Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:18 pm

ISMAIL KADARE (FOKUSIM I VEĒANTE I SIMPOZIUMIT )
ISMAIL KADARE (A SPECIAL FOCUSING OF SYMPOSIUM)

Kumtim: “ “NJĖ RAST ADMIRUES DHE PĖRFAQĖSUES I NJĖ LETĖRSIE TĖ NDRITSHME ”
Kristaq F. Shabani,I.W.A W.P.S poet, shkrimtar,studiues President i Lidhjes Internacionale tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA
3. Speech:
“AN ADMIRING CASE AND REPRESENTATIVE OF A SHINING LITERATURE”
Kristaq F. Shabani, W.P.S poet, writer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:18 pm

Ismail Kadare lindi nė vitin 1936 nė qytetin e gurtė dhe tė ēuditshėm tė Gjirokastrės, tashmė mė i ndritėzuar se kurrė nė shekuj, pasi ėshtė shpalosur nė tė gjithė krahėt magjia. Fėminija e tij dhe shkollimi nė kėtė qytet i la mbresa tė pashlyeshme nė gjithė botėn e tij shkrimore tė mėvonshme, duke sjell”nėpėrmend” ēuditėsitė, mrekullitė, magjitė, veēansitė e ndėrtimit tė kėtij qyteti me pasazhe tė figuruara bukur nė stina viti, njė qytet i arkitekturuar me mjeshtėri nga ndėrtuesit e tij krijimtarė dhe i pasuruar me art nė mirėmbajtje nga pėrcjellėsit brezivė...Njė qytet i ngritur nė njė pozicion tė pushtetshėm pėr t’u fanitur madhėrisht. Fėminia i la mbresa tė pashlyeshme dhe jeta shkollore e kaluar mrekullueshėm nė kėtė qytet nė gjimnazin “Asim Zeneli” njė shkollė emėrmadhe nė gjithė vendin e shqiponjave, duke i rritur imagjinatėn, fantazinė, imazhimin dhe duke e pėrgatitur pėr njė “hulumtim tėrėsor letrar. Njohja me njerėzit e menēur tė kėtij qyteti tė menēur, kontakti me ta, me mjediset, ambientet e ēuditshme, kalanė tjetėr format dhe me qėndrim e pėrdorim shumėfunksional e shumėpėrdorimėsh zgjoi interesin e pasqyrimit. Vetė qyteti me kėtė prezencė ndikoi tek krijuesi i ardhshėm, i cili gėrshetoi binomin qytet dhe pasuri krijuese .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:18 pm

Natyrisht kjo “arkitekturė “ la gjurmė tė pashlyeshme qė do tė startonte nesėr nė njė “penelatė “ madhore pėr portretizimin dhe skalitjen e personazheve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:18 pm

Pas Gjirokastrės, vendlindjes ai u shkollua, duke vijuar studimet e larta nė Fakultetin e Historisė e tė Filologjisė nė Universitetin e Tiranės dhe mė vonė startoi nė Institutin "Gorki" tė Letėrsisė Botėrore nė Moskė. Por s’ishte e thėnė qė kėto studime tė vijonin, ato patėn fatin e “keq” tė ndėrprerjes pėr shkak tė krizės sė atėherėshme politike ndėrmjet Shqipėrisė dhe ish Bashkimit Sovjetik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:19 pm

Detyrimisht, pas kėsaj ndėrprerje studimesh, ai u rikthye nė Shqipėri dhe fillimisht ka punuar nė nė gazetėn "Drita", organ letrar i Lidhjes sė atėhershme tė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė. Pastaj drejtoi revistėn "Les letres albanaises". Duhet theksuar se Ismaili , falė talentit tė tij tė jashtėzakonshėm ishte nga tė rrallėt qė iu dha e drejta pėr tė punuar si krijues nė profesion tė lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:19 pm

Si rrjedhojė e spikatėrisė sė tij nė fushėn shkrimore ai u bė njė nga protagonistėt e jetės politike dhe i mendimit tė vendit qysh prej viteve '60. Ai me veprat e tij, tė shkruara ndryshe nga tė tjerėt, ka tėrhequr gjithonė vėmendjen dhe ka dhėnė kontribut nė ndriēimin e mendimit intelektual.
Pas rreth 30 viteve punė intesive edhe nė krijimtari dhe duke qenė njė shkrimtar elitar, i njohur edhe nė vendet e tjera, nė fund tė vitit 1990, dy muaj pas rėnies sė shtetit monist, Kadare u largua sė bashku me familjen nė Paris, por mbajti lidhje tė vijueshme me Shqipėrinė.
Nė planin krijues Ismail Kadare ėshtė autor i shumė veprave nė poezi e prozė, laureat i shumė ēmimeve kombėtare, kandidat i ēmimit Nobel pėr shumė vite me radhė, anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė dhe Anėtar i Akademisė Franceze tė Shkencave Morale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:19 pm

Vepra e Ismail Kadaresė ėshtė pėrkthyer nė 32 gjuhė tė huaja duke arritur kėshtu njė rekord tė pėrhapjes nė tėrė botėn e qytetėruar.
”Frymėzime dialoshare” (1954), “Ėndėrrimet” (1957), “Endėrr industriale” (1960), “Shekulli im” (1961), “Poemė e blinduar” (1962), “Pėrse mendohen kėto male” (1964), “Shqiponjat fluturojnė lart” (1966), “Motive me diell” (1968), “Koha” (1976), “Shqipėria dhe tri Romat”, pėrbėjnė titujt kryesorė tė panteonit tė tij poetik poetik .
Pėr sa i pėrket gjinisė sė romanit ėshtė e vėshtirė tė pėrzgjedhėsh kryefjalėn e krijimtarisė sė tij nė kėtė gjini tė lėvruar .
"Pėrbindėshi", "Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur", "Koncert nė Fund tė Dimrit" janė vetėm maja krijimtare tė krijimtarisė sė Kadaresė nė prozė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:19 pm

Disa fakte kokėfortė qė evidentojnė dhe nxjerrin nė pah vlerat e krijimtarisė sė tij:
Spikatėria poetike, dinamizmi figurativ, trajtesa individuale, forca mendimore nė gjithė gamėn e tij poetike (“Pėrse mendohen kėto male” 1964, “Motive me diell” 1968, “Koha” 1976) dhe sidomos proza e tij (“Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” 1963; “Kėshtjella” 1970; “Kronikė nė gur” 1971, “Dimri i madh “ 1977, “Ura me tri harqe” 1978, “Piramida” 1992; “Spiritus” 1996 etj.) , sfidoi kufizimin kohor, shėndetėsoi dhe pėrtėriti letėrsinė shqiptare me formatim dhe motive, tė cilat e integruan letėrsinė shqiptare nė rrjedhat moderne tė letėrsisė botėrore dhe nė hyrjen nė konkurrimin e vlerave universale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:20 pm

Nė tėrėsi korpusi i krijimtarisė Kadareniane paraqet njė enciklopedi artistike tė jetės shqiptare, njė afreskė tė gjerė tė ngjarjeve historike dhe bashkėkohore, tė pėrjetuara me njė qėndrim filozofik tė shprehur herė hapur e herė pėrmes gjuhės sė Ezopit.
Filozofia, mentalitetet, dramat dhe traditat historike e kulturore tė shqiptarėve, tė kaluara nė filtrin e mendimit artistik tė shkrimtarit, janė paraqitur nė veprėn e tij si shprehje e identitetit kombėtar, e vitalitetit tė kulturės shpirtėrore tė popullit tė vet dhe si faktor i qėndresės e i mbijetesės sė tij historike.
Kadareja krijon njė prozė moderne duke shfrytėzuar gjerėsisht analogjitė historike, parabolat dhe asosacionet, legjendat dhe mitologjinė kombėtare. Vepra e tij ka njė poetikė tė hapur, qė vjen nga pėrzierja e kohėve, e rrafsheve tė ligjėrimit artistik, e reales me irealen, nga natyra e thyer mozaikale e kompozicionit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:20 pm

Vepra e Kadaresė i sjell letėrsisė evropiane njė aromė karakteristike mesdhetare, ballkanike dhe pasuron atė me koloritin e njė areali tipik pėr veēanėsinė e tij etno - kulturore.
Duke u nisur nga bota epike e legjendave dhe baladave mesjetare, proza e Kadaresė kapėrcen distancėn kohore dhe sjell nė rezonancė mentalitetin dhe ndėrgjegjen artistike e mesjetare, me mentalitetin dhe ndėrgjegjen artistike tė kohės sonė. Nga pėrpunimi i thellė krijues i fondit tė traditave tė lashta popullore, mesazhi i prozės dhe i poezisė sė Kadaresė fiton njėherėsh njė thellėsi historike dhe njė notė humane universale.
Krijues me njė vetėdije tė fortė kritike, Kadareja, jo vetėm ka poetizuar vlerat shpirtėrore tė kombit tė vet, por dhe ka fshikulluar traditat anakronike, mentalitetet retrograde, psikologjinė provinciale dhe konvencionet e jetės sė shoqėrisė shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:20 pm

Me frymėn e disidencės, nė kushtet e diktaturės, kur u krijua vepra e Kadaresė, ka ndihmuar nė kuptesėn dhe nė gėrryhen e themeleve tė regjimit totalitar nė Shqipėri. Ekzili i tij politik nė Francė nė vitin 1990, kur nė Shqipėri sapo kishin filluar proceset demokratike, u dha shtysė kėtyre proceseve dhe shėrbeu si njė sinjal pėr ndryshesė demokratike.
Krijimtaria e Kadaresė gėzon njė popullaritet tė gjerė dhe ėshtė pėrkthyer nė tė gjitha gjuhėt e mėdha tė botės (anglisht, frėngjisht, gjermanisht, spanjisht, rusisht, italisht, arabisht etj.), duke dhėnė njė tablo tė gjerė e tė madhe tė realitetit shqiptar dhe ndėrlidhėsisė sė tij me realitetet e tjera e duke pasqyruar njė shėmbėlltyrė krijimtare novatore e moderne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:20 pm

Natyrisht Kadareja ėshtė vlerėsuar nga mendimi kritik i huaj, si njė prej shkrimtarėve mė tė shquar bashkėkohorė tė letėrsisė botėrore dhe ka fituar disa ēmime ndėrkombėtare, tė cilat kanė qenė shumė vlerėsuese. Ai me profesionalizmin e tij krijimtar dhe me spikatėrinė e individualitetit ėshtė sot pėrfaqėsuesi mė evident e eminent nė botė i kulturės, artit dhe letėrsisė shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:21 pm

Tė flasėsh dhe tė shprehesh pėr veprėn kadareniane duhet ta njohėsh atė, tė futesh nė brendėsi tė saj dhe pastaj tė konkludosh. Kjo ėshtė e nevojshme pėr njė njohje racionale tė asaj ēka ka mundur tė bėjė njė shkrimtar i tillė dhe vetėm kėshtu do tė vlerėsosh kontributin e tij tė madh nė pasurinėkulturore dhe letrare tė Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:22 pm

Ėshtė i njohur pėr kėdo fakti qė Ismail Kadare ka qenė disa herė dhe mbetet nė listėn e shkurtėr tė kandidatėve pėr Ēmimin Nobėl nė letėrsi. Ai vlerėsohet si njė kolos i letėrsisė moderne nė shumė vende tė Evropės. Franca e ka nderuar atė me Urdhėrin mė tė lartė, atė te Legjionit te Nderit. Franca e ka zgjedhur Kadarenė anėtar tė Akademisė sė saj, nė tė njėtin grup personalitetesh tė shquara si edhe Vaslav Havel, Papa Bonifaci XVI, Mbreti Huan Karlos, etj. Vetėm pak kohė mė parė Kadare u bė i pari shkrimtar bashkėkohor qė mori Ēmimin Ndėrkombetar "Man Booker". Kėtė ēmim presitigjioz, i cili u dha me 2005 pėr herė tė parė, nuk patėn fatin ta merrnin as Gabriel Garcia Marquez, as Milan Kundera, as Margaret Atwood, as Philip Roth dhe as John Updike qė ishin finalistėt rivalė me tė. Ai Ēmim iu akordua shkrimtarit tonė tė madh, Ismail Kadare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:22 pm

Hapje dhe ndriēim syri, pasuri mendjeje, prezencė ekzistencialiste, dritė nė ėrrėsimin mendor, prezantim i vendit nė botėn e jashtme, krenari e dinjitet kombėtar, fuqishmėri intelektuale duke e bėrė Shqipėrinė me veprėn e tij madhore pjesė tė vlerave dhe ndėrgjegjes politike e letrare tė Evropės, njė mundėsi potenciale pėr tė qenurit qėkur, banor eksistencial dhe substancial nė Evropė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   Mon Aug 23, 2010 2:22 pm

Ai me krijimtarinė e tij ka dhėnė kontribut nė emancipimin tėrėsor kulturo tė shoqėrisė shqiptare dhe nė paraqitjen e saj, duke luajtur njė rol, qė s’mund ta kryenin njė grupim i madh ambasadorėsh pėrfaqėsues tė shtetit nė shtete tė tjera... Ky krahasim do tė ishte shumė i varfėr dhe i tepėrt. Kjo natyrisht ėshtė shumė entuziaste pėr tė gjithė ne krijuesit edhe tė Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve “Pegasi” Albania, tė mbledhur sot nė qytetin e Gjirokastrės, tė njohur nė historinė e letėrsisė moderne botėrore si vendlindja e shkrimtarit tė madh Ismail Kadare. Padyshim, kjo na entuziazmon dhe na impulson pėr ecje tė mėtejshme...., progresive. Qyteti i gurtė dhe krijimtaria monumentale ėshtė njė binom i lakmuar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA - LETĖRSI - "PEGASI" - ISMAIL KADARE (KUMTIM)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: