Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Serbisė si dhe me ushtrinė, policinė dhe shėrbimin sekret serb, i kanė definuar dhe orientuar tė gjitha qeveritė e ndryshme tė Serbisė gjatė shekullit XX. Nė Serbi gjithnjė ka ekzistuar njė politikė shtetėrore qė i ka pėrcaktuar politikat qeveritare dhe jo anasjelltas. Karakteri i shtetit tė Serbisė gjithmonė ka qenė gėrshetim i religjionit, politikės dhe fuqisė, porse punėt i kanė pasur tė ndara: akademia ka planifikuar, kisha ka bekuar ndėrsa ushtria e policia kanė ekzekutuar. Edhe ata qė s’kanė lexuar e kanė pėrjetuar kėtė gjė (sidomos nė luftėn e fundit). Kur policia lidhet me kishėn, si me rastin e Ivica Daēiqit dhe vizitės sė tij tė ‘pafajshme’ nė Manastirin e Graēanicės, nuk ka se si tė mos na kujtohet e kaluara e hidhur. Fakti qė vizita e ministrit tė brendshėm serb Daēiq thuhet tė jetė bėrė pėr qėllime fetare do tė duhej tė ishte njė argument mė shumė pse nuk ėshtė dashur tė lejohet ajo. Nė Serbi ēėshtjet fetare nuk janė jopolitike. Pėrkundrazi. Vizita e Ivica Daēiqit ishte politike pikėrisht pse ishte fetare dhe jo vetėm pse ai bėri deklarata politike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Fri Sep 03, 2010 12:03 am

nga Albin Kurti
[
Politikanė vendės e ndėrkombėtarė thonė qė ndėrmarrjet publike duhet tė shiten meqė po vjedhen. Ky ėshtė dorėzim i shtetit para hajnave. Meqė nuk qenka e mundur tė ndalen hajnat, u dashka ta shesim atė qė hajnat patjetėr do ta vidhnin! Por, a nuk e konfirmon mu kjo qasje privatizimin si vjedhje, si kopjim e imitim qė iu bėhet hajnave?

Privatizimi pėrherė i nxituar nė Kosovė po bėhet thuajse ndodhemi para ndonjė apokalipsi. Gjithēka duhet shitur shpejt pa marrė parasysh ēmimin. Njėfarė vetėdije paniku paraapokaliptik. Janė neoliberalėt ata qė neoliberalizmin si njėra nga alternativat doktrinare pėr zhvillim ekonomik, duan ta paraqesin si nevojė tė ngutshme pėr zhvillim ekonomik. Kjo ėshtė pjesė pėrbėrėse e doktrinės sė tyre dhe jo mbėshtetje pėr tė – ajo s’jeton dot pa u paraqitur kėshtu.

Neoliberalizmi iu premton tė varfėrve se do t’i nxjerr nga varfėria meqė tė pasurit, pronarėt e mėdhenj, do tė rriten aq shumė saqė do t’iu nevojitet shumė fuqi punėtore dhe, rrjedhimisht, tė varfėrit do tė punėsohen. Pra, neoliberalėt premtojnė se do tė ketė dromca pėr tė varfėrit tė cilėve, kėsisoj, iu mbetet tė shpresojnė tek efektet dytėsore dhe indirekte tė pasurimit tė tė pasurve, e qė do tė jenė tė dobishme pėr ta. Por i ashtuquajturi ‘trickle down effect’ gjithnjė na ėshtė aktualizuar vetėm si ‘down effect’. Jo pse punėsimi nuk ėshtė e thėnė ta nxjerr njeriun nga varfėria; ne, thjesht, nuk arritėm as deri aty.

Privatizimi ėshtė proces depolitizues. Privatizimi i nxjerr qytetarėt prej politikės. Kur privatizohen prona shoqėrore dhe publike, sigurisht qė dobėsohen shoqėria dhe publiku, qytetarėt e humbin tė pėrbashkėtėn e tyre, por edhe rritet hendeku midis institucioneve politike dhe qytetarėve. Vendimet kryesore politike merren nga ata tė cilėt nuk preken nga ato vendime. Prona (e bėrė) private ėshtė ekskluzive: ajo ėshtė e dikujt dhe e askujt tjetėr. S’ka se ēfarė flitet aty – tė tjerėt janė tė pėrjashtuar.

Politizimi i qytetarėve sot imponohet si emancipim pėr socialen dhe publiken tė cilat neoliberalizmi i ka shporrė jashtė prej politikės duke e degraduar politikėn nė menaxhim e teknikė. Kontrolli demokratik ėshtė i privuar nga sfera ekonomike si askund tjetėr dhe si asnjėherė tjetėr. Qeveria teknike, qeveria e ekspertėve apo profesionistėve, pikėrisht ky ėshtė ideali i neoliberalizmit. Qeveria tė jetė teknikalitet qė e rrit efikasitetin e njė politike tė paradhėnė. Problemi rritet kur vetė politikanėt duan tė jenė teknikė dhe jo politikė. Me gjasė, ata vetėm duke qenė teknikė, e pikėrisht pse ishin teknikė, u pasuruan. Politikanėt qė kanė biznese sigurisht qė janė biznesmenė, apo jo? Konflikti ndėrmjet qeveritarėve dhe qytetarėve ėshtė konflikt ndėrmjet pėrfitimit privat dhe interesit shoqėror. Privatizimi nuk ėshtė njė gjė por ai ėshtė njė marrėdhėnie (midis shoqėrisė e publikut qė shpronėsohen dhe politikanėve, korporatave dhe bankierėve qė pasurohen).

Kjo ėshtė arsyeja pse regjimi ndėrkombėtar teknikisht nuk e lejon qeverinė teknike vendore. Ajo do tė ishte formalizim i asaj qė gjithmonė e kishim. Nuk ėshtė ēėshtja qė kemi shumė parti politike por pse kemi shumė parti e pak politikė.

Qeveria e Kosovės nuk mund tė na ndihmojė pėr kurrfarė zhvillimi ekonomik pėr mirėqenien e qytetarėve pasi qė ajo i konsideron kapacitetet ekonomike tė Kosovės si njė barrė nga e cila do qė tė lirohet. Sektori publik nuk po shkatėrrohet sepse po keqmenaxhohet, por pse qėllimi ėshtė qė tė shkatėrrohet ai. Nuk e kanė pėr qėllim qė ta ruajnė e rregullojnė sektorin publik por qė ta shkatėrrojnė atė. Nėpėrmjet privatizimit po e bėjnė mu kėtė. Tash Kosova ėshtė bėrė njė vend nė tė cilin shumė mė kollaj e humbet vendin e punės sesa qė mund ta gjesh njė tė tillė. Asistenca sociale nė Kosovė nuk iu jipet qytetarėve pėr tė pasur ata jetė tė dinjitetshme, por pėr tė mos u ngritur kundėr Qeverisė dhe rendit ekzistues.

Politika pa politikėn ekonomike ėshtė spektakėl. Kosova ka nevojė pėr zhvendosje paradigmatike nga ‘tregu i lirė’ te ‘prodhimi vendės’. Tregu i hapur na ka sjellė nė situatėn ku jemi vėrshuar nga produktet e huaja e posaēėrisht nga ato tė Serbisė. Tregu i hapur e ka mbytur prodhimin edhe ashtu tė pakėt vendės duke e pamundėsuar rritjen e tij. Ėshtė ekonomia ajo qė duhet ta pėrmbajė tregun dhe jo tregu ekonominė. Pėr kėtė zhvendosje paradigmatike parakusht ėshtė qė politika ta nėnkuptojė politikėn ekonomike. Pra, jo sikurse tani ku edhe furnizimi me energji elektrike ėshtė mė i larti nė Prishtinė meqė aty lulėzon tregtia e burokracia dhe jo prodhimi.

Zhvillimi socio-ekonomik duhet tė jetė plan kurse privatizimi eventualisht pjesė e planit. Dhe jo privatizimi tė jetė pikėnisje kurse zhvillimi ekonomik eventualisht pasojė. Ashtu siē pat konstatuar prof. Ismet Hamiti nė njė punim tė tij, me privatizimin si argument tė vetvetes ngjan veēse privatizimi i profitit dhe nacionalizimi i humbjeve. Zhvillimi i tanishėm nė Kosovė nuk ėshtė mė shumė sesa zhvillim i privatizimit.
[/i]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Wed Sep 15, 2010 8:09 pm

Organizata VETĖVENDOSJE nėse garon nė zgjedhje do tė shkatėrrohet tėrėsisht.
Sikur Balli Kombėtar.NDSH’ja dhe disa parti tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Wed Sep 15, 2010 10:53 pm

OSMAN- mos u tut se bile se paku sa qeta matrapazt e sodit dot i perballoj stuhive pa problem veq ta perkrahim.
dy mandata ka 4 vjet mjafon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Wed Sep 15, 2010 11:46 pm

ma pak vjedhin keta qe jan tani ne pushtet
se me bo me nxon karigen Albini ka me jau kalu ktyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Sep 16, 2010 8:33 am

Na shkoj jeta tuj provuar.
Por pėrkrahja e popullit ėshtė e vogėl.edhe nepėr demostrata pėr tema shumė tė arsyeshme nuk ka numėr tė madh.Po kur ėshtė pėr zgjedhe nuk besoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Sep 16, 2010 9:24 pm

valla na shkoje jeta tuj i provue....budall popull..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Sep 16, 2010 9:27 pm

Cito :
valla na shkoje jeta tuj i provue....budall popull..
Ha-ha , me dite sa kom kesh .. Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Thu Sep 16, 2010 9:49 pm

po keshtu e ka jeta o shok politika esht i vetmi mjet i cili na shpie drejt shtigjeve te bashkimit KOMBETAR por duke i zgjedh te duhurit, dhe meritort, e pa diskutim se asht ALBIN KURTI -UKSHIN HOTI shqiptarve kam than dhe me heret dhe dot del keshtu. ket e tham me plot bindje se moti mir shfet ne mengjes. se i vetmi qe po kerkon bashkim me Shqipri me trungun e vet.
ALBIN KURTI ESHT DIAMANTI I YN...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Fri Sep 17, 2010 7:36 pm

po po vetem enderroni ,si dikur per rugoven...
deri te vijne ne politik.te njejten valle kan me lujte.
se ne lv jan djemt e ldk -pdk -akk. te ish komunistave..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Fri Sep 17, 2010 8:40 pm

Nė Kosovė nuk ka mbetė ASĖGJĖ ēdo gjė ėshtė shitė te miqt e dashamirėt.Ēka ka mbetė mė.Fabrikat jan berė depo,Tokat buqėsore janė shitė dhe janė tu u stershit copa-copa,bile edhe pėr troje.Blej 30-50 euro shit deri 3000 pėr troje.
aeroporti tani posta,pastaj KEKU e Trepēa,ēka po jetė?
Edhe nė viset tjera gjendja sėsht ma e mirė.
Pėr shqipėrin Administrative tė Sali Milicės (Berishės) tė mos flasim se Nano-Beisha e kan bėrė Venezuel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Fri Sep 17, 2010 10:30 pm

Valla Osman halitj
ska me asgje
te gjitha i kane zaptue hajnat dhe klanet mafioze
Nje Kryetare komune ka ble 300 hektare toke e qka jo e leji ma keta te Politikes se nalete...
Asgje ska mete
Populli gjumash krye trashe ...duda..apo koken kungell.
Populli qe heshte vdese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   Sat Sep 18, 2010 1:11 am

nga Armand Shkullaku

17.09.2010, ora 10:16
Nėse nė Kosovė do tė mbahej njė referendum ku qytetarėt do tė duhej tė zgjidhnin mes bisedimeve me Serbinė dhe vetėvendosjes apo bashkimit me Shqipėrinė, rezultati do tė ishte shumė i qartė. Shumica dėrrmuese do tė preferonte opsionin e dytė. Mirėpo, njė referendum i tillė nuk ėshtė njė ēėshtje qė i pėrgjigjet sot realitetit dhe shqiptarėt duhet tė pėrballen me sfida tė shumta tė pėrditshme deri nė njohjen e plotė tė shtetit tė tyre. Ata kanė nė dorė vetėm tė zgjedhin e tė votėbesojnė njerėzit qė do tė drejtojnė e menaxhojnė sa mė mirė kėto sfida nė interesin e tyre. Dėshirat apo aspiratat janė njė gjė dhe rruga qė ndiqet pėr t’iu afruar atyre ėshtė diēka tjetėr.

Albin Kurti rezulton tė jetė lideri mė i preferuar i shqiptarėve nė Kosovė, sipas njė hulumtimi tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme. Kjo ėshtė njė preferencė e kuptueshme, ashtu si zgjedhja nė referendumin e supozuar mė lart. Njerėzit janė tė lodhur me negociatat qė zgjaten pa fund, do tė dėshironin tė vendosnin vetė pėr fatin e tyre, ndihen tė zhgėnjyer nga politikanėt dhe Albini thotė po ashtu tė njėjtat gjėra. Njerėzit e duan Albinin pėr kėtė arsye, por vėshtirė tė votojnė pėr tė, po pėr tė njėjtėn arsye. Simpatia emocionale kėrkon shumė mė tepėr pėr t’u shndėrruar nė mbėshtetje elektorale. Si nė rastin e referendumit, edhe nė kėtė rast, diskutimi ndryshon kur bėhet fjalė pėr veprime qė duhet t’i pėrgjigjen realitetit, qė kanė tė bėjnė me jetėn e pėrditshme, me zgjidhje qė janė tė mundshme e jo tė dėshiruara. Albinin si simbol tė qėndresės, tė idealit kombėtar apo edhe tė dinjitetit qytetar, do ta preferonin shumica e njerėzve nė Kosovė; ndėrsa Albini si politikan do tė gjykohej nga tė tjera kritere. Ai do tė zbriste nė terrenin prozaik tė konkurrencės politike dhe do tė duhej t’i bindte qytetarėt jo mė pėr diēka qė shumica bie dakord, siē mund tė jetė pėr shembull bashkimi kombėtar, por se ėshtė mė i aftė se Thaēi, Haradinaj, Sejdiu apo Pacolli, pėr tė qeverisur ēdo ditė jetėn e tyre. E kėtu, sondazhet me siguri do tė jepnin tė tjera rezultate.

Fati i Lėvizjes “Vetėvendosje” nė skenėn politike kosovare ėshtė i shėnjuar nga fati i Albin Kurtit si lider i saj. A do tė mundet ai qė mbėshtetjen popullore ndaj njė lėvizjeje tė lirė ta shndėrrojė nė kapital politik nė zgjedhjet e ardhshme? Pėr ta bėrė kėtė, Albinit i duhet pikėrisht tė zbresė nga lartėsia e misionarit dhe tė pėrballet me ēėshtjet konkrete tė politikės ditore. Nisja e aktivitetit politik tė “Vetėvendosjes” pėr kėtė vjeshtė nuk ishte shumė premtuese nė kėtė drejtim, madje e gabuar. Pėrsėritja e shkrimeve refuzuese mbi muret e godinės sė Qeverisė dhe deklarata e Albin Kurtit nė Klinė se nė vend tė negociatave me Serbinė duhen negociata pėr bashkim kombėtar me Shqipėrinė, janė dėshmi se forca mė e re politike nė Kosovė nuk ka njė strategji tjetėr nga ajo e mėparshme pėr t’u imponuar nė elektorat. Pėr tė patur sukses nė zgjedhjet e ardhshme, nuk mjafton vetėm bashkimi me Shqipėrinė si alternativė. Nė takimet elektorale me siguri do tė kėrkohet shumė mė tepėr se shprehja e kėtij qėllimi dhe akuzat ndaj qeveritarėve pėr shitje tė interesave kombėtare. Nė ballafaqimet televizive, nė debatet publike, nė mitingje e takime, nuk mund tė shkohet vetėm me qėllimin maksimal, por me njė program politik tė detajuar. Pėr Lėvizjen “Vetėvendosje” - nėse synon tė bėhet njė forcė serioze politike - ėshtė koha tė fillojė t’i bindė qytetarėt se alternativa e saj ėshtė mė e mirė se e partive tė tjera edhe nė planin qeverisės. Se ajo ka njė program mė tė avancuar social, njė plan tė zhvillimit ekonomik mė tė mirė, njė sistem arsimor mė progresiv etj. Veē denoncimit, “Vetėvendosja” duhet tė bindė edhe pėr aftėsitė e saj tė ndėrtimit. Ajo duhet tė tregojė se vėrtet ėshtė e aftė tė sjellė ndryshim pėr kosovarėt, madje se di ta bėjė kėtė jo vetėm duke refuzuar, por edhe duke bashkėpunuar.

Strategjia e deritanishme e “Vetėvendosjes” nuk mund tė jetė efikase nė zgjedhje edhe pėr njė arsye tjetėr. Njerėzit mund ta duan Albin Kurtin sepse nuk dyshojnė nė sinqeritetin e qėndrimeve tė tij, tė dėshmuar me shumė sakrifica, si lider i njė lėvizjeje tė lirė dhe pa interesa tė politikės ditore. Por nė njė garė politike, ēėshtja ndryshon. Edhe Hashim Thaēi apo Ramush Haradinaj, ndoshta mund tė mos duan fare bisedime me Serbinė e tė pėlqejnė tė vendosin vetė, por pėrgjegjėsia politike dhe konjukturat ndėrkombėtare nuk ua japin lirinė tė flasin apo tė veprojnė ashtu siē ndiejnė. E nėse Albin Kurti, pėrderisa i ka hyrė lojės politike, do tė ishte nesėr Kryeministėr apo Ministėr i Jashtėm i Kosovės, askush nuk mund tė japė garanci se qėndrimet e tij nuk do tė modifikoheshin. Ata qė votojnė e kanė tė qartė kėtė rrethanė, prandaj strategjia e “Vetėvendosjes” duhet tė ndryshojė duke filluar tė mendojė dhe veprojė si njė forcė me program tė qartė politik dhe jo si njė grup tė rinjsh kontestatorė.

Tani ėshtė koha qė Albin Kurti ta ndėrmarrė kėtė transformim, pėr tė shmangur zhgėnjimet e mėvonshme. Ka patur shumė raste kur grupe apo individė me reputacion e mbėshtetje tė madhe publike e kanė humbur atė kur janė bėrė pjesė e lojės politike. Pėr shembull, zhgėnjeu dhe nuk mori asnjė votė Lėvizja “Mjaft”, aq shumė me pėrkrahje nė Shqipėri, kur u kthye nė levė tė Partisė Socialiste.

Pėr Albin Kurtin nuk ėshtė e lehtė ta bėjė edhe liderin rebel dhe politikanin pragmatik, por tė paktėn ai duhet tė fillojė ta orientojė partinė e tij tė re drejt ēėshtjeve dhe problemeve tė politikės ditore. Preferenca e madhe pėr tė ėshtė si ai referendumi i supozuar pėr bashkim kombėtar: nuk testohet nė kutitė e votimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PARTIA "VETEVENDOSJE": BRETKOSA QE DO T'TRASHET SA NJE KA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: