Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:42 pm

Forcat e Dangėllisė, Dėshnicės dhe Shqerisė udhėhiqeshin nga Halit Bej Frashėri , i cili kishte marrė me vete nė luftė edhe djalin e tij, patriotin e ardhshėm Abdylin. Kėngėt pasqyrojnė mjaft mirė kėto ngjarje tė ėprballjes me bandat greke tė udhėhequra nga gjeneral Theodhor Griva sė bashku me djalin e tij, oficerin madhor Dhimitėr Griva, tė cilėt nuk lanė gjė pa bėrė nė popullsinė shqiptare, vrasje, masakrime, djegie e tjera. Ata ishin tė dėrguarit e qeverisė greke nė Epirin shqiptar pėr tė realizuar pushtimin e trojeve shqiptare. Pėr tė realizuar planin e tyre vetėm nė Mecovė dogjėn 183 shtėpi.
Dhe pėrsėri del nė pah dhe dritohet figura e Ēelo Picarit, shpėtimtarit,nė ato kohė tė vėshtira e rėnda pėr fatet e vendit tonė:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:42 pm

Ngrehu, Ēelo, pėrsėri
t’i japėsh kėllėēit Veri,
se duall Andart tė ri,
Griva me gjithė vėllezėri.
Ngrehu, Ēelo, si mė parė
ngjish kėllėēin me gajtane,
tė bėsh dyfek me Junanė.,
Trimat e Ēelo Mehmesė
me jataganin nė brez,
u lidhėn besa me besė
do t’i vėnė fre Moresė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:42 pm

Udhėheqėsit shqiptarė u bėnė thirrje oficerėve grekė tė tėrhiqnin trupat nga Jugu i Shqipėrisė, u bėnė thirrje gjithashtu komandantėve suliote, tė cilėt ishin kthyer nė shėrbim tė shtetit me tė cilėt njiheshin qė nė kohėn e Ali Pashė Tepelenės, ku luftuan bashkė kundėr turqve. Ata dinin se tė krishterėt e Shqipėrisė mund tė fitonin lirinė duke u bashkuar me grekun. Nė kėto rrethana (tė pamundėsisė) pėr tėrheqje, fjalėn do ta kishin armėt. Shqiptarėt, nė krahun e Ēamėrisė, do tė kishin nė krye Ēelo Picarin e Ahmet Ēaparin. Bandat greke u tėrhoqėn nė pjesėn jugore tė Ēamėrisė. Gjenerali plak, Kiēo Xhavalla, duke parė se Ēelua i ndau luftėtarėt nė tre grupe, urdhėroi Foto Xhavallėn tė zinte kodrat e Shėn – Lisė. Lufta fillimisht filloi nė fshatin Ban, ku luftėtarėt e Ēelos i thyen keq bandat shoveniste greke, qė komandoheshin nga Dhimitėr Griva. Ēelua mundi tė godiste repartet greke nga qytetet e fshatrat shqiptare si: Paramithia, Llaku etj. Pas kėtyre fitoreve Ai u prit pėrzermėrsisht nga popullsia e atyre vendeve. Ēelua nė veprimtarinė etij luftarake dhe ēliruese, u forcua edhe mė shumė, pasi, pothuajse tė gjitha zonat e Ēamėrisė e pėrkrahėn me luftėtarė me objektiv tė qartė: mbrojtjen e tokės sė tyre amtare. Si rrjedhojė I veprimit tė shpejtė , i guximit dhe trimėrisė sė pashoqe, i detyruan forcat e kolonel Zervės, ato tė N. Boēarit, tė braktisnin pozicionet strategjike tė Sulit. Nė krahun e Shėn – Llisė dhe tė Feneromenit luftonte Halim Totua nga Progonati. Ēelo Picari me Ibrahim Sinėn nga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:42 pm

Gjirokastra u nisėn pėr nė fshatin Peta me forcat e tyre. Ata bėnė vlerėsimin e gjendjes (situatės aktuale), duke parashikuar se, marrja e Petės do tė shėnonte disfatėn e bandės greke nė atė krah tė frontit. Ēelua e rrethoi Petėn dhe kėtu u zhvillua luftė e ashpėr. Kjo sillet mjaft mirė edhe historikisht me kėngėn:
Kush u hodh nė Petė i pari,
ky Ēelo mustaqeēari…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:43 pm

Kėshtu, nėn drejtimin e luftėtarėve tė talentuar ushtarak Ēelo Picari e Ibrahim Sina, Peta ra nė duart e tyre.
E ndėrsa lufta vazhdonte, mė 6 qershor 1854, dy grupet Ēelo Picari e Ibrahim Sinės dhe grupi tjetėr me Halit Bej Frashėri vijonin triumfimin. Forcat e Ēelos ēliruan Nartėn dhe u hodhėn Kallabak. Aty lufta ishte tepėr e ashpėr, pasi bandat greke kishin zėnė pozicione tė mira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:43 pm

Ēelua me Ibrahimė
nga Narta u ngrenė e iknė,
pėr tėrė natėn e ēudinė
Kallabakut iu vėrvinė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:43 pm

Tė shumtė ishin andarėt, tė cilėt pėrfunduan nėn presėn e jataganit tė trimit kaparielas Hasan Ēako. Nga grekėt ishte mbiquajtur Deli Hasani.
Edhe kėnga portretizon mjaft bukur dhe qartė trimėrinė dhe aftėsinė e Hasanit:
Hasan Ēako Pallėlari
vėllam tė kishte Ēelo Picari,
dilje nga tė parėt,
zije kapedanėt,
dhe iu merrje armėt…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:43 pm

Me fitoren e betejės sė Mecovės dėshtuan edhe tentativat e qeverisė shoveniste greke pėr pushtimin e Shqipėrisė sė Jugut gjatė vitit 1854.

Shqipėri, kėshtjellė e fortė,
kalaja qė s’merret dot,
as me lajka, as me top…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:43 pm

Kjo betejė e Ēelos dhe e kapedanėve tė tjerė shqiptarė, nė bazė tė njė analize tė gjerė, tregon katėrcipėrisht se shqiptarėt gjithmonė kanė ruajtur me fanatizėm trojet e tyre dhe kanė sakrifikuar edhe jetėn e tyre pėr t’i mbrojtur. Qėllimet shovene kanė gjetur gjithmonė nė gatishmėri kundėrpėrgjigje tė zgjuar, e cila gjithmonė ka fituar. Kjo ėshtė pėrvoja historike, e cila ėshtė e shkruar dhe reale. Nė kėtė kontekst s’duhet tė ketė shtrėmbėrime. Edhe historiografia greke, ajo reale, e ka pasqyruar mė sė miri kėtė kundėrpėrgjigje dhe e njeh mirė trimnėrinė shqiptare nė mbrojtje tė trojeve. Ky ėshtė njė mėsim historik i pranueshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:44 pm

Shqipėria “mbushej” ēdo ditė, ēdo vit me trima. Ndonėse lufta do tė vriste, por fėmijėt e tyre do t’i zėvendėsonin ata trima. Jo vetėm qė shquheshin pėr trimėritė e tyre, por ata gjenin edhe kohėn pėr tė mėsuar dhe shkruar gjuhėn shqipe. Nga trimat e kryengritjeve popullore qė pėrqafuan tė parėt gjuhėn shqipe dhe pėr kombin shqiptar ishte luftėtari dhe kapedani Ēelo Picari, me djemtė e tij, me trimin tjetėr tė Labėrisė, Muslim Gjolekėn me shokė, tė cilėt u lidhėn ngushtė me familjen patriotike Frashėri. Pra, nuk mjaftonte robėria shekullore turke, por edhe greku qė luftoi krah pėr krah me shqiptarėt, ngrinte krye herė pas here dhe, popullit tonė i duhej tė pėrballonte edhe kėto sulme, tė cilat, siē del edhe nė shek. XIX e XX, nuk ka rreshtur me provokime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:44 pm

Lufta e popullit shqiptar nė vitin 1877 po hynte nė rrugė tė re dhe me njė organizim tjetėr. Nė Enciklopedinė greke, v. II . f . 278 shkruhet: …“Nė muajin mars 1877 kapedan Ēelo Picari sė bashku me Abdyl Frashėrin organizojnė mbledhjen e Janinės…”.
Pėr kėtė akt madhor flitet edhe nė ėngėn e mėposhtme:
Kurvelesh t’u rrit nami,
ju kėrkon Ēelo Picari.
Mi tė gjithė parėsinė,
tė mblidhemi nė Janinė,
Avdyl e Gjoleka ynė,
do tė flasin pėr Shqipėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:44 pm

Internimi i tretė i Ēelo Picarit

Nė mbledhjen e madhe tė krerėve shqiptarė nė Janinės me objekt “Fitimi i Autonomisė e Shqipėrisė” morėn pjesė Ēelo Picari, Abdyl Frashėri, Myslym Zenel Gjoleka, djemtė e Ēelo Picarit dhe patriotė tė tjerė. Kėtu u hartua ilegalisht projekti i kryengritjes sė pėrgjithėshme shqiptare kundėr Turqisė. U pėrpilua dhe u pėrpunua hollėsisht projekti, i cili kishte si synim arritjen e qėllimit final: Autonomisė.
Gjatė vitit 1877, nė Shqipėri, ndodheshin pesėmbėdhjetė mijė shqiptarė me oficerė anadollakė. Oficerėt do tė arrestoheshin brenda njė nate nėpėr shtėpitė e tyre sėbashku me valinjtė dhe mytesarifėt. Nė lidhje me Janinėn u vendos qė me ushtarėt dhe oficerėt shqiptarė do tė sulmohej kalaja e Janinės dhe do tė arrestoheshin pesėmbėdhjetė artilerėt e saj. Qeveria provizore qė do tė ngrihej atje, do tė bėnte tė njohur menjėherė Evropės dhe qeverisė greke pavarėsinė e Shqipėrisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:44 pm

Shqipėri, o shkėmb e gurė
kėshtu ke qenė qėkur,
Vrite, prite pėr flamurė,
Bota hiq e tinė vure…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:45 pm

Nuk ishte e thėnė qė tė realizoheshin pikat e mbledhjes sė Janinės, pasi turqit, nėpėrmjet veglave tė tyre, do tė mėsonin kėto inisiativa tė guximshme tė kryengritėsve tanė. Pra me agjenturėn e saj, Turqia filloi valėn e arrestimeve. Valiu i Janinės arriti tė shtijė nė dorė edhe patriotin Ēelo Picari, nė atė kohė 76 vjeē. Do tė ngelet i paharruar qėndrimi vetmohues i Ēelo Ahmetit parė Valiut tė Janinės. Atij i filluan reprezaljet nga mė tė ndryshme nga ana e sejmenėve turq, tė cilėt me shpatazhveshur dhe me kamzhikė nė duar e kėrcėnonin. Edhe sot kujtohet nga Labėria, mbarė Shqipėria e Jugut, pėrgjigjja qė i dha Ēelo Mehmetit i burgosur e i lidhur kėmbė e duar Valiut tė Janinės, i cili kėrkon ta tė bindte Xhelilin, se shqiptarėt, sado trima tė jenė, nuk munden tė maten kurrė me forcat e panumėrta turke. Ēelo Picari i lidhur kėmbė e duar, me atė thjeshtėsinė e tij tė jashtėzakonshme, iu pėrgjigj:
“ Numrin shqiptari e pėrdor pėr bagėtinė, nuk e ka pėr trimėrinė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:45 pm

Nė burgjet famėkeqe tė Janinės u torturuan shumė tė burgosur. Njė pjesė e patriotėve u internuan, ndėrsa krerėt shqiptarė, qė pėrbėnin rrezikshmėri si Ēelo Picari me djalin e tij i ēuan nė Stamboll. Atje do tė gjykoheshin nga gjykata e lartė ushtarake pėr tradhėti tė lartė kundrejt Portės sė Lartė. Gjatė rrugės pėr nė Stamboll, ata hoqėn lloj – lloj torturash me shumė plagė nga kamzhikėt e kalorėsve tė egėr osmanlli. Kėtij akti pėrballues populli i kėndoi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:45 pm

Mbi ta i pari i Delive,
shtrėngon rripat e zengjive,
u jep komandė suvarinjve
na bijnė mė kamzhik turive…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:45 pm

Gjatė rrugės pėr Stamboll, nė afėrsi tė Selanikut, toga qė shoqėronte tė burgosurit, ra nė njė pėrpjekje me kryengritės grekė qė komandoheshin nga kapedan Deljani. Kalorėsit turq nuk mundėn tė shikonin as njėri – tjetrin, ndėrsa tė arrestuarit, u ēliruan nga kryengritėsit grekė, ku dhe u bashkuan me ta. Ēelo Picari bashkė me djalin Shahinin dhe trimat e tjerė nuk mundėn tė ktheheshin nė atdhe dhe mbetėn nė Thesali. Ēelua nė krye tė njė reparti luftėtarėsh vazhdoi luftimet nė betejėn e Magrinicės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:46 pm

Ēelua me shokė gjithė,
bėn dyfek nė Magrinicė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:46 pm

Duhet evidentuar kėtu se, nė kohė tė ndryshme , nė etapa tė ndryshme luftėtarėt shqiptarė dhe ata grekė kanė luftuar ndaj pushtuesit tė pėrbashkėt turk, por edhe kur grekėt kanė fituar pavarėsinė e tyre janė ndihmuar nga trimėria e luftėtarėve shqiptarė. Kjo ėshtė e evidentuar historikisht, e theksuar se, edhe pas fitores sė Pavarėsisė sė Greqisė, janė tė shumta rastet , kur patriotėt grekė, luftėtarėt trima grekė kanė ndihmuar luftėtarėt shqiptarė, siē ėshtė edhe rasti i mėsipėrm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:46 pm

Gjatė kėsaj kohe Gjykata e lartė turke, meqėnėse nuk i vajti “ gjahu “ atje e dėnon Ēelo Picarin me vdekje.
Pas kryengritjes sė Thesalisė, Ēelua, i kaluar nė moshė dhe i ndjekur kėmba – kėmbės nga agjentura turke, shkon nė Athinė si emigrant politik. Ēelua u cilėsua “ Luftėtar i solidaritetit ballkanik nė luftėn kundėr Turqisė “. (Historia greke f. 364 – 365 ). Nė Enciklopedinė greke “ Prosos “, vėllimi dytė shkruhet:
“ … Ēelo Picari me origjinė nga Picari i Kurveleshit erdhi nė Athinė, mbas mbarimit tė kryengritjes sė Thesalisė, mė 1877. Mbante veshur njė fustan me shumė pala, qylah tė ngritur lart, mbante pallė tė pėrkulur dhe armatim tė plotė nė silah. Kishte marrė pjesė nė betejat e Thesalisė dhe qe dalluar si komandant kundėr turqve nė betejėn e Magrinicės. Gjatė ditėve tė para shoqėrohej nga dhjetra trima shqiptarė tė armatosur”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:46 pm

Historia e ēdo populli ėshtė e gjallė, kur ajo mbahet gjallė, kur ushqehet nga historianė gjeografė, tė cilėt me zbulime tė reja e pasurojnė. E keqja e madhe ėshtė kur ajo cėnohet nuk i shkruhet realiteti, ka mohime, duke ushqyer shtetin apo partitė sipas interesave tė tyre. Arrijnė deri atje sa njė shtet mburret nga njė prijės tė shtetit tjetėr, kur ėshtė fjala mohohet identiteti. Duhet tė jetė me tonelata helmi dhe vreri qė ėshtė derdhur kundėr shqiptarėve arvanitas, arbėreshė, ēamė etj. Duke mos njohur prejardhjen nuk dua tė ndalem aty pasi ėshtė shkruajtur edhe pėr pellazgėt edhe pėr jurėt helenėt etj. Por, gjithsesi, pa hequr vėmendjen nga trimėritė e Ēelo Picarit qė, edhe si bashkėfshatar i tij, mora pėrsipėr tė botoj kėtė monografi, jemi nė periudhėn e formimit tė organizatės mė tė fuqishme politike shqiptare atė tė “ Lidhjes sė Prizrenit “ degėt e tė cilės ishin hapur nė ēdo skaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:47 pm

Djemtė e Ēelo Picarit

Nė Shqipėrinė e Jugut djemtė e Ēelo Picarit, Rustemi dhe Iliazi, tė influencuar nga pėrpjekjet e tė atit, ishim bėrė mbėshtjetja e Lidhjes. Rustemi bėnte pjesė nė kryesinė e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, pėr degėn e Janinės, ndėrsa Iliazi pėr degėn e Gjirokastrės. Nė vjeshtėn e vitit 1878, nė Frashėr tė Pėrmetit, u bė njė mbledhje nėn drejtimin e Abdyl Frashėrit, ku midis pjesėmarrėsve ishin edhe djemtė e Ēelos, Rustemi dhe Iliazi, tė cilėt u zotuan se, me forcat e tyre nuk do tė linin kėmbė greku tė shkelte atdheun. Prej andej djemtė e Ēelos shkuan nė Prevezė, nė krah tė Abdyl Frashėrit, ku shovenistėt donin tė gllabėronin jugun e Shqipėrisė. Agjenturat greke filluan tė pėrdorin mjetet, qė kishin pėrdorur pėr Ēelon edhe kundėr djemve tė tij. Shigjetat i drejtuan kundėr Rustem Ēelo Picarit, qė ishte nė Janinė. Djemtė e Ēelos, jo vetėm qė i hodhėn poshtė shpifjet provokuese greke, tė cilėt donin t’i ndanin nga patrioti i shquar Abdyl Frashėri, por kėta (djemtė e Ēelos ), vunė nė dispozicion tė Lidhjes gjithė njerėzit e tyre pėr ēlirimin e Shqipėrisė.
Nė kėtė kohė Ēelon e kishte marrė nė mbrojtje partia e Delijanit, nė Athinė. Meqėnėse Athina nuk ishte e panjohur pėr Ēelon, atje ai popullarizohet shpejt, pa pyetur pėr moshėn. Merr pjesė nė demonstrata, duke i udhėhequr ato. Nuk mund tė mos bėhej demonstratė pa patur njė kapedan heroik shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:47 pm

Ēelua ēdo ditė kalonte nga parlamenti grek dhe duartrokiste ata, qė kishin mendime tė drejta, qė pėrputheshin me mendimet e Ēelos. Kur janė deputet i quajti demonstruesit tė zbathur, Ēelo Picari u pa, duke mbajtur mbi njė shtizė tė ngritur lart njė opingė tė vjetėr nė njė demonstratė tė madhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:47 pm

Gazetat greke botonin, nė atė kohė, fotografinė e flamurmbajtėsit dhe informuan se ky ishte Ēelo Picari, nga i cili tmerrohej Perandoria osmane. Nė Athinė Ēelua ishte arrestuar disa herė nga policia. Aleksandėr Mamopullo thoshte se origjina e Ēelos ėshtė shqiptare dhe se ishte nxjerrė jashtė ligjit nga Perandoria turke, qysh nė vitin 1828. Nė kohėn e fundit tė jetės sė tij ka qenė nė Athinė dhe atje ėshtė njohur heroe politikan me pėrvojė dhe flamurtar i “ Opingės sė Vjetėr “.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   Fri Sep 10, 2010 3:47 pm

Mė 1878 nė Greqi vjen nė fuqi njė qeveri reaksionare dhe meqėnėse Ēelos ia kishin frikėn, e izoluan dhe e detyruan bashkė me djalin tė paraqitej ēdo ditė nė polici. Qeveria pėr ta tallur Ēelon i ofron njė punė: Tė ndizte fanarėt e qytetit. Ēelua nuk pranoi kurrsesi. Ai pranoi tė jetonte me vuajtje ekonomikisht dhe tė mos pėrulej, pasi ajo punė pėr tė ishte njė ofendim.
Nė prill tė vitit 1879 delegacioni shqiptar, qė kryesohej nga Abdyl Frashėri, shkoi nė Berlin, pasi fuqitė e mėdha po copėtonin Shqipėrinė. Populli i kėndoi atij trimi.
Abdyl, prishe pasurinė
njė barrė flori,
hipe vaporit e shkove
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETĖRSI "PEGASI" "Bota eshte e guximtareve"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: